Kominek z płaszczem wodnym – Poradnik zakupowy, ranking i test
Jeżeli ciekawi Cię, które kominki z płaszczem wodnym wśród tych dostępnych na rynku są najczęściej polecane do ogrzewania domów i mieszkań, koniecznie zajrzyj do naszego rankingu. Opisaliśmy w nim nie tylko tradycyjne modele, ale również te narożne i wolnostojące. Na szczycie zestawienia uplasował się piecyk Corner 67/45 H-P umożliwiający regulację mocy w zakresie od 8 kW do 15 kW. Sprawność modelu to 80,2%, co oznacza, że pozwala on na efektywne ogrzanie pomieszczeń. Atutem kominka jest system automatycznego czyszczenia szyb. Chętnie kupowany jest także piecyk La Nordica NORMA S IDRO DSA BO, którego sprawność jest równa 78,6%. Kominek jest wolnostojący, wykonano go z solidnych materiałów.
6 najlepszych kominkiem z płaszczem wodnym. Opinie w 2023 roku
Stworzyliśmy ranking kominków z płaszczem wodnym, w którym opisaliśmy wydajne modele, skutecznie ogrzewające pomieszczenia, a przy tym atrakcyjne.
Tabela porównawcza
Kominek z płaszczem wodnym Castorama
- 1. Wkład kominkowy Corner 67/45 H-P 12 kW
- 2. La Nordica Piec wolnostojący 19,5kW NORMA S IDRO DSA BO
- 3. TS HYDRO z płaszczem wodnym brązowy
- 4. Wkład kominkowy Zibi 12 kW Prawy BS
- 5. Kominek na pellet i drewno z płaszczem wodnym Felix Aqua
- 6. Kratki Wkład Kominkowy Z Płaszczem Wodnym Amelia 24
- Przewodnik zakupowy – Jaki kominek z płaszczem wodnym kupić?
- FAQ
- Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?
1. Wkład kominkowy Corner 67/45 H-P 12 kW
Model Corner 67/45 H-P jest odpowiedni do domków jednorodzinnych, ponieważ wymaga odpowiedniej instalacji, a także pozwala na ogrzanie dużych pomieszczeń (145 m2). Maksymalna moc kominka wynosi 15 kW. Model jest przeznaczony do zabudowy w rogu, co umożliwia dostosowanie dekoracji frontu do wystroju pokoju.
Kominek z płaszczem wodnym Castorama jest bardzo wydajny, ponieważ jego sprawność to 80,2%. W palenisku spala się drewno lub brykiet drzewny o maksymalnej długości 50 cm. Wymiary modelu są równe: szerokość – 81 cm, wysokość – 149 cm i głębokość – 62,5 cm i waży on 229 kg. Otwór na dym ma średnicę 18 cm, a spaliny spalają się w temperaturze 253 st. C, przy czym podczas pracy uwalnia się około 0,09% CO (tlenku węgla).
System automatycznego czyszczenia szyb jest wygodny i dzięki niemu kominek przez cały czas wygląda estetycznie. Model trzeba regularnie konserwować, gdyż umożliwia to przedłużenie jego bezawaryjnej pracy. Ciekawią Cię opinie o kominkach z płaszczem wodnym Castorama? Użytkownicy są bardzo zadowoleni z zakupionych w sklepie modeli, ponieważ są wytrzymałe, co daje pewność, że posłużą przez wiele lat. Na temat Corner 67/45 H-P kupujący także wypowiadają się pochlebnie, głównie ze względu na nienagrzewającą się rączkę, dzięki której można łatwo załadować opał w trakcie palenia się drewna.
Kominek z płaszczem wodnym wolnostojący
2. La Nordica Piec wolnostojący 19,5kW NORMA S IDRO DSA BO
Wielu konsumentów jest zadowolonych z modelu La Nordica NORMA S IDRO DSA BO, ponieważ jest łatwy w użytku i utrzymaniu czystości. W palenisku należy spalać drewno, a rozpalanie ognia jest dość proste. Wydajność spalania wynosi 78,6% a zużycie opału na godzinę jest równa 5,8 kg. Sprzęt prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ponieważ ma wyjątkowy kształt, a przednia szyba jest dość duża, co zapewnia dobrą widoczność ognia. Model można ustawić w salonie lub sypialni, aby skutecznie ogrzać pomieszczenie i stworzyć wyjątkowy klimat.
Warto zainwestować w ten wolnostojący kominek z płaszczem wodnym, ponieważ jest wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów. Palenisko jest zrobione ze stali, żeliwa oraz białego szamotu, który bardzo dobrze utrzymuje wysoką temperaturę. Płaszcz wodny ma pojemność 40 l, a ciśnienie robocze wynosi 2,5 bara. Odpowiednia temperatura pracy kominka wynosi ok. 75 st. C.
Istnieje możliwość wyboru koloru obudowy kominka. Wymiary modelu są równe: 72 cm x 124,2 cm x 57,5 cm i waży on 249 kg, a samej szyby to 42,4 cm x 35 cm. Średnica otworu na wyjście spalin wynosi 16 cm. Moc nominalna kominka to 19,5 kW, z czego do pomieszczenia jest oddawane 4,6 kW. Model może ogrzewać domy o powierzchni do 559 m3.
3. TS HYDRO z płaszczem wodnym brązowy
Model TS HYDRO wyróżnia ciekawy styl, łączący elementy tradycyjne oraz nowoczesne. Kominek bardzo dobrze wpasuje się w różne wnętrza, dodając im nieco przytulności i ciepła. Sprzęt pięknie prezentuje się w salonie i jest bardzo praktyczny, ponieważ skutecznie ogrzewa pomieszczenie w chłodne dni. Moc cieplna modelu to 5 kW, a moc płaszcza wodnego jest równa 7 kW.
Ten dobry i tani kominek z płaszczem wodnym jest wykonany ze stali kotłowej, którą wyróżnia duża odporność na uszkodzenia spowodowane działaniem wysokiej temperatury. Użytkownicy są zadowoleni, że model jest bardzo wygodny i szybki w czyszczeniu, ponieważ ma zbiornik na popiół wykonany z blachy. Pod paleniskiem zostało wygospodarowane miejsce na przechowywanie opału (drewna, brykietu). Wymiary kominka są równe 49,3 cm × 57,3 cm × 83,2 cm.
Szyba, znajdująca się na drzwiczkach, umożliwia oglądanie ognia oraz sprawdzenie, kiedy trzeba uzupełnić opał. Okienko automatycznie się czyści, dlatego użytkownik nie napracuje się przy pozbyciu się smogu z szybki. Króciec, czyli rurka do odprowadzania spalin, przymocowana jest z góry i ma średnicę 12 cm. Pojemność zbiornika na wodę jest równa 10 l. Wydajność spalania sięga 84%, więc jest dość wysoka.
Kominek z płaszczem wodnym narożny
4. Wkład kominkowy Zibi 12 kW Prawy BS
Jeżeli interesuje Cię narożny kominek z płaszczem wodnym, to warto zainteresować się modelem Kratki Zibi 12. Sprzęt może się świetnie prezentować i można go dowolnie zabudować, dopasowując do wystroju salonu. Moc sprzętu wynosi 11 kW. Wnętrze paleniska wyłożono materiałem Acumotte, który skutecznie akumuluje ciepło, dlatego nawet po wypaleniu się opału, jest ciepło. Kominek jest wykonany ze stali, dzięki czemu jest bardzo wytrzymały.
Wymiary modelu są równe: szerokość – 76,5 cm, wysokość – 87,3 cm i głębokość – 44 cm. I jest przystosowany do palenia drewnem liściastym. Palenisko mieści polana o długości 40 cm. Opinie o kominkach z płaszczem wodnym producenta Kratki są bardzo pozytywne. Konsumenci są zadowoleni z produktów firmy. Opisywany model zyskał wiele pochlebnych komentarzy, szczególnie dotyczących szyby, która atrakcyjnie wygląda. Kupujący twierdzą, że model ma wkład, który ułatwia rozpalanie.
System zimnej szyby oraz klamki zapewnia bezpieczne dokładanie opału do środka, a do tego nie trzeba się martwić, kiedy dzieci są w pobliżu. Wylot spalin ma średnicę 18 cm, a jego wielkość można regulować. Emisja cieplna CO podczas pracy wynosi jedynie 0,1%, a temperatura spalin to 295 st. C. Sprawność cieplna kominka sięga 80%, więc jest dość wysoka. Model waży 150 kg, czyli jest stosunkowo ciężki, dlatego potrzeba kilku osób, aby go zamontować.
Kominek z płaszczem wodnym na pellet
5. Kominek na pellet i drewno z płaszczem wodnym Felix Aqua
Kominek z płaszczem wodnym na pellet IWONA Felix Aqua może spalać także drewno. Moc modelu wynosi około 13 kW i może być on używany w pomieszczeniach i domach do 170 m2. Model jest przeznaczony do zabudowy, dlatego można dowolnie wykonać zabudowę, aby pasowała do wystroju. Kupujący są zadowoleni, że kominek łatwo się montuje i dlatego można go samodzielnie zainstalować w domu. Zasobnik na opał ma pojemność 30 kg, co starcza nawet na 2 dni, więc nie trzeba go często uzupełniać.
Test kominków z płaszczem wodnym potwierdza, że łatwo się go rozpala. Sprzęt ma automatyczny system czyszczenia paleniska, a także zastosowano w nim system czystej szyby, co jest bardzo wygodne. Wymiary modelu wynoszą: głębokość – 70 cm i szerokość – 75 cm.
W palenisku podczas spalania znajduje się niewielka ilość pelletu, więc w razie potrzeby można szybko ugasić ogień. Pracę kominka łatwo się kontroluje, ponieważ można ustawić, jaką temperaturę chce się osiągnąć i urządzenie spala opał w taki sposób, aby ją utrzymać. Właściwą pracę ułatwia wbudowany termostat pokojowy. Kominek można ustawiać przy użyciu panelu sterowania lub przez Internet. Model łatwo się obsługuje, ponieważ wystarczy włożyć do środka opał i włączyć go.
Kominek z płaszczem wodnym Kratki
6. Kratki Wkład Kominkowy Z Płaszczem Wodnym Amelia 24
Polecamy Kratki Amelia 24 Deco każdemu, kto szuka dla siebie dobrego kominka z płaszczem wodnym. Model umożliwia stworzenie przyjemnej atmosfery w pomieszczeniu, szczególnie w chłodne, zimowe wieczory. Sprzęt skutecznie ogrzewa pokoje. W palenisku spala się polana o maksymalnej długości 50 cm. Kupujący doceniają ten model za dużą szczelność, łatwość obsługi i solidne wykonanie.
Kominek z płaszczem wodnym Kratki ma bardzo atrakcyjny, dekoracyjny front, który bardzo dobrze ozdabia pomieszczenie. Popielnik umożliwia łatwe i szybkie wyrzucenie popiołu powstałego po spaleniu opału. Do paleniska należy doprowadzać powietrze z zewnątrz. Moc produktu to 24 kW, a moc wodna wynosi 20 kW. Wymiary modelu to: szerokość – 75 cm, wysokość – 95,9 cm i głębokość – 48,9 cm.
Ten dobry kominek z płaszczem wodnym ma szyber, który umożliwia kontrolę ciągu powietrza, w efekcie czego pozwala regulować wydajność spalania. Wnętrze wypełniono materiałem Acumotte, który bardzo dobrze zatrzymuje ciepło, nawet po zgaszeniu ognia. Kominek jest wykonany z blachy kotłowej o grubości 4 mm, dlatego można go bezpiecznie używać przy wysokich temperaturach. Przód oraz podstawkę modelu zrobiono z żeliwa, które jest bardzo wytrzymałe. Na drzwiczkach znajduje się trwała, ceramiczna szyba (ceramika szklana).
Przewodnik zakupowy – Jaki kominek z płaszczem wodnym kupić?
Kominek z płaszczem wodnym może być podstawowym źródłem ciepła w domu. Dobrze sprawdza się on w szczególności w przypadku alergików, ponieważ nie wzbija w powietrze cząsteczek kurzu, roztoczy i pyłków. Jeżeli zastanawiasz się, jaki jest najlepszy kominek z płaszczem wodnym, zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem. Stosując się do umieszczonych w nim wskazówek, bez wątpienia znajdziesz właściwy piecyk.
Miejsce montażu
Jeżeli marzy nam się kominek, musimy dobrze przemyśleć, gdzie go zamontujemy. To zależy m.in. od metrażu pomieszczenia. Jeśli wnętrze jest duże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać model instalowany na ścianie, ewentualnie wolnostojący. Do mniejszych pokoi polecamy piecyki narożne, czyli przystosowane do montażu w narożniku. Pozwalają one lepiej zagospodarować przestrzeń i nie zajmują dużo miejsca.
Układ otwarty czy zamknięty?
Podobnie jak zwykłe kominki, te z płaszczem wodnym mogą mieć układ zamknięty lub otwarty. Różnią się one nieco sposobem działania, pod względem wyglądu są do siebie podobne. Piecyki zamknięte są wyposażone w naczynie wzbiorcze (odporne na działanie wysokich temperatur) i wężownicę schładzającą. Przez nią odprowadzany jest nadmiar ciepła z kominka, a to zapobiega zbyt wysokiemu wzrostowi ciśnienia wody. Z tego względu nie trzeba się obawiać przegrzania piecyka, co mogłoby być niebezpieczne. Modele pracujące w układzie otwartym mają naczynie wzbiorcze otwarte. Dzięki temu ciśnienie wody utrzymuje się na równym poziomie, a ryzyko pojawienia się awarii jest zmniejszone do minimum.
Wymiary i waga
Jeżeli nie sprawdzimy całkowitych wymiarów kominka, już przy montażu może się okazać, że jest on zbyt duży. Wtedy konieczne będzie znalezienie innego miejsca instalacji lub wymiana na mniejszy model. Chcąc tego uniknąć, warto zmierzyć przestrzeń przeznaczoną do zamontowania piecyka i dopiero potem rozpocząć poszukiwania odpowiedniego produktu. Najlepszy kominek z płaszczem wodnym dobrze dopełnia wnętrze i nie utrudnia swobodnego poruszania się po pomieszczeniu. Tego typu piecyki zwykle są stosunkowo ciężkie, bo ważą od kilkudziesięciu do kilkuset kilogramów, dlatego instalacja w pojedynkę nie należy do najłatwiejszych czynności.
Materiał wykonania
Piecyk musi być solidny, a jednocześnie elegancko się prezentować, dlatego trzeba sprawdzić, z czego został wykonany. Najczęściej wykorzystywane materiały do produkcji to wytrzymałe gatunki stali (np. kotłowa) i żeliwo. Kominek powinien wykazywać odporność na działanie wysokich temperatur, na które jest narażony podczas użytkowania.
Moc
To, jak duża jest moc kominka, wpływa na jego efektywność. Wartość tego parametru należy dobrać do metrażu domu czy mieszkania. Jak podkreślają specjaliści, uwagę powinniśmy zwracać na moc nominalną, a nie maksymalną, ponieważ trudno jest ją osiągnąć w warunkach domowych. Przyjęło się, że na ogrzanie 10 m2 powierzchni, przy dobrej izolacji budynku i wysokości pomieszczeń równej 2,6 m, potrzeba od 800 W do 1000 W mocy. Wynika z tego, że do dobrze ocieplonego mieszkania o powierzchni 40 m2 potrzebujemy piecyka, którego moc mieści się w zakresie od 3200 W do 4000 W.
Sprawność grzewcza
Pod względem sprawności grzewczej bardziej skuteczne są modele działające w układzie zamkniętym. W ich przypadku jest to minimum 70%, co oznacza, że w trakcie spalania paliwa stałego taka ilość energii jest odbierana w formie ciepła. Kominki z układem otwartym mają mniejszą sprawność grzewczą, wynoszącą zazwyczaj kilkanaście procent.
Paliwo
Piecyki z płaszczem wodnym przeważnie są opalane drewnem, głównie twardymi gatunkami liściastymi, takimi jak brzoza, dąb, jesion oraz buk. Dobrze sprawdza się także drewno z drzewek owocowych. To, jak długie mogą być polana, zależy od wymiarów paleniska. Najczęściej jest to ok. 30 cm. Niektóre kominki mogą być opalane węglem brunatnym, a nawet peletem, czyli granulatem produkowanym z odpadów drzewnych.
Łatwość w utrzymaniu w czystości
Niezależnie od tego, w jakim układzie będzie pracował wybrany przez nas piecyk, konieczne będzie regularne czyszczenie go. Jeżeli szyba będzie pirolityczna, nie będziemy mieć problemu z jej myciem, bo tak naprawdę sama oczyści się z cząsteczek sadzy. Wynika to z pokrywającej ją warstwy tlenków metalu, za sprawą których dochodzi do zjawiska pirolizy (związki chemiczne ulegają rozkładowi na skutek działania wysokiej temperatury). Co pewien czas musimy też usuwać nagromadzony w palenisku popiół. Jeśli popielnik będzie wyjmowany, nie powinno to być kłopotliwe.
Pojemność płaszcza wodnego
Pojemność płaszcza wodnego uzależniona jest od mocy kominka. Według ekspertów w 20 000 W piecyku powinno mieścić się ok. 60 l wody. W przypadku mniej wydajnych modeli jest to przeważnie kilkanaście litrów.
Design
Przy podejmowaniu decyzji, jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać, powinniśmy też wziąć pod uwagę design. Piecyk ma tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, dlatego trzeba dopasować go do wystroju. Na pewno bez trudu znajdziemy właściwy model, ponieważ na rynku są nie tylko klasyczne kominki, ale też bardziej nowoczesne i o minimalistycznym designie. Warto mieć też na uwadze, że pod nazwą kominek kryją się nie tylko modele wolnostojące, ale również wkłady, które trzeba samemu obudować. Decydując się na drugą opcję, możemy dobrać obudowę, która jest ładna, a przy tym dobrze komponuje się z meblami oraz dekoracjami.
Kominki z płaszczem wodnym w dobrych cenach
Minimalna kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup kominka z płaszczem wodnym, to ok. 1000 zł. Cena jest uzależniona nie tylko od marki, ale i mocy nominalnej, sprawności grzewczej, układu czy materiału wykonania. Przeciętnie piecyki dostępne w ofercie renomowanych producentów kosztują od 2000 zł do 15 000 zł.
FAQ
P1: Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Woda z kominka z płaszczem wodnym zostaje ogrzana w wymienniku wkładu kominkowego. Podobnie jak woda podgrzewana w kotle w piecach centralnego ogrzewania, jest ona przekazywana do grzejników. Zwykle kominek z płaszczem wodnym nie jest jedynym źródłem ciepła w domu. Często użytkownicy oprócz niego decydują się również na piec gazowy lub elektryczny, by działały one nawet wtedy, kiedy drewno w kominku nie zostanie na czas uzupełnione lub na dworze będzie bardzo duży mróz.
P2: Kominek z płaszczem wodnym czy bez?
Płaszcz wodny w kominku jest dodatkowym źródłem ciepła. To tak naprawdę bardzo dobry pomysł na alternatywne źródło ogrzewania w naszym domu. W razie gdy dojdzie do awarii pieca, mamy możliwość podgrzania wody w grzejnikach i dzięki temu uda się nam utrzymać w miarę stałą temperaturę w domu. Kominek bez płaszcza wodnego jest źródłem ciepła jedynie dla pomieszczenia, w którym się znajduje. Z drugiej strony kominek z płaszczem wodnym wymaga konserwacji, by całość instalacji prawidłowo działała. Trzeba liczyć się z tym, że serwisowanie poszczególnych elementów instalacji może być kosztowne.
P3: Ile kosztuje kominek z płaszczem wodnym?
Ceny kominka z płaszczem wodnym wahają się od 1 tys. do 3 tys. i więcej. Podane kwoty dotyczą samego wkładu. Za około 1500 zł kupimy obudowę wkładu kominowego. Nie zapominajmy o ekipie, która wykona samą obudowę. Jej wynajęcie zwykle to koszt około 2500 zł. Są osoby, które tego typu prace są w stanie wykonać samodzielnie, ponieważ bardzo dobrze znają się na hydraulice i nie sprawia im kłopotu instalacja ogrzewania. Jeśli i Ty należysz do tej grupy, zaoszczędzisz blisko 3000 zł.
P4: Jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym?
Kominek z płaszczem wodnym najlepiej podłączać w trakcie remontu lub na samym początku budowy domu, ponieważ podłączanie go do centralnego ogrzewania może wymagać zrobienia dość dużego bałaganu. W pierwszej kolejności podłączamy wylot spalin. Następnie przystępujemy do podłączania czynnika grzewczego, czyli miedzianych rur łączących płaszcz kominka z instalacją centralnego ogrzewania. Podłączamy zimną wodę do wężownicy. Następnym etapem pracy jest podłączenie przewodów – sterowania przepustnicą oraz tych do czujników temperatury. Na samym końcu przystępujemy do podłączania przewodów sterujących pompą obiegową. Kominek z płaszczem wodnym możemy podłączyć w obiegu otwartym, jak i zamkniętym.
P5: Jak wyczyścić kominek z płaszczem wodnym?
Czyszczenie kominka z płaszczem wodnym ma istotny wpływ na jego wydajność. Przede wszystkim należy codziennie czyścić popielnik. Szybę w drzwiczkach czyścimy w zależności od stopnia zabrudzenia, używając do tego specjalnych detergentów. Komorę załadunkową należy oczyścić z osadu, gdy uzbiera się go około 2-3 mm. Tę czynność wykonujemy za pomocą stalowej szczotki. Również stosując odpowiednie środki chemiczne możemy nieco zredukować wytwarzanie się sadzy w przyszłości. Okresowo musimy pamiętać o nasmarowaniu ruchomych elementów kominka, takich jak mechanizmy przepustnicy czy np. rączkę do zamykania drzwiczek. Raz do roku czyścimy również przewody spalinowe, używając do tego celu specjalnej szczotki kominiarskiej.
Jak obudować kominek z płaszczem wodnym?
Obudowanie kominka z płaszczem wodnym nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Warto go wykonać, by całość prezentowała się estetycznie i była w pełni dopasowana do stylistyki pomieszczenia, a dodatkowo pełniła funkcję grzewczą dla domu. Wiesz już, jaki kominek z płaszczem wodnym jest polecany. Z tej części dowiesz się, jak wykonać do niego zabudowę.
Co musisz wiedzieć przed przystąpieniem do pracy?
Wiedz, że wkłady z płaszczem wodnym wymagają nieco innego sposobu zabudowy, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wkładów powietrznych. Musisz pamiętać o jak najlepszym zaizolowaniu wkładu, by nie nagrzewał się zbyt szybko. Z drugiej strony nie może on tracić zbyt dużo energii podczas palenia. Z obliczeń fachowców wynika, że energia wkładu płaszczowego, która jest przeznaczona na wypromieniowanie przez szybę i obudowę do pomieszczenia w którym się znajduje, nie przekracza 2-3 kW. W takim przypadku moc płaszcza zasilającego grzejniki sięga 24 kW.
Dolot powietrza do kominka z płaszczem wodnym
Kominki w większości przystosowane są do instalacji dolotu powietrza z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie jest i praktyczne, i bezpieczne. Dolot powietrza z zewnątrz jest przyłączany przez automatyczną przepustnicę, połączoną ze sterownikiem kominka, co daje nam dużą kontrolę płomienia, więc i wysoką ekonomię spalania. Powietrze najlepiej poprowadzić rurami o średnicy zbliżonej do 100 mm, dlatego że cała armatura przyłączeniowa zwykle ma właśnie taką średnicę. Przewody najczęściej znajdują się pod podłogą, więc przyłącze wykonuje się zwykle przed wylewkami posadzki.
Wykonanie zabudowy wkładu kominkowego
Kiedy już wkład kominkowy zostanie ustawiony na stalowej podstawie, po jego wypoziomowaniu możemy przystąpić do obudowy kominka. Możemy wykonać ją na dwa sposoby – albo obudować kominek pustakami lub cegłą, albo zastosować tzw. zabudowę suchą, czyli wykonywaną przy pomocy stalowych profili i płyty gipsowej. W obu przypadkach wewnątrz obudowy montujemy kominkowe płyty izolacyjne. Przestrzeń między nimi, a zabudową uszczelniamy specjalną aluminiową taśmą, by nie wyginały się one i nie odkształcały. Po bokach i z tyłu kominka, musi znajdować się ok. 10 cm przestrzeni dla krążącego powietrza. Również przy drzwiczkach zostawiamy ok. 3-5 mm luzu.
Pamiętaj, że ciepło powinno krążyć tylko przez kanały zabudowy. Oprócz przestrzeni, o których pisaliśmy, nie powinno być ich więcej.
Niezależnie od tego, w jakim stylu zostanie wykończona obudowa kominka, warto pamiętać o jej kilku cechach, które znacznie usprawniają korzystanie z niego – np. zamontowanie parapecika pod drzwiczkami. Wokół drzwiczek warto zamontować specjalne daszki, które również niwelują utratę ciepła. Wierzch kominka warto pokryć kamieniem, ponieważ jest on ognioodporny i łatwy w utrzymaniu w czystości. Lepiej w okolicy kominka nie pozostawiać białych ścian, ponieważ gorące powietrze, dym oraz kurz z dokładanego drewna, mogą skutecznie zabrudzić otoczenie kominka.
Bardzo ważnym elementem obudowy kominka z płaszczem wodnym jest również podłoga przed nim. Powinna ona być odporna na gorący popiół i łatwa w czyszczeniu.
Przed wykonaniem zabudowy koniecznie kilka razy rozpal w kominku. Chodzi o to, by cały układ mógł się wygrzać, dzięki czemu Ty będziesz mógł szybko wychwycić ewentualne usterki, które będzie można usunąć od ręki.
4 zalety kupna kominka z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać mieszkanie czy dom. Urządzenie to ma wiele zalet, przede wszystkim ułatwia rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach. Poniżej przedstawiamy kilka innych zalet płynących z kupna kominka z płaszczem wodnym.
Obniżenie kosztów ogrzewania
Jeżeli połączysz kominek z płaszczem wodnym z innym sposobem ocieplania domu (na przykład gazowym), to będziesz w stanie obniżyć koszty za ogrzewanie. Połączenie dwóch instalacji umożliwi Ci zmniejszenie korzystania z tej gazowej, w efekcie czego wydasz mniej pieniędzy na paliwo, którym dotychczas ogrzewałeś dom. Ponieważ drewno jest tańsze niż gaz, w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy na inne wydatki. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz rozłożyć i ustalić, która instalacja będzie wykonywała konkretne działania (oprócz ogrzewania mieszkania przydatne będzie ustalenie ogrzewania wody). Podczas instalacji kominka z płaszczem wodnym musisz zastanowić się, które komponenty będą przez niego ogrzewane. Możesz wybrać opcję z całkowitym grzaniem wody lub tylko podgrzewaniem. Gdy w bojlerze magazynującym ciepłą wodę spadnie temperatura, kominek ją dogrzeje i będzie ona zdatna do użytku. Oprócz tego może on stać się elementem wspomagającym ogrzewanie mieszkania. Jeżeli masz ogrzewanie podłogowe w kilku pomieszczeniach, kominek z płaszczem wodnym z pewnością dobrze spisze się jako forma ocieplenia konkretnego pomieszczenia. Wszystko to warto uwzględnić już w planach budowy, aby później nie mieć problemów z zamontowaniem i połączeniem instalacji.
Komfortowe ogrzewanie całego domu
Nowy kominek z płaszczem wodnym umożliwia komfortowe ogrzanie całego domu. To bardzo wygodny sposób na ocieplenie pomieszczeń, ponieważ nie musisz mieć pieca w piwnicy. Decyzję o jego zainstalowaniu należy podjąć już na etapie planowania i rozmieszczania elementów na architektonicznym projekcie. To ważne, aby z wyprzedzeniem zaplanować jego instalację, ponieważ znacznie ułatwi i przyśpieszy to prace remontowe. Jeżeli tego nie uczynisz, to będziesz musiał przygotować się na renowację mieszkania, ponieważ należy dokładnie przygotować podłoże na taką instalację.
Dekoracja
Kominek z płaszczem wodnym jest bardzo dobrym sposobem na dekorację pomieszczenia. Spełni on funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też grzewczą. Palące się drewno sprawi, że w pokoju zrobi się przytulnie. Kominek warto umieścić w zabudowie. Możesz ją dowolnie zaprojektować, aby pasowała do wystroju wnętrza. Jeśli lubisz minimalizm, wystarczy, że instalacja zostanie zabudowana specjalnymi płytami (odpornymi na wysokie temperatury). Później możesz pomalować ją farbą (warto wybrać tę odporną na temperatury, ponieważ będziesz mieć gwarancję, że nie będzie ona odpryskiwać). Ogrzewając dom takim kominkiem tworzysz w nim przytulną atmosferę. Zimą siedzenie przy rozpalonym kominku jest bardzo przyjemne. Podczas świąt możesz poczuć magiczny nastrój.
Przygotowanie ciepłej wody do użytku
Jedną z głównych zalet kominka jest przygotowanie ciepłej wody do użytku. Ponieważ w obiegu krąży ciepła woda, przez cały czas będziesz miał dostęp do gorącej cieczy i nie będziesz musiał martwić się o jej brak. Warto kupić spory zbiornik na ogrzewaną przez kominek wodę, aby była ona dostępna cały czas, a nie tylko wtedy, kiedy palisz w kominku. Ważne jest, aby nie dopuścić do przegrzania instalacji. Do jej chłodzenia służy specjalna wężownica schładzająca (powyginana, miedziana rura). Łączy się ją z instalacją zimnej wody, a na końcu umieszcza się zawór termostatyczny. Jego zadaniem jest reakcja na zbyt wysoką temperaturę (zazwyczaj 95 stopni Celsjusza). Gdy kominek osiągnie taką temperaturę przez wężownice przepływa zimna woda, która odbiera nagromadzone ciepło z kominka chłodząc instalację.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ