Ranking 10 najlepszych pieców na ekogroszek w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Piec na ekogroszek – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Piec na ekogroszek i drewno to praktyczne rozwiązanie, które można spotkać w coraz większej ilości domów. Gospodarze chętnie wymieniają stare kotły c.o. na nowoczesne modele z podajnikami zasilane paliwem i sterowane za pomocą mikroczipu. Pozytywne opinie użytkowników zwracają uwagę na kocioł 5 klasy ekogroszek Tomiterm o mocy 24 kW. Jest on przeznaczony do użytku w budynku o łącznej powierzchni do 220 m² oraz do obsługi 3 pomp. Bezobsługowy kocioł ma wszystkie atesty potwierdzające bezpieczeństwo i niezawodność. Polecanym modelem jest również piec o mocy 15 kW z podajnikiem żeliwnym, który pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni do 130 m².

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kocioł na ekogroszek spełnia normy klasy 5 PN-EN 303-5:2012 oraz 2020 ECODESIGN, co oznacza, że jest to model ograniczający emisję szkodliwych spalin do atmosfery. Piec jest przeznaczony do ogrzewania budynków o powierzchni od 180 do 220 m².

Wady

Nowoczesny sterownik przeznaczony do obsługi kotła na ekogroszek nie jest dostępny wraz z piecem. Użytkownik musi dokupić moduł osobno, co zwiększa koszty.

Podsumowanie

Kocioł Tomiterm Universal 5 o mocy 24 kW obsługuje 3 pompy jednocześnie. Atestowana blacha o grubości 6 mm zapewnia bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Model ma wymiary 500 mm szerokości, 620 mm głębokości, 1335 mm wysokości oraz szerokość całego zestawu wynoszącą 1100 mm.

Drugi wybór

Zalety

Ekologiczne urządzenie ma wszystkie niezbędne atesty oraz spełnia normy klasy 5 wraz z ECODESIGN. Kocioł jest sterowany przez inteligentny komputer z zainstalowanym sterownikiem odpowiedzialnym za pracę wszystkich podzespołów. Korpus kotła ma dobrą izolację termiczną wykonaną z wełny mineralnej.

Wady

Gabaryty kotła o mocy 15 kW są obszerne, co powoduje, że piec nie zmieści się w mniejszych kotłowniach lub innych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Piec na ekogroszek ma korpus wykonany z blachy stalowej, a jej poszczególne elementy łączone są trwałymi spawami. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania w modelu Ekovert Plus o znamionowej mocy cieplnej 15 kW wynosi 82,51%. Wymiary kotła to 1210 mm wysokości, 520 mm głębokości oraz 1080 mm szerokości.

Rozważ też

Zalety

Górnokanałowy kocioł o prostej konstrukcji umożliwia bezproblemowy przelot spalin przez kanały dymowe. Zastosowanie nowoczesnego palnika TECHNIC SV200 sprawia, że szkodliwe związki zostają całkowicie wypalone. Model jest przystosowany do palenia zarówno ekogroszkiem, jak i pelletem.

Wady

Podajnik przymocowany do pieca jest wsparty na jednej podpórce z możliwością regulacji. Rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniego wsparcia podajnika.

Podsumowanie

Kocioł z dwupalnikowym podajnikiem Tomiterm Ekopel 24 kW wyróżnia się dwoma certyfikatami na pellet oraz ekogroszek. Jest on przeznaczony do ogrzewania budynku o powierzchni od 140 do 220 m². Sterownik Argos Black dostępny z kotłem zapewnia bezproblemową pracę i stale kontroluje procesy spalania. Wymiary kotła wynoszą 1335 mm wysokości oraz 1120 mm szerokości.

 

 

10 najlepszych pieców na ekogroszek. Opinie w 2021 roku

 

Wśród wszystkich dostępnych modeli największą popularnością cieszą się kotły retortowe z zasobnikiem paliwa oraz podajnikiem ślimakowym. Uzupełnienie pojemnika na ekogroszek umożliwia palenie nawet do kilku dni, bez potrzeby ingerencji użytkownika. Za jedną z najważniejszych zalet nowoczesnych kotłów z podajnikami uznaje się najwyższą sprawność spalania spośród modeli węglowych. Poszukując nowego kotła warto sprawdzić ranking pieców na ekogroszek, w którym są wszystkie najważniejsze parametry oraz opinie użytkowników. 

 

Kocioł 5 klasy na ekogroszek

 

1. Kotły, Piece, Kocioł 5 Klasy Ekogroszek Tomiterm 24kw 

 

Kocioł Tomiterm Universal 5 jest jednym z modeli spełniających surowe normy dotyczące emisji spalin PN-EN 303-5:2012 oraz 2020 ECODESIGN. Wyposażony w system Extra Air jest odpowiedzialny za osuszanie paliwa znajdującego się w koszu, dzięki czemu ryzyko wystąpienia korozji jest mniejsze. Argos PID jest odpowiedzialny za obsługę 3 pomp: C.o., c.w.u. oraz pompy odpowiedzialnej za prawidłowe procesy spalania. 

Kocioł 5 klasy na ekogroszek jest prosty w czyszczeniu i obsłudze. Wykonany z żeliwa podajnik wraz z atestowaną blachą kotłową o grubości 6 mm sprawia, że piec jest solidny i wytrzymały. Kocioł na ekogroszek ma wymiary wynoszące 500 mm szerokości, 620 mm głębokości oraz 1335 mm wysokości.  Szerokość całego zestawu wynosi 1100 mm. Maksymalna masa załadunku paliwa wynosi 180 kg, a pojemność wody w kotle to 93 litry.

Test pieców na ekogroszek wskazuje, że jest to model godny polecenia, który ma motoreduktor z biegiem wstecznym, a możliwość dopięcia modułu pozwala na całkowite zautomatyzowanie. Konsumenci zwracają także uwagę na sprawność cieplną wynoszącą 89%. 

 

 

 

 

Piece na ekogroszek z podajnikiem

 

2. Kocioł, Piec 15kW 5Klasa z Podajnikiem Żeliwnym 

 

Piece na ekogroszek z podajnikiem wykonanym z żeliwa sferoidalnego są wysoce odporne na działanie wysokiej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie sterujące pozwala zaoszczędzić na paliwie, stale kontrolować pracę pomp c.o. i c.w.u., a także zapobiegać zamarzaniu instalacji, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. 

Kotły na ekogroszek Ekovert Plus o znamionowej mocy cieplnej 15 kW są wykorzystywane do ogrzewania domów o powierzchni do 130 m². Sezonowa efektywność energetyczna wynosi 82,51% przy klasie efektywności energetycznej określanej na B. Piec na ekogroszek 15 kW jest produkowany w wymiarach 1210 mm wysokości, 1080 mm szerokości oraz 520 mm głębokości. 

Opinie o piecach na ekogroszek Ekovert Plus są pozytywne wśród użytkowników, którzy już zdecydowali się na praktyczne rozwiązanie problemu z regularnym przykładaniem do kotła starego typu. Konsumenci chwalą dostępność różnych konfiguracji, dzięki czemu można dopasować wyjście czopucha do instalacji w domu. 

 

 

 

 

Kocioł na pellet i ekogroszek

 

3. Kocioł, Piec na Pellet i Ekogroszek Tomiterm 24kW

 

Nowoczesny kocioł na pellet i ekogroszek Tomiterm to rozwiązanie, które sprawdzi się w domach i budynkach użyteczności publicznej o powierzchni od 140 m² do 220 m². Prosta konstrukcja oraz zaawansowana technologia odpowiedzialna za pracę urządzenia sprawia, że otrzymał on certyfikat klasy 5 oraz Ecodesign zarówno na pellet, jak i na ekogroszek. 

Kocioł na ekogroszek i pellet ma solidny korpus wykonany z atestowanej stali kotłowej, która jest wysoce odporna na działanie wilgoci. Konstrukcja z kanałami poziomymi sprawia, że codzienna eksploatacja pieca jest niezwykle wygodna. Podwójnie izolowane drzwiczki wspomagają procesy spalania i pozwalają je kontrolować. Model można zakupić w dostępnych konfiguracjach dopasowanych do instalacji znajdującej się w budynku. 

Niezawodny kocioł na pellet i ekogroszek ma pozytywne opinie wśród konsumentów, którzy zdecydowali się na wybór modelu zasilanego paliwem różnego typu. Jest on wyposażony w niezawodny palnik TECHNIX SV200 oraz wytrzymały motoreduktor.  

 

 

 

 

Piece na ekogroszek Defro 

 

4. Kocioł na Ekogroszek Defro Komfort Eko LUX 20 kW 

 

Piec na ekogroszek Defro Komfort Eko LUX może być zainstalowany zarówno w otwartym systemie grzewczym, jak i zamkniętym. Nowoczesny palnik w połączeniu z inteligentnym sterownikiem nadzoruje pracą kotłów, spełniając przy tym rygorystyczne normy dotyczące emisji dwutlenku węgla. Sterownik K1Pv4 sprawia, że obsługa kotła jest intuicyjna, a na panelu wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące pracy urządzenia grzewczego.

Kotły na ekogroszek spełniające normy klasy 5 oraz Ecodesign o mocy 20 kW sprawdzą się do ogrzewania budynku o powierzchni do 250 m². Jednorazowy zasyp paliwa w modelu Defro Komfort Eko LUX wynosi 191 kg przy sprawności mocy nominalnej wynoszącej 90,5%. Piece na ekogroszek wraz z podajnikiem mają 1598 mm wysokości, 902 mm głębokości oraz 1162 mm szerokości. 

 

 

 

 

Kocioł na ekogroszek 12 kw 

 

5. Piec, Kocioł 5 Klasa Technix 12kW + Sterownik ARGOS PID

 

Ekologiczny piec Migomax Technix z podajnikiem ma przyznane wszystkie niezbędne atesty, certyfikat klasy 5 oraz Ecodesign, co gwarantuje, że zakupiony produkt spełnia normy dotyczące emisji dwutlenku węgla. Kocioł na ekogroszek wyróżnia się nowoczesną konstrukcją, szerokimi możliwościami rozbudowy oraz bezproblemową eksploatacją w czasie ciągłym. 

Kocioł na ekogroszek o mocy 12 kW jest przeznaczony do budynków o powierzchni od 60 m² do 120 m². Nowoczesny palnik bocznego spalania SV200n współpracuje ze sterownikiem ARGOS PID zapewniając optymalne efekty oraz obsługę do 4 pomp. Korpus wykonano z mocnej stali kotłowej o grubości 6,2 mm, a producent przewiduje możliwość wyboru koloru izolacji zewnętrznej. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry i tani piec na ekogroszek z możliwością rozbudowy. Piec na ekogroszek 12kw spełnia wszystkie normy dotyczące bezpieczeństwa oraz ekologii. 

 

 

 

 

Piece na ekogroszek Pleszew 

 

6. Kocioł, Piec Pleszew z Podajnikiem 10kW Eko 

 

Ekonomiczne i ekologiczne kotły na ekogroszek z podajnikiem Pleszew o mocy 10 kW pozwalają na ogrzanie łącznej powierzchni budynku do 100 m². Wykonane z materiałów wysokiej jakości w tym z blachy stalowej o grubości 6 mm zapewniają bezpieczeństwo oraz bezproblemową konserwację. To kotły na ekogroszek kl 5 posiadające certyfikat Ecodesign, oba zonaczenia świadczą o spełnianiu norm dotyczących emisji spalin. 

Piec na ekogroszek na 100m2 marki Pleszew cechuje się wysoką sprawnością wynoszącą 90% oraz oszczędnością w trakcie spalania paliwa. W zestawie znajduje się automatyczny podajnik oraz nowoczesny sterownik odpowiedzialny za pracę urządzenia grzewczego. Kotły mają wymiary wynoszące 1150 mm szerokości wraz z podajnikiem, 1100 mm wysokości oraz głębokość 630 mm z czopuchem. Średnica czopa wynosi 160 mm. 

Konsumenci, którzy znają markę Pleszew, potwierdzają, że jest to dobry piec na ekogroszek spełniający wymagania użytkowników. 

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 10kw

 

7. Kotły, Piec na Ekogroszek 10kw C.O. Ekopel

 

Kotły, piec na ekogroszek 10kw C.O. Ekopel to produkt zaopatrzony w certyfikat 5 klasy oraz Ecodesign. Ma on pojemny kosz załadunkowy pozwalający na pracę przez 7 dni, palnik bocznego spalania i sterownik ARGOS BLACK. Wymiary produktu są następujące: Wysokość kotła 88 cm, szerokość kotła 40 cm (a całego zestawu 92 cm) oraz głębokość kotła 52 cm.

Piec na ekogroszek 10kw pozwoli na ogrzanie powierzchni około 90 m2 i obok ekogroszku, można w nim także spalać pellet. Jest to kocioł dwupalnikowy z automatyczna zapalarką, a wykonano go ze stali kotłowej o grubości 6 mm. Ponadto jest to piec charakteryzujący się prostą konstrukcją, która jest przyjazna w czyszczeniu.

Podajnik o wysokiej sprawności ma możliwość włączenia biegu wstecznego ślimaka co również zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację. Istotnym jest również fakt, że piec może obsługiwać 4 pompy: CO, CWU, POMPA i zawór. Klientom też przypadło do gustu to, że piec ma możliwość wielu konfiguracji podłączenia do komina, jak i miejsca umieszczenia podajnika. 

 

 

 

 

Mały piec na ekogroszek

 

8. Piec, Kocioł z Podajnikiem Migo-Max Technix 9 kW PID 

 

Piec, kocioł z podajnikiem Migo-Max Technix 9 kW PID to nowoczesna konstrukcja zdolna ogrzać powierzchnię od 40 do 90 m2. Zastosowano w niej sterownik ARGOS PID z możliwością rozbudowy, a sprawność kotła określa się na poziomie 93%. Kocioł uzyskał certyfikat zgodności z klasą 5 (PN-EN 303-5:2012) oraz Ecodesign (2020- 2009/125/WE). na uwagę zasługuje wymiennik ciepła charakteryzujący się prostą i łatwą do czyszczenia konstrukcją górno kanałową.

Jednocześnie jest to najniższa z możliwych konstrukcja ułatwiająca dopasowanie do wylotu komina. ten mały piec na ekogroszek wykonano ze stali kotłowej o grubości 6,2 mm, a jego kosz załadunkowy pozwala na pracę ciągłą przez 7 dni bez dozoru, również eksploatacja podczas sezonu grzewczego odbywa się sposób ciągły, bez wygaszania pieca.

Produkt zaopatrzono też w palnik bocznego spalania oraz podajnik wyposażony w ślimak z wstecznym biegiem. Dobrą informacją jest również to, że parametry pieca pozwalają na to, aby starać się o dofinansowanie jego zakupu i instalacji.

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 25kw

 

9. 5 Klasa Ecodesign Piec Co CWU 25kW Dragon + Sterwnik 

 

Gdy Twoim celem zakupu jest piec na ekogroszek 25kW, sprawdź co oferuje piec Co CWU 25kW Dragon + sterownik. Według naszych informacji, pojemność zasobnika na ekogroszek starcza od 4 do 10 dni, w zależności od wymaganej temperatury pomieszczeń, pojemność zbiornika opału wynosi 180 kg.

Masa kotła wynosi 509 kg, jego powierzchnia grzewcza to 3,7 m2, pozwala to na ogrzanie powierzchni od 180 do 250 m2. Piec potrzebuje podłączenia do komina o minimalnej wysokości 6 m i minimalnej średnicy Ø180 mm, bowiem wtedy można uzyskać wymagany ciąg spalin 12 – 21 Pa. Piec Co CWU 25kW Dragon jest przeznaczony do montażu w instalacjach systemu otwartego, a jego paliwem powinien być ekogroszek energetyczny typ 31 lub 31.1 o wartości opałowej 26 Mj/kg i zawartością siarki <0,06% oraz popiołu < 10%.

Obsługa pieca ogranicza się do załadunku opału do zasobnika i usuwaniu od czasu do czasu popiołu. Automat zamontowany w tym urządzeniu pozwala na modulacyjny sposób zmiany mocy, pozwala to na ogrzewanie domu zimą, albo podgrzewanie zbiornika C.W.U. latem.

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 20 kw

 

10. Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW

 

Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW maja wymiary: wysokość 137 cm, głębokość 52 cm oraz szerokość kotła 52 cm, a całego zestawu 120 cm. Piec jest przeznaczony do spalania ekogroszku, który jest podawany za pomocą żeliwnego podajnika, a certyfikaty klasy 5 i Ecodesign mówią, że emisja gazów i szkodliwych pyłów jest znacznie ograniczona.

Kocioł pozwalając ogrzać powierzchnię od 100 do 180 m2 będzie użyteczny w zarówno domach mieszkalnych, jak i urzędach, szkołach czy zakładach produkcyjnych. Piec na ekogroszek 20 kW wyposażono też w inteligentny sterownik elektroniczny, który zarządza pracą wszystkich podzespołów. Sterownik ARGOS PID obsługuje pracę podajnika ślimakowego, dmuchawy, pompą obiegową CO, regulacją temperatury i procesu spalania.

Pojemnik na opał mieszczący 200 kg paliwa pozwala na zimowe ogrzewanie domu przez 4 do 7 dni, a dostarczanie ciepłej wody użytkowej latem, nawet przez miesiąc. Producent ma możliwość skonfigurowania pieca pod konkretne wymagania klienta, wówczas spełni on oczekiwania grzewcze danego miejsca.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki piec na ekogroszek kupić?

 

Piece na ekogroszek z podajnikami są bardzo popularne wśród osób, które ogrzewają domy kotłami c.o. W standardowych wersjach  dosypywanie paliwa odbywa się co kilka godzin więc nie ma mowy, aby rano grzejniki w budynku były jeszcze ciepłe. Rzadko kiedy posiadacze pieców na węgiel chętnie wstawali w nocy, aby dosypać łopatkę i rano cieszyć się ciepłem. Od kilku lat coraz więcej osób chętnie wymienia stare kotły węglowe na nowoczesne modele z podajnikami, które można zaprogramować i przez cały czas mieć ciepło w domu. Te z podajnikami niejednokrotnie były uznawane za wyraz lenistwa gospodarza. Aktualnie jest to bardzo dobry sposób, aby oszczędzać na ogrzewaniu i przy okazji pozbyć się problemu z codziennym rozpalaniem. Zatem jaki i jakiej firmy piec na ekogroszek kupić? Parę istotnych informacji poniżej.

Jak działa piec na ekogroszek z podajnikiem? 

Zasada działania pieca na ekogroszek z podajnikiem jest prosta, jednak wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania. Modele wyposażone w podajnik ślimakowy zasilany silnikiem elektrycznym potrzebują stałego napięcia wynoszącego 230 V, co oznacza, że kocioł musi być podłączony do instalacji elektrycznej znajdującej się w domu. Ślimak odpowiedzialny za transport paliwa z podajnika ma do wykonania trudne zadanie, które należy ułatwić, stosując dobrej jakości węgiel o niewielkich rozmiarach. Z tego względu zaleca się zakup ziarna o wielkości od 5 do 25 mm, aby ślimak mógł bez problemu transportować paliwo. Inną kwestią jest zakup dobrej jakości ekogroszku bez dodatkowych zanieczyszczeń czy dużej ilości miału, które mogą doprowadzić do zablokowania podajnika i spowodować wygaśnięcie kotła. W trakcie procesu spalania substancje lotne są niemal całkowicie spalane, co oznacza, że do atmosfery przedostaje się znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji. Popiół powstały po spaleniu węgla jest spychany podczas dokładania kolejnej porcji paliwa. Proces spalania jest podtrzymywany dzięki wentylatorowi, który według ustawień dostarcza odpowiednią ilość powietrza. Zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami intensywność wdmuchiwanego powietrza oraz ilość dostarczanego węgla są zależne od użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyzacja pieca polegająca na zamontowaniu czujników temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mikroprocesor pobierający informacje z czujników będzie dopasowywał intensywność grzania do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najlepszy piec na ekogroszek ma w pełni zautomatyzowane działanie, a ingerencja użytkownika jest niezbędna tylko wtedy, gdy w podajniku skończy się paliwo. W przypadku braku zasilania sprawdza się piec na ekogroszek z rusztem awaryjnym, który używa się w tradycyjny sposób.

 

Jaki piec na ekogroszek wybrać? 

Gospodarze, którzy zdecydują się na wymianę starych kotłów c.o., powinni wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu. Ostateczną decyzję o tym, jaki jest najlepszy piec na ekogroszek do danego domu powinno się podjąć po przeanalizowaniu powierzchni domu, docieplenia budynku oraz kosztów związanych z wydatkiem na zakup nowego kotła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Podajnik: Nowoczesne piece z podajnikami są praktycznie bezobsługowe. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą mikroprocesora współpracującego z czujnikami znajdującymi się w budynku oraz na zewnątrz. Obecne czasy wymuszają na ludziach stosowanie coraz to nowych rozwiązań, które usprawniają życie. Głównie z tego powodu użytkownicy decydują się na kotły z podajnikami, które należy zasypywać raz w tygodniu. Optymalnym wyborem będzie zakup pieca z podajnikiem ślimakowym, ponieważ jest bezawaryjny. 

Palnik: Odpowiedni palnik to podstawa, jeśli chodzi o spalanie paliwa. Dostępne są 4 rodzaje, takie jak: Retorta fajkowa, retorta okrągła obrotowa, prostokątny palnik żeliwny oraz palnik rynnowy. Do spalania zwykłego ekogroszku wystarczy pierwszy rodzaj, czyli retorta fajkowa. 

Moc: Optymalna moc urządzenia jest ważna, jeśli użytkownik kieruje się względami ekonomicznymi. Nowoczesne domy wymagają znacznie mniej mocy grzewczej niż budynki powstałe w XX wieku. Różnica wynosi aż 20 W na metr kwadratowy przy założeniu, że nowy dom odpowiednio ocieplony potrzebuje 50 W mocy, a stary 70 W. Słabo izolowane budynki będą potrzebować aż 120 W do stworzenia optymalnych warunków. Dom o powierzchni 100 m², który nie ma dobrej izolacji termicznej, będzie potrzebował kotła o mocy 15 kW, aby jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wodę. Do budynku o powierzchni 200 m² zaleca się wybór modelu o mocy 24 kW, a mniejsze domki do 50 m² ogrzeje piec na ekogroszek 9kW. 

Sposób spalania: Kotły dzieli się ze względu na sposób spalania górny lub dolny. W przypadku górnego spalania konstrukcja pieca jest o wiele prostsza, jednak jest to produkt mniej ekologiczny. Paliwo spalane na ruszcie generuje spaliny, które przedostają się przez cały układ, powodując kopcenie. Wydajność modelu z górnym sposobem spalania jest znacznie niższa w porównaniu do kotła z dolnym spalaniem, który kosztuje więcej, lecz wyróżnia się zdecydowanie czystszą pracą. Spaliny powstałe w procesie są kierowane od razu do kanału spalinowego, a ciepło utrzymuje się przez długi czas. 

Dodatkowe funkcje: Ciekawym rozwiązaniem jest zakup kotła, który w sezonie letnim można przestawić w tryb podgrzewania wody. Opcja c.w.u. jest praktycznym rozwiązaniem dla domów, gdzie nie ma bojlera elektrycznego lub piecyka gazowego do wody. 

Sprawność cieplna i temperatura: Podczas procesu spalania powstają różne straty cieplne wynikające np. z niedopalenia niektórych substancji. Wybierając kocioł, warto sprawdzić, jaka jest sprawność cieplna danego modelu, a optymalny parametr utrzymuje się na poziomie 80%. Równie ważną kwestią jest zakres temperatury pracy, który powinien wynosić od 50 do 90 lub 100 stopni Celsjusza. 

Piece na ekogroszek w dobrych cenach 

Dostępność różnego rodzaju kotłów na ekogroszek jest na tyle duża, że każda osoba znajdzie odpowiedni model dopasowany do potrzeb. W zależności od wybranej marki cena za poszczególny kocioł jest uzależniona od mocy oraz parametrów użytkowych. Za piec o mocy do 10 kW użytkownik musi zapłacić od 1500 do 2000 zł. Kotły przeznaczone do ogrzewania domów i budynków o większych powierzchniach to wydatek od 2000 zł do 8000 zł, w zależności od dodatkowych funkcji oraz stopnia zautomatyzowania. Piec na ekogroszek możemy zamówić, lub sprawdzić jego cenę w serwisie Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Kocioł na pellet czy ekogroszek?

Wybór odpowiedniego paliwa do systemu grzewczego zainstalowanego w domu powinien być ściśle uzależniony od dostępności, wpływu na środowisko naturalne, a także od kosztów związanych z eksploatacją. Kotły na pellet, czyli odpad, który jest zaliczany do biomasy, jest uznawany za materiał ekologiczny. Wyglądem przypomina zwykłe trociny, które jednak są uformowane w odpowiedni sposób oraz mają właściwie dobrany skład. Ekogroszek jest specjalnie wyselekcjonowaną odmianą, która jest znacznie mniej szkodliwa niż tradycyjny węgiel brunatny. Spalanie ekogroszku jest mniej szkodliwe dla środowiska i tańsze w porównaniu do palenia pelletem, który jest drogim paliwem. Koszt zakupu pieca na biomasę jest również znacznie wyższy niż w przypadku modelu na ekogroszek. 

 

P2: Jak ustawić kocioł na ekogroszek?

Optymalne ustawienie kotła na ekogroszek jest ważne pod względem ekonomicznym. W większości przypadków nie ma sensu uruchamiać pieca na najwyższą temperaturę, ponieważ ciepło generowane podczas spalania nie będzie w pełni wykorzystane przez użytkowników. Po zakupie kotła na ekogroszek należy od razu przystąpić do właściwej regulacji i dostosować ustawienia do potrzeb. Nie ma uniwersalnego przepisu, który wskaże, w jaki sposób wyregulować kocioł. Warto jednak trzymać się zasad ekonomicznego ustawienia, które wskazują, na jakie parametry zwrócić uwagę. Czas przerwy w trakcie pracy powinien wynosić 40 do 60 sekund, w trybie podtrzymania od 10 do 20 minut. Czas podawania paliwa warto ustawić od 5 do 15 sekund, a załączenie pompy w zakresie temperatur 40 do 42 stopni Celsjusza. 

P3: Ile spala kocioł na ekogroszek?

Spalanie pieca na ekogroszek jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest dobrej jakości paliwo o dobrym składzie. Podczas wyboru ekogroszku warto zwrócić uwagę na zawartość popiołu wynoszącą nie więcej niż 10% oraz na ilość siarki nieprzekraczającej 1%. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę, aby spiekalność węgla była niska. Decydując się na wybór paliwa z niepewnego źródła, trzeba liczyć się z tym, że może być zawilgocone, co bezpośrednio wpłynie na spalanie. Ilość spalonego ekogroszku jest także zależna od powierzchni domu, liczby zamontowanych grzejników, instalacji oraz ocieplenia budynku. W przypadku domu o powierzchni od 150 do 200 m² zapotrzebowanie na ekogroszek wynosi około 20-25 kg na dobę przy średniej temperaturze 22 stopni Celsjusza wewnątrz oraz od 0 do -5 stopni Celsjusza na zewnątrz. 

 

P4: Jak czyścić kocioł na ekogroszek?

Regularna konserwacja oraz czyszczenie kotła na ekogroszek nie tylko pomaga wydłużyć jego działanie, ale przede wszystkim jest dobre dla środowiska. Oczyszczenie pieca z zalegającego popiołu, sadzy oraz innych osadów jest proste i większość posiadaczy kotłów powinna sobie z tym poradzić. Przed przystąpieniem do procesu należy jednak wyposażyć się w szczotki druciane, skrobaczki, a także specjalne przyrządy, które zazwyczaj znajdują się w zestawie. Większość modeli można wyczyścić przez drzwiczki przeznaczone do załadunku. Przepustnice spalin warto maksymalnie otworzyć, aby mieć swobodny dostęp do wszystkich zakamarków. Do kanałów konwekcyjnych oraz kopertowych najłatwiej dostać się przez otwory wyczystne. W trakcie czyszczenia ważne jest także, aby usunąć nagromadzoną sadzę oraz osad, które zbierają się na wewnętrznych ściankach. Zanieczyszczenia należy usuwać w momencie, gdy grubość osadu przekracza 2 mm.  

 

P5: Jak działa kocioł na ekogroszek?

Działanie kotła na ekogroszek jest w dużej mierze zautomatyzowane. Elektronika oraz podzespoły znajdujące się w piecu są zasilane napięciem 230 V pochodzącym z instalacji elektrycznej w domu. Podajnik napędzany silnikiem elektrycznym dostarcza odpowiednią ilość paliwa, które jest transportowane z podajnika prosto do paleniska retortowego. Do palenia wykorzystuje się ekogroszek, którego rozmiary wynoszą od 5 do 25 mm. Palnik retortowy znajdujący w środku spala paliwo bardzo czysto. Substancje lotne powstające w trakcie procesu zostają w większości spalone. Użytkownik nie musi martwić się o codzienne wybieranie popiołu, który w piecu z podajnikiem zostaje zepchnięty z góry do dołu podczas dostarczania kolejnej porcji ekogroszku. Powietrze niezbędne w trakcie procesu spalania jest dostarczane za pomocą wentylatora sterowanego elektronicznie. Działaniem pieca na ekogroszek steruje elektroniczny regulator, który można zaprogramować wedle potrzeb lub podłączyć do czujników znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ