Lampka na biurko – Poradnik zakupowy, ranking i test
IKEA TERTIAL Lampa Biurkowa to obecnie najchętniej kupowana lampa na biurko. Skąd to wiemy? Prześledziliśmy trendy zakupowe w tym sektorze i sprawdziliśmy poziom zadowolenia klientów z dokonanego zakupu. Jest to model, który swobodnie można regulować, aby nastawić snop światła w dokładnie zamierzonym kierunku. Stosując do niego mleczną żarówkę otrzymujemy światło intensywne, ale nie punktowe. Lampa zatem oświetli cały obszar roboczy. Zachętą do zakupu jest również to, że model występuje w wielu różnych kolorach zarówno tych stonowanych, jak i bardziej wyszukanych. Także stal, z jakiej lampa jest wykonana, gwarantuje jej długą żywotność. Jeśli szukasz bardziej nowoczesnego produktu, zachęcamy do zapoznania się z opisem lampki biurkowej Xiaomi Mi Desk Lamp. To produkt pozwalający na regulację barwy i jasności światła, a zarządzać nią można również przez smartfona.
Tabela porównawcza
5 najlepszych lampek biurkowych. Opinie w 2024 roku
1. IKEA TERTIAL Lampa Biurkowa
Osobom poszukującym punktowego światła, które doskonale oświetli obszar roboczy, polecamy lampę IKEA TERTIAL Lampa Biurkowa. Jest to model przykręcany do blatu, dlatego wygodnie go mocujesz w obszarze, który trzeba doświetlić. Sposób ustawienia źródła światła jest prosty, ramię daje się łatwo przesuwać, maksymalna wysokość lampy wynosi 65 cm, a minimalna 44 cm.
Lampa jest wykonana ze stali i pokryta epoksydowo-poliestrową powłoką malarską. Jest dostępnych wiele kolorów tego produktu, poczynając od bardziej powszechnych, jak biały czy czarny, na bardziej wyszukanych, jak limonowy, czy żółty kończąc. Ponieważ średnica klosza wynosi 17 cm, to montaż żarówki nie sprawia kłopotu. Producent poleca zastosować mleczną kulę o LED E27 o mocy 400 lumenów.
Nie ma też problemów z podłączeniem sprzętu do źródła prądu, bo przewód zasilający ma 1,5 m. Powody, dla których lampa jest kupowana, to przede wszystkim łatwa regulacja i możliwość precyzyjnego oświetlenia wymaganego obszaru. To dobra lampa do 60 zł
Najchętniej kupowana IKEA TERTIAL Lampa Biurkowa, to model z wieloma atutami. Zatem jakie cechy sprawiają, że klienci ją lubią?
Zalety
Łatwa regulacja: Zarówno klosz, jak i ramie lampy są regulowane. Dzięki temu nastawisz promień światła dokładnie w to miejsce, w którym jest potrzebne. Łatwo też zmienisz to miejsce i skierujesz w inna stronę.
Wysoka trwałość: Wykonanie lampy ze stali i pomalowanie jej proszkowo sprawia, że zarówno konstrukcja jest wytrzymała i stabilna, jak i wykończenie zachowuje estetykę na lata użytkowania.
Duży obszar padania światła: Klosz lampy jest tak skonstruowany, że przy zastosowaniu polecanej mlecznej żarówki, obszar padania światła jest duży. Nie ma problemu z oświetleniem całego biurka, na którym leżą rozłożone projekty.
Uniwersalny design: Lampa to reprezentant surowego, ale eleganckiego stylu skandynawskiego. Jej prosta konstrukcja będzie pasowała do wielu wnętrz.
Bogata kolorystyka: Model ma wykończenie w wielu kolorach. Dostępne są zarówno te klasyczne, jak czerń czy biel, ale produkt jest dostępny również w granacie, żółci, szarości czy zieleni.
Wady
Mocowanie do biurka: Choć lampę łatwo przymocować do blatu biurka, bo na jej końcu znajduje się element pozwalający na jej przykręcenie do blatu, to jednak nie ustawi się produktu na blacie, do którego nie ma możliwości jego przykręcenia. Test lamp IKEA TERTIAL pokazał, że jej konstrukcja na to nie pozwala.
2. Lampka Biurkowa Xiaomi Mi Desk Lamp
Przedstawiamy lampę dla nowoczesnych ludzi, o nowatorskich rozwiązaniach. Jest nią Lampka Biurkowa Xiaomi Mi Desk Lamp. Jej smukła budowa pozwala na umieszczenie jej w każdym miejscu, a możliwość regulacji jasności i temperatury barwowej światła czyni ja uniwersalną dla każdego użytkownika. Lampa jest wyposażona w 4 tryby pracy dostosowane do pracy przy biurku, przy monitorze, ma tryb czytania i skupienia.
Wszystko to ustawia się za pomocą jednego przełącznika umieszczonego w podstawie. A w przypadku wgrania na smartfona (z systemem Android lub iOS) specjalnej aplikacji, wszystkie te ustawienia wykonasz za jego pomocą. Do wyboru masz temperaturę barwową od 2700 K do 6500 K i regulacje jasności. Żywotność elementu świetlnego producent określa na 25000 godzin.
Lampa jest również lekka, bo waży ok. 800 g, a jej wymiary to wysokość – 445 mm, szerokość150 mm. Osobom, które już mają ten produkt, do gustu przypadły właśnie regulacje – zarówno barwy światła jak i jego jasności. Nowoczesność idąca w parze z wygodą – tak można określić lampkę biurkowa Xiaomi Mi Desk Lamp. Co o niej mówią klienci?
Zalety
Elegancki design: Lampa zwraca uwagę swoją estetyką wykonania i nowoczesnym wyglądem idącym w parze z funkcjonalnością. Produkt dobrze oświetla stanowisko pracy.
Możliwość regulacji: Produkt pozwala na regulację zarówno temperatury barwy światła w zakresie 2700 K – 6500 K, jak i natężenia oświetlenia. Pozwala to dokładnie przystosować światło do aktualnie wykonywanej pracy.
Ustawienia: Lampa pozwala również na manipulację w taki sposób, aby źródło światła nastawić w optymalny sposób. Ramię w podstawie obrócisz w zakresie 360 stopni, a element świetlny ustawisz od pozycji poziomej do niemal pionowej.
Zarządzanie za pomocą Wi-Fi: Wszystkie ustawienia barwy i natężenia światła wykonasz również za pomocą aplikacji na smartfonie, po wgraniu odpowiedniego oprogramowania.
Wady
Brak wskazań aktualnych ustawień : Użytkownicy wskazują, że w przypadku niekorzystania z aplikacji na smartfonie, nie ma opcji sprawdzenia aktualnych ustawień. Lampa nie została wyposażona w wyświetlacz.
3. Lampa Biurkowa Polux LED DEL007 Cosmos 3000K RGB
Ta niewielka lampka może słuzyć nie tylko jako oświetlenie biurkowe, ale też jako lampka nocna. Polux LED DEL007 Cosmos 3000K RGB ma zintegrowane źródło światła LED o temperaturze barwowej 3000 K (ciepła biel) i mocy 6,5 W. Wymiary lampy wynoszą: wysokość 590 mm, długość 170 mm, a jej waga to 1,22 kg.
Kupując ten model możesz liczyc na 20000 godzin żywotności żarówki i odporności na 10000 cykli włączania i wyłączania lampki. Producent podaje też, że została ona wykonana w klasie energetycznej A++. Lampka jest też dostepna w kilku wariantach kolorystycznych. Zmiany dotyczą kolorystyki podstawy z wyłacznikiem i wystepuja w takich kolorach jak: rózowy, żólty, zielony, niebieski, a także w wersji białej.
Klientom najbardziej odpowiadaja w tym modelu jego niewielkie rozmiary. Taki sprzęt można ustawić bez problemu na małym, dziecięcym biurku, czy na niewielkiej szafce nocnej. Panuje opinia, że to dobra i tania lampa biurkowa.
Dla poszukujących niewielkich modeli lamp biurkowych, przygotowaliśmy kilka uwag użytkowników dotyczących modelu Polux LED DEL007 Cosmos 3000K RGB
Zalety
Niewielkie wymiary: Lampa pozwala na jej ustawienie w niewielkich pomieszczeniach i na niewielkich biurkach. Jej światło jest bardziej kameralne i skupione dokładnie tam, gdzie je skierujesz.
Wygodny wyłącznik: Model wyposażono w duży wyłącznik umieszczony w podstawie. Nie ma problemu z przełączaniem, wyłącznik też nie wystaje ponad podstawę (ale jest wyraźnie zaznaczony), co ma znaczenie przy odkurzaniu lampy.
Regulacja: „Główkę” lampy użytkownik może dowolnie regulować, aby skierować promień tam, gdzie jest potrzebny. W pionie odchyla się ją w 90 stopniach, na boki odchyla w 30 stopniach, a przekręca w 45 stopniach.
Wady
Jednorazowa konstrukcja: Producent daje na swój wyrób 3 lata gwarancji i zapewnia, że źródło światła ma żywotność na 20000 godzin. Jednak po tym czasie, gdy światło ulegnie awarii sprzęt nadaje się do wyrzucenia.
Moc światła: Podana przez producenta moc światła wynosi 6,5 W. Przekłada się to na 20W tradycyjnej żarówki. Zatem źródło światła w wielu miejscach może nie być wystarczająco mocne.
4. Philips Hue Lampka Biurkowa 2xPlay RGBW
Philips Hue Lampka Biurkowa 2xPlay RGBW to model, który może pełnić najrozmaitsze funkcje. W zestawie mamy 2 sztuki świateł LED w czarnej obudowie, które są oświetleniem inteligentnym dzięki mostkowi Hue (trzeba go dokupić oddzielnie). Po jego podłączeniu użytkownik ma do wyboru spośród 16 milionów kolorów i tym samym wiele sposobów na wykorzystanie lampy.
Zatem, gdy potrzeba, emitujesz białe światło do pracy, a gdy nastrój tego wymaga – rzucasz barwne światło na ścianę budując odpowiedni nastrój. Konstrukcja obudowy pozwala na położenie lampy płasko na jakiejkolwiek powierzchni, bądź jej montażu na ścianie czy ustawieniu pionowo. Waga pojedynczej lampy to 710 g, a jej wymiary wynoszą 3,6 cm – wysokość, 25,3 cm długość i 4,4 cm szerokość.
Producent też określa okres eksploatacji na 25000 godzin. Opinie o lampach Philips Hue 2xPlay RGBW przekazują, że stosunkowo rzadko jest ona wykorzystywana jako oświetlenie do pracy, w większości klienci kupują sprzęt, aby nastrojowo oświetlić salon bądź sypialnię.
Philips Hue Lampka Biurkowa 2xPlay RGBW to model o wielkich możliwościach. Lampa może stanowić podstawę oświetlenia bądź pełnić funkcję tworzenia zjawiskowego oświetlenia salonu.
Zalety
Zalety: Wymiary lampy wynoszą 3,6 cm – wysokość, 25,3 cm długość i 4,4 cm szerokość (waga to 710 g) w związku z tym jej umieszczenie w dowolnym miejscu nie będzie nastręczało trudności, tym bardziej, że lampę można postawić, powiesić lub położyć.
Podłączenie do zasilania: Producent stworzył możliwość podłączenia 3 lamp do jednego źródła światła, dzięki temu nie będziesz miał problemu z niedoborem gniazdek.
Długi czas ekspolatacji: Lampa, jak określa producent, ma żywotność świecenia 25 000 godzin. Oznacza to, że gdybyś codziennie używał jej przez 5 godzin to jej żywotność przełoży się na ponad 13 lat.
Wady
Zbyt krótkie kable zasilające: Część użytkowników uważa, że przy wykorzystaniu oświetlenia jako inteligentne źródło światła salonu, zmieniające się w zależności od zadanych warunków lampy, trzeba umieszczać w odległych od siebie miejscach. W takim przypadku przewody, o długości niespełna 2 m nie starczają, aby wykonać przyłącze.
Brak mostka Hue w zestawie: Lampy stają się inteligentnym, łatwo zarządzanym źródłem światła dopiero po podłączeniu mostka HUE. Niestety nie został on dołączony do zestawu i trzeba go dokupić oddzielnie.
5. Lampka biurkowa kreślarska nocna AMADA
Biorąc pod uwage ranking lampek biurkowych, model AMADA lampka biurkowa kreślarska nocna, plasuje się w górnych jego rejestrach. Jednym z powodów jest jej niska cena i atrakcyjna funkcjonalność, a także dostepnośc wielu kolorów. Amada jest zasilana sieciowo, długośc kabla zasilająego ma 150 cm. Model o wykonaniu metalowym pozwala na zamontowanie w kloszu żarówki typu E27.
Klosz ma średnicę 9,5 cm a całkowita wysokośc lampy to 55 cm. Ma ona dwa ramiona o długości 24 i 23 cm, które można ustawiać względem siebie w szerokim zakresie, regulowana jest także pozycja klosza. Na biurku lampę utrzymuje w stabilny sposób okragła podstawa o średnicy 15,7 cm. Jak wspomniano, lampa jest dostępna w szerokej gamie kolorystycznej i to jest coś, co przekonuje klientów do zakupu.
Mogą oni nabyć ten model w klasycznym białym lub czarnym kolorze, lub sięgnąć do bardziej odważnych odcieni, jak czerwień, czy granat, albo zakupić model o eleganckim popielatym wykończeniu. Bardzo powszechny model wśród lamp biurkowych do 70 złotych. Sprawdźmy jakie zalety i wady wskazują użytkownicy.
Zalety
Wszechstronność w wykorzystaniu: Lampka równie dobrze spełni swoje zadanie w niewielkim biurze, przy biurku ucznia czy domowym gabinecie. Jej prosta konstrukcja i możliwości ustawień sprawiają, że jest użyteczna.
Bezproblemowe przenoszenie: Model nie wymaga specjalnego mocowania do użytku, zatem gdy wyniknie potrzeba doświetlenia innego pomieszczenia bądź jego części, bez problemu można lampkę ustawić w innym miejscu.
Bezawaryjność: Bezawaryjność lampy polega na jej solidnym wykonaniu. Konstrukcja ze stali została pokryta proszkowo odpowiednim kolorem. Wymianie podlega jedynie żarówka lampy typu E27.
Wady
Brak żarówki w zestawie: Po zakupie lampy trzeba pamiętać, aby zaopatrzyć się w odpowiednią do eksploatacji żarówkę (E27). Niestety lampa nie posiada jej w kupowanym zestawie.
Nagrzewający się klosz: Żarówka, gdy jest używany inny niż ledowy model sprawia, że podczas pracy nagrzewa w znacznym stopniu klosz lampy, zbliżenie dłoni bądź twarzy (na przykład przy pochylaniu się nad projektem) grozi poparzeniem się.
Lampka na biurko – przewodnik zakupowy, ranking i test
Projektując mieszkanie, czy też urządzając pokój dziecka albo gabinet nie możemy zapomnieć o bardzo ważnym elemencie, jakim jest prawidłowe oświetlenie. Dziś skupimy się na oświetleniu miejsca pracy i przedstawimy najważniejsze elementy, na które należy zwrócić uwagę planując zakup lampki na biurko.
Jaką lampkę na biurko wybrać?
Wybór będzie zależał od kilku czynników. Jednym z nich jest to, jakiego rodzaju pracą się zajmujemy i jakie elementy ma oświetlać lampka. Gdy pracujesz przy biurku na komputerze potrzebujesz innego rodzaju światła niż gdy pochylasz się nad stołem z dużym projektem, w którym trzeba dostrzec najmniejsze detale. To będzie, więc determinowało wybór konkretnego źródła światła.
Dobrze jest, aby źródło światła było przystosowane do rodzaju pracy, jaką wykonujesz bądź pozwoliło na jego regulację. Zatem istotna będzie możliwość regulacji lampy, aby przybliżyć ją lub oddalić od biurka. Istotny jest też kąt padania światła. Inne warunki potrzebuje osoba leworęczna, inne prawo. Nowoczesne lampy potrafią sprostać takim zmianom lepiej niż lampy naszych dziadków. Wszechstronność uzyskuje się nie tylko dzięki ustawieniom samej lampy, która wyposażona w ruchome ramię (lub kilka ramion), bądź elastyczną rurkę pozwala na precyzyjne ustawienia. Również elementy świetlne, które są nie tylko punktowe (oświetlenie LED lub świetlówkowe na obszarze np. 30 cm) a stanowią swego rodzaju listwę świetlną. Takie oświetlenie rozwiązuje prawie całkowicie problem kąta padania światła.
Natężenie światła, moc i jego barwa
Coraz bardziej popularne są lampy biurkowe z możliwością regulacji natężenia światła. Zatem czytając książkę, czy skupiając się przy zeszycie z matematyki uda się skierować mocne światło punktowe na miejsce pracy, a także możliwe będzie przytłumienie światła, gdy potrzeba nam oświetlić jedynie klawiaturę komputera bądź nie pracujemy przy biurku, a lampkę potrzebujemy do rozproszenia mroku przy oglądaniu telewizji.
Barwę światła, przy oświetleniu LED określa się ilością Kelwinów i tak barwy określane jako „ciepłe”, najbardziej zbliżone do oświetlenia tradycyjnego, zawierają się w przedziale 2700K – 3000K. Kolejno, barwy neutralne, 3500-4500 Kelwinów to takie, które zyskują na popularności i są wykorzystywane we wszelkich budynkach użyteczności publicznej. W przedziale 4600-11000 Kelwinów mieszczą się barwy „zimne”, które najczęściej są wykorzystywane do oświetlenia miejsca pracy. Uznaje się, że do pracy przy komputerze optymalna będzie barwa o wartości 4000 K.
Rozważając moc lampki na biurko, podobnie jak w przypadku zasięgu światła, różni odbiorcy preferują większą lub mniejszą. Zalecana moc to przedział od 40 do 100 W, czyli w lumenach w przybliżeniu będą to wartości od ok. 470 do 1520 lumenów. Trudno też wskazać najlepszą lampkę na biurko w tym zakresie, bo dużą rolę przy doborze mocy odgrywają własne upodobania, a także jakość wzroku i typ pracy do jakiej światło wykorzystujemy.
Zużycie prądu
Nie da się w sposób prosty wskazać różnic w zużyciu prądu poszczególnych typów żarówek wykorzystywanych do lampek na biurko. Głownie z tego powodu, że różne źródła światła mają tez różną skuteczność świetlną. Z czego żarówki tradycyjne mają tę skuteczność najmniejszą, określaną jako 8 do 15 lm/W, lampy halogenowe mają tę skuteczność na poziomie 16 lm/W, a lampy ledowe 70 do 180 lm/W. Ze skutecznością świetlną ma więc związek zużycie prądu. I takim sposobem, choć oświetlenie ledowe jest droższe przy zakupie, w eksploatacji jest w przybliżeniu siedmiokrotnie tańsze, a do tego żywotność takiej żarówki jest znakomicie większa od tradycyjnej.
Design
Jaka jest najlepsza lampka na biurko biorąc pod uwagę jej estetykę? Niełatwo na to pytanie odpowiedzieć, bo mimo pewnej mody i trendów, każdy z nas ma inną wrażliwość i inne rzeczy uważa za ładne. Dlatego w tej kwestii najlepiej jest przyglądnąć się dostępnym na rynku modelom, odwiedzić kilka sklepów z oświetleniem i zdecydować która z lamp spełni nasze oczekiwania, a także będzie pasować do reszty wystroju pokoju.
Lampy na biurko w dobrych cenach
Każdy z klientów prawdopodobnie chciałby kupić najlepszą lampę w dobrej cenie. A ile rzeczywiście musimy zapłacić za lampę, która spełni oczekiwania i dobrze oświetli nam miejsce do pracy? Cena głownie zależy od jakości wykonania i rodzaju producenta. Najtańsze, niewyszukane designersko lampy, które również spełnią swoje zadanie, kupimy od 30 zł. Lampy pozwalające na bardziej szczegółowe ustawienie źródła światła, o szerokim kącie jego padania, to koszt od 70 zł. Takie też modele cieszą się największym powodzeniem klientów. Nowocześnie wyglądające modele generują wyższe koszty i takie lampy zaczynają się od około 150 zł. Natomiast najnowsze modele z wieloma funkcjami i udogodnieniami potrafią kosztować nawet ponad 1000 zł.
Nowoczesna lampka na biurko
Niezależnie czy twoim celem jest zakup lampki na biurko z klipsem, czy bez, lampki na biurko renomowanej firmy IKEA czy też modelu lamki na biurko z USB, zapewne chciałbyś, aby spełniała ona najnowsze standardy i była użyteczna w eksploatacji.
Lampka na biurko LED
Bardzo popularnym ostatnio oświetleniem są modele LED. Dzieje się tak dlatego, bo popularnie zwane „ledy” są niemal niezniszczalne, maja kilkadziesiąt tysięcy godzin trwałości, co przekłada się na lata użytkowania. Światło takie też jest energooszczędne i zużywa wielokrotnie mniej energii od tradycyjnego oświetlenia. Na rynku jest wiele modeli takiego oświetlenia.
Począwszy od bardzo prostych, działających na baterie, czy podłączonych do sieci za pośrednictwem zasilacza, to tych zasilanych prądem z sieci. Nie można w żadnym razie stwierdzić, że lampka na biurko z ładowarką, czy lampka na biurko na baterie to modele o gorszych parametrach niż te zasilane z sieci. Użyteczność takiego, a nie innego modelu jest ściśle uzależniona od jego przeznaczenia i tym w pierwszym rzędzie należy się kierować.
Nowoczesne technologie
Wraz z odświetleniem LED, pojawiły się możliwości zastosowania coraz to nowszych technologii również w przypadku lamp do oświetlenia miejsca pracy. Lampy takie znacznie łatwiej wyposażyć w kolorowe oświetlenie, zmieniane na życzenie użytkownika. Mogą to być proste przełączniki pozwalające na uzyskanie określonego koloru światła, lub zaawansowane centra sterowania, które zarządzają nie tylko kolorem (do dyspozycji jest 16 milionów odcieni), ale też można je zaprogramować, aby w odpowiedniej sytuacji świeciły wybranym odcieniem z określonym natężeniem.
Co więcej, współczesna technologia pozwala na zarządzanie światłem za pomocą własnego smartfona. Po wgraniu aplikacji do obsługi, użytkownik może ustawić barwę światła w zależności od potrzeb (innego rodzaju światła potrzebujesz do pracy, gdy polega ona na wyszukaniu bardzo drobnych szczegółów w skomplikowanym projekcie, a innego przy pracy na monitorze komputera), a także jego natężenie. Dla osób nie rozstających się ze swoim smartfonem może to być bardzo użyteczna opcja i ciekawe rozwiązanie do oświetlenia miejsca pracy.
Co z tradycyjnym oświetleniem?
Jednak wprowadzanie nowych technologii i coraz to nowszych funkcjonalności nie wyparło tradycyjnego oświetlenia. Przede wszystkim zwykła lampka bez, kolokwialnie mówiąc, „bajerów” jest z zasady tańsza. Jeśli więc Twoim celem poszukiwań jest po prostu lampka na biurko biała, czarna, zielona, różowa, czy w jeszcze innym kolorze i to jest główne kryterium wyboru znajdziesz wiele produktów odpowiadających oczekiwaniom.
Proponujemy zapoznać się z naszym rankingiem lampek na biurko. W nim zawarte zostały modele tradycyjne, jak i nowoczesne. Ranking taki może stanowić inspirację do poszukiwań idealnego modelu na własne potrzeby. Aby jednak je prawidłowo zidentyfikować, odsyłamy również do naszego przewodnika zakupowego, w którym są opisane funkcje lampek na biurko. Dzięki przewodnikowi możesz dowiedzieć się czym obecnie dysponuje rynek i na tej podstawie określić jaką lampkę chciałbyś kupić
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ