7 pomysłów na meble z palety 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Ekologiczne i bardzo designerskie meble wykonane z drewnianych palet przemysłowych to gorący trend, który od wielu lat pojawia się w wielu domach i mieszkania. Oryginalne i własnoręcznie wykonane meble pojawiają się na tarasach i balkonach, stanowiąc praktyczny element wyposażenia. W zależności od dostępności wolnej przestrzeni oraz pomysłu projektanta można zdecydować się na wykonanie całego kompletu mebli, który można ulokować wewnątrz mieszkania. 

 

Przekształcanie i recykling drewnianych palet w meble jest bardzo popularne wśród wielu ludzi na całym świecie. Popularność zawdzięczają nie tylko dlatego, że są  wykonane z ekologicznego materiału, ale przede wszystkim dlatego, że można z nich zrobić własnoręczny projekt. Za pomocą drewnianych palet możliwe jest szybkie wykonanie funkcjonalnej sofy oraz stolika kawowego, które znajdą miejsce w salonie. Zaletą mebli wykonanych z palet jest to, że można dostosować projekt pod wymiar, jaki jest potrzebny. Oznacza to, że nie należy martwić się o małą ilość miejsca na balkonie, którą w ciekawy sposób można zaaranżować. Meble ogrodowe z palet i skrzynek nie tylko ładnie się prezentują, ale także są bardzo praktyczne. Zagłębiając się w temat różnych projektów można zobaczyć, w jaki sposób ludzie recyklingują palety. 

 

Czy robienie mebli z palet jest bezpieczne? 

Używane palety mogły być poddawane działaniu różnych środków chemicznych, które miały na celu przedłużenie ich żywotności. Na powierzchnie nowych nie nanosi się szkodliwych chemikaliów, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Niestety, w przypadku starych i używanych palet problem kontaktu drewna z różnego rodzaju substancjami jest powszechny. Nikt nie wie, czy materiał nie miał bezpośredniej styczności ze szkodliwą substancją lub nie znajdował się magazynie, gdzie było pełno gryzoni. Pozbycie się różnego rodzaju zanieczyszczeń może okazać się bardzo czasochłonne i niekoniecznie skuteczne. Głównie z tego względu zaleca się stosowanie nowych palet, które pochodzą z pewnego źródła. 

Jak rozdzielić poszczególne elementy palety? 

Niektóre projekty wymagają użycia jedynie kawałka palety lub jej skrócenia. Decydując się na meble z europalet, należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, które mogą być potrzebne do obrobienia materiału. Standardowe europalety mają wymiary wynoszące 120 cm x 80 cm x 14,4 cm oraz dodatkowe wzmocnienia w narożnikach. Osoby, które pierwszy raz pracują z takim materiałem, muszą wiedzieć, że rozdzielenie części przybitego drewna to ciężka praca wymagająca zastosowania solidnych narzędzi. Palety są tak skonstruowane, że można ich używać wielokrotnie, głównie z tego względu są połączone w taki sposób, aby nie rozpadły się na części. Niektóre egzemplarze są zbite ze sobą za pomocą specjalnych gwoździ spiralnych, które ciężko wyciągnąć za pomocą kombinerek. Użycie łomu i młotka również może skończyć się niepowodzeniem i pęknięciem drewna. Najlepszą i zarazem skuteczną metodą okazuje się zastosowanie ręcznej wyrzynarki, która pomoże rozdzielić poszczególne elementy, a także wykonać nacięcia w wybranych miejscach. Podczas cięcia należy jednak uważać na gwoździe, które mogą uszkodzić brzeszczot. W trakcie pracy trzeba regularnie sprawdzać, czy nie zachodzi konieczność wymiany wkładu. W zależności od rodzaju zastosowanego drewna brzeszczot może się szybko tępić. Wiele egzemplarzy jest wykonana z twardego drewna takiego, jak dąb. Drewno liściaste jest trwałe i dlatego jest wybierane jako surowiec do wykonania produktu. Oprócz tego, że jest mocne, ma ładną strukturę słoi, które po nałożeniu bejcy bardzo ładnie komponuje się w pomieszczeniu. W porównaniu z drewnem miękkim, takim jak sosna, drewno liściaste tnie się znacznie dłużej. 

Jak przygotować i zabezpieczyć palety? 

Drewno paletowe jest zwykle surowe, co oznacza, że nie ma gładkiej powierzchni. W tym celu należy odpowiednio przygotować materiał, aby można było bezpiecznie korzystać z mebli. Przygotowując meble ogrodowe z palet trzeba nie tylko usunąć wszystkie drzazgi, ale przede wszystkim odpowiednio zabezpieczyć drewno przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Malowanie lub bejcowanie to najlepszy sposób na dostosowanie mebli do przebywania na dworze. Surowiec można pomalować na dowolnie wybrany kolor. Dobrej jakości farba do drewna jest dostępna w wielu kolorach, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb. Egzemplarze oznaczone symbolem EPAL są wykonane z twardego drewna, które zostało odpowiednio zaimpregnowane przed szkodliwym działaniem owadów i innych szkodników. 

 

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? 

Projekt mebli ogrodowych z palet, czyli stolik oraz ławka w stylu rustykalnym to propozycja dla osób, które lubią majsterkować. Mocny i naturalny surowiec to dobry pomysł na aranżacje w każdym ogrodzie. 

Stolik: Wykonanie stolika z palet jest bardzo proste. Aby stworzyć mebel o wysokości 30 cm, wystarczy jedynie nałożyć na siebie dwie jednakowe palety, które należy połączyć ze sobą za pomocą długich gwoździ. Jeśli komuś zależy na wyższym stoliku, może dodać cztery drewniane nogi, które spowodują podniesienie blatu na wysokość 70-80 cm. Drewniany blat wykonany z palety należy wypełnić dodatkowymi drewnianymi listewkami, a całość zeszlifować i zabezpieczyć odpowiednim środkiem konserwującym. Na wierzch stolika przyda się odpowiednio dobrany obrus lub cerata, która będzie stanowiła ciekawy dodatek. 

Sofa: Zrobienie wygodnej sofy z palet jest równie proste, co wykonanie stolika. Wystarczy połączyć dwie standardowe palety i zbić razem za pomocą długich gwoździ. Trzeci egzemplarz należy ustawić na sztorc przy jednej dłuższej krawędzi i przymocować do przygotowanego wcześniej podłoża. Oparcie wraz z siedziskiem trzeba wyłożyć miękkim materacem obitym mocną tkaniną lub wykorzystać gotowe poduszki ogrodowe. Dobrym rozwiązaniem jest przykręcenie czterech kółek, które pozwolą bez przeszkód przesuwać mebel. 

Jak zrobić meble balkonowe z palet? 

Wykonanie mebli balkonowych z palet tak samo, jak w przypadku ogrodowych wymaga użycia europalety w rozmiarze 120 cm x 80 cm x 14,4 cm. Materiał trzeba odpowiednio zakonserwować, dlatego też przy kompletowaniu narzędzi konieczny będzie zakup dobrej farby do drewna, która zabezpieczy surowiec przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. 

Stolik kawowy: Nie ma nic lepszego niż wspólna kawa na balkonie, którą można wypić w gronie najbliższych osób. Wykonanie stolika kawowego z drewnianych palet jest bardzo proste i wymaga użycia kilku podstawowych narzędzi. Do wykonania projektu niezbędne będą materiały, takie jak: 1 x europaleta w rozmiarze 120 cm x 80 cm x 14,4 cm, a także cztery drewniane klocki, które posłużą za nogi. W zależności od tego, jakiej wysokości ma być stolik, można zdecydować się na takie o wysokości od 20 do 50 cm. W zależności od potrzeb użytkownika można wypełnić wolną przestrzeń na blacie dodatkowymi listwami. 

Leżak: Dla osób, które mają balkon od strony południowej, ciekawą propozycją mogą okazać się leżaki wykonane z drewnianych palet. Do przygotowania wygodnego siedziska, na którym można się opalać i pić ulubioną kawę lub napój  nie potrzeba specjalnych umiejętności. Niezbędne za to będą dwie europalety w standardowym rozmiarze, które będzie trzeba przyciąć w odpowiednich miejscach. Za pomocą wyrzynarki z brzeszczotem należy wyciąć dolną warstwę palety – część środkowa i jedna zewnętrzna. Element powinien przybrać formę ukośną, tak aby można było na nim wygodnie usiąść. Druga paleta ma służyć za oparcie, dlatego też należy ją przymocować pod lekkim skosem do podłoża za pomocą wkrętów do drewna. Powierzchnia leżaka powinna być odpowiednio zeszlifowana i zakonserwowana bejcą lub farbą do drewna. Należy pamiętać o tym, aby całość wyłożyć miękką gąbką pokrytą materiałem. Można zdecydować się na własnoręczne uszycie lub kupić gotowy produkt w markecie.

Kwietnik: Wykonanie kwietnika z europalety wymaga przymocowania dodatkowych listew, które będą stanowiły podłoże dla doniczki. Paleta ustawiona pionowo przy ścianie umożliwia zrobienie 3-poziomowej skrzynki na kwiaty. Dodatkowe listwy należy przybić od spodu, tworząc dno pojemników. Przed wysypaniem ziemią oraz włożeniem roślin warto jednak zabezpieczyć drewno grubą folią, która chroni przed wilgocią. 

Jak własnoręcznie wykonać meble z palet do domu? 

Meble z palet do pokoju to rozwiązanie spotykane od wielu lat. Stylowy dodatek może stanowić uzupełnienie wyjątkowego wnętrza, a co najważniejsze może być całkowicie ekologiczny. Własnoręcznie wykonany stolik kawowy ładnie komponuje się z innymi elementami wyposażenia. Kupując nowe fotele do salonu warto zdecydować się na przygotowanie przynajmniej jednego mebla w stylu rustykalnym. Przechowywane w domu nie wymagają tak starannej konserwacji i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, ponieważ nie są narażone na kontakt z wilgocią. Oznacza to, że wykonanie prostego projektu do salonu lub sypialni nie wymaga stosowania preparatów konserwujących. Meble z palet do kuchni będą wymagać jednak odpowiedniego dostosowania do przypadkowego zachlapania lub poplamienia.

Stolik pod RTV: Tani oraz łatwy w wykonaniu stolik pod telewizor, konsolę lub inne sprzęty. Do zrobienia prostego mebla z naturalnego surowca wymaga użycia dwóch palet, które w zależności od potrzeb można pomalować na wybrany kolor. Ładnie prezentują się białe lub szare stoliki RTV, które mają blat ze szkła. Taki dodatek sprawia, że wnętrze wygląda bardzo nowocześnie, a modny dodatek jest praktyczny. 

Łóżko: Własnoręcznie zrobione łóżko w wersji budżetowej może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie znalazły odpowiedniej ramy w sklepie. Wykonanie łoża w stylu rustykalnym wymaga połączenia ze sobą 4 lub 6 palet. Jedna sztuka ma wymiary wynoszące 120 cm x 80 cm x 14,4 cm. Ważne jest, aby palety były gładkie i mocno połączone. W trakcie użytkowania może dojść do ewentualnego rozejścia się poszczególnych elementów, dlatego też łączenie musi być trwałe.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ