14 wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas budowy domu? 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Budowa własnego domu to jedno z marzeń, które jest wpisane na listę wielu osób. Aby jednak cieszyć się z nowopowstałego budynku, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z budową. Wiele osób najbardziej ekscytuje się w momencie, gdy widzą swój dom w stanie surowym, ponieważ to właśnie wtedy zauważalne są postępy w pracach. Dojście do tego etapu wymaga jednak stałej kontroli tego, co wydarzyło się wcześniej oraz pilnowania kolejnych prac związanych z wykańczaniem budynku. Na co zwrócić uwagę podczas budowy domu? 

 

Stan surowy otwarty – definicja 

Dom w stanie surowym to najbardziej emocjonujący etap, ponieważ właśnie wtedy najbardziej widać, w jakim tempie postępują prace. Warto jednak wiedzieć co oznaczają poszczególne terminy w budownictwie, aby nie być zaskoczonym lub zdziwionym swoją niewiedzą. Podczas budowania domu z gotowego projektu bardzo dużym krokiem jest doprowadzenie inwestycji do stanu zerowego, a następnie przejście do stanu surowego otwartego. W przypadku tego pierwszego chodzi głównie o zakończenie prac przez inwestora takich jak: Wyrównanie działki, wykopanie fundamentów, a także drenaż.

 

Stan surowy otwarty – co obejmuje? 

Stan surowy otwarty oznacza, że budowany dom ma już gotowe wszystkie ściany murowane – nośne, kominy, schody wewnętrzne, a także strop nad parterem. Oprócz tego określenie obejmuje także wykonanie więźby dachowej wraz z pokryciem dachu oraz wstawieniem okien dachowych o ile były takie w projekcie. W indywidualnych przypadkach możliwe jest także wstawienie pozostałych okien oraz wykonanie rynien. Dom w stanie surowym otwartym powinien mieć wykonaną izolację fundamentów, a także fragment przygotowany do podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

 

Stan surowy otwarty, a zamknięty – różnice 

W przypadku budowy domu kluczowe jest rozróżnienie dwóch etapów: Stan surowy zamknięty oraz otwarty. Decydując się na realizację marzenia o własnych czterech ścianach, warto dowiedzieć się, czym różni się jedno od drugiego. Osoby, które nie mają pojęcia o budowlance, mogą mieć spory problem z rozróżnieniem, jednak po wnikliwej analizie wszystko stanie się jasne i oczywiste. W przypadku stanu surowego zamkniętego dom jest już wyposażony w okna, zewnętrzne drzwi, a także ścianki działowe ustawione w odpowiednich lokalizacjach. Stan surowy otwarty to określenie budynku bez instalacji oraz bez wykończenia.  

Stan surowy otwarty – zakres prac

Z powyższego tekstu wiadomo już, co oznacza stan surowy otwarty. Można więc śmiało wywnioskować, że jest to środkowy etap w budowie nowego, wymarzonego domu. Stojąc przed budynkiem łatwo ocenić, że ma on wszystkie ściany zewnętrzne i wewnętrzne, a w przypadku kilku kondygnacji znajdą się także żelbetowe schody. Oprócz tego będzie w całości wykonana konstrukcja dachu wraz z pokryciem. W przypadku konstrukcji parterowych z poddaszem zakres robót wygląda następująco: 

Ściany murowane nośne, zewnętrzne oraz wewnętrzne – prawidłowe wykonanie izolacji poziomej bezpośrednio pod ściany nośne, murowanie ścian nośnych zwanych także konstrukcyjnymi, a także zrobienie nadproży dla okien, drzwi oraz bramy garażowej 

Kominy – wykonanie wszystkich kominów, w tym: Wentylacyjnych, spalinowych, a także dymowych. Wykończenie powyżej dachu za pomocą kratki oraz czapki

Stropy i gzymsy – zrobienie ścianek kolankowych, wieńce umieszczone na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznych, wykonanie stropu monolitycznego lub gęstożebrowego, przygotowanie podciągów, a także słupów żelbetowych

Schody wewnętrzne żelbetowe – jeśli są przewidziane w projekcie należy zbudować schody żelbetowe wraz z podestami 

Konstrukcja dachu – przygotowanie konstrukcji dachu, izolacja pozioma wieńca oraz budowa więźby dachowej (krokwie, murłaty oraz jętki)

Wykonanie pokrycia dachowego wraz z izolacją – przymocowanie folii zwanej także membraną dachową bezpośrednio na krokwiach, wykonanie łat oraz kontrłaty, ułożenie pokrycia dachowego, dokładny montaż wszystkich elementów takich jak zabezpieczenia przeciwśniegowe oraz przytwierdzenie desek czołowych

Obróbka dachu – montaż okien dachowych (jeśli są w projekcie), wykonywanie ostatnich obróbek blacharskich, instalacja okapów oraz przymocowanie rynien dachowych wraz z rurami spustowymi

 

Budowa domu – stan surowy otwarty – czego należy unikać podczas wykonywanych prac? 

Popełnianie nawet drobnych błędów podczas stawiania nowego budynku może mieć poważne konsekwencje w trakcie użytkowania. Jeśli dom znajduje się w stanie surowym otwartym, należy być dokładnym i skrupulatnie przyglądać się pracy fachowców, ponieważ wszystkie błędy, jakie zostaną popełnione na tym etapie, będą miały bezpośredni wpływ na solidność całej konstrukcji, a co za tym idzie na trwałość budynku. Różnego rodzaju niedociągnięcia oraz odchylenia od projektu mogą być przyczyną poważnych kłopotów, które wyjdą podczas wykańczania, a także w późniejszym czasie. Aby być pewnym, że stawiany dom jest odpowiednio wykonany i nie sprawi żadnych przykrych niespodzianek, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. 

Brak hydroizolacji w trakcie wznoszenia przegród: Pominięcie wykonania hydroizolacji ścian to poważny problem, który wyjdzie w przyszłości. Brak folii hydroizolacyjnej powoduje, że wilgoć i woda będą wnikać bezpośrednio w ściany, powodując powstawanie pleśni i grzybów. Oprócz tego istnieje bardzo duże ryzyko zmniejszenia trwałości zastosowanych materiałów, co będzie objawiać się np. odpadaniem tynku lub łuszczeniem farby. 

Niedopatrzenia podczas wyznaczania poziomów i pionów: Tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często. Wiele osób skarży się na to, że w pomieszczeniach nie da się równo ustawić mebli czy ułożone płytki są krzywe. Powodem takich problemów są zaniedbania murarzy podczas murowania ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Stawianie ich bez użycia specjalistycznych narzędzi bardzo często powoduje poważne problemy związane z właściwym utrzymaniem pionu i poziomu całej konstrukcji. Jest to duży problem, który może utrudnić układanie stropu, a także spowodować kłopot podczas tynkowania ścian. 

Prace murarskie podczas niskich temperatur: Wykonywanie wszelkich prac murarskich w dni, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, powoduje poważne problemy związane z późniejszą trwałością materiałów. W takich warunkach nie wolno murować ścian, wznosić kominów czy wylewać żelbetu na schody. 

Sztywne łączenie ścian działowych ze stropem: Warto wiedzieć, że sztywne łączenie ścian działowych bezpośrednio ze stropem powoduje pękanie. Aby uchronić się przed koniecznością szybkiego, ponownego szpachlowania należy pozostawić kilkucentymetrowy odstęp, który trzeba wypełnić pianą poliuretanową lub wełną mineralną. 

Pomijanie niektórych etapów przy pracach betoniarskich: Zdarzają się sytuacje, kiedy ekipy budowlane chcąc przyspieszyć prace, pomijają niektóre etapy. Bardzo często dotyczy to betonowania słupków wzmacniających ścian kolankowych oraz pomijania wieńca, czego konsekwencje mogą być poważne. Bez prawidłowo wykonanych prac betoniarskich, ściany nie mają odpowiedniej stabilności i w każdej chwili po wykończeniu dachu mogą ulec rozjechaniu, co dodatkowo potęguje koszty całej budowy. 

Błędy podczas betonowania: Brak czasu oraz niefachowe podejście do wykonywanej pracy wychodzą także podczas niewłaściwego przygotowania mieszanki. Niektórzy fachowcy nie potrafią prawidłowo postępować z pielęgnacją świeżo ułożonego materiału lub zapominają o dodaniu specjalnych podkładek dystansowych pod zbrojenie. Pominięcie tych etapów powoduje, że beton bez prawidłowo wykonanej otuliny jest narażony na pękanie oraz ma obniżoną odporność pożarową. 

Źle wykonane połączenia ścian: Jednym z częściej pojawiających się błędów jest nieprawidłowo wykonane połączenie ścian nośnych z zewnętrznymi. Należy je połączyć, stosując specjalne kotwy nakładane co drugą warstwę. W podobny sposób powinno się wykonywać połączenia ścian działowych z nośnymi. 

Ile kosztuje dom w stanie surowym?

Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt domu w stanie surowym otwartym. Ciężko jednak podać konkretną kwotę, ponieważ cena jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy brać pod uwagę wybór konkretnego projektu, według którego dom powstanie, typ zastosowanych materiałów budowlanych, a także wielkość całego budynku. O wiele więcej będzie kosztował dom z podpiwniczeniem, poddaszem użytkowym oraz powierzchnią 200 m², w porównaniu do zwykłego, prostego parterowego budynku. Różnica między jednym a drugim wynosi nawet 50 000 zł. Szacuje się, że doprowadzenie budowy do takiego etapu pochłania od 35% do 40% całkowitych kosztów przeznaczonych na inwestycję. Oznacza to, że jeszcze spora kwota pozostanie do wydania na montaż drzwi i okien, wykonanie instalacji, wykończenie wnętrz oraz ocieplenie wraz z elewacją. Oczywiście wszystkie koszty należy dokładnie przekalkulować, aby w trakcie budowy nie okazało się, że pojawił się problem z brakiem funduszy. Mimo stresu, jaki pojawia się u osób, które samodzielnie stawiają dom z oszczędności lub z zaciągniętego kredytu, radość, jaka towarzyszy przez resztę życia jest nie do opisania. 

W momencie, gdy dom będzie już miał wszystkie udogodnienia w postaci podłączonych mediów, warto zdecydować się na proste, ale jakże skuteczne zabezpieczenie mienia. Jednym z częściej wybieranych jest kamera IP WiFi, która do działania potrzebuje połączenia z siecią bezprzewodową. W zależności od wybranego modelu użytkownik może kupić sprzęt wykonany z trwałego materiału idealnie nadający się do ustawienia na zewnątrz. W przypadku kamery, która ma stać na straży domu, należy wybrać urządzenie odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne. Trzeba więc szukać modelu z oznaczeniem IP36, co oznacza ochronę przed wodą, wysoką i niską temperaturą, a także różnego rodzaju pyłami mogącymi uszkodzić wrażliwą elektronikę. Jeśli użytkownik chce mieć pewność, że kamera sprawdzi się nawet w nocy, powinien zdecydować się na model wyposażony w promiennik podczerwieni umożliwiający nagrywanie filmów w nocy bez konieczności włączania dodatkowego światła. W przypadku nowoczesnych urządzeń warto także zdecydować się na kamerę zsynchronizowaną z chmurą, co pozwala gromadzić i zapisywać nagrane materiały na zewnętrznym dysku. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość podglądu na żywo tego, co akurat dzieje się w domu lub przed domem. Wystarczy tylko połączenie z Internetem oraz zalogowanie do właściwego systemu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ