Biokominek – co to jest i jak działa?

Ostatnio aktualizowane: 28.09.21

 

 

Słyszałeś już wiele dobrego na temat biokominków i zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia do swojego domu, jednak nie wiesz dokładnie, jak ono działa? Może nigdy wcześniej nie czytałeś na temat takiego produktu i chcesz dowiedzieć się, czym właściwie jest? Bez względu na to, co Tobą kieruje przygotowany przez nas artykuł wzbudzi Twoje zainteresowanie. Przeczytaj go, a dowiesz się wszystkiego, co istotne na temat biokominków.

 

Biokominek – co to jest?

Biokominek to nic innego, jak kominek, tyle że generujący ciepło w inny sposób niż standardowy. Stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych modeli, szczególnie w przypadku mieszkań czy domów, gdzie doprowadzenie odpowiedniej instalacji pozwalającej na palenie w piecu jest niemożliwe. Opałem stosowanym w przypadku biokominków jest specjalne paliwo na bazie alkoholu etylowego, które nie emituje zapachu ani dymu, co bez wątpienia poprawia komfort użytkowania kominka, a także bezpieczeństwo. Biokominki są produkowane z dobrej jakości materiałów, dlatego ładnie się prezentują. W związku z tym pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale też sprawiają, że pomieszczenie lepiej wygląda. Poza dużymi biokominkami w sklepach można też znaleźć małe modele, które sprawdzają się bardziej jako dekoracja.

Jak działa biokominek?

Biokominek to urządzenie, które nadaje się do montażu zarówno w mieszkaniach, jak i w domach. Możemy umieścić je w różnych pomieszczeniach, nie tylko w salonie, ale też np. w sypialni, aby dodać jej bardziej intymnego charakteru. Biokominek nie wymaga podłączenia do komina, dlatego też jego instalacja jest zdecydowanie mniej skomplikowana niż modeli tradycyjnych. Produkt tego typu spala biopaliwo, które, jak już wspomnieliśmy, nie wydziela zapachów. Podczas pracy wydzielana jest niewielka ilość pary wodnej, która dodatkowo nawilża powietrze, Niemniej ważne jest to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się biokominek. Warto dodać, że podczas 5-godzinnego spalania wytwarzana jest znikoma ilość dwutlenku węgla, więc palenie jest w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, a także dla środowiska.

Biokominek wytwarza ciepło, więc jest w stanie skutecznie ogrzać pomieszczenie. W opisach poszczególnych modeli powinniśmy bez trudu znaleźć informacje, o powierzchni, którą są w stanie ogrzać. Na tej podstawie możemy wybrać idealny dla siebie model. Sporo dostępnych na rynku modeli pozwala na swobodną regulację wysokości płomienia.

 

Paliwa do biokominków

W artykule na temat biokominków nie może zabraknąć wzmianki na temat paliwa wykorzystywanego w procesie spalania. Jak wiadomo, jest ono niezbędne do tego, aby urządzenie odpowiednio działało i ogrzewało pomieszczenie. Ważne jest, aby kupować sprawdzone biopaliwo, dobrej jakości, bo wtedy efektywność działania kominka będzie zdecydowanie lepsza i nie będziemy musieli się obawiać, że ciecz jest zanieczyszczona, a spalanie może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dobrze jest zainwestować w biopaliwo o dobrym składzie chemicznym. Powinno być ono wyprodukowane na bazie naturalnego alkoholu, czyli bioetanolu. Warto, aby wybrane przez nas paliwo było bezwonne. W innym wypadku w trakcie spalania z kominka może wydobywać się nieprzyjemny zapach, który rozniesie się po całym mieszkanku. Produkt powinien mieć też stosowne certyfikaty np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

Czy korzystanie z biokominka jest drogie? 

Przed zakupem biokominka wiele osób zastanawia się nad tym, czy jego użytkowanie jest drogie. Według niektórych konsumentów jego eksploatacja wiąże się z ponoszeniem stosunkowo dużych kosztów. Dobrej jakości paliwo może kosztować nawet kilkanaście złotych za litr. Aby przeliczyć koszty używania biokominka wystarczy dowiedzieć się, ile przeciętnie litrów paliwa spala on na godzinę i wykonać proste równanie matematyczne. 

Użytkownicy zwracają jednak uwagę na to, że choć eksploatacja nie jest najtańsza, biokominek ma wiele atutów. Zalicza się do nich przede wszystkim to, że do jego podłączenia nie jest wymagana instalacja spalinowa. W rezultacie na jego montaż można sobie pozwolić właściwie w każdym miejscu. Co więcej, warto pamiętać, że biokominek służy zwykle tylko do dogrzewania pomieszczenia i nadania mu bardziej przytulnego charakteru.

 

Wady i zalety posiadania biokominka w domu

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej warto poznać wady i zalety kominka, aby móc zdecydować, czy inwestycja w niego to dobre rozwiązanie. Zacznijmy od wad, bo jest ich zdecydowanie mniej. Zaliczyć można do nich to, że regularny zakup biopaliwa wiąże się ze sporym wydatkiem. Ponadto powstająca w trakcie spalania para wodna powoduje konieczność regularnego wietrzenia pomieszczenia, a czym można łatwo zapomnieć. Biokominki mają jednak zdecydowanie więcej zalet, a wśród nich najważniejsze wydaje się to, że montaż urządzenia jest możliwy właściwie w każdym miejscu. Ponadto taki produkt stanowi oryginalną ozdobę wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Biokominek jest też prosty w obsłudze i nie wymaga tak czasochłonnego czyszczenia, jak w przypadku tradycyjnych modeli.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ