4 wskazówki przydatne podczas montażu umywalki nablatowej

Ostatnio aktualizowane: 30.04.25

 

Umywalka nablatowa ładnie prezentuje się w łazience, dlatego też wiele osób chętnie decyduje się na zakup właśnie tego produktu. W sklepach budowlanych dostępnych jest sporo modeli, różnią się one nie tylko jakością wykonania, ale też designem, który dla kupujących ma coraz większe znaczenie. Umywalka, aby odpowiednio spełniać swoją funkcję, musi być nie tylko dobrze dobrana, ale przede wszystkim poprawnie zamontowana. Jak ją zainstalować? 

Wybór miejsca instalacji

Jednym z najważniejszych kroków instalacji umywalki nablatowej jest wybór miejsca montażu. Produkt powinien zostać umieszczony w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu, co oznacza, że blisko musi znajdować się przyłącze wody. Najczęściej umywalki są montowane w niewielkiej odległości od WC, tak aby po skorzystaniu z toalety można było szybko umyć dłonie. Oczywiście, wiele w tym zakresie zależy od naszych preferencji i tego, jak chcemy, aby wyglądała łazienka. Już na etapie planowania remontu czy budowy, powinniśmy dokładnie wiedzieć, w jakich miejscach mają zostać zainstalowane poszczególne elementy wyposażenia. Umywalka nablatowa, jak sama nazwa wskazuje, jest montowana na blacie.

Musi być on dostosowany do jej wielkości i wagi. Oznacza to, że blat nie może być zrobiony z delikatnego materiału, który nie utrzyma ciężkiej, ceramicznej konstrukcji. Dodatkowo musi być on odpowiednio duży. Umywalki nablatowe bardzo często nie mają dodatkowego miejsca na ułożenie kosmetyków np. obok przyłącza baterii, dlatego też blat stanowi jedyne miejsce, w którym można umieścić wszystkie wykorzystywane na co dzień w łazience akcesoria. Do produkcji blatów łazienkowych bardzo często używa się płyt MDF, granitu albo kompozytu. Ładnie wyglądają meble z drewna (polecane egzotyczne), jednak muszą być one odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci.

Przygotowanie niezbędnych przedmiotów do pracy

Aby praca przebiegała sprawnie, trzeba dobrze się do niej przygotować. W tym celu warto dokładnie przeczytać instrukcję montażu, z której dowiemy się m.in. tego, jakich narzędzi będziemy potrzebować. Na pewno do pracy przyda nam się specjalny ołówek, który pozwoli zaznaczyć na blacie otwór niezbędny do zamontowania baterii. Do wycięcia otworów może posłużyć nam wyrzynarka, wiertarka z otwornicą albo wiertło diamentowe, w zależności od rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji blatu. Do uszczelniania umywalki niezbędny okaże się silikon. Najlepiej wybierać bezbarwny silikon sanitarny, który po pierwsze jest niewidoczny, a po drugie dobrze radzi sobie w trudnych warunkach (wilgoć). Może się też zdarzyć, że będziemy potrzebowali innych narzędzi, wszystko zależy od zakupionego modelu umywalki nablatowej i wykonywanych prac. Warto zastanowić się, jakie akcesoria będą niezbędne, bo dzięki temu zaoszczędzimy czas. Nie będziemy musieli w trakcie montażu przerywać pracy i szukać potrzebnych narzędzi.

 

Montaż 

Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie zamontować umywalkę, dokładnie zapoznamy się z instrukcją obsługi, przygotujemy miejsce pracy i niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do montażu. Pierwszym krokiem jest wywiercenie dziury na blacie, która pozwoli na przyłączenie instalacji wodnej. Później należy wyciągnąć umywalkę z opakowania, w razie potrzeby ją przetrzeć i przełożyć do góry. Przy podstawie trzeba rozprowadzić silikon, na którym osadzimy produkt na blacie. Należy aplikować go z należytą starannością, nie można przesadzać z jego ilością, ani też dawać go zbyt mało, bo wtedy umywalka nie będzie się dobrze trzymała. Po nałożeniu silikonu należy przełożyć produkt na drugą stronę, położyć na blacie na wcześniej wyznaczonym miejscu i lekko do niego docisnąć. Nadmiar silikonu można usunąć za pomocą szmatki. Majsterkowicze zalecają, aby odczekać odpowiedni czas, zanim przystąpi się do dalszych prac. Najlepiej zostawić umywalkę na cały dzień, tak aby silikon mógł dobrze wyschnąć.

Podłączenie baterii

Ostatnim krokiem do tego, aby móc w pełni korzystać z umywalki nablatowej, jest zamontowanie baterii i syfonu. Nie są to trudne zadania, jeśli poradziłeś sobie z wcześniejszymi pracami, te czynności nie powinny okazać się dla Ciebie zbyt skomplikowane. Podłączając baterię należy pamiętać o zakręceniu głównego zaworu wody w domu czy w mieszkaniu. Do instalacji trzeba wykorzystać specjalne wężyki. Praktyczną wskazówką jest to, że jeśli montujemy umywalkę w ten sposób, że wszystkie znajdujące się pod nią elementy są widoczne, powinniśmy wybrać syfon zrobiony ze stali, a nie tańszy, plastikowy model. Jeśli jednak pod blatem znajduje się szafka, która zakrywa ten element, nie musimy wydawać więcej pieniędzy. Po podłączeniu wszystkich potrzebnych elementów do odpływu, musimy sprawdzić jego szczelność odkręcając wodę. Jeśli poprawnie zamontowaliśmy umywalkę, nic nie powinno przeciekać.

Wydawać by się mogło, że samodzielna instalacja umywalki nablatowej jest trudna, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Kluczowe jest, żeby dobrze zorganizować przebieg wszystkich prac i mieć pod ręką niezbędne akcesoria. Niezbędne jest też przeczytanie dołączonej do kompletu instrukcji. W razie potrzeby można też poszukać w Internecie filmików instruktażowych nagranych przez doświadczonych majsterkowiczów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ