Wanna czy może prysznic? To pytanie zadają sobie wszystkie osoby, które stają przed poważnymi decyzjami związanymi z urządzeniem łazienki. Wiele tak naprawdę zależy od tego, jaka przestrzeń jest do zagospodarowania. Do dużego pomieszczenia można wstawić wannę, natomiast w mniejszej łazience o wiele lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa. Niewielki metraż wymaga kompromisów, które z czasem okazują się korzystnymi i praktycznymi rozwiązaniami. Jak dobrze zaprojektować łazienkę z kabiną prysznicową, aby była funkcjonalna?
Duża łazienka z wanną i prysznicem to komfort zarezerwowany dla osób mieszkających w domu lub szeregówce. Zaprojektowanie wnętrza w taki sposób, aby zmieściły się tam oba rozwiązania, wymaga większej powierzchni oraz odpowiedniego dopasowania wszystkich znajdujących się elementów. Ustawienie armatury sanitarnej zazwyczaj jest uzależnione od tego, w jaki sposób poprowadzono instalację. Coraz częściej problem ustawienia grzejnika jest rozwiązany przez zastosowanie ogrzewania podłogowego, które jest o wiele bardziej wydajne od klasycznego.
Osoby, które zajmują się projektowaniem wnętrz, zwracają uwagę, że wiele ludzi podczas budowy domu czy wykańczania mieszkania od razu decyduje się na projekty łazienek z prysznicem. Okazuje się, że to rozwiązanie znów jest modne i uważane za wygodniejsze pod względem codziennego użytkowania. Niezależnie od wielkości łazienki dobrym wyborem będzie praktyczna kabina prysznicowa. Większość osób stawia na wygodę oraz możliwość wzięcia szybkiego prysznica bez konieczności gimnastykowania się przy wchodzeniu do wanny. Ludzie chętnie wybierają kabinę prysznicową ze względu na oszczędność czasu oraz przestrzeni w pomieszczeniu. Brak czasu sprawia, że domownicy wolą odpoczynek, a nie czekanie aż wanna wypełni się wodą, co dodatkowo jest nieekologiczne.
Mała łazienka z prysznicem – jak urządzić, aby było praktycznie?
W dzisiejszych czasach każdy człowiek żyje w pośpiechu i nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne jest zaprojektowanie wszystkich pomieszczeń w domu, aby były praktyczne dla wszystkich mieszkańców. Wnętrze powinno być ładnie urządzone, co jest bardzo istotne szczególnie dla psychiki i nastroju człowieka. Okazuje się, że oprócz salonu i sypialni, łazienka jest miejscem, które powinno pozytywnie wpływać na samopoczucie. Według badań, przeciętny człowiek po przebudzeniu i tuż przed snem korzysta właśnie z tego pomieszczenia. Średnia czasu, jaki spędza się w łazience, wynosi od 1 do 2 godzin dziennie. Z tego względu należy zadbać o to, aby pomieszczenie było nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim ładne. Niestety, wiele osób twierdzi, że nowoczesna aranżacja łazienki z prysznicem na małym metrażu jest niemożliwa. Okazuje się jednak, że producenci armatury wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów i projektują niewielkich rozmiarów meble czy akcesoria, które bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszym pomieszczeniu, sprawiając, że będzie praktyczne i estetyczne jednocześnie.
Malutka łazienka z prysznicem – porady, które pomogą zagospodarować pomieszczenie
♦ Łazienka 2 m² z prysznicem: Niewielkich rozmiarów łazienka o powierzchni 2 m² stanowi problem oraz wyzwanie w trakcie urządzania. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ odpowiednie zagospodarowanie tak niewielkiej przestrzeni wymaga odpowiedniego podejścia oraz znalezienia armatury pasującej do małej powierzchni. Aby sensownie zagospodarować przestrzeń, należy dokładnie przemyśleć, co jest najważniejsze i na czym najbardziej nam zależy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie możliwości podłączenia do instalacji, a następnie wybranie armatury sanitarnej i mebli. Podczas wybierania ceramiki warto skorzystać z oferty producentów mających serie produktów przeznaczonych do małych pomieszczeń. W pomniejszonej wersji dostępne są m.in.: Umywalki, bidety, muszle klozetowe, wanny, a także kabiny prysznicowe. Są zaprojektowane w taki sposób, aby były jak najbardziej funkcjonalne i jednocześnie komfortowe dla użytkownika. Innym, praktycznym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest łazienka z prysznicem walk in, który pozwala optycznie powiększyć przestrzeń w niewielkim pomieszczeniu. Wykafelkowany brodzik z odpływem liniowym połączony z przezroczystą szybą zamiast zasłonki to bardzo wygodne i modne rozwiązanie.
Dobrą alternatywą są także niskie brodziki, które nie tworzą efektu progu, przez który należy wejść, aby dostać się do środka kabiny. Dla osób, które nie wyobrażają sobie łazienki bez długich kąpieli, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup wanny o niestandardowym wymiarze, np. o długości 120 cm lub 100 cm. W niektórych domach lub mieszkaniach zdarzają się sytuacje, kiedy łazienki są zlokalizowane bezpośrednio przy pionach wentylacyjnych, co sprawia, że bardzo często powstaje niewielka, trudna do zagospodarowania wnęka. Rozwiązaniem na wykorzystanie wolnej przestrzeni jest zrobienie dodatkowych półek lub ustawienie małej pralki typu slim. Warto także pomyśleć o wykonaniu mebli pod wymiar, co dodatkowo zwiększy możliwość wykorzystania pomieszczenia. Bardzo mała łazienka z prysznicem wymaga także wybrania odpowiednich płytek oraz zastosowania luster w celu optycznego powiększenia przestrzeni. Wybór jasnego wykończenia sprawi, że łazienka będzie wydawać się większa. Z tego względu zaleca się białe, beżowe lub kolorowe płytki w jasnych odcieniach z połyskiem, co umożliwi odbijanie światła sztucznego lub naturalnego. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie błyszczących frontów mebli oraz dużych powierzchni lustrzanych, które wzmocnią efekt.
♦ Łazienka 3 m² z prysznicem: Wnętrze o wymiarach 3 m² może wydawać się kłopotliwe w aranżacji, jednak zastosowanie nowoczesnych materiałów oraz funkcjonalnych rozwiązań może okazać się najlepszym pomysłem podczas urządzania niewielkiego wnętrza. W przypadku łazienki ważne jest, aby spełniała wszelkie wymagania domowników i była estetyczna. Co więcej, aranżacja małego pomieszczenia nie wymaga rezygnacji z pralki czy innych potrzebnych sprzętów, które powinny znaleźć się w łazience. Odpowiedni wybór armatury i akcesoriów oraz dobrze przemyślany projekt mebli pozwolą zagospodarować przestrzeń. Mała łazienka w bloku z prysznicem czy małą wanną może być tak samo funkcjonalna, jak duża. Należy jednak zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Projektowanie niewielkiego wnętrza najlepiej zacząć od wyboru błyszczących płytek w jasnym kolorze, tak samo, jak w przypadku pomieszczenia do 2 m². Dobrze sprawdzą się także duże lustra, a nawet cała jedna ściana wykończona szklaną taflą. Taki zabieg sprawi, że całe wnętrze będzie optycznie większe, nabierze głębi i charakteru.
Zamiast wysokiego brodzika o wiele lepiej wybrać kafle z odpływem liniowym, co pozwoli zachować jednakowy kolor oraz wzór na podłodze. Planując układ łazienki, warto pamiętać o takim drobnym zabiegu, jak umieszczenie naprzeciw wejścia szafki z umywalką i dużym lustrem, dającym wrażenie głębi. W przypadku łazienki o niewielkim metrażu warto unikać ustawiania dodatkowych elementów na podłodze. Dobrym wyborem są podwieszane grzejniki, montowana do ściany miska ustępowa czy wiszące szafki z błyszczącymi frontami. W przypadku pomieszczenia, gdzie są skosy lub wnęki, warto zdecydować się na wykonanie półek, gdzie będzie można ustawić niezbędne przedmioty, akcesoria i ozdoby. Łazienka o powierzchni 3 m² daje możliwość wykonania kontrastów, które sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru. Ciekawym pomysłem jest wydzielenie stref za pomocą kolorów lub struktur materiałów. Miejsce, gdzie stoi prysznic można wyłożyć ciemnymi kafelkami, a część toaletowa będzie dobrze się prezentować w bieli lub w beżu. Stosowanie takiego zabiegu pozwoli oddzielić strefy w pomieszczeniu, które dodatkowo można odpowiednio doświetlić np. ledami. Wiele osób decyduje się na ułożenie ciemnej, a nawet czarnej glazury połączonej z terakotą oraz matowymi, dużymi płytkami na posadzce. Inną kwestią w przypadku niewielkich wnętrz jest pomieszczenie wszystkich najpotrzebniejszych sprzętów. W łazience niezwykle potrzebnym urządzeniem jest pralka, która sprawia sporo problemów z ustawieniem. Standardowe modele mają duże gabaryty, a ich wysokość wynosi zazwyczaj od 85 cm do 90 cm. W małej łazience dobrym wyborem będzie pralka ładowana od frontu, która zajmuje maksymalnie 60 cm x 60 cm.
♦ Łazienka 4 m² z prysznicem: Przygotowując projekt łazienki o powierzchni 4 m², można zdecydować się na modny ostatnimi czasy styl skandynawski, czyli połączenie jasnych kolorów, prostych form oraz drewna. Zrobienie wykończenia nawiązującego do natury, sprawi, że pomieszczenie będzie bardzo przytulne. Warto zdecydować się na powieszenie dużego lustra, które pozwoli uzyskać efekt przestronnego wnętrza o dużej powierzchni. Jasna i ciepła kolorystyka sprawiają wrażenie czystości, co idealnie komponuje się z drewnianymi elementami, takimi jak blat czy półki. Biała łazienka z prysznicem oraz brodzikiem w nowoczesnym stylu jest odpowiednia do aranżacji, w której jest miejsce na wszystkie najważniejsze przedmioty. Dobrym wyborem będą wiszące szafki, które można umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Warto także zdecydować się na model z umywalką nablatową oraz z pojemnymi szufladami z błyszczącym frontem, co pozwoli wygodnie zagospodarować przestrzeń. Pomimo niewielkiej powierzchni w każdej łazience powinny pojawić się przynajmniej 2 źródła światła. Nawet w małym pomieszczeniu jedna lampa sufitowa to za mało, dlatego też należy zdecydować się na stylowe kinkiety zawieszone bezpośrednio przy lustrze nad umywalką. Oświetlenie można umieścić symetrycznie z dwóch stron albo zdecydować się na jeden punkt świetlny tuż nad taflą. W małych łazienkach dobrym wyborem będą listwy ledowe, które można zamontować z tyłu lustra lub w dolnej części zabudowy.
Łazienka z prysznicem – inspiracje
Projektując łazienkę, należy zdecydować się, w jakim stylu będzie wnętrze. Podczas organizacji przestrzeni dobrym rozwiązaniem jest wybranie konkretnej koncepcji oraz motywu przewodniego dla pomieszczenia. W ten sposób uniknie się mieszanki stylów oraz swoistego zamieszania. Poszukując pomysłu na projekt nowej łazienki, warto zainspirować się i sprawdzić, jakie są najmodniejsze aranżacje, które nigdy nie wychodzą z mody.
♦ Elegancka łazienka z motywem zwierzęcym: Oryginalny pomysł na łazienkę z prysznicem to dbałość o detale, które wyróżnią wnętrze. Dobierając motyw przewodni, nie wolno stawiać na przypadek, dlatego też dobrym rozwiązaniem dla indywidualistów okazują się wzory nawiązujące do dzikiej natury. Oprócz drewna warto postawić na płytki imitujące skórę węża, czarną armaturę oraz ciepłe barwy połączone ze złotem. Kabina prysznicowa z niskim brodzikiem i przeszklonymi drzwiami powinna stanowić osobną przestrzeń wydzieloną za pomocą innego koloru lub faktury płytek.
♦ Połączenie drewna i marmuru: Projektując łazienkę warto postawić na tradycyjne, eleganckie i ponadczasowe rozwiązania, takie jak połączenie drewna i marmuru. Pomieszczenie w nowoczesnej aranżacji nawiązujące do stylu skandynawskiego kojarzy się z luksusem oraz komfortem. Jasne drewno w towarzystwie białego marmuru stworzy wyrafinowane połączenie oraz podkreśla oryginalność domowników. Do takiego stylu warto dopasować szeroką umywalkę nablatową, a także okrągłe lustro, nad którym zawiśnie kinkiet. W zależności od wielkości łazienki można zdecydować się na użycie ciemnego drewna, które wygląda bardzo elegancko.
♦ Szara łazienka z prysznicem: Połączenie klasycznej szarości, bieli oraz kontrastowych dodatków sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie domownicy stawiają na harmonię i minimalizm. Designerskie akcenty w postaci czerwonych lub różowych dodatków sprawią, że łazienka nabierze stylu i będzie zwracać uwagę osób, które przyjdą w odwiedziny. Poszukując ciekawych rozwiązań, warto zdecydować się na umywalki podłogowe, które nie są popularne. Połączenie szarych płytek gresowych z białą ceramiką nawiązuje do nowoczesnego stylu osoby ceniącej prostotę.
♦ Łazienka z wanną i prysznicem: Komfort, jaki daje możliwość zaprojektowania łazienki z wanną oraz prysznicem sprawia, że wiele osób nie chce wychodzić z ładnie zaprojektowanego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem podczas wykonywania takiej aranżacji jest możliwość ustawienie wanny centralnie lub bezpośrednio przy ścianie w formie wolnostojącej. Dawniej, był to symbol luksusu, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Obecnie taki widok nikogo nie dziwi, a dostępność armatury jest na tyle duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Jeśli domownicy decydują się na wolnostojącą wannę o opływowych kształtach, to należy konsekwentnie trzymać się jednego stylu i wybrać podobną umywalkę, szczególnie jeśli będzie to model nablatowy. W przypadku kabiny prysznicowej warto zdecydować się na bezbrodzikowy system wykończony matowymi profilami oraz wyposażony w odpływ liniowy. W ten sposób korzystanie z łazienki będzie nie tylko wygodne, ale i bardzo przyjemne.
♦ Skandynawski styl – biel i drewno: Nowoczesna łazienka z prysznicem to połączenie ponadczasowej bieli z drewnem, czyli znany każdemu styl skandynawski. Projektując łazienkę nawiązującą do natury, można stworzyć przytulne wnętrze, w którym odnajdą się zarówno tradycjonaliści, jak i osoby lubiące nowoczesny styl. W pomieszczeniu nie powinno zabraknąć dużych luster oraz oświetlenia ledowego, które jest energooszczędne i idealnie nadaje się do oświetlania małego wnętrza. Wybierając dodatki, warto zdecydować się na prostotę, która będzie pasować do skandynawskiego stylu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ