Jak zrobić las w słoiku?

Ostatnio aktualizowane: 06.12.24

 

Posiadanie kawałka lasu w swoim domu czy mieszkaniu wydaje Ci się abstrakcją? Jeszcze do niedawna tak było, do czasu, aż powstała idea lasu w słoiku. Spotkała się ona z dużą sympatią ze strony miłośników natury i nic dziwnego. Las w słoiku to nic innego, jak rośliny typu mchy, paprocie i sukulenty zamknięte w szklanym naczyniu. Możliwość odtworzenia naturalnego środowiska leśnego sprawia dużo przyjemności, a później cieszy oko. Jak zrobić mini las w słoiku? 

 

Robić samodzielnie czy kupować gotowy?

Jeśli spodobała Ci się idea roślin w słoiku i marzy Ci się kawałek lasu w swoim domu, pewnie zastanawiasz się, czy warto wykonać tę ozdobę samodzielnie, czy może jednak kupić gotowy las w słoiku. Cena tego produktu w sklepie sięga często powyżej 100 zł, w zależności od wielkości naczynia, a także ilości posadzonych w nim roślin. Im las w słoju jest większy, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Niewielkie naczynia, choć są tanie, często wyglądają mało efektownie. Niemniej jednak dobrze sprawdzają się one na niewielkich powierzchniach. Wiele w kwestii wyboru produktu zależy od Twoich preferencji i możliwości. Na pewno zakup gotowego naczynia jest wygodniejszy, jednak z drugiej strony, jeśli jesteś fanem roślin, las w słoiku DIY może Ci przynieść wiele radości. Warto w ramach relaksu wykonać go samodzielnie, tym bardziej, że w Internecie jest wiele wskazówek dotyczących tego, jak dobrze to zrobić. Organizowane są też warsztaty uczące, jak stworzyć las w słoiku i to nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Zajęcia tego typu mogą być ciekawą, wzbogacającą formą spędzania wolnego czasu.

 

Las w słoiku – akcesoria i rzeczy potrzebne do jego wykonania

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne wykonanie lasu w słoiku, musisz odpowiednio się przygotować, czyli zakupić nie tylko potrzebne rośliny, ale też inne przydatne akcesoria. Bazą jest oczywiście ozdobne naczynie, które może mieć formę dużego słoja, szklanej kolby czy szerszej butelki. Ponadto na liście zakupów musi znaleźć się ziemia o kwaśnym odczynie, drenażowy żwirek, węgiel aktywny i ozdoby, o ile chcesz takie mieć. Węgiel aktywny jest bardzo ważny, ponieważ zapobiega on rozwojowi grzybów (nie można go więc pominąć). W słoiku nie może też zabraknąć mchu, który można kupić już od kilku złotych. Mech jest pod ochroną, dlatego zbieranie go w lesie jest zabronione. Do wykonania wszystkich prac będziesz potrzebował akcesoriów do tworzenia i pielęgnacji lasu w słoiku. W sklepach z roślinami często dostępne są specjalne zestawy, w których znajduje się: Pęseta, strzykawka, nożyczki i łyżka.

Las w słoiku – jakie rośliny?

Kluczową kwestią jest to, jakie rośliny do lasu w słoiku wybrać. Oczywiście musi być to przemyślana decyzja, ponieważ w innym wypadku dbanie o nie może okazać się bardzo wymagające. Wybór roślin powinien więc opierać się nie tylko na Twoich preferencjach wizualnych, ale przede wszystkim na wymaganiach konkretnych gatunków i radach osób doświadczonych. Polecane rośliny do lasu w słoiku to m.in: Paproć, bluszczyk, hedera, dawalia, palma koralowa, fittonia i niedośpian. Dobrze sprawdzają się do tego gatunki, które lubią wilgoć. Z powodzeniem można też wybrać sukulenty, najczęściej polecana jest: Opuncja, aloes i mamilaria, choć to, na jaki gatunek się zdecydujesz, zależy od Ciebie. Niektórzy decydują się wykonać las w słoiku ze storczykiem. Naczynie z taką rośliną rzeczywiście prezentuje się oryginalnie. Decydując się na storczyka, właściwie można na tym poprzestać, bo ta roślina nie potrzebuje dodatków. Sama w sobie jest ładna i zwraca uwagę, tym bardziej, że gatunek ten występuje w różnych wersjach kolorystycznych. Ciekawym wyborem może okazać się też las w słoiku bonsai, który można zarówno zrobić samodzielnie, jak i kupić w sklepie ogrodniczym. 

Zastanawiając się nad tym, jakimi roślinami przyozdobić las w szkle, warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, ile gatunków chcesz posadzić i jak razem będą się one komponowały. Każdemu zależy na tym, aby rośliny pasowały do siebie. Nie może ich być też za dużo, najlepiej zdecydować się na 3-4 maksymalnie, choć wiele zależy w tej kwestii od ich wielkości, wyglądu i potrzeb. Zbyt dużo roślin może wprowadzić chaos do kompozycji, a tego raczej każdy chciałby uniknąć. Pamiętaj też, że poza roślinami do środka warto wsadzić dodatki, które uczynią całość bardziej oryginalną (np. gałązki, szyszki czy kamienie).

 

Las w słoiku – otwarty czy zamknięty?

Masz do wyboru dwie opcje, możesz zdecydować się na stworzenie otwartego lub zamkniętego lasu w słoiku. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ekosystemu o unikalnym mikroklimacie, wybierz naczynie z zamknięciem. Jeśli jednak jesteś mniej zaawansowany i obawiasz o rozwój pleśni i pojawienie się robaków, zrób las w otwartym słoiku. W takim naczyniu panuje umiarkowana wilgotność. Wprawdzie rośliny rosną w nim dłużej, niemniej jednak jego utrzymanie w dobrym stanie jest zdecydowanie łatwiejsze.

Las w słoiku krok po kroku

Samodzielne przygotowanie dekoracji, o której mowa, nie jest trudne. Potrzeba poświęcić na to trochę czasu, ale większość osób uważa, że warto. Po pierwsze, musisz przygotować słoik do lasu w słoiku, czyli wybrać naczynie, w którym posadzisz rośliny. Możesz je kupić oczywiście w sklepach i to w różnych rozmiarach i kształtach. Są słoiki z zamknięciem i bez, w zależności od tego, jak chcesz prowadzić swój las. Pojawiają się pytania o to, jak zrobić las w butelce i czy w ogóle jest to możliwe. Naczynie o takim kształcie również się sprawdzi, ale musi być szersze od standardowej butelki. Jeśli chcesz zminimalizować koszty tworzenia lasu, możesz za naczynie wybrać coś, co masz już w domu np. stare szkło apteczne albo nawet większy słoik. Takie naczynie przed użyciem musisz oczywiście dokładnie umyć i wytrzeć do sucha.

Kolejny krok to podłoże, które umieszcza się na dnie naczynia. Pierwszą warstwę powinien stanowić żwirek drenażowy. Małe kamyczki będą zatrzymywały nadmiar wody, który nie zostanie wchłonięty przez podłoże. Na żwirku musisz następnie rozprowadzić ziemię, która w pierwszej warstwie powinna być zmieszana z węglem aktywnym. Ostatnim krokiem jest uklepanie ziemi i usunięcie brudu, który osadził się na ściankach. 

Po przygotowaniu podłoża można przejść do głównej części zadania, a mianowicie do sadzenia roślin. Im mniej gatunków wybierzesz, tym lepiej. Łatwiej będzie Ci wtedy zachować porządek w kompozycji i dobrać odpowiednie dekoracje. Zakupione rośliny trzeba wyciągnąć z doniczki, usunąć nadmiar ziemi, a następnie posadzić je na dnie słoika. W podłożu wystarczy zrobić kilka małych wgłębień, aby wsadzić rośliny. Następnie pozostaje tylko zasypanie dołków i uklepanie ziemi. Wiele osób nie wyobraża sobie lasu bez mchu. Jego sadzenie nie jest trudne. Mech nie ma korzeni, więc wystarczy tylko umieścić go na ziemi, bez robienia wgłębień.

Kiedy już rośliny są gotowe, możesz przejść do dekorowania lasu w słoiku. Do tego najlepiej sprawdzają się małe skałki, choć w tym zakresie masz sporą dowolność i możesz wybrać to, co najbardziej Ci się podoba. Po wykonaniu wszystkich wskazanych wyżej prac pozostaje Ci tylko czyszczenie naczynia z ewentualnych zabrudzeń i podlewanie. 

Jak dbać o las w słoiku?

Każdy chce jak najdłużej zachwycać się tym, jak prezentuje się samodzielnie wykonany las w słoiku. Jak podlewać rośliny i o nie dbać? W tej kwestii sporo zależy od tego, czy naczynie jest otwarte czy zamknięte. Jeśli decydujesz się na las w słoiku z zamknięciem, opieka nad nim jest ułatwiona, bo Twoje zadanie sprowadza się do dokładnego podlania roślin zaraz po ukończeniu kompozycji, a następnie sprawdzania stanu ziemi ok. raz w miesiącu. Jeśli Twój las jest otwarty, musisz podlewać go nieco częściej. Ważne jest zachowanie przy tym umiaru, ponieważ za mocno podlewane rośliny stoją w wodzie i zaczynają szybko gnić. Istotny jest też sposób podlewania. Woda powinna trafiać prosto na podłoże, a nie na liście czy dekoracje. Warto używać konewki z długą wylewką. Do podlewania powinno się wykorzystywać odstaną, najlepiej przefiltrowaną wodę.

Duże znaczenie ma też miejsce, w jakim ustawisz swój las w słoiku. Jeśli nie będzie ono dobrze dobrane, rośliny mogą szybko wysychać. Naczynie powinno znajdować się w miejscu, w którym będzie dobry dostęp do słońca, jednak promienie nie będą zbyt intensywne.

Las w słoiku to element, który coraz częściej pojawia się w domach, podobnie jak np. stacje pogodowe. Nie musisz wydawać dużo pieniędzy na to, aby go mieć. Możesz stworzyć las samodzielnie, wykorzystując zawarte w tekście wskazówki. Wiele osób potwierdza, że tworzenie własnej kompozycji przynosi wiele satysfakcji i pozwala się zrelaksować.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ