
Rekuperator – przewodnik zakupowy, ranking i test
Rekuperator to przydatne urządzenie, które pozwoli Ci zminimalizować straty ciepła w pomieszczeniu w sezonie jesienno-zimowym. Użytkownicy najczęściej polecają model Marley MENV180. Jego skuteczność wynosi 85%. Rekuperator pracuje w trybie dwukierunkowym, co oznacza, że zarówno pozbywa się powietrza z pomieszczenia, jak i zapewnia dopływ świeżego z zewnątrz. Do wyboru są trzy tryby pracy o różnej wydajności. Jeśli potrzebujesz małego urządzenia, dobrym wyborem będzie kompaktowy rekuperator Awenta HRV100P + pilot IPX4. Może on działać nieprzerwanie na jednym z dwóch dostępnych biegów. Wygodny pilot ułatwia obsługę. Rekuperator można montować w różnych pomieszczeniach, od kuchni i łazienek, po salon, czy sypialnię. Jest wydajny i łatwy w instalacji.
6 najlepszych rekuperatorów. Opinie w 2025 roku
W okresie zimowym, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura, wentylacja pomieszczenia wiąże się z przedostawaniem się do wnętrza chłodnego powietrza. Straty ciepła można jednak zminimalizować, dzięki odpowiedniemu urządzeniu. Przygotowaliśmy ranking rekuperatorów, które dobrze sprawdzają się do wymiany powietrza i zachowania większości energii cieplnej w budynku. Wśród przedstawionych przez nas produktów z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie.
Tabela porównawcza
Rekuperator ścienny
- 1. Rekuperator ścienny z Wymiennikiem Ciepła Marley MENV180
- 2. Rekuperator Kompaktowy Awenta HRV100P + Pilot IPX4
- 3. Vaillant Rekuperator Recovair Var 260/4 0010016046
- 4. Centrala Wentylacyjna Dospel Luna 200 Rekuperator 012-1480
- 5. Aeris Rekuperator Aerisnext 450 R VV Standard ST
- 6. Oxy Rekuperator, Centrala Wentylacyjna Wanas 350V/2
- Przewodnik zakupowy – jaki rekuperator kupić?
- FAQ
1. Rekuperator ścienny z Wymiennikiem Ciepła Marley MENV180
Łatwy w instalacji rekuperator ścienny z wymiennikiem ciepła Marley MENV180 sprawdzi się w każdym budynku. Można wykorzystać go w różnych pomieszczeniach, zarówno salonie, sypialni, jak i w łazience. Rekuperator ścienny pomaga w odpowiedniej wymianie powietrza, jednocześnie minimalizując straty ciepła. Chroni on przed powstawaniem na ścianach pleśni i wilgoci. Sprawność odzysku ciepła rekuperatora wynosi ok. 85%, co oznacza, że mniej niż 30% energii cieplnej zostaje utracone.
Rekuperator ścienny ma trzy biegi, które decydują o jego wydajności: 16 m3/h, 25 m3/h i 37 m3/h. Pobór mocy na każdym stopniu to odpowiednio: 3 W, 4,5 W i 7 W. Można montować rekuperator na ścianach o grubości od 280 do 500 mm — powyżej tej wartości niezbędna będzie przedłużka. Średnica otworu do instalacji sprzętu wynosi 180 mm. Rekuperator Marley obsługiwany jest za pomocą pilota. Wentylator pracuje naprzemiennie w obie strony, to znaczy, że usuwa powietrze z budynku i wtłacza świeże do pomieszczenia bez dużych strat ciepła.
Konsumenci uważają, że rekuperator ścienny Marley to dobry zakup. Pomaga zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem domu w okresie grzewczym. Zapewnia ciepło i sprawną wymianę powietrza.
Rekuperator kompaktowy
2. Rekuperator Kompaktowy Awenta HRV100P + Pilot IPX4
Świeże powietrze i odpowiednie warunki w pomieszczeniu niezależnie od pory roku zapewni Ci rekuperator kompaktowy Awenta HRV100P + pilot IPX4. Montuje się go w przegrodzie zewnętrznej lub na ścianie, a przeznaczony jest on do pracy w zdecentralizowanej wentylacji z odzyskiem ciepła. Mini rekuperator może działać nieprzerwanie w dwóch trybach: Nawiewu i wywiewu. Oba działają dwubiegowo. Wydajność rekuperatora na 1. biegu wynosi 35 m3/h, a na 2. biegu jest to 50 m3/h.
Otwór na rekuperator powinien mieć średnicę 100 mm. Prędkość silnika wynosi 2100 obrotów/minutę na niższym biegu i 2500 obrotów w ciągu minuty na wyższym. Kompaktowy rekuperator obsługiwany jest za pomocą pilota. Działa on wydajnie, pomaga odzyskać duże ilości ciepła w procesie wymiany powietrza. Sprawdza się do ogrzewania różnych pomieszczeń, salonów, kuchni, czy sypialni.
Użytkownicy chwalą dobry i tani rekuperator Awenta, ponieważ jest wydajny i łatwy w instalacji. Dołączony pilot umożliwia dowolną zmianę biegu, a tym samym prędkość pracy. Rekuperator wykonano z dobrej jakości materiałów.
Rekuperator Vaillant
3. Vaillant Rekuperator Recovair Var 260/4 0010016046
Jeśli szukasz dobrego rekuperatora do swojego domu, może zainteresować Cię model Vaillant Recovair Var 260/4 0010016046. Wyposażono go w wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy, który charakteryzuje się dużą sprawnością, wynoszącą do 98%. Oznacza to, że utracone zostaje tylko kilka procent energii cieplnej. Rekuperator Vaillant ma maksymalną wydajność 260 m3/h, sprawdza się więc w domach jednorodzinnych i dużych pomieszczeniach.
Rekuperator działa cicho, dlatego można używać go nawet w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Wyposażono go także w system recoVAIR, który nieustannie monitoruje jakość powietrza. W efekcie rekuperator wychwytuje i filtruje drobinki kurzu i zanieczyszczeń, oczyszczając powietrze. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z alergiami. Usuwając wilgoć i dwutlenek węgla, rekuperator chroni przed rozwojem pleśni. Pobór mocy modelu Vaillant mieści się w przedziale od 15 W do 170 W, w zależności od trybu pracy.
Opinie o rekuperatorach Vaillant, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z jakości powietrza oraz minimalnych strat energii cieplnej. Rekuperator jest łatwy w obsłudze.
Rekuperator Luna
4. Centrala Wentylacyjna Dospel Luna 200 Rekuperator 012-1480
Warto rozważyć zakup centrali wentylacyjnej, rekuperatora Dospel Luna 200 012-1480, ponieważ sprawdza się zarówno w pomieszczeniach użytkowych, jak i mieszkalnych. Sprawność odzysku ciepła może wynosić do 95%. Rekuperator Luna ma wydajność 200 m3/h. W zestawie znajduje się przełącznik 3-biegowy do regulacji pracy sprzętu. Obroty silnika w rekuperatorze wynoszą 2400 obr/min.
Rekuperator wyposażono w hybrydowy wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy, który nie tylko zapewnia wysoką skuteczność. Wydłuża on także okres przydatności całego sprzętu oraz obniża temperaturę zamarzania w niesprzyjających warunkach pogodowych. Model Luna to dobry rekuperator do mieszkania, który ma bypass służący również do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Uruchamia się go bez potrzeby zdejmowania obudowy. Pobór mocy w rekuperatorze to maksymalnie 120 W. Średnica przyłączy wentylacyjnych do modelu Luna powinna wynosić 150 mm.
Osoby, które zainstalowały rekuperator Luna w swoich domach i miejscach pracy, są zadowolone z jego działania. Zapewnia on skuteczną wymianę powietrza bez dużych strat cieplnych. Konsumenci określają model jako funkcjonalny i dobry rekuperator, ponieważ w okresie letnim umożliwia on również dodatkowe schłodzenie pomieszczenia.
Rekuperator Aeris
5. Aeris Rekuperator Aerisnext 450 R VV Standard ST
Zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem rekuperatora Aeris Aerisnext 450 R W Standard ST, ponieważ jest wydajny i łatwy w obsłudze. Wyposażono go w wymiennik przeciwprądowy, który zapewnia sprawność całego systemu na poziomie 93%. Dodatkowo rekuperator ma wbudowany bypass do wyprowadzania powietrza poza wymiennik oraz specjalne, energooszczędne wentylatory. W zestawie znajdują się dwa filtry o klasie G4, a o potrzebie ich wymiany informuje specjalny system.
Rekuperator Aeris jest łatwy w obsłudze, można sterować nim bezprzewodowo lub za pomocą wyświetlacza umieszczonego na obudowie. Zewnętrzna część zabezpieczona jest przed przypadkowym otwarciem klapki, na przykład przez dziecko. Wnętrze rekuperatora zaizolowano polipropylenem, co zapewnia cichą pracę całego systemu. Model Aeris dodatkowo wyposażono w czujnik ciśnienia, temperatury i wilgoci. Wydajność rekuperatora wynosi 450 m3/h, sprawdza się więc w dużych pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych.
Konsumenci przeprowadzili test rekuperatorów Aeris i wystawili pozytywne opinie. Użytkownikom podoba się łatwość obsługi oraz wydajna praca całego systemu w urządzeniu. Rekuperator sprawdza się w dużych pomieszczeniach i oprócz minimalizowania strat ciepła, chroni również przed rozwojem pleśni.
Rekuperator Wanas
6. Oxy Rekuperator, Centrala Wentylacyjna Wanas 350V/2
W każdym domu dobrze sprawdzi się centrala wentylacyjna Wanas 350V/2, rekuperator Oxy. Wydajnie pracuje on w pomieszczeniach o powierzchni do 230 m3. Rekuperator wyposażono w aluminiowy wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy, który zapewnia dobrą sprawność systemu. Wydajność sprzętu to ok. 350 m3/h. Rekuperator Wanas można montować natynkowo lub podtynkowo. Jego obsługa jest łatwa i wygodna, ponieważ wyposażono go w dotykowy sterownik.
Rekuperator ma automatyczny bypass, który chroni przed nieumyślnym uruchomieniem urządzenia. Skuteczne zabezpieczenie przed zamarzaniem wykorzystuje 3 algorytmy, które można indywidualnie dopasowywać do swoich potrzeb i warunków w domu. Model Wanas to uniwersalny rekuperator. Wymiary sprzętu to: 840 mm x 634 mm, sprawdzi się więc zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach. Rekuperator może współpracować z centralą alarmową, całym systemem grzewczym oraz z czujnikami zewnętrznymi. Trzy dodatkowe funkcje: “Impreza”, “urlop” oraz “kominek”, zwiększają komfort użytkowania, pozwalając dostosować tryb pracy systemu do swoich potrzeb.
Wśród użytkowników przeważają pozytywne komentarze na temat rekuperatora Wanas. Konsumenci są z niego zadowoleni, ponieważ jest wydajny, łatwy w obsłudze i funkcjonalny. Dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych i mieszkaniach.
Przewodnik zakupowy – jaki rekuperator kupić?
W okresie jesienno-zimowym nieodpowiednia wentylacja, powodująca ubytki ciepła, może wpływać na koszt ogrzewania całego budynku. Dlatego, aby zapewnić sobie nie tylko komfort, ale także niższe wydatki, warto zainwestować w dobry rekuperator. Poprawi on wymianę powietrza, zmniejszając jednocześnie straty energii cieplnej. Przygotowaliśmy przewodnik, w którym przeczytasz, jaki rekuperator wybrać, aby przyniósł jak najlepsze efekty.
Sprawność rekuperatora
Najważniejszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę, wybierając rekuperator, jest jego sprawność, czyli możliwy odzysk ciepła. Podawany jest on jako wartość procentowa i wskazuje, ile energii cieplnej zostaje zatrzymane podczas wymiany powietrza. Im wyższy parametr, tym lepiej. Zwykle sprawność rekuperatorów osiąga od 80% do nawet 98%. Duży odzysk energii cieplnej zmniejsza koszty poniesione na ogrzewanie budynku.
Wydajność rekuperatora
Najlepszy rekuperator powinien mieć nie tylko odpowiednią sprawność, ale również dobrą wydajność. Określa ona, ile powietrza przepływa przez system w określonym czasie, najczęściej w ciągu godziny. Parametr ten wpływa na efektywną pracę rekuperatora. Jego wydajność należy właściwie dobrać do wielkości pomieszczeniu lub całego budynku. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne zatrzymywanie ciepła i odpowiednia wymiana powietrza. Parametrem, na który również warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest spręż. Wskazuje, jakie opory w instalacji może pokonać dany rekuperator, czyli jaka jest jego rzeczywista wydajność. Spręż oznacza się zwykle symbolem Pa, a optymalna wartość to pomiędzy 150 Pa a 200 Pa. Nie zawsze jednak producenci podają ten parametr.
Rodzaje rekuperatorów
Ważną kwestią przy wyborze rekuperatora jest także jego rodzaj. Sprzęty te występują w kilku typach, różnią się od siebie najczęściej rodzajem wymiennika ciepła. Na tej podstawie można wyróżnić:
♦ Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym — powietrze pochodzące z pomieszczenia oraz to z zewnątrz przepływa pomiędzy dwoma równolegle ułożonymi płytami, które tworzą tunele. Rekuperator z krzyżowym wymiennikiem jest najprostszy w obsłudze i najchętniej wybierany przez użytkowników. Ma jednak niską sprawność, sięgającą maksymalnie 70%. Rekuperatory są także mało odporne na niskie temperatury.
♦ Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym — działa podobnie jak model krzyżowy, jednak powietrze z dwóch źródeł przepływa w tunelach znajdujących się obok siebie. W efekcie ciepłe powietrze ogrzewa chłodne. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym mają również większą sprawność niż wersje krzyżowe. Może ona osiągać ponad 90%.
♦ Rekuperator z wymiennikiem obrotowym — zwany również modelem bębnowym. Wymiennik jest ruchomy, a część powietrza z dwóch źródeł miesza się wewnątrz urządzenia. Rekuperatory bębnowe stosuje się przede wszystkim w dużych budynkach użytkowych, rzadziej w domach jednorodzinnych. Charakteryzują się dużą sprawnością, przekraczającą 90% oraz odpornością na niskie temperatury.
♦ Rekuperator ścienny — montowany w ścianie, nie wymaga podłączenia instalacji rozprowadzającej. Stosowany jest przede wszystkim do poprawy wentylacji w tylko jednym, wybranym pomieszczeniu.
Bypass
Jeśli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy rekuperator, zwróć uwagę, czy dany model został wyposażony w bypass. Jego zadaniem jest przekierowanie strumienia powietrza, tak, aby nie trafiał on do wymiennika ciepła. W efekcie nie następuje odzyskanie energii cieplnej. Powietrze wdmuchiwane do pomieszczenia ma temperaturę podobną do panującej na zewnątrz. Bypass jest przydatny w okresie letnim, ponieważ zapewnia chłodne powietrze w budynku. Obecnie bardzo wiele modeli rekuperatorów ma automatyczny bypass. Użytkownik ustawia jedynie daną temperaturę i w zależności od panujących warunków, system kieruje strumień powietrza na wymiennik ciepła lub nie.
System antyzamrożeniowy
Aby rekuperator działał właściwie w każdych warunkach, również w niskich temperaturach, potrzebny jest odpowiedni system antyzamrożeniowy. Chroni on przed szronieniem i zabezpiecza wymiennik ciepła. Niektóre modele mogą być dodatkowo wyposażone w nagrzewnicę, która wspomaga proces odzyskiwania ciepła.
Sterowanie rekuperatorem
Wybierając rekuperator dla siebie, warto również zwrócić uwagę na sposób sterowania urządzeniem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest dołączany do zestawu pilot, który umożliwia obsługę systemu. Nowoczesne modele rekuperatorów mogą być obsługiwane za pomocą aplikacji w urządzeniu przenośnym. Dobrym rozwiązaniem jest także dotykowy panel z dużym wyświetlaczem.
Ceny rekuperatorów i koszty eksploatacji
Przed zakupem rekuperatora warto sprawdzić, jakie będą koszty jego eksploatacji, które obejmują przede wszystkim zużycie energii, przeglądy systemu i serwisowanie oraz wymianę filtrów. Największą inwestycją jest jednak zwykle sam zakup urządzenia. Rekuperatory w dobrych cenach można znaleźć w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie kilku modeli i ich cen przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najtańsze rekuperatory można znaleźć za mniej niż 1 000 zł. Wersje kompaktowe, które sprawdzą się w małych mieszkaniach, dostępne są w cenach od ok. 1 200 zł do ok. 2 200 zł. Więcej trzeba zapłacić za rekuperatory do dużych pomieszczeń z wysoką skutecznością. Ich ceny zaczynają się od ok. 7 800 zł i sięgają nawet 14 000 zł. Warto jednak zainwestować w dobry sprzęt sprawdzonego producenta, który polecają użytkownicy. Rekuperator to zakup na wiele lat, a dobrze dobrany model umożliwi zmniejszenie kosztów poniesionych na ogrzewanie budynku.
FAQ
P1: Co to jest rekuperator?
Rekuperator to urządzenie, które stosuje się między innymi, aby obniżyć koszty poniesione za ogrzewanie budynku w sezonie jesienno-zimowym. Przez tradycyjny system wentylacji ciepłe powietrze z pomieszczenia jest usuwane na zewnątrz, a chłodne powietrze spoza budynku przedostaje się do środka. W efekcie powoduje to znaczny ubytek energii cieplnej, a tym samym potrzebę intensywniejszego ogrzewania. Dlatego stosuje się rekuperatory, które pozwalają zachować ciepło z wyprowadzanego na zewnątrz powietrza. W dobrych urządzeniach skuteczność może wynosić nawet ponad 90%. Oznacza to, że mniej niż 10% ciepła zostaje stracone w procesie wymiany powietrza. W efekcie obniża to także potrzebę intensywnego ogrzewania pomieszczenia, a tym samym zmniejsza wydatki z budżetu domowego w okresie zimowym.
P2: Jak działa rekuperator?
Rekuperator to urządzenie, które montuje się w systemie wentylacyjnym lub w jego pobliżu. Powietrze z pomieszczenia jest zasysane, a następnie transportowane na zewnątrz. Przedtem trafia jednak na filtr oraz wymiennik ciepła. Tam energia cieplna jest odzyskiwana. Powietrze napływające z zewnątrz jest ogrzewane przez ciepło powietrza wypływającego z pomieszczenia. W efekcie do środka trafia ono, gdy jest już odpowiednio ogrzane. Rekuperatory wyposażone w bypass mogą także chłodzić w okresie letnim. Powietrze omija wtedy wymiennik ciepła, dzięki czemu jego temperatura się nie podnosi. Istnieje kilka rodzajów rekuperatorów z różnymi wymiennikami ciepła. Podstawowa zasada ich działania jest jednak podobna w każdym modelu — jedno powietrze ogrzewa drugie, a energia cieplna jest odzyskiwana.
P3: Ile kosztuje rekuperator?
Cena rekuperatora waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Na koszt zakupu urządzenia wpływa wiele czynników. O cenie decyduje rozmiar, rodzaj zastosowanego wymiennika ciepła oraz przeznaczenie. Najtańsze, kompaktowe modele oraz wersje ścienne dostępne są często za mniej niż 1 000 zł. Ich ceny osiągają do 3 000 zł. Za duże rekuperatory, przeznaczone nie tylko do domów jednorodzinnych, ale także do dużych pomieszczeń przemysłowych i biurowych trzeba zapłacić więcej. Koszt takiego urządzenia waha się od 3 000 zł do nawet 14 000 zł. Warto jednak wybrać dobry rekuperator, aby mieć pewność, że rzeczywiste straty ciepła są minimalne. Inwestując w tani sprzęt, może okazać się, że koszt dodatkowego ogrzewania pomieszczenia znacznie przekroczy wartość rekuperatora.
P4: Jak czyścić rekuperator?
Aby rekuperator działał prawidłowo przez długi czas, trzeba o niego odpowiednio dbać. W urządzeniu znajduje się filtr, który należy regularnie wymieniać. Częstotliwość zmiany filtra zależy przede wszystkim od zaleceń producenta. Rekuperator trzeba także serwisować oraz czyścić. W przypadku wymienników krzyżowych należy je co jakiś czas opłukać w wodzie z dodatkiem proszku lub płynu do mycia zmywarek. Następnie trzeba wypłukać wymiennik w czystej wodzie i wysuszyć. Ważne jest także kontrolowanie stanu instalacji odprowadzania skroplin. Trzeba przemyć ją wodą, podobnie jak dno rekuperatora. Przed ponownym złożeniem urządzenia należy sprawdzić stan wszystkich uszczelek oraz drożność odpływu skroplin, oraz całej instalacji.
P5: Jaki rekuperator wybrać do domu o powierzchni 150 m2?
Wybierając odpowiedni rekuperator do swojego domu lub mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim ważna jest wielkość budynku, a szczególnie objętość każdego pomieszczenia, typy pokoi oraz ilość domowników. Do tych wartości należy odpowiednio dobrać parametry rekuperatora. Istotna jest jego wydajność, sprawność oraz rodzaj zastosowanych wentylatorów. Aby rekuperator był efektywny, należy odpowiednio dobrać strumień powietrza wentylacyjnego. W Polsce norma przypadająca na jedną osobę w pomieszczeniu to 30 m3/h. Dlatego w domach o powierzchni 150 m2 – 200 m2 wydajność urządzenia powinna wynosić ok. 300 – 400 m3/h, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza i zminimalizować straty ciepła.
Dodaj komentarz
6 KOMENTARZ
January 29, 2023 at 8:32 am
Witam,
Mam rekuperator swegon casa r5 i problem z serwisem bo swegon się wypiął więc nie polecam czy ktoś ma taki sam
Odpowiadać
June 26, 2023 at 5:38 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami z serwisem Swegon. Bardzo przykro nam, że spotkała Pana taka sytuacja. Mamy nadzieję, że któryś z naszych czytelników będzie w stanie podpowiedzieć, jak skontaktować się serwisem Swegon.
Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnętrze.pl
Odpowiadać
January 30, 2022 at 3:16 pm
Gruby ranking…
Najtańszy i najgorszy rekuperator jaki kiedykolwiek powstał Luna w rankingu…
Odpowiadać
February 3, 2022 at 6:28 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl
Odpowiadać
November 15, 2021 at 2:57 pm
Warto dorzucić do zestawienia rekuperatory z firmy Defro – dobre oferty i świetna obsługa Klienta.
Odpowiadać
November 20, 2021 at 1:08 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl
Odpowiadać