Ranking 6 najlepszych fotoksiążek w 2022

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Fotoksiążki – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Fotoksiążki zyskują ogromną popularność wśród miłośników drukowanych zdjęć. Jeśli jesteś zainteresowany przechowywaniem fotografii w nietypowej formie, nasz ranking powinien Cię zainteresować. Znajdziesz tutaj produkty polecane przez konsumentów, dzięki czemu zyskasz pewność, że warto w nie zainwestować. Fotoksiążka, fotoalbum ślubny A4 Pion 40 stron daje nam możliwość samodzielnego projektu, można również korzystać z gotowych szablonów. W ten sposób możemy stworzyć coś niepowtarzalnego. Fotoksiążka, chrzest A4 Pion 100 stron, oprawa twarda daje możliwość personalizacji. Możemy również dowolnie wybierać rozmiar i ilość zdjęć.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zaletą tej fotoksiążki jest możliwość jej samodzielnego kreowania oraz oferowane przez producenta gotowe szablony. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych programów – wystarczy tylko przeglądarka internetowa.

Wady

Wadą tej fotoksiążki jest konieczność dopasowania zdjęć do wymagań aplikacji, aby przy wydruku nie okazało się, że zdjęcia są niewyraźne bądź „ciężkie” i drukują się na czarno.

Podsumowanie

Ta fotoksiążka to dobra opcja dla osób chcących samodzielnie wykreować swój album z uroczystości. Pomimo pewnej uwagi, jaką należy poświęcić przy wyborze i obróbce zdjęć, jakość wydruku i dostępne szablony sprawiają, że ten wysiłek jest tego wart.

Drugi wybór

Zalety

Największą zaletą tej książki jest bardzo duża możliwość jej personalizacji oraz elastyczność w wyborze ilości i rozmiarów zdjęć na jednej stronie. Plusem jest także wysoka jakość oraz solidne spięcie wykonane zarówno klejem, jak i szycie drutem.

Wady

Producent nie oferuje na swojej stronie gotowych szablonów czy dekoracji, a książka jest drukowana w takiej formie, w jakiej ją wgrano i w przypadku za jasnego czy nieostrego zdjęcia graficy nie korygują tego.

Podsumowanie

Jeśli interesuje nas spora fotoksiążka i czujemy się pewnie w opracowaniu tak sporego albumu, to może być propozycja dla nas. Duża możliwość personalizacji oraz wykorzystania aż 1500 zdjęć w połączeniu z korzystną ceną daje duże pole do popisu.

Rozważ też

Zalety

Dużą zaletą fotoksiążki jest szeroka możliwość jej personalizacji dzięki dużemu wachlarzowi gotowych szablonów i wzorów. Plusem jest także jakość ich wykonania i spięcia, która wpływa na trwałość.

Wady

Książka ma niewielki rozmiar i ograniczoną liczbę zdjęć, przez co nie nadaje się na przykład na album z większej uroczystości.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujemy niewielkiej fotoksiążki, ten model powinien nas usatysfakcjonować. Przy pomocy łatwej w obsłudze aplikacji i korzystając z szeregu gotowych wzorów i motywów z łatwością przygotujemy swoją perfekcyjną fotoksiążkę.

 

 

6 najlepszych fotoksiążek. Opinie w 2022 roku

 

W dobie aparatów cyfrowych, kiedy wywoływanie tradycyjnych zdjęć z kliszy odchodzi do lamusa, a wybór zdjęć do wywołania przychodzi trudniej, coraz większą popularność zyskują fotoksiążki. Są one ciekawym rozwiązaniem zastępującym tradycyjne albumy fotograficzne i mogą być świetną pamiątką z różnych rodzinnych imprez. Dlatego jeśli szukamy sposobu na oryginalne i trwałe oprawienie naszych fotografii, poniższy ranking fotoksiążek powinien być pomocny. 

 

Fotoksiążka ślubna

 

1. Foto-książka, Foto-album Ślubny A4 Pion 40 Stron

 

Ten model fotoksiążki – ze względu na oferowane przez producenta szablony – świetnie spisze się jako pamiątka ze ślubu. Mamy tu 40 stron w formacie A4 i możemy umieścić dowolną ilość zdjęć czy tekstu. Fotoksiążka drukowana jest na eleganckim, kredowym papierze, który bardzo dobrze podkreśli wagę uroczystości. 

Książkę tworzymy samodzielnie, w intuicyjnym kreatorze znajdziemy aż 12 motywów, z których możemy wybrać ten, który odpowiada nam najbardziej. Aplikacja obsługuje zdjęcia w formacje JPG o wielkości do 20 MB. Zalecana rozdzielczość fotografii wynosi od 150 do 300 DPI. 

To dobra i tania fotoksiążka chętnie wybierana przez pary młode. Jest chwalona przede wszystkim za estetykę i jakość wykonania, ale także za szybki czas realizacji. 

 

 

 

 

Fotoksiążka chrzest

 

2. Foto-książka A4 Pion 100 Stron Oprawa Twarda

 

Ta fotoksiążka to aż 100 stron w formacie A4 przeznaczonych na nasze fotografie. Książka drukowana jest na satynowanym papierze o wysokiej gramaturze, co przekłada się na jakość wydruku zdjęć jak i całego albumu.

Wydaje się, że tak duże fotoksiążki świetnie spisują się w przypadku małych dzieci i niemowląt, które zmieniają się i rozwijają z dnia na dzień i chciałoby się uwiecznić każdą chwilę, więc produkty te chętnie są wybierane jako album z chrztu.

Użytkownicy zgodnie przyznają, że to dobra fotoksiążka, której możliwość personalizacji jest ogromna, włącznie z własnym projektem pierwszej strony. Chwalona jest także możliwość umieszczenia aż piętnastu zdjęć na stronie. 

 

 

 

 

Fotoksiążka tanio

 

3. Foto-książka 20×20, 28 Strony, Foto-album

 

Ta niewielka, dwudziestoośmio stronicowa fotoksiążka o nieco niestandardowym rozmiarze wynoszącym 20 cm x 20 cm to bardzo dobry pomysł na prezent bądź pamiątkę z rodzinnej uroczystości. Drukowana jest ona na eleganckim, kredowanym papierze i ma twardą, laminowaną oprawę. 

Fotoksiążkę przygotowujemy sami, na podstawie oferowanego przez aplikację szablonu i czcionki. Oferta szablonów jest bardzo bogata i obejmuje zarówno motywy dziecięce, jak i podróżnicze, ślubne czy uniwersalne. 

Opinie o fotoksiążkach 20×20 są bardzo dobre. Aplikacja chwalona jest za prostotę obsługi i intuicyjność, a ilość szablonów pozwala na dopasowanie fotoksiążki do każdej okazji. Na pochwałę według zamawiających zasługuje także jakość i estetyka wykonania.  

 

 

 

 

Mini fotoksiążka

 

4. Smartbook Fotoksiążka Mini Odbitki 50 Zdjęć

 

Ta fotoksiążka pomimo niepozornych rozmiarów wynoszących zaledwie 10 cm x 15 cm może być świetną pamiątką czy prezentem. Ma ona 50 stron, co daje pewne pole do popisu i możliwość umieszczenia w niej całkiem sporej ilości zdjęć.

Fotografie drukowane są na błyszczącym papierze kredowym o gramaturze 200 g na metr kwadratowy. Okładkę wybieramy z gotowych wzorów, których jest kilkanaście. Ponadto okładka  jest dodatkowo laminowana, co przedłuża jej trwałość i ochroni przed zniszczeniem. 

Według użytkowników test fotoksiążek ten model przechodzi pozytywnie. Oprócz łatwości przygotowania i wgrania plików, a także możliwości bazowania na gotowych szablonach, chwalony jest także za wysoką jakość wydruku oraz wykonania książki, a także za szybką realizację.

 

 

 

 

Fotoksiążka komunia

 

5. Foto-książka Komunijna A4 Pion 28 Stron

 

Dla poszukujących fotoksiążki upamiętniającej przyjęcie pierwszej komunii świętej ten model może okazać się bardzo dobrym wyborem. Wyposażona w twardą, laminowaną okładkę i 70 stron w formacie A4, dzięki szeregowi komunijnych szablonów doskonale wyeksponuje i uwieczni to ważne dla dziecka wydarzenie.

Oprócz możliwości wyboru szablonu producent pozostawia także dużą dowolność dotyczącą ilości i lokalizacji zdjęć oraz tekstów na kartkach fotoksiążki. Samo składanie odbywa się on-line w specjalnym kreatorze, który jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze.

Użytkownicy chwalą tę fotoksiążkę głównie za łatwość edycji i obsługi kreatora, przez co z łatwością poradzi sobie z nim nawet laik. Książka zbiera pozytywne opinie także z powodu jakości wydruku oraz wykonania i szycia całości.

 

 

 

 

Fotoksiążka podziękowania dla rodziców

 

6. Podziękowania dla Rodziców 20×20 Fotoksiążka 

 

Poszukujący fotoksiążki jako podziękowania dla rodziców, bądź pamiątki ze ślubu, powinni zwrócić uwagę na tę propozycję. Jest to dwudziestostronicowy album o wymiarach 20 cm x 20 cm i gramaturze papieru 800 g na metr kwadratowy. 

Papier zdjęciowy wyróżnia się nie tylko gramaturą, ale także matowym wykończeniem. Estetykę opracowania podnosi także twarda okładka z gąbką i matowym laminatem oraz wewnętrzna okładka w kolorze eleganckiej czerni. Podobnie jak wszystkie fotoksiążki, i tę komponujemy samodzielnie z wykorzystaniem gotowych, przeznaczonych do określonej uroczystości szablonów.

Użytkownicy zgodnie podkreślają, że książki są piękne i solidnie wykonane. Ilość gotowych szablonów przeznaczonych tej okoliczności oraz łatwość obsługi aplikacji sprawia, że komponowanie swojej książki jest prawdziwą przyjemnością. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką fotoksiążkę kupić?

 

Fotoksiążki są coraz popularniejsze do uwieczniania ważnych chwil z naszego życia, uroczystości rodzinnych czy podróży. Wybór właściwej z ogromu rozmiarów, gotowych szablonów czy rodzajów i gramatur papieru może spędzać sen z powiek, zwłaszcza że nie jest to zakup, jakiego dokonujemy codziennie. Poniżej prezentujemy informacje, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotoksiążki. Być może pomogą one odpowiedzieć na pytanie, jaka fotoksiążka jest najlepsza?

Ilość stron

Ilość stron to podstawowy i bardzo indywidualny parametr. Aby fotoksiążka była odpowiednio wypełniona, a zdjęcia dobrze wyeksponowane, warto wybrać te, które chcemy umieścić w fotoksiążce jeszcze przed jej zakupem i uwzględniając, jak chcemy je rozmieścić, orientacyjnie obliczyć, ile stron będzie potrzebnych. W przeciwnym wypadku będziemy musieli albo tłoczyć po kilka zdjęć na stronie, albo umieszczać po jednym. Obie sytuacje nie wpłyną korzystnie na odbiór naszego fotoalbumu.

 

Papier

Zastanawiając się, jaką fotoksiążkę wybrać powinniśmy poświęcić też dłuższą chwilę na wybór papieru. Od niego zależeć będzie nie tylko wygląd naszych fotografii, ale także trwałość całej książki. Do wyboru mamy najczęściej papier kredowy i błyszczący, chociaż w ofercie wielu producentów fotoksiążek znajdziemy także papiery półmatowe, satynowe czy metalizowane. Przykładowo, śliskie papiery pięknie podkreślają urok zdjęć, ale mają tendencję do zbierania odcisków palców (zwłaszcza przybrudzonych lub tłustych), więc prędzej ulegną zniszczeniu niż kredowy, matowy papier, który nie będzie odbijał światła w taki sposób jak błyszczący, ale nie będzie także brudził się odciskami palców. Kluczową kwestią jest także gramatura papieru. Gramaturę papieru fotograficznego dzieli się na niską (o masie od około 100 do 150 g na metr kwadratowy), średnią (od 150 do 200 g na metr kwadratowy) i wysoką (powyżej 250 g na metr kwadratowy). Fotoksiążki w dobrych cenach najczęściej wyposażone są w kartki z papieru o niskiej gramaturze, jednak należy mieć na uwadze, że  trwałość i estetyka takiego rozwiązania są proporcjonalne do ceny. Nieco bardziej kosztownym, ale zarazem trwalszym i eleganckim rozwiązaniem są papiery o średniej gramaturze, natomiast poszukując najbardziej estetycznych, trwałych i sztywnych kartek powinniśmy wybrać papier o wysokiej gramaturze.

 

Gotowe szablony

Gotowe szablony są często oferowane przez producentów fotoksiążek i bardzo ułatwiają skomponowanie własnej. Bardzo często producenci mają zbiór szablonów na każdą okazję – od chrzcin i  świętowania ukończenia pierwszego roku życia malucha, przez wesela, wakacje czy walentynki. Zaletą korzystania z szablonów jest znaczne uproszczenie komponowania książki i zapewnienie estetycznej oprawy czy wypełnienia każdej strony, jeśli nie decydujemy się na fotografię wypełniającą całą stronę, bądź mamy zamiar umieścić więcej niż jedną fotografię. Dlatego, jeśli nie mamy dużej wprawy w tworzeniu własnych fotoksiążek, warto zdać się na producenta, który oferuje gotowy, odpowiadający nam szablon. Należy jednak mieć na uwadze, że takie szablony to rozwiązania masowe. Dlatego jeśli według nas najlepsza fotoksiążka to nasze własne, indywidualne opracowanie, które nie powtórzy się u nikogo i mamy doświadczenie w komponowaniu tego typu albumów (bądź nie boimy się podjąć wyzwania), warto wybrać producenta, którego aplikacja do komponowania fotoksiążek pozwala na indywidualnie wykonane rozmieszczanie i wypełnienia.

Sposób szycia

Połączenie poszczególnych stron fotoksiążki to coś, co w dobrze wykonanej książce powinno być niewidoczne, jednak to, że czegoś nie widać nie oznacza wcale, że nie należy zwracać na to uwagi. To od łączenia fotoksiążki zależeć będzie jej trwałość i to, jak poradzi sobie z wielokrotnym oglądaniem. Do wyboru mamy spinanie, które nadaje się do cienkich opracowań z papieru o małej gramaturze. Jest to sposób tani i szybki, ale mało trwały i widoczny. Klejenie kart także jest budżetowym rozwiązaniem, chociaż mniej widocznym niż zszywki. Niestety, źle wykonane może pozostawić plamki bądź wystające kawałki kleju, a pod wpływem czasu klej  może się wykruszyć, w związku z tym nie będzie to rozwiązanie trwałe. Najtrwalszą, najmniej widoczną, ale także najbardziej kosztowną opcją jest szycie. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaka jest różnica pomiędzy fotoksiążką a fotoalbumem?

Określenia fotoksiążka i fotoalbum bardzo często są stosowane zamienne, jednak są to dwa różne produkty. Fotoksiążki są cyfrowo drukowane na wysokiej jakości papierze, z kolei fotoalbumy są wykonywane w minilabach, w których naświetla się strony profesjonalnego papieru fotograficznego. Fotoksiążki, jak sama nazwa wskazuje, mają format książki, w której kartki są wklejone lub wszyte w grzbiet, przez co nie można ich całkowicie rozłożyć. Karty fotoalbumu są łączone w sposób umożliwiający ich całkowite rozłożenie, dzięki czemu zdjęcie jest widocznie również w miejscach, w których łączą się strony. Oba produkty różnią się także jakością papieru – fotoksiążki są drukowane na stronach o grubości 170 – 210 g/m², natomiast fotoalbumy na kartkach, które są nawet 4 razy grubsze. 

 

P2: Jaki format powinna mieć fotoksiążka?

To, jaki format fotoksiążki wybrać, powinno zależeć od indywidualnych preferencji jej właściciela. Najbardziej uniwersalne są wersje kwadratowe, na których możemy umieścić zdjęcia zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jeśli w fotoksiążce chcemy umieścić większość pionowych zdjęć, lepiej wybrać format prostokątny w pionie. Podobnie postępujmy w przypadku posiadania większej liczby zdjęć poziomych – lepiej się sprawdzi pozioma fotoksiążka. Pamiętajmy, że im większa fotoksiążka, tym większe będą w niej zdjęcia. Jeśli decydujemy się na większy format, musimy umieścić w nim zdjęcia wysokiej jakości, które będą się dobrze prezentować. 

P3: Czy fotoksiążka jest lepsza od tradycyjnych zdjęć?

Podejmując decyzję o zaprojektowaniu fotoksiążki możemy napotkać wątpliwości, czy to rzeczywiście lepszy pomysł niż wypełnienie tradycyjnego albumu odbitkami. Warto wiedzieć, że fotoksiążki mają wiele zalet. Przede wszystkim dają więcej możliwości niż tradycyjne albumy. Możemy w niej umieszczać zdjęcia o różnych kształtach i rozmiarach, dowolnie skadrowanych i w dowolnej ilości. Do zdjęć możemy dodać nowoczesne ozdobniki i podpisy. Całość jest także profesjonalnie oprawiona i wydrukowana, na wysokiej jakości papierze. 

 

P4: Czy kolory zdjęć w fotoksiążce są takie same jak na monitorze?

Oglądając zdjęcia na monitorze, często spodziewamy się, że będą one wyglądały identycznie na kartkach fotoksiążki. Niestety nie zawsze jest to prawda. Prezentacja kolorów na papierze może się różnić od tej na komputerze. Niekiedy, to samo zdjęcie na różnych monitorach nie zawsze wygląda tak samo. Mała rozdzielczość zdjęcia może spowodować słabą jakość wydruku, co nie musi być widoczne na komputerze, jednak na wydruku ujawnia się w postaci nieostrego obrazu. Aby uniknąć rozczarowania, warto zlecić wydrukowanie zdjęcia próbnego przed przystąpieniem do wydruku całej fotoksiążki. 

 

P5: Jak wybrać okładkę dla fotoksiążki?

Przy wyborze okładki do fotoksiążki, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować czy ma być ona miękka, czy twarda. Pierwszy typ jest elastyczny i zajmuje mniej miejsca, natomiast drugi typ jest bardziej wytrzymały i sztywny. Bardzo efektownie prezentują się okładki z ekoskóry, które nadają całości eleganckiego charakteru. Jest to dobry wybór w przypadku albumów ślubnych lub fotoksiążek na prezent. Wielu producentów oferuje także możliwość personalizacji okładki, dzięki czemu jej projekt może być jedyny w swoim rodzaju. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ