W obecnych czasach problemy ekologiczne, zanieczyszczenia środowiska i podwyższająca się średnia temperatura na świecie to palące problemy, które trzeba szybko i stanowczo rozwiązywać. Każdy z nas może przyczynić się do polepszenia sytuacji środowiska, między innymi przez odpowiednią segregację śmieci. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak to robić prawidłowo i jakimi zasadami się kierować podczas rozdzielania odpadów.
Dlaczego warto segregować śmieci?
Odpowiednie segregowanie śmieci pozwala na rozdzielenie odpadów od surowców. Tę drugą grupę można ponownie przetworzyć i uzyskać przedmioty gotowe do ponownego użytku. Jest to bardzo ważne, ponieważ szacuje się, że każda osoba może wyprodukować nawet 300 kg śmieci rocznie. Ilość ta pomnożona przez liczbę ludności daje niewyobrażalne góry odpadów. Jeśli więc żadne z wyrzuconych rzeczy nie będą ponownie przetwarzane, bardzo szybko pojawi się problem, co robić ze śmieciami, gdzie je przechowywać i jak neutralizować. Dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów, aby umożliwić prawidłową pracę przemysłu recyklingowego. Ponadto dodatkową kwestią przemawiającą za właściwym rozdzielaniem śmieci są niższe opłaty za ich wywóz. Obecnie w różnych gminach w Polsce koszt utylizacji niesegregowanych odpadów może być nawet czterokrotnie wyższy niż śmieci segregowanych. Umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach jest dobre dla środowiska, a utylizacja pozwala zminimalizować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Segregacja pozwala także zadbać o swój domowy budżet. Dodatkowe pojemniki na śmieci mogą początkowo wydawać się niepotrzebne i utrudniające codzienne życie, ale warto wprowadzić nawyk rozdzielania odpadów. Już po krótkim czasie segregacja śmieci nie będzie sprawiać trudności, a sytuacja naszego środowiska może zacząć się powoli poprawiać, dzięki naszej świadomości.
Nowe zasady segregacji śmieci
Jeszcze do niedawna wiele samorządów korzystało z podziału odpadów na cztery grupy: Szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady zmieszane. Od 2017 roku stopniowo zmieniany był system segregowania śmieci, a w 2019 roku stosowany jest on na terenie całego kraju. Aby stworzyć uniwersalny sposób podziału odpadów, wprowadzono JSSO, czyli jednolity system segregacji odpadów. Zakłada on podział śmieci na pięć pojemników: Metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane. Do każdej grupy przypisano odpowiedni kolor.
Jak segregować odpady?
Segregacja odpadów początkowo może wydawać się skomplikowana, szybko jednak każdy przekona się, że nie ma w tym nic trudnego. Jeśli nie wiesz, jak segregować śmieci w domu, to już na etapie projektowania kuchni warto uwzględnić w niej miejsce na pięć różnych pojemników. Dla ułatwienia można zakupić je w różnych kolorach, odpowiadających rodzajowi odpadów lub wykorzystać naklejki. Również wokół domu powinno się wydzielić przestrzeń, w której możliwa będzie segregacja śmieci. Pojemniki warto ustawić w miejscu, do którego łatwy dostęp będą miały osoby wywożące odpady. Trzeba również pamiętać o kilku zasadach segregowania. Przede wszystkim opakowania po żywności trzeba dokładnie opróżnić i wypłukać. Butelki powinny być odkręcone, a zakrętki umieszczone w odpowiednich pojemnikach, w zależności od materiału, z którego je wykonano. Puszki, kartony i plastikowe butelki należy zgnieść. Wszelkie odpady biodegradowalne oraz szklane pojemniki wyrzuca się bez dodatkowych worków. Odpady segregowane w prawidłowy sposób mogą zostać ponownie wykorzystane.
Zasady segregacji odpadów
Jak już wspomniano, obecnie odpady rozdziela się pomiędzy pięć pojemników oznaczonych różnymi kolorami. W nowym systemie stosuje się kosze: Zielone, niebieskie, żółte, czarne i brązowe.
Pojemnik zielony: Co wrzucamy do zielonego pojemnika? Szkło oraz szklane pojemniki. Można umieszczać w nim butelki po napojach oraz słoiki po żywności, szklane opakowania po kosmetykach i perfumach oraz potłuczone szkło. Do zielonego pojemnika nie można wrzucać żarówek i reflektorów, luster oraz okien, szkieł okularowych, zniczy z resztkami niedopalonego wosku, butelek po olejach samochodowych, czy ceramiki i porcelany. Niektóre gminy wprowadzają również podział na odpady ze szkła białego, które trafiają do jasnego pojemnika oraz na szkło ciemne. W przypadku butelek i słoików należy pamiętać, aby zakrętki umieścić w innym koszu.
Pojemnik niebieski: W pojemnikach oznaczonych kolorem niebieskim umieszcza się papier. Rzeczy, które można wrzucić do takiego kosza to między innymi: Papierowe opakowania lub kartony, gazety, ulotki, czasopisma, kalendarze i zeszyty (ale bez plastikowych okładek), papier biurowy, również zadrukowany oraz wszelkie notesy. W niebieskim pojemniku nie można jednak umieszczać takich rzeczy, jak: Odpady higieniczne, czyli chusteczki i ręczniki papierowe, kartony po mlekach i napojach, zanieczyszczone opakowania, papier pokryty folią, podpaski i jednorazowe pieluchy ani papierowe opakowania po nawozach i materiałach budowlanych.
Pojemnik żółty: Odpowiedź na pytanie, co wrzucamy do żółtego pojemnika, jest prosta — wszelkie metale i tworzywa sztuczne. Trafiają tu takie produkty, jak: Plastikowe butelki, zakrętki i kapsle, worki foliowe i opakowania wykonane z plastiku, kartony po napojach i mleku, puszki, czy folia aluminiowa. W żółtym pojemniku można umieścić także kolorowe metale, czyli miedź, mosiądz, czy cynk, a także opakowania po kosmetykach i środkach czystości. Do metali i tworzyw sztucznych nie można jednak wrzucać plastikowych zabawek, części samochodowych, opakowań po lekach, zużytych baterii, akumulatorów i sprzętów elektronicznych i AGD oraz opakowań po farbach i olejach.
Pojemnik czarny: Wiele osób zastanawia się także, co wrzucamy do czarnego pojemnika. Przeznaczony jest on na odpady zmieszane. Oznacza to, że trafiają do niego śmieci, które nie mieszczą się w żadnej z powyższych kategorii. Do takich odpadów zalicza się wszystko to, co nie jest niebezpieczne. Ponadto nie umieszcza się w czarnym pojemniku przeterminowanych leków, sprzętu elektronicznego i AGD, zużytych baterii i akumulatorów, mebli, odpadów budowlanych, czy starych opon.
Pojemnik brązowy: Ostatni pojemnik w brązowym kolorze służy do segregowania odpadów biodegradowalnych. Zaliczają się do nich: Resztki warzyw i owoców oraz obierki, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście, ścięte kwiaty, trociny, kora drzew oraz resztki jedzenia. Jednak do brązowego pojemnika nie można wrzucać mięsa, kości i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, popiołu, ziemi i kamieni, impregnowanego drewna, czy płyt pilśniowych i wiórowych. Jak sortować śmieci biodegradowalne, które szybko ulegają rozłożeniu i mogą wydzielać nieprzyjemny zapach? Najlepszym sposobem jest umieszczenie pojemnika w oddalonym od uczęszczanych pomieszczeń miejscu i częste opróżnianie go. Jeżeli jest taka możliwość, warto również założyć własny kompostownik. Gromadzone w nim odpady można łatwo wykorzystać do użyźniania ziemi w ogródku.
Problematyczne odpady
Istnieje wiele odpadów, które nie są sklasyfikowane i przypisane do jednego z pięciu dostępnych pojemników. Co w takim przypadku zrobić ze śmieciami, gdy nie wiadomo, gdzie je umieścić? Zależy to przede wszystkim od rodzaju odpadu. Jeśli jest to możliwe, na przykład w przypadku dań z mięsem, można oddzielić poszczególne składniki i umieścić je w odpowiednich pojemnikach. Są również takie rodzaje odpadów, które można oddać w specjalnie przeznaczone do tego miejsce. Zaliczają się do nich między innymi urządzenia elektroniczne i AGD. Baterie, żarówki, sprzęty elektroniczne i odpady wielkogabarytowe można zawozić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie miejsca znajdują się w większości gmin, wystarczy sprawdzić, czy są dostępne w Twoim miejscu zamieszkania. Oddasz tam takie rzeczy, jak telewizor, domowy osuszacz powietrza, czy zużyte meble. Preparaty do mycia i czyszczenia, popularnie zwane chemią domową, uważane są za odpady niebezpieczne. Je również należy odpowiednio posegregować i zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie można umieszczać ich w zwykłych pojemnikach, na przykład zawierających plastik. Segregacja śmieci z substancjami żrącymi chroni zdrowie i życie osób oraz środowisko. Problematyczne odpady to również pozostałości po remontach i pracach budowlanych. Wiele z nich można umieścić w tradycyjnych pojemnikach, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Taśmy klejące, ziemię doniczkową, rękawiczki gumowe, tapety, czy pędzle można umieścić w odpadach zmieszanych. Kartony trafiają do pojemnika niebieskiego, zawierającego papier, a styropian do metali i tworzyw sztucznych. Jednak pojemniki po farbach, czy pozostałości gruzu należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.
Co daje recykling, czyli jakie produkty można uzyskać?
Warto dowiedzieć się, jak segregować śmieci w bloku lub domu jednorodzinnym, aby umożliwić proces recyklingu. Dbając o prawidłowe rozdzielenie odpadów, zmniejsza się ich ilość trafiającą do środowiska. Surowce uzyskane w procesie segregacji można ponownie wykorzystać. Z papieru można uzyskać między innymi filtry do kawy, opakowania do jajek, klosze i abażury, izolacje samochodowe, taśmy maskujące, czy maseczki ochronne. Odpowiednio posegregowane szkło dostarcza surowca na szklane opakowania, kafelki i kuchenne blaty, szkła optyczne, a także materiały budowlane, na przykład włókna szklane i płyty izolacyjne. Najlepiej do recyklingu nadaje się plastik. Warto więc umieszczać go w odpowiednim pojemniku, ponieważ można wykorzystać go do wykonania wielu nowych przedmiotów. Wśród nich można znaleźć: Plastikowe butelki, opakowania i folie, meble ogrodowe, słupki drogowe, płyty izolacyjne, ogrodzenia, ekrany przeciwhałasowe, ramy okienne, a nawet zabawki, długopisy, czy włókna do produkcji tekstyliów i ubrań. Również odpady biodegradowalne mogą ulec recyklingowi. Najczęściej wykorzystuje się je ponownie do nawożenia roślin, ściółkowania gleby, jako składnik podłoża pod uprawy, do rekultywacji terenów zdegradowanych oraz w pasach zieleni przy jezdniach i na zielonych terenach miejskich.
Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo segregować śmieci oraz zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki. Celem sortowania odpadów jest przede wszystkim poprawa stanu środowiska, a tym samym również ochrona zdrowia i życia. Źle przechowywane odpady, a co najważniejsze ich ogromna ilość, to zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Dlatego trzeba poddawać procesowi recyklingu wszystkie surowce, które się do tego nadają. Aby jednak było to możliwe, każdy musi segregować śmieci we własnym mieszkaniu. Niezależnie, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, sortowanie odpadów jest proste i nie wymaga wysiłku. Każda gmina w Polsce nie tylko wymaga, ale również ułatwia odpowiednie segregowanie poprzez właściwe oznaczanie pojemników i koszy. Dzielenie odpadów wpływa pozytywnie na stan środowiska, a także ogranicza wydatki z domowego budżetu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ