Jak urządzić przedpokój w bloku?

Ostatnio aktualizowane: 30.04.25

 

Przedpokój w bloku wydaje się najbardziej kłopotliwym pomieszczeniem. Na niewielkim metrażu zmieścić muszą się różne potrzebne sprzęty, takie jak chociażby domofon czy wideodomofon, szafki na buty lub wieszaki, dlatego przestrzeń potrzebna na swobodne wejście do mieszkania, położenie na ziemi toreb z zakupami czy zdjęcie lub założenie butów powinna być jak największa. Aranżacja przedpokoju w bloku w taki sposób, aby z tej niewielkiej przestrzeni zmieścić jak najwięcej, nierzadko spędza sen z powiek, ale jest możliwa. Poniżej zamieściliśmy kilka podpowiedzi, jak urządzić mały przedpokój w bloku.

 

Kolory

Jeśli nasz przedpokój jest mały, możemy go łatwo zagracić i optycznie pomniejszyć przez niewłaściwe umeblowanie go i umieszczenie przedmiotów codziennego użytku. Dlatego – aby optycznie go powiększyć – warto przede wszystkim postawić na odpowiedni dobór kolorów. O ile powszechnie wiadomo, że jasne kolory pomagają uzyskać taki efekt, o tyle często decydujemy się na różnego rodzaju wzorzyste tapety w jasnych barwach. Jest to błąd, ponieważ wzory – zwłaszcza duże i geometryczne – przykuwają wzrok i nawet te w najjaśniejszych kolorach zdominują i pomniejszą przestrzeń. Nie oznacza to jednak wcale, że jesteśmy skazani na biały przedpokój w bloku. Równie dobrze spiszą się delikatne pastele, szarości, beże, zielenie i błękity, zwłaszcza rozmyte. Jeśli urządzamy wąski przedpokój w bloku, trzeba uciec się do bardziej skomplikowanych, optycznych trików i postawić na grę kolorów, czyli na kontrasty. Węższe ściany powinniśmy pomalować na kontrastowe, ciemniejsze kolory, ponieważ poszerzy to optycznie nasz przedpokój. Jeśli dodatkowo chcielibyśmy uzyskać efekt wyższego pomieszczenia, sufit powinien zostać pomalowany na podobne do ścian barwy. Jeśli nie przekonuje nas wizja gładkich ścian, możemy zdecydować się na ściany o niejednorodnej strukturze. O ile mały przedpokój w kamieniu w bloku wydaje się nieco egzotycznym pomysłem, o tyle strukturalne tynki i tapety czy jednokolorowe, jasne boazerie są już całkiem sensownym i znacznie mniej pretensjonalnym rozwiązaniem. Jeśli w naszym przedpokoju jest już boazeria, warto zastanowić się nad jej odnowieniem. Pomalowanie jej na biało optycznie powiększy przestrzeń, a ponadto będzie doskonałym początkiem do urządzenia przedpokoju w bardzo modnym ostatnio i niezwykle funkcjonalnym, skandynawskim stylu. Boazeria to także dobry sposób na przedpokój w bloku z wielkiej płyty. Jakość wykonania obiektów budowlanych w minionej epoce pozostawiała wiele do życzenia, przez co krzywe ściany czy otwory okienne i drzwiowe są w budynkach z wielkiej płyty w pewnym sensie standardem, w tym także wewnętrzne ściany przedpokoju w bloku. Malowanie czy tapetowanie krzywych i nierównych ścian może podkreślać te niedoskonałości, z kolei zamocowana umiejętnie boazeria może je skutecznie zamaskować.

Oświetlenie

Mały korytarz w bloku można także powiększyć optycznie umiejętnym oświetleniem. Podstawowym błędem jest poprzestawianie na jednym, punktowym źródle światła – najczęściej jest to sufitowa lampa w centrum pomieszczenia. Warto zastanowić się także nad dodatkowym oświetleniem, w postaci liniowego oświetlenia lustra na drzwiach szafy, rządka małych reflektorów na ścianie czy dodatkowych kinkietów w strategicznych punktach przedpokoju. Oprócz źródeł światła warto także postawić na elementy odbijające je, czyli lustra. O tym, że lustro jest niezbędne w każdym, nawet największym przedpokoju, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. To przecież w nim weryfikujemy swoje stylizacje i kontrolujemy wygląd przed wyjściem. Możliwości umieszczenia lustra w przedpokoju jest mnóstwo, od wiszącego na ścianie (bądź wiszącej kompozycji z luster w różnych rozmiarach) po wykończenie drzwi szafy przesuwnej. W przypadku lustra w przedpokoju to nie rozmiar, a lokalizacja ma znaczenie. Jeśli będzie odbijać się w nim ściana z wieszakami, wiszące kurtki, parasole i tym podobne rzeczy sprawią, że zamiast optycznego powiększenia pomieszczenia uzyskamy efekt zdublowania bałaganu. Musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku mocno ograniczonej przestrzeni nie będzie za wiele miejsca na podkreślające styl dodatki, a dekoracja naszego przedpokoju w bloku będzie głównie dekoracją światłem.

 

Podłoga

Chociaż wydaje się, że częściej zastanawiamy się, na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku, niż jaki materiał położyć na podłodze, w przypadku małego pomieszczenia jest to kwestia równie istotna, co kolor ścian. Podstawową zasadą w aranżacji przedpokojów o niewielkich metrażach jest rezygnacja z wydzielania stref i zastosowanie takiej samej podłogi w korytarzu, co w pozostałych pomieszczeniach (bądź w jednym, najważniejszym pomieszczeniu, z którego jest wyjście na korytarz). Rezygnacja z innego rodzaju podłogi w pokoju sprawia, że przedpokój nie jest optycznie odseparowany i powierzchnia pomieszczenia o takiej samej podłodze wizualnie powiększa przedpokój. 

 

Przechowywanie

Mieszkanie w blokach ma to do siebie, że nasz metraż jest mocno ograniczony i najczęściej nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe pomieszczenie, jakim jest garderoba, przez co przechowywanie sezonowej odzieży, butów i innych akcesoriów również odbywa się w korytarzu i skazani jesteśmy na przedpokój w bloku z szafą. Bardzo ważne wtedy jest, aby powierzchnię na przechowywanie wykorzystać maksymalnie, decydując się na szafę przesuwną (najlepiej wnękową) po sam sufit, w której ukryjemy pojemniki na pościele, sezonową odzież, akcesoria turystyczne czy stojak na parasole. Oprócz szaf wykorzystać możemy także pawlacze, które – ulokowane pod sufitem – nie będą zabierać powierzchni z podłogi. Zabudowa małego przedpokoju jest kluczowa dla jak najlepszego wykorzystania bardzo ograniczonej powierzchni i powinna brać pod uwagę także wykorzystanie narożników, na przykład decydując się na narożne szafki na buty etc. Niestety, niezagospodarowane narożniki mają to do siebie, że skłaniają do rzucania rzeczy w kąt, co przyczynia się do wrażenia przytłoczenia i tak niewielkiego korytarza. Alternatywą dla zabudowy są różnego rodzaju pudła czy kosze. Aranżacja małego przedpokoju w bloku wymaga jednak oszczędności w ich stosowaniu – lepiej spiszą się jako kilka podręcznych pojemników na drobiazgi, które będą pełnić także funkcję estetycznego dodatku niż podstawową formę przechowywania, która da wrażenie nadmiaru. Urządzając mały przedpokój w bloku, warto także zastanowić się nad możliwością łączenia funkcji pojedynczych mebli. O ile przykład szafy z lustrzaną taflą na drzwiach wydaje się oczywisty, o tyle mniej osób pomyśli o połączeniu wieszaka z lustrem czy szafkę na buty połączoną z siedziskiem, aby móc je wygodnie założyć.

Drewno

Wiele osób urządzających swój korytarz w bloku o niewielkim metrażu obawia się sięgania po drewno. Wydaje się im, że przytłoczy i optycznie zmniejszy ono przestrzeń. Prawda jest jednak zupełnie inna, a umiejętnie wkomponowane w pomieszczenie drewno tylko podkreśli jego ciepły, przytulny charakter. Trzeba jednak pamiętać, aby nie zastawić całego przedpokoju komodami, szafkami i półkami, bo wtedy nasze obawy faktycznie będą miały okazję się ziścić. W ogólności jednak zachowanie umiaru, także w kwestii ilości gatunków drewna (najlepiej poprzestać na jednym, a w przypadku łączenia dobrze sprawdzić, czy będzie ono nam odpowiadać i gatunki będą się ze sobą komponować), pozwala wydobyć z urządzanych przedpokoi to, co najlepsze. Jeśli decydujemy się na drewno, pamiętajmy, że to ono będzie stanowić podstawę dekoracji przedpokoju i nie ukrywajmy go kolorami ścian. W przypadku aranżacji w drewnie najlepiej postawić na białe ściany, które nie będą dominować nad kompozycją. Szczególną uwagę należy poświęcić materiałowi na podłogę. Drewno w kontakcie z wilgocią będzie traciło na jakości, a w korytarzu ochronna warstwa lakierów i impregnatów będzie systematycznie ścierana zewnętrznym obuwiem i przyniesionymi w podeszwach zabrudzeniami z zewnątrz, jak sól czy drobinki piasku. Zdecydowanie trwalszym i odporniejszym na wilgoć i uszkodzenia materiałem będą panele, które także łatwiej utrzymać w czystości. 

 

Przedpokój w bloku – aranżacje w stylu minimalistycznym

W przypadku pomieszczeń o niewielkich metrażach najlepszym rozwiązaniem jest minimalizm. Ograniczenie do minimum wyposażenia i optyczne powiększenie przestrzeni wydaje się najrozsądniejszą możliwością, która doskonale spisze się jeśli możemy zastosować trik ze wspólną podłogą dla przedpokoju i kuchni lub salonu. Powinniśmy zdecydować się na minimalistyczne aranżacje, jeśli chcemy mieć biały lub szary przedpokój w bloku i jesteśmy przekonani do dekoracji pomieszczenia światłem. Jeśli minimalizm to dla nas za mało, ten styl łatwo zmodyfikować, aby uzyskać industrialny lub skandynawski przedpokój w bloku. Inspiracje w obydwu stylach zachęcają do sięgania po naturalne materiały, dlatego jeśli marzy nam się surowa, kamienna ściana, bądź żeliwny wieszak na kurtki, powinniśmy poważnie zastanowić się nad urządzeniem przedpokoju właśnie w tym stylu. 

 

Przedpokój w stylu skandynawskim

Podstawową cechą przedpokoju w stylu skandynawskim jest stonowana kolorystyka. Oprócz bieli możemy wybrać także szarości i beże oraz – nieco rzadziej – pastele. Jasne ściany są doskonałą ekspozycją dla mebli, ale jeśli chcemy czegoś niecodziennego (utrzymanego w skandynawskim stylu), możemy jedną ścianę pokryć czerwoną lub białą cegłą albo farbą tablicową. Umożliwia ona pisanie po niej kredą, co z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym domownikom. Nieodłącznym elementem skandynawskich stylizacji są dywaniki i wycieraczki. Oprócz dekoracyjnej funkcji pełnią także dodatkową (znacznie bardziej użyteczną), a mianowicie zabezpieczają podłogę przed zabrudzeniami i sprawiają, że są mniej widoczne. Równie niezbędnym dodatkiem w skandynawskim przedpokoju jest ławeczka, która pozwala na komfortowe zdejmowanie i zakładanie obuwia. Alternatywą dla ławeczki może być puf albo drewniany stołek oraz – w przypadku naprawdę ograniczonych zasobów metrażowych – szafka na buty połączona z siedziskiem. Aby nieco dopasować ją do skandynawskiej stylistyki, wystarczy ułożyć na niej kilka poduszek we wzorki, takie jak paski czy jodełka. 

Przedpokój w stylu industrialnym

Styl industrialny to także dobry pomysł na przedpokój w bloku w przypadku dysponowania ograniczonym metrażem. Ten surowy, przemysłowy styl zniechęca do nadmiaru dodatków, które także nie są mile widziane w ciasnych przedpokojach. Jasne (białe i szare) ściany możemy zestawiać ze ścianami pokrytymi gołą cegłą w naturalnym kolorze i drewnianą podłogą. Drewno nie jest jedynym akceptowalnym materiałem na pokrycie podłogi – nadadzą się także umiejętnie dobrane płytki, a odważniejsi mogą postawić na posadzkę z żywicy. Meble także powinny mieć proste kształty i wykonane być z drewna, szkła i metalu lub żeliwa. Idealnie sprawdzają się modele na czarnych, metalowych nogach oraz z drewnianymi blatami. Oczywiście, najlepiej byłoby wykorzystać solidne blaty z jednego kawałka drewna noszące ślady zużycia (tak, aby wyglądały, jak faktycznie przyniesione z jakiejś fabryki), jeśli jednak nie mamy dostępu do takich materiałów bądź zwyczajnie preferujemy nowe meble, to zwracajmy uwagę na to, aby wybierać drewno, a nie imitujące je płyty ze sklejki. W przypadku szafki na buty industrialny minimalizm zachęca do zastąpienia jej półką na buty złożoną z metalowych prętów. To także materiał, z którego doskonale będą się komponować z wnętrzem wieszaki na kurtki przymocowane do ściany albo do metalowej kraty. Rezygnację z dodatków warto zrekompensować sobie oświetleniem w industrialnym stylu oraz dużym, wiszącym zegarem.

 

Przedpokój w stylu nowoczesnym

Decydując się na minimalizm, możemy także wybrać nowoczesny przedpokój w bloku. Białe ściany i biała szafa w zabudowie z frontami na wysoki połysk połączona z dodatkowym, listwowym oświetleniem i geometryczne lustro bądź narożnikowa, wisząca szafka na buty będą nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo dobrze komponujące się z nowoczesnym stylem. A to tylko jedna z wielu opcji, bo styl nowoczesny pozwala na naprawdę wiele, od jednolitych ścian (także w odważnych kolorach) przez tapety i fototapety aż po imitacje cegieł czy kamienia. Najważniejsze jest, aby meble miały proste, geometryczne formy i jednolitą kolorystykę. Widoczne drewniane słoje czy dekoracyjne uchwyty szuflad w tym stylu nie są mile widziane, chociaż styl nowoczesny pozwala na łączenie frontów na wysoki połysk w intensywnych barwach (najczęściej biel i czerń) z drewnianymi. Ze względu na ograniczony metraż przedpokoju, rozsądnie będzie zrezygnować ze zbędnych dodatków, a charakter wnętrza podkreślić lustrami i oświetleniem. Taka forma dekoracji nie tylko zminimalizuje ilość bibelotów na tej niewielkiej przestrzeni, ale także – umiejętnie zrealizowana – dodatkowo powiększy optycznie nasz przedpokój. Oprócz lustra na drzwiach szafy przesuwnej możemy także zdecydować się na lustro na dłuższej ścianie naprzeciwko wejścia, a także na mniejsze wiszące na ścianie czy całe bądź całe kompozycje naścienne z mniejszych luster (na przykład kompozycja z lusterek w kształcie plastra miodu). Oświetlenie w stylu nowoczesnym to przede wszystkim podwieszane sufity i mocowane w nich ledowe lampy (zarówno liniowo, jak i punktowo), jednak jeśli nie planujemy dużych remontów, a jedynie zmianę aranżacji, najpewniej wystarczy wymienić tylko obecne plafony i kinkiety na nowe, lepiej korespondujące z nowym stylem przedpokoju. Dekoracje w stylu nowoczesnym, które podkreślą charakter wnętrza, ale nie będą zajmować za dużo przestrzeni to najczęściej geometryczne wieszaki albo plakaty w antyramach, bądź prostych, kontrastujących z kolorem ściany ramkach.

Przedpokój otwarty na salon

Współcześnie przedpokoje w blokach najczęściej są otwarte na salon. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że umiejętnie aranżując przestrzeń salonu i korytarza, można je całkiem mocno optycznie powiększyć. Kluczem jest jak najwięcej nawiązań do wystroju. Oprócz omówionej wcześniej kwestii podłogi z tego samego materiału warto nawiązać także kolorystyką czy pokryciem ścian (jeśli zdecydowaliśmy się na jakąś kamienną bądź teksturalną okładzinę). Istotną kwestią jest także spójność umeblowania oraz oświetlenie w takim samym stylu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ