Ranking 5 najlepszych piecyków naftowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Piecyk naftowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najsolidniejszymi piecykami naftowymi na rynku, zdaniem konsumentów, są Zibro / Toyotomi RS 22 i Ruby KSP 229. Udało nam się ustalić, że zyskały najlepsze opinie, dzięki analizie sytuacji na rynku i ofert sklepów. Co ciekawe, model Zibro / Toyotomi RS 22 przyda się w każdym domu i nie wymaga specjalnego montażu – możesz go ustawić w dowolnym pomieszczeniu (warto co pewien czas wietrzyć pokój). Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa i szybko zwiększa temperaturę otoczenia. Model jest bezpieczny w użyciu, ma wyłącznik bezpieczeństwa, a także czujniki, które zatrzymują jego działanie w przypadku zbyt wysokiej temperatury lub przewrócenia się sprzętu. Z kolei nasza druga propozycja, Piec stalowy Corona 47 x 45 x 32 cm, może być używany w domach i miejscach pracy – biurach, halach czy na budowach. Model jest bardzo lekki, więc przenoszenie go nie sprawia trudności. Produkt jest łatwy w użyciu – wystarczy go uruchomić przekręcając pokrętło. 


5 najlepszych piecyków naftowych. Opinie w 2024 roku

 

Teraz pora na nasz ranking piecyków naftowych, który pomoże Ci w znalezieniu urządzenia, aby nie było Ci zimno w chłodne wieczory i dni.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest niewielkie i dość lekkie, więc możesz je ustawić w każdym pomieszczeniu. Pełny pojemnik na paliwo starcza na około 17,5 godziny, a sprzęt sam się wyłącza, jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie 33 st. C lub zostanie przewrócone.

Wady

Zdarza się, że wyciąganie i wkładanie pojemnika na paliwo do urządzenia jest dość trudne.

Podsumowanie

Model jest odpowiedni do użycia w pomieszczeniach o powierzchni od 14 m2 do 32 m2. Produkt ma moc równą 2,2 kW. Zbiornik na paliwo mieści 4 l nafty i jest wyciągany. Wymiary urządzenia to: 42,2 cm x 28,1 cm x 44,6 cm.

Drugi wybór

Zalety

Dzięki komorze podwójnego spalania piecyk oferuje nie tylko szybkie, optymalne rozprowadzenie ciepła, ale również jest ekonomiczny. Oferuje czyste spalanie i wysoką wydajność. Zaopatrzono go w automatyczny zapłon oraz wyłącznik bezpieczeństwa.

Wady

Jak przekazują użytkownicy nie da się uniknąć rozchodzącego się zapachu nafty. Zawsze przy rozpalaniu oraz wygaszaniu pieca zapach ten jest wyczuwalny intensywnie. Podczas transportu również nafta się rozlewa, więc do transportu trzeba zbiornik koniecznie opróżniać.

Podsumowanie

Podczas pracy piecyk nie wydziela żadnych szkodliwych gazów, więc można go używać w pomieszczeniach mieszkalnych, a katalizator dba o to, by w trakcie grzania nie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Do każdego zakupionego egzemplarza dołączana jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Rozważ też

Zalety

Ten piecyk rodem z Japonii oferuje bezpośrednie, czyste spalanie za pomocą wtrysku oraz elastyczne programowanie temperatury dzięki wbudowanemu termostatowi. Jest to również trwała i mocna, a także ergonomiczna konstrukcja.

Wady

Pewna grupa użytkowników uważa, że piec pracuje zbyt głośno i nie nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych takich jak na przykład sypialnia. Odgłosy pracy pieca mogą irytować.

Podsumowanie

Na bezpieczeństwo użytkowania pieca wpływa zainstalowanie w nim sensora i bezpiecznika sprawdzającego poziom CO2 oraz O2. Wygodę użytkowania natomiast podnosi program samoczyszczenia pieca. Piec jest sterowany elektronicznie i posiada wysoką sprawność energetyczną.

 

 

1. Piecyk naftowy Zibro / Toyotomi RS 2222 moc 2,2 kW

 

Zwróć uwagę na model Zibro / Toyotomi RS 22, który szybko dogrzewa pomieszczenia. Produkt ma moc grzewczą równą 2,2 kW. Urządzenie zużywa 0,23 l paliwa na godzinę. Piecyk jest łatwy w obsłudze – wystarczy włączyć go i pokrętłem wybrać temperaturę grzania.

Produkt jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 22 m2. Zbiornik na naftę ma pojemność 4 l, co wystarcza na ok. 17,5 godzin pracy. Model ma filtr paliwa, dzięki któremu do środka nie wpadają zanieczyszczenia. Do zestawu dołączono korek transportowy. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu oraz ekonomiczny, ponieważ zastosowano w nim czujnik temperatury – wyłącza się, kiedy temperatura otoczenia sięga 33 st. C.

Urządzenie waży 6,5 kg, więc powinieneś być w stanie samodzielnie ustawić go w wybranym pomieszczeniu – sypialni, kuchni czy salonie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację danego pokoju. Konsumenci cenią ten produkt za szybkie nagrzewanie.

Zibro / Toyotomi RS 22 to piecyk o mocy grzewczej 2200 W. Jest on przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2.

 

Zalety

Nie wymaga instalacji kominowej: Sprzęt nie wymaga instalacji kominowej. Wystarczy, że pomieszczenie, w którym go ustawimy, będzie odpowiednio wentylowane.

Zabezpieczenie przed przewróceniem: Piecyk ma specjalne czujniki, które automatycznie go wyłączają, gdy się przewróci.

Filtr paliwa: Za sprawą wbudowanego filtra paliwa nie ma ryzyka, że do urządzenia przedostaną się zanieczyszczenia.

Ciekawy design: Sprzęt ma czarną, błyszczącą obudowę i elegancko się prezentuje. To ciekawie wyglądający dodatek do wnętrza.

Czujnik temperatury: Piecyk wyposażono w czujnik temperatury, więc wyłącza się automatycznie, kiedy w pomieszczeniu jest więcej niż 33 st. C.

 

Wady

Niewygodne uzupełnianie zbiornika: Napełnianie zbiornika na paliwo nie jest łatwe, jego wyjmowanie i wkładanie do obudowy to kłopotliwe czynności.

 

 

 

 

2. Piec stalowy Corona 47 x 45 x 32 cm

 

Piec stalowy Corona o rozmiarach 47 x 45 x 32 cm i wadze 7,32 kg jest oceniany jako jeden z lepszych pieców naftowych. Japoński produkt ,o bardzo dobrym wykonaniu i prostej obsłudze, może być używany w pomieszczeniach mieszkalnych. Do jego eksploatacji potrzebna jest nafta oraz dwie baterie typu R20, aby piecyk odpalić. Piec ma 4 l zbiornika na paliwo, co jak pokazuje test piecyków naftowych, wystarcza średnio na wykorzystanie przez 15 do 17 godzin. Jak pozostałe najlepsze piecyki naftowe, również tu jest pełna regulacja mocy, a także podwójna komora spalania.

Moc grzewcza piecyka wynosi 2,4 kW i nadaje się on do powierzchni o maksymalnej kubaturze wynoszącej 95 m3. Piecyk ma automatyczny zapłon elektroniczny uruchamiany dzięki bateriom. Na uwagę zasługują takie elementy piecyka jak czujnik przeciwwstrząsowy czy wyłącznik bezpieczeństwa albo wyjmowany zbiornik paliwa. 

Piec stalowy Corona 47 x 45 x 32 cm zapewnia komfort wygodę i ekonomię użytkowania, jest też rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

 

Zalety

Niewielkie rozmiary: Dzięki niewielkim rozmiarom wynoszącym 32 x 45 x 47 cm piecyk jest mobilny i łatwy do przestawienia i zainstalowania w pomieszczeniu, które aktualnie potrzebujemy ogrzać.

Palnik podwójnego spalania: To funkcja turbo-spalanie, dzięki temu palnikowi w chwili potrzeby dostarczenia dużej ilości ciepła, jest to możliwe.

Wskaźnik poziomu paliwa: Na zewnątrz obudowy został udostępniony wskaźnik poziomu paliwa, dzięki temu użytkownik w porę się zorientuje o konieczności uzupełnienia zbiornika.

Łatwe rozpalanie: Dzięki zainstalowaniu automatycznego zapłonu i baterii zasilających ten zapłon, rozpalenie piecyka jest niezwykle proste.

Standard CE: Ten dobry i tani piecyk naftowy  został opatrzony certyfikatem dopuszczającym go do użytkowania na terenie Unii Europejskiej.

 

 

 

 

3. Piecyk naftowy Inverter 5026CE 3,2kW

 

Piecyk naftowy Inverter 5026CE 3,2kW o wymiarach 35,8 x 29,9 x 41,5 cm i wadze 8,6 kg oferuje automatyczną pracę od 16 do 59 godzin. Ten dobry piecyk naftowy został wyposażony we wbudowany wentylator, alarm braku paliwa oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Mamy tu także wbudowany termostat pomieszczeniowy i funkcję szybkiego startu.

Pojemność zbiornika piecyka wynosi 5 l, a zużycie paliwa kształtuje się od 80 do 300 g na 24 godziny, w zależności od dokonanych ustawień grzewczych. Na uwagę zasługuje tryb EKO i funkcja AUTO oraz program samoczyszczenia CLEANING. Mamy tu również nowoczesny system zabezpieczający przed ulatnianiem się oparów oraz sensor z bezpiecznikiem wykrywającym CO2 i O2.

Piecyk naftowy Inverter 5026CE 3,2kW jest odpowiedni do wykorzystania go przy ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, użytkowych czy pomieszczeń gospodarczych.

 

Zalety

Automatyczna praca: Piec pozwala na ustawienie go w trybie automatycznej pracy do maksymalnie 59 godzin. Użytkownik ma również do dyspozycji tryb EKO.

Bezpieczeństwo: Na użyte zabezpieczenia składają się wbudowane zabezpieczenie przed nieautoryzowanym użyciem przez dzieci oraz wyłącznik bezpieczeństwa odłączający piec od zasilania. Również obudowa pieca jest bezpieczna, bo się nie nagrzewa.

Alarm braku paliwa: Zanim piec zostanie wyłączony z powodu wyczerpania się paliwa, użytkownik zostanie zaalarmowany i ma możliwość uzupełnienia paliwa zanim całkowicie się wyczerpie.

Termostat: Wbudowany termostat pomieszczeniowy pozwoli na dokonanie ustawień w taki sposób, aby utrzymywać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.

Ekonomiczna eksploatacja: Jak podaje producent zużycie paliwa, w zależności od dokonanych ustawień, w ciągu 24 godzin waha się od 80 do 300 g nafty.

 

Wady

Głośność pracy: Istnieje grupa użytkowników, która zgłasza, że piec pracuje zbyt głośno i nie nadaje się do pomieszczeń w których panuje cisza.

 

 

 

 

4. Piecyk Naftowy Kero (Tosai) 241A

 

Konsumenci zwrócili uwagę na model Kero (Tosai) 241A, który szybko nagrzewa powietrze w pomieszczeniu. Jednocześnie piecyk atrakcyjnie się prezentuje. Produkt ma czujnik antywstrząsowy, zwiększający bezpieczeństwo użytkowania. Wydajność sprzętu sięga 2,2 kW.

Urządzenie jest przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Model ma wymiary: szerokość – 34,5 cm, głębokość – 34 cm i wysokość – 39,5 cm. Waga produktu jest równa 6,1 kg. Zbiornik na paliwo ma pojemność 3,8 l, tyle litrów powinno starczyć na 16 godzin pracy. Wbudowany wskaźnik określa ilość nafty, jaka pozostała w pojemniku. Sprzęt ma automatyczną blokadę zapłonu.

Ciekawią Cię opinie o piecykach naftowych producenta Kero? Na forach internetowych konsumenci chwalą różne modele, ponieważ podczas pracy nie wydzielają żadnego zapachu. Opisywany produkt także jest dobrze oceniany – użytkownicy twierdzą, że jest mocny – szybko nagrzewa pomieszczenie.

Kero (Tosai) 241A to sprzęt o mocy grzewczej 3000 W. Poleca się go jako źródło ciepła do pomieszczeń o powierzchni do 45 m2.

 

Zalety

Użyteczność: Piecyk jest bardzo użyteczny, gdyż sprawdza się jako stałe źródło ciepła, nadaje się też do okresowego dogrzewania pomieszczenia.

Nie emituje nieprzyjemnego zapachu: Urządzenie nie emituje nieprzyjemnego zapachu nafty.

Wyjmowany zbiornik: Zbiornik na paliwo jest wyjmowany, a to ułatwia jego napełnianie.

 

Wady

Brudząca się kratka: Na metalowej kratce zabezpieczającej osadzają się zanieczyszczenia. Należy je regularnie usuwać, aby się nie przypaliły.

Nie ma programatora: Brak programatora powoduje, że nie możemy ustalić, w jakich godzinach sprzęt będzie się włączał i wyłączał.

 

 

 

 

5. Corona Piecyk Naftowy Inverter 6026

 

Corona piecyk naftowy Inverter 6026 pracuje w oparciu o oczyszczoną naftę, ma elektroniczny zapłon i zalecany jest do powierzchni o maksymalnej wielkości 40 m2. Wymiary pieca wynoszą: szerokość 43 cm, głębokość 31 cm, wysokość 45 cm, a waga pieca wynosi 12 kg. Jak podaje producent zużycie paliwa przez godzinę pracy, w zależności od ustawień, wynosi od 0,067 do 0,33 l.

Moc pieca, w zależności od dokonanych ustawień, może wynosić od 800 do maksymalnie 4000W. Na górze urządzenia mamy wbudowany elektroniczny programator czasu włączenia piecyka oraz nastawionej temperatury. Do dyspozycji użytkownika jest wyświetlacz LCD pokazujący ustawienia, a za jego pomocą takich funkcji jak zabezpieczenie przed dziećmi, ustawienia termostatu elektronicznego i informacje o zbliżającym się końcu paliwa.

Ważnym elementem pieca jest air sensor czyli bezpiecznik, który kontroluje atmosferę atmosferę wokół sprawdzając poziom CO2 oraz O2. Corona piecyk naftowy Inverter 6026 to model produkcji japońskiej, który nie wymaga okresowej wymiany części palnika.

 

Zalety

Moc grzewcza: Maksymalna moc grzewcza pieca to 4000W. Użytkownik może samodzielnie ją regulować począwszy od mocy 800W skończywszy na maksymalnej mocy.

Termostat: Piec ma wbudowany termostat, który pozwala na ustawienie żądanej temperatury pomieszczenia.

Bezpieczeństwo: Poza zabezpieczeniami wymaganymi przez prawo piec jest bezpieczny również z tego powodu, że jego obudowa nie nagrzewa się.

Alarm braku paliwa: W przypadku, gdy paliwo będzie w zbiorniku na ukończeniu, użytkownik zostanie zaalarmowany o konieczności jego uzupełnienia.

 

Wady

Mobilność: Waga pieca wynosi 12 kg i nie został on zaopatrzony w żadne kółka transportowe. Zatem mobilność pieca jest ograniczona.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki piecyk naftowy kupić?

 

Jeśli szukasz urządzenia pozwalającego na dogrzanie określonych pomieszczeń w domu, zastanów się nad zakupem piecyka naftowego. Aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni produkt, zajrzyj do umieszczonego poniżej poradnika. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Czym jest piecyk naftowy?

Piecyk naftowy to urządzenie, które wymaga zastosowania nafty oczyszczonej (nie możemy jej mieszać z innymi substancjami, to pozwoli nam zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa). Tego typu sprzęty zbudowane są z palnika, odbłyśnika, a czasami także wentylatora. Nafta spalana jest całkowicie, osiąga przy tym temperaturę do 1200 st. C. Umieszczony za palnikiem odbłyśnik kieruje do przodu wiązkę promieniowania, to właśnie dzięki niej dochodzi do ogrzania pomieszczenia (konwekcja tylko w niewielkim stopniu przekazuje energię). Wentylator służy do szybszego rozprowadzania ciepła w pokoju, jednak nie wszystkie urządzenia są wyposażone w ten element.

Gdzie można zamontować piecyk naftowy? Produkt ten sprawdza się w pomieszczeniach, w których nie przebywamy zbyt długo, ale zależy nam na ich dogrzaniu. Może to być strych, garaż, piwnica czy pokój gospodarczy. Najlepszy piecyk naftowy możemy też wykorzystać w sytuacjach, gdy główne źródło ogrzewania przestało działać i nie chcemy zmarznąć. Sprzęt pozwoli nam utrzymać temperaturę powietrza na odpowiednim poziomie.

 

Rodzaje – jaki piecyk naftowy wybrać?

Są trzy rodzaje urządzeń naftowych: z knotem, z podwójną komorą spalania oraz elektroniczne. Te pierwsze uważane są za bardzo proste w obsłudze, poza tym cicho pracują, dlatego nie zakłócą spokoju żadnego z domowników. Modele knotowe są stosunkowo tanie i służą przede wszystkim do sporadycznego ogrzewania wybranych pomieszczeń. Jedną z wad takich sprzętów jest to, że podczas pracy ich ścianki nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, co grozi poparzeniem. Ponadto pobierają one powietrze z pokoju i po spaleniu nafty emitują spaliny. Z tego względu piecyka z knotem nie należy używać przez długi czas bez przerwy.

Produkty z podwójną komorą spalania są droższe, ale jednocześnie bardziej bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie wydzielają tak dużo dwutlenku węgla i innych związków. Niektóre modele umożliwiają samodzielną regulację mocy grzewczej. Z uwagi na to, że w górnej komorze panuje temperatura 1200 st. C, a w dolnej 800 st. C, piecyki z podwójną komorą spalania uznawane są za wydajne.

Z kolei sprzęty elektroniczne mają specjalny system wentylacji pozwalający na dobre rozpraszanie ciepła w pokoju. Ponieważ ich ścianki nie nagrzewają się, nie musimy się obawiać poparzenia dłoni. Trzeba pamiętać, że elektroniczne piecyki naftowe wymagają podłączenia do prądu i są najdroższe wśród opisanych wyżej produktów.

 

Moc

O efektywności działania urządzenia decyduje głównie jego moc. Przy zakupie wartość tego parametru powinniśmy uzależnić od kubatury i powierzchni pomieszczenia, w którym planujemy ustawić piecyk. Przyjmuje się, że w pokoju o powierzchni poniżej 50 m2 i kubaturze mniejszej niż 125 m3 w zupełności wystarczy sprzęt o mocy do 3000 W. Natomiast do pomieszczenia o powierzchni ponad 70 m2 i kubaturze od 175 m3 do 200 m3 musimy kupić piecyk, którego moc wynosi więcej niż 3800 W.

 

Zbiornik paliwa

Jeśli nie chcemy zbyt często uzupełniać braków nafty, wybierzmy piecyk wyposażony w duży zbiornik na paliwo. Jego pojemność przeważnie wynosi od 3 l do ok. 5 l. Niemniej ważne jest to, w jakim tempie urządzenie zużywa naftę. Może to być 0,25 l/h, a czasem nieco więcej, nawet ponad 0,4 l/h. Zwykle producenci podają dokładny czas pracy sprzętu na pełnym zbiorniku, mieści się on w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

 

Waga i wymiary

Piecyk powinien mieć kompaktowe wymiary, aby nie ograniczał wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Na szczęście tego typu produkty nie są zbyt duże, dlatego z łatwością znajdziemy dla nich odpowiednie miejsce do ustawienia. Biorąc pod uwagę to, że sprzęty naftowe można swobodnie przenosić, ważna jest też waga urządzenia (zazwyczaj jest to kilka kilogramów).

 

Wygoda użytkowania

Dobry piecyk powinien być komfortowy w użytkowaniu, na to wpływa kilka różnych czynników. Pierwszym z nich jest wyświetlacz LCD pozwalający na szybkie ustawienie parametrów pracy urządzenia. Dobrze, jeśli sprzęt będzie miał elektroniczny programator, za sprawą którego określimy, kiedy piecyk ma się włączyć. Na wygodę użytkowania pozytywnie wpływają ponadto takie rozwiązania, jak: termostat umożliwiający precyzyjne ustawienie temperatury, funkcja oszczędności Eco, łatwe wyjmowanie zbiornika na naftę czy wskaźnik poziomu paliwa. Wielu konsumentów sprawdza też głośność pracy produktu, aby nie okazało się, że wydawane przez urządzenie dźwięki przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności lub wypoczynku.

Bezpieczeństwo

Jeśli będziemy używać piecyka zgodnie z zaleceniami producenta, nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Do domu zamieszkiwanego przez małe dzieci polecamy sprzęt z nienagrzewającą się obudową, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, aby maluchy poparzyły rączki. To, jaki piecyk naftowy jest najlepszy pod względem bezpieczeństwa uzależnione jest też od wbudowanych czujników i zastosowanych zabezpieczeń. Podstawą jest ochrona przed przewróceniem urządzenia i blokada uniemożliwiająca włączenie go przez dzieci. Niemniej istotny jest czujnik CO2, który uaktywnia się w momencie, gdy poziom dwutlenku węgla w powietrzu przekracza określone normy.

 

Zasilanie

Wcześniej wspomnieliśmy, że piecyki elektroniczne wymagają podłączenia do prądu. Natomiast modele z knotem i podwójną komorą spalania są zasilane bateriami, co oznacza, że możemy używać ich w dowolnym miejscu. Warto zastanowić się, w jakim celu i w jakich okolicznościach będziemy wykorzystywać sprzęt. Wtedy dokonanie wyboru może okazać się znacznie łatwiejsze.

 

Piecyki naftowe w dobrych cenach

Ile kosztują piecyki naftowe? To zależy od producenta, ale też kilku innych kwestii, przede wszystkim rodzaju urządzenia. Za model knotowy zapłacimy ok. 500 zł, a za produkt z podwójną komorą spalania – nawet ponad 1000 zł, zwłaszcza za sprzęt o dużej mocy. Piecyki elektroniczne przeważnie kosztują 1500 zł lub więcej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ