Grzejnik aluminiowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Na chłodne jesienno-zimowe wieczory niezbędny jest dobry i wydajny grzejnik, który pozwoli szybko podnieść temperaturę w całym pomieszczeniu. Warto zamontować w mieszkaniu model Ferroli PROTEO HP600. Grzejnik aluminiowy pozwala ogrzać każde pomieszczenie, zapewniając jednocześnie niskie koszty eksploatacji. Model Ferroli składa się z 10 żeberek o mocy grzewczej 106,6 W, szerokość każdego z tych żeber wynosi 80 mm. Do instalacji z elementami miedzi, stali lub tworzyw sztucznych dobrze sprawdzi się grzejnik aluminiowy KFA Grupa Armatura G350F. Temperatura robocza produktu wynosi do 95 stopni Celsjusza, można więc szybko ogrzać każde pomieszczenie. Grzejnik KFA składa się z 10 żeberek wyposażonych w typowe boczne złącza do podłączenia do instalacji.
12 najlepszych grzejników aluminiowych. Opinie w 2024 roku
Kiedy temperatura na zewnątrz spada, wszystkim zależy na przyjemnej atmosferze w pomieszczeniu. Szybkie nagrzanie nawet dużego pokoju zapewnia odpowiedni grzejnik. Wybór modelu dopasowanego do potrzeb domowników i rodzaju instalacji może być trudny. Z tego powodu przygotowaliśmy ranking grzejników aluminiowych, aby pomóc Ci w wyborze dobrego modelu do mieszkania i cieszyć się ciepłem w jesienno-zimowe dni.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Zaletą grzejnika aluminiowego Ferroli jest nieduża pojemność wodna, która pozwala utrzymać niską bezwładność cieplną. W efekcie kaloryfer reaguje na zmiany w zapotrzebowaniu ciepła. Ponadto model ma 10 dobrze wyprofilowanych żeberek, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu szybko się nagrzewa. Aluminiowa powierzchnia grzejnika jest zabezpieczona przed korozją.
Model Ferroli PROTEO jest duży, dlatego montaż grzejnika może wymagać pomocy drugiej osoby lub fachowca. Ponadto kaloryfera aluminiowego nie zaleca się podłączać do instalacji miedzianych przez duże ryzyko wewnętrznej korozji.
Grzejnik aluminiowy Ferroli zapewnia szybkie nagrzanie pomieszczeń, dzięki mocy grzewczej 106,6 W oraz szerokim, dobrze skonstruowanym żeberkom. Kaloryfer jest odporny na korozję, a niska bezwładność cieplna zapewnia efektywne ogrzewanie. Grzejnik jest elegancki i wydajny.
Rozważ też
Grzejnik KFA Armatura Kraków wykonany jest ze stopu aluminium i krzemu, dzięki czemu jest wytrzymały. Model jest dodatkowo zabezpieczony przed korozją. Temperatura robocza grzejnika wynosi do 95 stopni Celsjusza, dlatego w krótkim czasie może ogrzać nawet bardzo duże pomieszczenie. Moc grzewcza jednego z 10 członów wynosi ok. 112 W dla delty różnicy temperatur wody i otoczenia wynoszącej 50 stopni Celsjusza.
Wadą grzejnika KFA Armatura Kraków G500F może być duży gabaryt produktu. Składa się z 10 żeberek, waga jednego członu wynosi 1,3 kg. Z tego powodu montaż grzejnika może być kłopotliwy i wymagać dodatkowej pomocy drugiej osoby.
Grzejnik aluminiowy KFA Armatura Kraków jest trwały i solidny, zapewnia szybkie i wydajne ogrzewanie każdego pomieszczenia. Kaloryfer jest zabezpieczony przed korozją, również wewnątrz, dlatego może być podłączony do niemal każdej instalacji grzewczej, również miejskiej, gdzie ciśnienie robocze może być wysokie.
Grzejniki aluminiowe włoskie
- 1. Grzejnik Aluminiowy Ferroli PROTEO HP600 581 x 80 106 W
- 2. Grzejnik Aluminiowy KFA Grupa Armatura G350F
- 3. Grzejnik Aluminiowy KFA Armatura Kraków G500F 789-100-44
- 4. Grzejnik aluminiowy Catalonia Antracyt MIENIĄCY
- 5. Grzejnik aluminiowy Diamond Wulkan 500
- 6. Grzejnik Aluminiowy Hydroland Hermes 70
- 7. Grzejnik łazienkowy dekoracyjny Ridea Modena 1200/500 Grafit
- 8. Grzejnik Aluminiowy, Kaloryfer Calanda Wysoki 800 mm
- 9. Grzejnik Aluminiowy Terma Latus 1111 W
- 10. Grzejnik Aluminiowy, Kaloryfer Term Standard 500
- Przewodnik zakupowy – jaki grzejnik aluminiowy wybrać?
- FAQ
1. Grzejnik Aluminiowy Ferroli PROTEO HP600 581 x 80 106 W
Oszczędny i wydajny grzejnik aluminiowy Ferroli PROTEO HP600 581 x 80 106 W sprawdzi się niemal w każdym budynku. W modelu rozstaw przyłączy wynosi 500 mm, wysokość kaloryfera to 581 mm. Grzejnik składa się z 10 żeberek o mocy grzewczej 106,6 W. Głębokość modelu Ferroli wynosi 98 mm. Grzejnik wykonano ze stopu aluminium, a na jego powierzchni wykorzystano zjawisko naturalnej pasywacji, która zapobiega korozji. Żeberka są odpowiednio ukształtowane, co zapewnia szybkie ogrzewanie każdej przestrzeni.
Użytkownicy kojarzą włoskie grzejniki aluminiowe z dobrą jakością i nie inaczej jest z modelem Ferroli. Kaloryfer ma niską bezwładność cieplną, dzięki niedużej pojemności wodnej. W efekcie układ grzewczy bezzwłocznie reaguje na wszelkie zmiany w zapotrzebowaniu cieplnym. Maksymalne ciśnienie robocze grzejnika wynosi 16 barów, sprawdza się więc w każdej instalacji.
Wśród komentarzy konsumentów przeważa opinia, że włoskie grzejniki aluminiowe Ferroli to dobrej jakości sprzęt. Użytkownicy doceniają wydajną pracę modelu PROTEO i szybkość, z jaką ogrzewa pomieszczenia. Dodatkową zaletą grzejnika jest powierzchnia odporna na korozję.
Grzejnik aluminiowy dolnozasilany
2. Grzejnik Aluminiowy KFA Grupa Armatura G350F
Na małej przestrzeni dobrze sprawdzi się grzejnik aluminiowy KFA Grupa Armatura G350F. Jego wysokość wynosi 422 mm, a szerokość 804 mm. Grzejnik ma głębokość 90 mm i składa się z 10 członów, każdy o mocy grzewczej wynoszącej 87,3 W dla 50-stopniowej różnicy temperatury wody a temperatury otoczenia. Model KFA ma ciśnienie robocze do 16 barów. Ponadto ten grzejnik aluminiowy dolnozasilany działa w temperaturze roboczej do 95 stopni Celsjusza, może więc szybko nagrzać powietrze w pomieszczeniu.
Model KFA sprawdzi się w każdym typie instalacji. Dostosowany jest zarówno do centralnych, jedno- i dwururowych instalacji, jak i samodzielnych systemów grzewczych. Ponadto grzejnik aluminiowy z dolnym zasilaniem może być podłączony do systemów zamkniętych, z przeponowym naczyniem zbiorczym oraz otwartych. Jako jeden z niewielu na rynku, model KFA G350F może być podłączony do instalacji z elementami miedzianymi, stalowymi oraz wykonanymi z tworzyw sztucznych.
Użytkownicy, którzy wybrali kaloryfer KFA, chwalą produkt za wydajną pracę i szybkie ogrzewanie pomieszczeń. Konsumenci podkreślają, że jest to dobry i tani grzejnik aluminiowy. Atutem modelu jest możliwość podłączenia go do każdego rodzaju instalacji grzewczej.
Grzejniki aluminiowe Armatura Kraków
3. Grzejnik Aluminiowy KFA Armatura Kraków G500F 789-100-44
Jeśli szukasz wytrzymałego sprzętu do ogrzewania pomieszczeń w domu, warto rozważyć zakup grzejnika aluminiowego KFA Armatura Kraków G500F 789-100-44. Wykonany jest z dodatkiem krzemu, powstał w procesie odlewania ciśnieniowego. Dzięki temu kaloryfer jest trwały i solidny. Aby dodatkowo zabezpieczyć grzejnik przed działaniem rdzy, jego wnętrze pokryto powłoką antykorozyjną. Produkt pomalowano w sposób zanurzeniowy, dlatego jest precyzyjnie wykończony. Grzejnik aluminiowy KFA to elegancki i solidny układ grzewczy, który sprawdzi się w każdym domu.
Grzejnik składa się z 10 żeberek o głębokości 90 mm. Wysokość modelu KFA wynosi 573 mm, a szerokość 800 mm. Temperatura robocza grzejnika osiąga do 95 stopni Celsjusza, co ułatwia szybką wymianę ciepła i ogrzewanie pomieszczenia. Moc grzewcza jednego żeberka przy różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz członu wynoszącej 50 stopni Celsjusza to 112 W.
Konsumenci chętnie wybierają grzejniki aluminiowe Armatura Kraków ze względu na trwałość oraz wydajną pracę. Opinie użytkowników są najczęściej pozytywne i podkreślają, że model G500F jest ładny i zapewnia szybkie nagrzewanie powietrza w pomieszczeniu.
Grzejnik aluminiowy czarny
4. Grzejnik aluminiowy Catalonia Antracyt MIENIĄCY
Możliwość indywidualnego dopasowania systemu grzewczego do swoich potrzeb zapewnia grzejnik aluminiowy Catalonia Antracyt MIENIĄCY. Kaloryfer może składać się z 1 do 15 żeberek o maksymalnej mocy grzewczej 185 W przy delcie (różnicy temperatur na zewnątrz i wody) 90 stopni Celsjusza. Przy standardowej delcie 50 stopni moc wynosi ok. 111,5 W. Każde żeberko ma szerokość 80 mm i głębokość 100 – 105 mm, dlatego grzejnik sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.
Ten czarny grzejnik aluminiowy ma niedużą pojemność wody, tj. 2,6 l w 10 żeberkach, dlatego może szybko reagować na zmiany zapotrzebowania ciepła. Kaloryfer wytrzymuje do 16 barów ciśnienia roboczego. Grzejnik ma wypukły kształt, który nie tylko nadaje mu ciekawego wyglądu, ale także pomaga w szybkim nagrzewaniu pomieszczenia. Zwiększa cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciepło jest równomiernie rozprowadzane.
Model Catalonia zakończył niejeden test grzejników aluminiowych z dobrymi wynikami. Użytkownicy chwalą produkt za szybkość pracy i równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Ponadto grzejnik jest elegancki, a jego wypukły kształt zwiększa wydajność systemu grzewczego.
Grzejniki aluminiowe żeberkowe
5. Grzejnik aluminiowy Diamond Wulkan 500
Wybierając system grzewczy do pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na grzejnik aluminiowy Diamond Wulkan 500. Jest to produkt o wysokości 584 mm, rozstaw między przyłączami wynosi 500 mm. Każde żeberko ma 95 mm głębokości i 80 mm szerokości, ilość członów może być dowolna, w zależności od preferencji. W każdym elemencie mieści się 0,47 l wody, dzięki czemu można uzyskać wysoką temperaturę w pokoju przy niedużej ilości cieczy w grzejniku. Ponadto model Diamond Wulkan wyposażono w boczne złącze, sprawdzi się więc w większości instalacji.
Żeberkowe grzejniki aluminiowe pozwalają na uzyskanie dowolnej mocy grzewczej, w zależności od ilości elementów. W modelu Diamond Wulkan każdy człon ma wydajność cieplną przy różnicy temperatur 60 stopni wynoszącą 167 W. Grzejnik może być podłączony do każdej instalacji centralnego ogrzewania, której ciśnienie robocze to maksymalnie 0,6 MPa. Sprzęt pracuje wydajnie przy temperaturze do 95 stopni Celsjusza.
Czytając opinie o grzejnikach aluminiowych można zauważyć, że model Diamond jest polecany przez konsumentów. Użytkownicy są zadowoleni z dokonanego zakupu ze względu na wydajność pracy i trwałość kaloryfera.
Grzejniki pokojowe aluminiowe
6. Grzejnik Aluminiowy Hydroland Hermes 70
Do ogrzania pokoju w chłodne, jesienno-zimowe wieczory dobrze sprawdzi się grzejnik aluminiowy Hydroland Hermes 70. Model składa się z 10 żeberek o mocy cieplnej 79 W każdy. Pojedynczy człon ma pojemność 0,27 l. Grzejnik Hydroland ma wysokość 574 mm oraz rozstaw między przyłączami wynoszący 500 mm. Każde żeberko ma głębokość 70 mm i szerokość 70 mm. Pokojowe grzejniki aluminiowe powinny charakteryzować się wydajną pracą i niskimi kosztami eksploatacji, przykładem jest model Hydroland Hermes.
Maksymalne ciśnienie robocze w grzejniku Hydroland to 16 barów. Model ma wyższą od innych modeli maksymalną temperaturę roboczą, bo wynoszącą aż 120 stopni Celsjusza. Dzięki temu grzejnik sprawdzi się również w mieszkaniach w bloku i na osiedlu ogrzewanym przez instalację grzewczą spółdzielni mieszkaniowej. Kaloryfer jest estetyczny i ma smukłą budowę, dzięki czemu wygląda ładnie w każdym pomieszczeniu.
Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup grzejnika aluminiowego Hydroland, chwalą produkt za wydajną pracę i możliwość podłączenia do każdej instalacji grzewczej. Ponadto model Hermes jest elegancki i pasuje do każdego wnętrza.
Grzejnik łazienkowy aluminiowy
7. Grzejnik łazienkowy dekoracyjny Ridea Modena 1200/500 Grafit
Różne pomieszczenia wymagają innych systemów grzewczych, w łazience dobrze sprawdzi się grzejnik dekoracyjny Ridea Modena 1200/500 Grafit. Oprócz podstawowej funkcji ogrzewania powietrza, model pełni także rolę ozdobną. Jest estetyczny i nowoczesny, a płaska konstrukcja sprawia, że nie zajmuje dużo miejsca. Grzejnik ma wysokość 1200 mm oraz szerokość 500 mm. Wyposażony jest w boczne złącza o rozstawie 500 mm. Moc cieplna kaloryfera Ridea Modena wynosi 58,3 W, a jego pojemność to 1,8 l.
Łazienkowy grzejnik aluminiowy Ridea Modena dzięki swojej konstrukcji umożliwia suszenie ręczników. Składa się z 13 elementów grzewczych, podzielonych na trzy segmenty. Każdy człon wykonano z profilu o przekroju elipsy, co zapewnia lepsze rozprowadzanie ciepła. Grzejnik zrobiono z aluminium i wykończono matową farbą.
Komentarze na temat modelu Ridea Modena są najczęściej pozytywne. Użytkownicy podkreślają, że jest to dobry grzejnik aluminiowy z estetycznym wykończeniem. Jego zaletą jest to, że umożliwia ogrzanie dużej łazienki, a drabinkowa konstrukcja pozwala wysuszyć ręczniki po kąpieli.
Grzejnik aluminiowy wysoki
8. Grzejnik Aluminiowy, Kaloryfer Calanda Wysoki 800 mm
W pomieszczeniach, w których odległość parapetów od podłogi jest duża, sprawdzi się grzejnik aluminiowy, kaloryfer Calanda Wysoki 800 mm. Może być umieszczony również samodzielnie w dowolnym miejscu w pokoju. Wysokość grzejnika wynosi 870 mm, a rozstaw między przyłączami 800 mm. Ilość żeberek jest dowolna, zależy od preferencji kupującego. Każdy człon ma głębokość 95 mm i szerokość 80 mm. Maksymalna temperatura robocza grzejnika wynosi 95 stopni Celsjusza, a najwyższe ciśnienie robocze 1,6 MPa.
Wysoki grzejnik aluminiowy Calanda przy różnicy temperatur wody i otoczenia wynoszącej 50 stopni osiąga maksymalną moc cieplną 133 W. Pojemność wodna kaloryfera to ok. 0,54 l, w rezultacie grzejnik zapewnia dużą emisję ciepła przy małej ilości cieczy grzewczej. Model Calanda ma zmodyfikowany kanał wodny i trójstopniowy wylot powietrza, dzięki czemu jest wydajny i ekonomiczny w eksploatacji.
Wśród opinii użytkowników o grzejniku aluminiowym Calanda przeważają pozytywne komentarze. Konsumenci doceniają produkt za wydajną pracę i możliwość dostosowania ilości elementów do własnych potrzeb.
Grzejnik aluminiowy Terma
9. Grzejnik Aluminiowy Terma Latus 1111 W
Do pomieszczenia w każdym stylu dobrze wpasuje się grzejnik aluminiowy Terma Latus 1111 W, który wykonano z wytrzymałego materiału, odpornego na korozję. Wysokość kaloryfera wynosi 575 mm, rozstaw pomiędzy złączami ma 500 mm, szerokość grzejnika to 800 mm. Głębokość pojedynczego członu to 106 mm. Grzejnik można swobodnie umieścić pod parapetem. Wydajnie ogrzewa powierzchnię ok. 12 m2, dlatego sprawdza się w większości pomieszczeń w domu, szczególnie w sypialniach i salonach.
Grzejnik aluminiowy Terma ma moc grzewczą 57 W przy różnicy temperatury wody i otoczenia wynoszącej ok. 50 stopni. Pojemność kaloryfera to 2,9 l. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 16 barów, dlatego nadaje się do większości instalacji grzewczych. Waga kaloryfera to 13,2 kg. Konstrukcja grzejnika oparta jest na niewielkim łuku, co nadaje mu eleganckiego wyglądu. Duża powierzchnia żeberek zapewnia równomierne rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu.
Zaletą grzejnika aluminiowego Terma jest estetyczny i nowoczesny design. Użytkownicy chwalą go także za wydajne ogrzewanie pomieszczeń oraz łatwość w montażu. Pozytywne komentarze konsumentów pokazują, że grzejnik Terma to dobry zakup.
10. Grzejnik Aluminiowy, Kaloryfer Term Standard 500
Model Term Standard 500 to kaloryfer, którego moc grzewcza to ponad 1200 W. Jest on zbudowany z 10 żeberek, wymiary każdego z nich to: Szerokość – 7,6 cm, wysokość – 57 cm oraz głębokość – 7,8 cm. Grzejnik waży ok. 7 kg.
Cechą wyróżniającą kaloryfer jest zmniejszona pojemność wodna. Za sprawą takiego rozwiązania efektywnie ogrzewa on pomieszczenie, a ilość potrzebnej w tym celu cieczy grzewczej została zmniejszona do minimum. Grzejnik można podłączyć do instalacji w sposób tradycyjny (z boku), z dołu, jak również metodą krzyżową. Maksymalne ciśnienie robocze to 1 MPa.
Konsumenci przekonują, że kaloryfer efektywnie ogrzewa zarówno mniejsze, jak i większe pomieszczenie. Podoba im się to, że jest to model w białym kolorze, gdyż dzięki temu można go z łatwością dopasować do każdego wnętrza i to bez względu na wystrój. Co więcej, grzejnik na długo zachowuje estetyczny wygląd, ponieważ jest odporny na uszkodzenia.
Grzejnik Term Standard 500 jest zbudowany z 10 żeberek. Jego wymiary to: 76 cm x 57 cm x 7,8 cm.
Zalety
Zmniejszona pojemność wodna: Grzejnik ma zmniejszoną pojemność wodną w porównaniu do innych modeli aluminiowych. Mimo że potrzebuje mniej cieczy grzewczej, skutecznie ogrzewa pomieszczenie, w którym został zamontowany.
Pasuje do każdego wnętrza: Kaloryfer wyróżnia się prostym, ale eleganckim designem. Jest on dostępny w białym kolorze, dlatego łatwo można dopasować go do każdego wnętrza, niezależnie od wystroju.
Kilka sposobów podłączenia: Grzejnik można podłączyć w sposób tradycyjny, z boku, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. W razie potrzeby możemy zainstalować go z wykorzystaniem przyłącza dolnego lub krzyżowego.
Wady
Złe wyprofilowanie: Górna część kaloryfera jest wyprofilowana w taki sposób, że zawieszone ubrania czy ręczniki zsuwają się na podłogę. Kłopotliwe jest też zawieszenie na żeberku nawilżacza powietrza.
11. Grzejnik Aluminiowy KFA G500F/D 789-101-44
Członowy grzejnik aluminiowy KFA G500F/D 789-101-44 to czwarta propozycja warta uwagi. Urządzenie to zostało skonstruowane w taki sposób, że rury, zawory oraz zespół przyłączeniowy są mniej widoczne, a to pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, w którym taki model zainstalujemy. Jednocześnie sama instalacja tego sprzętu jest prostsza.
Grzejnik sprzedawany jest w zestawach po 10 żeber. Wymiary produktu to: wysokość całkowita członu – 573 mm, szerokość – 826 mm i głębokość członu – 90 mm. Natomiast temperatura robocza wynosi 95 st. C, a całkowita moc grzejnika to 1130 W. Opinie o grzejnikach aluminiowych marki KFA są bardzo pochlebne. Prezentowany przez nas model to trzecia już propozycja tego producenta w naszym zestawieniu.
Produkty te cenione są za jakość wykonania i solidność zastosowanych w produkcji materiałów. Kolejna ważna kwestia to sam design urządzenia. Jak wiadomo grzejnik to dość spory element, który ma wpływ na wygląd pomieszczenia. Na szczęście producent zadbał o te kwestie i grzejniki KFA naprawdę pięknie się prezentują.
Grzejnik aluminiowy KFA G500F/D 789-101-44 to model składający się z 10 żeber. Jego wymiary to wysokość – 57,3 cm, szerokość 82,6 cm oraz głębokość 9 cm. Całkowita moc grzejnika to 1130 W.
Zalety
Design: Na początku trzeba zaznaczyć, że producent tak skonstruował grzejnik, aby zawory i podzespoły przyłączeniowe nie był zbyt widoczne. Dzięki temu całość konstrukcji wygląda bardziej elegancko. Warto też podkreślić, że design został doceniony przez konsumentów.
Wykonanie: Konsumenci w swoich ocenach bardzo pozytywnie odnoszą się do solidności wykonania produktu. Jest to naprawdę dobry grzejnik, stanowiący inwestycję na lata.
Odpowiedni do różnych instalacji: Należy zauważyć, że grzejnik bez obaw można podłączyć do różnych typów instalacji grzewczych.
Wady
Problemy z podłączeniem: Prezentowany model nie ma wejść na dole z lewej strony, a więc jego podłączenie w niektórych miejscach może okazać się niemożliwe.
Cena: Jest to jedna z droższych propozycji w naszym zestawieniu.
12. Grzejnik Aluminiowy Fondital Garda S 90X1800
Wielu konsumentów jest bardzo zadowolonych z zakupu Fondital Garda S 90X1800. Jest to dobrze wykonany grzejnik aluminiowy o ciekawym designie. Sprzęt złożony jest z 3 żeberek. Cechą charakterystyczną prezentowanego modelu jest jego pionowe wydłużenie. Dzięki temu produkt może zostać zamontowany w pomieszczeniu o mocno ograniczonej przestrzeni. Poza tym grzejnik będzie ciekawym elementem dekoracyjnym w pokoju.
Wymiary sprzętu to: wysokość – 186,6 cm, głębokość – 9 cm i długość – 24 cm. Szerokość jednego modułu to 8 cm. Przy temperaturze 30 st. C moc produktu równa jest 450 W, a przy 50 st. C – 900 W. Wielu konsumentów pochwaliło w swojej recenzji solidne wykonanie grzejnika. Ponieważ wszystkie materiały są wytrzymałe produkt stanowi inwestycję na wiele lat. Producent zapewnia, że produkt można bez trudu dopasować do każdego rodzaju instalacji. Aluminiową obudowę najpierw poddano procesowi anaforezy, a potem pomalowano metoda proszkową.
Opinie kupujących o tym sprzęcie są pełne pozytywnych uwag. Wiele osób pochwaliło bezawaryjność grzejnika. Poza tym dużej grupie osób spodobał się ciekawy design produktu. Dzięki temu model nie tylko zapewni Ci ciepło, ale też ozdobi pokój.
Fondital Garda S 90X1800 to grzejnik wykonany z aluminium. Model złożony jest z 3 żeberek o szerokości 8 cm. Całkowite wymiary produktu to: wysokość – 186,6 cm, głębokość – 9 cm i długość – 24 cm.
Zalety
Bezawaryjność: Wiele osób po pewnym czasie korzystania z modelu zauważyło jego bezawaryjność. Produkt wykonano z wytrzymałych materiałów, więc nie musisz się martwić o uszkodzenia.
Wygląd: Jest to bardzo ładny grzejnik o charakterystycznym wydłużeniu. Po zamontowaniu produkt wyglądem przypomina ozdobę w nowoczesnym stylu. Poza tym aluminiowa powierzchnia została pomalowana na biały kolor metodą proszkową, więc z biegiem lat, farba nie będzie odpadać.
Wady
Instalacja: Według Internautów zainstalowanie sprzętu jest dość czasochłonne ze względu na jego wymiary i nieco większą wagę.
Wydajność: Kupujący przyznali w recenzjach, że prezentowany grzejnik nie należy do najbardziej wydajnych na rynku Dlatego, zaleca się zainstalowanie go w niewielkim pomieszczeniu.
Przewodnik zakupowy – jaki grzejnik aluminiowy wybrać?
Kiedy na zewnątrz spada temperatura, w sezonie jesienno-zimowym rozpoczyna się okres ogrzewania domów i mieszkań. Przytulną atmosferę zapewniają kominki i inne systemy grzewcze, jednak podstawowym źródłem ciepła w pokoju jest kaloryfer. Dobry grzejnik umożliwia szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu i pozwala utrzymać ją przez długi czas. Modele dostępne w sklepach różnią się wielkością, mocą i pojemnością, dlatego zakup najlepszego sprzętu może być trudny. Nasz przewodnik pozwoli Ci podjąć decyzję, jaki grzejnik aluminiowy wybrać.
Zalety grzejników aluminiowych
Wybierając kaloryfer do domu, można znaleźć dwa rodzaje grzejników – aluminiowe i stalowe. Pierwsze zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów ze względu na liczne zalety. Materiał, z którego wykonano grzejniki, czyli aluminium, jest lekki. Dzięki temu kaloryfer można łatwiej przetransportować i zamontować. Nawet wypełniony cieczą grzewczą, aluminiowy kaloryfer jest lżejszy niż stalowy. Ponadto aluminium jest bardzo plastyczne i dobrze przewodzi ciepło, co sprawia, że szybko reaguje na niewielkie zmiany temperatury. Jest to właściwość materiału nazywana bezwładnością cieplną. W aluminium jest nieduża, stąd szybkość reakcji. Dzięki tej właściwości, grzejniki sprawdzają się również w automatycznych systemach grzewczych. Kolejną zaletą aluminium jest odporność na korozję, która jest wynikiem procesów zachodzących na jego powierzchni. Po wpływem warunków zewnętrznych materiał pokrywa się warstwą tlenku glinu, która zapobiega rozprzestrzenianiu się rdzy.
Budowa grzejników aluminiowych
Kaloryfery aluminiowe mają najczęściej konstrukcję członową. Oznacza to, że składają się z kilku połączonych ze sobą elementów, zwanych żeberkami. Gotowe grzejniki zbudowane są z 10 członów, często jednak producenci oferują możliwość dobudowania ich lub usunięcia. Każdy element grzejnika aluminiowego jest precyzyjnie wykonany i wykończony w taki sposób, aby zapewnić jednolitość kaloryfera. Żeberka mogą być płaskie lub lekko wygięte w formie łuku. Wymiary grzejnika aluminiowego zależą od ilości członów oraz ich rozmiaru. Wybierając kaloryfer do domu, warto dokładnie zaplanować jego ustawienie i dobrać wielkość produktu do swoich potrzeb i powierzchni pomieszczenia. Najlepszy grzejnik aluminiowy to taki, który szybko i równomiernie rozprowadza ciepło w całym pokoju.
Moc
Moc grzejnika wpływa na wydajność jego pracy oraz czas, w jakim rozgrzeje powietrze w pomieszczeniu. Dobór odpowiednich parametrów kaloryfera zależy przede wszystkim od powierzchni pokoju oraz tego, czy ściany są zaizolowane. Szacuje się, że w pomieszczeniach, które mają dobrą izolację i do powierzchni 30m2, wystarczy grzejnik o mocy 60 W. Im większy lub mniej zabezpieczony pokój, tym większa powinna być moc kaloryfera. Dobierając parametry grzejnika, warto wziąć pod uwagę także źródło ogrzewania i rodzaj instalacji oraz wysokość i wielkość okien. Podawana przez producentów moc grzewcza to zdolność kaloryfera do oddawania ciepła do otoczenia. Parametry są często podawane w formie delty t, czyli średniej różnicy pomiędzy temperaturą wody w grzejniku a temperaturą otoczenia i określanej z trzech wartości: temperatury zasilania, powrotu i pomieszczenia.
Rodzaje instalacji
Przed wyborem kaloryfera, warto zastanowić się, jaki jest najlepszy grzejnik aluminiowy do instalacji grzewczej w Twoim domu. Przede wszystkim czynnikiem grzewczym w systemie musi być woda. Ponadto parametry cieplne instalacji wpływają na moc i wydajność pracy grzejnika aluminiowego. Warto dowiedzieć się, do jakiego systemu nadaje się dany kaloryfer. O tym zwykle informują producenci. Należy zwrócić uwagę na podany rodzaj instalacji (układ otwarty lub zamknięty, grzejnik wysokotemperaturowy itp.). Ważne są także dwa parametry podawane przez producenta, czyli maksymalna temperatura pracy oraz maksymalne ciśnienie robocze. Wartości wskazują, w jakim systemie może działać dany grzejnik aluminiowy. Nie wszystkie kaloryfery mogą pracować w instalacji, która zawiera elementy miedzi i jej stopów, stali lub tworzyw sztucznych. Informacja o możliwości podłączenia grzejnika aluminiowego do danego systemu jest podawana przez producenta.
Sposoby podłączania grzejników aluminiowych
Przy wyborze grzejnika aluminiowego warto zwrócić uwagę, jaki jest typ podłączenia kaloryfera. Najczęściej spotykane są dwa rodzaje – boczne i dolne. W podłączeniu bocznym do grzejnika doprowadzone są dwie rury. Pierwszą do kaloryfera dopływa gorąca woda, drugą odpływa schłodzona ciecz. Rozstaw pomiędzy zaworami jest zwykle podawany przez producenta. W przypadku podłączenia dolnego obie rury dołączane są do grzejnika od dołu. Istnieje także trzeci rodzaj montowania kaloryfera, krzyżowy. Najczęściej jest stosowany w grzejnikach łazienkowych, ze względu na ich rozmiar. Jedna rura doprowadzona jest od góry kaloryfera, a druga odchodzi u jego dołu.
Grzejniki aluminiowe w dobrych cenach
Cena grzejnika zależy od jego mocy oraz wielkości. Jeżeli decydujesz się na stworzenie własnego kaloryfera z dobranej do swoich potrzeb ilości żeberek, koszt gotowego produktu będzie różnił się w zależności od liczby członów. Jeden element może kosztować od ok. 30 zł do ok. 70 zł. Ceny gotowych zestawów liczących 10 żeberek zaczynają się od ok. 220 zł. Eleganckie grzejniki aluminiowe z wygiętymi w łuk członami to koszt ok. 650 zł. Najwięcej kosztują duże kaloryfery przeznaczone do łazienek. Mają formę płaskiej drabinki, ich ceny zaczynają się od ok. 950 zł.
FAQ
P1: Jaki grzejnik wybrać – aluminiowy czy stalowy?
Szukając grzejnika do domu, można zauważyć, że sklepy oferują dwa typy kaloryferów – stalowe i aluminiowe. Wiele osób zastanawia się, który model będzie lepszy. Zaletą aluminiowych grzejników jest lekkość konstrukcji, co ułatwia montaż. Kaloryfery dobrze rozprowadzają ciepło, zapewniając równomierne nagrzewanie pomieszczenia. Grzejniki aluminiowe są także odporne na korozję, ponieważ materiał, z którego są wykonane, pod wpływem czynników atmosferycznych wytwarza powłokę tlenku glinu. Kaloryferów nie powinno jednak łączyć się z instalacjami z elementami miedzianymi, jednak coraz więcej producentów tworzy modele, które są specjalnie zabezpieczone, więc można podłączyć je do każdego system grzewczego. Kaloryfery stalowe są cięższe, ale odporne na uszkodzenia mechaniczne.
P2: Jaką moc ma grzejnik aluminiowy?
Dobór odpowiedniego modelu grzejnika aluminiowego zależy od wielu czynników, między innymi stopnia izolacji ścian, wielkości okien, a także powierzchni pomieszczenia. Wielkość pokoju wpływa na szybkość i wydajność pracy kaloryfera. Aby działał efektywnie, jego moc musi być dostosowana do ogrzewanej powierzchni. Do dokładnego określenia mocy kaloryfera należy wziąć pod uwagę temperaturę wody zasilającej oraz powracającej, a także temperaturę otoczenia. Z parametrów oblicza się średnią wartość, nazywaną delta t. Podawana jest przez producentów w opisie produktu i określa moc grzewczą kaloryfera. Należy pamiętać, że na moc grzejnika aluminiowego ma wpływ także rodzaj instalacji, wysokość pomieszczenia oraz typ pieca.
P3: Jak zamontować grzejnik aluminiowy?
Przed zamontowaniem grzejnika aluminiowego warto dokładnie określić miejsce instalacji. Jeżeli będzie umieszczony pod oknem, musi być zachowana odległość od parapetu i podłogi. Zaleca się, aby z każdej strony było to ok. 10 cm. Ponadto odległość od ściany musi wynosić min. 2,5 cm. Następnie należy odkręcić korki zaślepiające, używając klucza imbusowego i w ich miejsce założyć nyple przyłączeniowe. Kolejnym krokiem jest założenie uszczelek. Należy najpierw zamocować dolny zespół przyłączeniowy grzejnika. Wszystkie nakrętki trzeba dokładnie przykręcić. Następnie należy umieścić kaloryfer w docelowej pozycji i zawiesić na umieszczonych w ścianie hakach. Ostatnim krokiem jest przyłączenie grzejnika do instalacji grzewczej.
P4: Jak przeliczyć moc i wielkość grzejnik żeliwnego na aluminiowy?
Coraz więcej osób decyduje się na wymianę grzejnika żeliwnego na aluminiowy. Zmiana jednego modelu na drugi może być trudna. Ilość żeberek w kaloryferze żeliwnym nie równa się liczbie członów w grzejniku aluminiowym. Aby określić rozmiar nowego systemu grzewczego na podstawie starego sprzętu, można skorzystać z internetowych przeliczników. Umożliwiają one dobranie aluminiowego grzejnika, który będzie odpowiadał mocy żeliwnemu. Można także na nowo obliczyć, ile żeberek i jaką moc powinien mieć nowy kaloryfer, aby wydajnie ogrzewał pomieszczenie. W tym celu można wykorzystać dostępne w Internecie przeliczniki bazujące na kubaturze pokoju lub stratach ciepła w budynku. Niektórzy polecają także dobór grzejnika na podstawie powierzchni pokoju – jedno żeberko na ok. 1,5 m2.
P5: Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?
Jeżeli w Twoim modelu grzejnika aluminiowego zamontowano ręczny zawór odpowietrzania, należy przygotować specjalny kluczyk, dołączony do zestawu podczas zakupu kaloryfera lub śrubokręt. Odpowietrzanie można przeprowadzać tylko wtedy, gdy ciecz wewnątrz jest chłodna. Warto wcześniej zakręcić zawór grzejnikowy, aby woda szybciej wystygła. Pod zaworem ręcznym umieść naczynie, do którego będzie skapywać ciecz. Następnie delikatnie go odkręcaj. Odczekaj, aż z zaworu wydostanie się powietrze i zacznie wypływać woda. Po zakończonym odpowietrzaniu dokładnie zakręć zawór i odkręć termostat. Aby powietrze szybko wydostało się z wnętrza instalacji, możesz zwiększyć ciśnienie do 1,3 atmosfery. Spowoduje to wypieranie gazu przez ciecz.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ