Promienniki gazowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 29.09.23

Potrzebujesz skutecznego i niewielkiego sprzętu do ogrzania garażu, tarasu lub pomieszczeń w domu na czas remontu? Promiennik gazowy to urządzenie, którego potrzebujesz. Pomożemy Ci w doborze modelu, który jest bezpieczeny. W naszym rankingu pierwsze miejsce zajmuje produkt SB602. Moc promiennika wynosi 1300 W. Jest on przystosowany do użytku na zewnątrz, np. na balkonie czy kempingu (pozwala na ogrzanie ok. 15 m2 powierzchni). Sprzęt łatwo podłącza się do butli z gazem, w komplecie jest wąż z reduktorem ciśnienia. Poza tym model ma niewielkie wymiary, dlatego można go bez trudu przewozić w samochodzie. Na drugim miejscu plasuje się promiennik Maltex GAS-4500WT. Możesz swobodnie regulować jego moc w zakresie od 3000 W do 4500 W. Urządzenie idealnie nadaje się do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 70 m2. Mowa tu nie tylko o budynkach mieszkalnych, ale i garażach, magazynach oraz halach. Sprzęt estetycznie się prezentuje i jest łatwy w obsłudze.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Promiennik może być wykorzystywany na zewnątrz do ogrzania się w chłodne popołudnia lub wieczory. Można go z łatwością podłączyć do butli z gazem, w zestawie jest wąż z reduktorem ciśnienia. Sprzęt ma niewielkie wymiary.

Wady

Nie jest to model pozwalający na ogrzanie dużej powierzchni. Jest to dobra propozycja głównie dla małych pomieszczeń, ponieważ promiennik może ogrzać do 15 m2 powierzchni.

Podsumowanie

Moc sprzętu to 1300 W, jego średnie zużycie gazu nie przekracza 102 g/h. Promiennik zasilany jest gazem propan-butan. To urządzenie grzewcze, które ma perforowane płytki ceramiczne. Na ich powierzchni dochodzi do spalenia gazowo-powietrznej mieszanki. Ciepło poprzez promieniowanie jest oddawane do otoczenia i pochłaniane przez przedmioty oraz ludzi.

Drugi wybór

Zalety

Model pozwala na ogrzanie garażu, magazynu, dużej hali lub pomieszczeń w domu. Można go więc wykorzystać na wiele sposobów. Sprzęt ma w zestawie elementy potrzebne do podłączenia go do butli z gazem (m.in. wąż z reduktorem).

Wady

Kiedy ustawimy najwyższą moc grzewczą, zużycie gazu przez sprzęt jest stosunkowo duże (nawet 305 g/h). Jeśli podłączymy do niego niewielką butlę, może w szybkim tempie się opróżnić.

Podsumowanie

Promiennik ma zabezpieczenie monitorujące poziom tlenu, a także zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Pozwala on na bezpieczne ogrzewanie pomieszczenia, w którym przebywamy. Urządzenie zostało skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegało przypadkowemu poparzeniu w wyniku dotknięcia go w czasie pracy.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt można z łatwością przestawiać z miejsca na miejsce, gdyż w jego podstawie znajdują się cztery niewielkie kółka. Promiennik automatycznie się wyłącza, kiedy stężenie spalin w pomieszczeniu jest zbyt wysokie.

Wady

Za wadę modelu uznaje się duże wymiary. Nie jest to mały promiennik, dlatego trzeba dobrze przemyśleć jego miejsce ustawienia. Inaczej sprzęt może nam przeszkadzać.

Podsumowanie

Urządzenie ma moc 3400 W i jest zasilane gazem propan-butan. Sprzęt wyposażono w piezoelektryczny zapalnik. Ponadto promiennik automatycznie odcina dopływ gazu w sytuacji, kiedy dojdzie do przypadkowego zgaśnięcia płomienia. Co ważne, model ten ma system sprawdzający poziom tlenu w pomieszczeniu.

 

 

Najlepsze promienniki gazowe w 2023 roku

 

Potrzebujesz urządzenia, przy pomocy którego ogrzejesz taras, balkon lub wybrane pomieszczenie w domu? W dokonaniu wyboru pomoże Ci również ranking promienników gazowych. Wytypowaliśmy do niego modele, które efektywnie działają, a w dodatku są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

 

Nasze zalecenia

 

SB602

 

Promiennik gazowy SB602 jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. To model ceramiczny z płytkami. Na ich powierzchni dochodzi do spalania powietrzno-gazowej mieszanki. Aby móc używać urządzenia, należy podłączyć do niego butlę z propan-butanem. Moc sprzętu to 1300 W, a średnie zużycie gazu – 102 g/h.

Produkt ma wymiary: wysokość (z podstawą) – 27 cm, szerokość – 18 cm i długość – 14 cm. Nie jest to duży promiennik, dlatego nie ogranicza wolnej przestrzeni. Do sprzętu dołączono wąż o długości 1,5 m i reduktor. Prezentowany model ogrzeje ok. 15 m2 powierzchni. Świetnie sprawdza się on na kempingach i biwakach.

Na zakup sprzętu często decydują się wędkarze. Wszystko ze względu na to, że jest on lekki, niewielki i przede wszystkim skuteczny. Urządzenie szybko ogrzewa i zapobiega przemarznięciu w chłodny dzień bądź wieczór. Promiennik jest też chwalony za to, że łatwo się go obsługuje.


 

 

 

 

Maltex GAS-4500WT

 

Sprzęt Maltex GAS-4500WT jest przeznaczony do użytku razem z butlą. Pozwala on na bezpieczne ogrzewanie pomieszczeń o powierzchni do ok. 70 m2. To model z zabezpieczeniem wypływu gazu oraz przed wyczerpaniem tlenu. Urządzenie może być używane w domu, garażu, na hali lub magazynie. Zużycie gazu w tym przypadku mieści się w zakresie od 110 g/h do 305 g/h.

Promiennik ma w komplecie wąż z reduktorem oraz komplet śrub potrzebnych do przymocowania go do butli. Co ważne, możemy sami regulować moc urządzenia (od 3000 W do 4500 W), aby dopasować jego działanie do swoich potrzeb. Sprzęt ma wymiary: 29 cm x 24 cm x 10 cm.

Konsumenci publikujący opinie o promiennikach gazowych Maltex są zadowoleni ze sposobu działania modelu GAS-4500WT. Mimo że urządzenie nie jest duże, to szybko ogrzewa pomieszczenie. Za dodatkowe zalety produktu uznaje się: łatwe podłączanie do butli z gazem, estetyczny wygląd oraz ochronę przed poparzeniem. Promiennik ma ceramiczny palnik do generowania ciepła, który został zabezpieczony kratką.


 

 

 

 

Duraterm Camilla 3100

 

Model Duraterm Camilla 3100 ma moc 3400 W, a jego maksymalne zużycie gazu wynosi 240 g/h. To promiennik katalityczny wyposażony w piezoelektryczny zapalnik. Urządzenie ma w podstawie kółka, więc możemy je swobodnie przestawić w inne miejsce. Do sprzętu możemy podłączyć butlę z propan-butanem (maksymalnie 15 kg).

Promiennik został wyposażony w zabezpieczenie braku płomienia. To oznacza, że dopływ gazu zostaje odcięty automatycznie w sytuacji, gdy dojdzie do przypadkowego zgaszenia palącego się płomienia. Ponadto sprzęt ma system sprawdzający poziom tlenu. Kiedy stężenie spalin jest za wysokie, urządzenie wyłącza się.

Wymiary produktu to: wysokość – 77,7 cm, szerokość – 45,5 cm i głębokość – 34,5 cm. Waży on ok. 11 kg. Osoby używające sprzętu twierdzą, że ma kilka istotnych atutów. Są to: szybkie ogrzewanie pomieszczenia, łatwa obsługa oraz estetyczny design.


 

 

 

 

Activa 14000

 

Chcielibyśmy przedstawić piecyk Activa 14000, który jest przeznaczony do użytku w ogrodzie. To parasol grzewczy o mocy 8300 W ogrzewający do 20 m2 powierzchni. Materiały wykorzystane do produkcji promiennika to aluminium i stal szlachetna. Z tego względu jest on solidny, a jednocześnie elegancki.

Sprzęt waży 22,8 kg, a jego wymiary to: wysokość – 220 cm, szerokość – 76 cm oraz głębokość – 76 cm. Parasol daje możliwość regulacji temperatury. Jest on zasilany propan-butanem, ale nie trzeba się obawiać, że podłączona butla negatywnie wpłynie na jego wygląd. W zestawie jest praktyczna maskownica.

Promiennik pozwala się ogrzać podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprzęt doskonale sprawdza się podczas imprez z rodziną czy znajomymi, zwłaszcza w chłodne, letnie i jesienne wieczory. Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo, m.in. ze względu na zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które włącza się automatycznie, gdy przechylimy sprzęt.


 

 

 

 

Victoria Sport Smyk

 

Osobom, którym marzy się dobry i tani promiennik gazowy polecamy sprzęt Victoria Sport Smyk. To małe urządzenie montowane bezpośrednio na turystycznej butli gazowej. Nie ma potrzeby stosowania reduktora ciśnienia, co jest dużą zaletą. Sprzęt ma moc 1100 W i nadaje się do użytku w otwartych pomieszczeniach, a więc na tarasie, werandzie bądź namiocie (z odsłoniętą ścianką).

Średnie zużycie gazu przez urządzenie wynosi 87 g/h. W razie konieczności możemy wykorzystać promiennik do ogrzania pomieszczenia zamkniętego, ale wymaga to zadbania o odpowiednią wentylację i częstego wietrzenia. Sprzęt może przydać się w szczególności miłośnikom kempingu.

Promiennik jest mały, dlatego można z nim wygodnie podróżować. Nie zajmuje on zbyt dużo miejsca w wakacyjnym bagażu. Produkt został wykonany ze stali nierdzewnej, dlatego nie jest podatny na korozję. Nawet jeśli sprzęt będzie często używany, z pewnością nie zniszczy się za szybko. To solidny i praktyczny promiennik, który może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.


 

 

 

 

Jaki promiennik gazowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Promienniki gazowe to stosunkowo małe sprzęty, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Umożliwiają one ogrzanie remontowanego pomieszczenia w domu, ewentualnie garażu lub magazynu. Są też modele przystosowane do użytku na zewnątrz. Przygotowaliśmy artykuł na temat promienników. Pierwsza część to poradnik zakupowy, zachęcamy Cię do jego przeczytania.

 

Czym jest promiennik gazowy?

Sprzęty, takie jak promienniki gazowe często porównuje się do piecyków gazowych. Jednak są to dwa różne urządzenia grzewcze, gdyż ich efektywność działania jest inna, tak samo, jak czas nagrzewania czy sposób wykorzystania. Promienniki są przeważnie zasilane butlą z gazem (zwykle jest to propan-butan) i nieco wolniej osiągają ustawioną temperaturę. Niemniej jednak świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła w domu, np. poza sezonem grzewczym. Co więcej, promienniki przeznaczone do użytkowania na zewnątrz można wziąć je ze sobą na ryby, wczasy pod namiotem czy kemping.

 

Jaki promiennik gazowy jest najlepszy?

Dostępne na rynku promienniki możemy zaklasyfikować do trzech podstawowych grup: z katalizą, na podbłękit oraz na podczerwień. To, który sprzęt jest najlepszy zależy nie tylko od naszych preferencji, ale przede wszystkim tego, w jakim celu kupujemy urządzenie grzewcze. Modele z katalizą uznaje się za najbardziej bezpieczne. Mogą one pracować przez wiele godzin bez przerwy, dlatego są chętnie kupowane do ogrzewania wnętrz. Są to sprzęty wytwarzające niższą temperaturę. Jest ona stopniowo, w równomierny sposób oddawana do pomieszczenia, co zapobiega jego zbyt szybkiemu wychłodzeniu. Nierzadko promienniki z katalizą są wyposażone z termostat zwiększający komfort użytkowania.

Sprzęty na podbłękit także są polecane do stosowania wewnątrz budynków. Mają one palnik ze stali nierdzewnej wytwarzający płomień w niebieskim kolorze (stąd pochodzi nazwa tych promienników). Zaraz po włączeniu urządzenia na podbłękit możemy odczuć przyjemne ciepło. Jest ono oddawane do otoczenia dzięki wykorzystaniu zarówno promieniowania, jak i konwekcji. Natomiast promienniki na podczerwień są wyposażone w ceramiczne palenisko z otworami, które odpowiadają za rozpraszanie gazowego płomienia. To sprzęty działające bardziej efektywnie niż te na podbłękit. Wśród nich znajdziemy modele przeznaczone do używania wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

 

Bezpieczeństwo

Konieczność podłączenia do urządzenia butli z gazem sprawia, że wiele osób ma wątpliwości, czy jest to bezpieczny sposób ogrzewania. Najlepszy promiennik gazowy ma specjalne zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina dopływ gazu w momencie, gdy płomień przypadkowo zgaśnie. Dobry sprzęt jest ponadto wyposażony w system kontrolujący poziom tlenu. Urządzenie powinno automatycznie się wyłączać, kiedy stężenie spalin staje się zbyt wysokie.

 

Moc i zużycie gazu

Moc gazowych promienników wynosi przeważnie od 1000 W do 5000 W. Im mocniejszy model wybierzemy, tym skuteczniejsze będzie jego działanie, co wiąże się z szybszym ogrzaniem otoczenia. Jednak miejmy na uwadze, że duża moc przyczynia się również do znacznie szybszego opróżnienia podłączonej butli. W przypadku słabszych sprzętów średnie zużycie gazu wynosi mniej niż 100 g/h, a w mocniejszych – nawet ok. 400 g/h. Decydując, jaki promiennik gazowy wybrać nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu tych parametrów. Inaczej możemy rozczarować się zakupionym urządzeniem.

 

Wymiary

Promienniki gazowe nie są dużymi sprzętami, zwłaszcza te przeznaczone do użytku na kempingach. Jeśli urządzenie ma być ustawione w pomieszczeniu o dużym metrażu, jego wymiary nie odgrywają tak istotnej roli, ponieważ ryzyko, że ograniczy wolną przestrzeń jest minimalne. Jednak promiennik używany w garażu czy na balkonie powinien być na tyle mały, aby nam nie przeszkadzał.

 

Waga

Jeśli sprawdzimy, ile waży sprzęt, który nam się spodobał, szybko zdecydujemy, czy będziemy mogli go bez trudu przenosić z miejsca na miejsce. Przeciętnie waga promienników gazowych nie przekracza 5 kg (bez butli), choć są i znacznie cięższe modele ważące ponad 10 kg. Na szczęście takie sprzęty zwykle mają w podstawie kółka, w efekcie czego możemy je swobodnie przesuwać po podłodze.

 

Materiał wykonania

Urządzenie grzewcze nie może być podatne na uszkodzenia mechaniczne ani korozję. Z tego względu promienniki są wykonywane głównie ze stali nierdzewnej, niektóre mają również elementy z aluminium. To, jaki materiał został wykorzystany do produkcji sprzętu wpływa nie tylko na jego solidność, ale również estetykę.

 

 

Dodatkowe wyposażenie

Nie podłączymy promiennika do butli z gazem, jeżeli nie będziemy mieć węża z reduktorem ciśnienia. Aby uniknąć konieczności samodzielnego dopasowania wspomnianego elementu najlepiej poszukać sprzętu, który ma go w zestawie. Często komplet obejmuje też śruby mocujące urządzenie do butli.

 

Design

W przypadku promienników gazowych design nie jest tak ważną kwestią, jak zastosowane zabezpieczenia czy moc, ale wiele osób zwraca na niego uwagę. Wygląd sprzętu może okazać się istotny, jeśli zamierzamy go używać na tarasie bądź w altance podczas imprez. Poza zwykłymi promiennikami o prostym designie możemy znaleźć też efektowne parasole grzewcze. Są one wysokie i mają specjalną maskownicę umożliwiającą zakrycie butli z gazem.

 

Promienniki gazowe w dobrych cenach

Ceny za promienniki gazowe rozpoczynają się od kwoty 50 zł. Tyle zapłacimy za mały, turystyczny sprzęt na kemping. Modele służące do ogrzewania pomieszczeń o dużym metrażu są droższe, gdyż mają większą moc. Kosztują one od 100 zł do 1000 zł. Dotyczy to w szczególności promienników znanych producentów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ