Bojlery gazowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 15.06.24

Chcąc kupić efektywnie działający bojler gazowy, warto nie tylko dokładnie przyjrzeć się parametrom dostępnych w sklepach modeli, ale także poznać opinie konsumentów. Spora ilość produktów i ich recenzji sprawia, że często nie ma się ochoty poświęcać kilku godzin na dokładne sprawdzanie. Z pomocą przychodzi wtedy przygotowany przez nas ranking, który stanowi podsumowanie najważniejszych informacji na temat najlepszych na rynku urządzeń. Ariston SGA 80 PL to bojler gazowy z pierwszego miejsca w zestawieniu. Jest to model wykonany z najlepszych gatunkowo materiałów. Ma on liczne zabezpieczenia, które chronią przed powstawaniem korozji, a także utratą ciepłoty wody. Zbiornik jest stosunkowo duży, a możliwość regulacji temperatury pozwala na lepsze dostosowanie urządzenia do potrzeb każdego użytkownika. Sprzęt nie ulega awariom, więc kupujący ma zapewniony długi okres bez napraw i ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych. Drugie miejsce zajął bojler gazowy Ariston MICRO PL 45. Jest on efektywny i łatwy w montażu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie może być zasilane gazem GZ 50, ewentualnie GZ 41,5 lub płynnym (w zestawie są dysze pozwalające na przezbrojenie go). Bojler ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia, np. przed zanikiem ciągu kominowego czy zbyt dużym wzrostem ciśnienia.

Wady

Są osoby, które uważają, że pokrętło przeznaczone do regulacji temperatury podgrzewania wody jest za małe. To może obniżać komfort używania sprzętu.

Podsumowanie

Bojler ma zbiornik o pojemności 80 l. Moc nominalna modelu to 5,4 kW. Urządzenie umożliwia podgrzanie wody do maksymalnie 72 st. C. Zbiornik został dobrze zabezpieczony przed korozją, gdyż pokryto go emalią, a wewnątrz umieszczono anodę magnezową. Podgrzewacz efektywnie działa nawet przy niewielkim przepływie wody.

Drugi wybór

Zalety

Bojler ma kompaktowe wymiary, dlatego doskonale pasuje do pomieszczenia o niewielkim metrażu. Sprzęt elegancko się prezentuje, a do tego jest dobrze zabezpieczony przed korozją. To model przystosowany do podłączenia do kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej.

Wady

Podgrzewacz ma dużą moc, ale wielu użytkowników twierdzi, że może niezbyt dobrze sprawdzić się w domu zamieszkiwanym przez większą rodzinę. Wynika to ze stosunkowo małej pojemności zbiornika.

Podsumowanie

Sprzęt może bezawaryjnie działać nawet przez kilka lat. Co ważne, zapewnia on bezpieczeństwo użytkowania, co wynika z zastosowania zaworu z potrójnym zabezpieczeniem (odpowiadającym choćby za kontrolowanie temperatury podgrzewania wody). Pojemność zbiornika wynosi 42 l, a moc nominalna modelu – 5,2 kW.

Rozważ też

Zalety

Podgrzewacz może być zasilany gazem ziemnym lub płynnym. To użyteczne urządzenie, znajdujące zastosowanie w domu jedno-, jak i wielorodzinnym. Bojler wyposażono w zawór zapobiegający nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w zbiorniku.

Wady

Urządzenie ma duże wymiary i może się okazać, że znacząco ogranicza wolną przestrzeń w pomieszczeniu. Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie zamontujemy podgrzewacz.

Podsumowanie

Bojler ma moc 8 kW, a pojemność zbiornika wynosi 150 l. Urządzenie automatycznie odcina dopływ gazu, kiedy płomień niespodziewanie zgaśnie. Istotne jest również to, że podgrzewacz został dobrze zaizolowany, w efekcie czego przez długi czas utrzymuje optymalną temperaturę wody w zbiorniku.

 

 

Najlepsze bojlery gazowe w 2024 roku

 

Przedstawiamy ranking bojlerów gazowych, który zawiera szczegółowe opisy najlepszych dostępnych na rynku modeli. Przedstawiając sprzęty, skupiliśmy uwagę nie tylko na ich parametrach, ale także opiniach konsumentów.

 

Nasze zalecenia

 

Ariston SGA 80 PL

 

W zestawieniu musiał znaleźć się bojler gazowy Ariston SGA 80 PL, który cieszy się największym uznaniem wśród użytkowników. Urządzenie ma moc nominalną 5,4 kW, a użytkową – 4,4 kW. Zbiornik ma pojemność równą 80 l, a czas jego nagrzewania wynosi niecałą godzinę. Maksymalna temperatura pracy jest równa 72 st. C.

Bojler gazowy zrobiono z grubej blachy stalowej, która została zabezpieczona przy użyciu tytanowej emalii. Dodatkowo przed uszkodzeniem zbiornika chroni także powłoka antykorozyjna. Na uwagę zasługuje dobra izolacja zbiornika zrobiona z gęstej pianki poliuretanowej. Użytkowanie sprzętu jest bezpieczne, czego dowodem są liczne zabezpieczenia (m.in. przed nadmiernym wzrostem temperatury). Bojler jest przystosowany do spalania gazu GZ 50.

Jak wynika z recenzji, sprzęt nie jest podatny na awarię, co daje gwarancję długoletniej pracy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów naprawy. Zbiornik wykonano z bardzo wytrzymałych materiałów, a możliwość regulacji temperatury pracy pozwala na lepsze dostosowanie urządzenia do potrzeb, a w związku z tym stanowi jego dodatkowy atut.

Ariston SGA 80 PL to bojler gazowy o mocy nominalnej równej 5,4 kW. Wyposażono go w 80 l zbiornik. Urządzenie waży 31 kg, jest zasilane gazem ziemnym.

 

Zalety

Zabezpieczenie antykorozyjne: Sprzęt został bardzo dobrze zabezpieczony przed korozją. Zbiornik na wodę pokryto emalią tytanową, umieszczono w nim też dużą anodę magnezową.

Możliwość przezbrojenia: Bojler można przezbroić i zasilać gazem płynnym lub GZ 41,5. W komplecie znajdziemy umożliwiające to dysze.

Niezawodne działanie: Cechą wyróżniającą urządzenie jest niezawodne działanie. Efektywnie pracuje ono nawet przy małym przepływie wody.

Zapewnia bezpieczeństwo: To bojler wyposażony w wiele różnych zabezpieczeń, m.in. przed zanikiem ciągu kominowego, nadmiernym wzrostem temperatury czy nadmiernym wzrostem ciśnienia.

Szeroki zakres regulacji temperatury: Podgrzewacz pozwala na regulację temperatury w szerokim zakresie (maksimum to 72 st. C), więc na pewno uda nam się dostosować sposób jego działania do własnych potrzeb.

 

Wady

Za małe pokrętło: Według niektórych użytkowników pokrętło służące do zmiany temperatury podgrzewania wody jest za małe.


 

 

 

 

Ariston MICRO PL 45

 

Dobry i tani bojler gazowy to coś, czego szukasz? Jeśli tak, powinieneś zastanowić się nad zakupem modelu Ariston MICRO PL 45, który jest polecany szczególnie do mieszkań i małych domków. Pojemność zasobnika wynosi 42 l, co przekłada się na zasób ciepłej wody uzytkowej w ilości ok. 92 l. Wymiary urządzenia to: 93,7 cm x 40 cm x 34,6 cm.

Zbiornik zrobiono ze stali nierdzewnej cechującej się maksymalną wytrzymałością. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi tytanowa emalia. Na zaworze gazowym umieszczono pokrętło do regulacji temperatury. Sprzęt wykonano w taki sposób, aby możliwy był łatwy demontaż poszczególnych części, a ich pozbycie się nie stanowiło problemu. Niektóre z elementów składowych są wolne od CFC i HCFC i mogą być przeznaczone do recyklingu. To bardzo ważne z punktu widzenia osób dbających o środowisko.

Użytkownicy przyznają, że prezentowane urządzenie spełnia ich oczekiwania. W opiniach pojawiają się wzmianki na temat dobrej efektywności działania, jak również bezawaryjnej pracy nawet przez kilka lat.

Urządzenie Ariston MICRO PL 45 ma wymiary: 93,7 cm x 40 cm x 34,6 cm. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 42 l. To dobry bojler gazowy do 1300 zł o mocy 5,2 kW.

 

Zalety

Niewielkie wymiary: Nie jest to bardzo duży sprzęt, dlatego można go zamontować w pomieszczeniu o niewielkim metrażu. Warto jednocześnie podkreślić, że bojler ma odpowiednią moc i efektywnie działa.

Elegancki design: Ciekawe jest to, że podgrzewacz można zamontować w dobrze widocznym miejscu. Model prezentuje się elegancko i nie powinien negatywnie wpłynąć na wystrój pomieszczenia.

Użyteczność: Bojler jest przystosowany do podłączenia do kilku punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Istotne jest to, że możemy jednocześnie odkręcić kran w łazience i kuchni, bez ryzyka wypłynięcia zimnego strumienia.

Zawór gazowy z zabezpieczeniem: Urządzenie ma zabudowany zawór gazowy z potrójnym zabezpieczeniem, który odpowiada m.in. za kontrolowanie temperatury podgrzewania wody.

 

Wady

Nie dla dużej rodziny: Co prawda bojler ma dużą moc, ale prawdopodobnie nie sprawdzi się zbyt dobrze w domu zamieszkiwanym przez 4-osobową lub większą rodzinę z uwagi na pojemność zbiornika.


 

 

 

 

Termica 150l P150S

 

Twojej uwadze polecamy bojler gazowy Termica 150l P150S o pojemności równej 150 l. To urządzenie z pewnością będzie odpowiadało potrzebom większej rodziny. Czas nagrzewania wody wynosi niecałą godzinę. Sporym atutem sprzętu jest to, że można go podłączyć zarówno do gazu ziemnego, jak i płynnego.

Wykonany ze stali nierdzewnej zbiornik jest objęty 8-letnią gwarancją. Na jego powierzchni nie pojawia się korozja, co świadczy o dużej wytrzymałości. Obudowa ma odpowiednią izolację, więc znajdująca się w zbiorniku woda nie traci temperatury. Bojler ma funkcję odcinającą dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia w palniku. Możesz być pewny, że eksploatacja sprzętu będzie bezpieczna.

Pozytywne opinie o bojlerach gazowych Termica sprawiają, że konsumenci wykazują nimi duże zainteresowanie. Przedstawiony model jest szczególnie przez nich doceniany, ponieważ ma duży i wytrzymały zbiornik, a czas nagrzewania sporej ilości wody jest stosunkowo krótki.

Sprzęt Termica 150l P150S ma 150 l zbiornik i moc równą 8 kW. To urządzenie o wymiarach: 162,5 cm x 47 cm, które waży 50 kg.

 

Zalety

Jest praktyczny: Bojler może być zasilany nie tylko gazem ziemnym, ale również płynnym. Ponieważ to model stojący, nie ma potrzeby przytwierdzania go do ściany i upewniania się, że jest dobrze przymocowany.

Solidny zbiornik: Zbiornik na wodę ma bardzo dużą pojemność, a w dodatku nie jest podatny na korozję. Co ważne, został on dobrze zaizolowany, więc nie ma ryzyka, że podgrzana woda zbyt szybko się ochłodzi.

Bezpieczna eksploatacja: Nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich po zamontowaniu bojlera w domu. Ma on wbudowany zawór zapobiegający nadmiernemu wzrostowi ciśnienia w zbiorniku. Ponadto sprzęt automatycznie odcina dopływ gazu po zgaśnięciu płomienia.

 

Wady

Zajmuje dużo miejsca: Trzeba dobrze przemyśleć, gdzie umieścimy podgrzewacz, ponieważ nie jest to model o kompaktowych wymiarach. Jak pokazał test bojlerów gazowych, urządzenie zajmuje stosunkowo dużo miejsca w pomieszczeniu.


 

 

 

 

De Dietrich SR 200W

 

De Dietrich SR to stojący podgrzewacz do wody, w którym na górze umieszczono wszystkie niezbędne przyłącza. Urządzenie jest polecane do mieszkań, a także domów jedno- i wielorodzinnych. Z wielu opinii wynika, że sprzęt jest uniwersalny i wydajny.

Pojemność modelu jest równa 200 l. Do wykonania zbiornika wykorzystano stal nierdzewną, która jak wiadomo, jest wyjątkowo wytrzymałym materiałem. Urządzenie nawet po wielu miesiącach użytkowania zachowuje estetyczny wygląd, a my nie musimy się obawiać, o to, że na jego powierzchni rozwija się korozja. Anoda magnezowa stanowi dodatkowe zabezpieczenie zbiornika. Gruba warstwa pianki poliuretanowej zapewnia dobrą izolację.

Większość osób, które zdecydowały się zainwestować w ten bojler, przyznaje, że była to dobra decyzja. Urządzenie działa efektywnie i pozwala zaopatrzyć w ciepłą wodę nawet duży dom, w którym mieszka sporo osób.

Podgrzewacz De Dietrich SR 200W waży 110 kg, a jego wymiary to: 102 cm x 71,5 cm. Pojemność zbiornika wynosi 200 l.

 

Zalety

Gruba warstwa izolacji: Podgrzana woda na pewno nie stanie się zbyt szybko zimna, bo zbiornik jest dobrze zaizolowany. Zabezpieczono go 5 cm warstwą pianki poliuretanowej, która jest osłonięta cienką, stalową blachą.

Uniwersalność: To uniwersalny bojler, który znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Ma on bardzo duży zbiornik na wodę.

Łatwy dostęp do anody magnezowej: W zbiorniku jest anoda magnezowa, którą trzeba systematycznie wymieniać, aby zapobiec pojawieniu się korozji. Nie jest to trudna czynność ze względu na to, że mamy łatwy dostęp do anody po zdjęciu panelu obsługowego.

 

Wady

Mało solidne pokrywy: Materiałem wykonania górnej i dolnej pokrywy obudowy jest tworzywo sztuczne. Nie wykazuje ono podwyższonej odporności na pęknięcia i inne uszkodzenia.

Kłopotliwy montaż: To duże i ciężkie urządzenie, dlatego samodzielne zamontowanie go czy nawet wniesienie do pomieszczenia może być bardzo trudne.


 

 

 

 

Truma Gas 10 L

 

Jeśli chcesz przeznaczyć na zakup bojlera gazowego więcej pieniędzy i mieć pewność, że wydałeś je rozsądnie, zapoznaj się z opisem modelu Truma Gas. Bardzo możliwe, że przypadnie Ci on do gustu. Produkt ma wymiary: 35 cm x 35 cm x 26 cm, a w związku z tym jego montaż nie jest skomplikowany ani męczący.

Bojler wyposażono w wydajny palnik gazowy, który szybko nagrzewa wodę. Ten sprzęt będzie odpowiedni do przyczepy kempingowej czy kampera. Aby rozpocząć użytkowanie bojlera, nie ma konieczności podłączania go do prądu. Panel obsługi jest przejrzysty, dzięki czemu może szybko wyregulować temperaturę pracy modelu (jej zakres wynosi od 30 st. C. do 70 st. C).

Sprzęt wyróżnia niskie zużycie gazu, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej efektywności. Sporą zaletą bojlera są jego kompaktowe wymiary, jak również możliwość korzystania z niego bez dostępu do sieci elektrycznej.

Truma Gas 10 L to podgrzewacz o wymiarach: 35 cm x 35 cm x 26 cm, który waży ok. 6,9 kg. Bojler ma 10 l zbiornik, jego moc wynosi 1,5 kW.

 

Zalety

Idealny do przyczepy kempingowej: Sprzęt jest niewielki, ale ma odpowiednio dużą moc. Doskonale sprawdza się on w przyczepie kempingowej i kamperze, zapewnia dostęp do ciepłej wody podczas pobytu poza domem.

Automatyczne uruchamianie zapłonu: W sytuacji, gdy temperatura wody znacząco spadnie, zapłon uruchomi się automatycznie, aby ponownie ją podgrzać.

 

Wady

Za mały zbiornik: Część osób uważa, że zbiornik, w który wyposażono bojler, jest za mały. Sprzęt może nie sprawdzić się w przypadku większej rodziny.

Kłopotliwe podłączanie do butli gazowej: Chociaż sam montaż podgrzewacza nie jest trudny, niektórzy użytkownicy twierdzą, że mieli problem z podłączeniem do go butli z propan-butanem.


 

 

 

 

Jaki bojler gazowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Mimo że na popularności zyskują bojlery elektryczne, modele gazowe wciąż można znaleźć w wielu domach i mieszkaniach. To urządzenia pozwalające na szybkie podgrzanie wody, niewymagające podłączenia do prądu. Jeżeli nie wiesz, na który podgrzewacz zasilany gazem się zdecydować, zachęcamy Cię do przeczytania krótkiego poradnika zakupowego.

 

 

Sposób ogrzewania wody

Ze względu na sposób ogrzewania wody bojlery dzielimy na sprzęty pojemnościowe i przepływowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie w domach, kotłowniach w blokach, a także w zakładach przemysłowych. Urządzenia pojemnościowe nie tylko podgrzewają wodę, ale też magazynują ją, utrzymując optymalną temperaturę przez dłuższy czas. Wśród tego typu bojlerów znajdziemy modele ciśnieniowe (mają duży zbiornik, w którym wytwarza się ciśnienie) oraz bezciśnieniowe, mające mniejszy zbiornik i wymagające zainstalowania baterii trójdrożnej. Podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę w momencie odkręcenia kranu i wypuszczenia z niego strumienia. Można je podłączyć tylko do jednego punktu poboru ciepłej wody użytkowej, a modele pojemnościowe do jednego lub kilku. Przy zakupie bojlera przepływowego należy też wybrać rodzaj komory spalania. Otwarta sprawdza się w budynkach mających dostęp do instalacji gazu ziemnego. Niemniej jednak specjaliści uważają, że większe bezpieczeństwo użytkowania zapewniają sprzęty z komorą zamkniętą, ponieważ nie ma ryzyka zasysania spalin z otwartych palenisk i odwrotnego ciągu spalin.

 

Rodzaj gazu

Przy podejmowaniu decyzji, jaki bojler gazowy wybrać, należy sprawdzić rodzaj gazu, jakim może być zasilane urządzenie. Przeważnie jest to GZ 50, czyli paliwo ziemne, ale niektóre modele można podłączyć też do butli lub zbiornika z LPG, czyli gazem płynnym. Przeważnie istnieje możliwość przezbrojenia podgrzewacza, ale najlepiej zlecić to fachowcom.

 

Pojemność zbiornika

Zbiornik podgrzewacza musi mieć odpowiednią pojemność, aby nie okazało się, że mieści zbyt mało ciepłej wody. To, jak duży model sprawdzi się w naszym domu, zależy od przyzwyczajeń domowników. Średnio każdy członek rodziny zużywa codziennie od 30 l do 60 l wody. Wynika więc z tego, że 3-osobowa rodzina potrzebuje bojlera z prawie 200 l zbiornikiem. Sporo zależy też od tego, czy staramy się ograniczać zużycie wody i do ilu punktów jest podłączony podgrzewacz. Do domków letniskowych, przyczep kempingowych czy kamperów nadają się bojlery z mniejszym zbiornikiem, o pojemności wynoszącej kilka lub kilkanaście litrów.

 

Moc

Moc to parametr mający bardzo duży wpływ na szybkość podgrzewania wody. Może ona wynosić od 1 kW do 6 kW (lub nawet więcej). W tej kwestii istotne znaczenie również ma liczba domowników. Przyjmuje się, że w domu zamieszkiwanym przez 4-osobową rodzinę w zupełności wystarczy bojler o mocy do 4,5 kW.

 

Materiał wykonania

Obudowa podgrzewacza może być wykonana z tworzywa sztucznego lub blachy. Ważne, aby była ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i ładnie się prezentowała (zwłaszcza jeśli bojler wisi w dobrze widocznym miejscu). Zbiornik, czyli element budowy sprzętu, w którym magazynowana jest woda, musi być chroniony przed korozją. Materiałem jego wykonania zwykle jest solidna stal, pokryta dodatkowo emalią. Pojawieniu się rdzy w zbiorniku zapobiega też anoda magnezowa, którą trzeba regularnie wymieniać, średnio co kilkanaście miesięcy. Żeby temperatura podgrzanej wody zbyt szybko nie spadła, zbiornik izoluje się grubą warstwą pianki poliuretanowej lub polietylenowej.

 

Wymiary

Na podstawie całkowitych wymiarów urządzenia możemy wywnioskować, czy na pewno zmieści się w miejscu, które wcześniej wybraliśmy. Wysokość gazowych bojlerów przeważnie wynosi maksymalnie 100 cm, a szerokość i głębokość – ok. 50 cm. Nie są to bardzo duże sprzęty, ale jeśli zmierzymy wcześniej przestrzeń, w której planujemy zamontować podgrzewacz, będziemy mieć pewność, który model jest własciwy.

 

Sposób montażu

Niektóre bojlery są przystosowane do montażu na ścianie, są też takie, które instaluje się na podłodze. Warto zastanowić się, który sprzęt lepiej sprawdzi się w domu. Może się okazać, że stojące urządzenie za bardzo przeszkadza domownikom w swobodnym poruszaniu się po łazience czy innym pomieszczeniu. Musimy mieć to na uwadze, gdy będziemy decydować, jaki bojler gazowy jest najlepszy.

 

 

Zabezpieczenia

Na bezpieczeństwo używania podgrzewacza wpływają zastosowane zabezpieczenia. Jeśli kupujemy model ciśnieniowy, sprawdźmy koniecznie, czy został wyposażony w zawór zapobiegający wzrostowi ciśnienia w zbiorniku do zbyt dużej wartości. Poza tym najlepszy bojler gazowy ma też funkcję odcięcia dopływu gazu w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego zgaśnięcia płomienia.

 

Łatwość obsługi

Zamontowany w domu bojler nie może być trudny w obsłudze, bo wtedy ustawienie optymalnej temperatury sprawi kłopot domownikom. Zazwyczaj do regulacji służy umieszczone na obudowie pokrętło, choć bardziej nowoczesne modele są wyposażone w niewielki wyświetlacz. Zakres regulacji temperatury obejmuje wartości od 30 st. C do ok. 80 st. C, więc na pewno uda nam się ustawić podgrzewacz tak, aby z kranu wypływał ciepły, ale jednocześnie nie za gorący strumień wody.

 

Bojlery gazowe w dobrych cenach

Planując zakup gazowego bojlera, trzeba być gotowym na wydatek rzędu minimum 1000 zł. Tyle kosztują zarówno przepływowe, jak i pojemnościowe urządzenia. Na cenę wpływa kilka różnych czynników, takich jak producent, całkowita pojemność zbiornika i moc, nierzadko znaczenie ma też rodzaj zasilającego gazu.

 

Jak używać bojlera gazowego?

 

Nowoczesne bojlery gazowe gwarantują nam dostęp do ciepłej wody, a przy tym pozwalają obniżyć rachunki za energię. Sprzęt jest wygodny w codziennym użytkowaniu i bezpieczny dzięki nowatorskim rozwiązaniom. W naszym poradniku podpowiedzieliśmy Ci, jaki bojler gazowy jest polecany. Z kolei w tej części postaramy się przybliżyć zasady jego użytkowania i konserwacji.

 

 

Montaż bojlera gazowego

Po zakupie wybranego bojlera gazowego stajemy przed wyzwaniem jego poprawnego montażu. Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby użytkowanie urządzenia było wygodne i bezpieczne. Model z otwartą komorą spalania należy zainstalować w miejscu, które nie jest przeznaczone do stałego pobytu ludzi. Z kolei sprzęt z zamkniętą komorą można zamontować wszędzie, bez względu na przeznaczenie pomieszczenia.

Pomieszczenie, w którym chcemy zamontować bojler gazowy, powinno być dobrze wentylowane, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza. Kubatura pokoju nie może być mniejsza niż 8 metrów sześciennych, a jego wysokość powinna przekraczać 2,2 m. Należy zadbać także o oddzielny przewód wentylacyjny, zawierający otwór wywiewny umieszczony pod sufitem. Przed zainstalowaniem bojlera przewód spalinowy musi być sprawdzony przez kominiarza.

 

Podłączenie bojlera gazowego

Podłączenie bojlera gazowego musi być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa i normami technicznymi. Jeśli zasilanie wykorzystuje propan butan z butli gazowej, należy zamontować niemetalowe, giętkie rury. Należy jednak pamiętać, żeby przewody były jak najkrótsze – ich długość nie powinna przekroczyć 1,5 m.

Rurki muszą spełniać wymagania techniczne, powinny być także łatwo dostępne, aby w razie potrzeby sprawdzić je na całej długości. Nie można ich również montować w pobliżu źródła ciepła. Niezwykle istotne jest unikanie przeszkód i zakrzywień. Ujście rurki powinno być zakończone przy wykorzystaniu odpowiednich zacisków. Musimy zwrócić również uwagę na czystość rury wlotowej.

Podłączając gaz do bojlera, należy wykorzystać odpowiednie wsporniki. Bardzo ważny jest także kurek odcinający gaz. Powinien on być zamontowany jak najbliżej podgrzewacza. Z kolei podłączając wlot gazu do sieci, należy wykorzystać metalowe rurki.

 

 

Konserwacja bojlerów gazowych

Bojlery gazowe wymagają również okresowych czynności konserwujących. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wszystkie elementy zabezpieczające, a także stan wymiennika ciepła. Jeśli wymiennik jest zanieczyszczony, warto wyjąć regulator, demontując komorę, a następnie wyczyścić ją strumieniem wody pod ciśnieniem.

Jeśli zanieczyszczenia są trudne do usunięcia, mocno zabrudzone części można namoczyć w gorącej wodzie z detergentem przez kilka minut, a następnie dokładnie je umyć. Czasami zaistnieje potrzeba usunięcia kamienia z wymiennika ciepła i rur podłączeniowych. Ponadto nie rzadziej niż raz w roku powinno się sprawdzić palnik i wyczyścić go w razie potrzeby. Dodatkowo niezbędne jest sprawdzanie stabilności i barwy płomienia, a także czyszczenie filtra powietrza.

 

Dodatkowe wskazówki

W tej części pragniemy zaprezentować kilka przydatnych wskazówek pozwalających uniknąć zatrucia tlenkiem węgla. Przede wszystkim, jeśli nie mamy otworu wentylacyjnego, warto wyposażyć okna w nawiewniki, aby zapewnić stały przepływ powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się bojler. Drzwi do pokoju nie muszą być całkowicie szczelne, gdyż w ten sposób skuteczne wesprą wentylację. Jeśli bojler gazowy znajduje się w łazience, kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, a w jej czasie nie powinno się używać innych urządzeń do spalania gazu, takich jak na przykład piecyk gazowy. Nie powinno się również palić papierosów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ