Jak urządzić salon?

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Nasze salony przestają w coraz szybszym tempie być pomieszczeniami z imponującą meblościanką i rozkładaną kanapą. Bogacimy się, coraz bardziej zaczynamy rozumieć potrzebę wypoczynku i wspólnego spędzania czasu, a poza tym dociera do nas coraz więcej trendów i inspiracji z różnych zakątków świata, co przekłada się na zwiększone zainteresowanie architekturą wnętrz. Nie tylko funkcjonalność, ale także wystrój salonu zaczynają być dla nas istotny. I chociaż nie ma jednego sposobu na piękny salon, to coraz odważniej szukamy dla siebie rozwiązań najpiękniejszych.

 

Umeblowanie salonu

Nie sposób nie zauważyć, jak bardzo na przestrzeni ostatnich lat zmienił nam się sposób umeblowania salonu. Pozbywamy się powoli i systematycznie zajmujących całe ściany meblościanek, mających w swoim składzie wszystko, od szafy przez barek aż po regał na książki. Meblościanka znacznie upraszczała odpowiedź na pytanie jak umeblować salon, ale obecnie okazuje się, że nie potrzebujemy aż tyle miejsca do przechowywania i zależy nam głównie na estetyce i funkcjonalności. Współcześnie nie tylko chętniej decydujemy się na pojedyncze meble, ale także coraz częściej nabywamy je oddzielnie, z różnych kompletów. To dosyć dobrze pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze pojęcie o aranżacji pomieszczeń i jak bardzo rośnie nasza świadomość na temat funkcjonalności i wyglądu wnętrz. Nawet chcąc urządzić mały salon w bloku ze stołem, potrafimy odważyć się i postawić na krzesła o różnym wyglądzie, zamiast decydować się na komplet identycznie wyglądających kilku krzeseł. Z coraz większą pewnością także obracamy pojęciami związanymi z poszczególnymi stylami. Jedyne co nie ulega w kwestii umeblowania dużej zmianie, to niezbędna obecność w salonie mebli wypoczynkowych. Zarówno wygodna sofa, jak i fotel do salonu oraz – o ile pozwala na to przestrzeń – stolik do kawy, są niezbędnymi elementami jego wyposażenia. Oczywiście, i w tej kwestii zaszła pewna zmiana, ponieważ coraz częściej możemy sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie do spania, a zatem w salonie nie musimy już ustawiać rozkładanych wersalek, za to możemy wybrać wygodne i miękkie sofy z eleganckimi poduszkami. Dzięki wyodrębnieniu pomieszczeń do spania także łatwiej było nam pożegnać się z meblościankami wraz z ich nieodzownym elementem, jakim była szafa ustawiona najczęściej na krawędzi zestawu.

Styl nowoczesny

Nowoczesny styl to prawdziwa gratka dla miłośników przestrzeni i prostoty, którzy nie oczekują od salonu wrażenia ciepła i przytulności. Styl ten stawia przede wszystkim na funkcjonalność i proste formy, a zatem decydując się właśnie na niego, oszczędzimy sporo na dodatkach, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli zainwestować w duży telewizor z nowoczesnym zestawem kina domowego czy awangardowe oświetlenie. Wyeksponowana elektronika to także jedna z flagowych cech tego stylu. Ze względu na dużą wagę, jaką poświęca się w tym stylu otwartym przestrzeniom, styl nowoczesny może być odpowiedni dla osób głowiących się, jak urządzić salon z aneksem kuchennym. Styl nowoczesny zachęca do rezygnacji ze ścian i tworzenia dużych, wspólnych przestrzeni, a proste, nowoczesne meble kuchenne z lakierowanymi frontami i urządzenia takie jak piekarnik czy lodówka w zabudowie będą świetnym uzupełnieniem nowoczesnego salonu. Wracając jednak do salonowych mebli, powinniśmy postawić przede wszystkim na proste, geometryczne kształty. Najpopularniejsze to oczywiście prostopadłościany, chociaż ciekawe i nieco futurystyczne meble w kształcie wycinków kul doskonale podkreślają klimat nowoczesnych wnętrz.

Meble powinny także mieć proste, geometryczne kształty i jednolitą kolorystykę, chociaż w tej kwestii panuje chyba największa dowolność i można – oczywiście umiejętnie – mieszać kolory, faktury i mat z połyskiem. Nowoczesny salon to wnętrze pozbawione dodatków. Tym, co zdobi pomieszczenia w tym stylu, są kontrastowe zestawienia barw, designerskie elementy użytkowe takie jak lampy, stoły czy dywany bądź oryginalne faktury tkanin. Czym zatem podkreślić charakter nowoczesnego wnętrza? Rosnącą popularnością cieszą się różnego rodzaju okładziny ścienne, na przykład te w geometrycznej formie plastra miodu. Ciekawą alternatywą jest też okładzina ścian z luster. Lustra nie muszą mieć formy jednolitych, gładkich tafli – dobrze spiszą się także w formie małych elementów układających się w geometryczny wzór, na przykład wspomniany wcześniej plaster miodu, jodełkę czy szachownicę. Lustra polecane są wszystkim zastanawiającym się jak urządzić mały salon w taki sposób, aby udało się go optycznie powiększyć. Oczywiście, w nowoczesnym stylu jako elementy dekoracyjne mile widziane są także pojedyncze lustra w oryginalnych kształtach czy ramach w mniejszych rozmiarach, niekoniecznie zajmujących całą ścianę. Osoby chcące mieć nowoczesny, a zarazem przytulny salon powinny rozważyć ułożenie na sofie czy fotelu poduszek w poszewkach, najlepiej w jednym kolorze, ale z różnych tkanin różniących się od siebie fakturą i połyskiem. Odważniejsi mogą pokusić się o poszewki w intensywnych kolorach bądź w geometryczne wzory. 

Styl skandynawski

Osoby oczekujące od salonu nieco więcej przytulności, ale wciąż sceptycznie nastawione do zbędnych dodatków, powinny przyjrzeć się uważniej stylowi skandynawskiemu. Podobnie jak styl nowoczesny, stawia on przede wszystkim na funkcjonalność i proste kształty, ale z racji zamiłowania do naturalnych materiałów i tekstyliów oraz pewnego przyzwolenia na dodatki, sprawia wrażenie nieco mniej chłodnego. Myśląc o salonie w stylu skandynawskim, oczyma wyobraźni widzimy najpewniej jasny salon z dużymi, nieprzesłoniętymi oknami i drewnianymi meblami. Oprócz bieli zdecydować się można także na szarości czy chłodne błękity, a nawet ciepłe odcienie écru, beżu i pastelowego różu, chociaż ciepłe barwy są charakterystyczne raczej dla duńskiej odmiany tego stylu. Podkreślające charakter wnętrza dodatki utrzymane są także w jasnych, najczęściej pastelowych barwach. Pomimo swojej prostoty i pozornej surowości, w tych drewnianych meblach i tkaninach o grubym splocie jest coś ciepłego i naturalnego, przez co ten styl wydaje się nieco bardziej “ludzki” niż wspomniany wcześniej styl nowoczesny. A zatem, co oprócz drewnianych mebli powinno znaleźć się w salonie w stylu skandynawskim? Na pewno drewniana podłoga pomalowana w taki sposób, aby nie zakrywać naturalnej faktury drewna. Niezbędnym elementem są także tekstylne koce i poduszki w pastelowych kolorach bądź w kontrastowe, geometryczne wzory.

W ogólności styl ten jest oszczędny w dodatkach. Skandynawowie uważają, że nic tak nie zdobi, jak jakość i stawiają raczej na funkcjonalne przedmioty z nutą oryginalności. Dlatego salon w tym stylu dobrze udekorują niebanalne świeczniki czy wystawka oryginalnej ceramiki w drewnianej witrynie. Nawiązanie do natury przejawia się także w obecności roślin doniczkowych w pomieszczeniach w tym stylu. Oprócz charakterystycznych dla zimnej Skandynawii roślin, w aranżacjach bardzo często można spotkać także egzotyczne gatunki, jak na przykład dorodny bananowiec czy duża palma, więc można przyjąć, że styl skandynawski będzie dobrze komponował się z roślinami bez względu na ich oryginalne pochodzenie. Dekoracja salonu roślinami to dobry pomysł także ze względu na zdrowotne walory roślin w naszym otoczeniu. Produkują one tlen, oczyszczają powietrze, a patrzenie na zieleń jest zbawienne dla zmęczonych światłem komputerowego monitora oczu. 

Styl rustykalny

Chociaż styl rustykalny kojarzy się przede wszystkim z wiejską sielanką i starym dworkiem, to aranżacja salonu w bloku także może wykorzystywać sporo elementów zaczerpniętych z tego stylu. Kwintesencją wydaje się duży, dębowy stół stary bądź z postarzanego drewna. Nie jest to co prawda dobra inspiracja dla zastanawiających się jak urządzić mały salon ze stołem, jednak jeśli dysponujemy większym metrażem, będzie to rozwiązanie wręcz genialne. Ten styl jest mocno związany z drewnem, więc zarówno stół z postarzanego drewna, jak i deski na podłodze są jak najbardziej na miejscu. Jeśli z różnych powodów nie chcemy mieć drewnianej podłogi, możemy wybrać kafelki imitujące drewno. Współcześnie są one bardzo podobne do prawdziwego drewna, a zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości oraz pozwalają na instalację ogrzewania podłogowego, więc w niektórych sytuacjach mogą być dla drewnianych desek naprawdę rozsądną alternatywą. Ciekawym elementem dekoracyjnym, nadającym wnętrzu nieco nowoczesnego sznytu, może być jedna ściana pokryta cegłą, kamieniem bądź drewnem. Wracając do bardziej wnętrzarskich, a mniej konstrukcyjnych kwestii – to urządzając wnętrze w stylu rustykalnym, warto poszperać w sklepach z antykami czy na giełdach staroci w poszukiwaniu oryginalnych, starych i drewnianych mebli. Styl ten uwielbia również naturalne tkaniny i materiały, a zatem osłonki na doniczki z gliny, obrazy i fotografie w drewnianych ramach czy haftowane poszewki na dekoracyjne poduszki będą idealnie podkreślać styl naszego salonu. Rzeczy, których powinniśmy bezwzględnie unikać we wnętrzach w stylu rustykalnym to przede wszystkim współczesne i mało naturalne materiały, takie jak szkło, metale i plastik. Niemile widziane są także jaskrawe barwy i zimne światło. 

 

Urban jungle

Jeśli chcemy mieć modny salon, powinniśmy zwrócić uwagę na ten najnowszy trend w aranżacji miejskich salonów. Aranżacja salonu skupiać się będzie na ogromnej ilości roślinnych motywów i intensywnych kolorach, chętnie przełamywanych złotymi dodatkami. Roślinne motywy pojawiać się będą nie tylko na tekstyliach czy tapetach, ale także w doniczkach. Należy jednak już na początku wspomnieć, że styl ten wywodzi się z nowoczesnych wnętrz, jednak jest on pewnym buntem wobec jego szarości i zimna, więc będzie mieć z nim pewne cechy wspólne. Jakie? Przede wszystkim zamiłowanie do prostoty i zastosowania mebli oraz rezygnacja ze zbędnych dodatków. Styl dekoruje wnętrza przede wszystkim roślinami i kolorami. Kolory są intensywne i soczyste, takie jak szmaragdowy, butelkowa zieleń, czerwień, fuksja czy kanarkowy. Kolory te chętnie są wybierane, jako obicia mebli wypoczynkowych. Jako dodatki mile widziane są różnego rodzaju tekstylia – od dekoracyjnych poduszek po zasłony, dywany i fototapety w barwne, roślinne motywy. Rośliny, to przede wszystkim monstera, palma i bananowiec, chociaż chyba nie ma rośliny, która nie będzie pasować do urban jungle. Złoto wykorzystywane jest najczęściej w formie przełamujących całość detali, takich jak na przykład klosze na lampy, osłonki na doniczki czy naczynia.

Styl egzotyczny

W pewnej opozycji do stylu urban jungle stoi styl egzotyczny. Chociaż pozornie wydają się mieć ze sobą dużo wspólnego (na przykład czerpanie z tropikalnych, egzotycznych motywów), w praktyce to dwa zupełnie inne pomysły na aranżacje wnętrz. Salon w stylu egzotycznym to przede wszystkim egzotyczne drewna i jutowe plecionki, ale także stylizowane na etniczne dodatki, w postaci na przykład rzeźb słoni czy afrykańskich bożków. Meble powinny być wykonane z tropikalnego drewna, mile widziane są także różnego rodzaju etniczne ornamenty i wzory. Pomysł na salon utrzymany w tym stylu jest chętnie wykorzystywany przez osoby dużo podróżujące, które dodatki i dekoracje przywożą ze swoich podróży, jednak także entuzjaści podróży palcem po mapie mogą zdecydować się na aranżację wnętrza, nabywając dodatki na różnego rodzaju jarmarkach, w sklepach z rękodziełem czy przez Internet.

 

Glamour

Styl glamour to jeden ze zdecydowanie ciekawszych i barwniejszych stylów wnętrzarskich, a aranżacja salonu razem z jadalnią jest prawdziwym wyzwaniem dla architektów wnętrz, aby zachować charakterystyczny dla tego stylu, optymalny balans między elegancją, a kiczem. Styl glamour kojarzy się przede wszystkim z blichtrem, blaskiem, elegancją i pewnego rodzaju przepychem, który sprawia, że nie można przejść obojętnie obok takiego wnętrza. Salon bezwzględnie powinien mieć kryształowy żyrandol. Mile widzianymi dodatkami są także lustra w bogato zdobionych, najlepiej pozłacanych ramach, luksusowe tkaniny takie jak satyna i atłas. Zestaw wypoczynkowy oprócz tradycyjnych sof i foteli powinien mieć w swoim zestawie także meble takie jak pufy czy nieco już zapomniane szezlongi. Oprócz bieli i złota (przełamanych odrobiną ponadczasowej czerni), w stylu glamour doskonale odnajdują się także bardziej intensywne kolory, takie jak czerwień czy fiolet. Niestety, ze względu na swojego rodzaju przepych i zamiłowanie do bibelotów, taka aranżacja salonu nadaje się do większych pomieszczeń i nie jest wskazana, jeśli do urządzenia mamy mały salon w bloku. Urządzone w ten sposób wnętrze sprawiać będzie wrażenie raczej zagraconego i przerysowanego, a chodzi o zbalansowanie kiczu z elegancją, a nie przesadę w którąkolwiek ze stron.

Klasyczny

Jeśli nie jesteśmy entuzjastami sezonowych mód i nie przekonują nas lansowane w katalogach wnętrzarskich inspiracje, salon w stylu klasycznym może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla nas. Jeśli nie wiemy jak urządzić salon z aneksem czy duży salon w domu jednorodzinnym, jak urządzić wnętrze, aby za rok czy dwa nie było zwyczajnie niemodne, powinniśmy zwrócić swój wzrok właśnie w kierunku tego stylu. Styl klasyczny jest ponadczasowy i harmonijny, utrzymany w ciepłych i stonowanych kolorach. Doskonale nadaje się zarówno do aranżacji samego salonu, jak i połączonego z jadalnią czy całym aneksem kuchennym. Styl klasyczny z pewnością pomoże rozwiązać problem jak urządzić mały salon w bloku. Dekorację stanowią tu najczęściej wysokiej jakości tekstylia takie jak delikatne firany czy pięknie zdobione obrusy. Oprócz tego mile widzianymi dodatkami są różnego rodzaju obrazy i fotografie oraz świeczniki. Rośliny ustawiane są najczęściej na parapetach, a meble pod ścianami. Podstawowy zestaw najczęściej składa się z komody, witryny na ceramikę lub książki, szafki pod telewizor i barku, chociaż w zależności od potrzeb może być dowolnie rozbudowywany bądź zmniejszany. Kwintesencją stylu klasycznego są bez wątpienia ponadczasowe kolory, takie jak beże i jasne brązy, które odpowiadają za wrażenie przytulności i ciepła pomieszczenia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ