Zakupiłeś dzwonek do drzwi i zastanawiasz się, jak go zainstalować? Jeśli tak, trafiłeś w dobre miejsce. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące tego rodzaju prac, ponadto dowiesz się, co zrobić krok po kroku i jakie rodzaje dzwonków są obecnie dostępne w sklepach. Po przeczytaniu tego artykułu podejdziesz pewnie do powierzonego Ci zadania i będziesz lepiej przygotowany do jego wykonania.
Rodzaje dzwonków do drzwi
Na samym początku rozważań na temat dzwonków do drzwi, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje urządzeń są obecnie dostępne w sklepach. Oczywiście, przy podziale tych produktów można przyjąć różne kryteria, ale najpowszechniejszy jest podział ze względu na okablowanie lub jego brak. Najczęściej więc dzwonki do drzwi dzieli się na przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie są zdecydowanie łatwiejsze w instalacji, ich montaż zajmuje zdecydowanie mniej czasu i poradzi sobie z nim każda osoba. Model przewodowy jest trudniejszy w konfiguracji, niemniej jednak nie jest to czynność tak trudna, że może wykonać ją tylko fachowiec.
Dzwonki przewodowe są klasycznym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu domach. W urządzeniach tego typu, jak nietrudno się domyślić, występuje okablowanie, które służy do zasilania sprzętu, a także jest niezbędne do nawiązania połączenia pomiędzy dzwonkiem a włącznikiem. Dzwonki tego typu mogą mieć różne napięcie: 230 V, 12 V, 8 V lub 6 V. Zazwyczaj montuje się je koło drzwi do budynku albo przy ogrodzeniu.
Nowocześniejszym rodzajem dzwonków do drzwi są modele bezprzewodowe, które zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów, szczególnie z uwagi na to, że ich instalacja nie jest trudna. Niemniej jednak cena takich sprzętów może być nieco wyższa od tradycyjnych urządzeń, choć wiele w tej kwestii zależy od wybranego producenta. Dzwonki bezprzewodowe nie mają kabli, do zasilania wykorzystywane są więc baterie czy akumulatory, a nie sieć elektryczną. W modelach tego typu komunikacja obydwa się poprzez sygnał radiowy. Zasięg urządzenia różni się zależnie od wybranego modelu, zwykle wynosi około 100 m, choć można znaleźć także takie sprzęty, w których wartość ta jest znacznie wyższa. Co ciekawe, dzwonki bezprzewodowe są wykorzystywane nie tylko po to, aby powiadomić nas o tym, że ktoś czeka przed naszymi drzwiami, ale też jako urządzenia przywoławcze np. w restauracji.
Jak zamontować dzwonek do drzwi?
Montaż przewodowego dzwonka do drzwi nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się nam wydawać, choć z pewnością pewna wprawa w wykonywaniu podobnych prac nam pomoże. Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy powinniśmy zapoznać się z instrukcją, która stanowi jeden z elementów zestawu. Jeśli z jakichś przyczyn nie mamy do niej dostępu, bez problemu powinniśmy znaleźć ją w Internecie.
Po przeczytaniu instrukcji montażu opracowanej przez producenta możemy zacząć instalację. W pierwszej kolejności wymagane jest, aby odłączyć instalację dzwonkową od prądu. To zagwarantuje nam bezpieczeństwo pracy. Warto przy tym skorzystać ze specjalnego przyrządu pomiarowego, aby upewnić się, że instalacja została odłączona od sieci. Używając wkrętaka podważamy zaczepy znajdujące się na pokrywie dzwonka i zdejmujemy ją. W miejscu instalacji urządzenia należy wykonać otwory odpowiednie do tych, jakie znajdują się w podstawie dzwonka. Kolejnym krokiem jest przełożenie przewodów instalacyjnych i przykręcenie podstawy do ściany. Zazwyczaj używa się do tego wkrętów i kołków rozporowych, które z reguły stanowią część zestawu. Z końca przewodów należy zdjąć izolację. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie zacisków i wysunięcie odizolowanych wcześniej przewodów w otwory. Chcąc sprawdzić, czy przewody zostały odpowiednio poprowadzone, należy delikatnie je pociągnąć (powinny pozostać w niezmienionej pozycji). Kiedy wykonamy wyżej wymienione czynności, pozostaje nam tylko założenie pokrywy dzwonka i włączenie napięcia celem sprawdzenia, czy sprzęt działa tak, jak powinien.
Zdecydowanie łatwiej przebiega instalacja dzwonka bezprzewodowego. Tak naprawdę jego montaż zajmuje dosłownie kilka minut i sprowadza się tylko do włożenia baterii i przymocowania urządzenia w miejscu, w którym chcemy, aby się ono znajdowało. Do instalacji zazwyczaj wykorzystywana jest specjalna taśma.
Cenne wskazówki
Zaleca się, aby instalację dzwonkową wykonywać z przewodu o przekroju minimalnym 0,5 mm, a maksymalnym 2,5 mm. Aby uchronić się przed zwarciami i przeciążeniami, warto odpowiednio zabezpieczyć przewód fazowy instalacji dzwonkowej. W tym celu można skorzystać np. z bezpiecznika topikowego, który można kupić już za kilka złotych. Pamiętajmy też, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac związanych z działaniem naszego dzwonka, musimy za każdym razem pamiętać o wyłączeniu instalacji elektrycznej.
Nie ma wątpliwości, co do tego, że dobry dzwonek do drzwi przyda się w każdym domu. Dzięki niemu usłyszymy, że ktoś czeka, aż mu otworzymy. Instalacja sprzętu nie powinna sprawiać większych trudności, jednak jeśli nie czujemy się pewnie, możemy poprosić o pomoc specjalistę.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ