Ranking 10 najlepszych ekogroszków w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Jaki ekogroszek najlepszy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Do ogrzewania domu lub budynku użytkowego, warto wykorzystać ekogroszek, ponieważ jest to bardziej ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego węgla. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla siebie, może zainteresować Cię Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg. Materiał ma wysoką wartość opałową dochodzącą do 29,5 MJ/kg, co oznacza, że zapewnia dużą ilość ciepła. Niska zawartość siarki sprawia, że produkt jest bezpieczny dla środowiska i domowników. Maksymalna zawartość popiołu to 5%, ekogroszek nie brudzi więc i nie zatyka przewodów kominowych i paleniska. Ciekawym wyborem jest także węgiel popularny Ekogroszek Groszek Paleta 1000kg. To oszczędne i efektywne paliwo stałe, wyróżniające się dużą wartością energetyczną i małą ilością szkodliwych składników. Stworzony do zastosowania w różnych typach kotłów i pieców.

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt sprzedawany jest na paletach, na których pakowanych jest 40 worków po 25 kg każdy. Pojedyncze worki 25 kg są wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, dzięki nim paliwo nie zamaka podczas niekorzystnej aury.

Wady

Choć ekogroszek nie do końca jest ekologiczny, a jego przedrostek „eko” zawdzięcza temu, że jest mniej szkodliwy od innych paliw kopalnych, to jednak pakowanie go w worki plastikowe wymusza na użytkowniku szukania sposobów również utylizacji sztucznych opakowań.

Podsumowanie

To ekogroszek charakteryzujący się niską spiekalnością i niewielką ilością powstałych podczas palenia popiołów, a jednocześnie ma on wysoką wartość opałową na poziomie 28500 - 29500(KJ/kg). Paliwo jest dedykowane do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

Drugi wybór

Zalety

Eko-groszek oferuje granulację 5-26 mm i wilgotność 9.8%. Zawartość popiołu wynosi 21.72-24.08%. Maksymalna wartość opałowa to 22.3-24 MJ/kg. Waga produktu to 1000 kg. Jest on pakowany w worki po 20 kg.

Wady

W okresie zimowym, przy intensywnych opadach deszczu, wilgotność tego eko-groszku często przekracza deklarowaną przez producenta wartość, co negatywnie odbija się na efektywności jego spalania.

Podsumowanie

Ten eko-groszek zapewnia ekonomiczne ogrzewanie dzięki wysokiej wartości opałowej. Jest łatwy w przechowywaniu i transporcie, a jego granulacja i skład są optymalnie dopasowane do domowych kotłów grzewczych.

Rozważ też

Zalety

Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, a także pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych. Paliwo jest ekonomiczne, a po spaleniu pozostawia niewiele popiołów.

Wady

Część osób nie umie zidentyfikować, przedrostka „eko” w nazwie paliwa. Przedrostek ten sugeruje jakoby do atmosfery nie trafiały substancje towarzyszące spalaniu. Niestety tak nie jest. Ekogroszek jest mniej szkodliwy dla środowiska od zwykłego węgla, ale daleko mu do parametrów osiąganych przy spalaniu pelletu czy gazu.

Podsumowanie

Wartość opałowa ekogroszku kształtuje się od 27 do 29 MJ/kg, a średnica ziarna wynosi od 5 do 25 mm. Podczas spalania do atmosfery emituje on od 0,4 do 0,6 % siarki, a po spaleniu w palenisku zostaje 3,5 % popiołu.

 

10 najlepszych ekogroszków. Opinie w 2024 roku

 

W okresie jesienno-zimowym trzeba regularnie palić w piecu, aby ogrzać dom i zapewnić domownikom komfortowe ciepło. Jeżeli zależy Ci na ekologicznym zamienniku tradycyjnego węgla opałowego, dobrym wyborem będzie ekogroszek. Jeśli nie wiesz, jaki produkt będzie najlepszy do Twojego pieca, przygotowaliśmy ranking z polecanymi przez użytkowników materiałami opałowymi. Dobry ekogroszek pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając ciepło w całym budynku.

 

Ekogroszek Skarbek

 

1. Ekogroszek Skarbek Bobrek Worki 25kg

 

Ekogroszek Skarbek Bobrek worki 25kg to produkt oferowany w sprzedaży paletowej, na której znajduje się 40 worków ekogroszku, po 25 kg. Każdy z worków jest zapakowany w oryginalne opakowanie z tworzywa sztucznego przygotowane w kopalni. Dzięki zapakowaniu ekogroszku w folię, paliwo nie wilgotnieje przechowywane pod gołym niebem. Jak czytamy specyfikację produktu, ekogroszek ma wielkość uziarnienia 5 do 25 mm, jego wilgotność nie przekracza 5 – 8 %, a wartość wartości opałowej wynosi 28500 – 29500 KJ/kg.

Istotnymi parametrami są również spiekalność na poziomie od 0 do 20 Ri, zawartość siarki od 0,41 do 0,60 % i ilość powstałego popiołu po spaleniu ekogroszku nie więcej niż 5% całej jego masy. Według klientów to wysokoenergetyczny opał o niskiej spiekalności i do tego bardzo wydajny. Długo palący się ekogroszek nadaje się do ogrzewania zarówno domów jak i mieszkań. A dedykowany ekogroszek Skarbek jest do kotłów z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi.

Ekogroszek Skarbek Bobrek to nowoczesne rozwiązanie energetyczne, które charakteryzuje się wysoką kalorycznością i dostosowaniem do różnych typów kotłów. Produkt ten, produkowany z węgla kamiennego, łączy w sobie zalety tradycyjnego opału z nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi.

 

Zalety 

Wysoka kaloryczność : Węgiel Ekogroszek Skarbek Bobrek charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 28500 – 29500 KJ/kg, co gwarantuje efektywne i ekonomiczne ogrzewanie.

Niska zawartość siarki : Dzięki małej zawartości siarki w granicach 0,41 – 0,60%, Ekogroszek Skarbek jest przyjazny dla środowiska, redukując emisję szkodliwych substancji.

Ograniczona emisja zanieczyszczeń : Węgiel Skarbek został przebadany i posiada świadectwo na znak bezpieczeństwa ekologicznego, co potwierdza niską emisję zanieczyszczeń podczas spalania.

Uniwersalne zastosowanie : Produkt jest dostosowany do różnych typów kotłów, w tym retortowych z podajnikiem ślimakowym i tłokowym, co ułatwia wybór odpowiedniego rozwiązania grzewczego.

Stabilność spalania : Charakteryzuje się stabilnością i wydajnością spalania, dzięki czemu jest niezawodnym źródłem ciepła w różnych warunkach eksploatacji.

 

Wady 

Opakowanie: Choć ekogroszek zapakowany jest w oryginalne opakowania z tworzywa sztucznego, co zapobiega wilgotnieniu, może to stanowić problem ekologiczny. Ekogroszek workowany  wymaga użycia tworzywa sztucznego w dużych ilościach, nie jest to przyjazne dla środowiska.

 

 

 

 

Węgiel Ekogroszek

 

2. Węgiel Popularny Ekogroszek Groszek Paleta 1000kg

 

Popularny Ekogroszek to ekonomiczne rozwiązanie grzewcze, dostarczane w wygodnej formie paletowej. Każda paleta zawiera 50 worków po 20 kg, co łącznie daje tonę wysokiej jakości węgla kamiennego. Klienci mają możliwość wyboru rodzaju worka, w zależności od ich potrzeb — przepuszczający powietrze i wodę worek PP lub szczelny worek LDPE. Zakup tego węgla wiąże się z koniecznością podania numeru PESEL dla osób fizycznych, chcących skorzystać ze zwolnienia od akcyzy przy zakupie powyżej 200 kg. Dostawa realizowana jest samochodem z windą, przy czym wymagany jest utwardzony teren oraz dostęp do miejsca rozładunku. Test ekogroszków potwierdza, że ten produkt zapewnia wydajne ogrzewanie oraz jest dostosowany do potrzeb nowoczesnego użytkownika.

Popularny Ekogroszek to produkt grzewczy, który zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej wydajności i praktyczności. Oferowany w opakowaniach po 20 kg, zapewnia komfortowe użytkowanie w domowych piecach i kotłach.

 

Zalety 

Duża kaloryczność : Ekogroszek cechuje się wysoką wartością opałową, co przekłada się na efektywne i ekonomiczne ogrzewanie.

Wygodne opakowanie : Pakowany po 20 kg w worki, umożliwia łatwe przechowywanie i transport.

Elastyczność wyboru : Klient może wybrać rodzaj worka (PP lub LDPE), dostosowując zakup do indywidualnych potrzeb.

Łatwy transport : Dostawa paletowa z autem z windą zapewnia wygodny transport i rozładunek węgla.

Tonowy zestaw : Zakup na palecie obejmuje tonę węgla, co jest praktycznym rozwiązaniem dla większego zapotrzebowania.

 

Wady 

Zwiększona wilgotność : Zimą, podczas częstych opadów, wilgotność ekogroszku może być wyższa, niż podaje producent, co wpływa na jakość spalania.

 

 

 

 

Ekogroszek Bartex

 

3. Węgiel Kamienny Eko-Groszek Gold Worki 25 KG

 

Gdy poszukujesz paliwa pakowanego w worki, zachęcamy do zapoznania się z produktem Eko-Groszek Gold worki 25 KG. Według parametrów podanych przez producenta węgiel ekogroszek, jest ekonomiczny, o wysokiej temperaturze spalania, pozostawiający niewielkie ilości popiołu. Paliwo nadaje się do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, innych kotłów, do ekonomicznego ogrzewania domu, pieców konwencjonalnych i kuchni węglowych.

Produkt jest pakowany w worki o pojemności 25 kg i jest to dobre rozwiązanie, bo nie zostawia brudu i kurzu węglowego w miejscu przechowywania. Z danych technicznych podanych na opakowaniu możemy się dowiedzieć, że ekogroszek ma wartość opałową na poziomie 27-29 MJ/kg, średnicę ziarna w zakresie od 5 do 25 mm, a zawartość popiołu w produkcie to maksymalnie – 3-5%, natomiast siarki – 0,4-0,6%. Zatem paliwo to jest uważane za nie tylko wygodne, ale też o wyższych parametrach ekologicznych niż czysty węgiel, bo odpowiednio spalany, w przeznaczonym dla tego rodzaju paliwa piecu, wytwarza mniej szkodliwych dla środowiska substancji – pyłów i tlenków węgla.

Eko-groszek Gold to produkt grzewczy, który łączy zalety tradycyjnego opału z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest to wysokiej jakości węgiel, rekomendowany szczególnie do ogrzewania domów jednorodzinnych.

 

Zalety 

Wysoka kaloryczność : Ten dobry i tani ekogroszek Gold charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną 27-29 MJ/kg, co gwarantuje efektywne ogrzewanie.

Niska zawartość siarki : Zawartość siarki w granicach 0,4-0,6% sprawia, że eko-groszek jest bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny węgiel.

Ograniczona zawartość popiołu: Zawartość popiołu na poziomie 3-5% zapewnia mniejszą ilość odpadów i łatwiejsze utrzymanie czystości.

Uniwersalne zastosowanie : Produkt jest idealny do kotłów z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym, kuchni węglowych i pieców konwencjonalnych.

Polski producent Eko-groszek : Gold jest produktem polskiej marki BARTEX WĘGIEL, co zapewnia jego wysoką jakość i oryginalność.

 

Wady 

Myląca percepcja ekologii : Niektóre osoby mogą błędnie interpretować przedrostek “eko” jako całkowitą ekologiczność produktu, podczas gdy eko-groszek nadal emituje substancje towarzyszące spalaniu.

 

 

 

 

Ekogroszek Workowany

 

4. Ekogroszek Węgiel Polski Workowany 24-26MJ 750 kg

 

Ekogroszek węgiel polski workowany to rozwiązanie dla wymagających klientów. Oferuje on uziarnienie 5-25 mm, zawartość wilgoci Wtr 5,0-12,0% oraz wartość opałową Qir 24-26 MJ/kg. Ranking ekogroszku w 2024 stawia ten pochodzący z Polski produkt wysoko bowiem, gwarantuje on doskonałą jakość. Niska zawartość siarki (≤ 0,9%) i spiekalność RI 0-15 sprawiają, że ekogroszek jest ekologiczny i wydajny. Zawiera 3-9% popiołu, co minimalizuje odpady. Certyfikowany produkt łączy wygodę z wysokimi parametrami cieplnymi. Dzięki specjalistycznym zabiegom czyszczenia z kamienia i suszenia produkt utrzymany jest w czystości. Badania próbek gwarantują najwyższą jakość. Węgiel ekogroszek (750 kg) nadaje się do kotłów retortowych z podajnikiem automatycznym. Zatem gdy chciałbyś zapytać: “jaki ekogroszek polecacie” Odpowiemy: wybierając ten produkt, zyskujesz ekologiczne, wydajne i ekonomiczne ogrzewanie.

Ekogroszek węgiel polski workowany to wyjątkowy produkt, który łączy wydajność z dbałością o środowisko. Poznaj jego zalety i wady.

 

Zalety

Wysoka wartość opałowa: Ekogroszek charakteryzuje się wartością opałową Qir 24-26 MJ/kg, gwarantującą wydajne ogrzewanie.

Niska zawartość siarki: Produkt zawiera maksymalnie 0,9% siarki, co zmniejsza emisję szkodliwych substancji.

Certyfikowana jakość: Ekogroszek jest certyfikowany, co potwierdza jego wysokie parametry cieplne i bezpieczeństwo spalania.

Odpowiednie uziarnienie: Uziarnienie 5-25 mm sprawia, że ekogroszek jest kompatybilny z różnymi kotłami.

Czystość produktu: Ekogroszek jest poddawany specjalistycznym zabiegom czyszczenia z kamienia i suszeniu.

 

Wady

Wielkość opakowania: Ekogroszek dystrybuowany jest w ilości 750 kg – nie można kupić mniejszej ilości. Większa ilość dostępna jest tylko jako wielokrotność podstawowej wagi.

 

 

 

 

 

Ekogroszek Ogień

 

5. Ekogroszek Ogień Ultra 5-25 Mm / Popiół 6%

 

Ekogroszek Ogień Ultra 5-25 mm to wydajny i ekologiczny opał dla nowoczesnych kotłów. Ważący 1000 kg, produkt marki OGIEŃ oferuje granulację 5-25 mm, wilgotność 8-12% oraz popiół 4-7%. Dzięki wysokiej wartości opałowej (26-29 MJ/kg), Ogień Ultra zapewnia dużą wydajność i niskie zużycie węgla. Niska zawartość popiołu (ok. 6%) oszczędza czas, gdyż rzadziej trzeba czyścić komorę spalania. Niewielka ilość siarki (ok. 0,4%) chroni środowisko i wydłuża żywotność kotła oraz przewodów kominowych. Producent gwarantuje odpowiednie uziarnienie, dzięki profesjonalnej linii technologicznej do przesiewania węgla. Brak podziarna (miału) świadczy o wysokiej jakości ekogroszku. Opisy worków z danymi producenta i parametrami opału zapewniają, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości, wolny od ingerencji osób trzecich. Wybierając Ekogroszek Ogień Ultra, inwestujesz w wydajne i ekologiczne ogrzewanie swojego domu.Ekogroszek Ogień Ultra 5-25 mm, jak przekazują  opinie o ekogroszku to innowacyjny i efektywny opał, który łączy w sobie wydajność z dbałością o środowisko.

 

Zalety

Wysoka kaloryczność: Ogień Ultra oferuje wysoką wartość opałową (26-29 MJ/kg), co przekłada się na dużą wydajność i oszczędność węgla.

Niski popiół: Zawartość popiołu wynosi około 6%, co pozwala rzadziej czyścić komorę spalania, oszczędzając czas.

Ekologiczny: Niewielka ilość siarki (ok. 0,4%) minimalizuje negatywny wpływ na środowisko oraz przedłuża żywotność kotła i przewodów kominowych.

Gwarancja uziarnienia: Profesjonalna linia technologiczna do przesiewania węgla zapewnia odpowiednią granulację i brak podziarna (miału).

Gwarancja jakości: Worki opatrzone są danymi producenta i parametrami ekogroszku, co gwarantuje wysoką jakość towaru bez ingerencji osób trzecich.

 

Wady

Brak opcji: Ekogroszek Ogień Ultra dostępny jest tylko w jednej granulacji (5-25 mm), co może nie pasować do niektórych instalacji grzewczych.

 

 

 

 

Ekogroszek Sztygar

 

6. Ekogroszek Sztygar Ultra 25 kg

 

Ekogroszek Sztygar Ultra to nowoczesne paliwo stałe, stworzone z troski o środowisko. Wyprodukowany z węgla kamiennego, ale dzięki zaawansowanej technologii minimalizuje negatywny wpływ na atmosferę. Wyróżnia się niską zawartością szkodliwych substancji, takich jak siarka i popiół, co znacząco obniża emisję zanieczyszczeń. Użycie tego ekogroszku jest lepsze dla środowiska, bo wpływa mniejszą produkcję gazów cieplarnianych. Ekogroszek Sztygar charakteryzuje wysoka wartość opałowa i stabilne spalanie, zapewniając efektywne ogrzewanie. Jego jednolita struktura gwarantuje długotrwałe palenie, co czyni go idealnym wyborem dla domów i zakładów przemysłowych.

Ekogroszek Sztygar Ultra to zaawansowany produkt grzewczy, stworzony z myślą o ochronie środowiska i efektywnym ogrzewaniu. Jest to paliwo, które łączy w sobie nowoczesność z troską o czyste powietrze.

 

Zalety 

Niska emisja zanieczyszczeń : Zawiera minimalną ilość szkodliwych substancji jak siarka i popiół, co znacząco obniża emisję zanieczyszczeń.

Wysoka wartość opałowa : Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, co zapewnia efektywne ogrzewanie.

Stabilne spalanie : Oferuje stabilne spalanie, co przekłada się na równomierne wydzielanie ciepła i efektywność energetyczną.

Długotrwałe palenie Równomierna struktura gwarantuje długotrwałe palenie, co jest wygodne w użytkowaniu.

Wszechstronne zastosowanie : Idealny do domowych pieców oraz w zakładach przemysłowych dzięki swojej uniwersalności.

 

Wady 

Mniej ekologiczny niż alternatywy : Chociaż jest mniej szkodliwy niż tradycyjny węgiel, wciąż nie osiąga parametrów ekologicznych spalania pelletu czy gazu.

 

 

 

 

Ekogroszek Sobianek

 

7. Ekogroszek TYGRYS Sobianek Węgiel Workowany 1000kg

 

Ekogroszek TYGRYS Sobianek węgiel workowany 1000kg to wysokiej jakości paliwo, które zapewnia ekonomiczne ogrzewanie domów. Produkowany przez firmę SOBIANEK, charakteryzuje się wysoką kalorycznością (24-26 MJ/kg), bardzo niską zawartością popiołu (maks. 9%) oraz siarki (maks. 0,4%). Dzięki temu osiąga wysoką temperaturę spalania w wydłużonym czasie i minimalizuje emisję zanieczyszczeń. Węgiel ten jest idealny do stosowania w kotłach z podajnikiem ślimakowym, tłokowym oraz kuchniach węglowych. Dostępny w opakowaniach po 25 kg, każda paleta zawiera 40 worków, co daje łączną wagę 1000 kg. Ekogroszek Sobianek jest dokładnie przesiewany przed pakowaniem, co eliminuje nadmiar miału węglowego. Należy pamiętać o podaniu PESELu oraz numeru dowodu osobistego przy zakupie węgla powyżej 200 kg, aby uniknąć opłaty akcyzowej. Wszystkie partie węgla posiadają certyfikat jakości, a produkt przechowywany jest w magazynach, chroniących go przed zawilgoceniem. 

Ekogroszek TYGRYS Sobianek węgiel workowany 1000kg to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających wydajnego i ekologicznego źródła ogrzewania. Zapoznaj się z zaletami i wadami tego produktu:

 

Zalety

Wysoka kaloryczność: Ekogroszek TYGRYS Sobianek zapewnia wysoką temperaturę spalania dzięki kaloryczności wynoszącej 24-26 MJ/kg.

Niska zawartość siarki i popiołu: Minimalna emisja zanieczyszczeń wynika z bardzo niskiej zawartości siarki (maks. 0,4%) oraz popiołu (maks. 9%).

Ekonomiczne ogrzewanie: Niskie koszty ogrzewania gospodarstw domowych dzięki efektywnemu spalaniu ekogroszku.

Certyfikat jakości: Każda partia węgla posiada certyfikat jakości, co potwierdza wysoką wartość energetyczną produktu.

Odporność na zawilgocenie: Węgiel przechowywany w magazynach, co chroni go przed zawilgoceniem i utratą właściwości grzewczych.

 

Wady

Podatek akcyzowy: Konieczność podawania numeru PESEL i dowodu osobistego przy zakupie powyżej 200 kg, w przeciwnym razie naliczony zostanie podatek akcyzowy. To może rodzić obawy przed przekazywaniem własnych danych osobowych. 

 

 

 

 

 

Ekogroszek czeski

 

8. Bartex Węgiel Ekogroszek Czeski Brunatny 20-23 MJ

 

Ekogroszek Bartex, czeski brunatny, to ekonomiczne paliwo o wartości opałowej 20-23 MJ/kg. Produkowany przez BARTEX WĘGIEL, charakteryzuje się zawartością siarki 0,7-1,6% i popiołu 7-8%. Średnica ziarna wynosi 5-25mm, co czyni go idealnym do kuchni węglowych i pieców konwencjonalnych. Jest to miękki węgiel z odkrywkowych kopalń czeskich, lżejszy od kamiennego, o brunatnej barwie. Jego niska cena oraz lekkość zapewniają większą objętość opału. Możliwość mieszania z węglem wysokokalorycznym obniża koszty ogrzewania. Dodatkowo jego miękkość zapobiega zrywaniu ślimaka w mechanizmie podającym, co jest korzystne w dużych obiektach jak hotele czy fabryki. Ekogroszek czeski jest pakowany w worki po 20kg, 50 na palecie, owiniętej folią stretch, z transportem autem z windą.

Ekogroszek Czeski Brunatny od BARTEX WĘGIEL to nowoczesne rozwiązanie w zakresie opału, łączące ekonomiczność i wygodę użytkowania.

 

Zalety

Dobra wartość opałowa : Wartość opałowa 20-23 MJ/kg gwarantuje efektywność ogrzewania.

Niska cena : Jest tańszy niż węgiel z polskich kopalń, co czyni go bardziej dostępnym.

Lekkość : Lżejszy od tradycyjnego węgla kamiennego, co oznacza, że objętościowo jest go więcej.

Idealny do pieców z podajnikiem oraz w dużych obiektach jak hotele czy fabryki.

Łatwość w mieszaniu : Można go mieszać z węglem wysokokalorycznym, obniżając koszty ogrzewania.

 

Wady

Wrażliwość na warunki : Worki z węglem muszą być przechowywane w suchych warunkach, inaczej tracą swoje właściwości opałowe.

 

 

 

 

Ekogroszek Energo

 

9.Ekogroszek Energo Extra Premium Plus 975kg

 

Ekogroszek Energo Extra Premium Plus 975 kg to wysokokaloryczne paliwo, które charakteryzuje się niezwykle niską zawartością popiołu i siarki oraz bliską zeru spiekalnością. Produkowany z wysokiej jakości węgla, poddany jest innowacyjnemu procesowi suchego wzbogacania i oczyszczania, co przekłada się na wyjątkowe parametry. Ekogroszek Energo to wydajne paliwo o kaloryczności 26-28 MJ/kg. Dzięki granulacji 5-25 mm, zapewnia sprawne spalanie we wszystkich rodzajach kotłów. Jego niska zawartość siarki do 0,5% oraz popiołu do 3% sprawiają, że ekogroszek jest przyjazny dla środowiska oraz ogranicza emisję szkodliwych substancji. Obsługa kotła oraz czyszczenie komory zostają zredukowane do minimum, a żywotność kotła i przewodów kominowych zostaje znacznie wydłużona. Dodatkowo, dzięki zminimalizowanemu szlakowaniu, żużlowaniu i koksowaniu, proces spalania jest jeszcze bardziej efektywny. 

Ekogroszek Energo Extra Premium Plus 975 kg, dostarczany w ilości 975 kg, to idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego, wydajnego i ekonomicznego paliwa do ogrzewania swojego domu.

 

Zalety

Wysoka kaloryczność: Ekogroszek charakteryzuje się bardzo wysoką kalorycznością (26-28 MJ/kg), co przekłada się na większą wydajność i mniejsze zużycie węgla.

Niska zawartość popiołu: Rewelacyjnie niska zawartość popiołu (do 4%) sprawia, że obsługa kotła i czyszczenie komory są zredukowane do minimum.

Długa żywotność: Wyższa jakość paliwa przyczynia się do dłuższej żywotności kotła i przewodów kominowych.

Minimalne szlakowanie: Zminimalizowane szlakowanie, żużlowanie i koksowanie zapewniają sprawne spalanie.

Korzyści dla środowiska: Produkt korzysta z najnowocześniejszej technologii, która redukuje emisję CO2 i ogranicza emisję SO2, przyczyniając się do korzyści ekologicznych.

 

Wady

Dostępność: W związku z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępność tego typu ekogroszku może być ograniczona na niektórych rynkach.

 

 

 

 

 

Ekogroszek Premium

 

10.Ekogroszek Premium 28MJ opak. 25 kg/1t

 

Ekogroszek Premium 28MJ opak. 25 kg/1t to wyjątkowe paliwo o doskonałych właściwościach, które zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz oszczędność. Pochodzący z I gatunku najwyższej jakości węgla kamiennego, ekogroszek Premium charakteryzuje się bardzo wysoką wartością opałową (28 MJ/kg), co umożliwia szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury wody w układzie CO i niskie zużycie paliwa. Dzięki minimalnej zawartości popiołu i siarki, obsługa pieca ograniczona jest do minimum. Ekogroszek nie spieka się i nie koksuje, a jego granulacja wynosi 5-25 mm. Produkt został wyróżniony godłem Jakości Roku w prestiżowym konkursie promującym jakość w Polsce, co potwierdza jego wysoką jakość. Ekogroszek Premium 28MJ jest dostępny w opakowaniach po 25 kg (1 tona to 1000 kg, czyli 40 opakowań po 25 kg). Posiada niską zawartość siarki (do 0,9%), zawartość popiołu wynosi od 3% do 9%, a wilgotność to od 9% do 18%. Po spaleniu pozostawia minimalną ilość drobnego popiołu. 

Ekogroszek Premium 28MJ opak. 25 kg/1t to wyjątkowe paliwo o doskonałych właściwościach, zapewniające wysoką wydajność oraz komfort użytkowania.

 

Zalety

Niska zawartość popiołu: Minimalna zawartość popiołu sprawia, że obsługa pieca jest ograniczona do minimum.

Gatunek I: Ekogroszek pochodzi z I gatunku najwyższej jakości węgla kamiennego.

Nie spieka się: Ekogroszek nie spieka się ani nie koksuje, co zwiększa jego wygodę użytkowania.

Wyróżnienie Jakości Roku: Produkt został uhonorowany godłem Jakości Roku w prestiżowym konkursie promującym jakość w Polsce.

Separator magnetyczny: Ekogroszek sortowany jest z wykorzystaniem separatora magnetycznego, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia metalowymi elementami.

 

Wady

Wilgotność: Wilgotność ekogroszku może wynosić od 9% do 18%, co może wpłynąć na różnorodność właściwości spalania.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki ekogroszek kupić?

 

Ekogroszek dobrze sprawdza się do ogrzewania zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych. Materiał opałowy powinien być jednak odpowiednio dobrany do parametrów i rodzaju pieca oraz potrzeb użytkownika. Dzięki temu produkt zapewni dużo ciepła, minimalizując ryzyko awarii urządzeń grzewczych i nie wymagając od domowników nieustannego czyszczenia przewodów kominowych i paleniska. Nasz przewodnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki jest najlepszy ekogroszek oraz wskaże kilka istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu.

Parametry ekogroszku

Wybierając ekogroszek, trzeba odpowiednio dobrać jego parametry do swoich potrzeb. Najważniejsze informacje o materiale opałowym, na które należy zwrócić uwagę to:

♦ Wartość opałowa — zwana również kalorycznością, podawana w MJ/kg. Oznacza ilość energii, jaką można uzyskać z kilograma spalanego paliwa. Im wyższa wartość opałowa, tym więcej ciepła możesz uzyskać z takiej samej ilości ekogroszku, w porównaniu do materiału o niższej kaloryczności. Wartość ta powinna wynosić od 25 KJ/kg do nawet 30 KJ/kg, ponieważ możliwe jest wtedy ogrzewanie całego budynku w każdych warunkach, bez konieczności zużywania dużych ilości ekogroszku. Warto jednak pamiętać, że wartość opałowa nie jest tym samym, co ciepło spalania, czasem podawane przez producenta na opakowaniu. Wybierając materiał opałowy dla siebie, warto wybrać ekogroszek premium, czyli produkt wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła.

♦ Zawartość popiołu — parametr często podawany przez producenta, oznacza ilość popiołu pozostałą po spalaniu. Im mniejsza wartość, tym lepszy materiał, ponieważ w palenisku nie zostają zanieczyszczenia, które mogą zatkać przewody i prowadzić do awarii. Zawartość popiołu w dobrym ekogroszku nie powinna przekraczać 10%.

♦ Zawartość siarki — podczas spalania do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, jednym z nich jest siarka. Aby zadbać o środowisko, ale także swoje zdrowie oraz uchronić piec przed korozją, warto wybrać produkt o niskiej zawartości siarki. Najlepszy ekogroszek ma poniżej 1% tego pierwiastka. 

♦ Spiekalność — współczynnik spiekalności określa jakość i przebieg procesu spalania. Parametr dla ekogroszku powinien wynosić poniżej 20 RI, im mniejszy, tym lepszy. Oznacza on, ile spieków pozostaje po procesie spalania, które wytwarzają duże ilości popiołu i mogą zatkać przewody urządzenia grzewczego.

♦ Wilgotność — poziom wilgotności ekogroszku wpływa na jego szybkość spalania i łatwe powstawanie płomienia. Parametr ten powinien być jak najniższy, najlepiej poniżej 10%.

 

Sposób pakowania

Zastanawiając się, jaki ekogroszek wybrać, warto zdecydować wcześniej, gdzie będzie on przechowywany i odpowiednio dobrać sposób jego pakowania. Materiał opałowy można kupić luzem, w określonej przez siebie ilości lub workowany. Ekogroszek w gotowych opakowaniach, zwykle o pojemności 20 kg lub 25 kg, dostępny jest na gotowych paletach lub pojedynczo. Decydując się na zakup materiału luzem, trzeba pamiętać, aby przechowywać go w odpowiednich warunkach i zabezpieczyć przed wilgocią. Ekogroszek workowany jest chroniony przed wodą, dzięki foliowemu opakowaniu i szczelnemu zamknięciu. 

Ceny ekogroszku

Ekogroszki w dobrych cenach dostępne są zarówno stacjonarnie, jak również przez Internet. Warto poszukać materiału opałowego od sprawdzonego producenta, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i domownikom oraz ustrzec urządzenia grzewcze przed awarią. Koszt zakupu ekogroszku zależy od jego parametrów oraz sposobu pakowania. Workowane produkty zwykle sprzedawane są w dużych ilościach, szczególnie w sklepach online. Jedna paleta obejmuje zwykle kilkadziesiąt opakowań, w których łącznie znajduje się ok. 1000 kg ekogroszku. Cena takiego zestawu może wynosić od ok. 800 zł do ok. 1000 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego, ma jednak kilka cech, które odróżniają go od tradycyjnego materiału opałowego. Przede wszystkim ma inną granulację oraz ma niższy stopień spiekalności. W efekcie spala się niemal do końca, nie pozostawiając dużych, nienaruszonych przez ogień ziaren w palenisku. Ekogroszek ma także niższą zawartość siarki, dzięki czemu jest mniej szkodliwy dla środowiska niż tradycyjny węgiel. Niska zawartość popiołu i nieduża wilgotność wpływają również na to, że materiał ten nie zatyka przewodów w piecu. Dzięki temu ogrzewanie budynku jest łatwiejsze i bardziej komfortowe niż w przypadku węgla. 

 

P2: Ile kosztuje ekogroszek?

Ceny ekogroszku zależą od wielu czynników, przede wszystkim od jego parametrów, zawartości popiołu i siarki, wartości opałowej i współczynnika spiekalności. Koszt zakupu może również dotyczyć różnej jednostki, na przykład 1 kilograma, opakowania lub 1 tony. Najczęściej spotykany jest ekogroszek workowany. Zwykle pakowany jest w worki o pojemności od 20 kg do 25 kg. Sprzedawcy mogą oferować pojedyncze opakowania lub całe palety, w których znajduje się kilkadziesiąt worków ekogroszku. Najczęściej jedno zamówienie obejmuje około 1000 kg materiału opałowego. Cena za taką ilość ekogroszku może wynosić od 800 zł do nawet 1100 zł, w zależności od jakości oferowanego produktu.  

P3: Gdzie można kupić dobry ekogroszek?

Szukając ekogroszku do ogrzewania domu, większość konsumentów chce wybrać produkt wysokiej jakości. Materiały opałowe można znaleźć w marketach budowlanych lub bezpośrednio u producentów i dystrybutorów. Warto sprawdzić sklepy online i aukcje internetowe, ponieważ wiele ekogroszków wysokiej jakości oferowanych jest właśnie w Internecie. Decydując się na zakup danego produktu, ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z różnymi parametrami i współczynnikami oraz dowiedzieć się, co sądzą o nim inni konsumenci. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie ekogroszek nie będzie niebezpieczny dla środowiska i domowników, a także, że nie spowoduje awarii urządzeń grzewczych.  

 

P4: Dlaczego ekogroszek się spieka?

Każdy węgiel jest podatny na spiekanie się w procesie spalania. Również ekogroszek, który z niego powstaje, jest podatny na powstawanie spieków. Producenci podają zawsze współczynnik spiekalności, który w produkcie dobrej jakości powinien wynosić mniej niż 20 RI. Wyróżnia się dwa rodzaje spieków: koksowe oraz żużlowe. Drugi typ tworzy się z popiołu powstałego po spaleniu ekogroszku i powstaje na skutek za wysokiej temperatury. Spieki koksowe to wynik silnych podmuchów powietrza wewnątrz pieca. Kiedy ekogroszek się spieka, spada jego wydajność i ilość powstałego ciepła. Jest to spowodowane tym, że spieki palą się wolniej niż normalne ziarna i tworzą więcej popiołu, co wymaga od użytkownika częstego czyszczenia paleniska.  

 

P5: Jak suszyć ekogroszek?

Ekogroszek sprzedawany luzem, a czasem również materiał workowany, może mieć za dużą wilgotność, a przez to nie nadawać się do użytku. Aby można było palić nim w piecu, trzeba go odpowiednio wysuszyć. Przede wszystkim należy otworzyć worek, w którym znajduje się ekogroszek i wyjąć całą zawartość opakowania. Materiał powinien być suszony dokładnie, najlepiej niedużymi partiami. Dzięki temu zawsze będziesz mieć gotowy do użytku ekogroszek. Rozłóż go na płaskiej powierzchni i regularnie przerzucaj, aby wysechł z każdej strony. Materiał trzeba nie tylko dobrze wysuszyć, ale również odpowiednio zabezpieczyć, aby wilgoć nie pojawiła się ponownie. Najlepiej użyć do tego folii, a pod spód opakowania z ekogroszkiem włożyć tekturę, która pochłonie wodę.  

 

 

Dodaj komentarz

7 KOMENTARZ

Mariusz

December 4, 2023 at 12:05 pm

dołączam do dyskusji, dnia 17.08.2023 kupiłem od Imex Piechota ekogroszek, niby to mieszanka kolumbijskiego z polskim, opiszę jak wyglądał piec woda ze smołą kapała, co godzinę chodziłem wybierać wodę i wysuszać piec. Zdjęcia do firmy zasmolonego pieca wysłałem, od Imex Piechota była dorada by przeczyścić dmuchawę, dmuchawa była czysta, co zostało w kontaktach opisane. i kontakt z Imexem się urwał….nie odbieraja telefonów

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

December 10, 2023 at 3:57 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i podzielenie się swoim doświadczeniem użycia ekogroszku. Przykro nam jest, ze ma Pan negatywne doświadczenia. Być może należy skorzystać z rady Wojciecha z September 21, 2021 at 5:03 pm, który po doświadczeniach z tego typu paliwa wybrał najlepsze.

Pozdrawiamy,
Zespół MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
wpt

January 16, 2023 at 12:55 pm

,,Najlepszy ekogroszek” Premium plus był moim zdaniem jednym z nalepszych paliw na polskim rynku. Paliłem nim w piecu z podalnikem do roku 2021, w 2022 cena była zaporowa i zacząłem szykać czegoś tańszego. W lstopadzie tego roku kupiłem 1 tonę tego ekogroszku po cenie neco powyższej 3000zł. Niestety jedyną zaletą tego paliwa to to, że był suchy. okazało się, że jest zakamieniony o kalorycznosci nic nie powiem bo nie mam jak sprawdzić wiem na pewno że jest więcej popiołu. Na opakowaniu jest deklarowane że ,,Premium plus” jest odkamieniony, jak widać papier i folia wszysko przyjmie. Pozdrawiam wszystkich ,,palaczy”, tej firmy i tego ekogroszku serdecznie nie nie polecam

Odpowiadać
Piotr

April 3, 2023 at 10:04 am

W zupełności się zgadzam. Cena ekogroszek wzięta z kosmosu. Dodatkowo niby odkamieniony a w każdym wieku około kilogram kamieni po prostu dramat. Zero odpowiedzi na e-maila odnośnie zgłoszonych kamieni ale jak się chce zamówić odrazu odpisują. Plus taki że spalanie ekogroszku jest ok

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

January 23, 2023 at 8:03 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz i podzielenie sie swoim doswiadczeniem z ekogroszkiem.

Pozdrawiamy,
Zespol MojeWygodneWnetrze.pl

Odpowiadać
Wojciech

September 21, 2021 at 5:03 pm

od 3 lat kupuję tylko ekogroszek Firmy Ogień ten najtaniszy 22 – 24 mj. i jest najlepszy ,prubowałem różne , a piec mam 5 kl Defro

Odpowiadać
Zespół MWW.pl

September 23, 2021 at 6:48 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół MWW.pl

Odpowiadać