Korzystanie z jacuzzi to niewątpliwy relaks zarówno dla ciała, jak i umysłu. Po ciężkim dniu w pracy można łatwo odpocząć w wodzie i na chwilę zapomnieć o problemach i obowiązkach. Ciepło i delikatny hydromasaż to dobry relaks dla zmęczonych mięśni, na przykład po treningu. Jeżeli chcesz zainwestować w jacuzzi, najpierw zapoznaj się z najważniejszymi zasadami, jak z niego korzystać. Znajdziesz je w poniższym artykule.
Odpowiednia temperatura i czas
Korzystając z jacuzzi, należy zadbać o odpowiednie warunki do kąpieli. Szczególnie przez kilka pierwszych dni, gdy organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do ciepłej wody i hydromasażu. Zaleca się, aby nie przebywać w jacuzzi dłużej niż 20 minut. Taki czas jest optymalny, można zrelaksować się i odpocząć, nie narażając się na problemy zdrowotne. Dłuższe przebywanie w ciepłej wodzie może doprowadzić nawet do przegrzania organizmu.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz zbiornika. Nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza. Większość osób preferuje jednak temperaturę wody zbliżoną do 37 stopni. Osoby starsze i dzieci powinny przebywać w jacuzzi krócej i w warunkach, które nie przekraczają 35 stopni Celsjusza. Poranne kąpiele warto przeprowadzać w niższej temperaturze, poniżej 30 stopni. Pozwoli Ci to pobudzić krążenie krwi i pozbyć się uczucia senności.
Jeżeli z relaksu w ciepłej wodzie korzysta cała rodzina, warto znaleźć taką temperaturę, która będzie odpowiadała wszystkim. W tym celu przez kilka pierwszych kąpieli można zwiększać lub zmniejszać wartość na termometrze, aby znaleźć optymalne ustawienia. Podczas przebywania w jacuzzi warto zmieniać pozycję i nie pozostawać w jednym miejscu. Dzięki temu całe ciało będzie wystawione na działanie masujących bąbelków.
Kwestie zdrowotne
Chociaż hydromasaż i ciepła woda w jacuzzi są relaksujące, poprawiają krążenie i elastyczność skóry, nie każdy może z nich korzystać. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć, czy taka kąpiel jest dla nich bezpieczna. Osoby, które cierpią na nadciśnienie, schorzenia nerek lub niską krzepliwość krwi nie powinny korzystać z jacuzzi.
Przebywanie w wodzie w jednej pozycji nie jest tym samym co pływanie, więc nawet jeżeli lekarz zaleca basen jako formę rehabilitacji, należy upewnić się, czy hydromasaż także jest dozwolony. Przebywania w jacuzzi powinny unikać także osoby, które mają na ciele niezagojone rany. Wytwarzane w wodzie bąbelki mogą spowodować nawet krwotok. Nie zaleca się kąpieli kobietom w okresie menstruacji, także z odpowiednim zabezpieczeniem. Gorąca woda i hydromasaż mogą zwiększać ciśnienie, a tym samym powiększać upływ krwi z organizmu. Osoby z chorobami skóry lub infekcjami dróg moczowo-płciowych nie powinny korzystać z jacuzzi, aby nie przenosić bakterii i wirusów na inne osoby.
Alkohol i leki
Nie powinno się spożywać alkoholu przed udaniem się do jacuzzi. Substancja ta zmniejsza czułość organizmu na bodźce zewnętrze, między innymi temperaturę otoczenia. Powoduje także rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi. W efekcie można łatwo doprowadzić do przegrzania organizmu, omdleń i zasłabnięć.
Jeżeli w pobliżu nie ma innych osób, w najgorszym wypadku alkohol może doprowadzić do utonięcia. Nie warto sięgać po tę substancję przed relaksem w jacuzzi również dlatego, że powoduje ona odwodnienie organizmu, które skutkuje nudnościami i zasłabnięciem. Lepiej zaopatrzyć się w butelkę wody, ale nie w szklanym opakowaniu, które może rozbić się i wyrządzić krzywdę osobom kąpiącym się w jacuzzi.
Jeżeli bierzesz przepisane przez lekarza leki, upewnij się, że nie powodują senności. Ciepła woda może potęgować efekt uboczny, a w rezultacie doprowadzić nawet do utonięcia.
Bezpieczne otoczenie
Otoczenie jacuzzi powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby zadbać o zdrowie osób korzystających z ciepłych kąpieli. Teren wokół zbiornika jest często zalewany wodą przez wychodzących z wanny ludzi.
Dlatego powierzchnia przy jacuzzi powinna być zabezpieczona materiałami, które pochłaniają nadmierną wilgoć. Śliska nawierzchnia może być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla dzieci, które bawiąc się i biegając wokół basenu, mogą pośliznąć się, a nawet złamać nogę. Warto zabezpieczyć także samo jacuzzi przed wiatrem i deszczem. Służą do tego specjalne plandeki i nakrycia, które można znaleźć w sklepach.
Bezpieczeństwo dzieci
Kiedy dzieci korzystają z jacuzzi, muszą pozostawać pod ciągłą opieką osoby dorosłej. Przed kąpielą warto wytłumaczyć maluchom kilka podstawowych zasad i zadbać, aby pozostawały w pozycji siedzącej z głową uniesioną nad powierzchnią wody.
Jeżeli razem z dziećmi kąpie się nastolatek, możesz pokazać mu, jak wyłączyć jacuzzi w nagłych przypadkach. Postaraj się wytłumaczyć kilkulatkom, aby nie biegały w okolicach zbiornika, gdzie może być ślisko. Warto przestrzec dzieci także przez zbliżaniem się do otworów odpływowych w zbiorniku, aby podczas kąpieli nie dostały się do środka włosy czy drobna biżuteria.
Pojawienie się nieodpowiednich elementów może być nie tylko niebezpieczne, ale często prowadzi do uszkodzenia całego systemu. Zadbaj także o bezpieczeństwo dzieci, gdy nie ma w pobliżu osoby dorosłej. W tym celu zamontuj specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają włączenie jacuzzi.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ