Najlepsze programy do obróbki zdjęć na telefon

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Nowoczesne telefony pozwalają na korzystanie z Internetu niemal w każdym miejscu. To umożliwia m.in. szybkie publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych. Nie zawsze są one dobrej jakości, ale jest dobry sposób na to, aby poprawić ich ostrość, kontrast czy jasność. Do tego przyda się odpowiednia aplikacja. Jaką wybrać, aby móc łatwo obrabiać fotografie?

 

Zalety korzystania z programów do obróbki zdjęć na telefon

Robiąc zdjęcia smartfonem, możemy uwiecznić miłe chwile i wspominać je w dowolnym momencie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby chwalić się fotografiami w Internecie, ale wcześniej warto zadbać o to, aby prezentowały się możliwie jak najlepiej. Wiele osób uważa, że niezależnie od tego, czym robimy zdjęcia, ich obróbka powinna być obowiązkowym krokiem. Oczywiście nie oznacza to, że musimy poświęcać na edycję plików bardzo dużo czasu, dobry efekt zapewnia szybka poprawa kontrastu, jasności i nasycenia kolorów. Mimo że aparaty smartfonów są wyposażone w nowoczesne technologie, fajna aplikacja do przerabiania zdjęć pozwoli nam na podkreślenie tego, co w danej fotografii jest najlepsze. Możemy swobodnie zmieniać kadr, usuwać tło, maskować niechciane elementy i wykonać wiele innych czynności. Często dzięki obróbce okazuje się, że zrobione smartfonem zdjęcia dobrze nadają się do wywołania i umieszczenia w ramce. Co prawda w niektórych mediach społecznościowych możemy skorzystać z wbudowanych filtrów i edytora, aby poprawić obrazy przed publikacją, ale ich możliwości są ograniczone. Program do obróbki zdjęć na telefon ma więcej opcji, dlatego możemy pochwalić się swoją kreatywnością. Ponadto korzystanie z tego typu aplikacji pozwala zaoszczędzić sporo czasu, bo możemy szybko poprawić fotografie bezpośrednio po ich zrobieniu, bez potrzeby zgrywania ich na dysk twardy komputera i obrabiania na większym ekranie (często już samo przesyłanie plików na komputer bywa kłopotliwe). Poniżej przedstawiamy najlepsze aplikacje do przerabiania zdjęć w telefonie, na które warto zwrócić uwagę.

 

Snapseed

Snapseed to program do obróbki zdjęć na telefon po polsku, który został opracowany przez Google. Wyposażono go w wiele profesjonalnych funkcji, w tym: Pędzel, naprawianie i HDR. W aplikacji można zapisywać własne style, a później wykorzystywać je do poprawiania kolejnych obrazów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać teksty, obrócić fotografię, usunąć wybrane obiekty czy dostosować poziomy jasności. Snapseed to program do obróbki zdjęć na system Android, a także iOS. Jest on na bieżąco aktualizowany, usuwane są błędy i dodawane nowe opcje. Mimo dostępu do wielu różnych funkcji obsługa oprogramowania jest intuicyjna. Snapseed plasuje się na szczycie listy prezentującej darmowe aplikacje do obróbki zdjęć na smartfonach.

VSCO Cam

Pytając o fajne apki do przerabiania zdjęć na telefon, z pewnością usłyszymy też o VSCO Cam. To jeden z częściej instalowanych programów, który ma mocno rozbudowane menu i daje wiele możliwości obróbki plików. Użytkownicy doceniają go przede wszystkim za bardzo dużą ilość filtrów, za sprawą których zwykłe zdjęcie może stać się dziełem sztuki. Co prawda dostęp do wszystkich można uzyskać dopiero po wyborze płatnej wersji, ale w darmowej także znajduje się sporo tzw. presetów. Poza tym możliwe jest korzystanie z funkcji aparatu wewnątrz aplikacji, aby od razu podczas robienia zdjęć zastosować konkretny filtr. VSCO Cam, podobnie jak Snapseed, jest dostępny nie tylko na telefony z systemem Android, ale i iOS.

 

Fotor

Fotor to ciekawa aplikacja do przerabiania zdjęć na telefon, ponieważ pozwala na ich edycję w taki sposób, aby wyglądały jak fotografie analogowe. Bardzo istotną zaletą oprogramowania jest to, że nie zajmuje dużo miejsca w pamięci urządzenia. Wynika to z tego, że samodzielnie pobieramy te filtry, które nam się podobają, w większości są one bezpłatne. Dodatkowo możemy korzystać z różnych opcji: Balansu kolorów, korekty jasności i kontrastu, poprawy ostrości, zmiany temperatury, zaszumienia oraz krzywych. Jeśli mamy problem, jak samodzielnie obrobić plik, możemy skorzystać z automatycznej funkcji edycji. To dobra aplikacja do wycinania zdjęć, w której można też dodawać tekst, zniekształcenia optyczne czy obramowanie. Pliki są zapisywane w rozdzielczości nawet do 4000 x 3000 pikseli. To edytor zdjęć na system Android.

 

PicsArt

Kompatybilna z systemem Android i iOS aplikacja PicsArt pozwala nie tylko na edycję zdjęć, ale także plików wideo. Do dyspozycji mamy tu m.in.: Filtry, dodawanie tekstu, opcję zmiany koloru włosów, rozmycie tła oraz kolaż. To bardzo często polecana aplikacja do śmiesznych zdjęć. Duża ilość narzędzi sprawia, że początkowo obsługa oprogramowania jest nieco skomplikowana, ale szybko można się wszystkiego nauczyć. Z pewnością przyda się ono osobom, które dużo czasu spędzają w mediach społecznościowych i przywiązują wagę do jakości oraz wyglądu publikowanych fotografii czy wideo. Należy wspomnieć, że aplikacja umożliwia korzystanie z takich opcji jak usuwanie tła ze zdjęcia i to za darmo.

Adobe Photoshop Express

Czy program Photoshop jest dostępny na telefon? Okazuje się, że tak, to aplikacja Adobe Photoshop Express, kompatybilna z systemami Android i iOS. Pozwala ona na obrabianie fotografii zapisanych w pamięci smartfona, przechowywanych w internetowej chmurze, a nawet takich zrobionych bezpośrednio w niej. Pojawiają się opinie, że ilość dostępnych funkcji jest nieco ograniczona, ale znajdziemy tu tak naprawdę wszystko, co może przydać się do poprawy wyglądu obrazów. To np.: Redukcja czerwonych oczu, wyrównywanie, balans bieli, jak również auto-korekta. Ważne jest to, że Adobe Photoshop Express to program do obróbki zdjęć na Android i iOS po polsku. Pozwala on na tworzenie oryginalnych kolaży, dodawanie naklejek, tła i nakładek, jak również mieszanie obrazów z wieloma warstwami. To aplikacja, za pomocą której możemy swobodnie edytować pliki, które później wydrukujemy i umieścimy w ramkach. Jeśli jest ich dużo, warto zaopatrzyć się także w album na zdjęcia.

 

Pixlr

Pixlr to prawdopodobnie najlepsza aplikacja do obróbki zdjęć dla osób, którym zależy na dodawaniu oryginalnych efektów. Może to być: Bokeh, ślady świateł, zadrapania, gradient, wycieki światła itp. Program daje dostęp do bardzo wielu różnych filtrów, ponadto do dyspozycji są najważniejsze narzędzia: Kadrowanie, obracanie, korekta jasności, kontrastu i kolorów, wyostrzanie, rozmycie czy usuwanie czerwonych oczu. Ciekawe jest to, że Pixlr pozwala nawet na obróbkę plików RAW, czym wyróżnia się wśród innych tego typu aplikacji na smartfony. Z oprogramowania chętnie korzystają nawet profesjonaliści.

 

Afterlight

Aplikacja Afterlight, którą można pobrać na telefon z systemem Android, jak i iOS, jest uznawana za jedną z najłatwiejszych w obsłudze. Wyposażono ją w 15 podstawowych narzędzi do edycji zdjęć, kilkadziesiąt różnych filtrów, a także sporo nakładek i ramek. Wiele osób chwali program również za dopracowany, elegancki interfejs, za sprawą którego edycja fotografii sprawia więcej przyjemności. Za pomocą Afterlight można uzyskać bardzo klimatyczne zdjęcia, gotowe do publikacji na Instagramie i w innych mediach społecznościowych.

Jak wybrać właściwą aplikację do obróbki zdjęć na telefon?

Zanim pobierzemy program służący do edycji zdjęć, warto zastanowić się, na jakich narzędziach najbardziej nam zależy. Te podstawowe przeważnie są dostępne niemal w każdej aplikacji, to np. kadrowanie, obrót czy poprawa kontrastu i kolorów. Jednak nie wszystkie umożliwiają dodawanie filtrów, nakładek czy ramek, więc trzeba o tym pamiętać. Musimy mieć na uwadze również to, że do wyboru są nie tylko darmowe aplikacje do przerabiania zdjęć, ale i płatne. Często jest tak, że w wersji bezpłatnej ilość funkcji jest ograniczona, co ma skłonić nas do przejścia na wersję premium (w ten sposób można też pozbyć się uciążliwych reklam). Podczas instalacji oprogramowania należy ponadto zwrócić uwagę na uprawnienia, jakich ono wymaga. Standardowo trzeba zezwolić aplikacji na dostęp do aparatu i galerii, ale niektóre domagają się również innych uprawnień, przykładowo do kontaktów. Ostatnią kwestią, jaką powinniśmy uwzględnić, jest to, jak dużo miejsca w pamięci telefonu zajmie dany program, aby nie okazało się, że przed jego instalacją musimy usunąć inne, mniej potrzebne aplikacje.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ