Ranking 5 najlepszych piecyków naftowych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 30.09.22

 

Piecyk naftowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najsolidniejszymi piecykami naftowymi na rynku, zdaniem konsumentów, są Zibro / Toyotomi RS 22 i Ruby KSP 229. Udało nam się ustalić, że zyskały najlepsze opinie, dzięki analizie sytuacji na rynku i ofert sklepów. Co ciekawe, model Zibro / Toyotomi RS 22 przyda się w każdym domu i nie wymaga specjalnego montażu – możesz go ustawić w dowolnym pomieszczeniu (warto co pewien czas wietrzyć pokój). Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa i szybko zwiększa temperaturę otoczenia. Model jest bezpieczny w użyciu, ma wyłącznik bezpieczeństwa, a także czujniki, które zatrzymują jego działanie w przypadku zbyt wysokiej temperatury lub przewrócenia się sprzętu. Z kolei nasza druga propozycja, Ruby KSP 229, może być używana w domach i miejscach pracy – biurach, halach czy na budowach. Model jest bardzo lekki, więc przenoszenie go nie sprawia trudności. Produkt jest łatwy w użyciu – wystarczy go uruchomić przekręcając pokrętło. Obudowa i zbiornik paliwa piecyka są wykonane z metalu.

5 najlepszych piecyków naftowych. Opinie w 2022 roku

 

Teraz pora na nasz ranking piecyków naftowych, który pomoże Ci w znalezieniu urządzenia, aby nie było Ci zimno w chłodne wieczory i dni.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie jest niewielkie i dość lekkie, więc możesz je ustawić w każdym pomieszczeniu. Pełny pojemnik na paliwo starcza na około 17,5 godziny, a sprzęt sam się wyłącza, jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie 33 st. C lub zostanie przewrócone.

Wady

Zdarza się, że wyciąganie i wkładanie pojemnika na paliwo do urządzenia jest dość trudne.

Podsumowanie

Model jest odpowiedni do użycia w pomieszczeniach o powierzchni od 14 m2 do 32 m2. Produkt ma moc równą 2,2 kW. Zbiornik na paliwo mieści 4 l nafty i jest wyciągany. Wymiary urządzenia to: 42,2 cm x 28,1 cm x 44,6 cm.

Drugi wybór

Zalety

Model ma okrągły kształt, dzięki czemu ogrzewa z każdej strony. Produkt jest niewielki. Urządzenie ma wskaźnik paliwa, więc bez problemu zorientujesz się, kiedy trzeba dolać naftę. Piecyk może być używany w dużych pomieszczeniach (do 90 m2).

Wady

Niektórym nie odpowiada, że ustawienie wybranej temperatury grzania w pomieszczeniu nie jest możliwe.

Podsumowanie

Sprzęt ma wymiary równe: 46 cm x 42,5 cm x 32,5 cm. Produkt waży jedynie 4 kg. W dużej mierze urządzenie jest wykonane z metalu. Zbiornik na paliwo ma pojemność 4,5 l, co powinno wystarczyć na ok. 17 godzin działania.

Rozważ też

Zalety

Piecyk znajduje zastosowanie zarówno w domach, jak i lokalach gastronomicznych, sklepach czy magazynach. Obudowa została wykonana z solidnych materiałów, które się nie nagrzewają. Obsługa sprzętu nie jest trudna, gdyż wyposażono go w wyświetlacz LCD.

Wady

Należy dobrze zastanowić się, gdzie postawimy urządzenie. Jego przeniesienie w inne miejsce, zwłaszcza w pojedynkę, jest kłopotliwe, ponieważ waży 10 kg.

Podsumowanie

Sprzęt nadaje się do użytku w pomieszczeniach o powierzchni do 65 m2. Ma on 5 l zbiornik na paliwo, co przekłada się na 12 godzin pracy (minimum). Piecyk jest wyposażony w elektroniczny termostat, czujnik CO i O2, a także w alarm braku paliwa.

 

1. Piecyk naftowy Zibro / Toyotomi RS 2222 moc 2,2 kW

 

Zwróć uwagę na model Zibro / Toyotomi RS 22, który szybko dogrzewa pomieszczenia. Produkt ma moc grzewczą równą 2,2 kW. Urządzenie zużywa 0,23 l paliwa na godzinę. Piecyk jest łatwy w obsłudze – wystarczy włączyć go i pokrętłem wybrać temperaturę grzania.

Produkt jest przystosowany do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 22 m2. Zbiornik na naftę ma pojemność 4 l, co wystarcza na ok. 17,5 godzin pracy. Model ma filtr paliwa, dzięki któremu do środka nie wpadają zanieczyszczenia. Do zestawu dołączono korek transportowy. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu oraz ekonomiczny, ponieważ zastosowano w nim czujnik temperatury – wyłącza się, kiedy temperatura otoczenia sięga 33 st. C.

Urządzenie waży 6,5 kg, więc powinieneś być w stanie samodzielnie ustawić go w wybranym pomieszczeniu – sypialni, kuchni czy salonie. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację danego pokoju. Konsumenci cenią ten produkt za szybkie nagrzewanie.

Zibro / Toyotomi RS 22 to piecyk o mocy grzewczej 2200 W. Jest on przeznaczony do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2.

 

Zalety

Nie wymaga instalacji kominowej: Sprzęt nie wymaga instalacji kominowej. Wystarczy, że pomieszczenie, w którym go ustawimy, będzie odpowiednio wentylowane.

Zabezpieczenie przed przewróceniem: Piecyk ma specjalne czujniki, które automatycznie go wyłączają, gdy się przewróci.

Filtr paliwa: Za sprawą wbudowanego filtra paliwa nie ma ryzyka, że do urządzenia przedostaną się zanieczyszczenia.

Ciekawy design: Sprzęt ma czarną, błyszczącą obudowę i elegancko się prezentuje. To ciekawie wyglądający dodatek do wnętrza.

Czujnik temperatury: Piecyk wyposażono w czujnik temperatury, więc wyłącza się automatycznie, kiedy w pomieszczeniu jest więcej niż 33 st. C.

 

Wady

Niewygodne uzupełnianie zbiornika: Napełnianie zbiornika na paliwo nie jest łatwe, jego wyjmowanie i wkładanie do obudowy to kłopotliwe czynności.

 

 

 

 

2. Ruby KSP 229 Piecyk Naftowy

 

Przenośny model Ruby KSP 229 jest wygodny w codziennym użytku, kiedy w pomieszczeniu jest zimno. Możesz go używać w dowolnym pokoju w domu, a także w altance na działce, w biurze czy garażu, gdzie nie masz ogrzewania. Produkt jest także dobrym zastępnikiem, jeśli zepsuje się piec. Urządzenie waży 4 kg, więc jest dość lekkie.

Ten dobry i tani piecyk naftowy przeznaczono do użytku w pomieszczeniach o wielkości do 90 m2 przy dobrej izolacji cieplnej, a przy jej braku o powierzchni do 18 m2. Urządzenie wymaga podstawowej wentylacji, aby była odpowiednia ilość tlenu potrzebna do spalania.

Zbiornik na paliwo ma pojemność 4,5 l, co starcza na ok. 17 godzin pracy. Sprzęt ma wskaźnik poziomu nafty w pojemniku. Model ma wysoką wydajność spalania i jest ona równa 2,2 kW. Wymiary urządzenia są równe: 46 cm x 32 cm x 32 cm. Użytkownicy doceniają długą pracę piecyka – nie trzeba co chwila dolewać do niego paliwa.

Sprzęt Ruby KSP 229 sprawdza się w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2 (przy dobrej termoizolacji). Moc grzewcza urządzenia to 2200 W.

 

Zalety

Praktyczność: Piecyk nadaje się do ogrzewania domu, wolnostojącego pawilonu handlowego, a także lokalu użytkowego.

Wskaźnik poziomu paliwa: Ponieważ sprzęt wyposażono we wskaźnik poziomu paliwa, nie trzeba się zastanawiać, kiedy należy je dolać.

Wytrzymałość: Do produkcji piecyka wykorzystano m.in. metal, dlatego wykazuje on odporność na uszkodzenia.

Szybko się nagrzewa: Model sprawdza się jako efektywne źródło ciepła. Nie trzeba długo czekać, aby sprzęt się nagrzał.

 

Wady

Brak precyzyjnej regulacji temperatury: Niektórym kupującym przeszkadza, że nie mogą oni precyzyjnie ustawić temperatury, do której nagrzeje się wnętrze.

 

 

 

 

3. Piecyk Naftowy Inverter 6003

 

Piecykiem naftowym, który może być użytkowany w wielu różnych miejscach jest Inverter 6003 – sprzęt jest polecany do instalacji w sklepach, magazynach, domach, garażach czy lokalach gastronomicznych. Moc modelu wynosi 2 kW.

Wymiary urządzenia są równe: głębokość – 31 cm, szerokość – 43 cm i wysokość – 45 cm. Sprzęt ma wyświetlacz LCD, który ułatwia obsługę piecyka i pokazuje temperaturę otoczenia, a także tę zaprogramowaną.

Produkt waży 10 kg, więc jest dość ciężki. Zbiornik na paliwo ma pojemność 5 l, co starcza na około 12 godzin. W przypadku braku nafty włącza się alarm. Model ma obudowę nienagrzewającą się, więc sprzęt można ustawić dość blisko innych mebli. Od razu po włączeniu zdarza się, że wokół piecyka roznosi się lekka woń nafty, ale po chwili całkowicie jej nie czuć. Użytkownicy twierdzą, że model ma łatwy w użyciu ekran, który ułatwia obsługę sprzętu. Obecność zabezpieczeń w urządzeniu, np. przed dziećmi, także została doceniona przez osoby korzystające z niego.

Urządzenie Inverter 6003 jest polecane do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 65 m2. Moc grzewcza modelu to 2000 W.

 

Zalety

Bezpieczeństwo użytkowania: Piecyk jest bezpieczny w użyciu, a wpływają na to zastosowane rozwiązania: Elektroniczny termostat, Air Sensor (czujnik CO i 02), alarm braku paliwa oraz zabezpieczenie przed dziećmi.

Programator: Sprzęt wyposażono w programator i możemy ustawić go w taki sposób, aby włączył się i wyłączył o określonej godzinie.

Łatwa obsługa: Obsługa piecyka nie jest skomplikowana, a wszystko za sprawą dużego i czytelnego wyświetlacza LCD.

 

Wady

Za ciężki: Trudno jest przenieść urządzenie w inne miejsce w pojedynkę, ponieważ jest mało poręczne i ciężkie (waży 10 kg).

 

 

 

 

4. Piecyk Naftowy Kero (Tosai) 241A

 

Konsumenci zwrócili uwagę na model Kero (Tosai) 241A, który szybko nagrzewa powietrze w pomieszczeniu. Jednocześnie piecyk atrakcyjnie się prezentuje. Produkt ma czujnik antywstrząsowy, zwiększający bezpieczeństwo użytkowania. Wydajność sprzętu sięga 2,2 kW.

Urządzenie jest przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Model ma wymiary: szerokość – 34,5 cm, głębokość – 34 cm i wysokość – 39,5 cm. Waga produktu jest równa 6,1 kg. Zbiornik na paliwo ma pojemność 3,8 l, tyle litrów powinno starczyć na 16 godzin pracy. Wbudowany wskaźnik określa ilość nafty, jaka pozostała w pojemniku. Sprzęt ma automatyczną blokadę zapłonu.

Ciekawią Cię opinie o piecykach naftowych producenta Kero? Na forach internetowych konsumenci chwalą różne modele, ponieważ podczas pracy nie wydzielają żadnego zapachu. Opisywany produkt także jest dobrze oceniany – użytkownicy twierdzą, że jest mocny – szybko nagrzewa pomieszczenie.

Kero (Tosai) 241A to sprzęt o mocy grzewczej 3000 W. Poleca się go jako źródło ciepła do pomieszczeń o powierzchni do 45 m2.

 

Zalety

Użyteczność: Piecyk jest bardzo użyteczny, gdyż sprawdza się jako stałe źródło ciepła, nadaje się też do okresowego dogrzewania pomieszczenia.

Nie emituje nieprzyjemnego zapachu: Urządzenie nie emituje nieprzyjemnego zapachu nafty.

Wyjmowany zbiornik: Zbiornik na paliwo jest wyjmowany, a to ułatwia jego napełnianie.

 

Wady

Brudząca się kratka: Na metalowej kratce zabezpieczającej osadzają się zanieczyszczenia. Należy je regularnie usuwać, aby się nie przypaliły.

Nie ma programatora: Brak programatora powoduje, że nie możemy ustalić, w jakich godzinach sprzęt będzie się włączał i wyłączał.

 

 

 

 

 

5. Essege Piecyk Naftowy Tayosan 363

 

Piecyk naftowy Essege Tayosan 363 ma moc 3 kW i jest polecany do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 30 m2. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 4,6 l, a średnie zużycie nafty to 0,25 l/h. Sprzęt jest zasilany 4 bateriami R14.

Urządzenie można przenosić z miejsca na miejsce i używać w pomieszczeniu, w którym jest nieprzyjemnie zimno. Piecyk waży 9,2 kg, a jego wymiary to: 47 cm x 31 cm x 50 cm. Ma on czarną obudowę i metalową kratkę zabezpieczającą.

Sprzęt dobrze nadaje się do użytku w domu, biurze, sklepie czy lokalu gastronomicznym. Zdaniem kupujących jest on praktyczny i łatwy w obsłudze, a dodatkowo bezpieczny w użyciu. Piecyk został wyposażony w kilka przydatnych zabezpieczeń: Automatyczną blokadę zapłonu, czujnik przeciwwstrząsowy i Air Sensor. W dodatku górna płyta obudowy nie nagrzewa się, dlatego nie ma ryzyka, że poparzymy dłoń, kiedy ją dotkniemy.

Model Essege Tayosan 363 ma moc 3000 W. To piecyk przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni do 30 m2.

 

Zalety

Do domu i biura: Urządzenie bardzo dobrze sprawdza się w domu, a także w innych miejscach, m.in. biurze. Może być ono używane także w namiocie.

Ma niezbędne zabezpieczenia: Piecyk jest wyposażony w niezbędne zabezpieczenia, w tym automatyczną blokadę zapłonu oraz czujnik przeciwwstrząsowy.

 

Wady

Mały wskaźnik poziomu paliwa: Co prawda sprzęt ma wskaźnik poziomu paliwa, ale jest on mały i nie do końca czytelny.

Nie wyłącza się sam: Niektórym kupującym przeszkadza, że po nagrzaniu pomieszczenia do wysokiej temperatury piecyk nie wyłącza się samodzielnie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki piecyk naftowy kupić?

 

Jeśli szukasz urządzenia pozwalającego na dogrzanie określonych pomieszczeń w domu, zastanów się nad zakupem piecyka naftowego. Aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni produkt, zajrzyj do umieszczonego poniżej poradnika. Zebraliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję.

Czym jest piecyk naftowy?

Piecyk naftowy to urządzenie, które wymaga zastosowania nafty oczyszczonej (nie możemy jej mieszać z innymi substancjami, to pozwoli nam zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa). Tego typu sprzęty zbudowane są z palnika, odbłyśnika, a czasami także wentylatora. Nafta spalana jest całkowicie, osiąga przy tym temperaturę do 1200 st. C. Umieszczony za palnikiem odbłyśnik kieruje do przodu wiązkę promieniowania, to właśnie dzięki niej dochodzi do ogrzania pomieszczenia (konwekcja tylko w niewielkim stopniu przekazuje energię). Wentylator służy do szybszego rozprowadzania ciepła w pokoju, jednak nie wszystkie urządzenia są wyposażone w ten element.

Gdzie można zamontować piecyk naftowy? Produkt ten sprawdza się w pomieszczeniach, w których nie przebywamy zbyt długo, ale zależy nam na ich dogrzaniu. Może to być strych, garaż, piwnica czy pokój gospodarczy. Najlepszy piecyk naftowy możemy też wykorzystać w sytuacjach, gdy główne źródło ogrzewania przestało działać i nie chcemy zmarznąć. Sprzęt pozwoli nam utrzymać temperaturę powietrza na odpowiednim poziomie.

 

Rodzaje – jaki piecyk naftowy wybrać?

Są trzy rodzaje urządzeń naftowych: z knotem, z podwójną komorą spalania oraz elektroniczne. Te pierwsze uważane są za bardzo proste w obsłudze, poza tym cicho pracują, dlatego nie zakłócą spokoju żadnego z domowników. Modele knotowe są stosunkowo tanie i służą przede wszystkim do sporadycznego ogrzewania wybranych pomieszczeń. Jedną z wad takich sprzętów jest to, że podczas pracy ich ścianki nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, co grozi poparzeniem. Ponadto pobierają one powietrze z pokoju i po spaleniu nafty emitują spaliny. Z tego względu piecyka z knotem nie należy używać przez długi czas bez przerwy.

Produkty z podwójną komorą spalania są droższe, ale jednocześnie bardziej bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie wydzielają tak dużo dwutlenku węgla i innych związków. Niektóre modele umożliwiają samodzielną regulację mocy grzewczej. Z uwagi na to, że w górnej komorze panuje temperatura 1200 st. C, a w dolnej 800 st. C, piecyki z podwójną komorą spalania uznawane są za wydajne.

Z kolei sprzęty elektroniczne mają specjalny system wentylacji pozwalający na dobre rozpraszanie ciepła w pokoju. Ponieważ ich ścianki nie nagrzewają się, nie musimy się obawiać poparzenia dłoni. Trzeba pamiętać, że elektroniczne piecyki naftowe wymagają podłączenia do prądu i są najdroższe wśród opisanych wyżej produktów.

 

Moc

O efektywności działania urządzenia decyduje głównie jego moc. Przy zakupie wartość tego parametru powinniśmy uzależnić od kubatury i powierzchni pomieszczenia, w którym planujemy ustawić piecyk. Przyjmuje się, że w pokoju o powierzchni poniżej 50 m2 i kubaturze mniejszej niż 125 m3 w zupełności wystarczy sprzęt o mocy do 3000 W. Natomiast do pomieszczenia o powierzchni ponad 70 m2 i kubaturze od 175 m3 do 200 m3 musimy kupić piecyk, którego moc wynosi więcej niż 3800 W.

 

Zbiornik paliwa

Jeśli nie chcemy zbyt często uzupełniać braków nafty, wybierzmy piecyk wyposażony w duży zbiornik na paliwo. Jego pojemność przeważnie wynosi od 3 l do ok. 5 l. Niemniej ważne jest to, w jakim tempie urządzenie zużywa naftę. Może to być 0,25 l/h, a czasem nieco więcej, nawet ponad 0,4 l/h. Zwykle producenci podają dokładny czas pracy sprzętu na pełnym zbiorniku, mieści się on w przedziale od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

 

Waga i wymiary

Piecyk powinien mieć kompaktowe wymiary, aby nie ograniczał wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Na szczęście tego typu produkty nie są zbyt duże, dlatego z łatwością znajdziemy dla nich odpowiednie miejsce do ustawienia. Biorąc pod uwagę to, że sprzęty naftowe można swobodnie przenosić, ważna jest też waga urządzenia (zazwyczaj jest to kilka kilogramów).

 

Wygoda użytkowania

Dobry piecyk powinien być komfortowy w użytkowaniu, na to wpływa kilka różnych czynników. Pierwszym z nich jest wyświetlacz LCD pozwalający na szybkie ustawienie parametrów pracy urządzenia. Dobrze, jeśli sprzęt będzie miał elektroniczny programator, za sprawą którego określimy, kiedy piecyk ma się włączyć. Na wygodę użytkowania pozytywnie wpływają ponadto takie rozwiązania, jak: termostat umożliwiający precyzyjne ustawienie temperatury, funkcja oszczędności Eco, łatwe wyjmowanie zbiornika na naftę czy wskaźnik poziomu paliwa. Wielu konsumentów sprawdza też głośność pracy produktu, aby nie okazało się, że wydawane przez urządzenie dźwięki przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności lub wypoczynku.

Bezpieczeństwo

Jeśli będziemy używać piecyka zgodnie z zaleceniami producenta, nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Do domu zamieszkiwanego przez małe dzieci polecamy sprzęt z nienagrzewającą się obudową, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi, aby maluchy poparzyły rączki. To, jaki piecyk naftowy jest najlepszy pod względem bezpieczeństwa uzależnione jest też od wbudowanych czujników i zastosowanych zabezpieczeń. Podstawą jest ochrona przed przewróceniem urządzenia i blokada uniemożliwiająca włączenie go przez dzieci. Niemniej istotny jest czujnik CO2, który uaktywnia się w momencie, gdy poziom dwutlenku węgla w powietrzu przekracza określone normy.

 

Zasilanie

Wcześniej wspomnieliśmy, że piecyki elektroniczne wymagają podłączenia do prądu. Natomiast modele z knotem i podwójną komorą spalania są zasilane bateriami, co oznacza, że możemy używać ich w dowolnym miejscu. Warto zastanowić się, w jakim celu i w jakich okolicznościach będziemy wykorzystywać sprzęt. Wtedy dokonanie wyboru może okazać się znacznie łatwiejsze.

 

Piecyki naftowe w dobrych cenach

Ile kosztują piecyki naftowe? To zależy od producenta, ale też kilku innych kwestii, przede wszystkim rodzaju urządzenia. Za model knotowy zapłacimy ok. 500 zł, a za produkt z podwójną komorą spalania – nawet ponad 1000 zł, zwłaszcza za sprzęt o dużej mocy. Piecyki elektroniczne przeważnie kosztują 1500 zł lub więcej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ