8 pomysłów na udekorowanie albumu na zdjęcia

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Albumy na zdjęcia to dobry pomysł na prezent, ale także doskonała pamiątka ważnych wydarzeń. Jeżeli chcemy często do nich wracać, warto sprawić, że będą bardziej atrakcyjne. W ten sposób wszyscy będą chętniej po nie sięgać i wracać wspomnieniami do minionych chwil. Jeżeli szukasz pomysłów na udekorowanie swojego albumu, oto kilka propozycji.

Trójwymiarowe elementy

Trójwymiarowe elementy sprawdzą się szczególnie w albumach dla dzieci. Można łatwo z pomocą kartonu i kleju tworzyć kształty, które dziecko będzie mogło rozkładać i podnosić. Mogą to być kwiaty, drzewa, ale też elementy nawiązujące tematyką do zdjęć, takie jak wózek dziecięcy czy buciki. W środku otwieranego obrazka warto umieścić opis, notatkę lub zdjęcie. Dzięki temu album stanie się nie tylko miejscem przechowywania fotografii, ale także ciekawą książką, pełną niespodzianek i ukrytych detali.

 

Wykorzystaj pamiątki

Album na zdjęcia nie musi zawierać wyłącznie fotografii. Możesz dołożyć do nich także inne pamiątki, składające się na wspomnienia. W ten sposób do albumu podróżniczego dołącz bilety, pocztówki, kawałki map czy skrawki broszur informacyjnych. Przywieź ze sobą tego rodzaju, z pozoru niepotrzebne, rzeczy, a świetnie sprawdzą się jako dekoracja zdjęć z wycieczki. Razem z fotografiami zbudują miłe i trwałe wspomnienia. Dodatkowo urozmaicą album i wzbudzą ciekawość osób, które będą go oglądać. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie dużych fragmentów map odwiedzonych miejsc, naklejonych na karty albumu, na których możesz umieścić swoje zdjęcia. Wykorzystanie własnych pamiątek pozwoli stworzyć niepowtarzalny, personalizowany album na zdjęcia.  

Suszone rośliny

Suszone kwiaty i rośliny to również dobry pomysł na udekorowanie albumu. Jeżeli są to fotografie ze ślubu, możesz wykorzystać zasuszone kwiaty, które znajdowały się w bukiecie panny młodej lub na stole. Popularnym elementem wystroju na weselu są także liście i inne elementy zielone, które także można z łatwością zasuszyć i wkleić do albumu za pomocą przezroczystego kleju lub ozdobnej taśmy. Kwiaty w albumie mogą pojawić się również jako wspomnienie zwykłego spaceru, bukietu urodzinowego czy po prostu jako niezwiązana z niczym dekoracja. Niezależnie od rodzaju zasuszonej rośliny, z pewnością będzie ona delikatną i estetyczną ozdobą każdego albumu.

 

Ozdobne taśmy

Jeżeli masz album, w którym zdjęcia umieszcza się na czystych kartach, do ich przymocowania możesz wykorzystać ozdobne taśmy. Wystarczy przykleić ich niewielkie kawałki na rogach fotografii, a efekt końcowy będzie ciekawy i pomysłowy. Nawet jeżeli karty albumu są odpowiednio nasmarowane warstwą kleju, taśma wciąż może pełnić ozdobną funkcję. Możesz do tego wykorzystać również materiałowe wstążki lub paski wycięte z kartki papieru. Nie powinno być również problemu z dopasowaniem wzoru na taśmie do tematyki zdjęć, ponieważ sklepy oferują ich szeroki wybór, jak również odpowiedni wzór i kolor można stworzyć samemu ręcznie lub wydrukować z komputera.

 

Używaj napisów

W albumie oprócz obrazków mogą pojawić się także słowa. Jedną z możliwości jest stworzenie krótkich opisów, zapisanie daty i miejsca, w którym zostało zrobione zdjęcie. Najlepiej wykorzystać do tego ozdobne pisaki i flamastry. Nie trzeba się jednak ograniczać tylko do opisywania. Można wykorzystać krótkie słowa i komentarze do całej strony albumu. W tym celu sprawdzą się naklejki lub wydrukowane elementy, ale także drewniane słowa, czy litery wycięte z gazety. Ozdabianie albumu to przede wszystkim kreatywny proces, w którym można wykorzystać każdy dostępny materiał.

 

Zadbaj o okładkę

Okładka, podobnie jak wnętrze, to ważny element albumu. To na nią najpierw patrzy osoba, która będzie przeglądać zdjęcia. Dlatego warto udekorować również tę część albumu. Większość producentów stara się stworzyć okładki, które są ładne i estetyczne, ale można wykorzystać własne umiejętności, aby były one jeszcze ładniejsze. Całość warto okleić estetycznym materiałem, pasującym do całej koncepcji albumu. Dodatkowo okładkę można przewiązać pasującą kolorystycznie tasiemką, również wykonaną z materiału. Dzięki temu album będzie wyjątkowy i niepowtarzalny, zarówno ze względu na zawartość, jak i wygląd zewnętrzny.

Wytnij zdjęcia w różne kształty

Zdjęcia w albumie nie muszą być wyłącznie prostokątne lub kwadratowe. Możesz je dowolnie przyciąć w trójkąty, ośmioboki czy koła i łączyć w ciekawe wzory. Z tak wyciętych fotografii łatwo ułożyć puzzle czy stworzyć historię. Możesz okleić kartę albumu kartką lub tapetą w geometryczne wzory i dopasować zdjęcia w tym samym kształcie. Dzięki temu album będzie niepowtarzalny i zaskakujący.

 

Użyj farb

Karty albumu zwykle bywają białe i kremowe, ponieważ takie kolory stanowią neutralne tło. Jeśli jednak chcesz, żeby Twój album nabrał bardziej żywych barw, możesz wykorzystać farbę i pomalować strony w albumie. W tym celu użyj niemal każdej farby, ważne jednak aby nie była ona zbyt wodnista, ponieważ może rozmiękczyć karty i uniemożliwić przyklejanie do niej dalszych elementów. Zwykłe farbki, takie jak akwarele, warto jednak wykorzystać do stworzenia mniejszych obrazków, kwiatów czy kształtów, aby urozmaicić jednolite tło, nawet jeśli jest ono w nietypowym kolorze.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ