Wiele osób uważa salon z kominkiem za coś, czego nie może zabraknąć w domu. Bez wątpienia taki element wprowadza przyjemny nastrój do pomieszczenia i może być jego oryginalną ozdobą. Siedzenie przy kominku w chłodne wieczory jest jednym z najlepszych sposobów na relaks. Jak urządzić salon z kominkiem, aby pokój nie tylko dobrze wyglądał, ale też był funkcjonalny?
Nowoczesny salon z kominkiem
Styl nowoczesny jest obecnie bardzo często wybierany przez osoby decydujące się na przytulny salon z kominkiem. Nowoczesne kominki, które są dostępne w sklepach, odznaczają się zgrabną formą i zdecydowanie łatwiej dopasować je do różnych mebli i dodatków, inaczej niż to jest w przypadku tradycyjnych, znanych od lat otwartych kominków. W nowoczesnym salonie liczy się przede wszystkim wybór miejsca ustawienia paleniska. W magazynach wnętrzarskich czy na stronach architektów wnętrz często można zobaczyć m.in. salon z kominkiem narożnym, który jest wykorzystywany w domach z otwartą przestrzenią na kuchnię i jadalnię. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza, ponieważ wspomniany kominek stanowi element odgradzający jedną sferę domu od drugiej. W nowoczesnych wnętrzach paleniska są też ustawione na całej ścianie np. obok miejsca, w którym znajduje się telewizor. Wybierając ustawienie kominka, warto wziąć pod uwagę to, aby siedząc na kanapie czy fotelu, można było jednocześnie go podziwiać. Ustawienie go w zupełnie innej części salonu mija się z celem, ponieważ liczy się nie tylko to, że daje on ciepło, ale też ładnie wygląda i wprowadza przyjemny nastrój. Warto zwrócić też uwagę na to, że funkcja grzewcza kominka staje się coraz mniej ważna, na co wpływ mają m.in. wprowadzane przepisy mające za zadanie popularyzować takie rozwiązania, które nie wpływają negatywnie na stan powietrza. Można zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się kominek elektryczny także bez funkcji grzania. Taki sprzęt jest łatwy do podłączenia i można go mieć nawet w domach czy mieszkaniach bez komina.
Jak urządzić nowoczesny salon z kominkiem? Warto kierować się zasadą, że im mniej dodatków, tym lepiej. Minimalizm idealnie wpisuje się w obecne trendy w urządzaniu wnętrz. Nowoczesne salony są utrzymane w stonowanej kolorystyce. Zazwyczaj ściany mają jasną barwę. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany, na której znajduje się kominek na czarno. Bardzo często też do wykonania obudowy stosuje się takie materiały, jak beton, kamień czy ciekawie wyglądające płytki. W nowoczesnych salonach są wygodne kanapy o prostym kształcie, niewielkie, najczęściej prostokątne stoliki kawowe i kilka drewnianych mebli, w tym szafka RTV. Jeśli chcesz przełamać minimalistyczną formę, możesz z powodzeniem dobrać do wnętrza różne ciekawie wyglądające dodatki m.in. dywan do umieszczenia pod stolikiem kawowym, kolorowe, wzorzyste poduszki i plakaty czy obraz na ścianę. Jeśli nowoczesne, proste formy nie do końca do Ciebie przemawiają, możesz zdecydować się na salon z kominkiem w stylu skandynawskim. Również ma on w sobie coś z nowoczesności, a jednocześnie jest w nim więcej dodatków i dla wielu osób taka aranżacja wydaje się bardziej przytulna i ciepła.
Salon z kominkiem w starym stylu
Gusta są różne, o czym świadczy chociażby to, że wystroje wnętrz o takim samym przeznaczeniu zdecydowanie się od siebie różnią. Do wyboru jest wiele stylów, na których można bazować, zajmując się aranżacją swojego mieszkania czy domu. Sporo osób marzy o tym, aby stworzyć przestrzeń oddającą stary, klasyczny styl. Jak to zrobić? Co powinien zakładać projekt salonu z kominkiem w starym stylu? Przede wszystkim liczy się wybór samego kominka. Należy odrzucić popularne, nowoczesne modele na rzecz tych, które swoim wyglądem przypominają dawne kominki. Dobrym wyborem będą modele, które mają ozdobny portal np. wykończony marmurem. Do wnętrz w starym stylu będzie pasował kominek otwarty, najlepiej z ozdobną, kutą kratą wykorzystywaną zarówno w celach bezpieczeństwa, jak i dekoracyjnych. W salonie w takiej stylistyce kominek powinien znajdować się w centralnym miejscu, tak aby od wejścia był widoczny. To przy nim powinni skupiać się domownicy przebywający w salonie. Nad kominkiem, o ile to możliwe, warto ułożyć ramki z rodzinnymi zdjęciami czy inne dekoracje np. świeczniki i figurki. Stylizowany na dawne czasy salon z kominkiem na środku powinien być wyposażony w meble z litego drewna w ciemnym, naturalnym kolorze. Idealnym dopełnieniem mogą być fotele i sofy z wygiętymi nóżkami i obiciem charakterystycznym dla stylu ludwikowskiego. W takim pomieszczeniu nie może też zabraknąć lampy stojącej z eleganckim abażurem.
Salon z kominkiem i telewizorem – jak połączyć oba te elementy?
Jeśli chcesz znaleźć pomysł na salon z kominkiem, warto zainspirować się zdjęciami wnętrz, które można znaleźć w Internecie. Aranżacji jest bardzo dużo, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że znajdziesz coś, co zrobi na Tobie duże wrażenie. Gdzie umieścić telewizor, a gdzie ustawić kominek? Niektóre osoby decydują się na zamontowaniu sprzętu nad paleniskiem, ale raczej nie jest to dobra opcja. Jeśli ilość miejsca jest ograniczona, można tak zaprojektować np. salon z kominkiem elektrycznym, aby zarówno palenisko, jak i telewizor znajdowały się na tej samej ścianie, ale w pewnej odległości od siebie. Jedno z najlepszych rozwiązań jest takie, kiedy kominek jest na jednej ścianie, a na innej znajduje się telewizor. Takie wydzielenie obu stref jest dobre, ponieważ oglądając telewizję, nie skupiamy tak dużej uwagi na kominku i odwrotnie.
Urządzając salon z kominkiem narożnym i telewizorem, czy ze standardowym paleniskiem, musisz zadbać o to, aby wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrały. Nie jest tak, że mając duży telewizor kojarzący się z nowoczesnością, nie możesz urządzić domu w starym stylu. Owszem, sporej wielkości ekran bardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz, ale mimo wszystko da się go wkomponować także w inną stylistykę.
Jak zaprojektować duży salon z kominkiem?
Wydawać by się mogło, że w dużym pomieszczeniu można zrealizować każdy pomysł na kominek w salonie. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ w pokoju można zastosować różne rozwiązania, nie martwiąc się przy tym, że na dane sprzęty, meble czy dodatki nie starczy miejsca. Jednocześnie trudność zawiera się w tym, że duże pomieszczenie często wygląda mało przytulnie, jeśli nie jest zaaranżowane odpowiednio. Większości osobom zależy na tym, aby w salonie panował miły nastrój i aby było to miejsce idealne do odpoczynku.
Ważnym elementem wnętrza jest podłoga. Zazwyczaj wybór pada na jasne panele czy płytki, ponieważ takie barwy optycznie powiększają pomieszczenia. Mając jednak do aranżacji duży salon, można też zdecydować się na ciemną podłogę, która delikatnie go pomniejszy. Warto postawić na takie zestawienie, w którym kolor płytek czy paneli będzie kontrastował z meblami. Elementem głównym takiego pomieszczenia z pewnością będzie miejsce do wypoczynku, czyli kanapy i fotele ustawione obok stolika kawowego. W dużym salonie można zdecydować się też na sporej wielkości rośliny w ozdobnych donicach, duże obrazy lub plakaty, a także większy kominek.
Jak urządzić mały salon z kominkiem?
Zazwyczaj w niewielkich domach czy mieszkaniach salon z kuchnią i kominkiem to powszechne rozwiązanie. Łączenie obu tych przestrzeni pozwala nie tylko na zaoszczędzenie miejsca, ale też dla wielu osób jest wygodnym rozwiązaniem. Kiedy w domu pojawiają się goście, można z nimi rozmawiać nawet podczas przygotowywania obiadu czy kolacji. Kuchnia otwarta na salon w jakiś sposób łączy domowników i poniekąd sprawia, że spędzają oni więcej czasu razem. Elementem, który będzie oddzielał strefę kuchenną od salonu, może być wyspa albo właśnie wspomniany na początku kominek. To drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że zajmuje zwykle mniej miejsca. Mając kuchnię otwartą na salon, trzeba zadbać o to, aby oba pomieszczenia były urządzone w podobnym stylu i miały zachowaną, pasującą do siebie kolorystykę. Wnętrze o takim przeznaczeniu można urządzić na wiele sposobów np. wybrać styl minimalistyczny, klasyczny, skandynawski, rustykalny czy loftowy. Kiedy już określisz, która stylistyka najbardziej Ci odpowiada, wystarczy dowiedzieć się, co charakteryzuje każdą z nich i poszukać mebli i dodatków utrzymanych w wybranym przez Ciebie stylu. Mając małą kuchnię z salonem, warto zmniejszyć ilość dekoracji, tak aby wnętrze nie było przytłaczające. W kuchni można zastosować szafki do sufitu, w których będzie można przechowywać produkty spożywcze i różne akcesoria kuchenne. Do salonu warto wybrać mały kominek, natomiast sofa powinna być możliwie największa, tak aby wygodnie się na niej odpoczywało.
Jeśli masz do urządzenia niewielki salon z jadalnią i kominkiem, warto abyś kierował się tymi samymi wskazówkami, które zawarliśmy wyżej. Zachowanie podobnej stylistyki w obu strefach jest niezbędne do tego, aby zachować spójność. Oczywiście można eksperymentować z dodatkami i meblami, ale warto, aby pojawiały się we wnętrzach podobne elementy. Dzięki temu zapobiegniesz niepotrzebnemu chaosowi.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ