Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Pomieszczenia na poddaszu należą do najtrudniejszych w aranżacji, ze względu na skosy, które ograniczają przestrzeń. Szczególnie problematyczne jest urządzanie w takim wnętrzu łazienki. Umiejscowienie wanny, prysznica, czy umywalki to zadanie wymagające dogłębnej analizy. Nie oznacza to jednak, że nie można cieszyć się funkcjonalną i stylową łazienką nawet na niewielkim poddaszu.

Jak urządzić małą łazienkę na poddaszu?

Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem, przed jakim stoją osoby urządzające swój dom lub mieszkanie, jest zaaranżowanie łazienki na poddaszu, która ma mały metraż. Przestrzeń ograniczona jest przez skosy oraz niedużą powierzchnię, trzeba jednak uwzględnić w swoich planach kilka sprzętów sanitarnych, a także miejsce do przechowywania. Mała łazienka na poddaszu może wymagać od użytkowników kilku kompromisów i zrezygnowania z niektórych wymarzonych elementów. Odpowiednio zaprojektowana może być jednak zarówno ładna, jak i funkcjonalna. Już w procesie planowania trzeba wziąć pod uwagę nie tylko metraż pomieszczenia, ale całą powierzchnię użytkową. Oznacza to, że duże znaczenie ma wysokość łazienki w każdym miejscu, również pod skosami. Wpływa to na możliwości rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia. Warto także wcześniej zdecydować, czy chce się zainstalować w pomieszczeniu wannę, czy prysznic. Umywalkę ustawia się najczęściej na tej samej ścianie, co drzwi. Nad nią powinno być zawieszone lustro, a użytkownik musi mieć możliwość swobodnego stania w pozycji wyprostowanej. Umieszczenie umywalki i drzwi na jednej ścianie gwarantuje odpowiednią przestrzeń użytkową. Warto pamiętać, że wysokość pomieszczenia w miejscu, w którym znajdują się urządzenia sanitarne, takie jak umywalka i prysznic, powinna wynosić minimum 190 cm. Łazienka na poddaszu ze skosami wymaga więc odpowiedniego rozplanowania przestrzeni. Odpowiedniego miejsca potrzebuje także sedes, aby możliwe było wygodne korzystanie z niego.

Mała łazienka na poddaszu z wanną to dobre i wygodne rozwiązanie. Można łatwo wykorzystać skosy i ograniczone zakątki w pomieszczeniu. Mała wanna wolnostojąca ma przewagę nad prysznicem, ponieważ można ustawić ją w dowolnym miejscu. Jej wymiary trzeba dopasować odpowiednio do łazienki. Jeśli możliwe będzie swobodne wchodzenie i wychodzenie z wanny, można ustawić ją bezpośrednio pod skosem. Warto dobrać do niej baterię wolnostojącą, co pozwoli na umieszczenie jej w dowolnym miejscu. Wanna na poddaszu może być prosta i minimalistyczna lub jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia, ustawiona na ozdobnych nóżkach.

Jeśli jednak chcesz ustawić w swojej łazience prysznic, dobrym miejscem dla niego będzie ściana naprzeciwko skosu. Jej minimalna wysokość powinna wynosić 190 cm. Często prysznic na poddaszu znajduje się na tej samej ścianie co drzwi wejściowe. Warto także pomyśleć o zastosowaniu narożnego brodzika o półokrągłym kształcie, który zajmie mniej miejsca niż tradycyjny model.

W miejscu, w którym przestrzeń jest ograniczona, warto maksymalnie ją wykorzystać. Pod skosami zwykle jest najmniej miejsca, dlatego trudno umiejscowić tam jakikolwiek mebel lub sprzęt sanitarny. Dobrym rozwiązaniem jest więc ustawienie pod skosem półek lub niedużych szafek do przechowywania. Można umieścić tam ręczniki, środki czystości, czy kosmetyki. Na małych półeczkach dobrze będą wyglądać eleganckie buteleczki z szamponem lub perfumy. Ozdobne świeczki nadadzą wnętrzu przytulności i pomogą stworzyć odpowiedni nastrój do relaksacyjnej kąpieli.  

Aranżacja dużej powierzchni

Duża łazienka na poddaszu daje więcej możliwości niż pomieszczenie o małym metrażu. Można dowolnie wybierać urządzenia sanitarne i rozmieszczać je według własnych preferencji. Miejsce pod skosami można wykorzystać do przechowywania ręczników lub środków czystości, ustawiając tam szafki lub wstawiając półki. Łazienka na poddaszu z wanną narożną to rozwiązanie możliwe dzięki dużej powierzchni pomieszczenia. Jeśli dysponujesz wnętrzem o nieznacznych skosach lub z wysoką ścianką kolankową, możesz stworzyć przestronny salon kąpielowy. Oprócz stylowej wanny może znaleźć się w nim wygodne krzesło lub stolik. Ciekawym rozwiązaniem jest także łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem. Duże pomieszczenie umożliwia wykorzystanie obu urządzeń sanitarnych. W efekcie możesz wziąć zarówno długą kąpiel po ciężkim dniu w pracy, jak i szybki, poranny prysznic. W dużej łazience można dowolnie dobierać meble i elementy wyposażenia oraz zestawiać różne kolory na ścianach. Nawet skosy nie ograniczają znacząco przestrzeni.  

 

Kilka zasad aranżacji łazienki na poddaszu

Niezależnie od wielkości pomieszczenia i stylu, w którym jest urządzone, warto zapamiętać kilka zasad. W efekcie powstanie spójna i funkcjonalna łazienka na poddaszu. Inspiracje na stylowe wnętrze można znaleźć w katalogach i na stronach internetowych. Jednak gotowe projekty trzeba dopasować do możliwości w swoim pomieszczeniu. Aranżując łazienkę na poddaszu, warto zaprojektować ją w taki sposób, aby była komfortowa i funkcjonalna. Nad umywalką zwykle znajduje się lustro, dlatego powinno ustawić się ją na wysokiej ścianie. Pod skosem nie umieszcza się prysznica oraz powinno się unikać wstawiania w niską wnękę sedesu. Przy ścianie kolankowej warto ustawić szafkę, półki, pralkę lub wannę wolnostojącą. Prysznic i umywalkę stawia się zwykle na ścianie równoległej lub prostopadłej do skosu, jeśli ma ona minimum 190 cm wysokości. Kierując się tymi zasadami, można stworzyć stylowe i funkcjonalne aranżacje. Łazienka na poddaszu, choć wydaje się bardzo trudna w urządzaniu, często okazuje się przytulnym wnętrzem.  

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienkę na poddaszu, jak każde inne pomieszczenie, można urządzić w dowolnym stylu. Niektóre aranżacje lepiej jednak wyglądają w dużych pomieszczeniach. Jeśli jednak Twoja łazienka na poddaszu ma małą powierzchnię użytkową, dobrze sprawdzi się w niej styl skandynawski. Dominuje w nim biały kolor, który optycznie powiększa przestrzeń. Urządzenia sanitarne i meble w stylu skandynawskim są proste, ale ocieplone drewnianymi elementami. Biała łazienka na poddaszu dobrze będzie wyglądać z dodatkami w chłodnych odcieniach zieleni, niebieskiego lub grafitu. Brodzik, czy podłoga w skandynawskich pomieszczeniach często są drewniane, podobnie jak blaty szafek i stolików. Warto jednak pamiętać, że drewno w łazience musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. W stylu skandynawskim dominuje funkcjonalność, dlatego wszystkie przedmioty powinny być użytkowe i praktyczne. W łazience nie ma wielu ozdób, całość charakteryzuje się prostotą i nawiązaniem do natury.  

 

Wnętrze minimalistyczne

Minimalistyczna, nowoczesna łazienka na poddaszu to dobre rozwiązanie zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach. We wnętrzu wszystkie elementy i urządzenia sanitarne są proste, bez zbędnych ozdób. Na ścianach i podłodze znajdują się płytki wykończone w wysokim połysku. Dominują jasne, stonowane kolory. Szara łazienka na poddaszu dobrze wygląda z białymi meblami i urządzeniami sanitarnymi. Do nowoczesnego pomieszczenia pasują wolnostojące, proste wanny. Można je zestawić ze złotą lub srebrną baterią, najlepiej również wolnostojącą. Łazienka na poddaszu z prysznicem to częste rozwiązanie. W nowoczesnym wnętrzu stosuje się niskie brodziki wpuszczane w podłogę. Ścianki i drzwi prysznicowe są proste, często składają się z jednego elementu — prostej ramy z szybą.  

Łazienka retro na poddaszu

W dużych pomieszczeniach można łatwo stworzyć wnętrze w stylu retro. Każdy element wyposażenia jest bogato zdobiony, dlatego potrzebna jest przestrzeń, aby nie przesadzić z ilością dekoracji. W łazienkach retro obowiązkowym elementem jest wanna wolnostojąca, najlepiej na klasycznych lwich łapach. Do niej warto dobrać stojącą umywalkę ze zdobieniami oraz pasujący sedes. W stylizowanej na dawne lata łazience nie powinno zabraknąć elementów żeliwnych, posrebrzanych lub pozłacanych. Klimatu wnętrzu nada stary (lub postarzany) grzejnik, odpowiednio zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Jeśli chcesz wykorzystać umywalkę umieszczoną na blacie, wybierz pasującą szafkę w stylu retro. Umywalka może nawiązywać do dawnych lat swoim kształtem lub wyglądam. Warto wybrać taką, która formą przypomina misę. Równie ważna jest bateria, która powinna być bogato zdobiona. Niezbędnym elementem jest także lustro. Najlepiej, aby było umieszczone w zdobionej ramie — drewnianej lub pozłacanej. W łazience retro ważne są także kolory. Najczęstszym zestawieniem jest biel i czerń. Stosuje się ją wszędzie, również na podłodze. W stylu retro nie może zabraknąć kafelków na posadzce, a najbardziej klasycznym wzorem jest czarno-biała szachownica. Jeśli nie wiesz, czy jest to dobre rozwiązanie do Twojego wnętrza, możesz wykonać komputerowe wizualizacje. Łazienka na poddaszu będzie wtedy dokładnie przemyślana i dobrze zaprojektowana.  

 

Styl glamour w łazience

Łazienki na poddaszu często urządzane są także w stylu glamour. Wprowadza on do wnętrza elegancję i odrobinę luksusu. Najlepiej sprawdza się jednak w łazienkach o dużej powierzchni, ponieważ charakteryzuje się bogactwem zdobień i przepychem. Dominują w nim ciemne barwy — granatowy, czy grafit, połączone z odcieniami bieli. W łazience glamour warto ustawić oryginalne, eleganckie meble oraz urządzenia sanitarne. Można bez obaw zdecydować się na szafkę w stylu ludwikowskim lub prostą, niemal minimalistyczną komodę. Styl glamour łączy w sobie cechy innych aranżacji, ale typowym dla niego motywem jest marmur, złoto oraz mieniące się diamenty. Pozłacane baterie, czy ozdobne żyrandole i kinkiety to niezbędny element wyposażenia. Blaty przy umywalkach mogą być w dowolnym, stonowanym odcieniu lub mogą imitować marmur. Dla zainspirowania się warto przejrzeć gotowe projekty. Łazienka na poddaszu w stylu glamour to rozwiązanie bardzo eleganckie, ale również kobiece. Oprócz motywu marmuru i złota we wnętrzu pojawiają się często kwiatowe ozdoby. W łazience glamour można wykorzystać ozdobną tapetę, przeznaczoną do wnętrz o bardzo wysokiej wilgotności. Dobrym rozwiązaniem jest także mozaika na ścianie. Warto umieścić ją za wanną lub w prysznicu, aby wydzielić i podkreślić strefę kąpielową.

Oświetlenie w łazience na poddaszu

Niezależnie, czy projektujesz WC na poddaszu, czy całą łazienkę, niezbędnym elementem jest dobre oświetlenie. Warto wykorzystać naturalne warunki panujące na ostatnim piętrze budynku. Okno dachowe zapewni dostęp do naturalnego światła, doświetli łazienkę i pozwoli stworzyć przytulną atmosferę. W pomieszczeniu powinny jednak znajdować się także dodatkowe źródła sztucznego światła. Kinkiety, lampy wiszące, a nawet stojące muszą znaleźć się w całej łazience. Każda strefa powinna być odpowiednio doświetlona. Dlatego przy lustrze, nad wanną, czy w okolicach prysznica warto zamontować lampy. Pamiętaj jednak, aby właściwie dopasować je do stylu, w jakim urządzone jest całe pomieszczenie. W efekcie stworzysz spójne i stylowe wnętrze.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ