Korzyści z używania jacuzzi

Ostatnio aktualizowane: 24.11.20

 

Jacuzzi to niewielka wanna lub basen z hydromasażem, dzięki któremu możemy połączyć przyjemność, relaks i profilaktykę zdrowotną. Urządzenie ma dysze wypuszczające sprężone powietrze oraz konstrukcję do ogrzewania i filtrowania wody, dzięki którym możemy czerpać przyjemność z tak zwanych biczów wodnych. Poza wyciszeniem i poprawą nastroju urządzenie korzystnie wpływa na nasz wygląd i zdrowie. Dalsza lektura artykułu pozwoli Ci poznać korzyści z używania jacuzzi. 

 

Historia powstania jacuzzi

Przed poznaniem najważniejszych zalet płynących z hydromasażu warto zapoznać się z historią tego zabiegu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już starożytni Rzymianie korzystali i czerpali przyjemność z kąpieli w ciepłej wodzie. Nieco później połączono wodę z tlenem i już na początku XX wieku ludzie poznali pierwowzór dzisiejszej wanny z hydromasażem. Pierwsze jacuzzi było wyposażone w system dysz, który co prawda nie wtłaczał powietrza, lecz wyrzucał wodę pod wysokim ciśnieniem. Woda mogła być zimna lub ciepła, w zależności od potrzeb i preferencji. Dziś unowocześniono ten system i przez dysze przechodzi powietrze pod ciśnieniem, które wytwarza bąbelki masujące nasze ciało. Hydromasaż może odbywać się zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie, jednak największe korzyści dostrzeżemy wtedy, gdy woda jest ogrzana. 

Zalety zdrowotne 

Dużą zaletą hydromasażu jest korzystny wpływ na nasze zdrowie. Najbardziej doceniają go osoby, które zmagają się z problemami układu kostnego, w tym w szczególności z bólami kręgosłupa. Relaksujący masaż dla osoby, która pracuje wiele godzin w pozycji stojącej lub siedzącej, może być bardzo przyjemny. Dodatkowo wzmacnia układ kostny i sprawia, że jest on bardziej elastyczny. Gorące bicze wodne pozytywnie wpływają również na nasze krążenie oraz regulują pracę serca, a także sprawiają, że czujemy się wypoczęci. 

Lekarze polecają hydromasaż również przy leczeniu rwy kulszowej, artretyzmu i osteoporozy. Z biczów wodnych mogą korzystać także kobiety w ciąży, które cierpią na ból pleców i nóg. Wizyta w jacuzzi pomaga także sportowcom, którzy chcą wyleczyć kontuzje sportowe, uszkodzenia mięśni, więzadeł oraz pozbyć się bólu dolnych partii pleców. 

Dużą zaletą takiej formy relaksu jest to, że mogą z niej korzystać kobiety i mężczyźni w każdym wieku. Jednym z przeciwwskazań mogą być pojawiające się duszności, nasilające się od gorącej wody. Również osoby cierpiące na cukrzycę i schorzenia układu krążenia powinny skonsultować się z lekarzem przed masażem wodnym. Pamiętajmy, że kąpiel w jacuzzi nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, gdyż działa wtedy niekorzystnie na nasz układ krwionośny i pozostawia skórę suchą. 

 

Hydromasaż jako recepta na piękno

Z hydromasażu często korzystają kobiety, gdyż zabieg ma bardzo duży wpływ na ich wygląd i kondycję cery. Delikatny masaż bąbelkami powietrza i ciepła woda koją zmęczoną skórę. Cera się odmładza i regeneruje, a pory skórne się otwierają i oczyszczają. 

Dużą zaletą hydromasażu jest również fakt, że bicze wodne mogą przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak za sprawą lepszego ukrwienia naszej skóry, a dodatkowym efektem jest pozbycie się tak zwanej skórki pomarańczowej, czyli cellulitu i zapobieganie jego ponownemu powstawaniu. 

 

Kąpiel w jacuzzi jako forma relaksu

Główną zaletą hydromasażu jest to, że stanowi on doskonałą formę relaksu i sposób na stres i zmęczenie. Kilka minut w wannie z biczami wodnymi sprawia, że się odprężamy po ciężkim dniu pracy. Tego typu kąpiel rozluźnia nasze mięśnie, likwiduje zmęczenie i uwalnia od napięcia. Poprawia również nasz nastrój i zapewnia spokojny sen. Kąpiel w jacuzzi dodaje nam również energii, dzięki czemu zachowujemy dobrą kondycję na dłużej.

Hydromasaż dla każdego

Korzystanie z jacuzzi jest dobrą rozrywką dla każdego bez względu na wiek. Kąpiel w ciepłej wodzie z bąbelkami to świetna zabawa dla dzieci. Z jacuzzi chętnie korzystają również zakochane pary, gdyż jest to dla nich okazja do intymnego i romantycznego spotkania. Dla starszych lub schorowanych osób hydromasaż to skuteczny sposób na wyleczenie wielu schorzeń i chorób. Także całe rodziny często biorą wspólną kąpiel z masażem umacniając w ten sposób rodzinne zażyłości i się relaksując. 

Do niedawna kąpiel w jacuzzi była dostępna głównie w sanatorium lub ośrodku rehabilitacyjnym. Dziś z hydromasażu można skorzystać w aquaparku, na basenie czy w salonie odnowy biologicznej. Obecnie bez problemu można również nabyć wannę z hydromasażem do swojej łazienki lub basen ogrodowy z jacuzzi, z którego chętnie skorzystamy latem i który urozmaici każdą rodzinna uroczystość.

Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko do hydromasażu, które montuje się w basenie. Dzięki pozycji leżącej nie musimy się skupiać na utrzymaniu wygodnej pozycji w wodzie, lecz możemy w pełni korzystać z relaksujących właściwości masażu. Łóżko ma zamontowane od spodu dysze, które wypuszczają wodę zmieszaną z powietrzem i masują nasze plecy, lędźwie i nogi. Za sprawą odpowiedniej budowy i właściwego rozlokowania otworów powietrznych bicze wodne docierają do kluczowych części naszego ciała.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments