Ranking 12 najlepszych kominków narożnych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 05.02.23

 

Kominek narożny – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz zamontować w salonie narożny kominek, który nowocześnie się prezentuje? Zwróć uwagę na model Kratki THOR 8. To piecyk wolnostojący, który nie wymaga przytwierdzania do ściany, dlatego w razie konieczności możesz go przenieść do innego narożnika. Ważne jest, to, że kominek jest ekologiczny i nie emituje do środowiska bardzo dużej ilości dwutlenku węgla. Jego moc wynosi 8 kW. Z uwagi na boczne przeszklenia, możesz oglądać płonący ogień także wtedy, gdy nie siedzisz naprzeciwko piecyka. Innym, godnym uwagi modelem jest Simple Fire Corner 900 – przystosowany do zabudowy biokominek. Nie musisz składować drewnianych polan czy węgla, bo piecyk jest opalany biopaliwem. Jego moc to ok. 3 kW.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To model wolnostojący, dlatego zamontowanie go w wybranym narożniku nie zajmuje dużo czasu. W razie potrzeby można go przenieść w inne miejsce. Piecyk wygląda nowocześnie, ale pasuje także do wnętrza urządzonego w klasycznym stylu. Ma on dużą moc.

Wady

Mimo że kominek wyposażono w powietrzną kurtynę, od czasu do czasu trzeba przetrzeć szybę w drzwiach, aby usunąć z niej resztki sadzy. Wiele osób nie lubi wykonywania tej czynności.

Podsumowanie

Piecyk jest ekologiczny, ilość emitowanego dwutlenku węgla nie przekracza określonych norm. Kominek jest wykonany z solidnej stali, a jego wnętrze wyłożono materiałem Acumotte. Akumuluje on ciepło i zapobiega szybkiemu wychłodzeniu pomieszczenia po wygaszeniu ognia.

Drugi wybór

Zalety

Kominek daje możliwość oglądania płonącego ognia od frontu i z boku. Jest on zasilany biopaliwem, co oznacza, że nie musimy składować węgla czy drewna. Korpus jest wytrzymały, gdyż wykonano go z malowanej proszkowo stali.

Wady

Biokominek ma stosunkowo duże wymiary (jego szerokość jest równa 90 cm), dlatego pasuje głównie do pomieszczeń o większym metrażu. Zamontowanie go w niewielkim salonie może optycznie pomniejszać wnętrze.

Podsumowanie

Moc modelu wynosi ok. 3 kW, a pojemność biopalnika to 1,5 l. Średni czas palenia wynosi od 2 do 3 godzin (przy maksymalnym napełnieniu paleniska. Utrzymanie biokominka w czystości jest bardzo proste, ponieważ nie musimy opróżniać popielnika i myć szyby w drzwiczkach.

Rozważ też

Zalety

To model z płaszczem wodnym, który został wykonany z solidnych materiałów (stali i żeliwa). Jest on odporny na działanie bardzo wysokiej temperatury, dlatego nie ma ryzyka, że korpus się odkształci. Piecyk można łatwo wyczyścić.

Wady

Trzeba zwrócić uwagę na to, czym palimy w palenisku. Zalecanym paliwem jest drewno liściaste, dlatego powinniśmy unikać tego iglastego, jak również węgla.

Podsumowanie

Kominek umożliwia regulację mocy w zakresie od 11 do 30 kW. Na szybie w drzwiach nie osadza się smoła, ponieważ zabezpiecza ją przed tym powietrzna kurtyna. Możemy sami kontrolować proces spalania drewna, pozwala na to popielnik. Piecyk pasuje do każdego pomieszczenia, bez względu na wystrój.

 

 

12 najlepszych kominków narożnych. Opinie w 2023 roku

 

Stworzyliśmy ranking kominków narożnych, byś mógł w łatwy sposób wybrać dobrej jakości sprzęt, który będzie działał efektywnie, a dodatkowo ładnie się prezentował. W zestawieniu znalazły się dokładne opisy produktów dostępnych w różnym przedziale cenowym, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

Kominek narożny nowoczesny

 

1. Piec wolnostojący Thor 8 narożny

 

Nowoczesny kominek narożny Kratki THOR 8 to produkt, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Jest to model wolnostojący, co oznacza, że jego instalacja nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Jest to ekologiczne urządzenie, o czym świadczy to, że kominek spełnia wymagania Ekoprojektu i normy wyznaczające maksymalną emisję dwutlenku węgla. Ponadto model ma certyfikat Flamme Verte dający dowód na to, że jego działanie jest zgodne z najwyższymi normami ekonomicznymi i ekologicznymi.

Ten nowoczesny kominek narożny ma moc równą 8 kW. Jego wymiary są następujące: szerokość – 45,2 cm, wysokość – 130,8 cm i głębokość – 45,2 cm. Waga produktu wynosi 160 kg. Średnica wylotu spalin jest równa 150 mm, a maksymalna długość polan to 30 cm. Kominek narożny jest zrobiony z dobrej jakości stali. Do jego produkcji wykorzystano też ceramikę żaroodporną, która wytrzymuje temperaturę nawet do 800 st. C. Dobrze wykonane spawy zapewniają maksymalną szczelność, a tym samym bezpieczeństwo. 

Prezentowany sprzęt ma klasyczny, prosty design, dzięki czemu ładnie komponuje się z resztą wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu. Zaletą kominka narożnego jest to, że wylot spalin można zamontować od góry lub z tyłu, w zależności od tego, które rozwiązanie jest dla nas wygodniejsze.

 

 

 

 

Kominek narożny w salonie

 

2. Simple Fire Biokominek Corner 900L

 

Chcesz zamontować kominek narożny w salonie i szukasz ciekawych inspiracji? Polecamy Ci zakup modelu Simple Fire Corner 900, który jest doceniany przez wielu użytkowników. Jest to biokominek przystosowany do zabudowy, więc można dowolnie go obudować i dostosować do wystroju domu. Palenisko można obserwować zarówno od frontu, jak i z lewej strony, dlatego też model jest chętnie wybierany do mieszkań z otwartą przestrzenią.

Dokładne wymiary sprzętu to: 90 cm x 45 cm x 24 cm, a jego moc wynosi ok. 3 kW. Pojemność biopalnika jest równa 1,5 l. Kominek narożny zrobiono m.in. ze stali Inox, która jest odporna na zniekształcenia, a także inne uszkodzenia mechaniczne. Korpus wykonano ze stali, którą pomalowano proszkowo, aby zagwarantować większą wytrzymałość materiału. Czas palenia wynosi od 2 do 3 h przy pełnym napełnieniu paleniska. 

Biokominek narożny Simple Fire Corner 900 jest chętnie kupowany przez konsumentów, ponieważ jego eksploatacja jest prosta, a utrzymanie go w idealnej czystości nie zajmuje tak dużo czasu, jak w przypadku tradycyjnych modeli. Co więcej, sprzęt nie wydziela dymu ani nieprzyjemnego zapachu. Jego użytkowanie jest bezpieczne, a na zakup modelu mogą zdecydować się także mieszkańcy bloków.

 

 

 

 

Kominek narożny z płaszczem wodnym

 

3. Kominek z Płaszczem Wodnym Amelia 24 Narożny Deco

 

Prezentujemy kominek narożny z płaszczem wodnym Kratki Amelia 24 BS Deco, który będzie pasował do różnie urządzonych wnętrz. Waga modelu wynosi 230 kg, a jego dokładne wymiary to: szerokość – 79 cm, wysokość – 108,5 cm i głębokość – 49,1 cm. Maksymalna długość polan jest równa 50 cm. Zakres mocy grzewczej wynosi od 11 kW do 30 kW. Producent zaleca, aby do ogrzewania stosować sezonowane drewno liściaste.

Do produkcji kominka narożnego z płaszczem wodnym wykorzystano żeliwo i stal. Oba materiały nie są podatne na zniekształcenia pojawiające się na skutek działania wysokiej temperatury. Model zrobiono także z żaroodpornej ceramiki wytrzymującej temperaturę do 800 st. C. Szkło ma stosowny certyfikat jakości i bezpieczeństwa. Korpus paleniska ma podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się woda. Płomieniówki i czopuch gwarantują większą powierzchnię wymiany ciepła, a tym samym lepszą efektywność.

Poprzez popielnik użytkownik może w łatwy sposób kontrolować proces spalania. Za pomocą wbudowanego szybra można regulować ciąg powietrza. Przed przegrzaniem kominka narożnego zabezpiecza, znajdująca się we wkładzie, wężownica. Użytkownicy wskazują, że korzystanie ze sprzętu jest łatwe i bezpieczne. Model estetycznie się prezentuje, a jego czyszczenie nie jest trudne. Szyba jest oddzielona od paleniska kurtyną powietrzną.

 

 

 

 

Kominek narożny zabudowa

 

4. Wkład kominkowy Romotop HEAT 2 GS 65.51.40.01 L/R

 

Ze względu na to, że opinie o kominkach narożnych Romotop są pozytywne, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się oferowanym przez producenta modelom i wybrać spośród nich produkt cieszący się największą popularnością. Jest nim kominek narożny Heat R/L 2G L wyposażony w bezramowe drzwiczki, które optycznie powiększają palenisko, co czyni produkt bardziej atrakcyjnym. Drzwiczki zrobiono z żaroodpornej ceramiki, która nie jest podatna na zmiany temperatury. Dodatkowo w modelu zastosowano system czystej szyby, w związku z tym na jej powierzchni nie pojawia się zbyt dużo zabrudzeń. Kupujący może wybrać lewy lub prawy wariant przeszklenia.

Kominek narożny do zabudowy ma wymiary: wysokość – 135,2 cm, szerokość – 87,6 cm i głębokość – 62,6 cm. Jego waga jest równa 230 kg. Moc można regulować w zakresie od 4 kW do 11 kW. W komorze spalania zastosowano innowacyjny system obiegu spalin zwany Double Spin wpływający pozytywnie na efektywność działania sprzętu. Niezależnie od tego, ile opału włożymy do paleniska, nie musimy się obawiać o wydajność pracy kominka.

Koszt produktu jest nieco wysoki, co nie zniechęca konsumentów do jego zakupu. Uważają oni, że jakość wykonania kominka jest bardzo dobra, więc można być pewnym co do sprawności i efektywności jego działania. Zaletą są regulowane nóżki pozwalające na odpowiednie wypoziomowanie wkładu.

 

 

 

 

Kominek narożny Kratki

 

5. Kominek Wkład Kominkowy Narożny Zuzia 16 lewy Bs

 

Jeśli interesuje Cię dobry kominek narożny, wybierz model Kratki Zuzia 16. Jego wymiary są następujące: szerokość – 72,85 cm, wysokość – 97,35 cm i głębokość – 49,1 cm, a waga jest równa 183 kg. Moc sprzętu wynosi 16 kW. Kominek narożny Kratki ma regulowane nóżki, które pozwalają na jego odpowiednie wypoziomowanie. Drzwiczki mają szybę wykazującą odporność na działanie bardzo wysokiej temperatury (do 800 st. C), a także odpowiednio duży uchwyt ułatwiający ich otwieranie.

Model wyposażono w deflektor, który skutecznie wydłuża drogę spalin. Na uwagę zasługuje też wysoki czopuch pozwalający zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła, a tym samym zapewnić lepszą efektywność grzania. Dopływ powietrza można regulować poprzez popielnik, a siłę ciągu komina ustawimy za pomocą wbudowanego szybra. Do wykonania kominka narożnego wykorzystano stal, a także żeliwo o grubości równej 8 mm. 

Osoby, które zdecydowały się kupić ten produkt, zapewniają o jego wytrzymałości i ładnym designie. Korzystanie z kominka jest proste i bezpieczne, a utrzymanie go w czystości nie zajmuje zbyt dużo czasu. Jest to możliwe za sprawą systemu czystej szyby ograniczającego osadzanie się sadzy na powierzchni drzwiczek, a także ruchomego rusztu pozwalające szybko usunąć popiół. Estetycznym dodatkiem jest płotek, który zabezpiecza przed wypadaniem drewna z wkładu.

 

 

 

 

Kominek narożny klasyczny

 

6. Kominek elektryczny Dimplex Verona narożnikowa Eco Led

 

Polecamy Twojej uwadze klasyczny Kominek narożny Dimplex Verona utrzymany w tradycyjnej stylistyce. Ma on obudowę z naturalnego drewna w kolorze orzechowym, a wewnętrzny panel imituje marmur. Urządzenie z pewnością będzie stanowiło efektowny dodatek do elegancko urządzonego salonu. Wymiary produktu to: długość – 104,1 cm, wysokość – 101,6 cm i szerokość – 63,5 cm. Jego moc grzewcza wynosi 1,2 kW.

Kominek elektryczny ma wbudowany termowentylator, a także termostat z możliwością regulacji temperatury grzania. Model wygląda jak tradycyjny kominek. Użytkownik może podziwiać płonące polana, a wszystko to dzięki efektom świetlnym, które są aktywne niezależnie od wybranego trybu ogrzewania. Montaż urządzenia jest prosty. Model wyposażono w przewód sieciowy z wtyczką. W zestawie znajduje się także pilot zdalnego sterowania. Użytkownik może ustawić czas pracy urządzenia, korzystając z wyłącznika czasowego, który można ustawić na 0,5 h do 8 h.

Przeprowadzony przez użytkowników test kominków narożnych wykazał, że model Dimplex Verona spełnia oczekiwania konsumentów i jest przez nich polecany. Do zakupu sprzętu zachęca to, że dzięki zasilaniu elektrycznemu można go umieścić właściwie w dowolnym miejscu. Nie trzeba też obawiać się o nieprzyjemny zapach pojawiający się przy użytkowaniu zwykłych kominków czy skomplikowaną pielęgnację.

 

 

 

 

Mały kominek narożny

 

7. Biokominek narożny Delta lewa 600×280

 

Kratki Delta to dobry i tani kominek narożny zasilany biopaliwem, co oznacza, że na jego zakup może pozwolić sobie każdy. Nie trzeba skomplikowanego systemu odprowadzania spalin, aby móc korzystać ze sprzętu. Model ma wymiary: szerokość – 60 cm, głębokość – 28 cm, i wysokość – 48 cm. Nie potrzebujemy dużo miejsca, aby go zamontować, dlatego też idealnie sprawdzi się on w małych mieszkaniach. Waga produktu wynosi 11 kg.

Mały kominek narożny wykonano ze stali nierdzewnej, która na długo zachowuje ładny wygląd. Został on pomalowany proszkowo, co gwarantuje większą wytrzymałość. Kratki Delta to biokominek wiszący o pojemności równej 0,5 l. Wymaga on montażu we wnęce ściennej. Model jest łatwy w obsłudze, a wszystkie istotne informacje zostały zawarte w dołączonej przez producenta instrukcji.

Ze względu na to, że opinie o kominku narożnym Kratki Delta są pozytywne, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że warto w niego zainwestować. Atutem sprzętu bez wątpienia są jego kompaktowe wymiary. Nie bez znaczenia jest także solidność wykonania i prosty design. 

 

 

 

 

8. ArystoA11 510 DJ H

 

Bardzo popularnym modelem wśród użytkowników jest ArystoA11 510 DJ H. Produkt ten sprawdza się w pomieszczeniach o niewielkich wymiarach. Ponadto charakteryzuje się on ciekawym wykonaniem. Zabudowa obejmuje cały róg i sięga aż do sufitu. Kominek ten pozwala na cieszenie się przyjemnym ciepłem w całym domu.

Model ten zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów. Z przodu znajduje się szyba pirolityczna. Spełnia ona także funkcję drzwiczek, które otwiera się do góry. Do sprzętu można podłączyć wodę. Zbiornik ma pojemność 46 l. W ten sposób będziesz mieć ciepłą wodę w kranie. Kominek wyposażony jest w funkcję rekuperacji, która sprawia, że wcześniej już ogrzanym powietrzem, ogrzewa się świeże.

Wymiary frontu tego modelu wynoszą 67,5 cm x 51,1 cm. Sprzęt waży 220 kg. Natomiast jego głębokość wynosi 45,5 cm. Opinie o kominkach narożnych producenta Arysto są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten go za system dopalania spalin.

 

Kominek ArystoA11 510 DJ H waży 220 kg. Jego całkowita wysokość wynosi 129 cm, a głębokość – 45,5 cm. Maksymalna moc modelu to 14 000 W.

 

Zalety

Pirolityczna szyba: Zamontowana w drzwiach wkładu szyba jest pirolityczna, co oznacza, że sama się czyści. Nie musimy usuwać zanieczyszczeń z jej powierzchni.

Funkcja rekuperacji: To model z funkcją rekuperacji. Może on wymieniać zanieczyszczone, zużyte powietrze w domu na świeże odzyskując jednocześnie część utraconego już ciepła.

Duże drzwiczki: Drzwiczki kominka są duże, doskonale widać przez nie płonący w palenisku ogień. Ten widok może być relaksujący.

Wersja lewa i prawa: Na pewno uda nam się zamontować wkład w wybranym wcześniej miejscu, gdyż jest dostępny w lewej, jak i prawej wersji.

System dopalania spalin: Kominek ma system dopalania spalin, co umożliwia dopalenie szkodliwych substancji.

 

Wady

Za wysoki: Według niektórych osób wkład jest zbyt wysoki, ponieważ po montażu zabudowa sięga aż do sufitu.

 

 

 

 

9. KFD ECO iLINE 5172 R

 

Kominek KFD ECO iLINE 5172 R jest dostępny nie tylko w prawej, ale również lewej wersji. To daje nam możliwość zamontowania go w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Sprawność grzewcza prezentowanego modelu to 78%. Całkowite wymiary produktu to: wysokość – 51,1 cm, szerokość – 72,1 cm i głębokość – 88,1 cm.

Korpus wkładu jest wykonany ze stali, a wewnętrzne elementy z szamotu. Kominek jest solidny, a do tego pięknie się prezentuje. Te części, które stosunkowo szybko się zużywają, w razie konieczności można łatwo wymienić. Model ma obniżony spód paleniska. Brak rusztu oraz popielnika sprawia, że ogień jest świetnie widoczny przez szybkę.

Osoby mające w domu prezentowany kominek uważają, że jest elegancki. Dzięki niemu wnętrze wydaje się bardziej przytulne, w szczególności zimą. Moc grzewczą modelu można regulować w zakresie od 7000 W do 17 000 W. Poza tym wkład można dobrze wypoziomować podczas montażu z uwagi na regulowane nóżki.

Kominek KFD ECO iLINE 5172 R ma wymiary: 51,1 cm x 72,1 cm x 88,1 cm i waży 164 kg. Moc grzewcza modelu obejmuje zakres od 7000 W do 17 000 W.

 

Zalety

Szyber w komplecie: W skład standardowego wyposażenia wchodzi szyber. Daje on możliwość regulowania siły ciągu w kominie. Można go łatwo zdemontować (od strony paleniska).

Dobrze widoczny ogień: Przez szybę możemy swobodnie oglądać ogień. Wynika to z obniżonego spodu paleniska, a także braku popielnika i rusztu.

Solidność: To dobra propozycja dla osób szukających eleganckiego, ale też solidnego kominka. Korpus produktu został wykonany ze stali, jego wewnętrzne elementy budowy są szamotowe.

Możliwość precyzyjnego wypoziomowania: Podczas montażu wkładu możemy go precyzyjnie wypoziomować. Umożliwiają to regulowane nóżki w podstawie. Nie ma więc ryzyka, że kominek będzie krzywo zainstalowany w narożniku.

 

Wady

Kłopotliwe usuwanie popiołu: Z uwagi na to, że model nie ma popielnika usuwanie popiołu nie należy do najłatwiejszych czynności. Należy go ostrożnie wybierać z paleniska, aby nie zabrudzić przy tym podłogi.

 

 

 

 

10. KFD ECO MAX

 

Wkład kominkowy KFD ECO MAX wyróżnia się efektownym designem. Wykonano go z żeliwa, stali oraz ceramiki. Połączenie tych materiałów zapewnia produktowi wytrzymałość. Moc nominalna kominka wynosi 14 000 W, jego sprawność to 71%. Maksymalna długość drewnianych polan wkładanych do paleniska to 50 cm.

Kominek ma wymiary: wysokość – 69,7 cm, szerokość – 70 cm i głębokość – 46,3 cm. Szczelna konstrukcja produktu i zastosowanie systemu dopalania spalin gwarantują dobre parametry grzewcze. Model ten daje możliwość swobodnego oglądania rozpalonego ognia. Wszystko ze względu na dużą szybę frontową i boczną. Nie musimy ich samodzielnie czyścić, ponieważ są pirolityczne.

Sprawdziliśmy opinie na temat produktu KFD ECO MAX i okazało się, że jest uznawany przez konsumentów za łatwy w montażu i solidny. Kominek ma płynną regulację wlotu powietrza, co daje możliwość kontrolowania intensywności oraz szybkości procesu spalania. Tym samym samodzielnie decydujemy o tym, jak ciepło będzie w pomieszczeniu.

KFD ECO MAX to dobry kominek narożny do 2500 zł o mocy nominalnej 14 000 W. Wymiary modelu to: 70 cm x 69,7 cm x 46,3 cm. Wkład waży 120 kg.

 

Zalety

Duży maksymalny załadunek drewna: Jeśli zamierzamy wykorzystywać kominek jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu, nie należy się obawiać o zbyt częste dokładanie drewnianych polan do paleniska. Maksymalny załadunek drewna modelu to 4 kg.

Dwie szyby: Wkład ma nie jedną, ale dwie szyby – przednią i boczną. To daje nam możliwość oglądania ognia z dwóch stron. Takie rozwiązanie często sprawia, że nie trzeba włączać dodatkowej lampki w pokoju, gdyż jest w nim wystarczająco jasno.

Brak konieczności czyszczenia szyb: Nie musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu szyb, ponieważ są pirolityczne. Z tego względu na ich powierzchni nie osiada trudny do usunięcia osad powstający podczas spalania drewna.

 

Wady

Brakuje bezpośredniego dolotu powietrza: Do kominka nie dołączono bezpośredniego dolotu powietrza. To element, bez którego wkład nie będzie właściwie działał w energooszczędnym domu, dlatego trzeba go dobrać samodzielnie.

 

 

 

 

11. Lechma Pl-190

 

Lechma Pl-190 to model, którego moc nominalna wynosi 8000 W, a sprawność – 69%. Wkład jest wyposażony w wysuwany popielnik, z którego można szybko usunąć zgromadzony popiół. To kominek z płaszczem wodnym o pojemności 31 l, który pozwala na ogrzanie całego domu lub mieszkania, a więc jest wyjątkowo użyteczny.

Wkład można bez trudu dopasować do narożnika w pokoju, jego montaż nie jest kłopotliwy. Przedstawiony model wygląda elegancko. Może on być uzupełnieniem centralnego ogrzewania lub pełnić funkcję samodzielnej instalacji grzewczej. Kominek został wyposażony w chłodnicę płaszcza wodnego, w skład standardowego wyposażenia wchodzi również zintegrowany szyber oraz dodatkowy wlot powietrza.

Posiadacze kominka przekonują, że dzięki niemu znacząco poprawia się komfort przebywania w pokoju, gdy na zewnątrz temperatura spada poniżej 0 st. C. Model oferowany przez markę Lechma zapewnia przyjemne uczucie ciepła we wszystkich pomieszczeniach w domu. Ponieważ szybka w drzwiach jest duża, płonący ogień jest bardzo dobrze widoczny i można go oglądać.

Wkład Lechma Pl-190 waży 176 kg. Moc nominalna modelu wynosi 8000 W, a moc płaszcza wodnego – 6000 W (jego pojemność to 31 l).

 

Zalety

Łatwe usuwanie popiołu: Regularne usuwanie popiołu po spalonym drewnie nie powinno okazać się zbyt uciążliwą czynnością. Model ma praktyczny, wysuwany popielnik.

Ogrzewa cały dom: Biorąc pod uwagę to, że kominek został wyposażony w płaszcz wodny możemy wykorzystać go jako podstawowe źródło ciepła w całym domu lub mieszkaniu. To także dobre uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania.

Elegancki wygląd: Wkład ma trójkątną budowę i można go bez trudu dopasować do narożnika pomieszczenia. Po montażu kominek wygląda wyjątkowo elegancko, a kiedy rozpalimy w nim ogień wnętrze wydaje się bardziej przytulne.

 

Wady

Brak pirolizowanej szyby: Zamontowana w drzwiach kominka szyba nie jest pirolizowana, dlatego utrzymanie jest w czystości to kłopotliwa czynność.

Nie ma stojaka: Jeżeli chcemy zainstalować wkład na regulowanym stojaku, musimy ten element dokupić samodzielnie. Wiele osób uważa, że znalezienie go nie jest takie łatwe.

 

 

 

 

12. KFD ECO iLINE 5161 L

 

Wiele osób ceni sobie model KFD ECO iLINE 5161 L, gdyż pozwala maksymalnie wykorzystać powierzchnię. Produkt sprawdzi się w niewielkich domach. Kominek ten skutecznie ogrzewa wnętrze i sprawia, że staje się ono przytulne.

Wymiary fasady tego sprzętu wynoszą 61,1 cm x 51,1 cm. Jego materiałem opałowym jest drewno. Sprawność spalania wynosi 78%, więc po użyciu trzeba pamiętać o pozbyciu się popiołu. Pod kominkiem znajduje się przestrzeń. Można ją wykorzystać do składowania pieńków.

Produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Do produkcji wykorzystano żeliwo. Materiał ten charakteryzuje się szybkim nagrzewaniem. Ponadto dobrze sprawdza się wtedy, gdy jest narażony na wysokie temperatury. Kominek ten wyposażony jest w żaroodporną szybkę, która służy także jako drzwiczki. Koniec wylotu, przez który wydobywają się spaliny ma średnicę, która wynosi 19,8 cm. Użytkownicy doceniają go za prosty design, który sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Produkt KFD ECO iLINE 5161 L to kominek o mocy nominalnej równej 14 000 W. Całkowite wymiary wkładu to: 117 cm x 61 cm x 46,2 cm. Model waży 151 kg.

 

Zalety

3 wersje kolorystyczne okładziny paleniska: Sami możemy zdecydować o tym, w jakim kolorze będzie szamotowa okładzina paleniska. Do wyboru są trzy odcienie: naturalny, brązowy i czarny. Nie powinniśmy więc narzekać, że wkład nie wygląda dokładnie tak, jak chcieliśmy.

System podwójnego spalania: Model ma system podwójnego spalania. Pierwotne powietrze jest dostarczane do spalania drewna, a wtórne umożliwia dopalenie gazów.

 

Wady

Nie ma popielnika: Niektórym osobom przeszkadza brak popielnika. Mimo że przez szybę doskonale widać ogień, to test kominków narożnych wykazał, że usuwanie popiołu zajmuje dużo czasu i można się przy tym pobrudzić.

Brak możliwości regulacji siły ciągu: Kominek nie został wyposażony w szyber. Bez niego nie możemy regulować siły ciągu i kontrolować w ten sposób wydajności zamontowanego wkładu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kominek narożny kupić?

 

Jeśli marzysz o kominku w salonie, ale obawiasz się, że zwykły model naścienny czy wolnostojący zajmie za dużo miejsca, poszukaj piecyka narożnego. Pozwala on cieszyć się widokiem płonącego ognia i to bez ryzyka znacznego ograniczenia wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. W poniższym poradniku umieściliśmy kilka wskazówek, za sprawą których uda Ci się znaleźć kominek spełniający wszystkie oczekiwania. 

 

 

Rodzaje

Do wyboru mamy kilka rodzajów kominków: tradycyjne, elektryczne i biokominki. Wyróżnia się też modele z płaszczem wodnym oraz DGP (z dystrybucją gorącego powietrza). Wiele osób może mieć wątpliwości, jaki jest najlepszy kominek narożny. Model tradycyjny pozwala cieszyć się prawdziwym ogniem płonącym w palenisku i sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Jednak nie jest on przystosowany do montażu w dowolnym miejscu, gdyż wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Z tego względu na popularności zyskują kominki elektryczne. Są one zasilane sieciowo, a więc do prawidłowego działania wymagają tylko podłączenia do prądu. Piecyki te nie są opalane węglem czy drewnem, ale większość z nich wygląda realistycznie, bo efekt płomieni zapewniają nowoczesne technologie, również 3D. Modele elektryczne nie wymagają regularnego czyszczenia popielnika i szyby, nie trzeba też składować paliwa. Można włączać je i wyłączać w dowolnym momencie. Biokominki także są godne uwagi. To dobra alternatywa dla osób, które marzą o kominku, ale nie mają możliwości podłączenia go do systemu wentylacji. Biokominek wymaga jedynie rozszczelnienia okien, aby w pokoju była zapewniona cyrkulacja powietrza. Jest on opalany biopaliwem, czyli bioetanolem.

Jak działa kominek DGP? Za sprawą izolowanych kanałów lub przewodów rozprowadza on ciepło do wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku. Może to odbywać się w sposób wymuszony lub grawitacyjny (w drugim przypadku koszty instalacji są nieco niższe). Piecyk z dystrybucją gorącego powietrza może działać niezależnie od zamontowanej w domu instalacji grzewczej, a także współpracować z nią. Możemy traktować go np. jako podstawowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym. Kominek z płaszczem wodnym podgrzewa wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania. Może on zastąpić zwykły kocioł na drewno, w dodatku nie musimy montować go w kotłowni. Tego typu piecyk może znaleźć się w salonie czy innym pomieszczeniu. Uważa się, że pozwala on na obniżenie kosztów ogrzewania domu.

 

Wymiary i waga

Co prawda kominek narożny daje możliwość zagospodarowania wolnej przestrzeni w narożniku pokoju, ale nie każdy model można dobrze dopasować. Musimy sprawdzić całkowite wymiary piecyka, a także jego wagę, aby zdecydować, czy sami poradzimy sobie z jego montażem. Niektóre modele ważą 100 lub nawet 200 kg, w efekcie czego ich instalacja w pojedynkę nie jest możliwa. Czasami warto skorzystać z pomocy fachowca, zwłaszcza gdy kominek wymaga podłączenia do przewodów kominowych.

 

Palenisko

Palenisko może być otwarte lub zamknięte. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą opcję, miejmy na uwadze, że piecyk nie będzie efektywnie ogrzewać pomieszczenia z uwagi na znaczne straty ciepła. Modele z otwartym paleniskiem pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Specjaliści radzą, aby taki kominek wyposażyć dodatkowo w przestawny ekran, gdyż w ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się iskier na zewnątrz, a także wypadaniu palących się polan. Piecyki z paleniskiem zamkniętym to modele z wkładem, odgrodzonym od pomieszczenia drzwiczkami z przeszkleniem. Są one energooszczędne i emitują znacznie więcej ciepła. Co więcej, wkład kominkowy może pracować dłużej bez uzupełniania paliwa niż piecyk z otwartym paleniskiem.

 

Moc i sprawność

Żeby kominek efektywnie ogrzewał pomieszczenie, musimy odpowiednio dobrać moc. Przyjmuje się, że na 25 m3 objętości domu (inaczej kubatury, przy wysokości ścian równej 2,5 m) przypada 1 kW, czyli 1000 W. W dobrze zaizolowanym budynku zapotrzebowanie na ciepło wynosi 30 W/m3, a w budynku zaizolowanym z wykorzystaniem starszych technologii jest to 40 W/m3. Możemy więc łatwo obliczyć, jak dużą moc powinien mieć piecyk. Dla przykładu najlepszy kominek narożny do mieszkania o kubaturze równej 100 m3 to ok. 3 kW model. Coraz częściej piecyki mają regulację mocy, co oznacza, że swobodnie możemy ją zmieniać, zależnie od potrzeb. Jeśli kominek nie będzie głównym źródłem ogrzewania, możemy poszukać modelu o mniejszej mocy.

Minimalna sprawność piecyka to ok. 70%. To oznacza, że przeciętne straty ciepła wynoszą ok. 30%, a reszta energii trafia do pomieszczenia, w efekcie czego podnosi się temperatura. Są też kominki o większej sprawności, przekraczającej nawet 80%. 

 

Materiał wykonania

Są dwa podstawowe materiały, z których wykonuje się piecyki, także te narożne. Mowa tu o stali nierdzewnej oraz żeliwie. Musimy znaleźć kominek, który jest ładny, ale też solidny i szczelny. Modele żeliwne są cięższe i mają grubsze ścianki, bardzo często wyróżniają się dodatkowo oryginalnymi ornamentami umieszczonymi na korpusie. Piecyki ze stali nierdzewnej są lżejsze i cieńsze, dobrze pasują zwłaszcza do nowocześnie urządzonych wnętrz. Nie akumulują one ciepła tak dobrze, jak żeliwne, choć są wyjątki. Czasami palenisko wyłożone jest specjalnym materiałem Acumotte, który zapobiega zbyt szybkiemu wychłodzeniu wkładu.

 

Przeszklenie

Każdy kominek z wkładem ma drzwiczki z przeszkleniem. Czyszczenie szyby z osadzającej się na niej sadzy może być czasochłonne i nieprzyjemne. Warto tego uniknąć, wystarczy kupić model z kurtyną powietrzną lub przeszkleniem pirolitycznym, Wówczas utrzymanie piecyka w czystości nie będzie takie trudne, bo jedyne, co będziemy musieli robić, to usuwać nagromadzony popiół (chyba że kupimy kominek elektryczny).

 

Solidność

Piecyk ze stalowym korpusem może okazać się równie wytrzymały, co ten żeliwny. Istotne jest, żeby ścianki były stosunkowo grube. Miejmy na uwadze, że podczas palenia w kominku znacząco wzrasta temperatura w palenisku. Z tego względu korpus musi wykazywać odporność na odkształcenia, jak również uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli ścianki są zbyt cienkie, wówczas elementy budowy znajdujące się najbliżej płomienia nagrzewają się o wiele szybciej niż pozostałe. To prowadzi do powstawania odkształceń (stal) lub pęknięć (żeliwo).

Paliwo

Tradycyjny kominek jest opalany drewnem, ewentualnie węglem lub pelletem. Kupując go, trzeba sprawdzić maksymalną długość polan, jakie zmieszczą się w palenisku. Bardzo ważne jest też to, czy producent wskazał zalecany rodzaj drewna (np. iglaste lub liściaste). Jak już wspomnieliśmy, do używania biokominka potrzebujemy biopaliwa. To bioetanol, który jest bezzapachowy i nie wydziela dymu.

 

Wygląd

Piecyk powinien tworzyć spójną całość z innymi elementami wyposażenia wnętrza, czyli meblami, elementami dekoracyjnymi itp. Nie powinniśmy mieć dużego problemu z podjęciem decyzji, jaki kominek narożny wybrać, ponieważ producenci oferują modele utrzymane zarówno w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.

 

Kominki narożne w dobrych cenach

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile zapłacimy za kominek. Jeśli ma to być model elektryczny lub biokominek, nie powinniśmy wydać więcej niż 1500 zł. Im bardziej efektywny jest piecyk, tym droższy się okazuje. Standardowo za mocny kominek o dużej sprawności zapłacimy od 2000 do nawet 10 000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje kominek narożny?

Zazwyczaj ceny kominków narożnych zaczynają się od tysiąca złotych. Zwykle tanie modele mają stosunkowo małą moc, dlatego są przeznaczone do ogrzewania małych powierzchni. Zdarza się też, że jakość ich wykonania jest nieco gorsza niż w przypadku droższych sprzętów, choć nie jest to regułą. Jeśli chcemy zakupić produkt zrobiony z najwyższej jakości materiałów i mający wiele praktycznych rozwiązań jak np. system czystej szyby, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Dla niektórych może być to duża kwota, jednak pamiętajmy, że jest to inwestycja na wiele lat. Musimy być też pewni, że zakupiony sprzęt jest solidnie zrobiony, bo tylko to zagwarantuje nam maksymalne bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

P2: Ile miejsca zajmuje kominek narożny?

Na rynku dostępne są kominki narożne o różnych wymiarach, więc zależnie od tego, ile masz miejsca, możesz dobrać pasujący model. W sklepach znajdziemy nawet niewielkie sprzęty przeznaczone do małych mieszkań, które nie wymagają specjalistycznego podłączenia pozwalającego na odprowadzanie spalin. Jeśli jednak powierzchnia Twojego salonu jest duża, nie będziesz miał problemu z zakupem dopasowanego kominka narożnego. Przed podjęciem decyzji zakupowej powinniśmy dokładnie zmierzyć miejsce, w którym postawimy sprzęt, a w sklepie skorzystać z pomocy pracownika, który ułatwi nam dobranie odpowiedniego kominka narożnego.

 

P3: Jak wykończyć kominek narożny?

Kominek narożny to ważny element salonu. W przypadku mieszkań czy domów o otwartej powierzchni, sprzęt zazwyczaj łączy dwa pomieszczenia, a mianowicie salon i kuchnię. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na jego wykończenie. Obudowa modelu, a także znajdujące się blisko akcesoria powinny być dostosowane do wystroju wnętrza. Sam wkład kominka narożnego ma bardzo prosty design, dlatego jeśli zależy nam na oryginalnym efekcie, musimy wybierać ciekawie wyglądającą obudowę. Obszar obok modelu możemy pokryć cegłą lub wykorzystać inne materiały pasujące do wystroju naszego domu. Jeśli wybierzemy kominek, w którym pali się drewnem, możemy stworzyć specjalne miejsce do jego przechowywania. Kawałki drewna z pewnością będą ładnie się prezentowały.

 

P4: Jak obudować kominek narożny płytą gipsową?

Jeśli kupujemy kominek narożny bez obudowy, musimy odpowiednio go wykończyć. Sam wkład nie wystarczy do tego, aby sprzęt ładnie się prezentował. Kominek można wykończyć na wiele sposobów, choć najbardziej popularne jest wykorzystanie płyty gipsowej. Materiał ten nie może mieć jednak bezpośredniego kontaktu z otwartym ogniem, dlatego też wymaga odpowiedniej izolacji. Do tego wykorzystuje się m.in. płyty z wełny mineralnej z warstwą folii aluminiowej. Przed przystąpieniem do obudowywania kominka narożnego, musimy odpowiednio go zamontować. Kolejnym krokiem jest wykonanie metalowej konstrukcji, do której później przymocujemy płyty gipsowe. Następnie konieczne jest ich wyszpachlowanie i pozostawienie do wyschnięcia.

 

 

P5: Jak zabudować kominek narożny?

Zabudowanie kominka narożnego jest zazwyczaj konieczne, bo większość oferowanych na rynku sprzętów to wkłady. Czy wykonanie tej czynności jest trudne? Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w wykonywaniu prac remontowych, lepiej zlecić zabudowę kominka fachowcom. Mamy do wyboru wiele sposobów na wykończenie kominka narożnego. Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim podłączeniu modelu, a następnie o stabilnym osadzeniu. Później możemy przystąpić do prac wykończeniowych. Do zabudowy kominka narożnego można wykorzystać płytę gipsową i trzeba przyznać, że jest to najczęściej wybierany materiał. Wynika to z jego przystępnej ceny, a także łatwości pracy.

 

 

Jak obudować kominek narożny?

 

Dowiedziałeś się już jaki kominek narożny jest polecany przez konsumentów, a także zdobyłeś podstawowe informacje na jego temat. Prawdopodobnie jesteś już pewny, że chcesz zainwestować w ten sprzęt, dlatego też tekst dotyczący sposobów na wykończenie kominka narożnego z pewnością przypadnie Ci do gustu. Dowiesz się, jak obudować wkład, aby jego użytkowanie było bezpieczne, a przy tym model stanowił prawdziwą ozdobę wnętrza.

 

 

Czym obudować kominek narożny?

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do obudowania kominka narożnego jest płyta kartonowo-gipsowa. To rozwiązanie jest stosunkowo tanie, dlatego też jest chętnie wybierane przez konsumentów. Co więcej, praca z użyciem płyt kartonowo-gipsowych jest łatwa. Na początku trzeba wykonać stalową konstrukcję, do której później przykręca się płyty. Przy zakupie materiału trzeba pamiętać, aby sprawdzić jego odporność na ogień. Nie powinniśmy mieć żadnego problemu ze znalezieniem odpowiednich płyt. Innym sposobem na obudowanie kominka narożnego jest wykorzystanie cegieł. Jak wiadomo, dobrze akumulują one ciepło, co oznacza, że w pomieszczeniu dłużej utrzymywana jest wysoka temperatura.

Cegły mają lekko chropowatą powierzchnię, na której może łatwo osadzać się kurz. Dlatego też warto odpowiednio zaimpregnować ich powierzchnię, co zwiększy wytrzymałość, a także odporność tego materiału na zabrudzenia. Aby obudować kominek, możemy także zastosować bloczki z betonu komórkowego. Ten materiał jest lekki, a dodatkowo można łatwo go przycinać i szlifować i w ten sposób dostosowywać do naszych potrzeb. Innym sposobem na wykonanie obudowy kominka narożnego jest wykorzystanie kamienia naturalnego. Wygląda on bardzo elegancko i można dopasować go zarówno do klasycznie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrz. Czasami konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie naturalnego materiału, aby zapobiec osadzaniu się na jego powierzchni trudnych do usunięcia zabrudzeń.

 

Obudowa kominka narożnego – kwestie bezpieczeństwa

Przed rozpoczęciem prac związanych z wykonaniem obudowy kominka narożnego, musimy poznać zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać. Jeśli nie zadbamy o ten aspekt, użytkowanie sprzętu może być dla nas zagrożeniem. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej termoizolacji. Obudowa wkładu kominkowego musi być pokryta od środka wełną mineralną z powłoką aluminiową, jeśli do pracy wykorzystujemy płyty kartonowo-gipsowe.

 

 

Zastosowanie odpowiedniej wełny zabezpieczy przed powstawaniem pęknięć na konstrukcji, a także ochroni przed jej nadmiernym nagrzewaniem. Elementem, o którym nie możemy zapominać, są kratki wentylacyjne. Powinny być one umieszczone u góry konstrukcji. Są one ważne z tego względu, że skutecznie zapobiegają gromadzeniu się gorącego powietrza wewnątrz. Przed obudowaniem kominka, musimy odpowiednio go podłączyć. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, warto zapłacić za montaż osobie wykwalifikowanej, która dokona podłączenia w ten sposób, że nie będziemy musieli martwić się o nasze bezpieczeństwo.

 

Obudowa kominka narożnego – czy jest trudna?

W Internecie można znaleźć wiele filmików czy obszernych wpisów zawierających szczegółowe informacje na temat wykonania obudowy kominka narożnego. Z tego też powodu wiele osób, chcąc zaoszczędzić trochę pieniędzy, samodzielnie podejmuje się związanych z tym prac. Czy jest to trudne zadanie? Wiele zależy od naszego doświadczenia. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, możemy mieć problemy. Pamiętajmy, że zrobienie obudowy kominka narożnego wymaga nie tylko odpowiednich materiałów i planu, ale też specjalistycznych narzędzi, które nie każdy znajdzie w swoim garażu.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

KominkowyBob

August 15, 2021 at 4:23 pm

Do artykułu mogę dodać, że sposób obudowy kominka z płyt gipsowo-kartonowych, to chyba najgorszy z możliwych sposobów obudowy. Aż dziwne, że jest to sposób dość powszechnie stosowany.

Takie kominki przegrzewają pomieszczenie i przesuszają powietrze w domu. Brudzą sufit przy kominku i często emitują nieprzyjemne zapachy. Wymuszają ograniczanie dopływu powietrza do spalania, a to źle, bo to powoduje niepełne spalanie drewna (nieprawidłowe, nieefektywne), brudzi szyby kominkowe, zatyka komina sadzą i smołą, zwiększa dwukrotnie zużycie drewna opałowego, bo takie spalanie drewna jest nieekonomiczne i nieekologiczne. Powodują zadymianie okolicy i emisję tlenku węgla i innych szkodliwych produktów niepełnego spalania drewna do atmosfery, trując naszą rodzinę i sąsiadów.
Więcej informacji można znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę „kominkowe ABC” – znajdziecie tam poradnik, szczegółowo wyjaśniający zasady prawidłowej budowy i obsługi kominka.

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

August 19, 2021 at 11:55 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać