Przylgowe czy bezprzylgowe? Klasyczne i sprawdzone rozwiązanie, czy może innowacyjna, minimalistyczna opcja? Nie wiesz jakie drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania wybrać? Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy lepszym wyborem są drzwi przylgowe.
Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – wyjaśniamy różnice
Zacznijmy od podstaw, czyli krótkiego objaśnienia, czym różnią się te dwa typy drzwi. Jeśli różnica między modelami przylgowymi i bezprzylgowymi jest Ci doskonale znana, możesz przeskoczyć do kolejnego akapitu. Drzwi przylgowe, jak sama nazwa wskazuje, mają przylgę, czyli tak zwany felc. Jest to wystająca wyfrezowana w skrzydle krawędź, która po zamknięciu zasłania szczelinę między ościeżnicą i drzwiami. Na pewno widziałeś takie drzwi setki razy. Drzwi przylgowe są stosowane we wnętrzach od wielu lat.
Drzwi bezprzylgowe są na rynku znacznie krócej, ale szybko poszerzają grono swoich zwolenników. Są to drzwi montowane w ścianie w taki sposób, że po zamknięciu tworzą z nią jednolitą, płaską powierzchnię. Zwykle posiadają one także ukryte zawiasy, co podkreśla ich minimalistyczny i nowoczesny charakter.
Różnice między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi nie kończą się jednak tylko i wyłącznie na samej konstrukcji skrzydła. Wpływa ona bowiem w sposób bezpośredni na niektóre parametry techniczne. Po pierwsze montaż – drzwi przylgowe są znacznie łatwiejsze w montażu. W przypadku modeli bezprzylgowych precyzyjny montaż i regulacja są warunkiem poprawnego działania drzwi. Sam koszt takiego skrzydła jest też z reguły nieco wyższy niż klasycznych modeli przylgowych. Drzwi przylgowe dzięki obecności felcu lepiej zatrzymują ciepło w pomieszczeniu. Jeśli więc izolacja termiczna jest dla Ciebie kluczowa, taki model jest lepszym wyborem.
Zdjęcia: Komfort.pl
Zalety drzwi przylgowych
Modele z przylgą, mają szereg konkretnych zalet, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji.
• Obecność przylgi wpływa na lepszą izolację akustyczną – takie drzwi lepiej niż modele bezprzylgowe tłumią odgłosy dobiegające z drugiego pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że na poziom wygłuszenia wpływ ma też rodzaj wypełnienia drzwi wewnętrznych.
• Plusem jest też łatwiejszy montaż i regulacji drzwi przylgowych i co za tym idzie najczęściej także niższy koszt takiej usługi.
• Lepsza izolacja termiczna, chociaż odpowiednio zamontowane drzwi bezprzylgowe, wyposażone w uszczelki mają pod tym względem porównywalne parametry.
• Do zalet modeli przylgowych zaliczyć można także bardzo szeroką gamę wzorów i kolorów. Drzwi tego typu dostępne są w wersji malowanej, okleinowanej, przeszklonej itd. Przegląd modeli inspirowanych różnymi modnymi aktualnie trendami znajdziesz np. w ofercie drzwi wewnętrznych Polskone: https://komfort.pl/k/drzwi-wewnetrzne?marka_drz=pol-skone
Do jakich pomieszczeń wybrać drzwi przylgowe?
Drzwi bezprzylgowe to uniwersalne rozwiązanie, które od lat stosowane jest w praktycznie wszystkich pomieszczeniach w domu. Są jednak przestrzenie w przypadku, których takie drzwi sprawdzą się szczególnie dobrze. Są to głównie miejsca, w których kluczowa jest dobra izolacja akustyczna i wygłuszenie dźwięków dochodzących spoza pomieszczenia: sypialnia, pokój dziecięcy, czy domowe biuro, w którym pracujesz zdalnie. W przypadku tych pomieszczeń przyda się także nieco lepsza termoizolacja oferowana przez drzwi przylgowe. Choć w tym przypadku różnica między tymi dwoma modelami nie jest duża.
Zdjęcia: Komfort.pl
Jaki model drzwi przylgowych wybrać?
Ostatnią kwestią jest wybór konkretnego produktu. Do dyspozycji masz naprawdę ogromną liczbę możliwości i wariantów. Dużą popularnością cieszą się przylgowe drzwi wewnętrzne w kolorze naturalnego drewna. Oferta producentów stolarki otworowej obejmuje pełną gamę takich modeli od drzwi bielonych, przez różne odcienie naturalnego dębu, aż po skrzydła w kolorze wenge.
W nowoczesnych wnętrzach miejsce drzwi w kolorze drewna zajmują coraz częściej modele jednokolorowe: białe, szare, grafitowe, antracytowe czy nawet czarne. Jednym z bestsellerów ostatnich sezonów są także drzwi pokryte okleiną imitującą architektoniczny beton. Drzwi przylgowe zamówisz w różnych rozmiarach. Oprócz standardowych drzwi szerokości 80 cm do dyspozycji masz także drzwi wąskie (60-70 cm) oraz drzwi szerokie, których skrzydło ma nawet 100 cm. Rozbudowana oferta sprawia, że bez problemu znajdziesz drzwi przylgowe dopasowane do wybranego przez Ciebie aranżacyjnego stylu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ