Ranking 9 najlepszych ekogroszków w 2021

Ostatnio aktualizowane: 15.10.21

 

Ekogroszek – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do ogrzewania domu lub budynku użytkowego, warto wykorzystać ekogroszek, ponieważ jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla siebie, może zainteresować Cię Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg. Materiał ma wysoką wartość opałową dochodzącą do 29,5 MJ/kg, co oznacza, że zapewnia duże ilości ciepła. Niska zawartość siarki sprawia, że produkt jest bezpieczny dla środowiska i domowników. Maksymalna zawartość popiołu to 5%, ekogroszek nie brudzi więc i nie zatyka przewodów kominowych i paleniska. Ciekawym wyborem jest także ekogroszek Prestige Platinum 29MJ. Zawartość siarki w tym produkcie to 0,4 – 0,8%, dzięki czemu nie szkodzi środowisku. Prestige Platinum dobrze sprawdza się w prawie każdym piecu.

9 najlepszych ekogroszków. Opinie w 2021 roku

 

W okresie jesienno-zimowym trzeba regularnie palić w piecu, aby ogrzać dom i zapewnić domownikom komfortowe ciepło. Jeżeli zależy Ci na ekologicznym zamienniku tradycyjnego węgla opałowego, dobrym wyborem będzie ekogroszek. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie najlepszy do Twojego pieca, przygotowaliśmy ranking z polecanymi przez użytkowników materiałami opałowymi. Dobry ekogroszek pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając ciepło w całym budynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt sprzedawany jest na paletach, na których pakowanych jest 40 worków po 25 kg każdy. Pojedyncze worki 25 kg są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, dzięki nim paliwo nie zamaka podczas niekorzystnej aury.

Wady

Choć ekogroszek nie do końca jest ekologiczny, a jego przedrostek „eko” zawdzięcza temu, że jest mniej szkodliwy od innych paliw kopalnych, to jednak pakowanie go w worki plastikowe wymusza na użytkowniku szukania sposobów również utylizacji sztucznych opakowań.

Podsumowanie

To ekogroszek charakteryzujący się niską spiekalnością i niewielką ilością powstałych podczas palenia popiołów, a jednocześnie ma on wysoką wartość opałową na poziomie 28500 - 29500(KJ/kg). Paliwo jest dedykowane do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą ekogroszku Prestige jest wysoka kaloryczność, czyli wartość opałowa, która osiąga 29 MJ/kg. Produkt ma niską zawartość popiołu, 1,5 - 6%. Ekogroszek ma współczynnik spiekalności osiągający ok. 20 RI, dzięki czemu nie pozostawia dużej ilości zanieczyszczeń w palenisku. Jest wydajny i ekonomiczny.

Wady

Produkt ma wilgoć sięgającą 12%, przez co trudno się go rozpala. Zakupiony ekogroszek trzeba wysuszyć przed pierwszym użyciem. Opakowanie nie jest szczelne, w efekcie podczas dłuższego przechowywania w złych warunkach, dostaje się do środka wilgoć.

Podsumowanie

Warto wybrać ekogroszek Prestige, ponieważ ma dużą wartość opałową, która umożliwia ogrzanie budynków mieszkalnych i użytkowych. Niska zawartość popiołu oszczędza czas, ponieważ nie trzeba często czyścić paleniska. Nieduża zawartość siarki zapewnia bezpieczeństwo domownikom, chroni środowisko i zapobiega korozji na ścianach pieca.

Rozważ też

Zalety

Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, a także pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych. Paliwo jest ekonomiczne, a po spaleniu pozostawia niewiele popiołów.

Wady

Część osób nie umie zidentyfikować, przedrostka „eko” w nazwie paliwa. Przedrostek ten sugeruje jakoby do atmosfery nie trafiały substancje towarzyszące spalaniu. Niestety tak nie jest. Ekogroszek jest mniej szkodliwy dla środowiska od zwykłego węgla, ale daleko mu do parametrów osiąganych przy spalaniu pelletu czy gazu.

Podsumowanie

Wartość opałowa ekogroszku kształtuje się od 27 do 29 MJ/kg, a średnica ziarna wynosi od 5 do 25 mm. Podczas spalania do atmosfery emituje on od 0,4 do 0,6 % siarki, a po spaleniu w palenisku zostaje 3,5 % popiołu.

 

 

Ekogroszek Skarbek

 

1. Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg

 

Ekogroszek Skarbek Bobrek worki 25kg to produkt oferowany w sprzedaży paletowej, na której znajduje się 40 worków ekogroszku, po 25 kg. Każdy z worków jest zapakowany w oryginalne opakowanie z tworzywa sztucznego przygotowane w kopalni. Dzięki zapakowaniu ekogroszku w folię, paliwo nie wilgotnieje przechowywane pod gołym niebem. Jak czytamy specyfikację produktu, ekogroszek ma wielkość uziarnienia 5 do 25 mm, jego wilgotność nie przekracza 5 – 8 %, a wartość wartości opałowej wynosi 28500 – 29500 KJ/kg.

Istotnymi parametrami są również spiekalność na poziomie od 0 do 20 Ri, zawartość siarki od 0,41 do 0,60 % i ilość powstałego popiołu po spaleniu ekogroszku nie więcej niż 5% całej jego masy. Według klientów to wysokoenergetyczny opał o niskiej spiekalności i do tego bardzo wydajny. Długo palący się ekogroszek nadaje się do ogrzewania zarówno domów jak i mieszkań. A dedykowany ekogroszek Skarbek jest do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

 

 

 

 

Węgiel Ekogroszek

 

2. Ekogroszek Wyroby Węglowe Prestige Platinum 29MJ

 

Jeśli szukasz materiału opałowego dobrej jakości, zachęcamy do zakupu wyrobu węglowego, ekogroszku Prestige Platinum 29MJ. Jego maksymalna wartość opałowa wynosi 29 MJ/kg, zapewnia więc dużą ilość ciepła. Nieduża zawartość popiołu, 1,5 – 6%, wraz z niskim współczynnikiem spiekalności na poziomie 0-25 RI zapewniają prawie bezobsługowe spalanie. Produkt nie pozostawia zanieczyszczeń w palenisku ani nie powoduje korozji na ścianach pieca. Ekogroszek Prestige zawiera mało siarki, od 0,4% do 0,8%.

Produkt jest ekonomiczny, spala się równomiernie. Ekogroszek sprawdza się w niemal każdym rodzaju kotła, również w modelach 4. i 5. klasy. Materiał opałowy jest jednolity, wszystkie ziarna są płukane. Surowiec I gatunku zapewnia dużą ilość ciepła, przy niskim współczynniku spiekania i drobnych pozostałościach popiołu. Ekogroszek sprawdzi się zarówno w małych domach jednorodzinnych, jak również w większych budynkach mieszkalnych.

Opinie o ekogroszkach Prestige, wystawione przez użytkowników, są pozytywne. Produkt jest wydajny i zapewnia dużo ciepła. Materiał nie pozostawia dużej ilości spieczonych ziaren, a ilość emitowanej siarki jest na niskim poziomie.

 

 

 

 

Ekogroszek Bartex

 

3. Węgiel Kamienny Eko-Groszek Gold Worki 25 KG

 

Gdy poszukujesz paliwa pakowanego w worki, zachęcamy do zapoznania się z produktem Eko-Groszek Gold worki 25 KG. Według parametrów podanych przez producenta węgiel ekogroszek, jest ekonomiczny, o wysokiej temperaturze spalania, pozostawiający niewielkie ilości popiołu. Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych.

Produkt jest pakowany w worki o pojemności 25 kg i jest to dobre rozwiązanie, bo nie zostawia brudu i kurzu węglowego w miejscu przechowywania. Z danych technicznych podanych na opakowaniu możemy się dowiedzieć, że ekogroszek ma wartość opałową na poziomie 27-29 MJ/kg, średnicę ziarna w zakresie od 5 do 25 mm, a zawartość popiołu w produkcie to maksymalnie – 3-5%, natomiast siarki – 0,4-0,6%. Zatem paliwo to jest uważane za nie tylko wygodne, ale też o wyższych parametrach ekologicznych niż czysty węgiel, bo odpowiednio spalany, w przeznaczonym dla tego rodzaju paliwa piecu, wytwarza mniej szkodliwych dla środowiska substancji – pyłów i tlenków węgla.

 

 

 

 

Ekogroszek Workowany

 

4. Ekogroszek Workowany PanGroszek RED 29 MJ/kg 

 

Niezależnie, czy potrzebujesz materiału opałowego do domu, czy do firmy, dobrym rozwiązaniem będzie ekogroszek workowany PanGroszek RED o wartości opałowej wynoszącej 29 MJ/kg. Produkt zapewnia dużo ciepła, niezależnie od powierzchni ogrzewanego budynku. Granulacja materiału to 10 – 25 mm, jest więc wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek nie spieka się, jego współczynnik wynosi 0 RI. W efekcie produkt jest wydajny i ekonomiczny, a niska zawartość popiołu wynosząca do 3% zapewnia wysoki komfort użytkowania. Pieca nie trzeba często czyścić, wystarczy co jakiś czas zmieść drobny osad w palenisku. 

Ekogroszek workowany sprzedawany jest opakowaniu o pojemności 25 kg. Zamówienie u producenta obejmuje całą paletę, dzięki czemu masz zapas materiału opałowego na długi czas. Zawartość siarki w ekogroszku to 0,3%, materiał jest więc bezpieczny i pomaga ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wilgotność produktu wynosi 6 – 11%.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru produktu PanGroszek, ponieważ ekogroszek workowany sprzedawany jest w szczelnych opakowaniach. Dzięki temu materiał pozostaje suchy i gotowy do użycia. Produkt zapewnia dużo ciepła i jest wydajny.

 

 

 

 

Ekogroszek Ogień

 

5. Ekogroszek Ogień Ultra 8025MM, Popiół 3&

 

Na wysoką jakość produktu ekogroszek Ogień Ultra 8025MM, popiół 3& składa się jego starannie opracowany sposób produkcji. Dzięki procesowi odkamieniania, po spaleniu ekogroszku zostanie zaledwie 3% jego pierwotnej masy w formie popiołu. To dobra wiadomość dla osób, którym oczyszczanie komory spalania przychodzi z trudnością, gdy spalasz ekogroszek Ogień czyszczanie paleniska jest czynnością wykonywaną nieczęsto.

Osiągnięcie żądanej temperatury przy niskim zużyciu paliwa gwarantuje jego wartość opałowa na poziomie 27 – 29 MJ/kg. Jednocześnie warto zauważyć, że spiekalność produktu na poziomie 0 – 5 Ri minimalizuje proces szlakowania, żużlowania i koksowania. Równocześnie, jak pokazuje test ekogroszków, ten produkt również przedłuża żywotność kotła i przewodów kominowych, ze względu na niewielką zawartość siarki na poziomie 0,25 %. Ekogroszek pakowany jest w worki o pojemności 25 kg, zawierają one granulat o wielkości 8 – 25 mm, za to nie ma w nich podziarna, czyli miału. 

 

 

 

 

Ekogroszek Sobianek

 

6. Ekogroszek Sobianek Lew Plus Niskoemisyjny

 

Ekogroszek Sobianek Lew Plus niskoemisyjny pochodzi z polskich kopalni i tam koncesjonowany jest z użyciem profesjonalnej linii produkcyjnej. Jeden worek zawiera 25 kg produktu. Ekogroszek Sobianek jest opisywany jako niskoemisyjny, co zostało osiągnięte dzięki innowacyjnemu dodatkowi, który nazwano “Błękitny Plus”. Termicznie przetworzony węgiel kamienny z tym dodatkiem wpływa na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Producent opisuje, że osiągnął redukuję emisji rakotwórczego B(a)P. o 42%, natomiast pyłu PM o 29%. Atutem tego paliwa jest również wysoka jego kaloryczność, na poziomie 27-29 MJ/kg, a także niska zawartość siarki, kształtująca się na poziomie 0,6%, oraz popiołu pozostającego po procesie spalania na poziomie 2 – 5 %. Węgiel w brykietach polecany jest do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym, podajnikiem tłokowym, a także w kuchniach węglowych.

Towar jest dostarczany na palecie zawierającej 1 tonę węgla pakowanego w worki foliowe o pojemności 25 kg granulatu w rozmiarze 7-25 mm.

 

 

 

 

Ekogroszek Sztygar

 

7. Sztygar Ekogroszek ULTRA 28 MJ 1000 kg

 

Sztygar ekogroszek ULTRA 28 MJ 1000 kg powstający z węglowych odpadów, poddany wielu zabiegom oczyszczania, suszenia i prasowania, podczas tego procesu nabiera cech o najwyższych parametrach opałowych i użytkowych. Ekogroszek Sztygar to granulat węglowy o średnicy pojedynczych elementów od 5 do 31,5 mm.

Ze względu na niewielkie zawartości siarki, której wartość nie przekracza 0,6 %, oraz popiołu, którego ilość pozostała po procesie spalania nie jest większa niż 7% uważa się to paliwo za ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Ranking ekogroszków zwraca uwagę też na wartość opałową tego materiału.

Ekogroszek ULTRA charakteryzuje wartość opałowa na poziomie 28 MJ. Produkt przede wszystkim znajduje zastosowanie w piecach przeznaczonych na granulat, ale sprawdzi się również w tradycyjnych kuchniach węglowych, czy piecach kaflowych. Jest on sprzedawany po 1000 kg dostarczanych na paletach. Marka Sztygar udziela na swój produkt 2 letniej gwarancji.

 

 

 

 

Ekogroszek Tauron

 

8. Węgiel Ekogroszek Jaret Plus Tauron 1000kg WORKI20

 

Wybierając materiał opałowy, warto zdecydować się na taki produkt, który oprócz dużej ilości dostarczanego ciepła, pomoże także zadbać o piec. Taki jest węgiel ekogroszek Jaret Plus Tauron 1000kg WORKI20. Wartość opałowa produktu wynosi 24 – 26 MJ/kg, zapewnia więc odpowiednią ilość ciepła, aby ogrzać dom jednorodzinny. Ekogroszek Tauron ma zawartość popiołu 8- 10% i spiekalność na poziomie 14 – 20 RI. W efekcie produkty spalania nie zatykają przewodów kominowych i pieca, dzięki czemu urządzenia grzewcze pracują bezawaryjnie. 

Granulacja produktu wynosi 6 – 25 mm, a zawartość siarki to ok. 1%. Dzięki temu ekogroszek Tauron spala się równomiernie i nie wpływa negatywnie na czystość powietrza. Materiał pakowany jest w workach o pojemności 20 kg. Jeden zestaw składa się z 50 opakowań, co daje 1000 kg ekogroszku. Dzięki temu przez długi czas nie musisz pamiętać o uzupełnianiu zapasów.

Opinie konsumentów na temat ekogroszku Tauron są najczęściej pozytywne. Produkt jest wydajny i dobrze ogrzewa budynki mieszkalne. Niska zawartość siarki zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.

 

 

 

 

Ekogroszek Karlik

 

9. Ekogroszek Karlik 1000 kg Worki po 25 kg

 

Ekogroszek Karlik 1000 kg worki po 25 kg, to produkt polski, oryginalnie pakowany przez kopalnię, a dostarczany jest na palecie zawierającej 40 takich worków i ostateczną masę 1000 kg. Jest to wysokiej jakości węgiel poddany wcześniej obróbce uszlachetniającej.

Dzięki temu procesowi ekogroszek Karlik nie zawiera więcej siarki w swoim składzie niż 0,80 % i popiołu w granicach od 3 do 9 %. Parametry te pozwalają na utrzymanie instalacji grzewczej w dobrej kondycji, a także braku potrzeby częstego opróżniania paleniska z popiołu. Kaloryczność ekogroszku Karlik określana jest jako 26 – 28 MJ/kg. Wpływa ona na fakt szybkiego uzyskania wysokiej temperatury przy spalaniu niewielkiej ilości ekogroszku.

Karlik jest przeznaczony do kotłów 5 klasy i ECO Design. Zawartość wilgoci w węglu nie przekracza 5.0 – 12.0 % a worki dodatkowo zabezpieczone na palecie folią stretch gwarantują, że granulat nie wchłonie wilgoci więcej. Uziarnienie granulatu wynosi 6 – 25 mm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki ekogroszek kupić?

 

Ekogroszek dobrze sprawdza się do ogrzewania zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Materiał opałowy powinien być jednak odpowiednio dobrany do parametrów i rodzaju pieca oraz potrzeb użytkownika. Dzięki temu produkt zapewni dużo ciepła, minimalizując ryzyko awarii urządzeń grzewczych i nie wymagając od domowników nieustannego czyszczenia przewodów kominowych i paleniska. Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy ekogroszek oraz wskaże kilka istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Parametry ekogroszku

Wybierając ekogroszek, trzeba odpowiednio dobrać jego parametry do swoich potrzeb. Najważniejsze informacje o materiale opałowym, na które należy zwrócić uwagę to:

♦ Wartość opałowa — zwana również kalorycznością, podawana w MJ/kg. Oznacza ilość energii, jaką można uzyskać z kilograma spalanego paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła możesz uzyskać z takiej samej ilości ekogroszku, w porównaniu do materiału o niższej kaloryczności. Wartość ta powinna wynosić od 25 KJ/kg do nawet 30 KJ/kg, ponieważ możliwe jest wtedy ogrzewanie całego budynku w każdych warunkach, bez konieczności zużywania dużych ilości ekogroszku. Warto jednak pamiętać, że wartość opałowa nie jest tym samym, co ciepło spalania, czasem podawane przez producenta na opakowaniu. Wybierając materiał opałowy dla siebie, warto wybrać ekogroszek premium, czyli produkt wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła.

♦ Zawartość popiołu — parametr często podawany przez producenta, oznacza ilość popiołu pozostałą po spalaniu. Im mniejsza wartość, tym lepszy materiał, ponieważ w palenisku nie zostają zanieczyszczenia, które mogą zatkać przewody i prowadzić do awarii. Zawartość popiołu w dobrym ekogroszku nie powinna przekraczać 10%.

♦ Zawartość siarki — podczas spalania do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, jednym z nich jest siarka. Aby zadbać o środowisko, ale także swoje zdrowie oraz uchronić piec przed korozją, warto wybrać produkt o niskiej zawartości siarki. Najlepszy ekogroszek ma poniżej 1% tego pierwiastka. 

♦ Spiekalność — współczynnik spiekalności określa jakość i przebieg procesu spalania. Parametr dla ekogroszku powinien wynosić poniżej 20 RI, im mniejszy, tym lepszy. Oznacza on, ile spieków pozostaje po procesie spalania, które wytwarzają duże ilości popiołu i mogą zatkać przewody urządzenia grzewczego.

♦ Wilgotność — poziom wilgotności ekogroszku wpływa na jego szybkość spalania i łatwe powstawanie płomienia. Parametr ten powinien być jak najniższy, najlepiej poniżej 10%.

 

Sposób pakowania

Zastanawiając się, jaki ekogroszek wybrać, warto zdecydować wcześniej, gdzie będzie on przechowywany i odpowiednio dobrać sposób jego pakowania. Materiał opałowy można kupić luzem, w określonej przez siebie ilości lub workowany. Ekogroszek w gotowych opakowaniach, zwykle o pojemności 20 kg lub 25 kg, dostępny jest na gotowych paletach lub pojedynczo. Decydując się na zakup materiału luzem, trzeba pamiętać, aby przechowywać go w odpowiednich warunkach i zabezpieczyć przed wilgocią. Ekogroszek workowany jest chroniony przed wodą, dzięki foliowemu opakowaniu i szczelnemu zamknięciu. 

Ceny ekogroszku

Ekogroszki w dobrych cenach dostępne są zarówno stacjonarnie, jak również przez Internet. Warto poszukać materiału opałowego od sprawdzonego producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i domownikom oraz ustrzec urządzenia grzewcze przed awarią. Koszt zakupu ekogroszku zależy od jego parametrów oraz sposobu pakowania. Workowane produkty zwykle sprzedawane są w dużych ilościach, szczególnie w sklepach online. Jedna paleta obejmuje zwykle kilkadziesiąt opakowań, w których łącznie znajduje się ok. 1000 kg ekogroszku. Cena takiego zestawu może wynosić od ok. 800 zł do ok. 1000 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego, ma jednak kilka cech, które odróżniają go od tradycyjnego materiału opałowego. Przede wszystkim ma inną granulację oraz ma niższy stopień spiekalności. W efekcie spala się niemal do końca, nie pozostawiając dużych, nienaruszonych przez ogień ziaren w palenisku. Ekogroszek ma także niższą zawartość siarki, dzięki czemu jest mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Niska zawartość popiołu i nieduża wilgotność wpływają również na to, że materiał ten nie zatyka przewodów w piecu. Dzięki temu ogrzewanie budynku jest łatwiejsze i bardziej komfortowe niż w przypadku węgla. 

 

P2: Ile kosztuje ekogroszek?

Ceny ekogroszku zależą od wielu czynników, przede wszystkim od jego parametrów, zawartości popiołu i siarki, wartości opałowej i współczynnika spiekalności. Koszt zakupu może również dotyczyć różnej jednostki, na przykład 1 kilograma, opakowania lub 1 tony. Najczęściej spotykany jest ekogroszek workowany. Zwykle pakowany jest w worki o pojemności od 20 kg do 25 kg. Sprzedawcy mogą oferować pojedyncze opakowania lub całe palety, w których znajduje się kilkadziesiąt worków ekogroszku. Najczęściej jedno zamówienie obejmuje około 1000 kg materiału opałowego. Cena za taką ilość ekogroszku może wynosić od 800 zł do nawet 1100 zł, w zależności od jakości oferowanego produktu.  

P3: Gdzie można kupić dobry ekogroszek?

Szukając ekogroszku do ogrzewania domu, większość konsumentów chce wybrać produkt wysokiej jakości. Materiały opałowe można znaleźć w marketach budowlanych lub bezpośrednio u producentów i dystrybutorów. Warto sprawdzić sklepy online i aukcje internetowe, ponieważ wiele ekogroszków wysokiej jakości oferowanych jest właśnie w Internecie. Decydując się na zakup danego produktu, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z różnymi parametrami i współczynnikami oraz dowiedzieć się, co sądzą o nim inni konsumenci. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie ekogroszek nie będzie niebezpieczny dla środowiska i domowników, a także, że nie spowoduje awarii urządzeń grzewczych.  

 

P4: Dlaczego ekogroszek się spieka?

Każdy węgiel jest podatny na spiekanie się w procesie spalania. Również ekogroszek, który z niego powstaje, jest podatny na powstawanie spieków. Producenci podają zawsze współczynnik spiekalności, który w produkcie dobrej jakości powinien wynosić mniej niż 20 RI. Wyróżnia się dwa rodzaje spieków: koksowe oraz żużlowe. Drugi typ tworzy się z popiołu powstałego po spaleniu ekogroszku i powstaje na skutek za wysokiej temperatury. Spieki koksowe to wynik silnych podmuchów powietrza wewnątrz pieca. Kiedy ekogroszek się spieka, spada jego wydajność i ilość powstałego ciepła. Jest to spowodowane tym, że spieki palą się wolniej niż normalne ziarna i tworzą więcej popiołu, co wymaga od użytkownika częstego czyszczenia paleniska.  

 

P5: Jak suszyć ekogroszek?

Ekogroszek sprzedawany luzem, a czasem również materiał workowany, może mieć za dużą wilgotność, a przez to nie nadawać się do użytku. Aby można było palić nim w piecu, trzeba go odpowiednio wysuszyć. Przede wszystkim należy otworzyć worek, w którym znajduje się ekogroszek i wyjąć całą zawartość opakowania. Materiał powinien być suszony dokładnie, najlepiej niedużymi partiami. Dzięki temu zawsze będziesz mieć gotowy do użytku ekogroszek. Rozłóż go na płaskiej powierzchni i regularnie przerzucaj, aby wysechł z każdej strony. Materiał trzeba nie tylko dobrze wysuszyć, ale również odpowiednio zabezpieczyć, aby wilgoć nie pojawiła się ponownie. Najlepiej użyć do tego folii, a pod spód opakowania z ekogroszkiem włożyć tekturę, która pochłonie wodę.  

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Wojciech

September 21, 2021 at 5:03 pm

od 3 lat kupuję tylko ekogroszek Firmy Ogień ten najtaniszy 22 – 24 mj. i jest najlepszy ,prubowałem różne , a piec mam 5 kl Defro

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

September 23, 2021 at 6:48 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać