Modne, użyteczne, estetyczne i łatwe w montażu. Panele podłogowe ciągle cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących i są chętnie wybierane do polskich domów i mieszkań. Aby jednak w pełni korzystać z ich zalet, konieczne jest zakupienie też odpowiednich podkładów. Które wybrać? Podpowiadamy!
Po co stosować podkład pod panele?
Patrząc z zewnątrz na wykończoną podłogę z paneli, trudno przypuszczać jakie materiały znajdują się pod nią. Tymczasem folia paroizolacyjna oraz tytułowe podkłady to elementy niezbędne, bez których panele po prostu nie będą „działać” poprawnie. Jakie pełnią one funkcje?
• Folia paroizolacyjna zabezpiecza panele przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów.
• Podkłady pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim wygłuszają podłogę, ale też pozwalają na zniwelowanie drobnych nierówności, stanowią izolację termiczną i poprawiają stabilność całej podłogi pływającej.
Czy można ułożyć panele bez podkładów? Oczywiście jest to możliwe, jednak efekty takiego działania będą opłakane. Taka podłoga bardzo szybko może ulec uszkodzeniu, będzie bardzo głośna podczas chodzenia, zimna i pełna nierówności. Dlatego też zakup odpowiednich podkładów to konieczność, szczególnie że ich koszt w porównaniu do samych desek jest wielokrotnie niższy.
Rodzaje podkładów pod panele – co trzeba wiedzieć?
Jak już wspomnieliśmy, podkłady pod panele podłogowe pełnią wiele funkcji. Jednak poszczególne ich rodzaje różnią się parametrami, co ma wpływ na uzyskany efekt. Dlatego też warto wiedzieć, że obecnie najpopularniejsze rozwiązania to:
• Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – niedrogie, odporne na wilgoć i trwałe są bardzo często wykorzystywane. Mają one formę paneli układanych obok siebie o różnej grubości – z reguły od 3 do 6 mm.
• Podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – sprzedawane w metrach bieżących, są dość cienkie i dobrze przepuszczają ciepło. Ich zaletą jest niewrażliwość na wilgoć i dość wysoka odporność mechaniczna.
• Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM) – są bardzo trwałe, dzięki czemu sprawdzą się nawet w bardzo intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. Ponadto dobrze przewodzą ciepło i izolują akustycznie. Ich wadą jest jednak nieco wyższa cena.
• Korek – to naturalny materiał, który wyróżnia się niską ceną i dobrym wyciszeniem. Niestety jednak podobnie jak rzadko już stosowana tektura – jest podatny na zawilgocenie oraz niezbyt wytrzymały na intensywne użytkowanie.
Zdjęcia: Komfort.pl
Jaki podkład pod panele?
Jaki rodzaj podkładów wybrać na swoją podłogę? To zależy od kilku czynników, takich jak:
• natężenie ruchu,
• budżet,
• instalacja ogrzewania podłogowego,
• oczekiwany poziom wyciszenia i izolacji termicznej.
W przypadku klasycznych paneli laminowanych układanych na równą wylewkę bez ogrzewania najlepszą opcją będą na pewno podkłady PUM, choć jeśli zależy na obniżenia kosztów, to bardzo dobrze sprawdzą się też produkty z polistyrenu ekstrudowanego. A jakie produkty wybrać w innych sytuacjach?
Jaki podkład pod panele winylowe?
Popularność, jaką w ostatnim czasie zdobyły panele winylowe, tworzy pytanie o to, jakie podkłady wybrać w ich przypadku. Teoretyczne stosować można wszystkie ich rodzaje, jednak wielu fachowców najbardziej zaleca produkty z pianki XPS. Dzięki swej grubości będą one doskonale ukrywać nawet minimalne nierówności, które mogłyby się odcisnąć na PCV. W wizualnym ukryciu ewentualnych nierówności pomogą także odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe, na przykład listwy przypodłogowe białe.
Jaki gruby podkład pod panele?
Inne bardzo częste pytanie dotyczące podkładów, dotyczy ich grubości. Niestety nie ma w tym przypadku jednego idealnego rozwiązania. Ogólnie rzecz biorąc, grube podkłady lepiej izolują akustycznie i cieplnie, więc zalecane są w sytuacjach, gdy te parametry mają duże znaczenie. Z reguły jednak nie ma takiej potrzeby, dlatego też najczęściej wybierane są produkty cieńsze.
Zdjęcia: Komfort.pl
Jaki podkład na nierówną podłogę?
Problem nierównej podłogi spędza sen z powiek wielu właścicielom mieszkań i domów. Na szczęście jednak drobne niedoskonałości można dość łatwo ukryć pod nieco grubszym podkładem – najlepiej z XPS.
Jaki podkład pod ogrzewanie podłogowe?
Jak już wspomniano, praktycznie wszystkie typy podkładów nadają się do ogrzewania podłogowego. Zdecydowanie najlepsze efekty uzyska się jednak, wybierając specjalnie przystosowane do tego celu rozwiązania z PUM lub PEHD. Warto przy tym też sprawdzić, czy producent przewidział taką możliwość.
Wybór podkładu pod panele ma bardzo duży wpływ na finalne parametry podłogi. Dlatego też warto dobrze przemyśleć, na jakich kwestiach zależy nam najbardziej i na tej podstawie dokonać dobrego zakupu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ