Ranking 6 najlepszych kotłów kondensacyjnych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 10.05.21

 

Kocioł kondensacyjny – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

W każdym domu niezbędny jest kocioł do podgrzewania wody użytkowej. Jeśli szukasz dobrego modelu kondensacyjnego, może zainteresować Cię produkt Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493. Ma wysoką sprawność, sięgającą nawet 109% oraz płynną modulację mocy. Kocioł jest łatwy w obsłudze, dzięki zastosowaniu panelu sterowania z wyświetlaczem LCD. Model Junkers ma nieduże wymiary, dzięki czemu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Niska emisja tlenków azotu zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Warto rozważyć również zakup kotła kondensacyjnego Logamax Plus GB022K. Sprzęt ma możliwość modulowania mocy w zakresie od 4,8 kW do 21,4 kW. Panel sterowania wyposażono w wyświetlacz LCD oraz wygodne przyciski. Kocioł jest łatwy w obsłudze i wydajny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dwufunkcyjny kocioł Junkers ma wymiennik ciepła wykonany z mocnego stopu aluminiowo-krzemowego, odpornego na korozję. Moc sprzętu można wygodnie modulować. Wnętrze kotła można łatwo czyścić i konserwować, dzięki zdejmowanym ściankom bocznym. Panel sterowania z wyświetlaczem LCD ułatwia obsługę sprzętu. Kocioł jest wydajny i szybko ogrzewa duże ilości wody użytkowej.

Wady

W zestawie nie ma adaptera powietrzno-spalinowego, który trzeba dokupić osobno, jeśli okaże się potrzebny. Kocioł nie sprawdza się w dużych domach o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej 200 m2.

Podsumowanie

Do niedużych mieszkań i domów jednorodzinnych warto wybrać kocioł kondensacyjny Junkers. Szybko ogrzewa duże ilości wody, a przy tym jest ekonomiczny w eksploatacji. Sprzęt ma niską emisję tlenków azotu. Kocioł jest łatwy w obsłudze i wygodny w montażu. Zdejmowane ścianki ułatwiają regularną konserwację poszczególnych części.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą kotła kondensacyjnego Logamax Plus jest możliwość modulowania mocy w zakresie od 4,8 do 21,4 kW. Dzięki temu można dostosować parametry sprzętu do swoich potrzeb. Kocioł wyposażono w wygodny panel sterowania z wyświetlaczem LCD. Wymiennik ciepła jest odporny na korozję, dzięki zastosowaniu mocnego stopu aluminium i krzemu. Sprzęt jest wydajny i oszczędny.

Wady

Komorę w kotle trzeba regularnie czyścić, ponieważ łatwo się zatyka. Należy również odpowiednio dbać o system odpowietrzania, ponieważ podobnie jak w komorze, gromadzi się w nim dużo zanieczyszczeń.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dobrego kotła kondensacyjnego, który będzie ekonomiczny w eksploatacji, możesz zdecydować się na model Logamax Plus. Możliwość dostosowania mocy sprzętu do swoich potrzeb pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i gaz. Kocioł jest łatwy w montażu i zmieści się nawet w niedużych pomieszczeniach.

Rozważ też

Zalety

Kocioł kondensacyjny Buderus Logamax Plus wykonano z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu jest trwały i solidny. Sprzęt może uzyskać sprawność nominalną wynoszącą nawet 109%. Panel sterowania z wyświetlaczem LCD umożliwia łatwą obsługę kotła. W stanie gotowości model Buderus nie pobiera dużo energii elektrycznej, dzięki czemu jest tani w eksploatacji.

Wady

Zawory w kotle Buderus Logamax Plus nierzadko się zapychają, trzeba więc regularnie je czyścić. Sprzęt jest ciężki, przez co do montażu potrzebne są dwie osoby. Dla niektórych użytkowników kocioł pracuje bardzo głośno.

Podsumowanie

Ekonomiczny i solidny kocioł kondensacyjny Buderus Logamax to dobry wybór dla każdego. Jest łatwy w obsłudze, można sterować nim za pomocą panelu z wyświetlaczem LCD lub przez inne sprzęty, połączone z kotłem systemem regulacji. Model Buderus jest wydajny, wysoka sprawność umożliwia zmniejszenie opłat za prąd i gaz oraz emisji szkodliwych substancji.

 

 

6 najlepszych kotłów kondensacyjnych. Opinie w 2021 roku

 

W każdym domu i mieszkaniu niezbędny jest dobry kocioł, który ogrzeje wodę użytkową lub zapewni ciepło w pomieszczeniach. Modele kondensacyjne są wydajne, nierzadko ekonomiczne w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Wybór odpowiedniego sprzętu może być trudny, ze względu na dużą ilość dostępnych wariantów. Nasz ranking kotłów kondensacyjnych zawiera polecane przez użytkowników modele, dzięki czemu wybierzesz produkt dla siebie.

 

Kocioł gazowy kondensacyjny

 

1. Kocioł Kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493

 

Mały i wydajny kocioł kondensacyjny Junkers Cerapur GC2200W 20/25C 7736901493 dobrze sprawdzi się w domach o powierzchni do 200 m2. Zamknięta komora spalania minimalizuje spadki ciepła. Gazowy kocioł kondensacyjny Junkers umożliwia łatwą i płynną modulację mocy od 4,8 kW. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, ma wygodny panel sterowania wyposażony w siedem przycisków i wyświetlacz LCD. Wymiary modelu Junkers to: 71,3 cm wysokości, 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Kocioł jest więc nieduży, dzięki czemu zmieści się w każdym pomieszczeniu.

Gazowy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania Junkers sprawdzi się do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania mieszkania. Sprzęt ma niską emisję tlenków azotu, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny. Kocioł można łatwo wyczyścić i zakonserwować, boczne ścianki są zdejmowane, a specjalny układ hydrauliczny umożliwia wygodny dostęp do wymiennika ciepła.

Użytkownicy modelu Junkers podkreślają, że jest to dobry i tani kocioł kondensacyjny. Wysoka wydajność sprzętu zapewnia ciepło w domu przy niskich kosztach eksploatacji. Kocioł jest łatwy w obsłudze i montażu, można wygodnie zawiesić go na ścianie.

 

 

 

 

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny

 

2. Kocioł Gazowy Kondensacyjny Dwufunkcyjny Logamax Plus GB022K

 

Gazowy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny Logamax Plus GB022K umożliwi Ci szybkie i ekonomiczne podgrzewanie wody użytkowej i ogrzewanie domu. Sprzęt ma możliwość modulowania mocy w zakresie od 4,8 kW do 21,4 kW. Podczas podgrzewania wody użytkowej kocioł może osiągać moc nawet 25 kW. Wymiennik ciepła w modelu Logamax jest wytrzymały i solidny, wykonano go z odpornego na korozję stopu aluminium i krzemu. Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny jest łatwy w obsłudze i sprawdzi się w każdym domu.

Sprzęt wyposażono w panel sterowania z wyświetlaczem LCD oraz siedmioma dużymi przyciskami. Kocioł ma niską emisję szkodliwych substancji, jest więc bezpieczny dla domowników oraz przyjazny środowisku. Gazowy dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny Logamax jest wydajny i oszczędny, jego sprawność może osiągać nawet 109%, co zmniejsza zużycie gazu.

Według opinii użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup modelu Logamax, sprzęt sprawdza się zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w starszych domach. Gazowy kocioł kondensacyjny 21 kW jest wydajny, szybko podgrzewa wodę i utrzymuje wysoką temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

 

 

 

 

Kocioł kondensacyjny z zasobnikiem

 

3. Pakiet, Kocioł Kondensacyjny Buderus Logamax Plus GB072 24 KW + RC35 + FA + Zasobnik 120L 

 

Do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania domu, czy mieszkania dobrym wyborem będzie kocioł kondensacyjny Buderus Logamax Plus GB072 24 KW + zasobnik 120 l. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, ma podświetlany wyświetlacz LCD oraz funkcję Booster, która zwiększa moc kotła do 30 kW. Pojemny zasobnik i większa moc umożliwiają wydajne podgrzewanie wody użytkowej. Model Buderus ma nieduże wymiary, dzięki czemu zmieści się w każdym pomieszczeniu. Kocioł kondensacyjny z zasobnikiem wykonano z wytrzymałych materiałów wysokiej jakości, odpornych na korozję.

W stanie gotowości model Buderus pobiera mniej niż 2 W mocy elektrycznej. Zbiornik wykonano z termoglazury, która zapewnia higieniczne warunki do przechowywania wody. Ponadto dobry kocioł kondensacyjny powinien mieć właściwą izolację termiczną, dlatego w modelu Buderus wykorzystano piankę poliuretanową. Sprzęt umożliwia podgrzewanie wody o wysokiej twardości, sięgającej nawet 2 stopni dh.

Konsumenci, którzy zakupili kocioł kondensacyjny Buderus, są zadowoleni z wyboru. Sprzęt jest wydajny i ekonomiczny w eksploatacji, sprawdza się do podgrzewania wody i ogrzewania pomieszczeń. Kocioł jest łatwy w obsłudze i solidnie wykonany.

 

 

 

 

Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny

 

4. Kocioł Kondensacyjny Gazowy 1-funkcyjny Immergas VICTRIX EXA 24 X ERP 3.025780

 

Z kotłem kondensacyjnym gazowym 1-funkcyjnym Immergas VICTRIX EXA 24 X ERP tanio i wydajnie ogrzejesz cały dom. Po podłączeniu do centralnego ogrzewania sprzęt uzyskuje moc od 5,5 kW do 23,7 kW.  Efektywność energetyczna modelu Immergas osiąga 92%. Temperaturę utrzymywaną przez kocioł w grzejnikach można regulować w zakresie od 20 do 85 stopni Celsjusza. Sprzęt zapewnia ciepło nawet podczas chłodnych zim.

Jednofunkcyjny kocioł kondensacyjny może zostać wykorzystany także do podgrzewania wody użytkowej. Wtedy zakres możliwej temperatury mieści się w przedziale od 30 do 60 stopni Celsjusza. Sprzęt spełnia wszystkie wymagania dyrektywy ErP, jest więc bezpieczny dla środowiska. Kocioł jest łatwy w obsłudze, wyposażono go w cyfrowe sterowanie oraz elektroniczny zapłon. Specjalna pompa energooszczędna sprawia, że sprzęt jest ekonomiczny w eksploatacji.

Jednofunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny Immergas jest polecany przez użytkowników. Konsumenci są zadowoleni z łatwości obsługi oraz wydajnej pracy sprzętu. Kocioł dobrze ogrzewa nawet duże pomieszczenia. Pozwala zaoszczędzić pieniądze i jest przyjazny dla środowiska.

 

 

 

 

 Kocioł kondensacyjny Vaillant

 

5. Kocioł Kondensacyjny Dwufunkcyjny Vaillant VCW 226/7-2 0010019987

 

Jeśli szukasz wydajnego kotła kondensacyjnego, zachęcamy do zakupu modelu dwufunkcyjnego Vaillant VCW 226/7-2. Podgrzewanie wody jest szybkie i ekonomiczne. Sprzęt ma układ Aqua Power Plus, dzięki któremu zwiększa się moc kotła o nawet 21%. Temperaturę wody można regulować, zakres wynosi od 30 do 80 stopni Celsjusza. Moc kotła może osiągać od 7,2 kW do 20,1 kW. Sprzęt wykonano z wysokiej jakości materiałów, odpornych na korozję oraz uszkodzenia mechaniczne.

Kocioł kondensacyjny Vaillant ma klasę energetyczną A, dlatego pozwala zaoszczędzić nie tylko prąd, ale także pieniądze. Sprzęt jest wydajny, szybko nagrzewa wodę i utrzymuje odpowiednią temperaturę w domu lub mieszkaniu. Wszystkie parametry kotła są zgodne z normami przedstawionymi w dyrektywie ErP. Model Vaillant ma duży wyświetlacz i łatwy w obsłudze panel sterowania. Kocioł może być zasilany gazem ziemnym lub po wprowadzeniu odpowiednich zmian, gazem płynnym G31.

Test kotłów kondensacyjnych, który przeprowadzili użytkownicy, wykazał, że model Vaillant jest ekonomiczny, wydajny i komfortowy w obsłudze. Sprzęt szybko dostarcza podgrzaną wodę do wanny lub prysznica oraz utrzymuje odpowiednią temperaturę w grzejnikach.

 

 

 

 

Kocioł kondensacyjny Junkers

 

6. Kocioł Kondensacyjny Jednofunkcyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C 7736901033 

 

Dobrym wyborem do każdego domu i mieszkania jest kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5C. Model ma wymiary: 84 cm wysokości, 44 cm szerokości i 35 cm głębokości, dlatego zmieści się w każdym pomieszczeniu. Kocioł Junkers pracuje cicho, poziom hałasu to ok. 50 dB. W efekcie można zamontować sprzęt nawet w pomieszczeniu mieszkalnym, w kuchni lub w łazience. Kocioł kondensacyjny Junkers ma maksymalną moc znamionową wynosząca 24 kW.

Sprzęt jest przystosowany do podłączenia systemu ogrzewania wody użytkowej. Model Junkers wyposażono w duży, czytelny wyświetlacz LCD, który ułatwia obsługę. Sprzęt ma także wbudowaną automatykę pogodową, która dostosowuje temperaturę wody użytkowej lub grzejników do panujących warunków. Kocioł kondensacyjny Junkers jest ekonomiczny w eksploatacji i przyjazny dla środowiska. Zamknięta komora spalania niweluje utraty ciepła.

Opinie o kotłach kondensacyjnych, wystawione przez użytkowników, są najczęściej pozytywne. Konsumentom podoba się nieduży rozmiar sprzętu oraz łatwość obsługi. Kocioł jest wydajny, bezpieczny i solidny. Montaż jest prosty, sprzęt zmieści się w każdym miejscu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki kocioł kondensacyjny kupić?

 

Do ogrzewania pomieszczeń w domu, czy podgrzewania wody użytkowej, niezbędny jest dobry kocioł. Często polecane przez użytkowników są modele kondensacyjne. Osoby, które mają je zamontowane w swoich domach, są zadowolone z wybranych kotłów. Sprzęty kondensacyjne są wydajne, ekonomiczne w eksploatacji oraz przyjazne środowisku. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać dla siebie, zachęcamy do przeczytania naszego przewodnika. Dowiesz się z niego, jaki jest najlepszy kocioł kondensacyjny oraz jaki sprzęt zamontować w swoim domu.

Co to jest kocioł kondensacyjny?

Kotły kondensacyjne wykorzystuje się do ogrzewania budynków lub podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej zasilane są gazem. Kocioł kondensacyjny pobiera powietrze z zewnątrz budynku, które trafia do zamkniętej komory spalania. Sprzęty charakteryzują się wysoką sprawnością, ponieważ wykorzystują zjawisko kondensacji, czyli skraplania wody. Powstała podczas spalania paliwa energia nie ulega rozproszeniu, a zostaje przekazana do systemu grzewczego. Dzięki temu kotły kondensacyjne zapewniają niskie straty ciepła. W efekcie zmniejsza się także koszt eksploatacji, ponieważ zużywana jest mniejsza ilość paliwa.

 

Rodzaje kotłów kondensacyjnych

Zastanawiając się, jaki kocioł kondensacyjny wybrać, trzeba zastanowić się, jaki rodzaj sprzętu najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Wyróżnia się dwa typy kotłów: jedno- i dwufunkcyjne. Pierwszy rodzaj może być wykorzystywany tylko w jednym celu, zwykle jako część centralnego ogrzewania. Niektóre modele kotłów jednofunkcyjnych mogą być wykorzystane także jako sprzęt podgrzewający wodę. Wtedy jednak nie będą zapewniały ciepła w budynku. Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne mogą zarówno podgrzewać wodę użytkową, jak i współpracować z systemem centralnego ogrzewania. Oba typy mają zarówno wady, jak i zalety. Modele dwufunkcyjne polecane są przede wszystkim do małych mieszkań, ponieważ sprzęt może okazać się niewydajny, gdy w budynku znajdują się na przykład dwie łazienki. Strumień wody zostaje wtedy rozdzielony, co zmniejsza jego ciśnienie oraz nierzadko powoduje spadek temperatury. Kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny może być wyposażony w specjalny zasobnik, który umożliwi podgrzewanie wody użytkowej.

 

Moc kotła kondensacyjnego

Kolejna ważna kwestia, która decyduje o tym, jaki będzie najlepszy kocioł kondensacyjny do Twojego domu, to moc sprzętu. Aby ustalić optymalny parametr, warto wcześniej określić zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Szacuje się, że nieduże domy o dobrej izolacji termicznej nie wymagają montowanie kotłów o wysokiej mocy. W mieszkaniach wystarczą sprzęty o mocy poniżej 10 kW, a im większa powierzchnia, tym wyższa powinna być moc. W dużych domach jednorodzinnych warto zamontować kotły o parametrze ok. 20 kW.  Jeśli sprzęt ma służyć do podgrzewania wody, jego moc musi być wyższa. Najlepiej, aby wynosiła więcej niż 20 kW.

 

Rodzaj mocowania

Kotły kondensacyjne, szczególnie jednofunkcyjne, występują w dwóch wariantach. Sprzęt może być wiszący lub stojący. Modele dwufunkcyjne są przeznaczone do powieszenia na ścianie. Przed zakupem, zmierz miejsce, w którym sprzęt będzie zamontowany. Upewnij się, czy wybrany przez Ciebie model zmieści się w wyznaczonym punkcie w pomieszczeniu. W niedużych mieszkaniach dobre sprawdzą się modele wiszące, ponieważ nie zajmują dużo miejsca. Przy ustawianiu kotła kondensacyjnego w pomieszczeniu, warto wziąć pod uwagę także swój komfort. Większość modeli ma panele służące do obsługi sprzętu, umieszczone w dolnej części obudowy. Dlatego wybierając miejsce na kocioł, upewnij się, czy będzie można łatwo się do niego dostać.

Materiał wykonania

Wybierając kocioł kondensacyjny, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonano. Wnętrze, czyli powierzchnia kondensacyjna, musi być kwasoodporna oraz zabezpieczona przed korozją. Najczęściej stosuje się stal nierdzewną lub stopy innych metali, między innymi aluminium. Obudowa kotła powinna być odporna na uszkodzenia oraz estetyczna, szczególnie jeśli sprzęt będzie znajdował się w widocznym miejscu, w kuchni lub łazience.

 

Ceny kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne w dobrych cenach można znaleźć w sklepach stacjonarnych i internetowych. Koszt zakupu zależy przede wszystkim od rodzaju sprzętu. Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne są tańsze niż wersje dwufunkcyjne. Na cenę wpływa także materiał, z którego wykonano dany model oraz różne funkcje. Najtańsze kotły kondensacyjne można znaleźć za ok. 3 600 zł. Są to małe sprzęty, które dobrze sprawdzą się szczególnie w niedużych mieszkaniach. Za wiszący kocioł dwufunkcyjny trzeba zapłacić ok. 4 000 zł. W przedziale cenowym od 4 200 zł do 4 500 zł można znaleźć wydajne sprzęty do małych i średnich domów. Jeśli szukasz dobrego kotła kondensacyjnego, który pozwoli Ci ogrzać dom i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, możesz kupić go za ok. 6 000 zł. Najdroższe są sprzęty jednofunkcyjne z dołączonym zasobnikiem, umożliwiającym podgrzewanie wody użytkowej. Koszt zakupu zestawu kotła ze zbiornikiem to ok. 9 000 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jaka jest zasada działania kotła kondensacyjnego?

Kotły kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Służą do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń w budynku. Zwykle kotły kondensacyjne zasilane są gazem i działają w oparciu o zjawisko kondensacji. W zamkniętej komorze podczas spalania paliwa następuje skraplanie pary wodnej. W efekcie powstała energia jest przekazana dalej do instalacji, dzięki czemu nie zostaje ona utracona. Kotły kondensacyjne zapewniają dużą wydajność, małe straty ciepła oraz niskie koszty eksploatacji. Energia nie jest stracona, dzięki czemu spala się mniejsza ilość paliwa. Kotły kondensacyjne są także przyjazne dla środowiska. Modele jednofunkcyjne sprawdzają się do ogrzewania pomieszczeń, a modele dwufunkcyjne mogą podgrzewać wodę użytkową i współpracować z systemem centralnego ogrzewania. 

 

P2: Jaki kocioł kondensacyjny wybrać do domu o powierzchni 150m2?

Wybór kotła kondensacyjnego zależy od zapotrzebowania na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach. Eksperci wskazują jednak, że w mieszkaniach i budynkach o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 m2 wystarczy nieduży sprzęt o mocy kilkunastu kW. Jeśli potrzebujesz kotła, który połączysz z systemem centralnego ogrzewania, warto wybrać model jednofunkcyjny o mocy do 20 kW. W przypadku, gdy sprzęt ma służyć także do podgrzewania wody użytkowej, warto poszukać wariantu z zasobnikiem lub kotła dwufunkcyjnego. Model przeznaczony do ogrzewania cieczy powinien mieć większa moc, przekraczającą 20 kW, niezależnie od rozmiaru budynku. Nieduże domu i mieszkania nie wymagają dużych sprzętów o wysokiej mocy, jeśli są przeznaczone do centralnego ogrzewania. 

P3: Jak ustawić kocioł kondensacyjny?

Aby móc w pełni korzystać z możliwości kotła kondensacyjnego oraz aby osiągnął on wysoką sprawność, trzeba go odpowiednio ustawić. Warto jeszcze przed zakupem dobrze dopasować moc sprzętu do swoich potrzeb i wielkości budynku. Duże znaczenie ma wartość minimalna, ponieważ to ona pozwala ekonomicznie użytkować kocioł. Do małych budynków parametr mocy minimalnej może wynosić nawet 5 kW. Dzięki temu w czasie, gdy sprzęt nie musi być mocno eksploatowany, nie powstanie nadwyżka mocy, która doprowadzi do wyższych kosztów użytkowania. Aby osiągnąć wysoką sprawność kotła, warto ustawić niską temperaturę czynnika grzewczego, jednak odpowiednio dopasowaną do potrzeb. Aby osiągnąć zadowalający rezultat grzewczy, wystarczy ustawić temperaturę na możliwie najniższą.  

 

P4: Ile gazu spala kocioł kondensacyjny?

Ilość spalonego przez kocioł gazu podczas intensywnej pracy zależy od wielu czynników. Znaczenie ma przede wszystkim rodzaj paliwa. Aby obliczyć, ile gazu zużywa Twój kocioł, możesz pomnożyć średnią ilość energii cieplnej, powstałej z 1 m3 wykorzystywanego gazu przez sprawność sprzętu, zwykle wynoszącą od 100% do 109%. Następnie trzeba pomnożyć wielkość powierzchni użytkowej budynku przez zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Otrzymany wynik ponownie należy pomnożyć przez wartość uzyskaną z pierwszego równania. Warto wiedzieć, że na ilość spalanego gazu wpływa wiele czynników, na przykład temperatura wody w zbiorniku kotła lub chwilowe zmiany w mocy grzewczej.

 

P5: Jak podłączyć gazowy kocioł kondensacyjny?

Gazowy kocioł kondensacyjny najczęściej występuje w wersji wiszącej. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. Kocioł powinien być umieszczony w niedużej odległości od dopływu wody i źródła zasilania, czyli energii elektrycznej. Wykonanie instalacji, jak i podłączenie sprzętu i uruchomienie go powinno zostać zlecone profesjonalnej firmie. Wszystkie przewody trzeba dokładnie kontrolować, aby nie były uszkodzone, co prowadzi do wycieku gazu. Ponadto instalacja musi być szczelna i wykonana prawidłowo. Wiele firm zajmujących się sprzedażą kotłów kondensacyjnych, oferuje również możliwość podłączenia sprzętu. Warto skorzystać z takiej usługi lub zdecydować się na pomoc innej firmy. Kotła kondensacyjnego nie powinno podłączać się bez odpowiedniej wiedzy i przebytego szkolenia. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments