Ranking 12 najlepszych oczyszczaczy powietrza w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Oczyszczacz powietrza – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Oczyszczacz powietrza to przydatne urządzenie, szczególnie w pokoju dziecięcym, pozwalające pozbyć się szkodliwych cząsteczek kurzu i drobnoustrojów unoszących się w powietrzu. Model Philips AC2889/10 eliminuje aż 99,97% zanieczyszczeń. Specjalny filtr zatrzymuje nawet drobne cząsteczki oraz lotne związki organiczne. Dzięki temu sprawdza się w sypialni niemowlęcia, chroniąc je przed unoszącymi się w powietrzu wirusami. Szybkie oczyszczenie całego domu zapewni urządzenie Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Filtracja powietrza zajmuje ok. 10 minut i niweluje większość drobnoustrojów. Oczyszczacz sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni do 60 m², dlatego nadaje się także do otwartych, loftowych mieszkań. Długi, prawie 2-metrowy kabel ułatwia dotarcie z urządzeniem do każdego miejsca w domu.

12 najlepszych oczyszczaczy powietrza. Opinie w 2024 roku

 

Oczyszczacz powietrza to dobra inwestycja do domu, szczególnie jeśli są w nim dzieci. Niemowlęta są bardziej narażone na infekcje i choroby wywołane wirusami i bakteriami unoszącymi się w powietrzu. Także, gdy w domu znajdują się zwierzęta, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które dokładnie odfiltruje powietrze z drobnoustrojów. Aby podjąć właściwą decyzję, warto sprawdzić, które modele poleca ranking oczyszczaczy powietrza i dobrać najlepszy sprzęt dla siebie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Oczyszczacz ma moc 56 W i 7,7 kg masy. Wymiary sprzętu to: 412 × 294 × 612 mm. Wyposażony jest w filtr HEPA i AC, dzięki którym usuwa z powietrza 99,97 % cząstek o wielkości 0,3 µm, a także eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Wady

Podczas pracy urządzenie, nawet będąc w najcichszym trybie wydaje szumy. Nie wszystkie osoby uważają je za ciche i możliwe do postawienia w sypialni.

Podsumowanie

Sprzęt jest przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni 79 m2 i jest zasilane elektrycznie. Podczas pracy emituje hałas od 32 do 64 dB. Parametry stanu powietrza są aktualizowane w czasie rzeczywistym na wyświetlaczu.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą oczyszczacza Xiaomi Mi Air jest możliwość filtracji powietrza w większych pomieszczeniach, do 60 m². Urządzenie pracuje szybko, wystarczy ok. 10 minut, aby zniwelować dużą ilość drobnoustrojów. Oczyszczacz jest lekki, a długi kabel umożliwia swobodne przenoszenie sprzętu. Obsługa urządzenia możliwa jest przez aplikację, która pozwala także kontrolować stan filtra.

Wady

W trybie automatycznym urządzenie nie radzi sobie z filtrowaniem mocno zanieczyszczonego powietrza, aby uzyskać niski poziom szkodliwych cząsteczek w pomieszczeniu, niezbędne jest przełączenie na tryb manualny.

Podsumowanie

Urządzenie Xiaomi dobrze oczyszcza powietrze w dużych pomieszczeniach, lekka konstrukcja ułatwia przenoszenie go w dogodne miejsca w domu. Sterowanie poprzez aplikację jest łatwe i usprawnia proces filtracji powietrza. Ponadto urządzenie informuje, gdy trzeba wymienić filtr, co zapewnia ciągłą, wydajną pracę oczyszczacza.

Rozważ też

Zalety

Oczyszczacz powietrza Sharp uwalnia jony dodatnie i ujemne, w rezultacie skuteczniej eliminując unoszące się w pomieszczeniu cząsteczki i drobnoustroje. Urządzenie może zniwelować zanieczyszczenie powietrza aż o 99%. Oczyszczacz jest w stanie unieszkodliwić prawie 30 różnych gatunków chorobotwórczych bakterii.

Wady

Na wyższych ustawieniach urządzenie może być głośne. Może to przeszkadzać szczególnie w nocy, jeśli sprzęt znajduje się w sypialni. Ponadto kółka umieszczone na spodzie czasem zacinają się i uniemożliwiają płynne przesuwanie oczyszczacza.

Podsumowanie

Oczyszczacz powietrza Sharp jest wydajny i pozwala zlikwidować najczęściej pojawiające się wirusy i bakterie chorobotwórcze. Ponadto niweluje zanieczyszczenia i drobnoustroje w pomieszczeniu, wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby uzyskać zadowalające efekty. Skuteczność zapewnia jednoczesne uwolnienie ujemnych i dodatnich jonów.

 

Oczyszczacz powietrza Philips

 

1. Oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10

 

Popularność oczyszczacz powietrza Philips AC2889/10 zyskał dzięki wyłapywaniu 99,97 % zanieczyszczeń poprzez inteligentne oczyszczanie, a także dlatego, że jest on polecany nawet do dużych pomieszczeń. Oczyszczacz powietrza Philips swoją skuteczność zawdzięcza wieloetapowemu aktywnemu systemowi filtracji, dzięki czemu usuwa nawet cząstki o rozmiarze 0,3 mikrona.

Co więcej oczyszczacz również eliminuje przykre zapachy. Sprzęt ma funkcję monitorowania powietrza i wykrywając zmiany dostosowuje prędkość wentylatora tak, aby jak najszybciej usunąć szkodliwe substancje. Użytkownik urządzeniem tym może sterować z poziomu aplikacji na smartfona i może sprawdzić parametry powietrza, a także ustawić harmonogram pracy.

Ponadto dane dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym pokazuje wyświetlacz numeryczny klasyfikując jakość powietrza od 1 (bardzo dobre) do 12 (zanieczyszczone) oraz kolorów od niebieskiego, prezentującego nieszkodliwy poziom alergenów do czerwonego o dużej ich zawartości w powietrzu. Sprzęt ma 3 tryby pracy automatycznej oraz 5 ustawień manualnych i jest dedykowany do pomieszczeń do blisko 80 m2.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

 

2. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro

 

Jeżeli szukasz wydajnego urządzenia do dużych pomieszczeń, warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi Mi Air Purifier Pro. Jest to model, który efektywnie pracuje na powierzchni do 60 m². Urządzenie wyposażone jest w kabel o długości 1,8 m, dzięki czemu można dowolnie przestawiać oczyszczacz w każde miejsce w domu. Lekka konstrukcja dodatkowo ułatwia przenoszenie. Oczyszczacz powietrza Xiaomi ma umieszczony na froncie wyświetlacz LCD, który umożliwia kontrolę czystości powietrza oraz wskazuje temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.

Model wyposażono w filtr HEPA, który działa sprawnie nawet do 6 miesięcy. Składa się z trzech warstw, dzięki czemu eliminuje nawet najmniejsze cząsteczki o średnicy 0,3 mikrometra. Filtr pochłania pyłki roślinne oraz sierść zwierząt. Oczyszczacz powietrza Xiaomi można łatwo kontrolować za pomocą aplikacji MiHome, która pozwala zdalnie włączać urządzenie i dostosowywać tryb pracy.

Konsumenci chwalą produkt Xiaomi za łatwość obsługi oraz wydajność pracy. Zaletą modelu jest szybkie oczyszczanie nawet dużych pomieszczeń. Sterowanie ustawieniami za pomocą aplikacji znacznie poprawia komfort użytkowania oczyszczacza.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Sharp

 

3. Oczyszczacz Powietrza z Nawilżaniem Sharp KC-A60EUW

 

Oczyszczacz Powietrza z Nawilżaniem Sharp KC-A60EUW to dobry wybór dla osób zmagających się z alergiami. Urządzenie wykorzystuje technologię Plasmacluster, która uwalnia jony dodatnie i ujemne wyłapujące szkodliwe cząsteczki z powietrza. Białko na powierzchni drobnoustrojów i bakterii ulega rozpadowi, co niweluje ich szkodliwe działanie. Oczyszczacz powietrza Sharp pozwala zachować czyste powietrze, co jest szczególnie ważne dla dzieci oraz osób wrażliwych na pył i cząsteczki.

Urządzenie wyposażone jest w filtr nawilżający oraz kontrolę poziomu wody. Ponadto oczyszczacz ma kilka czujników, między innymi kurzu i temperatury, które ułatwiają utrzymanie w pomieszczeniu prawidłowych warunków. Model sprawdzi się w niedużych mieszkaniach, na powierzchni do 48 m². W ciągu godziny oczyszczacz powietrza Sharp może przefiltrować aż 396 m³ powietrza. Tryb pracy automatycznej pozwala utrzymywać poziom cząsteczek na stałym poziomie.

Opinie o modelu Sharp wskazują na wydajność oraz szybkość pracy. Atutem oczyszczacza jest technologia Plasmacluster, usuwająca większość gatunków wirusów i grzybów znajdujących się w domach. Urządzenie jest odpowiednie dla alergików i do dziecięcych pokoi.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Samsung

 

4. Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD

 

Poszukując urządzenia o nietypowym i eleganckim designie, warto zwrócić uwagę na oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD, który stworzono w taki sposób, aby zmieścił się nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach. Odpowiednie umiejscowienie filtra i wlotu powietrza umożliwia ustawienie urządzenia przy ścianie. Model pracuje wydajnie w dużych pomieszczeniach, o powierzchni do 60 m². Oczyszczacz powietrza Samsung wyposażony jest w duży wyświetlacz, który precyzyjnie wskazuje stan powietrza, umożliwia ustawienie czasu pracy oraz informuje o potrzebie wymiany filtra.

Urządzenie Samsung ma trójstopniowy filtr – wstępny, węglowy i HEPA 13. W rezultacie oczyszczacz eliminuje wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, od sierści po lotne związki i alergeny. Dodatkowo model wyposażony jest w czujnik gazu, który nie tylko wyłapuje obecność szkodliwych cząsteczek, ale także je niweluje. Oczyszczacz powietrza Samsung ma dwa tryby poprawiające komfort użytkowania. Pierwszy to Auto Fan Speed, który automatycznie wykrywa i eliminuje zanieczyszczenia. Tryb Sleep Mode zapewnia cichą pracę urządzenia.

Użytkownicy doceniają model Samsung za wydajną i cichą pracę oraz filtry, które efektywnie oczyszczają powietrze. Zaletą urządzenia jest ochrona przed szkodliwymi gazami i automatyczna eliminacja zanieczyszczeń.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

 

5. Oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR70G-K

 

Powietrze w domu powinno być nie tylko czyste, ale także mieć odpowiednią wilgotność. Aby zapewnić dobre warunki w mieszkaniu, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza Panasonic F-VXR70G-K, który usuwa prawie 100% szkodliwych cząsteczek i bakterii dzięki wydajnemu filtrowi HEPA. Model Panasonic to oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, którą zapewnia technologia nanoe. Odpowiedni poziom wilgotności zostaje osiągnięty poprzez uwalnianie do pomieszczenia cząsteczek wody.

Urządzenie wyposażono w pięć czujników, które usprawniają pracę oczyszczacza. Przede wszystkim analizują poziom wilgotności powietrza. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem ma także czujnik aktywności ludzi, światła oraz zapachu, dzięki czemu reaguje stosownie do sytuacji, włączając lub wyłączając poszczególne funkcje. Technologia EcoNavi zapewnia oszczędność energii. Rozpoznaje zachowania i preferencje domowników, a także ich aktywność w danym pomieszczeniu i dostosowuje do nich tryb pracy oczyszczacza. Dzięki temu urządzenie działa tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Czytając opinie o oczyszczaczach powietrza, można zauważyć wiele pochlebnych komentarzy o modelu Panasonic, który jest wydajny i komfortowy w użytkowaniu. Dużą zaletą jest funkcja nawilżania oraz tryby dostosowujące pracę urządzenia do preferencji domowników.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Webber

 

6. Oczyszczacz Powietrza Webber AP8400 

 

Wśród najlepszych urządzeń do filtrowania zanieczyszczeń warto zwrócić uwagę na oczyszczacz powietrza Webber AP8400. Jest to urządzenie przeznaczone przede wszystkim do małych mieszkań o powierzchni do 40 m². Umożliwia eliminację drobnoustrojów i bakterii dzięki filtrowi HEPA. W rezultacie sprawdzi się dla alergików i małych dzieci. Ponadto filtr węglowy pozwala zniwelować nieprzyjemne zapachy, między innymi z dymu papierosowego. Oczyszczacz powietrza Webber wyposażony jest w generator jonów, które poprawiają jakość powietrza w domu.

Urządzenie Webber pracuje cicho, generując hałas o natężeniu jedynie 49 dB. Może więc działać nawet w nocy. Kilkustopniowy tryb pracy wentylatora pozwala dostosować moc oczyszczacza do indywidualnych potrzeb. Model Webber wyposażony jest w timer, dzięki któremu można zaplanować czas działania urządzenia. Poprawia to w dużym stopniu komfort użytkowania i zapewnia zawsze czyste powietrze w domu.

Konsumenci określają model Webber jako dobry i tani oczyszczacz powietrza do niedużego mieszkania. Jego zaletą jest cicha praca oraz możliwość ustawienia godziny, w której urządzenie się włączy. Regulacja prędkości wentylatora ułatwia dostosowanie mocy oczyszczacza do stanu powietrza w pomieszczeniu.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza dla alergików

 

7. Inteligentny Oczyszczacz i Nawilżacz Powietrza Sharp KC-G60EUW

 

Inteligentny Oczyszczacz i Nawilżacz Powietrza Sharp KC-G60EUW to urządzenie, które warto mieć w domu. Wyposażone jest w wygodny wyświetlacz, który można wyłączyć, aby nie zakłócał nocnego odpoczynku. Ponadto niski poziom generowanych przez urządzenie szumów sprawia, że sprzęt nie przeszkadza w codziennym życiu rodziny. Technologia Plasmacluster sprawia, że jest to odpowiedni oczyszczacz powietrza dla alergików. System eliminuje aż 99% procent wirusów, bakterii i zanieczyszczeń unoszących się w pomieszczeniu, dodatkowe programy czyszczenia eliminują alergeny, takie jak pyłki i kurz.

Urządzenie Sharp to jednocześnie oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Emitowane przez sprzęt jony zwiększają poziom wilgotności, dzięki czemu otoczenie w pomieszczeniu jest zdrowe. Oczyszczacz wyposażono w zestaw trybów, które precyzyjnie mierzą poszczególne parametry powietrza – wilgotność, temperaturę i poziom zanieczyszczenia. Dzięki temu urządzenie może efektywnie filtrować otoczenie.

Użytkownicy podkreślają, że urządzenie wydajnie oczyszcza, jak i nawilża powietrze. Technologia Plasmacluster zapewnia komfortowe warunki nawet dla bardzo wrażliwych osób. Dużą zaletą urządzenia jest także cicha praca i wyświetlacz, który można wyłączyć.

 

 

 

 

Samochodowy oczyszczacz powietrza 

 

8. Samochodowy Oczyszczacz Powietrza EBERG Mia

 

Czystość powietrza jest tak samo ważna w domu, jak i w samochodzie, w którym często spędzamy dużą część dnia. Dobrym rozwiązaniem na zapewnienie komfortowych warunków w drodze do pracy i do domu jest samochodowy oczyszczacz powietrza EBERG Mia. Urządzenie ma specjalny filtr HEPA H12, który pochłania szkodliwy smog. Dobrą jakość powietrza zapewnia trzystopniowy proces oczyszczania. Dodatkowo oczyszczacz EBERG jonizuje otoczenie. Dzięki temu powietrze jest odpowiednio nawilżone.

Samochodowy oczyszczacz powietrza ma kompaktowe wymiary: 6,5 cm x 6,5 cm x 18,5 cm. Elegancki design sprawi, że urządzenie będzie ozdobą wnętrza pojazdu. Sprzęt ma kilka trybów pracy, dlatego można łatwo dostosować sposób oczyszczania do własnych wymagań. Urządzenie pracuje cicho, co ułatwia prowadzenie rozmów lub słuchanie muzyki w czasie podróży. Oczyszczacz jest łatwy w montażu, podłącza się go do źródła zasilania za pomocą złącza USB.

Opinie konsumentów wskazują, że jest to dobry oczyszczacz powietrza do samochodu, którego cechuje elegancki wygląd i wydajne filtrowanie powietrza, również ze szkodliwego smogu. Jego atutem jest cicha praca i możliwość manualnego ustawienia mocy wentylatora.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Klarta

 

9. Oczyszczacz Powietrza Klarta Forste 3

 

Urządzenie, które warto rozważyć, szukając sprzętu filtrującego zanieczyszczenia to oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3. Sprawdzi się na powierzchniach do 40 m². Sprzęt efektywnie eliminuje wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, od smogu po alergeny i wirusy. Oczyszczacz powietrza Klarta wyposażony jest w precyzyjny czujnik laserowy, który wyłapuje najdrobniejsze cząsteczki w pomieszczeniu. Urządzenie może pracować w czterech trybach. Na najwyższych ustawieniach oczyszczacz może przefiltrować aż 300 m³ powietrza.

System filtrujący składa się z filtra wstępnego, który zatrzymuje kurz i sierść, węglowego eliminującego zapachy oraz HEPA. Dzięki złożonemu oczyszczaniu powietrze jest zdrowe i bezpieczne. Ponadto jonizator powietrza niweluje grzyby i bakterie w pomieszczeniach. Oczyszczacz jest wygodny w użytkowaniu, można sterować nim za pomocą pilota. Urządzenie jest bardzo ciche, generuje hałas o niskim natężeniu 24 dB. Sprawia to, że model ten to dobry oczyszczacz powietrza do domu, również do sypialni.

Wśród recenzji na temat modelu Klarta przeważają oceny pozytywne. Konsumenci chwalą urządzenie za cichą pracę oraz łatwą obsługę. Zaletą oczyszczacza jest także laserowy czujnik, który wychwytuje szkodliwe cząsteczki z powietrza.

 

 

 

 

Oczyszczacz powietrza Electrolux

 

10. Oczyszczacz Powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY

 

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-604GY stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu w jakim pracuje i dostosowuje swoją pracę. Odpowiedzialny za to jest system PureSense, który wspólnie z 360 filtrami i 5 stopniowym oczyszczaniem powietrza, z inteligentnymi wskaźnikami ich zużycia, eliminuje niechciane cząstki.

Oczyszczacz powietrza Electrolux jest przystosowany do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniach o powierzchni 52 m2 (AHAM), a aktualne dane dotyczące jakości powietrza przekazuje na wyświetlaczu.

Dzięki technologii głębokiej filtracji sprzęt skutecznie usuwa 99% bakterii i substancji uczulających. Wydajność procesu filtracji producent określa na wartość do 618 m3/h. Wymiary szarej obudowy urządzenia wynoszą 725 x 315 x 315 mm, a waga jego wynosi 8,9 kg. Podczas pracy pobór prądu jest na poziomie 41 W, a emisja hałasu w zależności od ustawień kształtuje się od 17 do 49 dB. W opiniach użytkowników czytamy, że jest to cichy oczyszczacz o bardzo dobrym wykonaniu, a dodatkowo można go obsługiwać za pomocą smartfona.

 

 

 

 

11. Air Naturel Buldair

 

3.Air Naturel BuldairJeśli rozpoczynacie swoją przygodę z oczyszczaniem powietrza i póki co nie chcecie zainwestować w drogi sprzęt, zwróćcie uwagę na produkt Air Natural. W bardzo przystępnej cenie otrzymamy dobry oczyszacz powietrza. Jest to urządzenie o niedużych gabarytach. Ma bardzo nowoczesny i oryginalny wygląd.

Ten kompaktowy sprzęt kryje w sobie sporo funkcji. M.in. jonizuje powietrze oraz jest wyposażone w dyfuzor olejków zapachowych. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom sprawdzi się w małym pokoiku. Oczyszczacz powietrza został wyposażony w filtr z aktywnym węglem, który bardzo dokładnie oczyści nasze powietrze z niechcianych intruzów. Urządzenie poradzi sobie z dymem papierosowym, pleśnią, sierścią oraz kurzem.

Model posiada także filt HEPA, który pozostawi powietrze zdezynfekowanym oraz rozprawi się z pozostałościami bakterii i pyłków. Ciekawym dodatkiem jest dyfuzor olejków, który rozprowadzi po domu przyjemne zapachy, które wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie. Urządzenie jest oceniane bardzo pozytywnie. Za dużą zaletę użytkownicy uważają funkcję aromaterapii. Wysoko oceniany jest także nowoczesny wygląd oczyszczacza.

Dobry powietrza do 600 zł Air Natural to atrakcyjny produkt, w przystępnej cenie. Cechuje go nowoczesny i oryginalny wygląd, a także niewielkie gabaryty.

 

Zalety

Cena: Niewątpliwe niska cena produktu to jego największa zaleta. Przez to zyskał uznanie wielu konsumentów.

Funkcje: Jest to niewielki, ale bardzo ciekawy sprzęt z wieloma funkcjami. Przede wszystkim jonizuje powietrze oraz jest wyposażony w dyfuzor olejków zapachowych.

Filtr HEPA: Urządzenie jest wyposażone w filtr HEPA, niezastąpiony do usuwania pyłków i bakterii, które mogą uczulać.

 

Wady

Głośność pracy: Chociaż jest to kompaktowa propozycja, konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że mimo niewielkich rozmiarów jest to dość głośne urządzenie. Dlatego też nie stanowi odpowiedniej propozycji dla osób, które chcą zapewnić odpowiednie oczyszczanie również nocą.

 

 

 

 

12. Venta LW-25

 

4.Venta LW-25Oczyszczacz powietrza, który spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Wyprodukowany został przez niemiecką firmę, która tworzy sprzęty o wysokiej jakości. Urządzenie to jest bardzo energooszczędne i tanie w eksploatacji. Brak tu wymiennych filtrów. Ich rolę pełni tutaj woda.

Nie trzeba więc inwestować w wymienne akcesoria. Oczyszczacz powietrza posiada dwie funkcje: nawilżania i oczyszczania powietrza. Produkt ten jest bardzo łatwy w obsłudze. Także jego czyszczenie nie sprawia trudności. Elementy takie jak wentylator i silnik możemy wyjąć jednym ruchem i bezproblemowo je wyczyścimy. Oczyszczacz powietrza sprawia, że jest ono pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, pyłków oraz sierści zwierząt.

Po jego zastosowaniu możemy się cieszyć czystym powietrzem pozbawionym nieprzyjemnych zapachów takich jak dym papierosowy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z częstymi przeziębieniami i kaszlem powstałym w wyniku wysuszonych śluzówek. Ten niemiecki oczyszczacz powietrza zbiera bardzo wysokie noty. Podkreśla się, że jest bardzo łatwy w obsłudze i eksploatacji.

Oczyszczacz powietrza wyprodukowany przez niemiecką firmę Venta, model LW-25 to kolejny produkt, który chcemy zaprezentować. Jest to energooszczędna propozycja do oczyszczania i nawilżania pomieszczeń.

 

Zalety

Koszt eksploatacji: Urządzenie nie ma filtrów, a więc jest tanie w eksploatacji. Wystarczy wlewać do niego wodę, która filtruje zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.

Łatwy system obsługi: Produkt ten jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu jego użytkowanie nie będzie stanowiło większego problemu, nawet dla osoby, która stroni od nowych technologii.

 

Wady

Brak filtrów: Chociaż rolę filtra w tym produkcie pełni woda, wielu użytkowników podkreśla, że usuwanie alergenów nie jest zbyt skuteczne.

Konieczność uzupełniania zbiornika: Jeśli szukasz urządzenia, które działa samodzielnie, to nie najlepszy wybór. Regularne uzupełnianie zbiornika na wodę może być męczące.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki oczyszczacz powietrza kupić?

 

W każdym domu nieustannie unoszą się drobne cząsteczki zanieczyszczeń, kurzu i drobnoustrojów. Dostają się do domu przez okna, znajdują się również na ubraniach. Domowe zwierzęta przenoszą wiele bakterii i przede wszystkim gubią sierść. Wszystkie wymienione elementy sprawiają, że powietrze w pomieszczeniach jest niezdrowe, szczególnie dla dzieci i alergików. Aby poprawić jakość otoczenia, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który pozwoli pozbyć się szkodliwych cząsteczek. Dostępnych jest wiele modeli wyposażonych w różne funkcje. Podjęcie decyzji, jaki oczyszczacz powietrza wybrać może być trudne, dlatego nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiednie urządzenie.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacz filtruje cząsteczki powietrza, pozbywając się szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, tworząc bezpieczne i zdrowe otoczenie. Urządzenia można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę rodzaj filtra lub przeznaczenie. W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na jeden z poniższych rodzajów oczyszczaczy powietrza:

♦ Oczyszczacz powietrza na smog – sprawdzi się przede wszystkim w mieszkaniu zlokalizowanym w centrum dużego miasta. W okresie grzewczym w powietrzu unoszą się cząsteczki pyłu zawieszonego, który zawiera toksyczne dla ludzi substancje. Coraz więcej modeli oczyszczaczy ma specjalne filtry, które nie przepuszczają szkodliwych zanieczyszczeń. Najbardziej niebezpieczne dla ludzi są cząsteczki PM2.5, które ważą nie więcej niż 2,5 mikrogramów, są więc niezwykle małe. Mogą dostawać się do płuc i spowodować problemy z oddychaniem. Najlepszy oczyszczacz powietrza wyposażony jest w filtr, który eliminuje nawet najdrobniejsze cząsteczki.

♦ Oczyszczacz powietrza dla alergików – oczyszczacze, które tworzą przyjazne środowisko dla alergików, muszą niwelować podrażniające alergeny. Należą do nich między innymi roztocza, sierść i pyłki. Ważne, aby urządzenie miało także funkcję jonizacji, która likwiduje bakterie i wirusy.

♦ Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem – oczyszczone powietrze warto odpowiednio nawilżyć, co poprawi komfort oddychania i samopoczucie. Aby uzyskać dobre warunki w pomieszczeniu, warto wybrać oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Cząsteczki wody mogą być uwalniane do pomieszczenia pojedynczo lub w formie lekkiej mgiełki.

 

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczu powietrza może być zastosowany jeden rodzaj filtrów, coraz częściej jednak producenci stosują trzystopniowy proces filtracji. Pozwala to wyeliminować większość szkodliwych cząsteczek, niezależnie od ich rozmiaru, a także zniwelować nieprzyjemne zapachy. Podjęcie decyzji, jaki oczyszczacz powietrza jest najlepszy, zależy od indywidualnych preferencji, warto jednak wybrać taki, który wyeliminuje więcej niż jeden rodzaj zanieczyszczeń. Najczęściej stosowane rodzaje filtrów to:

♦ Filtr wstępny – w trzystopniowym procesie oczyszczania stanowi barierę dla największych rodzajów zanieczyszczeń. Zatrzymuje przede wszystkim kurz, sierść i włosy.

♦ Filtr węglowy – stosowany w celu niwelowania przykrych zapachów unoszących się w pomieszczeniu. Filtr węglowy eliminuje także lotne związki organiczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jego skuteczność jest wynikiem dużej powierzchni w małej jednostce masy, 1 gram to aż 1500 m² aktywnego węgla. 

♦ Filtr HEPA – jest najczęściej stosowany w oczyszczaczach powietrza. Jego zadaniem jest wyłapanie i eliminowanie bardzo małych cząsteczek, również tych ze smogu. Filtr HEPA występuje w 5 klasach jakości: E10 (najniższa), E11, E12, H13 i H14 (najwyższa).

♦ Filtr wodny – polega na zatrzymywaniu zanieczyszczeń w zbiorniku wodnym. Pojemnik trzeba często opróżniać, a większość drobnych cząsteczek oraz zapachów nie zostaje zneutralizowana.

 

Dodatkowe funkcje

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Wiele modeli wyposażonych jest w automatyczny czujnik, który sprawdza poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Jeżeli norma zostanie przekroczona, urządzenie się uruchomi. Warto także zwrócić uwagę na to, czy oczyszczaczem można sterować za pomocą pilota lub aplikacji, co znacznie ułatwi korzystanie ze sprzętu. Wyświetlacz na urządzeniu może wskazywać nie tylko poziom zanieczyszczeń, ale także wilgotność oraz temperaturę powietrza. Dobrym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest umieszczony w oczyszczaczu timer. Można ustawić określoną godzinę, w której urządzenie włączy się i przefiltruje powietrze.

Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na jego wydajność, często wyrażoną w m³/h lub na zasięg. Pozwoli to dobrze dopasować urządzenie do rozmiaru pomieszczenia, w którym będzie pracować. Ważny jest także poziom generowanego hałasu. Jeżeli oczyszczacz umieścimy w sypialni, cicha praca umożliwia uruchomienie go także w nocy. W ciągu dnia urządzenie może przeszkadzać w swobodnym prowadzeniu rozmowy, dlatego warto wybrać model o niskim natężeniu hałasu.

Koszt zakupu

Oczyszczacze powietrza w dobrych cenach, które spełnią wymagania wszystkich domowników, można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Koszt urządzenia zależy od jego funkcji oraz wydajności, im większy filtr, tym wyższa cena. Modele do samochodu można znaleźć już za ok. 120 zł. Wersje do domu kosztują więcej, ceny zaczynają się od ok. 370 zł. Ciche i wydajne urządzenia, które umożliwiają filtrację prawie 400 m³/h to wydatek ok. 1600 zł.  Oczyszczacze z funkcją nawilżania, można znaleźć za cenę od ok. 2200 zł do 3000 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza skutecznie filtrują większość zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Wewnątrz urządzenia znajduje się wentylator, który rozpoczyna obieg powietrza. Cząsteczki gazów razem z drobnoustrojami dostają się do oczyszczacza. W środku urządzenia zamontowane są filtry, nierzadko trzystopniowe. Najpierw eliminują większe zanieczyszczenia, takie jak sierść lub kurz. Następnie filtry pozbywają się nieprzyjemnych zapachów z otoczenia oraz drobnych wirusów i bakterii. Niektóre modele mogą nawilżać lub jonizować powietrze. Oczyszczone cząsteczki zostają uwolnione z urządzenia z powrotem do pomieszczenia. Jeżeli oczyszczacz został wyposażony w specjalne czujniki, sam automatycznie rozpozna, kiedy należy dokonać filtracji powietrza.

 

P2: Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Aby oczyszczacz powietrza mógł wydajnie pracować, musi zostać ustawiony w odpowiednim miejscu. Kwestię warto przemyśleć jeszcze przed zakupem urządzenia, aby właściwie dostosować model do swojego mieszkania. Każdy oczyszczacz ma różne wymagania. Żadnego modelu nie zaleca się ustawiać w kącie pomieszczenia lub we wnęce. Nie powinno się także umieszczać urządzenia pomiędzy meblami. Osłonięcie wlotu powietrza powoduje, że oczyszczacz jest mniej wydajny. Nie zaleca się ustawiania urządzenia w wąskim korytarzu, szczególnie jeśli drzwi do wszystkich pomieszczeń zawsze pozostają zamknięte, ponieważ filtracja powietrza nie będzie efektywna. Aby zapewnić jak najlepszą pracę oczyszczacza, trzeba wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Musi być otwarte, nieogrodzone meblami oraz zapewniać dostęp do jak największej przestrzeni.

P3: Jak używać oczyszczacza powietrza?

Większość dostępnych oczyszczaczy jest łatwa w obsłudze. Wystarczy ustawić urządzenie w odpowiednim miejscu i dobrać właściwy tryb pracy. Wiele oczyszczaczy może pracować w funkcji automatycznej, dzięki czemu sprzęt sprawdza poziom zanieczyszczeń w powietrzu i odpowiednio reaguje. Można także dostosować tryb pracy do swoich potrzeb. Jeżeli w domu jest małe dziecko lub osoba z alergią na kurz i pyłki można zdecydować się na większą moc wentylatora. Producenci coraz częściej decydują się na zastosowanie nowoczesnych technologii, które umożliwiają sterowanie urządzeniem przez aplikację. Pozwala ona także sprawdzić stan filtrów oraz monitorować poziom zanieczyszczeń i wilgotności powietrza. Zależnie od potrzeb można zwiększać moc pracy urządzenia. 

 

P4: Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza?

Wybierając oczyszczacz powietrza do domu, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim ważna jest wielkość pomieszczenia. Każdy model oczyszczacza ma ściśle określony zasięg. Jeżeli postawisz niedostosowane urządzenie w za dużym mieszkaniu, nie będzie ono efektywnie filtrować powietrza. O zasięgu oczyszczacza decyduje zazwyczaj wielkość filtra, co może okazać się pomocne, gdy nie została podana informacja, na jakiej przestrzeni sprawdzi się dany model. Wydajność pracy urządzenia może być podawana także w m³/h, co wskazuje na ilość powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować sprzęt w ciągu godziny. Warto zwrócić uwagę na poziom generowanego hałasu, aby oczyszczacz nie przeszkadzał domownikom. Dodatkowe funkcje, takie jak nawilżanie i jonizacja powietrza poprawią jakość otoczenia. 

 

P5: Jak czyścić oczyszczacz powietrza?

W oczyszczaczach powietrza znajdują się filtry, które pochłaniają nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia. Z tego powodu trzeba dbać o ich czystość, aby zapewnić wydajną pracę urządzenia. Większość modeli oczyszczaczy wyposażona jest w funkcję, która powiadamia o potrzebie wymiany filtra, zwykle następuje to jednak po kilku latach użytkowania. Do tego czasu należy regularnie czyścić najważniejsze elementy oczyszczacza. Filtr wstępny warto co kilka tygodni umyć pod bieżącą wodą, a węglowy odkurzyć. Jeżeli w oczyszczaczu znajduje się filtr wodny, trzeba czyścić go co dwa tygodnie, ponieważ osiada na nim kamień. Warto również dbać o zbiorniki wodne w modelach nawilżających myjąc je raz w miesiącu.  

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Wanda

March 10, 2022 at 1:30 pm

Niektóre są takie brzydkie to oczyszczacze:( Naprawde 🙁 dla mnie to tez było ważne tj wygląd oczyszczacza. Mam Arię z Mateko której ważnym elementem jest roślinka zielona która bierze udział w oczyszczaniu powietrza. No bo to wygląda jakoś

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 18, 2022 at 11:12 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać
Klara

November 29, 2020 at 7:35 pm

Ja mam Stadler Form – oczyszcza super. Kupiliśmy bo kosztował mniej niż tysiąc złotych a skuteczny jest i atesty ma :0

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

December 1, 2020 at 5:44 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać