Wskazówki dotyczące czyszczenia wanny z hydromasażem

Ostatnio aktualizowane: 24.11.20

 

Wanny z hydromasażem to luksus i wygoda, na które decyduje się coraz więcej osób. Jednak obawa przed zakupem pojawia się u osób, które mają wątpliwości dotyczące czyszczenia wanny z dyszami masującymi. Jedynym elementem wymagającym specjalnej troski i uwagi jest system hydromasażu. To właśnie o to należy zadbać, aby utrzymać wannę czystą i bezpieczną dla zdrowia. 

 

Na co należy zwracać szczególną uwagę podczas czyszczenia? 

Osoby, które mają w domach wanny z hydromasażem, powinny wiedzieć, że największe zagrożenie dla całego systemu stanowi woda, która przez dłuższy czas pozostaje w przewodach. Brak regularnej kontroli oraz czyszczenia dysz masujących może skutkować rozwinięciem się groźnych skupisk bakterii, które są zagrożeniem dla zdrowia osób korzystających z wanny. Nie należy zapominać także o pozostałościach po olejkach do kąpieli, płynach, mydle oraz innych dodatkach stosowanych do kąpieli. Ich resztki mogą osadzać się w zakamarkach i powodować ryzyko powstawania nalotu, który z czasem będzie trudny do usunięcia. Równie niebezpieczne i mało estetyczne są osady z twardej wody. Nagromadzenie brudu może skutkować wydobywaniem się brzydkiego zapachu z instalacji podczas kąpieli.

Jak myć wanny z hydromasażem?

Do mycia wanny z hydromasażem można zastosować tradycyjne sposoby. Brud i osad można z łatwością usunąć za pomocą gąbki i środka czyszczącego. Procedura mycia jest taka sama, jak w przypadku zwykłej wanny. Inną kwestią jest czyszczenie oraz dezynfekcja układu masującego. W sklepach budowlanych są dostępne specjalne preparaty do czyszczenia wanien z funkcją hydromasażu. Producenci takich modeli oferują specyfiki dopasowane do konkretnego rodzaju dysz masujących. Regularna konserwacja całego układu oraz samego systemu masującego sprawi, że będzie on dobrze wyczyszczony oraz zabezpieczony przed osadzaniem się niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Ręczne czyszczenie przeprowadza się zazwyczaj w podobny sposób. Wannę należy wypełnić ciepłą wodą, tak aby tafla kończyła się kilka centymetrów ponad dysze masujące.

Należy wlać odpowiednią ilość środka dezynfekującego (zazwyczaj ok. 50 ml – 100 ml płynu), a następnie uruchomić funkcję hydromasażu na 10 minut. Po upływie tego czasu wypuszcza się wodę i ponownie uzupełnia w celu wypłukania preparatu. Podczas drugiego napełnienia należy ponownie włączyć system hydromasażu na parę minut i odetkać odpływ, tak aby woda mogła swobodnie spłynąć. Proces czyszczenia należy kontynuować do momentu, kiedy spływająca woda będzie zupełnie czysta. Warto pamiętać, aby do czyszczenia układu dysz masujących nie używać środków nieprzystosowanych do tego typu urządzeń. Dotyczy to szczególnie żrących preparatów, które mogłyby wyrządzić szkody.  

 

Co jaki czas należy czyścić wanny z funkcją hydromasażu? 

Producenci zalecają, aby wannę z funkcją hydromasażu regularnie dezynfekować, co najmniej raz na dwa miesiące. Jest to niezbędne minimum, ponieważ zanieczyszczenia nagromadzone w układzie po jakimś czasie mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli wanny z hydromasażem używane są znacznie częściej, należy poddawać je procesowi dezynfekcji co 5 – 7 kąpieli. W przypadku łazienek, gdzie są zainstalowane tylko modele z dyszami masującymi i są one używane na co dzień, cały proces czyszczenia warto przeprowadzać po każdym użyciu. Jest to dość uciążliwe, ale od tego zależy zdrowie użytkowników. 

Modele z automatyczną funkcją czyszczenia 

Poszukując opinii na temat dobrych wanien z hydromasażem, można napotkać zdania użytkowników, którzy obecnie zdecydowaliby się na modele z funkcją automatycznego czyszczenia dysz. Regularna dezynfekcja wanien i systemu masażu jest uciążliwa i dość czasochłonna. Raz na 2 miesiące warto wyczyścić każdą dyszę szczoteczką do mycia zębów tak, aby usunąć z niej osad nagromadzony podczas regularnego użytkowania. Czyszczenie zgodnie z instrukcją w niektórych przypadkach może okazać się niewystarczające. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie kosmetyki stosuje się do kąpieli oraz jaka jest twardość wody w sieci, do której dom czy mieszkanie jest podłączone. Koszt płynu dezynfekującego wynosi około 30 – 45 zł za butelkę 0,5 litra. Taka pojemność wystarcza jedynie na kilka zastosowań, dlatego warto przemyśleć decyzję o zakupie modelu z automatyczną funkcją czyszczenia. Na rynku jest dużo ciekawych ofert. Dobre wanny z hydromasażem, opcją podgrzewania wody, oświetleniem, osuszaniem instalacji (orurowania) oraz programem do automatycznej dezynfekcji są w coraz bardziej przystępnych cenach.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments