3 pomysły na garderobę na poddaszu

Ostatnio aktualizowane: 29.09.23

 

Pomieszczenia na poddaszu potrafią sprawić dużo problemów podczas aranżacji. Ciężko urządzić w nich funkcjonalną sypialnię, czy łazienkę. Dlatego na poddaszu najlepiej zaaranżować garderobę, która będzie praktyczna nawet przy dużych skosach. Odpowiednie umeblowanie i kilka funkcjonalnych rozwiązań pomogą Ci stworzyć wymarzone miejsce do przechowywania butów, ubrań i torebek. Poniżej znajdziesz najlepsze pomysły na aranżację garderoby na poddaszu.

Garderoba to pomieszczenie, o którym marzy wiele kobiet. W obszernych szafach i komodach można przechowywać nie tylko ubrania, ale także obuwie, torebki, walizki i biżuterię. Jak urządzić garderobę na poddaszu i czy sprawdzi się ona w pomieszczeniu ze skosami? Wydaje się, że ostatnie piętro budynku, nawet z trudnościami w postaci niskich ścianek kolankowych, to idealnie miejsce na szafy, komody i półki. Jedyną przeszkodą może być jedynie cena. Garderoba na poddaszu często wymaga tworzenia zabudowy na zamówienie, odpowiednio dopasowanej do wnętrza. Jeśli jednak marzy Ci się stylowe miejsce na wszystkie buty i ubrania, oto kilka propozycji na zaaranżowanie pomieszczeń ze skosami. 

 

Wydzielone osobne pomieszczenie

Jeśli Twoje poddasze nie jest zagospodarowane lub większa jego część pozostaje pusta, możesz wydzielić osobne pomieszczenie, które stanie się garderobą. Takie rozwiązanie daje bardzo wiele możliwości. Przede wszystkim szafy, komody i szuflady można dowolnie rozmieścić w pomieszczeniu. Zabudowa garderoby na poddaszu nie stwarza wtedy żadnego problemu. W osobnym pomieszczeniu można wydzielić osobne miejsce na ubrania zimowe, czyli grube kurtki i płaszcze, oddzielną szafę na elegancką odzież i mniejszą szafkę na bieliznę. Garderoba pod skosem na poddaszu daje również możliwość wygodnego przechowywania wielu par obuwia oraz torebek, plecaków, a nawet walizek. W osobnym pomieszczeniu na wszystko znajdzie się miejsce. Dysponując dużym, oddzielonym wnętrzem można zdecydować się na gotową zabudowę. Wiele elementów można znaleźć w sklepach meblowych. W efekcie cała garderoba będzie utrzymana w jednym stylu. Jaka aranżacja pasuje do takiego wnętrza? Zarówno skandynawska, nowoczesna, jak i retro. W garderobie dominują masywne szafy, drążki, półki i szuflady, dlatego styl wnętrza nie ma dużego znaczenia. Można jedynie dowolnie dobierać kolory, ale jasne wnętrze będzie wydawać się optycznie większe. 

Aranżując garderobę na poddaszu, trzeba odpowiednio rozmieścić poszczególne meble. Wysokie szafy powinny znaleźć się naprzeciwko skosów. Przy ścianie kolankowej można ustawić niskie komody z szufladami, przeznaczone na przykład do przechowywania bielizny. Pod skosem można ustawić także półki na buty lub torebki. Jeśli ściana kolankowa ma ponad 1,2 m wysokości, można ustawić pod nią komodę na ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy na zamówienie. Garderoba na poddaszu ze skosami jest pełna miejsc, które trudno wypełnić gotowymi meblami. Decydując się na wykonanie zabudowy na wymiar, będziesz mieć pewność, że całe wnętrze zostało w pełni wykorzystane. Podczas projektowania mebli, trzeba pamiętać, aby miały odpowiednie wymiary. W szafie przestrzeń między półkami powinna wynosić od 25 cm do 40 cm. Ważna jest także długość samej półki. Nie powinna ona przekraczać 85 cm, ponieważ pod ciężarem ubrań powierzchnia może się wyginać, a w rezultacie nawet złamać. Projektując szafę, należy pamiętać, że jej wnętrze musi mieć głębokość wynoszącą minimum 57 cm. Wysokość drążków zależy od tego, co będzie na nich przechowywane. Wieszaki na spodnie powinny być na wysokości 70 cm, na koszule 90 cm, a na sukienki i płaszcze 140 cm.  

W garderobie, która zajmuje osobne pomieszczenie, trzeba pamiętać nie tylko o zabudowie. W takim wnętrzu ważne jest również odpowiednie ogrzewanie oraz wentylacja powietrza. Aby zapewnić sobie ciepło w pomieszczeniu, przyda się grzejnik dekoracyjny. Tradycyjny kaloryfer zaburzy wystrój wnętrza, dlatego warto dobrać jego styl do aranżacji całej garderoby. Równie ważna, jak ogrzewanie, jest właściwa wentylacja pomieszczenia. System wentylacyjny ma zminimalizować ryzyko powstawania pleśni. Pomieszczenia na poddaszu często mają dużą wilgotność, co sprawia, że odzież zatęcha, a w samym wnętrzu pojawiają się bakterie i grzyby. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wymianę powietrza. Jeśli mała garderoba na poddaszu nie ma okna, trzeba we wnętrzu zamontować specjalny kanał nawiewny. Wlot powietrza nie powinien być zasłonięty przez meble. Dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie przepływu powietrza z innych pomieszczeń, na przykład przez kratki wentylacyjne. Jeśli jednak garderoba na poddaszu ma okno dachowe, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu. Współczesne ramy okienne są bardzo szczelne, co utrudnia prawidłową wymianę powietrza. Można zamontować także specjalne profile okienne z nawiewnikami. Odpowiadają one za właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

 

Duża przestronna garderoba

Jeśli Twoja garderoba na poddaszu jest duża i przestronna, możesz łatwo ją urządzić. Warto ustawić w niej wysokie lustro do przeglądania się oraz osobny stół z szufladami na biżuterię. W dużej garderobie można także rozdzielić ubrania domowników. W efekcie każdy będzie miał swoją wydzieloną strefę. Nawet w przestronnym pomieszczeniu nie powinno zabraknąć niskich szafek na buty oraz szuflad na bieliznę. Półki do garderoby na poddaszu można umieścić pod skosami, aby zaoszczędzić miejsce. W przestronnym pomieszczeniu łatwo stworzyć elegancką aranżację. Rozwiązania, których nie można zastosować w mniejszych pomieszczeniach, tu dobrze się sprawdzą. Marzy Ci się elegancka i nowoczesna garderoba na poddaszu? Wystarczy jedynie ją odpowiednio zaaranżować. Odrobinę luksusu do wnętrza wprowadzi miękki dywan z długim włosiem oraz tapicerowany fotel. W dużej garderobie możesz także wydzielić dyskretny kącik do prasowania i segregowania odzieży. Przy oknie warto ustawić także toaletkę. Dzięki temu codzienne przygotowywanie się do pracy ograniczysz do jednego pomieszczenia.  

Nawet w dużej, przestronnej garderobie, trzeba pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Pomieszczenia z oknami są doświetlanie promieniami słonecznymi, ale po zmroku robi się w nich ciemno. Oświetlenie garderoby na poddaszu jest bardzo ważne, ponieważ to tam domownicy ubierają się do pracy, szkoły, czy na wieczorne wyjścia. Odpowiednie światło pełni wtedy istotną funkcję. Źle dobrane sprawia, że w lustrze wyglądamy gorzej, wydaje nam się, że ubrania do siebie nie pasują lub to my niedobrze w nich wyglądamy. Właściwe oświetlenie pomaga dobrać strój i przede wszystkim dobrze się w nim poczuć.

Niezależnie, czy samo pomieszczenie jest duże, czy ma ograniczoną przestrzeń, najwięcej trudności w aranżacji sprawiają ściany kolankowe. Są to elementy konstrukcji, których zadaniem jest podpieranie dachu. Czasami mogą być bardzo niskie, wysokość ściany kolankowej może wynosić zaledwie 80 cm. Garderoba na niskim poddaszu wymaga więc niestandardowych rozwiązań. Jak już zostało wspomniane, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie mebli na zamówienie. W rezultacie cała przestrzeń będzie odpowiednio wykorzystana. Czasem zdarza się także, że w pomieszczeniu na poddaszu nie ma w ogóle ścian kolankowych, a skos sięga podłogi. Również w takiej sytuacji można łatwo zaaranżować przestrzeń, decydując się na zabudowę na wymiar. Wyposażenie garderoby na poddaszu to przede wszystkim półki i szuflady, które można zmieścić w każdym miejscu.

 

Garderoba w sypialni na poddaszu

Jak zrobić garderobę na poddaszu, jeśli nie ma już wolnych, niezaaranżowanych pomieszczeń? We wnętrzach ze skosami często urządza się sypialnie. To właśnie przy tych pomieszczeniach najczęściej aranżuje się garderoby. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest wydzielenie niewielkiej części sypialni, w której znają się szafki i półki na ubrania. Funkcjonalna garderoba na poddaszu wcale nie musi być duża i przestronna. Jeśli chcesz stworzyć wrażenie, że pomieszczenia są od siebie oddzielone, możesz postawić między nimi ażurowy parawan. Dobrym rozwiązaniem są także szklane drzwi. Nie przytłoczą one przestrzeni, ale sprawią, że garderoba w sypialni na poddaszu stanie się niemal oddzielnym pomieszczeniem. 

Decydując się na stworzenie garderoby w sypialni, trzeba pamiętać, że wiąże się to z ograniczoną ilością dostępnego miejsca. W praktyce oznacza to zrezygnowanie z niektórych mebli, a zamiast nich zastosowanie funkcjonalnych rozwiązań. W garderobie na poddaszu warto ustawić szafy i komody z wysuwanymi modułami, zainstalowanymi na kółkach i prowadnicach. Ciekawym rozwiązaniem są także schodkowe wieszaki na ubrania. Funkcjonalne, nowoczesne meble umożliwią przechowywanie odzieży, butów, torebek, czy plecaków na bardzo ograniczonej przestrzeni. W niedużej garderobie warto zastanowić się także nad frontami szafek i sposobem ich otwierania. Tradycyjne drzwiczki nie sprawdzają się w ciasnych pomieszczeniach. Lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Po otwarciu nie zajmują one miejsca w garderobie. Trzeba jednak pamiętać, że prowadnice takich drzwi wymagają poszerzenia szaf o kilka centymetrów. Niektórzy decydują się na pozostawienie zabudowy otwartej, bez frontów. Drzwi, przesuwne lub otwierane skrzydłowo, pozwalają zachować porządek, a ubrania nie przytłaczają i tak już ograniczonej przestrzeni. Na stronach internetowych można znaleźć liczne inspiracje. Garderoba na poddaszu może być zarówno stylowa, jak i funkcjonalna. Wystarczy jedynie zaaranżować ją w przemyślany sposób.

 

O czym nie można zapomnieć, urządzając garderobę?

W każdej garderobie niezależnie, czy urządzona jest na poddaszu, czy w zwykłym pomieszczeniu potrzebne są te same elementy wyposażenia. Nie można zapominać przede wszystkim o wysokich szafach, komodach z szufladami na bieliznę, szafkach i półkach na buty. Przydatne są także pudełka i organizery do przechowywania drobnych przedmiotów. Wszelkie kosze i wieszaki to niezbędne elementy wyposażenia garderoby. Potrzebne są także lustra — duże, obejmujące całą postać człowieka oraz małe, przeznaczone do malowania się, czy doboru biżuterii. W ograniczonej przestrzeni można skorzystać z wiszących organizerów, w których zmieszczą się szaliki, czapki, apaszki, a nawet lekkie obuwie. Warto także wygospodarować miejsce na inne przedmioty w swojej garderobie — między innymi na walizki, ale także torebki, plecaki, torby sportowe, czy akcesoria do ćwiczeń. W szafkach można przechowywać również pościel i ręczniki. Warto wziąć pod uwagę, że w garderobie znajduje się wiele różnych rzeczy, nie tylko ubrania i trzeba uwzględnić to podczas tworzenia projektu zabudowy.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ