Jak podłączyć kontaktron? 

Ostatnio aktualizowane: 15.06.21

 

Kontaktron to akcesorium mające szerokie zastosowanie. Przede wszystkim czujki tego typu są wykorzystywane jako element zabezpieczający drzwi, okna czy bramy. Produkuje się je nie tylko do zastosowania domowego, ale też przemysłowego. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat kontaktronów i dowiesz się, jak się je podłącza. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, zachęcamy do lektury

 

Podstawowe informacje na temat kontaktronu

Kontaktron to nic innego, jak przełącznik elektryczny, który jest uruchamiany magnetycznie. Działa to w ten sposób, że kiedy korpus przełącznika jest wystawiony na działanie pola magnetycznego (może być to silny prąd elektryczny albo magnes), dwa żelazne materiały się przyciągają, tak też dochodzi do zamknięcia połączenia i dzięki temu może przez nie płynąć prąd. Przełącznik otwiera się, kiedy brak jest pola magnetycznego.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne kreatywne możliwości zastosowania kontaktronów, dlatego też te czujniki wciąż są popularne i chętnie stosowane w różnego rodzajach urządzeń. Jak podają specjaliści, kontaktrony dobrze sprawdzają się przy wszelkich projektach opartych na kontroli bezdotykowej. Jako przykład może posłużyć nam magnetyczny wyłączniki drzwiowy. Jest to nic innego, jak kontaktron i magnes, dzięki którym drzwi automatycznie się otwierają i zamykają. Anemometr, czyli przyrząd służący do mierzenia prędkości wiatru, wykorzystywany w rozbudowanych stacjach pogodowych, zawiera w sobie wiele kontaktronów. Otwierają się one i zamykają, a czas między zamknięciem przełączników pozwala określić, jak mocno wieje wiatr. 

Sugerowane materiały

Zastosowanie kontaktronów jest szerokie, więc nie dziwi to, że wiele osób jest zainteresowanych ich użyciem. Tworząc konstrukcję wykorzystującą tej rodzaj przełączników, trzeba pamiętać też o skorzystaniu z innych materiałów czy programu, aby sprzęt działał, jak należy. Przede wszystkim ważnym elementem jest magnes, dzięki któremu możliwe będzie uruchomienie kontaktronu. Przy projektowaniu urządzenia wykorzystującego kontaktron konieczne jest także skorzystanie z programu, który umożliwi nam odczyt stanu przełącznika. Pomocny w tym będzie Arduino, to platforma typu open source (otwarta licencja, darmowy program) przeznaczona do tworzenia projektów elektronicznych. Należy w tym miejscu podkreślić, że Arduino to nie tylko program, ale też płytka (w formie fizycznej), nazywana często mikrokontrolerem.

Stanowi ona bazę całego układu, choć trzeba przyznać, że bez odpowiedniego zaprogramowania jest ona tylko elektronicznymi elementami, które same w sobie nic nie potrafią zrobić. Programy Arduino są pisane w języku C, choć nawet osoba bez doświadczenia w tym zakresie powinna sobie poradzić z konfiguracją. Z uwagi na popularność Arduino, w Internecie można znaleźć wiele gotowych programów. Aby zobrazować, jak działa ten program, można powiedzieć, że za jego pomocą możliwe jest stworzenie np. sterownika do rolet w oknach.

 

Przegląd kontaktronu

Warto wiedzieć, że kontaktrony są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, dlatego zakup akcesorium trzeba dobrze przemyśleć. Podczas podejmowania decyzji trzeba zwrócić uwagę na różne kwestie m.in. sposób montażu, wymiary czy wykonanie obudowy. Popularne są kontaktrony szklane, choć trzeba przyznać, że są one delikatne. W związku z tym, jeśli w projekcie wykorzystywane są sporej wielkości magnesy, które uderzają o korpus przełączniki, lepiej wybrać inny rodzaj akcesorium. Podczas zakupów trzeba także zweryfikować możliwości prądowe i napięciowe wybranego przełączniki kontaktronowego. Należy pamiętać, że zazwyczaj akcesoria tego typu są zaprojektowane do przenoszenia małej mocy. 

 

Normalnie otwarty, normalnie zamknięty?

Podobnie, jak magnes może mieć dwa bieguny, para styków żelaznych kontaktronu jest również spolaryzowana. Położenie, odległość i orientacja magnesu odgrywają znaczącą rolę w określaniu sposobu aktywacji przełącznika. Wszystkie przełączniki tego typu składają się z dwóch terminali. Mogą to być terminale normalnie otwarte lub normalnie zamknięte. Słowo „normalnie” oznacza nic innego, jak sytuacje, kiedy na przełącznik nie ma wpływu pole magnetyczne, czyli np. przełącznik jest otwarty i nie przewodzi prądu. Kiedy magnes zbliży się wystarczająco blisko, aby przełącznik mógł się aktywować, styki się zamykają i może płynąć prąd.

Tworzenie obwodu

Do tworzenia przykładowego obwodu należy wykorzystać Arduino, kontaktron i płytkę uniwersalną. Pozwala ona w szybki i łatwy sposób sprawdzić poprawność działania układu elektronicznego. Obie nóżki przełącznika powinny być skierowane prostopadle do korpusu i tworzyć literę U. Jeśli mamy kontaktron ze szklaną rurką, należy zachować ostrożność podczas zginania, aby go nie uszkodzić. Kontaktron trzeba włożyć do płytki i wykorzystać końce przełącznika do odpowiedniego podłączenia. 

Kupując kontaktron i zestaw Arduino można stworzyć proste urządzenie, które ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Stworzenie takiego sprzętu z pewnością przyniesie nam wiele satysfakcji. Jeśli zdecydujemy się na jego konstrukcję, powinniśmy nie tylko przygotować niezbędne elementy, ale też zdobyć potrzebną wiedzę. Ten artykuł stanowi wstęp do tematu. Wiedz jednak, że w Internecie można znaleźć wiele dokładnych tutoriali, w których wszystko jest wyjaśnione krok po kroku.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 KOMENTARZY
Inline Feedbacks
View all comments