8 sposobów, aby znaleźć zgubione klucze 

Ostatnio aktualizowane: 29.09.22

 

Od czasu do czasu każdemu z nas zdarzy się zgubić jakiś przedmiot. Zdenerwowanie, obwinianie siebie za utratę cennego przedmiotu i marnowanie czasu na poszukiwania to normalna reakcja, jednak czy pomoże w odnalezieniu zguby? Ważne jest, aby zachować spokój i przypomnieć sobie, gdzie ostatnio widzieliśmy dany przedmiot. W przypadku kluczy do domu czy samochodu warto dokładnie sprawdzić torebkę lub plecak. 

 

Dokładne sprawdzenie wszystkich miejsc, w których zgubiony przedmiot może się znajdować, czasami okazuje się trudne i czasochłonne. Jednak nikt z nas nie będzie mógł normalnie funkcjonować bez własnych kluczy do domu, dlatego też warto je jak najszybciej odnaleźć. Duży problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynamy się zastanawiać, czy nie zgubiliśmy kluczy będąc na mieście, w galerii handlowej lub innym publicznym miejscu. Obawa przed włamaniem do naszego domu potęguje stres związany ze zgubieniem kluczy, co dodatkowo utrudnia racjonalne myślenie. 

Poszukiwanie kluczy w domu 

Badania pokazują, że większość z nas gubi przedmioty w domu, w miejscach, w których jest największy bałagan. Zgubione klucze wśród wielu innych przedmiotów są praktycznie niezauważalne, jeśli dobrze się nie przypatrzymy i nie zajrzymy pod każdą teczkę, książkę, zabawkę dziecka lub cokolwiek innego, co znajduje się w zasięgu wzroku. W takiej sytuacji warto dokładnie przeszukać dany obszar, delikatnie przesuwając inne przedmioty na bok. Ważne jest, aby być przy tym dokładnym i ostrożnym. Pogarszanie bałaganu utrudni odnalezienie zguby. Wyznaczenie obszaru, który wymaga jeszcze przeszukania, zdecydowanie ułatwia poszukiwanie. 

 

Większe przedmioty położone na mniejszych 

W trakcie poszukiwań kluczy warto spojrzeć na większe przedmioty. Czasami nie zdając sobie z tego sprawy, możemy ustawić stos dokumentów na telefonie albo rzucić klucze tuż obok biżuterii, która dobrze je kamufluje. Poszukując zaginionych kluczy, można zajrzeć  pod sofę, stół czy też dokładnie obejrzeć dywan. W salonie warto sprawdzić przestrzeń między poduszkami na sofie, pod kanapą lub pod krzesłami. Można spojrzeć również do środka rozkładanego tapczanu, ponieważ klucze mogły się zsunąć i wpaść do pojemnika na pościel. 

Poszukiwanie kluczyków w samochodzie 

W samochodzie poszukiwania należy zacząć od sprawdzenia przestrzeni pod matami dywaników, następnie pod siedzeniami oraz w bagażniku. Klucze mogą również wpaść między konsolę środkową a siedzenia kierowcy i pasażera. Piloty samochodowe mają najczęściej czarną obudowę, która dobrze kamufluje się we wnętrzu pojazdu. Zdarzają się również sytuacje, kiedy pozostawimy kluczyki na dachu samochodu lub spadną one na podłogę. W przypadku samochodów z obsługą bezkluczykową obie sytuacje są bardzo prawdopodobne, ponieważ do zapalenia silnika nie potrzebujemy wkładać klucza do stacyjki. Kiedy auto “wyczuje” pilot, silnik zostanie zapalony. Problem pojawia się wówczas, kiedy będziecie chcieli zamknąć samochód. Poszukując pilota od pojazdu, warto pomyśleć, gdzie taki przedmiot mógłby się zmieścić, co pomoże zawęzić obszar poszukiwań. 

 

Staraj się odkładać przedmioty na miejsce 

Dla osób zapominalskich, które często gubią cenne przedmioty, najlepszym rozwiązaniem jest odkładanie przedmiotów na miejsce. Te, które regularnie coś gubią, powinny zainwestować w szafki na klucze. W ten sposób każdorazowo po przyjściu do domu będą zmuszone zawiesić tam klucze. Zwłaszcza jeśli mebel będzie przymocowany na wysokości oczu zaraz obok drzwi wejściowych. 

 

Zawężenie obszaru poszukiwań do najbardziej prawdopodobnego miejsca 

Często znajdujemy zgubione przedmioty w miejscach, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Warto więc na początek zawęzić obszar poszukiwań do miejsc najbardziej prawdopodobnych — czyli do takich, w których dany przedmiot był używany. Zdarzają się sytuacje, kiedy szukając kluczy, odnajdujemy je w zamku z drugiej strony drzwi, poszukujemy telefonu trzymanego w ręku lub okularów założonych na głowę. W przypadku zgubienia okularów przeciwsłonecznych warto sprawdzić etui na te korekcyjne, ponieważ odruchowo mogliśmy je tam schować. 

 

Miejsca, w których ostatnio byliśmy  

W sytuacji, kiedy poszukujemy zaginionych kluczy i jesteśmy pewni, że wypadły nam będąc w szkole, urzędzie czy pizzerii, to warto udać się do tych placówek. Klucze lub inny przedmiot mogły zostać odnalezione i czekają na odbiór przez właściciela. 

Spokój i koncentracja

Opanowanie i koncentracją pozwolą skupić myśli i pomóc w odnalezieniu zagubionego przedmiotu. Logiczne myślenie i spokój pomogą o wiele efektywniej wyszukać utracone klucze. Nie pozwólmy także, aby nasze negatywne myślenie wpłynęło na motywację. Zamiast myśleć, że coś zginęło na zawsze, powiedzmy sobie stanowczo “jest tutaj, znajdę to!”. 

 

Pomoc domowników

Kiedy zgubimy swoje klucze, warto poprosić jednego z domowników o pomoc przy szukaniu. Możliwe, że ktoś w domu wziął je przypadkowo do torebki lub przeniósł w inne miejsce. Zapytanie współlokatorów może rozwiązać problem, a samo zaangażowanie członka rodziny w poszukiwanie znacznie przyspieszy odnalezienie naszej zguby. Jeśli gubienie kluczy i innych cennych przedmiotów zdarza się nadzwyczaj często, warto pomyśleć o zakupie specjalnego lokalizatora, który umożliwi namierzenie zguby. W zależności od marki i funkcji, ceny takich lokalizatorów wahają się od 50 – 250 zł. Urządzenie działa dzięki GPS, który przesyła sygnał o aktualnym położeniu przedmiotu na smartfon z zainstalowaną aplikacją. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ