Ranking 10 najlepszych pieców na ekogroszek w 2023

Ostatnio aktualizowane: 05.02.23

 

Piec na ekogroszek – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Piec na ekogroszek to praktyczne rozwiązanie do ogrzania domu. Gospodarze chętnie wymieniają stare kotły c.o. na nowoczesne modele z podajnikami zasilane paliwem i sterowane za pomocą mikroczipu. Pozytywne opinie użytkowników zwracają uwagę na kocioł 5 klasy ekogroszek Piec Stalkot stalowy na ekogroszek 19 kW. Jest on przeznaczony do użytku w budynku o maksymalnej powierzchni do 240 m². Bezobsługowy kocioł ma wszystkie atesty potwierdzające bezpieczeństwo i niezawodność. Polecanym modelem jest również piec o mocy 15 kW z podajnikiem żeliwnym, który pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni do 130 m².

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To piec z nowym paleniskiem, posiadający komorę wysokich temperatur oraz system EPS wyrównujący ciśnienie w zbiorniku. Piec ma modułową konstrukcję ułatwiającą transport oraz wyposażono go w cichy i energooszczędny motoreduktor.

Wady

Piec w początkowej fazie wymaga szeregu ustawień i regulacji, aby działał tak, jak życzy sobie tego odbiorca. Użytkownicy twierdzą, że ustawienia te są mało intuicyjne i sprawiają dużo kłopotu zanim osiągnie się zadowalający poziom ustawień.

Podsumowanie

Model ten został zaopatrzony w podajnik paliwa ze zbiornikiem, który można zamontować z prawej bądź z lewej strony. Dzięki budowie za pomocą giętych elementów kocioł jest bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia. Również czyszczenie kotła nie jest trudne ze względu na łatwy dostęp przez górne, środkowe lub dolne drzwiczki.

Drugi wybór

Zalety

Ekologiczne urządzenie ma wszystkie niezbędne atesty oraz spełnia normy klasy 5 wraz z ECODESIGN. Kocioł jest sterowany przez inteligentny komputer z zainstalowanym sterownikiem odpowiedzialnym za pracę wszystkich podzespołów. Korpus kotła ma dobrą izolację termiczną wykonaną z wełny mineralnej.

Wady

Gabaryty kotła o mocy 15 kW są obszerne, co powoduje, że piec nie zmieści się w mniejszych kotłowniach lub innych pomieszczeniach.

Podsumowanie

Piec na ekogroszek ma korpus wykonany z blachy stalowej, a jej poszczególne elementy łączone są trwałymi spawami. Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania w modelu Ekovert Plus o znamionowej mocy cieplnej 15 kW wynosi 82,51%. Wymiary kotła to 1210 mm wysokości, 520 mm głębokości oraz 1080 mm szerokości.

Rozważ też

Zalety

Górnokanałowy kocioł o prostej konstrukcji umożliwia bezproblemowy przelot spalin przez kanały dymowe. Zastosowanie nowoczesnego palnika TECHNIC SV200 sprawia, że szkodliwe związki zostają całkowicie wypalone. Model jest przystosowany do palenia zarówno ekogroszkiem, jak i pelletem.

Wady

Podajnik przymocowany do pieca jest wsparty na jednej podpórce z możliwością regulacji. Rozwiązanie nie zapewnia odpowiedniego wsparcia podajnika.

Podsumowanie

Kocioł z dwupalnikowym podajnikiem Tomiterm Ekopel 24 kW wyróżnia się dwoma certyfikatami na pellet oraz ekogroszek. Jest on przeznaczony do ogrzewania budynku o powierzchni od 140 do 220 m². Sterownik Argos Black dostępny z kotłem zapewnia bezproblemową pracę i stale kontroluje procesy spalania. Wymiary kotła wynoszą 1335 mm wysokości oraz 1120 mm szerokości.

 

 

10 najlepszych pieców na ekogroszek. Opinie w 2023 roku

 

Wśród wszystkich dostępnych modeli największą popularnością cieszą się kotły retortowe z zasobnikiem paliwa oraz podajnikiem ślimakowym. Uzupełnienie pojemnika na ekogroszek umożliwia palenie nawet do kilku dni, bez potrzeby ingerencji użytkownika. Za jedną z najważniejszych zalet nowoczesnych kotłów z podajnikami uznaje się najwyższą sprawność spalania spośród modeli węglowych. Poszukując nowego kotła warto sprawdzić ranking pieców na ekogroszek, w którym są wszystkie najważniejsze parametry oraz opinie użytkowników. 

 

Kocioł 5 klasy na ekogroszek

 

1. Piec Stalkot stalowy na ekogroszek 19 kW

 

Piec Stalkot stalowy na ekogroszek 19 kW to przyjazny dla środowiska model ze względu na palenisko, które uzyskuje spaliny wysokiej czystości. Korpus pieca został wykonany ze stali atestowanej o grubości 4 mm – zewnętrzna część i 6 mm – część wewnętrzna wraz z całym paleniskiem. Na uwagę zasługuje wymiennik ciepła, który jest dobrze izolowany wełną szklaną o grubości 4 cm.

Również duża powierzchnia wymiennika pozwala na wydajny odbiór ciepła i zwiększa moc kotła i jego sprawność. Piec jest dwufunkcyjny zatem latem można go używać wyłącznie do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Minimalna moc pieca wynosi 5,7 kW pojemność wodna to około 86 l.

Kocioł jest przystosowany do ogrzania powierzchni, w zależności od wysokości pomieszczeń, od twierdzą, 160 do 240 m2. ten dobry piec na ekogroszek spełnia wszystkie wymagania energetyczno-emisyjne, a certyfikat informujący o tym jest dołączony do produktu.

Piec Stalkot stalowy na ekogroszek 19 kW to kocioł 5 klasy na ekogroszek i kompletny model gotowy do podłączenia i pracy, spełniający wymagania energetyczno-emisyjne.

 

Zalety

Wydajność: Piec będzie odpowiednim urządzeniem do ogrzania powierzchni domu od 160 do 240 m2 w zależności od tego jakie zastosowano w domu ocieplenia i jaka jest kubatura.

Dwufunkcyjność: Zimą piec ogrzewa mieszkanie oraz dostarcza ciepłą wodę użytkową. Latem można go przestawić, aby tylko ogrzewał ciepłą wodę użytkową, wówczas jego zużycie paliwa jest minimalne.

Zbiornik na opał: Zbiornik na opał o pojemności 150 kg pozwoli na dokonanie zapasu opału, który starczy na siedem dni ogrzewania domu. Dzięki temu piec jest niemal bezobsługowy.

Trwałość: Dzięki temu, że kocioł został wykonany z atestowanej stali o grubości zewnętrznej części 4 mm i wewnętrznej 6 mm ma on trwałą powłokę charakteryzującą bezawaryjną, długoletnią pracę.

Konserwacja: W większości wypadków obsługa kotła ogranicza się do uzupełniania paliwa w zasobniku. Jednak w przypadku konieczności dokonania konserwacji do samego kotła jest dostęp bezproblemowy przez górne, środkowe i dolne drzwiczki, a do palnika przez dolne drzwiczki.

 

Wady

Ustawienia: Aby piec był bezobsługowym urządzeniem początkowo trzeba dokonać regulacji spalania. Jak donoszą użytkownicy jest to trudny i żmudny proces zanim osiągnie się sukces.

 

 

 

 

Piece na ekogroszek z podajnikiem

 

2. Kocioł, Piec 15kW 5Klasa z Podajnikiem Żeliwnym 

 

Piece na ekogroszek z podajnikiem wykonanym z żeliwa sferoidalnego są wysoce odporne na działanie wysokiej temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Urządzenie sterujące pozwala zaoszczędzić na paliwie, stale kontrolować pracę pomp c.o. i c.w.u., a także zapobiegać zamarzaniu instalacji, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza. 

Kotły na ekogroszek Ekovert Plus o znamionowej mocy cieplnej 15 kW są wykorzystywane do ogrzewania domów o powierzchni do 130 m². Sezonowa efektywność energetyczna wynosi 82,51% przy klasie efektywności energetycznej określanej na B. Piec na ekogroszek 15 kW jest produkowany w wymiarach 1210 mm wysokości, 1080 mm szerokości oraz 520 mm głębokości. 

Opinie o piecach na ekogroszek Ekovert Plus są pozytywne wśród użytkowników, którzy już zdecydowali się na praktyczne rozwiązanie problemu z regularnym przykładaniem do kotła starego typu. Konsumenci chwalą dostępność różnych konfiguracji, dzięki czemu można dopasować wyjście czopucha do instalacji w domu.

Test pieców na ekogroszek wskazuje kocioł, piec 15kW 5 klasa z podajnikiem żeliwnym jako ten wart zakupu.

 

Zalety

Inteligentny sterownik: Model ten to piec na ekogroszek piątej klasy zaopatrzony w elektroniczny, inteligentny sterownik. Sterownik ten zarządza w sposób automatyczny pracą wszystkich podzespołów.

Zasobnik opału: Ten dobry i tani piec na ekogroszek został wyposażony w pojemnik na opał mieszczący 200 kg paliwa. Umożliwia to bezobsługową pracę nawet do 7 dni.

Dwufunkcyjny: Latem, gdy nie ma potrzeby ogrzewania mieszkania, piec przełączony na produkcję ciepłej wody użytkowej ogrzewa ją bezobsługowo nawet przez miesiąc.

Dostosowanie do potrzeb: Mimo rygorystycznych przepisów dotyczących zmian w konstrukcji kotłów centralnego ogrzewania, producent tego kotła, bez utraty certyfikatów, może dostosować parametry do istniejących warunków.

Wykonanie kotła: Na trwałość kotła wpływa wykonanie go z blach stalowych łączonych za pomocą spawania oraz wzmocnienie kanałów wodnych ze sporkami. Dodatkowo dla uzyskania lepszych parametrów cieplnych kocioł jest izolowany wełną mineralną.

 

Wady

Podajnik: Niestety piec ten umożliwia usytuowanie podajnika tylko z jego prawej strony. Nie ma możliwości dostosowania miejsca do własnych potrzeb.

 

 

 

 

Kocioł na pellet i ekogroszek

 

3. Kocioł, Piec na Pellet i Ekogroszek Tomiterm 24kW

 

Nowoczesny kocioł na pellet i ekogroszek Tomiterm to rozwiązanie, które sprawdzi się w domach i budynkach użyteczności publicznej o powierzchni od 140 m² do 220 m². Prosta konstrukcja oraz zaawansowana technologia odpowiedzialna za pracę urządzenia sprawia, że otrzymał on certyfikat klasy 5 oraz Ecodesign zarówno na pellet, jak i na ekogroszek. 

Kocioł na ekogroszek i pellet ma solidny korpus wykonany z atestowanej stali kotłowej, która jest wysoce odporna na działanie wilgoci. Konstrukcja z kanałami poziomymi sprawia, że codzienna eksploatacja pieca jest niezwykle wygodna. Podwójnie izolowane drzwiczki wspomagają procesy spalania i pozwalają je kontrolować. Model można zakupić w dostępnych konfiguracjach dopasowanych do instalacji znajdującej się w budynku. 

Niezawodny kocioł na pellet i ekogroszek ma pozytywne opinie wśród konsumentów, którzy zdecydowali się na wybór modelu zasilanego paliwem różnego typu. Jest on wyposażony w niezawodny palnik TECHNIX SV200 oraz wytrzymały motoreduktor. 

Kocioł, piec na pellet i ekogroszek Tomiterm 24kW to piec, który posiada certyfikat zarówno na opalanie go ekogroszkiem jak i pelletem.

 

Zalety

Rodzaj paliwa: Model ten został opracowany w taki sposób, że jego paliwem może być zarówno ekogroszek jak i pellet. Piec zaopatrzono w certyfikat uwzględniający oba rodzaje paliwa.

Wykonanie konstrukcji: Trwałość piecowi zapewnia wykonanie go z atestowanej blachy kotłowej o grubości 6 mm. Sprawność kotła wynosi 93%.

Praca w trybie ciągłym: W okresie grzewczym praca kotła może odbywać się w trybie ciągłym bez jego wygaszania, wystarczy zapełnić zasobnik paliwa, które starcza na 7 dni pracy.

Sterownik Argos Black: Opisywany piec został wyposażony w mikroprocesorowy sterownik, który obsługuje podajnik, dmuchawę, pompę obiegową CO, pompę ciepłej wody użytkowej, cyrkulacyjnej, a także obiegu dodatkowego grzewczego lub zaworu mieszającego.

Kocioł piątej klasy: Kocioł został zaliczony do 5 klasy oraz ekodesign dzięki temu, że jego niezawodny palnik SV 200n+ perfekcyjnie dopala szkodliwe związki opału.

 

Wady

Górne spalanie: Górne spalanie pozwala na zasilanie pieca eko groszkiem lub pelletem, jednak konstrukcja górnokanałowa generuje więcej niż dolnokanałowa zanieczyszczeń, które z kolei mają wpływ na efektywność urządzenia.

 

 

 

 

Piece na ekogroszek Defro 

 

4. Kocioł na Ekogroszek Defro Komfort Eko LUX 20 kW 

 

Piec na ekogroszek Defro Komfort Eko LUX może być zainstalowany zarówno w otwartym systemie grzewczym, jak i zamkniętym. Nowoczesny palnik w połączeniu z inteligentnym sterownikiem nadzoruje pracą kotłów, spełniając przy tym rygorystyczne normy dotyczące emisji dwutlenku węgla. Sterownik K1Pv4 sprawia, że obsługa kotła jest intuicyjna, a na panelu wyświetlane są wszystkie niezbędne informacje dotyczące pracy urządzenia grzewczego.

Kotły na ekogroszek spełniające normy klasy 5 oraz Ecodesign o mocy 20 kW sprawdzą się do ogrzewania budynku o powierzchni do 250 m². Jednorazowy zasyp paliwa w modelu Defro Komfort Eko LUX wynosi 191 kg przy sprawności mocy nominalnej wynoszącej 90,5%. Piece na ekogroszek wraz z podajnikiem mają 1598 mm wysokości, 902 mm głębokości oraz 1162 mm szerokości.

Kocioł na ekogroszek Defro Komfort Eko LUX 20 kW to piec przeznaczony zarówno do układu centralnego otwartego jak i zamkniętego.

 

Zalety

Palnik retortowy: Piec ma w swojej konstrukcji zainstalowany palnik retortowy, gdzie odbywa się spalanie ekogroszku. Palnik z podajnikiem ślimakowym jest przystosowany do ekogroszku o granulacji 5–25 mm. Moc palnika wynosi od 5,8 do 20 kW.

Powierzchnia do ogrzania: Opisywany kocioł pozwoli na ogrzanie maksymalnie do 250 M2 powierzchni budynku. Powierzchnia ta jest uzależniona również od stopnia ocieplenia budynku.

Sterownik: Piec zaopatrzono w sterownik TECH K1P4 z PID oraz funkcję Adaptive Control. Sterownik ten samodzielnie zarządza pracą kotła według dokonanych ustawień.

Czujnik temperatury zewnętrznej: Piec został wyposażony w tak zwaną pogodówkę, czyli czujnik temperatury zewnętrznej, na podstawie dokonanych odczytów piec ustawia właściwy poziom grzania.

 

Wady

Certyfikat: Certyfikat wydany temu modelowi pieca obejmuje piątą klasę czystości spalin plus Eco design, jednak dotyczy on jedynie spalania ekogroszku. Piec nie ma możliwości spalania innego paliwa.

 

 

 

 

Kocioł na ekogroszek 12 kw

 

5. Kocioł z podajnikiem ekogroszek 5 klasa 12 kw Jarstal

 

Kocioł z podajnikiem ekogroszek 5 klasa 12 kw Jarstal to kocioł dolnego spalania o klasie efektywności energetycznej wynoszącej B. Piec pozwala na ogrzanie do 90 m2 powierzchni i został wykonany z atestowanej stali kotłowej, w przypadku paleniska o grubości 6 mm. Piec pomalowano proszkowo – korpus w kolorze szarym, a drzwiczki w kolorze ciemnoczerwonym.

Piec został wyposażony w specjalny kosz zasypowy z podajnikiem stalowym z możliwością instalacji po prawej lub lewej stronie kotła. Mamy tutaj również sterowanie automatyczne, a piec może pracować w trybie letnim ogrzewając jedynie ciepłą wodę użytkową lub zimowym, gdy obok wody użytkowej piec grzeje również mieszkanie. Kocioł na ekogroszek 12 kw wyposażono też czujnik temperatury kotła CO, podajnika i czujnik zasobnika ciepłej wody użytkowej.

Kocioł z podajnikiem ekogroszek 5 klasa 12 kw Jarstal to piec pracujący zarówno zimą ogrzewający mieszkanie i dostarczający ciepłą wodę użytkową, jak i latem, gdy ogranicza się do produkcji ciepłej wody użytkowej.

 

Zalety

Certyfikat 5 klasy kotła: Sposób wykonania kotła na ekogroszek jest przyjazny dla środowiska i spełnia wszystkie normy wyznaczone kotła 5 klasy wg normy PN EN 303-5:2012.

Tryby pracy: Kocioł został wyposażony w cztery tryby pracy wśród nich wyróżniamy: tryb zimowy, tryb pracy bez pompy CWU, tryb wiosna/jesień z priorytetem CWU oraz tryb lato.

Zbiornik na paliwo: Kocioł w zestawie posiada zbiornik na paliwo, który wedle potrzeb można umieścić z prawej, bądź lewej strony kotła.

Zabezpieczenie: Piec został zabezpieczony szeregiem czujników, mamy tutaj więc czujnik temperatury kotła CO, czujnik temperatury podajnika wraz z zabezpieczeniem przed cofaniem się żaru do podajnika, czujnik zasobnika ciepłej wody użytkowej oraz zabezpieczenie kotła przed wzrostem temperatury, z termostatem o maksymalnej temperaturze 90 stopni Celsjusza.

 

Wady

Powierzchnia: Piec został przystosowany jedynie do ogrzania powierzchni maksymalnej do 90 m kwadratowych. Zatem nie ogrzejemy nim większych domków jednorodzinnych.

 

 

 

 

Piece na ekogroszek Pleszew

 

6. Piec Cieplomax stalowy na ekogroszek 15 kW

 

Piec Cieplomax stalowy na ekogroszek 15 kW to kocioł pochodzący z serii kg-eko reprezentujący piątą klasę emisji spalin będącą w zgodzie z normą PN-EN 303.5:2012 i dyrektywą europejską Ecodesign 2020. Jest to model o mocy 15 kW, przystosowany do spalania ekogroszku i przeznaczony do domków jednorodzinnych lub małych firm.

Powłokę pieca wykonano z atestowanej blachy kotłowej o grubości 6 mm, co czyni go trwałym podczas wielu lat eksploatacji i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Dostarczany wraz z piecem sterownik PROND IRYD PID RTZ zarządza podajnikiem i pompą ładującą zasobnik CWU, steruje obrotami dmuchawy, pompą obiegową CO oraz wieloma innymi zespołami.

Piece na ekogroszek Pleszew cieszą się sporym zainteresowaniem klientów. Piec Cieplomax stalowy na ekogroszek 15 kW to model górnego spalania przeznaczony do paliwa jakim jest ekogroszek.

 

Zalety

Palnik: Piec wyposażono w niezawodny palnik pancerpol przystosowany do ekogroszku, a jego umiejscowienie zależy od użytkownika.

Otwieranie drzwiczek: Również otwieranie drzwiczek, czyli ich kierunek jest pozostawiony do decyzji klienta kupującego piec.

Czyszczenie: Producent umożliwił czyszczenie kotła od jego przodu, dzięki temu nie jest to proces trudny i skomplikowany.

Wyposażenie: Wraz z piecem użytkownik otrzymuje pełną dokumentację, stopki poziomujące oraz wydajną dmuchawę.

 

Wady

Sterowanie przez internet: Piec ma możliwość sterowania za pomocą internetu, jednak moduł potrzebny do tej funkcji jest odpłatny dodatkowo.

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 10kw

 

7. Kotły, Piec na Ekogroszek 10kw C.O. Ekopel

 

Kotły, piec na ekogroszek 10kw C.O. Ekopel to produkt zaopatrzony w certyfikat 5 klasy oraz Ecodesign. Ma on pojemny kosz załadunkowy pozwalający na pracę przez 7 dni, palnik bocznego spalania i sterownik ARGOS BLACK. Wymiary produktu są następujące: Wysokość kotła 88 cm, szerokość kotła 40 cm (a całego zestawu 92 cm) oraz głębokość kotła 52 cm.

Piec na ekogroszek 10kw pozwoli na ogrzanie powierzchni około 90 m2 i obok ekogroszku, można w nim także spalać pellet. Jest to kocioł dwupalnikowy z automatyczna zapalarką, a wykonano go ze stali kotłowej o grubości 6 mm. Ponadto jest to piec charakteryzujący się prostą konstrukcją, która jest przyjazna w czyszczeniu.

Podajnik o wysokiej sprawności ma możliwość włączenia biegu wstecznego ślimaka co również zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację. Istotnym jest również fakt, że piec może obsługiwać 4 pompy: CO, CWU, POMPA i zawór. Klientom też przypadło do gustu to, że piec ma możliwość wielu konfiguracji podłączenia do komina, jak i miejsca umieszczenia podajnika.

Kotły, piec na ekogroszek 10kw C.O. Ekopel to jeden z niewielu dostępnych na rynku pieców, za pomocą którego można ogrzewać dom ekogroszkiem, pelletem oraz agro pelletem.

 

Zalety

Zasobnik: Praca pieca może się odbywać w sposób ciągły, a dzieje się tak między innymi dzięki dużemu zasobnikowi na paliwo, w którym mieści się paliwo wystarczające na 7 dni pracy.

Czyszczenie: Dzięki wykonanym w piecu poziomym kanałom użytkownik ma dostęp do każdego zakamarka kotła. Jest on zatem niekłopotliwy w eksploatacji i czyszczeniu.

Sterownik ARGOS PID BLACK: Sterowanie piecem odbywa się za pomocą sterownika ARGOS PID BLACK. Zarządza on dmuchawą, zapalarką, pompą obiegową CO oraz pompą ciepłej wody użytkowej.

 

Wady

Powierzchnia: Piec ten pozwoli ogrzać zaledwie powierzchnię wynoszącą 90 m2. Jest to maksymalna powierzchnia uzależniona jeszcze od izolacyjności ścian oraz wysokości pomieszczeń.

 

 

 

 

Mały piec na ekogroszek

 

8. Piec, Kocioł z Podajnikiem Migo-Max Technix 9 kW PID

 

Piec, kocioł z podajnikiem Migo-Max Technix 9 kW PID to nowoczesna konstrukcja zdolna ogrzać powierzchnię od 40 do 90 m2. Zastosowano w niej sterownik ARGOS PID z możliwością rozbudowy, a sprawność kotła określa się na poziomie 93%. Kocioł uzyskał certyfikat zgodności z klasą 5 (PN-EN 303-5:2012) oraz Ecodesign (2020- 2009/125/WE). na uwagę zasługuje wymiennik ciepła charakteryzujący się prostą i łatwą do czyszczenia konstrukcją górno kanałową.

Jednocześnie jest to najniższa z możliwych konstrukcja ułatwiająca dopasowanie do wylotu komina. ten mały piec na ekogroszek wykonano ze stali kotłowej o grubości 6,2 mm, a jego kosz załadunkowy pozwala na pracę ciągłą przez 7 dni bez dozoru, również eksploatacja podczas sezonu grzewczego odbywa się sposób ciągły, bez wygaszania pieca.

Produkt zaopatrzono też w palnik bocznego spalania oraz podajnik wyposażony w ślimak z wstecznym biegiem. Dobrą informacją jest również to, że parametry pieca pozwalają na to, aby starać się o dofinansowanie jego zakupu i instalacji.

Piec, kocioł z podajnikiem Migo-Max Technix 9 kW PID pozwoli na użytkowanie go z takim rodzajem paliwa jak ekogroszek, miał węglowy lub pellet.

 

Zalety

Certyfikat: Piec jest zgodny z certyfikatem kotłów klasy 5 PN-EN 303-5:2012 oraz certyfikatem Eco design 2020- 2009/125/WE dlatego spełnia wymagania otrzymania państwowej dotacji na zakup kotła CO.

Wytrzymałość: Piec charakteryzuje podwyższona wytrzymałość bowiem wykonano go ze stali kotłowej o grubości 6,2 mm.

Czyszczenie: Poziome kanały w konstrukcji pieca ułatwiają dotarcie do każdego jego zakamarka i dzięki temu pozwalają na łatwe czyszczenie.

System osuszania powietrza: Na sprawność zarówno spalania jak i eksploatacji pieca przez długie lata wpływa system osuszania powietrza. Ciągła cyrkulacja powietrza zapewnia osuszenie opału i zapobiega rdzewieniu elementów podajnika.

 

Wady

Automatyczna rozpalarka: Piec co prawda ma możliwość zamontowania automatycznej zapalarki, jednak jest to opcja dodatkowo płatna, podobnie jak inne elementy rozbudowy pieca.

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 25kw

 

9. 5 Klasa Ecodesign Piec Co CWU 25kW Dragon + Sterwnik 

 

Gdy Twoim celem zakupu jest piec na ekogroszek 25kW, sprawdź co oferuje piec Co CWU 25kW Dragon + sterownik. Według naszych informacji, pojemność zasobnika na ekogroszek starcza od 4 do 10 dni, w zależności od wymaganej temperatury pomieszczeń, pojemność zbiornika opału wynosi 180 kg.

Masa kotła wynosi 509 kg, jego powierzchnia grzewcza to 3,7 m2, pozwala to na ogrzanie powierzchni od 180 do 250 m2. Piec potrzebuje podłączenia do komina o minimalnej wysokości 6 m i minimalnej średnicy Ø180 mm, bowiem wtedy można uzyskać wymagany ciąg spalin 12 – 21 Pa. Piec Co CWU 25kW Dragon jest przeznaczony do montażu w instalacjach systemu otwartego, a jego paliwem powinien być ekogroszek energetyczny typ 31 lub 31.1 o wartości opałowej 26 Mj/kg i zawartością siarki <0,06% oraz popiołu < 10%.

Obsługa pieca ogranicza się do załadunku opału do zasobnika i usuwaniu od czasu do czasu popiołu. Automat zamontowany w tym urządzeniu pozwala na modulacyjny sposób zmiany mocy, pozwala to na ogrzewanie domu zimą, albo podgrzewanie zbiornika C.W.U. latem.

Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW są przeznaczone do montażu w instalacjach systemu otwartego.

 

Zalety

Powierzchnia: Jak przekazuje instrukcja, orientacyjna powierzchnia, którą piec jest w stanie ogrzać zawiera się od 180 do 250 M2. Sprawność cieplna pieca wynosi 86%.

Standardowe wyposażenie: Piec w standardzie jest wyposażony w palnik SV 200 przystosowany do spalania ekogroszku oraz inteligentny sterownik Argos PID.

Zasobnik na opał: Pojemność zbiornika opałowego pozwala ogrzać mieszkanie od czterech to nawet 10 dni. Jest to uzależnione od zapotrzebowanie na ciepło izolacji budynku oraz temperatury zewnętrznej.

 

Wady

Instalacja obiegu otwartego: Piec został przystosowany do instalacji systemu otwartego. Wiąże to się z istnieniem zbiornika przelewowego, którego stan napełnienia trzeba od czasu do czasu kontrolować. Wymaga to czujności użytkownika.

 

 

 

 

Piec na ekogroszek 20 kw

 

10. Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW

 

Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW maja wymiary: wysokość 137 cm, głębokość 52 cm oraz szerokość kotła 52 cm, a całego zestawu 120 cm. Piec jest przeznaczony do spalania ekogroszku, który jest podawany za pomocą żeliwnego podajnika, a certyfikaty klasy 5 i Ecodesign mówią, że emisja gazów i szkodliwych pyłów jest znacznie ograniczona.

Kocioł pozwalając ogrzać powierzchnię od 100 do 180 m2 będzie użyteczny w zarówno domach mieszkalnych, jak i urzędach, szkołach czy zakładach produkcyjnych. Piec na ekogroszek 20 kW wyposażono też w inteligentny sterownik elektroniczny, który zarządza pracą wszystkich podzespołów. Sterownik ARGOS PID obsługuje pracę podajnika ślimakowego, dmuchawy, pompą obiegową CO, regulacją temperatury i procesu spalania.

Pojemnik na opał mieszczący 200 kg paliwa pozwala na zimowe ogrzewanie domu przez 4 do 7 dni, a dostarczanie ciepłej wody użytkowej latem, nawet przez miesiąc. Producent ma możliwość skonfigurowania pieca pod konkretne wymagania klienta, wówczas spełni on oczekiwania grzewcze danego miejsca.

Kotły 5 Klasa EKOVERT PLUS 20kW to produkty, które otrzymały nagrodę konsumenta “Super produkt 2020”, która wyróżniła je jako najlepsze kotły grzewcze 5 klasy w 2020 roku.

 

Zalety

Konfiguracja kotła: Producent umożliwia rozmaite konfiguracje kotła, aby jak najmniej ingerować w istniejący układ CO. Zatem możesz kupić kocioł z podajnikiem zarówno po prawej jak i po lewej stronie, a także z różnym sposobem odprowadzania spalin.

Emisja spalin: Jako kocioł klasy piątej z wymaganymi certyfikatami jest to model w znaczny sposób ograniczający emisję pyłów i szkodliwych gazów do środowiska.

Elektroniczny sterownik: Na wygodę obsługi wpływa fakt zamontowania przy kotle automatycznego, elektronicznego sterownika, który zarządza pracą wszystkich podzespołów.

 

Wady

Paliwo: Choć jest to kocioł górnego spalania, nie wykorzystano w nim możliwości uzyskania certyfikatu na inne niż ekogroszek ekologiczne paliwa. Konstrukcja pieca pozwala na spalanie na przykład pelletu, ale piec nie ma certyfikatu na jego spalanie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki piec na ekogroszek kupić?

 

Piece na ekogroszek z podajnikami są bardzo popularne wśród osób, które ogrzewają domy kotłami c.o. W standardowych wersjach  dosypywanie paliwa odbywa się co kilka godzin więc nie ma mowy, aby rano grzejniki w budynku były jeszcze ciepłe. Rzadko kiedy posiadacze pieców na węgiel chętnie wstawali w nocy, aby dosypać łopatkę i rano cieszyć się ciepłem. Od kilku lat coraz więcej osób chętnie wymienia stare kotły węglowe na nowoczesne modele z podajnikami, które można zaprogramować i przez cały czas mieć ciepło w domu. Te z podajnikami niejednokrotnie były uznawane za wyraz lenistwa gospodarza. Aktualnie jest to bardzo dobry sposób, aby oszczędzać na ogrzewaniu i przy okazji pozbyć się problemu z codziennym rozpalaniem. Zatem jaki i jakiej firmy piec na ekogroszek kupić? Parę istotnych informacji poniżej.

Jak działa piec na ekogroszek z podajnikiem? 

Zasada działania pieca na ekogroszek z podajnikiem jest prosta, jednak wymaga stałego podłączenia do źródła zasilania. Modele wyposażone w podajnik ślimakowy zasilany silnikiem elektrycznym potrzebują stałego napięcia wynoszącego 230 V, co oznacza, że kocioł musi być podłączony do instalacji elektrycznej znajdującej się w domu. Ślimak odpowiedzialny za transport paliwa z podajnika ma do wykonania trudne zadanie, które należy ułatwić, stosując dobrej jakości węgiel o niewielkich rozmiarach. Z tego względu zaleca się zakup ziarna o wielkości od 5 do 25 mm, aby ślimak mógł bez problemu transportować paliwo. Inną kwestią jest zakup dobrej jakości ekogroszku bez dodatkowych zanieczyszczeń czy dużej ilości miału, które mogą doprowadzić do zablokowania podajnika i spowodować wygaśnięcie kotła. W trakcie procesu spalania substancje lotne są niemal całkowicie spalane, co oznacza, że do atmosfery przedostaje się znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji. Popiół powstały po spaleniu węgla jest spychany podczas dokładania kolejnej porcji paliwa. Proces spalania jest podtrzymywany dzięki wentylatorowi, który według ustawień dostarcza odpowiednią ilość powietrza. Zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami intensywność wdmuchiwanego powietrza oraz ilość dostarczanego węgla są zależne od użytkownika. Ciekawym rozwiązaniem jest automatyzacja pieca polegająca na zamontowaniu czujników temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Mikroprocesor pobierający informacje z czujników będzie dopasowywał intensywność grzania do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najlepszy piec na ekogroszek ma w pełni zautomatyzowane działanie, a ingerencja użytkownika jest niezbędna tylko wtedy, gdy w podajniku skończy się paliwo. W przypadku braku zasilania sprawdza się piec na ekogroszek z rusztem awaryjnym, który używa się w tradycyjny sposób.

 

Jaki piec na ekogroszek wybrać? 

Gospodarze, którzy zdecydują się na wymianę starych kotłów c.o., powinni wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu. Ostateczną decyzję o tym, jaki jest najlepszy piec na ekogroszek do danego domu powinno się podjąć po przeanalizowaniu powierzchni domu, docieplenia budynku oraz kosztów związanych z wydatkiem na zakup nowego kotła. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Podajnik: Nowoczesne piece z podajnikami są praktycznie bezobsługowe. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą mikroprocesora współpracującego z czujnikami znajdującymi się w budynku oraz na zewnątrz. Obecne czasy wymuszają na ludziach stosowanie coraz to nowych rozwiązań, które usprawniają życie. Głównie z tego powodu użytkownicy decydują się na kotły z podajnikami, które należy zasypywać raz w tygodniu. Optymalnym wyborem będzie zakup pieca z podajnikiem ślimakowym, ponieważ jest bezawaryjny. 

Palnik: Odpowiedni palnik to podstawa, jeśli chodzi o spalanie paliwa. Dostępne są 4 rodzaje, takie jak: Retorta fajkowa, retorta okrągła obrotowa, prostokątny palnik żeliwny oraz palnik rynnowy. Do spalania zwykłego ekogroszku wystarczy pierwszy rodzaj, czyli retorta fajkowa. 

Moc: Optymalna moc urządzenia jest ważna, jeśli użytkownik kieruje się względami ekonomicznymi. Nowoczesne domy wymagają znacznie mniej mocy grzewczej niż budynki powstałe w XX wieku. Różnica wynosi aż 20 W na metr kwadratowy przy założeniu, że nowy dom odpowiednio ocieplony potrzebuje 50 W mocy, a stary 70 W. Słabo izolowane budynki będą potrzebować aż 120 W do stworzenia optymalnych warunków. Dom o powierzchni 100 m², który nie ma dobrej izolacji termicznej, będzie potrzebował kotła o mocy 15 kW, aby jednocześnie ogrzewać pomieszczenia i wodę. Do budynku o powierzchni 200 m² zaleca się wybór modelu o mocy 24 kW, a mniejsze domki do 50 m² ogrzeje piec na ekogroszek 9kW. 

Sposób spalania: Kotły dzieli się ze względu na sposób spalania górny lub dolny. W przypadku górnego spalania konstrukcja pieca jest o wiele prostsza, jednak jest to produkt mniej ekologiczny. Paliwo spalane na ruszcie generuje spaliny, które przedostają się przez cały układ, powodując kopcenie. Wydajność modelu z górnym sposobem spalania jest znacznie niższa w porównaniu do kotła z dolnym spalaniem, który kosztuje więcej, lecz wyróżnia się zdecydowanie czystszą pracą. Spaliny powstałe w procesie są kierowane od razu do kanału spalinowego, a ciepło utrzymuje się przez długi czas. 

Dodatkowe funkcje: Ciekawym rozwiązaniem jest zakup kotła, który w sezonie letnim można przestawić w tryb podgrzewania wody. Opcja c.w.u. jest praktycznym rozwiązaniem dla domów, gdzie nie ma bojlera elektrycznego lub piecyka gazowego do wody. 

Sprawność cieplna i temperatura: Podczas procesu spalania powstają różne straty cieplne wynikające np. z niedopalenia niektórych substancji. Wybierając kocioł, warto sprawdzić, jaka jest sprawność cieplna danego modelu, a optymalny parametr utrzymuje się na poziomie 80%. Równie ważną kwestią jest zakres temperatury pracy, który powinien wynosić od 50 do 90 lub 100 stopni Celsjusza. 

Piece na ekogroszek w dobrych cenach 

Dostępność różnego rodzaju kotłów na ekogroszek jest na tyle duża, że każda osoba znajdzie odpowiedni model dopasowany do potrzeb. W zależności od wybranej marki cena za poszczególny kocioł jest uzależniona od mocy oraz parametrów użytkowych. Za piec o mocy do 10 kW użytkownik musi zapłacić od 1500 do 2000 zł. Kotły przeznaczone do ogrzewania domów i budynków o większych powierzchniach to wydatek od 2000 zł do 8000 zł, w zależności od dodatkowych funkcji oraz stopnia zautomatyzowania. Piec na ekogroszek możemy zamówić, lub sprawdzić jego cenę w serwisie Allegro.

 

 

FAQ

 

P1: Kocioł na pellet czy ekogroszek?

Wybór odpowiedniego paliwa do systemu grzewczego zainstalowanego w domu powinien być ściśle uzależniony od dostępności, wpływu na środowisko naturalne, a także od kosztów związanych z eksploatacją. Kotły na pellet, czyli odpad, który jest zaliczany do biomasy, jest uznawany za materiał ekologiczny. Wyglądem przypomina zwykłe trociny, które jednak są uformowane w odpowiedni sposób oraz mają właściwie dobrany skład. Ekogroszek jest specjalnie wyselekcjonowaną odmianą, która jest znacznie mniej szkodliwa niż tradycyjny węgiel brunatny. Spalanie ekogroszku jest mniej szkodliwe dla środowiska i tańsze w porównaniu do palenia pelletem, który jest drogim paliwem. Koszt zakupu pieca na biomasę jest również znacznie wyższy niż w przypadku modelu na ekogroszek. 

 

P2: Jak ustawić kocioł na ekogroszek?

Optymalne ustawienie kotła na ekogroszek jest ważne pod względem ekonomicznym. W większości przypadków nie ma sensu uruchamiać pieca na najwyższą temperaturę, ponieważ ciepło generowane podczas spalania nie będzie w pełni wykorzystane przez użytkowników. Po zakupie kotła na ekogroszek należy od razu przystąpić do właściwej regulacji i dostosować ustawienia do potrzeb. Nie ma uniwersalnego przepisu, który wskaże, w jaki sposób wyregulować kocioł. Warto jednak trzymać się zasad ekonomicznego ustawienia, które wskazują, na jakie parametry zwrócić uwagę. Czas przerwy w trakcie pracy powinien wynosić 40 do 60 sekund, w trybie podtrzymania od 10 do 20 minut. Czas podawania paliwa warto ustawić od 5 do 15 sekund, a załączenie pompy w zakresie temperatur 40 do 42 stopni Celsjusza. 

P3: Ile spala kocioł na ekogroszek?

Spalanie pieca na ekogroszek jest uzależnione od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest dobrej jakości paliwo o dobrym składzie. Podczas wyboru ekogroszku warto zwrócić uwagę na zawartość popiołu wynoszącą nie więcej niż 10% oraz na ilość siarki nieprzekraczającej 1%. Oprócz tego należy również zwrócić uwagę, aby spiekalność węgla była niska. Decydując się na wybór paliwa z niepewnego źródła, trzeba liczyć się z tym, że może być zawilgocone, co bezpośrednio wpłynie na spalanie. Ilość spalonego ekogroszku jest także zależna od powierzchni domu, liczby zamontowanych grzejników, instalacji oraz ocieplenia budynku. W przypadku domu o powierzchni od 150 do 200 m² zapotrzebowanie na ekogroszek wynosi około 20-25 kg na dobę przy średniej temperaturze 22 stopni Celsjusza wewnątrz oraz od 0 do -5 stopni Celsjusza na zewnątrz. 

 

P4: Jak czyścić kocioł na ekogroszek?

Regularna konserwacja oraz czyszczenie kotła na ekogroszek nie tylko pomaga wydłużyć jego działanie, ale przede wszystkim jest dobre dla środowiska. Oczyszczenie pieca z zalegającego popiołu, sadzy oraz innych osadów jest proste i większość posiadaczy kotłów powinna sobie z tym poradzić. Przed przystąpieniem do procesu należy jednak wyposażyć się w szczotki druciane, skrobaczki, a także specjalne przyrządy, które zazwyczaj znajdują się w zestawie. Większość modeli można wyczyścić przez drzwiczki przeznaczone do załadunku. Przepustnice spalin warto maksymalnie otworzyć, aby mieć swobodny dostęp do wszystkich zakamarków. Do kanałów konwekcyjnych oraz kopertowych najłatwiej dostać się przez otwory wyczystne. W trakcie czyszczenia ważne jest także, aby usunąć nagromadzoną sadzę oraz osad, które zbierają się na wewnętrznych ściankach. Zanieczyszczenia należy usuwać w momencie, gdy grubość osadu przekracza 2 mm.  

 

P5: Jak działa kocioł na ekogroszek?

Działanie kotła na ekogroszek jest w dużej mierze zautomatyzowane. Elektronika oraz podzespoły znajdujące się w piecu są zasilane napięciem 230 V pochodzącym z instalacji elektrycznej w domu. Podajnik napędzany silnikiem elektrycznym dostarcza odpowiednią ilość paliwa, które jest transportowane z podajnika prosto do paleniska retortowego. Do palenia wykorzystuje się ekogroszek, którego rozmiary wynoszą od 5 do 25 mm. Palnik retortowy znajdujący w środku spala paliwo bardzo czysto. Substancje lotne powstające w trakcie procesu zostają w większości spalone. Użytkownik nie musi martwić się o codzienne wybieranie popiołu, który w piecu z podajnikiem zostaje zepchnięty z góry do dołu podczas dostarczania kolejnej porcji ekogroszku. Powietrze niezbędne w trakcie procesu spalania jest dostarczane za pomocą wentylatora sterowanego elektronicznie. Działaniem pieca na ekogroszek steruje elektroniczny regulator, który można zaprogramować wedle potrzeb lub podłączyć do czujników znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Barbara

March 3, 2022 at 2:05 pm

Według mnie numer jeden jeśli chodzi o piece na polskim rynku to tylko i wylącznie heiztechnik. Sami użytkujemy piec na ekogroszek od nich już dobrych kilka lat i jesteśmy bardzo zadowoleni. Świetny serwis, doradztwo no i oczywiście sam piec wysokiej jakości

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

March 10, 2022 at 1:07 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać