8 rozwiązań w łazienkach dla niepełnosprawnych 

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Projektując łazienkę dla osób niepełnosprawnych, należy zrobić wszystko, aby użytkownicy mogli bez przeszkód korzystać z dostępnych udogodnień. Podczas wyboru wyposażenia warto wziąć pod uwagę stopień niepełnosprawności, co zdecydowanie ułatwi użytkowanie. Jakie są najlepsze rozwiązania stosowane w nowoczesnych łazienkach? O czym warto pamiętać, aby pomieszczenie nie miało barier architektonicznych i było komfortowe dla wszystkich użytkowników? 

 

Łazienki dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać? 

Łazienka znajdująca się w większości domów to standard, bez którego nie można wyobrazić sobie normalnego funkcjonowania. Dostęp do bieżącej, ciepłej wody, możliwość skorzystania z toalety w dogodnych warunkach oraz wzięcie prysznica w czystej kabinie to codzienność dla wielu ludzi. Są jednak sytuacje, w których osoby muszą zmierzyć się z przeszkodami stawianymi na ich drodze. Chodzi o ludzi niepełnosprawnych, dla których każdy dzień niesie nowe wyzwanie w postaci choćby możliwości swobodnego skorzystania z ubikacji. Projektując łazienkę pod potrzeby osoby mającej problemy z poruszaniem się, należy brać pod uwagę możliwość nieskrępowanego przemieszczania się oraz korzystania ze wszystkich elementów wyposażenia. Pomieszczenie nie powinno mieć progu, aby ułatwić wjazd na wózku, warto także poszerzyć futrynę, o ile jest taka możliwość. Wszystkie akcesoria powinny być łatwo dostępne, a powierzchnia manewrowa dla wózka musi wynosić przynajmniej 150 cm mierzone po okręgu. 

 

Łazienka dla niepełnosprawnych – jakie wymogi muszą zostać spełnione? 

Według danych problemy z poruszaniem się oraz różnego rodzaju ograniczenia ruchowe dotyczą 14% społeczeństwa, co potwierdza, jak ważne jest właściwe przystosowanie łazienki. Według zasad prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku we wszystkich obiektach publicznych musi znajdować się toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dotyczy to: Szkół, uczelni, urzędów, ośrodków wypoczynkowych, kin, teatrów, a także obiektów gastronomicznych. A jak sytuacja wygląda w przypadku prywatnych domów? O czym należy pamiętać, projektując łazienkę we własnych czterech kątach? 

• Łazienka dla niepełnosprawnych – projekt: Urządzając wnętrze w prywatnym domu, można dostosować pomieszczenie do konkretnych wymagań osoby niepełnosprawnej jeżdżącej na wózku lub poruszającej się o kulach. Podczas projektowania budynku, należy przemyśleć, gdzie powinno znajdować się tak ważne pomieszczenie. Najlepiej zlokalizować je na parterze, w niedalekiej odległości od pokoju osoby niepełnosprawnej. Wielkość pomieszczenia oraz usytuowanie podstawowych sanitariatów powinno uzależnić się od tego, ile miejsca jest w łazience. Na samym początku należy wytyczyć powierzchnię manewrową, która jak wcześniej wspomniano, powinna wynosić 150 cm po okręgu. Ten etap jest kluczowy, ponieważ inną przestrzeń będzie potrzebować osoba na wózku, a inną poruszająca się o kulach. Następnie warto przeprowadzić próbę zasięgu kończyn po to, aby wszystkie ważne elementy były dostępne. Dodatkowo należy sprawdzić, jaka jest optymalna wysokość płaszczyzny widzenia. 

• Udogodnienia dla niepełnosprawnych: Jak wcześniej wspomniano, łazienka przystosowana do osoby niepełnosprawnej nie powinna mieć progów. Równie ważne jest to, aby drzwi były o szerokości wynoszącej 0,9 metra. Skrzydła powyżej 1 metra są ciężkie, co zdecydowanie utrudnia swobodne otwieranie. Należy także zwrócić uwagę na klamkę, aby była na odpowiedniej wysokości, ponieważ ma to ogromne znaczenie i zdecydowanie ułatwia życie osobie poruszającej się na wózku. 

• Sedes dla niepełnosprawnych: Projektując łazienkę dla osób niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózku, należy wziąć pod uwagę to, że toaleta powinna znajdować się wyżej, niż standardowo. Optymalna wysokość mieści się w przedziale między 45 cm a 50 cm. Dodatkowo należy wybrać misę, która jest specjalnie zaprojektowana pod potrzeby osób niepełnosprawnych, co oznacza, że musi być wydłużona do 70 cm. Deska WC musi mieć niezbędne wycięcie umożliwiające komfortowe korzystanie. Warto zadbać także o wzmocnione metalowe zawiasy, które gwarantują, że klapa będzie się solidnie trzymać. W ten sposób osoba niepełnosprawna przesiadająca się na wózek będzie mogła wygodnie się przemieścić. Dobrym wyborem jest model z funkcją wolnego opadania, co zwiększa komfort korzystania oraz bezpieczeństwo użytkownika. Praktycznym rozwiązaniem jest deska WC z funkcją bidetu. Model jest wyposażony w regulację ciśnienia wody oraz temperatury, a także funkcję suszenia z opcją zmiany temperatury powietrza. Sterowanie całym systemem odbywa się za pomocą panelu znajdującego się na wysokości deski. Tuż obok sedesu należy zamontować uchylne lub nieuchylne poręcze, a także uchwyty pozwalające wygodnie korzystać z ubikacji. Podczas wyboru niezbędnych akcesoriów należy brać pod uwagę to, z jakich materiałów zostały wykonane ściany łazienki. Jeśli są za słabe, warto wybrać uchwyty i poręcze montowane do podłogi, co pozwala bezpiecznie korzystać z podparcia. 

• Umywalka dla niepełnosprawnych oraz jej wymiary: Odpowiednio dopasowana umywalka powinna być przede wszystkim wygodna dla osób dojeżdżających na wózku. Musi być zawieszona w taki sposób, aby spód znajdował się powyżej kolan człowieka siedzącego na wózku inwalidzkim. Płaskie dno oraz wyprofilowana krawędź pozwalają komfortowo korzystać z armatury bez wysiłku. Poszukując nowej umywalki, warto wiedzieć, że jej optymalna szerokość powinna wynosić minimum 60 cm. Zalecana wysokość blatu w przypadku osoby dorosłej wynosi maksymalnie do 80 cm, a w przypadku dzieci do 12 lat zaledwie 60 cm. Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w łazienkach dla osób niepełnosprawnych, jest płaska oraz szeroka umywalka wyprofilowana w taki sposób, aby użytkownik mógł wygodnie oprzeć łokcie w trakcie korzystania. Tuż obok powinny znajdować się uchwyty ścienne uchylne lub stałe o długości od 55 cm do 70 cm, które ułatwiają samodzielne korzystanie oraz poruszanie po pomieszczeniu. 

• Prysznic dla niepełnosprawnych: Strefa prysznicowa w każdym domu powinna być jak najbardziej dostosowana do domowników. Jeśli w domostwie mieszka osoba z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną albo człowiek w starszym wieku wówczas należy zadbać o to, aby miał optymalny komfort pozwalający wygodnie skorzystać z toalety, prysznica czy umywalki. W łazienkach przystosowanych do osób niepełnosprawnych muszą znajdować się odpowiednio dostosowane kabiny prysznicowe z dodatkowymi uchwytami oraz krzesełkiem, na którym można wygodnie usiąść. Projektując kącik kąpielowy, warto zadbać o to, aby był wyłożony wysokiej jakości płytkami. Ważne jest prawidłowe dopasowanie wymiarów oraz kształtu pod możliwości osoby niepełnosprawnej. Wiele ludzi zamiast klasycznego brodzika instaluje specjalną matę, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią. Wówczas kabinę można zastąpić prostą zasłoną prysznicową, jednak o wiele lepiej chroni klasyczne rozwiązanie w postaci szyby z tworzywa sztucznego. Strefa prysznicowa powinna być wyposażona w prostą baterię podtynkową, co dodatkowo ograniczy ryzyko przypadkowego uderzenia oraz zajmuje znacznie mniej miejsca. Słuchawka musi być przymocowana na drążku z możliwością regulacji, aby każdy korzystający z prysznica mógł swobodnie się umyć. Oprócz tego, jak wcześniej wspomniano, prysznic powinien być wyposażony w praktyczne oraz wygodne krzesełko, które jest zamontowane w taki sposób, aby osoba na wózku była w stanie samodzielnie z niego skorzystać. Siedzisko musi spełniać wszystkie wymogi, mieć atesty higieniczne, a także certyfikaty bezpieczeństwa. Warto wybrać model o wymiarach 45 cm x 40 cm z opcją składania, który nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie uchwyty ścienne o różnych długościach, w poziomie i pionie oraz prawe i lewe pozwalające bezpiecznie poruszać się wewnątrz. 

• Uchwyty oraz poręcze dla niepełnosprawnych: Dbając o bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej, należy przystosować pomieszczenie w taki sposób, aby możliwe było wygodne przemieszczanie się w trakcie korzystania z sanitariatów. Dobrym wyborem są różnego rodzaju uchwyty oraz poręcze o średnicy rur wynoszącej od 2 cm do 3,5 cm, które umożliwiają wygodne chwycenie. Należy jednak pamiętać, że kluczem w doborze takich akcesoriów jest określenie sprawności chwytnej osoby korzystającej, która może być zaburzona lub zmniejszać się z wiekiem. W takiej sytuacji o wiele lepiej sprawdzą się modele z większymi średnicami, ponieważ wygodniej można z nich korzystać. Bardzo duże znaczenie ma także określenie, na jakiej wysokości trzeba zamontować poręcze i uchwyty. Optymalna wysokość określana według przepisów mieści się między 75 cm a 85 cm, jednak wszystko musi być dopasowane do wzrostu oraz budowy ciała osoby niepełnosprawnej. Większość ludzi decyduje się jednak na poręcze przyścienne, ruchome lub stałe, które montuje się pionowo lub poziomo. Dostępne są także modele kątowe lub łamane, które okazują się najbardziej funkcjonalne. Kupując poręcze warto sprawdzić produkt z dodatkowym udogodnieniem, takim jak warstwa karbowana, która skutecznie zapobiega ślizganiu się dłoni. 

• Lustra uchylne dla niepełnosprawnych: Dobrym rozwiązaniem są lustra uchylne z możliwością regulacji kąta nachylenia. W ten prosty sposób osoba siedząca na wózku może w komfortowy sposób skorzystać z udogodnienia bez potrzeby proszenia kogokolwiek o pomoc. Ważne jest jednak to, aby lustro było zamontowane nie wyżej niż 100 cm od podłogi. Tylko wtedy użytkownik zdoła je samodzielnie ustawić. 

• Armatura dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej: Projektując łazienkę, należy brać pod uwagę nie tylko wymiary toalety dla niepełnosprawnych, ale także odpowiednio dopasować armaturę do potrzeb i możliwości.  Podczas wyboru właściwej baterii bardzo ważna jest wygoda użytkowania. Oznacza to, że wylewka oraz uchwyt powinny być odpowiednio wydłużone, aby zapewnić komfort użytkowania. Warto także zdecydować się na model bezdotykowy oraz termostatyczny, co dodatkowo ułatwi korzystanie. Projektując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej lepiej zrezygnować z tradycyjnych pokręteł, które nie są wygodne w obsłudze. Wybierając baterię prysznicową wraz z wężem, należy zdecydować się na model o długości przewodu wynoszącej minimum 150 cm, aby można było wygodnie korzystać z armatury. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ