Gdzie w domu ustawić osuszacz powietrza?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Osuszacze powietrza dobrze sprawdzają się jako ochrona przed wilgocią, a tym samym przed pleśnią w mieszkaniu. Rozwijaniu się grzybów sprzyja przede wszystkim jesienno-zimowa pogoda, kiedy na zewnątrz pada deszcz lub śnieg. Jednocześnie wewnątrz pomieszczenia jest ciepło, co stwarza dobre warunki do powstawania pleśni na ścianach. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie ustawić osuszacz powietrza w domu, odpowiedź znajdziesz w artykule.

Osuszacze powietrza dostępne w sklepach to zwykle urządzenia o dużych wymiarach. Ustawienie ich w pomieszczeniu może być z tego powodu utrudnione, szczególnie jeśli pokój jest nieduży, albo wyposażony w liczne sprzęty. Kiedy brakuje miejsca, osuszacz ustawia się w jedynym dostępnym miejscu. Nie zawsze jest to odpowiednia lokalizacja dla urządzenia.

Aby osuszacz powietrza pracował wydajnie i efektywnie, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii podczas ustawiania go w pomieszczeniu. Warto przed uruchomieniem urządzenia zapoznać się z instrukcją lub kartą gwarancyjną, dołączoną do opakowania. Niektóre modele mogą potrzebować innych warunków do osiągnięcia widocznych rezultatów, na przykład nie mogą znajdować się blisko okien. W większości przypadków domowy osuszacz powietrza zaleca się ustawić na środku pomieszczenia.

Dzięki temu napływa do niego równomierny strumień z każdego miejsca w pokoju. Jeżeli chcesz osuszyć jedynie pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie, warto szczelnie zamknąć drzwi i okna, co podnosi szybkość pracy osuszacza i zapewnia suche i czyste powietrze na całej przestrzeni. Większość dostępnych na rynku modeli umożliwia także usunięcie wilgoci z kilku pokoi, bez potrzeby przenoszenia sprzętu.

Nie mogą być one jednak od siebie oddzielone, to znaczy musi być to albo otwarta przestrzeń lub dwa pomieszczenie połączone ze sobą drzwiami. Należy wtedy otworzyć je na oścież, aby zapewnić swobodny przepływ i mieszanie się powietrza.

Większość producentów zaleca także odsunięcie osuszacza od ścian i okien na odległość min. 0,2 – 0,5 m. Ważne jest także, aby nie zbliżać urządzenia do źródeł ciepła, na przykład kominków czy kaloryferów. Może to grozić przegrzaniem, a nawet uszkodzeniem systemu osuszacza.

Ponadto powietrze w okolicach grzejników jest suche, co zmniejsza wydajność pracy urządzenia, ponieważ wilgoć z reszty pomieszczenie może nie dotrzeć do wlotu. Nie należy także zasłaniać niczym osuszacza, dlatego nie powinien stać za kanapą lub między regałami i szafami. Powietrze powinno swobodnie wpływać i wypływać z urządzenia. Niektóre modele osuszaczy wymagają odprowadzenia rury, którą wydostaje się wilgoć poza pomieszczenie.

Warto upewnić się, czy urządzenie może pracować w temperaturze, które panuje w danym pokoju. Zwykle nie powinna ona spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Wersje przeznaczone do warsztatów lub garaży potrzebują niższych temperatur, nawet poniżej 10 stopni Celsjusza.

Mniejsze osuszacze można ustawić także w pomieszczeniach, w których wilgoć nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie. Takie miejsca to przede wszystkim łazienka i pokoje, w których suszy się pranie. Tam osuszanie powietrza powinno odbywać się częściej niż w innych pomieszczeniach.

Urządzenie można ustawić obok prysznica lub wanny, dzięki czemu wilgoć będzie dostawać się wprost do wnętrza osuszacza. W rezultacie unikniesz nie tylko zaparowanych luster, ale także pleśni na fugach i w rogach sufitu. Niektóre modele osuszaczy mogą pracować bardzo głośno, co może okazać się niekomfortowe, szczególnie jeśli urządzenie będzie działać często. Na generowany hałas wpływa moc sprzętu, dlatego jeszcze przed zakupem warto przemyśleć, kiedy i w jakim pomieszczeniu będzie ono używane.

Można także zainwestować w model, który przyda się w wielu sytuacjach.  Oprócz osuszania ścian urządzenie może także spełniać inne funkcje. Wersje domowe sprawdzą się do wykonywania wielu prac w domu. Po praniu dywanu, tapicerki w aucie lub malowaniu ścian, wystarczy umieścić osuszacz w pomieszczeniu, aby przyspieszyć proces wysychania każdej powierzchni. Warto wybrać urządzenie, które można łatwo przenosić i które nie będzie pobierało dużo energii elektrycznej, modele domowe mogą zużywać od 150 do 700 W.

Niezależnie od tego, jak często i w jakim pomieszczeniu użytkowany jest osuszacz powietrza, należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o jego czystość. Urządzenie najczęściej nie wymaga konserwacji ani wymiany poszczególnych elementów, ale ma filtr, który zbiera cząsteczki kurzu i brudu z powietrza.

Należy go więc regularnie czyścić. Oczyszczacze powietrza można wyposażyć w wiele dodatkowych elementów, między innymi lampy UV, które sterylizują powietrze, zabijając unoszące się w nim drobnoustroje. Dodatkowy filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy w pomieszczeniu, ale dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, trzeba pamiętać o częstej jego wymianie.

W osuszaczu znajduje się zbiornik na wodę, która powstaje po odprowadzeniu wilgoci z powietrza. Pojemnik należy często opróżniać, dlatego ustawiając urządzenie w pomieszczeniu, upewnij się, że masz do niego łatwy dostęp. Szczególnie jeśli osuszacz pozostanie w tym samym miejscu na stałe.

Urządzenia sprawdzą się w każdym domu, dlatego warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Dobrze dobrany posłuży przez wiele lat, może być także wykorzystywany do wykonywania innych prac. 

 

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Kinga

October 25, 2022 at 1:44 pm

Witam czy mały osuszacz może stać wysoko na szafie ?

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

October 28, 2022 at 5:32 pm

Dzień dobry,

Zalecenie dotyczące ustawienia osuszacza są takie, aby nie stał on blisko ścian i okien (zalecana odległość min 0,2 m, a lepiej aby zachować 0,5 m). Trzeba go też ustawić w takim miejscu, w którym wymiana powietrza nie jest zakłócona (na przykład wysokimi meblami). Nie wydaje się, aby ustawienie osuszacza wysoko miało jakiś negatywny skutek w jego działaniu o ile zachowa się zalecenia przedstawione wyżej.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Elżbieta

September 30, 2021 at 5:07 am

Witam czy osuszacz powietrza może stać na komodzie , taborecie lub jakim kolwiek wyższym poziomie. Sypialnia jest mała a na środku stoi łóżko. Nie wiem czy osuszacz jest efektywny gdy stoi między łóżkiem a komodą. Odległość mniej więcej 30-40 cm.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

October 11, 2021 at 5:15 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Rzeczywiście osuszacz ustawiony pomiędzy wysokimi meblami będzie mniej skuteczny, gdyż meble będą blokowały swobodny przepływ powietrza. Osuszacz może stać na podwyższeniu, jednak należy uważać, by go nie strącić. W przeciwnym wypadku gromadzona woda wyleje się.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl

Odpowiadać