Zalety paneli fotowoltaicznych

Ostatnio aktualizowane: 24.11.20

 

Czy opłaca się zakładać na dachu panele fotowoltaiczne? Opinie fachowców na ten temat są podzielone, jednak większość uważa, że takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Technologię tą zalicza się do tak zwanych odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że dzięki ogniwom solarnym umieszczonym na panelach promienie słoneczne zmieniają się w energię elektryczną. Niniejszy artykuł stanowi zestawienie zalet paneli fotowoltaicznych.

 

Aspekty ekologiczne

Jedną z głównych zalet fotowoltaiki jest korzystny wpływ na środowisko. Jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż stanowi odnawialne źródło energii, co oznacza, że wykorzystuje jedynie naturalne promienie słoneczne. Taki system nie ingeruje w przyrodę oraz nie emituje zanieczyszczeń i żadnych innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ogranicza również emisję dwutlenku węgla. Posiadanie paneli fotowoltaicznych na dachu zwiększa także świadomość ekologiczną użytkownika oraz otaczającego go społeczeństwa. 

 

Tania energia oznacza oszczędności

Kolejną dużą korzyścią z instalacji paneli słonecznych jest oszczędność. Mimo że sama instalacja jest dość droga, koszty inwestycji zwracają się już po kilku latach, szczególnie wtedy, gdy korzystamy z systemów wsparcia, na przykład dotacji. Zakładając panele na dachu uzyskujemy darmową energię, a nadwyżkę prądu możemy sprzedać do zakładu energetycznego. Co więcej, użytkownika paneli fotowoltaicznych nie dotyczą wzrosty cen energii, gdyż jest w pewnym stopniu niezależny od sytuacji na rynku. 

Bezobsługowość

Właściciel paneli fotowoltaicznych nie musi się angażować w ich pracę, gdyż jego rola ogranicza się jedynie do montażu, który również można zlecić fachowcom. Sama instalacja jest bezproblemowa, wystarczy tylko wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce. Użytkownicy systemu mają możliwość monitorowania jego działania przy pomocy komputera lub aplikacji w smartfonie. 

Dzięki panelom słonecznym nie musimy również martwić się o odśnieżanie dachu, gdyż śnieg na nich nie zalega. Podczas pracy panele generują ciepło, a ich pochylona pozycja ułatwia spływanie wody. Miejmy na uwadze, że jeden panel waży około 28 kg, co oznacza, że powoduje taki sam nacisk na dach jak 10-centymetrowa warstwa śniegu.

 

Niezależność energetyczna

Obserwując sytuację na rynku energii elektrycznej można zauważyć, że jest ona bardzo niestabilna, zarówno w aspekcie cen, jak i dostawy prądu. Decyzja o instalacji fotowoltaicznej zapewnia nam niezależność. Jeśli nasz system współpracuje z magazynami energii, możemy mieć pewność, że nasze urządzenia (np. serwery) będą pracowały mimo braku zasilania. W ten sposób praca naszej firmy nie zostaje przerwana. Poza tym własna mini elektrownia daje niezależność w przypadku częstych wzrostów cen prądu. 

 

Wiele zastosowań

Ilość paneli fotowoltaicznych i wielkość instalacji jest ustalana indywidualnie i zależy od zapotrzebowania danego obiektu na energię. Dzięki temu możemy dopasować moc do poszczególnych potrzeb odbiorców. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż instalacja zawsze będzie pracować optymalnie i pozwoli wygenerować nowe oszczędności, niezależnie od tego, czy zamieścimy ją na dachu domu, budynku przedsiębiorstwa czy dużego zakładu produkcyjnego. 

Warto wiedzieć, że nie zostaniemy bez prądu nawet w mało słoneczne, jesienne lub zimowe dni. Instalacja fotowoltaiczna w pierwszej kolejności czerpie prąd z paneli, jednak gdy tej energii zabraknie pobiera ją z publicznej sieci. 

 

Uniwersalność paneli fotowoltaicznych 

Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane w każdych warunkach i na wielu powierzchniach. Jedynym wymogiem jest swobodny dostęp do promieni słonecznych. Panele są odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym także na grad, a ich wytrzymałość może sięgać nawet do 25-30 lat. Mogą one znajdować się zarówno na każdym rodzaju dachu (płaskim, skośnym, dwuspadowym), jak i na elewacji budynku czy na ziemi. Należy tylko pamiętać o właściwym nachyleniu. Jeśli planujemy montaż na gruncie, zadbajmy o to, aby rosnąca trawa nie przysłaniała instalacji. Panele fotowoltaiczne mają charakter modułowy. W praktyce oznacza to, że w przypadku zapotrzebowania na więcej energii możemy bez problemu dokupić kolejne moduły i rozbudować system. 

Synergia z biznesem

Czas działania paneli fotowoltaicznych zależy od natężenia promieni słonecznych, które docierają do instalacji. Działalność przedsiębiorstw i praca użytkownika pokrywa się z tym czasem, dlatego mamy możliwość wykorzystania energii na bieżąco na potrzeby naszego biznesu. W ten sposób oszczędności zwiększają się, a nasza inwestycja szybciej się zwraca. 

 

Czy warto zdecydować się na instalację paneli słonecznych?

Wiele korzyści płynących z montażu paneli fotowoltaicznych powoduje, że coraz więcej indywidualnych użytkowników decyduje się na ich zakup. Zarówno aspekty ekologiczne, jak i niższe rachunki za prąd i możliwość odliczenia podatku sprawiają, że fotowoltaika cieszy się popularnością wśród przedsiębiorców. Niemałe zainteresowanie wzbudza również wśród rolników, głównie ze względu na możliwość uzyskania ulgi inwestycyjnej. 

Przed podjęciem decyzji o montażu paneli fotowoltaicznych powinniśmy dokładnie obliczyć dotychczasowe roczne zużycie energii, a następnie porównać z tym, co możemy zyskać dzięki instalacji systemu. O przygotowanie kompletnej wyceny wraz z projektem instalacji warto poprosić specjalistów do spraw fotowoltaiki, którzy prawdopodobnie zrobią to za darmo. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 komentarzy
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Norbert
Norbert
5 months ago

Zalety można mnozyć w nieskończoność mam wrazenie. Podstawa to wg mnie nie zależność od rosnących cen prądu no i niskie koszty eksploatacji. Nasz model vitovolt z Levady zaoptarzony jest juz w najwyższe standardy jakości ogniw krzemowych, co gwarantuje długą żywotność instalacji