Materiały, z których wykonane są baterie łazienkowe

Ostatnio aktualizowane: 02.12.23

 

Na rynku dostępny jest spory wybór baterii łazienkowych. Modele są zróżnicowane pod względem stylu, sposobu montażu, rozwiązań technologicznych, a także praktycznych rozwiązań. Decydując się na zakup konkretnego produktu, warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Sugerowanie się wysoką ceną nie zawsze oznacza dobry wybór. 

 

Rodzaje baterii 

Poszukując idealnego modelu baterii łazienkowej, warto zacząć od jej funkcji. Olbrzymi wybór baterii przeznaczonych do montażu na wannie, w prysznicu, na umywalce, w bidecie czy zlewozmywaku sprawia, że konsument może wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb. Sposób montażu zależy od tego, jaka jest instalacja w łazience. Z dostępnych modeli można wybrać: podtynkowe, natynkowe, ścienne oraz montowane na powierzchni wanny lub zlewu. Podczas wyboru liczy się również ilość otworów potrzebnych do zamontowania. Najczęściej są to baterie jedno-, dwu- lub wielootworowe. W zależności od preferencji można wybrać dostępne rozwiązania technologiczne w postaci jednouchwytowych lub dwuuchwytowych baterii, a także modeli z termostatem i czujnikiem ruchu. 

Materiał, z jakiego produkuje się baterie łazienkowe 

Większość modeli baterii łazienkowych wykonana jest z mosiądzu. Jest to stop miedzi i cynku, który również może zawierać dodatki takich metali, jak: glin, cyna, ołów, żelazo, chrom czy mangan. Mosiądz ma charakterystyczny pomarańczowy kolor, jest odporny na korozję i łatwy w obróbce. Wykorzystuje się go do produkcji armatury, śrub okrętowych czy klamek. Dobre baterie łazienkowe mają główne elementy, czyli korpus i wylewkę wykonane właśnie z mosiądzu. Są one bardzo trwałe, dlatego też wielu producentów udziela na nie nawet stuletniej gwarancji. Ważne jest jednak to, aby dowiedzieć się, jaka jest jakość stopu, ponieważ od tego zależy trwałość zakupionego produktu. Niestety, taka informacja nie jest zapisana na opakowaniu, dlatego najlepszym sposobem jest sprawdzenie i porównanie wagi dwóch podobnych produktów. Ten, który będzie cięższy, okaże się solidniejszy. Podczas wyboru baterii należy zwrócić uwagę na głowicę, a dokładniej na materiał, z jakiego jest wykonana. Najpopularniejsze i najtrwalsze są modele ceramiczne. Zdarzają się też głowice wykonane z plastiku, jednak one nie przetrwają zbyt długo. 

 

Powłoka baterii 

Dobra i trwała powłoka baterii łazienkowych to równie ważna kwestia. Najczęściej spotykane są modele pokryte chromem, satyną w odcieniu starego złota, bieli lub czerni. Modele z niższej półki cenowej mają cienką warstwę chromu, która po czasie staje się matowa i jest podatna na zarysowania. Zdarzają się również przypadki, kiedy na taniej baterii zaczyna powłoki ubywać. Oczywiście ważne jest to, aby zwracać uwagę, jakiego detergentu się używa. Silne środki z dużą ilością chloru mogą zniszczyć każdą warstwę. Droższe modele baterii pokryte są grubą warstwą powłoki oraz specjalnym materiałem, który zabezpiecza powierzchnię przed matowieniem i zarysowaniami. Wielu producentów, którzy mają w swojej ofercie armaturę wykonaną z mosiądzu, nakładają szczególny rodzaj warstwy ochronnej. Powłoka PVD to technologia wynaleziona w laboratorium NASA. Powstaje ona przez osadzanie się azotanu cyrkonu w warunkach próżniowych. Materiał ten jest odporniejszy na uszkodzenia, a także lepiej się prezentuje. 

Czy warto dopłacać do droższego modelu?

Wiele osób na pewno zastanawia się, czy warto dopłacać do droższego modelu baterii łazienkowej. Może się okazać, że podczas regularnego użytkowania przez domowników tańszy odpowiednik ulegnie awarii i będzie wymagał naprawy lub wymiany na nowy. Oznacza to dodatkowe koszty, które mogą okazać się znacznie wyższe, niż jakby pierwotnie zdecydować się na zakup dobrej jakości baterii łazienkowych. W tańszych modelach często stosuje się plastikowe głowice oraz cienką warstwę chromu. Regularne użytkowanie oraz czyszczenie może skutkować powolnym ścieraniem powłoki. Właśnie z tych powodów warto pomyśleć o zakupie modelu droższego, który będzie znacznie bezpieczniejszy i mniej awaryjny.

 

Jakie są nowości wśród baterii łazienkowych?

Nowoczesne baterie łazienkowe łączą w sobie prostotę  oraz ponadczasowy design. Dawniej za nowinki uważane były modele termostatyczne, podtynkowe oraz bezdotykowe. Obecnie są powszechnie stosowane w domach, mieszkaniach, biurach czy galeriach handlowych. Wykonane z wysokiej jakości materiału, są praktycznie bezobsługowe. Wymagają jedynie regularnego czyszczenia tak jak cała łazienka. Obecnie na rynku dostępne są modele z podświetleniem LED, które zmienia się wraz z temperaturą wody. Osobom poszukującym czegoś wyjątkowego na pewno przypadnie do gustu model baterii łazienkowej ze strumieniem wody przypominającym wodospad.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ