Piec gazowy dwufunkcyjny – przewodnik zakupowy, ranking i test
Piec gazowy to jedno z wygodniejszych rozwiązań, jakie można zastosować w domu lub mieszkaniu. Odpowiednie przeliczenie kubatury pomieszczeń umożliwia oszacowanie, jaka moc kotła będzie optymalna oraz który sprawdzi się najlepiej. Zadowoleni użytkownicy polecają Junkers Cerapur GC2200W 20/25C charakteryzujący się zwiększoną mocą podgrzewania wody użytkowej do 25 kW. Model jest przeznaczony do ogrzewania małych oraz średnich mieszkań, zapewnia optymalny komfort przy wydajności 11,6 l/min. Kocioł kondensacyjny zapewnia maksymalną sprawność wynoszącą 109%. Innym polecanym produktem jest Beretta Ciao Green 25 C.S.I. również wykorzystujący zjawisko kondensacji do wytworzenia jak największej ilości ciepła. Model jest wyposażony w energooszczędną pompę, a co najważniejsze ma kompaktowe wymiary pozwalające na zabudowę w szafce.
6 najlepszych pieców gazowych dwufunkcyjnych. Opinie w 2024 roku
Wybór dobrej jakości kotła gazowego powinien być dopasowany do wielkości ogrzewanych pomieszczeń, zastosowanego ocieplenia oraz szacunkowego zapotrzebowania cieplnego budynku. Zastosowanie odpowiedniego rozwiązania pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o odpowiednie ciepło w domu. Aby wybrać najlepszy model, warto sprawdzić ranking gazowych pieców dwufunkcyjnych, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące danego produktu wraz z opiniami użytkowników.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Gazowy dwufunkcyjny piec kondensacyjny wyróżnia się sprawnością wynoszącą 109%. Pobiera energię cieplną z emitowanych spalin, obniżając tym samym ich temperaturę. Model ma zwiększoną moc podgrzewania wody użytkowej do 25 kW, co zapewnia użytkownikom więcej ciepłej wody niezbędnej do codziennego użytku.
Dwufunkcyjny kocioł gazowy jest trudny w obsłudze. Pomimo instrukcji obsługi osoba, która nigdy nie obsługiwała kotła ma problem z odpowiednim ustawieniem funkcji urządzenia.
Junkers Cerapur GC2200W 20/25C wyróżnia się nowoczesnym designem oraz kompaktowymi wymiarami, które pozwalają na bezproblemowe zabudowanie. Sprawność maksymalna wynosi 109%, a płynna modulacja mocy do 4,8 kW. Wymiennik ciepła jest wykonany z nierdzewnego połączenia aluminiowo-krzemowego.
Kocioł gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny
- 1. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C
- 2. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Beretta Ciao Green 25 C.S.I.
- 3. Kocioł Gazowy Dwufunkcyjny Termet Ecocondens Silver 25kW
- 4. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Vaillant VCW 226/7-2 ecoTEC Pure
- 5. Kocioł Gazowy Dwufunkcyjny Junkers z Otwartą Komorą Junkers Cerastar Smart
- 6. Gazowy Kocioł Kondensacyjny Wiszący Dwufunkcyjny Logamax Plus GB122iK
- Przewodnik zakupowy – jaki piec gazowy dwufunkcyjny kupić?
- FAQ
1. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C
Dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C charakteryzuje się nowoczesnym designem, który sprawia, że nawet bez zabudowy nie zwraca na siebie uwagi. Na przednim panelu znajduje się 7 przycisków przeznaczonych do obsługi poszczególnych funkcji oraz wyświetlacz z powiadomieniami. Kocioł można podłączyć do różnego rodzaju dodatkowych regulatorów i modułów, rozszerzając tym samym jego możliwości.
Nowoczesny dwufunkcyjny kocioł gazowy ma zwiększoną moc podgrzewania wody użytkowej do 25 kW, co umożliwia bezproblemowe korzystanie z zasobu o wydajności 11,6 l/min. Model jest dostosowany do ogrzewania małych oraz średnich mieszkań, a jego sprawność maksymalna wynosi 109%. Wewnątrz urządzenia znajduje się nierdzewny aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła. Moc maksymalna c.o. wynosi 21,4 kW, a minimalna 4,8 kW. Maksymalny pobór mocy w trybie gotowości to 2,5 W.
Test dwufunkcyjnych pieców gazowych potwierdza, że Junkers Cerapur GC2200W 20/25C wyróżnia się bezawaryjnością oraz wysoką jakością elementów wykorzystanych do produkcji.
Piec gazowy dwufunkcyjny Beretta
2. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Beretta Ciao Green 25 C.S.I.
Kondensacyjny dwufunkcyjny piec gazowy Beretta Ciao Green 25 C.S.I. cechuje się wysoką sprawnością kotła, a także niskim zużyciem gazu, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji. Model przeznaczono do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Wyposażony w energooszczędną pompę oraz wbudowany moduł zsynchronizowany z sondą zewnętrzną automatycznie ustawia moc zapewniającą komfort w ogrzewanych pomieszczeniach.
Niewielkie wymiary sprawiają, że dwufunkcyjne kotły gazowe Beretta Ciao Green 25 C.S.I. można z powodzeniem zabudować w szafce kuchennej lub w łazience. Wymiary obudowy wynoszą 715 mm x 405 mm x 248 mm. Moc pracy urządzenia na c.o. wynosi 5-20 kW, a na c.w.u. 5-25 kW. Płynna regulacja mocy oraz zapłon elektroniczny są bezpieczne i otrzymały najwyższy stopień IPX5D. Zakres regulacji c.o. wynosi 20-45/40-80 stopni Celsjusza, a c.w.u. 37-60 stopni Celsjusza.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup dwufunkcyjnego pieca gazowego wykorzystującego zjawisko kondensacji, chwalą model za prostą obsługę i niewielkie wymiary. Kocioł ma najważniejsze zabezpieczenia i jest w pełni bezpieczny dla użytkowników.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania
3. Kocioł Gazowy Dwufunkcyjny Termet Ecocondens Silver 25kW
Termet Ecocondens Silver 25 kW jest wyposażony w system komunikacji Open-Therm współpracujący z regulatorem Easy Remote, który ułatwia obsługę urządzenia. Ten dwufunkcyjny kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania ma klasę energetyczną A oraz wentylator z funkcją płynnej regulacji obrotów sterowany elektronicznie. Obudowa jest dodatkowo izolowana specjalną, dźwiękochłonną matą, która zapewnia optymalne wygłuszenie w trakcie pracy.
Sezonowa efektywność energetyczna wynosi 93%, a obciążenie cieplne 4,0 – 24,6 kW. Dwufunkcyjny kocioł gazowy Termet Ecocondens Silver 25 kW ma moc cieplną przy temperaturze 80/60 stopni Celsjusza wynoszącą 3,9 – 24,0 kW oraz przy temperaturze 50/30 stopni Celsjusza 4,3 – 26,5 kW. Maksymalne ciśnienie wody wynosi 3 bary, a maksymalna temperatura pracy c.o. to 95 stopni Celsjusza. Użytkownik może regulować temperaturę wody w zakresie od 30 do 60 stopni Celsjusza.
Konsumenci zwracają uwagę, że Termet Ecocondens Silver 25 kW to dobry i tani gazowy piec dwufunkcyjny, w którym użyto najnowszej generacji wymiennik ciepła wykonany ze stali nierdzewnej.
Piec gazowy dwufunkcyjny Vaillant
4. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Vaillant VCW 226/7-2 ecoTEC Pure
Dwufunkcyjny piec gazowy Vaillant VCW 226/7-2 ecoTEC Pure jest wyposażony w intuicyjny w obsłudze panel sterowania znajdujący się na froncie obudowy. Zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że kocioł jest energooszczędny za sprawą optymalizacji pracy całego systemu ogrzewania. Układ Aqua Power Plus umożliwia zwiększenie mocy nawet o 21% oraz natychmiastowe dostarczenie ciepłej wody niezbędnej do kąpieli.
Wytrzymałe i bezawaryjne gazowe kotły dwufunkcyjne Vaillant są dobrym wyborem dla osób poszukujących wysokiej jakości urządzeń grzewczych. Maksymalne obciążenie cieplne w przypadku instalacji grzewczej wynosi 18,7 kW, a minimalne 6,8 kW. W przypadku maksymalnego obciążenia cieplnego dla c.w.u. wynosi 24,5 kW, a minimalne 6,8 kW.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup pieca gazowego zwracają uwagę na łatwą obsługę oraz czytelną instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia. Użytkownicy chwalą także cichą pracę kotła, co pozwala zainstalować go w kuchni lub w łazience.
Piec gazowy dwufunkcyjny Junkers
5. Kocioł Gazowy Dwufunkcyjny Junkers z Otwartą Komorą Junkers Cerastar Smart
Energooszczędny i łatwy w obsłudze dwufunkcyjny piec gazowy Junkers Cerastar Smart spełnia wszystkie wymagania dotyczące obniżenia emisji tlenków azotu do atmosfery, co sprawia, że jest jednocześnie ekologiczny. Nowoczesny system Bosch Heatronic odpowiada za kompleksową obsługę wszystkich funkcji kotła, a co najważniejsze umożliwia podłączenie do regulatorów pokojowych oraz czujników pogodowych.
Zaawansowany system regulacji pozwala na zastosowanie prostych lub bardziej rozbudowanych instalacji składających się z jednego, lub wielu obiegów grzewczych. Ten dwufunkcyjny kocioł gazowy z otwartą komorą spalania pokazuje wszystkie parametry na czytelnym wyświetlaczu w formie skrótów. Moc pieca wynosi od 7,2 kW do 24 kW. Sezonowa efektywność określona została na 77%, a klasa energetyczna na C.
Opinie o dwufunkcyjnych piecach gazowych Junkers są pozytywne wśród osób, które zdecydowały się zakupić sprawdzonej jakości produkt znany od lat na rynku. Opisywany model jest przystosowany do montażu w układzie kaskadowym np. w bloku.
Piec gazowy dwufunkcyjny Buderus
6. Gazowy Kocioł Kondensacyjny Wiszący Dwufunkcyjny Logamax Plus GB122iK
Dwufunkcyjny piec gazowy Buderus Logamax Plus GB122iK charakteryzuje się nowoczesnym designem oraz czytelnym, dużym wyświetlaczem umieszczonym na przednim panelu. Wokół wyświetlacza LED umieszczono 7 przycisków pozwalających na wygodne sterowanie funkcjami kotła. Model ma nowoczesny system oraz wbudowaną automatykę odpowiedzialną za dopasowanie mocy ogrzewania do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Kompaktowy piec wyróżnia się wysoką sprawnością wynoszącą nawet 109,5%. Ten dwufunkcyjny kocioł gazowy ma szeroki zakres modulacji mocy od 3 do 25 kW oraz sezonową klasę efektywności energetycznej wynoszącą A. Wbudowany w urządzeniu zawór trójdrogowy, a także wymiennik ciepła wykonany ze stopu aluminium i krzemu są bezawaryjne i mogą służyć przez wiele lat. Kocioł może być zasilany gazem ziemnym lub gazem płynnym LPG.
Zadowoleni konsumenci potwierdzają, że to dobry gazowy piec dwufunkcyjny charakteryzujący się cichą pracą. Model można z powodzeniem zainstalować w kuchni lub w łazience.
Przewodnik zakupowy – jaki piec gazowy dwufunkcyjny kupić?
Dwufunkcyjny piec gazowy to bardzo wygodne rozwiązanie przeznaczone w szczególności do domów jednorodzinnych, szeregówek i mieszkań, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci miejskiej lub palenia węglem w tradycyjny sposób. Nie we wszystkich budynkach istnieje odpowiednio dopasowana instalacja pozwalająca na ogrzewanie pomieszczeń oraz wody do codziennego użytku w inny sposób niż gazowy. Kocioł dwufunkcyjny umożliwia bezproblemowe korzystanie z zasobów ciepłej wody, która na bieżąco jest podgrzewana i nie wymaga magazynowania w dodatkowym bojlerze elektrycznym zajmującym przestrzeń.
Urządzenie jest zasilane gazem ziemnym, który jest spalany w zamkniętej komorze. Paliwo spala się pod wpływem wytwarzanej iskry przez zapłonnik. Palący się gaz generuje ciepło, które jest wykorzystywane do ogrzewania przepływającej przez wymiennik ciepła wody. Aby działanie kotła było efektywne, płytowy wymiennik musi mieć dużą powierzchnię, która pozwala także na odzyskanie ciepła ze spalin uchodzących do komina. Całym obiegiem wody steruje pompa cyrkulacyjna, która uruchamia się w momencie, gdy pojawia się iskra i zaczyna się proces spalania gazu. Oprócz pompy równie ważnym elementem jest zawór trójdrogowy, który otwiera się i zamyka, dostarczając wodę do danej instalacji.
Jak dopasować moc kotła do potrzeb użytkowników?
Właściwy dobór kotła gazowego do domu jednorodzinnego, szeregówki czy mieszkania nie jest prosty i bardzo często wymaga pomocy specjalisty. Należy jednak wiedzieć, że głównym czynnikiem decydującym o tym, jaki jest najlepszy dwufunkcyjny piec gazowy do domu, jest powierzchnia, jaką ma ogrzać. Oprócz tego należy brać pod uwagę kwestie, takie jak: Grubość oraz jakość ocieplenia budynku, ilość ścian zewnętrznych w pomieszczeniach, a także wysokość poszczególnych pomieszczeń. Wybierając odpowiedni model kotła, trzeba zmierzyć kubaturę w domu lub mieszkaniu, aby wiedzieć, co wybrać. Na podstawie zebranych danych specjaliści pomogą oszacować optymalne zapotrzebowanie na moc kotła grzewczego.
Jaki piec gazowy dwufunkcyjny wybrać?
Zastanawiając się, w jaki najlepszy dwufunkcyjny piec gazowy zainwestować, warto wiedzieć, jakie są poszczególne rodzaje dostępnych wariantów. Pozwoli to odpowiednio dopasować dany model kotła do wymagań i potrzeb użytkownika.
Kocioł kondensacyjny: Dwufunkcyjny gazowy piec kondensacyjny jest dobrym rozwiązaniem z tego względu, że wyróżnia się sprawnością sięgającą nawet 109%, gdzie dla porównania tradycyjny model osiąga 92%. Różnica polega także na odzyskiwaniu dodatkowej ilości ciepła ze spalin, które w przypadku zwykłego pieca wydostają się przez komin. Kocioł kondensacyjny odzyskuje ciepło ze spalin za pomocą wymiennika o dużej powierzchni. Różnica w temperaturze spalin jest znaczna, ponieważ spaliny z tradycyjnego kotła mają ponad 100 stopni Celsjusza, a w przypadku kotła kondensacyjnego od 45 do 60 stopni Celsjusza.
Kocioł z otwartą komorą spalania: Piec z otwartą komorą spalania wykorzystuje powietrze znajdujące się w pomieszczeniu do procesów zachodzących w środku. Do spalania 1 m³ gazu ziemnego kocioł z otwartą komorą spalania potrzebuje do 10 m³ powietrza dostarczonego bezpośrednio z jego otoczenia. Oznacza to, że w pomieszczeniu gdzie jest takie urządzenie, musi być zapewniona odpowiednia wentylacja lub nieszczelność w oknach, aby powietrze dostawało się do środka.
Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania: Model z zamkniętą komorą spalania różni się od tradycyjnego tym, że powietrze niezbędne do przeprowadzenia całego procesu jest zasysane z zewnątrz. Zazwyczaj są stosowane dwa rozwiązania w postaci przewodu spalinowo-powietrznego lub całkowicie osobnego spalinowego oraz powietrznego. Zaletą takiego rozwiązania jest brak zwiększonego wychładzania pomieszczenia ze względu na napływające powietrze z zewnątrz służące do prawidłowego spalania w komorze otwartej. Oprócz tego, zastosowanie zamkniętej komory spalania podnosi poziom bezpieczeństwa do maksimum ze względu na brak ryzyka odwrotnego ciągu spalin czy zasysania zanieczyszczeń z otwartych palenisk. Kotły charakteryzują się także podwyższoną sprawnością w przypadku stosowania przewodów koncentrycznych.
Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając dwufunkcyjny piec gazowy?
Osoby zastanawiające się nad wyborem dwufunkcyjnego pieca gazowego powinny na początku zwrócić uwagę na jego sprawność oraz moc cieplną. Równie ważna jest klasa energetyczna kotła, ponieważ to urządzenie jest stale podłączone do domowej sieci elektrycznej, dlatego też ważne, aby nie zużywało za wiele prądu. Piec jest oznakowany w taki sam sposób, jak telewizory, lodówki, odkurzacze oraz inne urządzenia elektroniczne. Dla osób, które chcą zamontować, piec w łazience, kuchni lub innym małym pomieszczeniu równie ważne są jego wymiary. Coraz więcej ludzi decyduje się na zabudowanie kotła, dlatego też warto sprawdzić, czy zmieści się on w danym miejscu.
Piece gazowe dwufunkcyjne w dobrych cenach
Ceny kotłów gazowych dwufunkcyjnych różnią się w zależności od wybranego rodzaju. Najtańsze modele zapewniające średnią sprawność to koszt do 2500 zł. Droższe i bardziej efektywne piece gazowe z zamkniętą komorą spalania kosztują od 3000 zł. Modele kondensacyjne to wydatek rozpoczynający się od kwoty 5000 zł wzwyż.
FAQ
P1: Jak zabudować piec gazowy dwufunkcyjny w kuchni?
Wiele osób, które posiada niewielki dom lub mieszkanie w bloku, boryka się z problemem znalezienia odpowiedniego miejsca do zainstalowania piecyka gazowego. Zazwyczaj na niewielkich powierzchniach nie ma możliwości wytyczenia odrębnego pomieszczenia na kotłownie, gdzie można umieścić wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty. Głównie z tego powodu najczęściej instaluje się kotły w łazience lub w kuchni. W przypadku modeli z zamkniętą komorą spalania dużą wygodą jest możliwość wykonania zabudowy, która całkowicie zasłoni piec. Najlepszą metodą zabudowy jest zaprojektowanie mebli z zamykaną szafką w odpowiednich rozmiarach dobranych pod kocioł. W taki sposób można skutecznie zasłonić całą instalację.
P2: Jak ustawić dwufunkcyjny piec gazowy?
Prawidłowe ustawienie dwufunkcyjnego pieca gazowego pozwala nie tylko mieć stale ciepłą wodę w instalacji, ale także zaoszczędzić pieniądze, które w sezonie grzewczym przeznacza się głównie na rachunki za ogrzewanie. Jesienią, kiedy uruchamia się funkcje przepływu wody do grzejników, należy zwrócić uwagę na poprawną jej ilość w instalacji. Na panelu sterowania znajdującym się na kotle nie ma konieczności ustawiania najwyższej mocy, ponieważ i tak nie zostanie ona wykorzystana szczególnie jesienią. Moc kotła warto zwiększyć wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Ustawiając piec gazowy po raz pierwszy, należy zrobić to zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w instrukcji obsługi.
P3: Jaki gazowy piec dwufunkcyjny do domu o powierzchni 100 m²?
Poszukując odpowiedniego gazowego pieca dwufunkcyjnego, należy brać pod uwagę jego wydajność, czyli moc grzewczą. Oblicza się ją posługując się wskaźnikiem strat ciepła, gdzie konieczne jest branie pod uwagę parametrów, takich jak: Powierzchnia domu, wysokość pomieszczeń, ilość okien oraz izolacja cieplna budynku. Przykładowo dla domu o powierzchni do 120 m² zapotrzebowanie wynosi 10 kW w przypadku modelu jednofunkcyjnego, jednak należy wziąć pod uwagę to, że trzeba doliczyć minimum 10-15% więcej mocy od tej wyliczonej. W przypadku kotła dwufunkcyjnego dobrze wybrać model o minimalnej mocy 24 kW, aby użytkownicy mogli komfortowo korzystać z ciepłej wody.
P4: Jak działa gazowy piec dwufunkcyjny?
Gazowy piec dwufunkcyjny jest urządzeniem służącym do podgrzewania wody znajdującej się w domowej instalacji. Kocioł z zamkniętą komorą spalania zasilany gazem ziemnym ogrzewa nie tylko wodę w grzejnikach, ale także wodę w kranach. W taki sposób domownicy nie muszą korzystać z różnego rodzaju bojlerów elektrycznych, które ogrzewają wodę do kąpieli. Zasada działania pieca gazowego jest prosta i polega na dostarczeniu do palnika paliwa w postaci gazu, który zapala się od iskry. W ten sposób palący się gaz ogrzewa wodę, która przepływa przez element znajdujący się wewnątrz zwany wymiennikiem ciepła, który pozyskuje ciepło także ze spalin. Obieg wody jest regulowany za pomocą pompy cyrkulacyjnej uruchamianej w momencie zapłonu gazu. Palnik w zależności od tego, w jakiej znajduje się pozycji, podgrzewa wodę w instalacji ciepłej wody lub ogrzewania centralnego.
P5: Ile kosztuje gazowy piec dwufunkcyjny?
Wybór dobrej jakości pieca dwufunkcyjnego powinien być podyktowany jego parametrami, a także potrzebami użytkowników. Budżetowe modele, które sprawdzą się do podgrzewania wody w instalacji grzewczej oraz użytkowej można kupić do 2500 zł. Modele o większej mocy z dodatkowymi funkcjami to wydatek od 3000 zł wzwyż. Najdroższe są gazowe dwufunkcyjne piece kondensacyjne, które charakteryzują się wysoką sprawnością przekształcania paliwa w ciepło oraz klasą efektywności energetycznej wynoszącą A. Koszt zakupu dobrej jakości kotła z zamkniętą komorą spalania wynosi od 6000 zł do 15000 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ