Ranking 10 najlepszych ekogroszków w 2023

Ostatnio aktualizowane: 05.02.23

 

Ekogroszek – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do ogrzewania domu lub budynku użytkowego, warto wykorzystać ekogroszek, ponieważ jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla siebie, może zainteresować Cię Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg. Materiał ma wysoką wartość opałową dochodzącą do 29,5 MJ/kg, co oznacza, że zapewnia duże ilości ciepła. Niska zawartość siarki sprawia, że produkt jest bezpieczny dla środowiska i domowników. Maksymalna zawartość popiołu to 5%, ekogroszek nie brudzi więc i nie zatyka przewodów kominowych i paleniska. Ciekawym wyborem jest także ekogroszek Sztygar Węgiel Ultra Ekogroszek 28MJ Worek 25kg. Zawartość wilgoci w tym produkcie nie przekracza 10 %, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że nie płaci za dużą zawartość wody. Ekogroszek dobrze sprawdza się w piecach z podajnikiem automatycznym.

10 najlepszych ekogroszków. Opinie w 2023 roku

 

W okresie jesienno-zimowym trzeba regularnie palić w piecu, aby ogrzać dom i zapewnić domownikom komfortowe ciepło. Jeżeli zależy Ci na ekologicznym zamienniku tradycyjnego węgla opałowego, dobrym wyborem będzie ekogroszek. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie najlepszy do Twojego pieca, przygotowaliśmy ranking z polecanymi przez użytkowników materiałami opałowymi. Dobry ekogroszek pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając ciepło w całym budynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt sprzedawany jest na paletach, na których pakowanych jest 40 worków po 25 kg każdy. Pojedyncze worki 25 kg są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, dzięki nim paliwo nie zamaka podczas niekorzystnej aury.

Wady

Choć ekogroszek nie do końca jest ekologiczny, a jego przedrostek „eko” zawdzięcza temu, że jest mniej szkodliwy od innych paliw kopalnych, to jednak pakowanie go w worki plastikowe wymusza na użytkowniku szukania sposobów również utylizacji sztucznych opakowań.

Podsumowanie

To ekogroszek charakteryzujący się niską spiekalnością i niewielką ilością powstałych podczas palenia popiołów, a jednocześnie ma on wysoką wartość opałową na poziomie 28500 - 29500(KJ/kg). Paliwo jest dedykowane do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

Drugi wybór

Zalety

Ekogroszek jest starannie selekcjonowany, oczyszczany z kamienia i suszony. Jego zawartość siarki wynosi 0,6%, popiołu to 7%. Wartość opałowa ekogroszku wynosi 28 - 26 MJ/kg. Granulacja 5 – 25 mm pozwala na wykorzystanie paliwa w piecu z podajnikiem.

Wady

Ekogroszek jest co prawda pakowany po 25 kg, ale dostawa zawiera 40 worków, czyli łącznie 1 tonę paliwa. Nie ma opcji zakupu mniejszej ilości w oferowanej cenie za 1 worek.

Podsumowanie

Ekogroszek jest wysoce energetyczny co potwierdza dołączony do produktu certyfikat pochodzący z Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic. Ekogroszek jest konfekcjonowany po 25 kg w jednym worku foliowym i sprzedawany na palecie zabezpieczonej folią stretch.

Rozważ też

Zalety

Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, a także pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych. Paliwo jest ekonomiczne, a po spaleniu pozostawia niewiele popiołów.

Wady

Część osób nie umie zidentyfikować, przedrostka „eko” w nazwie paliwa. Przedrostek ten sugeruje jakoby do atmosfery nie trafiały substancje towarzyszące spalaniu. Niestety tak nie jest. Ekogroszek jest mniej szkodliwy dla środowiska od zwykłego węgla, ale daleko mu do parametrów osiąganych przy spalaniu pelletu czy gazu.

Podsumowanie

Wartość opałowa ekogroszku kształtuje się od 27 do 29 MJ/kg, a średnica ziarna wynosi od 5 do 25 mm. Podczas spalania do atmosfery emituje on od 0,4 do 0,6 % siarki, a po spaleniu w palenisku zostaje 3,5 % popiołu.

 

 

Ekogroszek Skarbek

 

1. Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg

 

Ekogroszek Skarbek Bobrek worki 25kg to produkt oferowany w sprzedaży paletowej, na której znajduje się 40 worków ekogroszku, po 25 kg. Każdy z worków jest zapakowany w oryginalne opakowanie z tworzywa sztucznego przygotowane w kopalni. Dzięki zapakowaniu ekogroszku w folię, paliwo nie wilgotnieje przechowywane pod gołym niebem. Jak czytamy specyfikację produktu, ekogroszek ma wielkość uziarnienia 5 do 25 mm, jego wilgotność nie przekracza 5 – 8 %, a wartość wartości opałowej wynosi 28500 – 29500 KJ/kg.

Istotnymi parametrami są również spiekalność na poziomie od 0 do 20 Ri, zawartość siarki od 0,41 do 0,60 % i ilość powstałego popiołu po spaleniu ekogroszku nie więcej niż 5% całej jego masy. Według klientów to wysokoenergetyczny opał o niskiej spiekalności i do tego bardzo wydajny. Długo palący się ekogroszek nadaje się do ogrzewania zarówno domów jak i mieszkań. A dedykowany ekogroszek Skarbek jest do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

 

 

 

 

Węgiel Ekogroszek

 

2. Sztygar Węgiel Ultra Ekogroszek 28MJ Worek 25kg

 

Sztygar węgiel ultra ekogroszek 28MJ worek 25kg, to suchy węgiel zapakowany w foliowy worek, sprzedawany w opakowaniu zbiorczym, zabezpieczonym folią stretch, o łącznej wadze 1000 kg Sprzedawcy chwalą węgiel ekogroszek, wskazując jego wysoką energetyczność i fakt odkamieniania w procesie produkcji, co skutkuje niewielką ilością popiołu pozostałym po spaleniu ekogroszku.

Jak czytamy na opakowaniu wartość opałowa wynosi 28 – 26 MJ/kg, zawartość popiołu wynosi 7% a siarki 0,6%. Ekogroszek jest też specjalnie suszony i zawartość wilgoci nie przekracza w nim 10%. Produkt również zaopatrzony jest w certyfikat pochodzący z Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic, potwierdzający parametry wypisane na opakowaniu.

Jako że przeznaczenie ekogroszku to przede wszystkim wykorzystywanie go do pieca z podajnikiem, to jego granulacja wynosi 5 – 25 mm, a ilość podziarna nie przekracza 10%. Jak już wspomniano, ekogroszek jest pakowany po 25 kg w worki foliowe i dostarczany na bezzwrotnej palecie zawierającej 40 worków. 

 

 

 

 

Ekogroszek Bartex

 

3. Węgiel Kamienny Eko-Groszek Gold Worki 25 KG

 

Gdy poszukujesz paliwa pakowanego w worki, zachęcamy do zapoznania się z produktem Eko-Groszek Gold worki 25 KG. Według parametrów podanych przez producenta węgiel ekogroszek, jest ekonomiczny, o wysokiej temperaturze spalania, pozostawiający niewielkie ilości popiołu. Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych.

Produkt jest pakowany w worki o pojemności 25 kg i jest to dobre rozwiązanie, bo nie zostawia brudu i kurzu węglowego w miejscu przechowywania. Z danych technicznych podanych na opakowaniu możemy się dowiedzieć, że ekogroszek ma wartość opałową na poziomie 27-29 MJ/kg, średnicę ziarna w zakresie od 5 do 25 mm, a zawartość popiołu w produkcie to maksymalnie – 3-5%, natomiast siarki – 0,4-0,6%. Zatem paliwo to jest uważane za nie tylko wygodne, ale też o wyższych parametrach ekologicznych niż czysty węgiel, bo odpowiednio spalany, w przeznaczonym dla tego rodzaju paliwa piecu, wytwarza mniej szkodliwych dla środowiska substancji – pyłów i tlenków węgla.

 

 

 

 

Ekogroszek Workowany

 

4. Ekogroszek Workowany PanGroszek RED 29 MJ/kg 

 

Niezależnie, czy potrzebujesz materiału opałowego do domu, czy do firmy, dobrym rozwiązaniem będzie ekogroszek workowany PanGroszek RED o wartości opałowej wynoszącej 29 MJ/kg. Produkt zapewnia dużo ciepła, niezależnie od powierzchni ogrzewanego budynku. Granulacja materiału to 10 – 25 mm, jest więc wygodny w użytkowaniu. Ekogroszek nie spieka się, jego współczynnik wynosi 0 RI. W efekcie produkt jest wydajny i ekonomiczny, a niska zawartość popiołu wynosząca do 3% zapewnia wysoki komfort użytkowania. Pieca nie trzeba często czyścić, wystarczy co jakiś czas zmieść drobny osad w palenisku. 

Ekogroszek workowany sprzedawany jest opakowaniu o pojemności 25 kg. Zamówienie u producenta obejmuje całą paletę, dzięki czemu masz zapas materiału opałowego na długi czas. Zawartość siarki w ekogroszku to 0,3%, materiał jest więc bezpieczny i pomaga ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Wilgotność produktu wynosi 6 – 11%.

Konsumenci są zadowoleni z wyboru produktu PanGroszek, ponieważ ekogroszek workowany sprzedawany jest w szczelnych opakowaniach. Dzięki temu materiał pozostaje suchy i gotowy do użycia. Produkt zapewnia dużo ciepła i jest wydajny.

 

 

 

 

Ekogroszek Ogień

 

5. Ekogroszek Ogień Ultra 8025MM, Popiół 3&

 

Na wysoką jakość produktu ekogroszek Ogień Ultra 8025MM, popiół 3& składa się jego starannie opracowany sposób produkcji. Dzięki procesowi odkamieniania, po spaleniu ekogroszku zostanie zaledwie 3% jego pierwotnej masy w formie popiołu. To dobra wiadomość dla osób, którym oczyszczanie komory spalania przychodzi z trudnością, gdy spalasz ekogroszek Ogień czyszczanie paleniska jest czynnością wykonywaną nieczęsto.

Osiągnięcie żądanej temperatury przy niskim zużyciu paliwa gwarantuje jego wartość opałowa na poziomie 27 – 29 MJ/kg. Jednocześnie warto zauważyć, że spiekalność produktu na poziomie 0 – 5 Ri minimalizuje proces szlakowania, żużlowania i koksowania. Równocześnie, jak pokazuje test ekogroszków, ten produkt również przedłuża żywotność kotła i przewodów kominowych, ze względu na niewielką zawartość siarki na poziomie 0,25 %. Ekogroszek pakowany jest w worki o pojemności 25 kg, zawierają one granulat o wielkości 8 – 25 mm, za to nie ma w nich podziarna, czyli miału. 

 

 

 

 

Ekogroszek pieklorz

 

6. Eko-Groszek Pieklorz Idealny 28MJ/KG

 

Eko-Groszek Pieklorz Idealny 28MJ/KG to produkt pakowany w worki z perforacją o masie 25 kg i jest sprzedawany jako produkt paletowy, zatem odbiorca może kupić tonę produktu, który wraz z paletą ma masę 1028 kg i w skład dostawy wchodzi 40 worków. Jak podaje producent na opakowaniu, wartość energetyczna ekogroszku wynosi ok. 28 MJ/kg, na co składa się zawartość popiołu od 3 do 7 % i siarki 0,6 %. Użytkownicy, w swoich komentarzach potwierdzają wysoką jakość paliwa, a także sprawną i szybką dostawę bez dodatkowych kosztów transportu.

Ekogroszek Pieklorz jest w pierwszym rzędzie przeznaczony dla prywatnych użytkowników i ich gospodarstw domowych, którzy chcąc uniknąć opłaty akcyzowej powinni zakup podeprzeć danymi takimi jak numer dowodu osobistego oraz numer PESEL. W przypadku braku ich podania zostanie naliczona opłata do każdej zakupionej tony w wysokości 37,47 zł brutto.

 

 

 

 

Ekogroszek Sobianek

 

6. Ekogroszek Sobianek Lew Plus Niskoemisyjny

 

Ekogroszek Sobianek Lew Plus niskoemisyjny pochodzi z polskich kopalni i tam koncesjonowany jest z użyciem profesjonalnej linii produkcyjnej. Jeden worek zawiera 25 kg produktu. Ekogroszek Sobianek jest opisywany jako niskoemisyjny, co zostało osiągnięte dzięki innowacyjnemu dodatkowi, który nazwano “Błękitny Plus”. Termicznie przetworzony węgiel kamienny z tym dodatkiem wpływa na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Producent opisuje, że osiągnął redukuję emisji rakotwórczego B(a)P. o 42%, natomiast pyłu PM o 29%. Atutem tego paliwa jest również wysoka jego kaloryczność, na poziomie 27-29 MJ/kg, a także niska zawartość siarki, kształtująca się na poziomie 0,6%, oraz popiołu pozostającego po procesie spalania na poziomie 2 – 5 %. Węgiel w brykietach polecany jest do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym, podajnikiem tłokowym, a także w kuchniach węglowych.

Towar jest dostarczany na palecie zawierającej 1 tonę węgla pakowanego w worki foliowe o pojemności 25 kg granulatu w rozmiarze 7-25 mm.

 

 

 

 

Ekogroszek wesoła

 

8. Eko-Groszek Wesoła 30MJ/KG

 

Eko-Groszek Wesoła 30MJ/KG znajdzie swoje zastosowanie przy ogrzewaniu w piecach konwencjonalnych, kotłach retortowych, a także u posiadaczy kuchni węglowych. Opał zastosujesz zarówno w piecu z podajnikiem tłokowym jak i ślimakowym. Podczas spalania produktu emitowana jest niewielka ilość siarki, którą producent określa na 0,3 -07%. A wysoką wartość energetyczną na poziomie 30-28 MJ/kg uzyskano dzięki specjalnej technologii produkcji polegającej między innymi na wielokrotnym przesiewaniu i płukaniu powstającego na bazie węgla kamiennego granulatu.

Dzięki takiemu procesowi powstaje stałe paliwo o wysokiej jakości. Produkt jest zapakowany workach po 25 kg, a produkt sprzedawany na tony, gdzie najmniejszą jednostką zakupową jest 1 tona. Wewnątrz worków użytkownik znajdzie pellet o uziarnieniu 8-25 mm. Klientów cieszy, że Ekogroszek Wesoła jest dostarczany do nich bez obarczania ich dodatkowymi kosztami dostawy, a sama dostawa dociera w ciągu kilku dni od zamówienia. 

 

 

 

 

KGM ekogroszek

 

9. Ekogroszek KGM 28MJ/KG KGM Hurtownia Opału  

 

Ekogroszek KGM 28MJ/KG KGM Hurtownia Opału to węgiel o dobrych i wysokich właściwościach opałowych typu 32.1 – I gatunek produktu, co pozwala na niewielkie zużycie i uzyskanie dużej ilości ciepła. Producent podaje jako wartość opałową 26 – 28,2 MJ/kg, a spalanie ekogroszku emituje siarkę na poziomie 0,6 – 0,8 %. Spalanie paliwa KGM ekogroszek generuje też powstawanie popiołu w ilości 3 – 9% spalonego produktu.

Według informacji z opakowania wiemy, że 25 kilogramowy worek, w jakie produkt jest pakowany, zawiera granulat o uziarnieniu od 5 do 25 mm i wilgotności nieprzekraczającej 2 – 12 %. Jak już wspomniano, produkt jest pakowany po 25 kg, jednak minimalnym zakupem jest 1 tona ekogroszku, który jest pakowany i dostarczany na palecie w ciągu około 10 dni od zakupu. Paleta wraz z 40 workami jest szczelnie zapakowana folią typu stretch, co chroni produkt przed zawilgoceniem, jak i uszkodzeniem worków i rozsypaniem się zawartości. 

 

 

 

 

Ekogroszek Premium

 

10. Węgiel Ekogroszek Alex Premium 27-29 MJ/kg 

 

Węgiel ekogroszek Alex Premium 27-29 MJ/kg to kolejny produkt o wysokiej jakości energetycznej. Można go kupić w workach 25 kg, sprzedawca nie wymaga zakupu większego niż jeden worek, którego koszt dostawy wynosi niespełna 9 zł, a jej czas to 2 do 3 dni. Jak podkreśla producent ten Ekogroszek Premium ma wysoką wartość opałową wynoszącą 27-29 MJ/kg o niskiej zawartości emitowanej podczas spalania ilości siarki, której emisja wynosi 0,3%.

Na walory użytkowe, co podkreślają osoby, które ekogroszek zakupiły, wpływa też niewielka ilość powstającego popiołu po spalaniu, wynosząca od 4 % spalanego produktu i, co ważne, w popiele nie ma spieków. W 25 kg worku użytkownik znajdzie granulat o wielkości od 8 do 12 mm, o wilgotności nieprzekraczającej 2%.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki ekogroszek kupić?

 

Ekogroszek dobrze sprawdza się do ogrzewania zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Materiał opałowy powinien być jednak odpowiednio dobrany do parametrów i rodzaju pieca oraz potrzeb użytkownika. Dzięki temu produkt zapewni dużo ciepła, minimalizując ryzyko awarii urządzeń grzewczych i nie wymagając od domowników nieustannego czyszczenia przewodów kominowych i paleniska. Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy ekogroszek oraz wskaże kilka istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Parametry ekogroszku

Wybierając ekogroszek, trzeba odpowiednio dobrać jego parametry do swoich potrzeb. Najważniejsze informacje o materiale opałowym, na które należy zwrócić uwagę to:

♦ Wartość opałowa — zwana również kalorycznością, podawana w MJ/kg. Oznacza ilość energii, jaką można uzyskać z kilograma spalanego paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła możesz uzyskać z takiej samej ilości ekogroszku, w porównaniu do materiału o niższej kaloryczności. Wartość ta powinna wynosić od 25 KJ/kg do nawet 30 KJ/kg, ponieważ możliwe jest wtedy ogrzewanie całego budynku w każdych warunkach, bez konieczności zużywania dużych ilości ekogroszku. Warto jednak pamiętać, że wartość opałowa nie jest tym samym, co ciepło spalania, czasem podawane przez producenta na opakowaniu. Wybierając materiał opałowy dla siebie, warto wybrać ekogroszek premium, czyli produkt wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła.

♦ Zawartość popiołu — parametr często podawany przez producenta, oznacza ilość popiołu pozostałą po spalaniu. Im mniejsza wartość, tym lepszy materiał, ponieważ w palenisku nie zostają zanieczyszczenia, które mogą zatkać przewody i prowadzić do awarii. Zawartość popiołu w dobrym ekogroszku nie powinna przekraczać 10%.

♦ Zawartość siarki — podczas spalania do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, jednym z nich jest siarka. Aby zadbać o środowisko, ale także swoje zdrowie oraz uchronić piec przed korozją, warto wybrać produkt o niskiej zawartości siarki. Najlepszy ekogroszek ma poniżej 1% tego pierwiastka. 

♦ Spiekalność — współczynnik spiekalności określa jakość i przebieg procesu spalania. Parametr dla ekogroszku powinien wynosić poniżej 20 RI, im mniejszy, tym lepszy. Oznacza on, ile spieków pozostaje po procesie spalania, które wytwarzają duże ilości popiołu i mogą zatkać przewody urządzenia grzewczego.

♦ Wilgotność — poziom wilgotności ekogroszku wpływa na jego szybkość spalania i łatwe powstawanie płomienia. Parametr ten powinien być jak najniższy, najlepiej poniżej 10%.

 

Sposób pakowania

Zastanawiając się, jaki ekogroszek wybrać, warto zdecydować wcześniej, gdzie będzie on przechowywany i odpowiednio dobrać sposób jego pakowania. Materiał opałowy można kupić luzem, w określonej przez siebie ilości lub workowany. Ekogroszek w gotowych opakowaniach, zwykle o pojemności 20 kg lub 25 kg, dostępny jest na gotowych paletach lub pojedynczo. Decydując się na zakup materiału luzem, trzeba pamiętać, aby przechowywać go w odpowiednich warunkach i zabezpieczyć przed wilgocią. Ekogroszek workowany jest chroniony przed wodą, dzięki foliowemu opakowaniu i szczelnemu zamknięciu. 

Ceny ekogroszku

Ekogroszki w dobrych cenach dostępne są zarówno stacjonarnie, jak również przez Internet. Warto poszukać materiału opałowego od sprawdzonego producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i domownikom oraz ustrzec urządzenia grzewcze przed awarią. Koszt zakupu ekogroszku zależy od jego parametrów oraz sposobu pakowania. Workowane produkty zwykle sprzedawane są w dużych ilościach, szczególnie w sklepach online. Jedna paleta obejmuje zwykle kilkadziesiąt opakowań, w których łącznie znajduje się ok. 1000 kg ekogroszku. Cena takiego zestawu może wynosić od ok. 800 zł do ok. 1000 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego, ma jednak kilka cech, które odróżniają go od tradycyjnego materiału opałowego. Przede wszystkim ma inną granulację oraz ma niższy stopień spiekalności. W efekcie spala się niemal do końca, nie pozostawiając dużych, nienaruszonych przez ogień ziaren w palenisku. Ekogroszek ma także niższą zawartość siarki, dzięki czemu jest mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Niska zawartość popiołu i nieduża wilgotność wpływają również na to, że materiał ten nie zatyka przewodów w piecu. Dzięki temu ogrzewanie budynku jest łatwiejsze i bardziej komfortowe niż w przypadku węgla. 

 

P2: Ile kosztuje ekogroszek?

Ceny ekogroszku zależą od wielu czynników, przede wszystkim od jego parametrów, zawartości popiołu i siarki, wartości opałowej i współczynnika spiekalności. Koszt zakupu może również dotyczyć różnej jednostki, na przykład 1 kilograma, opakowania lub 1 tony. Najczęściej spotykany jest ekogroszek workowany. Zwykle pakowany jest w worki o pojemności od 20 kg do 25 kg. Sprzedawcy mogą oferować pojedyncze opakowania lub całe palety, w których znajduje się kilkadziesiąt worków ekogroszku. Najczęściej jedno zamówienie obejmuje około 1000 kg materiału opałowego. Cena za taką ilość ekogroszku może wynosić od 800 zł do nawet 1100 zł, w zależności od jakości oferowanego produktu.  

P3: Gdzie można kupić dobry ekogroszek?

Szukając ekogroszku do ogrzewania domu, większość konsumentów chce wybrać produkt wysokiej jakości. Materiały opałowe można znaleźć w marketach budowlanych lub bezpośrednio u producentów i dystrybutorów. Warto sprawdzić sklepy online i aukcje internetowe, ponieważ wiele ekogroszków wysokiej jakości oferowanych jest właśnie w Internecie. Decydując się na zakup danego produktu, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z różnymi parametrami i współczynnikami oraz dowiedzieć się, co sądzą o nim inni konsumenci. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie ekogroszek nie będzie niebezpieczny dla środowiska i domowników, a także, że nie spowoduje awarii urządzeń grzewczych.  

 

P4: Dlaczego ekogroszek się spieka?

Każdy węgiel jest podatny na spiekanie się w procesie spalania. Również ekogroszek, który z niego powstaje, jest podatny na powstawanie spieków. Producenci podają zawsze współczynnik spiekalności, który w produkcie dobrej jakości powinien wynosić mniej niż 20 RI. Wyróżnia się dwa rodzaje spieków: koksowe oraz żużlowe. Drugi typ tworzy się z popiołu powstałego po spaleniu ekogroszku i powstaje na skutek za wysokiej temperatury. Spieki koksowe to wynik silnych podmuchów powietrza wewnątrz pieca. Kiedy ekogroszek się spieka, spada jego wydajność i ilość powstałego ciepła. Jest to spowodowane tym, że spieki palą się wolniej niż normalne ziarna i tworzą więcej popiołu, co wymaga od użytkownika częstego czyszczenia paleniska.  

 

P5: Jak suszyć ekogroszek?

Ekogroszek sprzedawany luzem, a czasem również materiał workowany, może mieć za dużą wilgotność, a przez to nie nadawać się do użytku. Aby można było palić nim w piecu, trzeba go odpowiednio wysuszyć. Przede wszystkim należy otworzyć worek, w którym znajduje się ekogroszek i wyjąć całą zawartość opakowania. Materiał powinien być suszony dokładnie, najlepiej niedużymi partiami. Dzięki temu zawsze będziesz mieć gotowy do użytku ekogroszek. Rozłóż go na płaskiej powierzchni i regularnie przerzucaj, aby wysechł z każdej strony. Materiał trzeba nie tylko dobrze wysuszyć, ale również odpowiednio zabezpieczyć, aby wilgoć nie pojawiła się ponownie. Najlepiej użyć do tego folii, a pod spód opakowania z ekogroszkiem włożyć tekturę, która pochłonie wodę.  

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

wpt

January 16, 2023 at 12:55 pm

,,Najlepszy ekogroszek” Premium plus był moim zdaniem jednym z nalepszych paliw na polskim rynku. Paliłem nim w piecu z podalnikem do roku 2021, w 2022 cena była zaporowa i zacząłem szykać czegoś tańszego. W lstopadzie tego roku kupiłem 1 tonę tego ekogroszku po cenie neco powyższej 3000zł. Niestety jedyną zaletą tego paliwa to to, że był suchy. okazało się, że jest zakamieniony o kalorycznosci nic nie powiem bo nie mam jak sprawdzić wiem na pewno że jest więcej popiołu. Na opakowaniu jest deklarowane że ,,Premium plus” jest odkamieniony, jak widać papier i folia wszysko przyjmie. Pozdrawiam wszystkich ,,palaczy”, tej firmy i tego ekogroszku serdecznie nie nie polecam

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

January 23, 2023 at 8:03 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzielenie sie swoim doswiadczeniem z ekogroszkiem.

Pozdrawiamy,
Zespol MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Wojciech

September 21, 2021 at 5:03 pm

od 3 lat kupuję tylko ekogroszek Firmy Ogień ten najtaniszy 22 – 24 mj. i jest najlepszy ,prubowałem różne , a piec mam 5 kl Defro

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

September 23, 2021 at 6:48 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać