Kurtyna powietrzna – przewodnik zakupowy, ranking i test
Nie musisz samodzielnie analizować opinii wydawanych przez konsumentów czy trendów zakupowych, aby przekonać się, jaka kurtyna powietrzna jest obecnie najlepsza. Zrobiliśmy to za Ciebie, w ten sposób powstał poniższy ranking popularnych urządzeń. Znalazł się w nim m.in. sprzęt Kanwod Bryzos 2 kW, odpowiedni do domu, sklepu, lokalu gastronomicznego, a także domku letniskowego. Moc kurtyny wynosi 2000 W, można nią sterować za pomocą pilota. Wyposażono ją w 7-dniowy programator oraz niezbędne zabezpieczenia. Sprawdź także urządzenie Noveen HC 2100, dające możliwość samodzielnej regulacji temperatury wydmuchiwanego strumienia powietrza. To model o mocy 2000 W, który jest łatwy w montażu i obsłudze.
Tabela porównawcza
10 najlepszych kurtyn powietrznych. Opinie w 2024 roku
Ranking kurtyn powietrznych to zestawienie, w którym opisaliśmy popularne urządzenia, chętnie wybierane przez konsumentów. Za sprawą umieszczonych poniżej informacji dowiesz się, na które urządzenia warto zwrócić szczególną uwagę. Wśród nich są zarówno sprzęty chłodzące, jak i takie z wbudowaną nagrzewnicą.
Kurtyna powietrzna z nagrzewnicą
- 1. Kurtyna Powietrzna, Grzejnik Elektryczny 2 kW Kanwod Bryzos
- 2. Kurtyna Powietrzna z Pilotem Noveen HC 2100
- 3. Kurtyna Powietrzna Optimum KP 1000
- 4. VTS Kurtyna Zimna Wing C150 Silnik EC 180W 1-4-2801-0062
- 5. Kurtyna Powietrzna Nagrzewnica Wodna Ferono FK90W
- 6. Kurtyna Powietrzna Noveen HC3200
- 7. Dimplex AC 6RN
- 8. Frico Pa2210Ce03
- 9. Ferono FK120E
- 10. Sonniger GUARD 100E
- Przewodnik zakupowy – Jaką kurtynę powietrzną kupić?
- FAQ
1. Kurtyna Powietrzna, Grzejnik Elektryczny 2 kW Kanwod Bryzos
Kanwod Bryzos 2 kW to kurtyna powietrzna z nagrzewnicą, która nadaje się do ogrzewania małych i średniej wielkości pomieszczeń. Moc urządzenia wynosi 2000 W. Znajduje ono zastosowanie zarówno w domach, jak i: Sklepach, domkach letniskowych, lokalach gastronomicznych oraz warsztatach. Sprzęt można obsługiwać na dwa sposoby: Bezpośrednio poprzez wyświetlacz LED lub przy użyciu bezprzewodowego pilota.
Prezentowana kurtyna powietrzna ma wymiary: 54 cm x 20 cm x 12 cm. Została wyposażona w 2-stopniową regulację mocy (1000 W i 2000 W), a także praktyczny, tygodniowy programator. Sprzęt jest bezpieczny w użyciu, na co wpływa zastosowane zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Osoby, które kupiły urządzenie uważają, że była to bardzo dobra decyzja. Kurtyna ładnie się prezentuje i ma solidną obudowę, w dodatku automatycznie dogrzewa pomieszczenie, kiedy temperatura spadnie poniżej 5 st. C. Sprzęt jest odpowiednio przystosowany do pracy ciągłej.
Kurtyna powietrzna elektryczna
2. Kurtyna Powietrzna z Pilotem Noveen HC 2100
Urządzenie Noveen HC 2100 ma moc 2000 W i nadaje się do użytku w domach, sklepach oraz biurach. To elektryczna kurtyna powietrzna, która pozwala na samodzielny dobór temperatury wydmuchiwanego powietrza (do wyboru są trzy poziomy: Zimny, ciepły i gorący). Ma ona ceramiczny element grzejny PTC.
Sprzęt wyposażono w wyświetlacz LCD, ale można go obsługiwać także za pomocą dołączonego do kompletu pilota. Wymiary urządzenia to: 61 cm x 13 cm x 21 cm, waży ono ok. 3,8 kg. Test kurtyn powietrznych pokazał, że opisywany model można zamontować nad dowolnymi drzwiami, nie powinien okazać się za mały i niewystarczająco skuteczny.
Kupujący zgodnie twierdzą, że to dobra i tania kurtyna powietrzna, która sprawdza się nie tylko zimą, ale również latem. Wynika to z tego, że sami ustawiamy temperaturę nawiewu powietrza, strumień może być zimny, ciepły lub gorący. Poza tym montaż sprzętu nie jest czasochłonny, w zestawie są wszystkie potrzebne do tego elementy.
Kurtyna powietrzna z nagrzewnicą elektryczną
3. Kurtyna Powietrzna Optimum KP 1000
Kurtyna powietrzna Optimum KP 1000 jest przeznaczona do montażu nad drzwiami. Jej maksymalna moc wynosi 2000 W, ale w razie potrzeby możemy ustawić niższy poziom, 1000 W. Urządzenie jest wyposażone w zegar, dlatego możemy zaprogramować je w taki sposób, aby automatycznie wyłączyło się o określonej godzinie.
Latem sprzęt zapobiega przedostawaniu się gorącego powietrza do wnętrza, a zimą zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia. To kurtyna powietrzna z nagrzewnicą elektryczną, która daje możliwość regulacji temperatury w zakresie od 10 st. C do 49 st. C. Wymiary modelu to: 61,5 cm x 19,8 cm x 11,8 cm.
Zalety sprzętu, o których często wspominają konsumenci publikujący opinie o kurtynach powietrznych to: Możliwość sterowania bezprzewodowym pilotem, cicha praca oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Urządzenie nie tylko ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku, ale też skutecznie zatrzymuje owady, pył i inne zanieczyszczenia.
Kurtyna powietrzna chłodząca
4. VTS Kurtyna Zimna Wing C150 Silnik EC 180W 1-4-2801-0062
VTS Wing C150 Silnik EC 180W 1-4-2801-0062 to chłodząca kurtyna powietrzna z wydajnym wentylatorem poprzecznym. Jej moc wynosi 180 W, jest przystosowana do montażu przy drzwiach, których maksymalna szerokość to 1,5 m, a wysokość 4 m. Sprzęt jest polecany m.in. do przychodni, sklepów, hal magazynowych, budynków użyteczności publicznej oraz aptek.
Urządzenie ma wymiary: 21 cm x 158,2 cm x 46,5 cm. Można je zamontować nie tylko w poziomie, ale i pionie. Ta kurtyna powietrzna VTS została zaprojektowana w taki sposób, aby nie generowała bardzo dużego hałasu. Ma ona wytrzymałą, odporną na uszkodzenia obudowę.
Sprzęt został doceniony przez kupujących za efektywne działanie, a także elegancki design, swoim kształtem przypomina on skrzydło szybowca. Ponadto obsługa kurtyny nie jest kłopotliwa, można do niej dokupić praktyczny sterownik naścienny.
Kurtyna powietrzna wodna
5. Kurtyna Powietrzna Nagrzewnica Wodna Ferono FK90W
Model Ferono FK90W to wodna kurtyna powietrzna, którą można sterować manualnie za pomocą przycisków na przednim panelu lub bezprzewodowym pilotem o zasięgu 8 m (dołączony do zestawu). Sprzęt jest przystosowany do montażu na wysokości do 3 m nad podłogą. To powoduje, że dobrze sprawdza się na halach produkcyjnych, w centrach handlowych oraz magazynach.
Urządzenie ma wymiary: 90 cm x 33,3 cm x 28 cm. Jego moc wynosi 160 W, a poziom głośności nie przekracza 55 dB. Sprzęt pozwala na regulację kąta ustawienia strumienicy, aby przez cały rok pracował efektywnie.
Recenzje konsumentów świadczą o tym, że to dobra kurtyna powietrzna, którą można bez trudu zamontować. Zimą zapewnia ona ochronę przed mroźnym powietrzem, a latem zatrzymuje gorący strumień razem z zanieczyszczeniami i owadami. Urządzenie zostało docenione również za stylowy design.
Kurtyna powietrzna zimna
6. Kurtyna Powietrzna Noveen HC3200
Sprzęt Noveen HC3200 powinien spodobać się osobom, którym potrzebna jest zimna kurtyna powietrzna. To model o mocy 2000 W, który nie generuje dużego hałasu podczas pracy. Urządzeniem można sterować przy użyciu pilota lub manualnie, przyciskami umieszczonymi przy wyświetlaczu LED.
24-godzinny timer sprawia, że kurtynę można zaprogramować, żeby wyłączyła się automatycznie o określonej porze. To dobry wybór nie tylko do domu, ale i do biura czy sklepu. Sprzęt pasuje do większości drzwi, jego wymiary to: 54 cm x 18,6 cm x 12,5 cm.
Dlaczego urządzenie znalazło się w rankingu? Zdaniem konsumentów działa ono niezawodnie, a ponadto jest łatwe w obsłudze i montażu. W wielu komentarzach na temat kurtyny można też znaleźć informację o tym, że wygląda ona stylowo i nie wpływa negatywnie na wystrój pomieszczenia.
7. Dimplex AC 6RN
Dimplex AC 6RN to pozioma kurtyna powietrzna zapewniająca wielokierunkowy strumień ciepłego powietrza przy wejściach. Urządzenie to ma 2 stopnie mocy grzewczej lub nawiew zimny. Sprzęt jest sterowany pilotem, który ma zasięg aż 8 m, co znacznie ułatwia nam użytkowanie kurtyny. Dodatkowo, posiada przełączniki sterujące na obudowie. Ta najlepsza kurtyna powietrza ma wydajność do 45 m3/h.
Do zestawu dołączono regulowany uchwyt montażowy, który pozwala nam na montaż urządzenia na suficie lub też na ścianie. Obudowę urządzenia wykonano ze stali malowanej proszkowo. Poza tym model ten ma specjalne nakładki z żaroodpornego tworzywa ABS.
Produkt ten przeznaczony jest do montażu w drzwiach podwójnych oraz otworach drzwiowych o szerokości 900 mm. Urządzenie emituje hałas na poziomie 57 dB. Wymiary tej kurtyny to: szerokość – 90,5 cm, wysokość – 21,4 cm i głębokość – 13,5 cm.
Model ten ceniony jest za solidne wykonanie oraz wydajność pracy.
Dimplex AC 6RN to urządzenie o maksymalnym zasięgu 2,3 m nad podłogą. Maksymalną moc grzewczą szacuje się na 6 kW. Produkt waży 7,2 kg i ma wymiary 90,5 cm x 21,4 cm x 13,5 cm.
Zalety
Montaż: W trosce o wygodę konsumentów, producent zaprojektował kurtynę w taki sposób, aby w jak największym stopniu ułatwić jej montaż. Z tego względu użytkownicy mogą zawiesić sprzęt zarówno na suficie, jak i przykręcić go do ściany nad drzwiami.
Zakres: Dimplex AC 6RN efektywnie izoluje napływ ciepłego lub zimnego powietrza zarówno przez standardowe drzwi o szerokości 60 cm, jak i podwójne. Maksymalna szerokość drzwi nie powinna przekraczać 90 cm.
Waga: Korpus sprzętu waży nieco ponad 7 kg. Biorąc pod uwagę wydajność kurtyny powietrznej oraz moc jej silnika, jest to optymalna waga, która nie będzie sprawiać trudności podczas montażu.
Pilot: Do zestawu dołączony jest pilot, za pomocą którego możemy zdalnie zmieniać ustawienia urządzenia. Maksymalna odległość, z jakiej jesteśmy w stanie przełączać programy, wynosi 8 m.
Obsługa: Dimplex AC 6RN to kurtyna z bardzo prostym systemem obsługi. Dobrze opisany panel sterowania oraz jasne znaki na pilocie sprawiają, że posługiwanie się sprzętem będzie wygodne dla wszytskich.
Wady
Design: Niektórzy konsumenci uważają, że korpus urządzenia nie pasuje do eleganckich i nowoczesnych wnętrz. Dość masywna obudowa i liczne otwory sprawiają, że produkt wydaje się znacznie większy i cięższy, niż jest w rzeczywistości.
8. Frico Pa2210Ce03
Prezentujemy nowoczesną kurtynę powietrzną Frico Pa2210Ce03. Wymiary sprzętu wynoszą: 34,5 cm x 21 cm x 105 cm, a jego waga to 17 kg. Moc grzewcza produktu to 3 kW, co zapewnia wydajną pracę oraz intensywny nawiew.
Prezentowane urządzenie pozwala na 3-stopniowe ustawienie siły nadmuchu. Zakres pracy produktu waha się od 900 m2/h do 1200 m2/h. Obudowa modelu została wykonana z wytrzymałej, stalowej płyty, którą pokryto specjalną powłoką zabezpieczającą konstrukcję przed korozją i uszkodzeniami. Dużym atutem urządzenia jest stosunkowo cicha praca. Hałas, który generuje produkt waha się między 42 dB a 51 dB, więc sprzęt nie wywołuje dyskomfortu u użytkowników. Choć jest to bardzo wydajna kurtyna o dużej mocy, w czasie pracy model nie pobiera zbyt dużo prądu. Dlatego używanie sprzętu nie narazi Cię na zbyt duże koszty.
Internauci najczęściej chwalą atrakcyjną cenę oraz wysoką jakość wykonania produktu. Osoby, które zakupiły model są też zadowolone z łatwej obsługi i możliwości wygodnego dopasowania intensywności nawiewu do własnych potrzeb.
Urządzenie Frico Pa2210Ce03 jest produktem o wadze 17 kg i wymiarach 105 cm x 34,5 cm x 21 cm. Moc grzewcza kurtyny wynosi 3 kW. Przepływ powietrza możemy ustawić w zakresie 900 m2/h do 1200 m2/h.
Zalety
Obudowa: Obudowa urządzenia wykonana jest z wysokiej klasy stalowych płyt. Dzięki temu, że powierzchnia poddana została cynkowaniu, sprzęt praktycznie całkowicie chroniony jest przed działaniem korozji.
3-stopniowy wentylator: Natężenie i prędkość przepływu powietrza możemy dostosować do warunków pogodowych oraz wysokości, na jakiej została zawieszona kurtyna. Jest to możliwie dzięki trójstopniowej skali nadmuchu.
Głośność: Frico Pa2210Ce03 to wyjątkowo ciche urządzenie. W zależności od ustawionej prędkości kurtyna generuje hałas na poziomie od 42 dB do 51 dB.
Energooszczędność: Pomimo tego, iż produkt dysponuje dość dużą mocą grzewczą, pobiera stosunkowo niewiele prądu.
Wady
Montaż: Ze względu budowę Frico Pa2210Ce03 możemy montować tylko do ściany. Jeśli więc szukasz rozwiązania do szklanych drzwi, gdzie mocowanie do frontu jest niemożliwe, powinieneś zastanowić się nad wyborem innego modelu.
9. Ferono FK120E
Ferono FK120E to kolejna propozycja w naszym zestawieniu. Jest to duża kurtyna o wymiarach: 120 cm x 19,5 cm x 65 cm, a więc jest odpowiednia do szerokich przejść. Urządzenie emituje hałas utrzymujący się na poziomie 58 dB.
Do kurtyny dołączono pilot zdalnego sterowania, który ułatwia nam obsługę sprzętu. Jego maksymalny zasięg wynosi 8 m. Poza tym prezentowana kurtyna powietrzna może być sterowana manualnie – na obudowie znajdują się przyciski. Dodatkowym rozwiązaniem zastosowanym w tym sprzęcie jest dioda Led informująca o trybie pracy kurtyny.
Urządzenie jest bardzo wydajne i bezpieczne. Działa bezawaryjnie przez długi czas. Model ten automatycznie dostosowuje się do zmian napięcia i posiada bezpiecznik, który chroni go przed przepięciami.
Kurtyna posiada wszystkie niezbędne atesty, potwierdzające jego bezpieczeństwo. Osoby, które zdecydowały się na ten sprzęt wysoko oceniły jego solidne wykonanie. Produkt uznawany jest za wysoko bezawaryjną propozycję z łatwym systemem obsługi.
Kurtyna Ferono FK120E wyposażona została w silnik o maksymalnym przepływie powietrza 1500 m2/h. Moc grzewcza urządzenia wynosi 4-8 kW. Produkt ma wymiary 120 cm x 19,5 cm x 26,5 cm i waży 17 kg.
Zalety
Zasięg: Ferono FK120E to idealna kurtyna do wysokich pomieszczeń. Możemy ją bowiem zawiesić na wysokości 3 m od podłogi. Taka opcja będzie więc doskonałym wyborem do sal konferencyjnych czy auli. Montując kilka sprzętów obok siebie, stworzymy przyjemną barierę, obniżając jednocześnie koszty poniesione na ogrzanie dużego pomieszczenia.
Zabezpieczenia: Producent wyposażył swój sprzęt w system bezpieczeństwa, który zabezpiecza silnik przed przegrzaniem. Po wyłączeniu urządzenia wentylator działa jeszcze przez 30 min, chłodząc gorące elementy kurtyny.
Sygnał beep: Sprzęt sygnalizuje dźwiękiem “beep” każdą zmianę wprowadzoną pilotem. Ogranicza to przypadkowe przełączenie programu, gdy np. trzymając gadżet w kieszeni, nieświadomie naciśniemy któryś z guzików.
Wady
Wielkość: Kurtyna powietrzna jest dość duża. Mocno wystający, długi korpus będzie więc bardzo widoczny, szczególnie w miejscach zaprojektowanych na przykład w stylu wiejskiej chaty albo zamku.
10. Sonniger GUARD 100E
Jeśli jesteś właścicielem drogiego w eksploatacji pomieszczenia i zależy Ci na zakupie dobrej klasy kurtyny, powinieneś zastanowić się nad wyborem modelu 100 E GUARD marki Sonniger. Jest to niezwykle wydajny produkt, który świetnie sprawdza się w aulach, salach bankietowych czy halach sportowych.
Moc grzewcza o wartości 4 – 6 kW oraz przepływ powietrza na poziomie 2000 m2/h gwarantują użytkownikom pełną izolację od nadciągającego z zewnątrz gorącego lub zimnego prądu. Sprzęt blokuje również przedostawanie się przez drzwi owadów i kurzu, co jest dużym udogodnieniem dla właścicieli lokali użytku publicznego.
Należy podkreślić, że pomimo dość sporej wagi model jest łatwy w montażu. Dokładnie opisana instrukcja obsługi pomoże Ci samodzielnie zawiesić kurtynę, bez ryzyka jej uszkodzenia.
Dzięki solidnym materiałom i wysokiej szczelności Sonniger GUARD 100E może być zainstalowany nawet w miejscach, gdzie panuje dość duża wilgoć. Często wybierany jest więc do kuchni lub do basenowych szatni.
Nowoczesny design i opływowe kształty sprawiają, że kurtyna wpasuje się niemal w każdy wystrój wnętrz. Użytkownicy zaznaczają, że model pasuje zarówno do stylu klasycznego, jak i do pomieszczeń o charakterze np. etnicznym.
Kurtyna powietrzna Sonniger GUARD 100E to sprzęt o wymiarach 108 cm x 25,5 cm x 36,8 cm i wadze 17 kg. Maksymalna moc grzewcza urządzenia wynosi 4/6 kW, a przepływ powietrza osiąga prędkość 2000 m3/h.
Zalety
Wydajność: Urządzenie marki Sonniger wykazuje bardzo dużą wydajność. Przepływ powietrza na poziomie 2000 m3/h jest wartością, która poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, generowanych np. przez nieszczelne lub często otwierane drzwi.
Wilgoć: Producent zamknął silnik w szczelnej obudowie, dzięki czemu jest on odporny na działanie wilgoci.
Wady
Moc: W przypadku bardzo niskich pomieszczeń zakup tak mocnego urządzenia może okazać się nietrafionym pomysłem. Podmuch powietrza będzie bowiem zbyt duży i nieprzyjemny dla przechodzących.
Głośność: Część konsumentów twierdzi, że kurtyna jest dość głośna. Badania wykazały, że dźwięk generowany przez urządzenie osiąga wartość 59 dB.
Przewodnik zakupowy – Jaką kurtynę powietrzną kupić?
O tym, jaka jest najlepsza kurtyna powietrzna dowiesz się z poradnika. Zachęcamy do zapoznania się z nim osoby, które zastanawiają się, czy tego typu urządzenie jest im rzeczywiście potrzebne. W tej części artykułu wyjaśniamy, co należy uwzględnić, aby zakupiony sprzęt okazał się skuteczny w działaniu.
Ciepła czy zimna?
Aby podjąć decyzję, jaką kurtynę powietrzną wybrać, najpierw trzeba się zastanowić, który sprzęt bardziej nas interesuje: Ciepły czy zimny? Urządzenie z ciepłym nawiewem jest wyposażone w nagrzewnicę, za sprawą której wydmuchiwany strumień powietrza jest ogrzewany. Takie urządzenia dobrze sprawdzają się przy wejściu do budynku, gdyż w mroźne dni zapobiegają wychłodzeniu pomieszczenia na skutek częstego otwierania drzwi. Do wyboru mamy kurtyny z nagrzewnicą:
♦ Wodną – regulacja temperatury odbywa się na tzw. elemencie wykonawczym, może być nim elektrozawór. Urządzenia te zasysają powietrze, a następnie wydmuchują je już podgrzane lub schłodzone. Wodna nagrzewnica jest podłączona do obiegu wody CO.
♦ Elektryczną – może być ona 1- lub 2-stopniowa. Moc działania sprzętu można regulować, a za ogrzewanie wydmuchiwanego strumienia powietrza odpowiadają elektryczne grzałki.
Zimna kurtyna powietrzna nie ma nagrzewnicy, co oznacza, że nie daje możliwości korzystania z funkcji podgrzewania strumienia powietrza. To sprzęty znajdujące zastosowanie m.in. przy wejściu do chłodni i podobnych pomieszczeń.
Montaż
Zanim kupimy kurtynę powietrzną, upewnijmy się, że jest przystosowana do montażu w wybranym przez nas miejscu. Nie powinno to być trudne, ponieważ producenci zwykle podają istotne informacje, np. maksymalną wysokość instalacji sprzętu czy szerokość otworu drzwiowego. Należy pamiętać, że tylko dobrze dopasowane urządzenie będzie działało efektywnie.
Wymiary
Pod względem wymiarów dostępne na rynku sprzęty są do siebie podobne. Tak jak już zostało wspomniane, najlepsza kurtyna powietrzna jest dobrze dopasowana do otworu drzwiowego, przy którym ma być zamontowana. Uważa się, że szerokość kratki nawiewnej urządzenia ma być taka sama lub nieco większa od szerokości wejścia. Tylko wtedy uda się uzyskać barierę skutecznie chroniącą pomieszczenie przed stratami chłodu lub ciepła.
Moc
Moc kurtyn powietrznych przeważnie mieści się w zakresie od ok. 150 W do 2000 W (choć w ofercie niektórych producentów można znaleźć też mocniejsze modele). Od tego parametru zależy, czy urządzenie będzie wystarczająco efektywnie działać w danym miejscu. Bardzo często kurtyny powietrzne mają opcję regulacji mocy, dlatego sami możemy decydować o sposobie ich działania, zależnie od okoliczności (temperatury na zewnątrz, prędkości wiatru itp.).
Dostępne funkcje
Poza regulacją mocy, kurtyna powietrzna może mieć też inne, równie przydatne funkcje. To np. automatyczne dogrzewanie pomieszczenia w sytuacji, gdy panująca w nim temperatura spadnie poniżej 5 st. C (zapobiega to jego nadmiernemu wychłodzeniu). Coraz częściej tego typu sprzęty są wyposażone w programator, pozwalający na ich ustawienie, aby włączały się i wyłączały o określonej godzinie. Urządzenia z nagrzewnicą pozwalają na swobodną regulację temperatury w określonym zakresie, żeby w pomieszczeniu nie było za gorąco lub nieprzyjemnie chłodno. Ponieważ manualne sterowanie kurtyną, która jest zawieszona kilka metrów nad podłogą może być nieco kłopotliwe, warto sprawdzić, czy do zestawu został dołączony pilot. Jeśli tak, będziemy mogli zmieniać ustawienia i to bez potrzeby sięgania do umieszczonych na obudowie przycisków.
Bezpieczeństwo użytkowania
Sprzęt, taki jak kurtyna powietrzna jest bezpieczny w użytkowaniu, pod warunkiem, że jest wyposażony w kilka istotnych zabezpieczeń. To m.in. ochrona przed przegrzaniem oraz termostat. Sprawia on, że urządzenie uruchamia się tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest to konieczne (co wpływa też na niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej).
Wygląd
Mimo że wygląd urządzenia nie ma żadnego wpływu na efektywność jego pracy, także ma stosunkowo duże znaczenie. Kurtyna powietrzna jest montowana w widocznym miejscu, dlatego nie powinna mieć negatywnego wpływu na wystrój pomieszczenia i to niezależnie od tego, czy jest używana w domu, biurze, czy restauracji. Obecnie w sklepach znajdziemy tak dużo różnorodnych modeli, że z pewnością uda nam się wybrać taki, który będzie dobrze pasować do miejsca, w którym zostanie zamontowany.
Kurtyny powietrzne w dobrych cenach
Jak dużo kosztuje kurtyna powietrzna? Na to wpływa producent, moc urządzenia, jego budowa i dostępne funkcje. Do wyboru mamy zarówno bardzo tanie sprzęty, za które zapłacimy 100 – 300 zł, jak i znacznie droższe. Zakup niektórych kurtyn, w szczególności tych produkowanych przez znane marki, niekiedy wiąże się z wydatkiem ponad 1000 zł.
FAQ
P1: Co to jest kurtyna powietrzna?
Kurtyna powietrzna to urządzenie montowane nad drzwiami lub obok nich. Przeważnie w skład konstrukcji tego typu sprzętu wchodzi pracujący na obiegowym powietrzu wentylator, a także wymiennik ciepła. Kurtyny powietrzne stosuje się po to, aby stworzyć barierę powietrzną w otworze drzwiowym. Oddziela ona powietrzną strefę wewnętrzną od tej zewnętrznej, która różni się temperaturą, i nie dopuszcza do ich przenikania się. Urządzenia te nie wymagają czasochłonnej konserwacji, należy przede wszystkim regularnie je czyścić i odkurzać. Biorąc pod uwagę temperaturę nawiewanego powietrza, wyróżnia się sprzęty ciepłe oraz zimne.
P2: Co daje kurtyna powietrzna?
Sprzęt, taki jak kurtyna powietrzna montuje się przede wszystkim w celu oszczędności. Urządzenie pozwala na ograniczenie strat ciepła podczas otwierania drzwi, a to wpływa na mniejsze koszty ogrzewania budynku. Taki efekt zapewniają modele ciepłe. Kurtyny zimne zapobiegają napływowi ciepłego powietrza do wnętrza, dlatego dobrze sprawdzają się m.in. przy wejściu do chłodni. Osoby, które zdecydowały się na montaż tego typu sprzętu uważają, że zapobiega on przeciągom. Kurtyna powietrzna sprawdza się także jako zabezpieczenie przed dymem papierosowym, pyłami i innymi zanieczyszczeniami, a nawet przed owadami. Aby jej działanie rzeczywiście okazało się skuteczne, konieczny jest dobór właściwego modelu o odpowiednich parametrach.
P3: Kurtyna powietrzna – jak działa?
Kurtyna powietrzna zapobiega przedostawaniu się zimnego lub ciepłego strumienia powietrza do wnętrza. Przeważnie trafia on przez kratkę wlotową do umieszczonego wewnątrz obudowy wentylatora, a następnie jest wypuszczany na zewnątrz w stronę otworu drzwiowego. Bardzo często kurtyny powietrzne są wyposażone w wymiennik ciepła, który ogrzewa lub schładza powietrze. Jeśli urządzenie jest zamontowane poziomo nad drzwiami, wówczas struga jest wyrzucana z góry w kierunku dolnej części skrzydła. Sprzęty zainstalowane pionowo kierują strumień z jednego do drugiego boku otworu drzwiowego.
P4: Kurtyna powietrzna – kiedy?
Kurtyny powietrzne są montowane m.in. przy wejściach do budynku i mają na celu zapobieganie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczenia (w szczególności zimą). Dzięki temu obniżają się koszty ogrzewania domu, firmy czy innego obiektu, w którym zainstalowano sprzęt. Kurtyna znajduje zastosowanie również przy wejściu do chłodni. Zatrzymuje ona ciepły strumień powietrza, dlatego na podłodze nie powstają zlodowacenia, które mogłyby być niebezpieczne dla osób pracujących w tym miejscu. O montażu urządzenia warto pomyśleć także wtedy, gdy chcemy oddzielić strefę dla osób palących od strefy dla niepalących. Za sprawą kurtyny do minimum zmniejsza się ryzyko, że zapach dymu papierosowego będzie wyczuwalny w całym budynku. To dobre rozwiązanie m.in. w restauracjach, pubach oraz firmach.
P5: Czy kurtyna powietrzna ogrzeje pomieszczenie?
Przeważnie kurtyna powietrzna nie służy do ogrzewania pomieszczenia, a jedynie do zapobiegania jego nadmiernemu wychłodzeniu lub nagrzaniu. Niemniej jednak na rynku dostępne są sprzęty, które zostały dodatkowo wyposażone w nagrzewnicę. Takie urządzenia mogą sprawdzić się jako efektywne źródło ciepła, zwłaszcza w małym lub średniej wielkości pomieszczeniu. Kurtyna powietrzna z nagrzewnicą to dobre rozwiązanie zarówno do domu, jak i wielu innych miejsc. Znajduje ona zastosowanie w: Domkach letniskowych, sklepach, lokalach handlowych, pomieszczeniach socjalnych, lokalach gastronomicznych, jak również warsztatach. Nagrzewnica może być wodna (podłącza się ją do obiegu wody CO) lub elektryczna, wyposażona w grzałki.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ