Kominki wolnostojące ranking

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Gdy szukasz dobrego kominka wolnostojącego, w dodatku w przystępnej cenie, zdaj się na opinie fachowców i zadowolonych klientów. Według nich takim kominkiem jest piec wolnostojący Kratki Koza K7. Korpus tego modelu jest wykonany z żeliwa o grubości 8 mm, a drzwi są wyposażone w żaroodporną ceramikę wytrzymującą temperaturę do 800 stopni Celsjusza. Piec ten oferuje sprawność na poziomie 71% i ma 5 kW mocy nominalnej oraz jest przystosowany do paliw, takich jak sezonowane drewno liściaste, a także brykiet węgla brunatnego. Kratki Koza K7 ma zdolność ogrzania powierzchni od 50 do 80 m². Wylot spalin może być umiejscowiony dwojako, z tyłu albo u góry. A drzwiczki paleniska otwierają się w lewą stronę. Wnętrze paleniska pozwala na umieszczenie w nim polan o długości 30 cm. Popiół wybiera się za pomocą specjalnej, wysuwanej szuflady. Gdybyś jednak szukał modelu ze stalowym korpusem, zwróć uwagę na piecyk Kratki THOR 8. Daje on możliwość regulacji mocy grzewczej w zakresie od 5,5 kW do 10 kW. Kominek jest wytrzymały, łatwy w obsłudze, a ponadto elegancki. Duże przeszklenia w drzwiach pozwalają na obserwowanie ognia, co może być relaksujące. Zachęcamy Cię też do zapoznania się z opisami innych, wyróżnionych kominków.

Najlepsze kominki wolnostojące w 2023 roku

 

Gdy już zapoznałeś się z parametrami, jakie musisz dopasować do swojego wnętrza, czas na wybór konkretnego modelu. Poniżej przedstawiamy kilka czołowych kominków wolnostojących, każdy z nich o różnej cenie i designie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kominek wolnostojący zrobiono z odlewanego żeliwa. Jest to materiał wykazujący dużą odporność na działanie wysokich temperatur. Gwarantuje to bezpieczeństwo i długi czas użytkowania Kratki Koza K7. Model stosunkowo szybko się nagrzewa, dlatego jest wydajny i okazuje się niezastąpiony w zimie.

Wady

Drzwiczki są przeszklone, dlatego czyszczenie kominka może okazać się skomplikowane. Na szybie szybko pojawiają się zabrudzenia, które często bardzo trudno usunąć. Z tego względu bardzo ważne jest regularne czyszczenie produktu.

Podsumowanie

Model wyposażono w praktyczny pojemnik na popiół. Gromadzą się w nim pozostałości po spalonym drewnie, które następnie można łatwo usunąć. Kominek jest wsparty na 4 dobrze wyprofilowanych i solidnych nóżkach.

Drugi wybór

Zalety

Model wygląda bardzo efektownie, więc bez wątpienia zwróci uwagę odwiedzających nas gości i będzie pełnił funkcję ciekawej ozdoby w naszym domu. Szczelna komora spalania to gwarancja odpowiedniej efektywności. Wykorzystana do produkcji wysokogatunkowa stal nierdzewna nie jest podatna na uszkodzenia.

Wady

Kominek zajmuje stosunkowo dużo miejsca, więc może występować problem z jego ustawieniem w małym pomieszczeniu. Pewna grupa konsumentów twierdzi, że model pasuje tylko do nowoczesnych wnętrz.

Podsumowanie

Produkt wykonano z dobrej jakości materiałów. Żaroodporna ceramika wytrzymuje temperaturę nawet do 800 st. C. Rączkę zrobiono z nienagrzewającego się materiału. W modelu zastosowano system czystej szyby. W efekcie pielęgnacja kominka zajmuje mniej czasu.

Rozważ też

Zalety

Kratki WK440 przypomina wyglądem piec kaflowy (styl retro), więc stanowi ciekawe uzupełnienie wnętrza. Łączenia poszczególnych elementów wykonano z zachowaniem maksymalnej precyzji. W efekcie użytkowanie kominka jest bezpieczne, a rozpalenie ognia proste.

Wady

Jeśli wybierzemy model w jasnej kolorystyce, musimy mieć na uwadze, że wszystkie zabrudzenia, które pojawią się na kafelkach będą bardzo widoczne. Konieczne będzie częste czyszczenie kominka, co dla wielu osób może okazać się zbyt czasochłonne.

Podsumowanie

Do wykonania Kratki WK440 wykorzystano dobrej jakości kafelki i stal. Podstawa została dobrze wyważona. Model wyposażono w drzwiczki z szybą, przez które widać płomienie. Produkt jest odporny na działanie wysokiej temperatury (nawet do 800 st. C).

 

Nasze zalecenia

 

Kratki Koza K7

 

Kratki Koza K7, to piec wolnostojący odlany z żeliwa, wyposażony w ruszt lewy i prawy, wylot spalin i futrynę z drzwiczkami otwieranymi w lewą stronę. W wyposażeniu znajdziemy również nogę, płotek, osłonę tylną i boczną, a także deflektor wydłużający drogę spalin, co wpływa na podwyższenie wydajności cieplnej. Wymiary pieca to szerokość 536 mm, wysokość 557 mm, i głębokość 413 mm, natomiast jego waga wynosi 79 kg.

Model ten można podłączyć do wylotu spalin zarówno od góry, jak i z tyłu, a średnica wylotu spalin wynosi 130 mm. Producent podaje, że piec ma 5 kW mocy grzewczej i pozwala na ogrzanie pomieszczenia 50 – 80 m². Regulacja odpływu powietrza do paleniska odbywa się przez drzwiczki popielnika. A popiół zbiera się w specjalnym pojemniku, który służy również do jego wynoszenia.

Paliwo, jakie powinno być tu wykorzystywane to sezonowane gatunki drewna, takie jak dąb, grab, jesion, buk, względnie może być również stosowany brykiet węgla brunatnego. Według użytkowników jest to dobry i tani kominek wolnostojący, jest on również zgrabny, nieduży i solidny.

Model Kratki Koza K7 jest wykonany z żeliwa. To dobry kominek wolnostojący do 1200 zł o wymiarach: 53,6 cm x 55,7 cm x 41,3 cm. Waży on 79 kg.

 

Zalety

Łatwe usuwanie popiołu: Wnętrze piecyka można z łatwością utrzymać w czystości. Popiół gromadzi się w wysuwanej szufladzie, jej opróżnianie nie jest kłopotliwe.

Możliwość stosowania brykietu : Zalecane paliwo do kominka to drewno, takie jak dąb, buk czy jesion. W razie konieczności możemy też użyć brykietu węgla brunatnego.

Nowoczesny design: Piecyk wygląda nowocześnie i ma kompaktowe wymiary. Z pewnością będzie oryginalną ozdobą salonu, jadalni czy innego pomieszczenia.

Duża moc grzewcza: Model daje możliwość regulacji mocy grzewczej w zakresie od 3 kW do 8 kW. Nadaje się on do ogrzewania pomieszczeń o powierzchni nawet do 80 m2.

Deflektor: Kominek wyposażono w deflektor. Wydłuża on drogę spalin, a tym samym pozwala na dopalenie resztek drewna.

 

Wady

Wolno się nagrzewa: Z uwagi na materiał wykonania, piecyk stosunkowo wolno się nagrzewa, co może przeszkadzać w chłodniejsze dni.

 

 

 

 

Kratki THOR 8

 

Chcielibyśmy przedstawić piecyk Kratki THOR 8 o mocy grzewczej obejmującej zakres od 5,5 kW do 10 kW. Kominek pozwala na szybkie i efektywne ogrzewanie wnętrza, jego sprawność to 83%. Materiałem wykonania prezentowanego modelu jest solidna stal, niepodatna na uszkodzenia mechaniczne, działanie wysokiej temperatury czy innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Kominek ma wymiary: wysokość – 130,8 cm, szerokość – 45,2 cm oraz głębokość – 45,2 cm. Waży on 160 kg. Zalecane paliwo to sezonowane drewno liściaste, długość polan nie powinna przekraczać 30 cm. To, co wyróżnia model to duże, przeszklone drzwi, przez które można obserwować ogień. Szyba jest odporna na działanie temperatury do 800 st. C.

Posiadacze piecyka chwalą go nie tylko za wytrzymałość, ale i elegancki wygląd. Dla wielu z nich istotne jest to, że model został wyposażony w system czystej szyby, w efekcie czego nie osiada na niej trudny do usunięcia osad. Co więcej, kominek nie emituje zbyt dużo dwutlenku węgla i pozwala na bardziej ekologiczne spalanie.

Piecyk Kratki THOR 8 ma wymiary: 130,8 cm x 45,2 cm x 45,2 cm. Jego obudowa została wykonana ze stali.

 

Zalety

Długo utrzymuje ciepło: Komora spalania została wyłożona Acumotte, czyli materiałem kumulującym ciepło. To sprawia, że piecyk nie wychładza się zbyt szybko po wygaszeniu ognia w palenisku.

System czystej szyby: Utrzymanie szyby w drzwiach w czystości nie jest trudne za sprawą powietrznej kurtyny. Powietrze jest dostarczane bezpośrednio na nią poprzez system niewielkich kanałów, co zapobiega powstawaniu sadzy.

Wytrzymałość: Zamontowana w drzwiach szyba jest odporna na działanie wysokiej temperatury, do 800 st. C. Równie solidny jest korpus i front piecyka.

Wysoka sprawność: Sprawność kominka to 83%. Jest on przystosowany do ogrzewania wnętrz o dużym metrażu. Piecyk umożliwia regulację mocy grzewczej w zakresie od 5,5 kW do 10 kW.

 

Wady

Kłopotliwy montaż: Samodzielne zamontowanie kominka może być bardzo trudne. To stosunkowo ciężki model, warto poprosić o pomoc domowników lub zwrócić się do fachowca.

 

 

 

 

Euro-Kom Vision WT

 

Euro-Kom Vision WT to piec kominkowy wolnostojący wyposażony w płaszcz wodny marki Eurokom, który legitymuje się certyfikatem ISO 9001. Dzięki zastosowaniu w tym urządzeniu płaszcza wodnego, można je użyć do ogrzania kilku pomieszczeń. Płaszcz wodny umieszczony w piecu podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania, zatem kominek ten działa wówczas również, jako piec centralnego ogrzewania.

Model ten z powodzeniem może zastąpić zwykły piec centralnego ogrzewania, a dodatkowo stanowi atrakcyjne wyposażenie salonu. Piec montowany jest w narożniku pomieszczenia. Ogrzewanie centralnego ogrzewania nie wymaga instalowania dodatkowych pomp, a użytkowanie tego modelu zapewnia zmniejszenie wydatków na ogrzewanie w sezonie grzewczym.

Piec ma moc ogrzewania powietrznego 4 kW, a płaszcza wodnego 5 kW. Palenisko jest tu wyłożone cegłą szamotową, co pozwala na dłuższe utrzymanie ciepła w piecu. Wymiary zewnętrzne to wysokość 1210 mm, szerokość 520 mm, głębokość 480 mm. Według klientów piec spisuje się rewelacyjne, jest wytrzymały i funkcjonalny. Użytkownikom podoba się pojemna półka nad paleniskiem, która umożliwia podgrzanie posiłków.

Kominek Kratki WK440 ma obudowę wykonaną z kafli. Wewnętrzne elementy konstrukcyjne są ze stali. Wymiary modelu to: 65 cm x 74,8 cm x 37,4 cm, jego waga wynosi 130 kg.

 

Zalety

Ciekawy wygląd: Piecyk pasuje do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym. Retro design sprawia, że model jest oryginalną dekoracją wnętrza. Dzięki niemu pomieszczenie staje się bardziej przytulne, zwłaszcza po rozpaleniu ognia w palenisku.

Regulacja płomienia: Kominek daje możliwość samodzielnej regulacji płomienia, a tym samym efektywności ogrzewania pomieszczenia. Do tego służy specjalna przesuwka umieszczona w popielniku, którą łatwo się obsługuje.

Kompaktowe wymiary: Nie jest to bardzo duży piecyk, dlatego można go ustawić w pokoju o niewielkim metrażu. Kominek nie ograniczy wolnej przestrzeni we wnętrzu i nie powinien przeszkadzać domownikom. Pasuje on do salonu, jadalni, a także sypialni.

 

Wady

Nieprzystosowany do rekuperacji: Niektórym kupującym nie odpowiada to, że model nie jest przystosowany do rekuperacji. Test kominków wolnostojących udowodnił, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić więcej energii cieplnej, a dodatkowo oczyszcza powietrze z krążących zanieczyszczeń.

 

 

 

 

La Nordica FLY IDRO DSA BIN

 

Najdroższy w naszym zestawieniu kominek wolnostojący to La Nordica FLY IDRO DSA BIN. Aby stać się jego posiadaczem trzeba przygotować się na wydatek 12 tysięcy złotych. Model ten jest wyposażony w płaszcz wodny Fly Idro D.S.A o pojemności 20 litrów i świetnie nadaje się do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń.

Płaszcz wodny współpracuje z układem zamkniętym o max ciśnieniu roboczym 3 bary. Piec ten ma moc nominalną 15,4 kW i sprawność na poziomie 82,7%. Producent podaje, że zużycie drewna wynosi 4,3 kg na godzinę, a optymalna temperatura pracy pieca to 70 – 75 stopni Celsjusza. Długość polan, jakie mieści żeliwne palenisko wynosi 30 cm. Wymiary paleniska to 320 x 590 x 350 mm. Popielnik ma możliwość wysuwania i wyjęcia do opróżnienia zawartości. Palenisko zostało wyposażone w system czystej szyby, czyli specjalnego nadmuchu powietrza zapobiegającego osadzaniu się sadzy.

Waga całego pieca wynosi 252 kg. Opinie o kominkach wolnostojących La Nordica FLY IDRO DSA BIN mówią, że produkt ten odznacza się wysoką jakością wykonania ze szczególną dbałością o detale. Jest on również cichy w obsłudze i szybko nagrzewa powietrze, a także odznacza się wysoką sprawnością.

La Nordica FLY IDRO DSA BIN to piecyk ważący 252 kg. Komora spalania ma wymiary: 32 cm x 59 cm x 35 cm. Do produkcji kominka wykorzystano takie materiały, jak żeliwo, stal i szamot.

 

Zalety

Płaszcz wodny: Ponieważ model został wyposażony w płaszcz wodny, daje możliwość ogrzania całego domu czy mieszkania, a także zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Wysuwany popielnik: Usuwanie popiołu nie stanowi problemu, możemy przy tym uniknąć pobrudzenia ubrań. Wszystko za sprawą praktycznego, wysuwanego popielnika.

Efektowny design: Piecyk ma czarno-biały kolor i wygląda efektownie. Pomieszczenie, w którym zamontujemy kominek z pewnością stanie się bardziej eleganckie, a jednocześnie przytulne.

 

Wady

Konieczność opalania drewnem: Model jest przystosowany tylko do palenia drewna. Część osób narzeka, że nie można rozpalić w nim brykietu węgla brunatnego.

Za mała szyba: Obserwowanie płonących w palenisku polan może być utrudnione, gdyż szyba w drzwiach nie jest zbyt duża.

 

 

 

 

Romotop Evora 01

 

Romotop Evora 01 to kominek przystosowany do montażu w domu energooszczędnym. Ma on owalny kształt i nie zajmuje zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu. Wymiary piecyka to: wysokość – 99,6 cm, szerokość – 52,8 cm oraz głębokość – 39,8 cm. Model waży 123 kg. Jego sprawność to 80%.

Piecyk nadaje się do ogrzewania wnętrz o powierzchni od 45 m2 do 120 m2. Moc grzewczą możemy regulować w zakresie od 2 kW do 5,2 kW. Kominek wyposażono w system CDP zapewniający centralne doprowadzanie powietrza z zewnątrz. Zalecane paliwo to drewno, ale w razie potrzeby możemy też wykorzystać brykiet drzewny.

Osoby, które zdecydowały się na zakup opisanego wyżej modelu twierdzą, że jest elegancki i solidny. Na zamontowanej w drzwiczkach szybie nie osadzają się zanieczyszczenia, zapobiega temu kurtyna powietrzna. Piecyk ma praktyczny schowek na drewno umieszczony w dolnej części korpusu. Na uwagę zasługuje też wyjmowany ruszt, który ułatwia usuwanie popiołu z paleniska.

Piecyk Romotop Evora 01 ma wymiary: 99,6 cm x 52,8 cm x 39,8 cm i waży 123 kg. Minimalna moc grzewcza kominka wynosi 2 kW, a maksymalna 5,2 kW

 

Zalety

Zaokrąglona szyba: Zamontowana w drzwiach szyba jest zaokrąglona, co daje możliwość oglądania płonącego ognia pod różnym kątem.

Schowek na drewno: W dolnej części konstrukcji znajduje się niewielki schowek. Możemy w nim schować zapasowe polana, aby w razie potrzeby szybko dołożyć je do paleniska.

 

Wady

Zbyt widoczna rura: Wielu kupujących narzeka, że podłączona do kominka rura doprowadzająca powietrze jest zbyt widoczna. Nie można jej zamaskować, przez co może negatywnie wpływać na wystrój wnętrza.

Za małe palenisko: Według niektórych osób palenisko powinno być nieco większe. Nie można do niego włożyć dużej ilości drewna, co wymaga częstego dokładania polan.

 

 

 

 

Jaki kominek wolnostojący kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Kominek wolnostojący – to współczesna nazwa pieca dawniej zwanego kozą. Nadal z resztą ta nazwa jest wykorzystywana do określenia tego typu pieców, jednak wygląd i elegancja kozy, pieca, czy kominka wolnostojącego uległa zmianie. Obecnie Kominki wolnostojące to eleganckie urządzenia, które spełniają wymogi nie tylko estetyczne, ale też są bezpieczne w użytkowaniu. Jaki więc kominek wolnostojący wybrać? To właśnie jest tematem naszego poradnika. Przedstawimy w nim najważniejsze cechy pieca, a także, jak wybrać najlepszy do swoich potrzeb.

 

 

Gdzie wykorzystamy kominek wolnostojący?

Najważniejszą cechą tego typu pieca jest to, że jest on przenośny. Ponadto piec taki oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, więc po rozpaleniu ognia, ciepło rozprzestrzenia się bardzo szybko. Mobilność kominka sprawia, że nie tylko łatwo go zamontujemy, bo wymagane jest jedynie podłączenie go do przewodu kominowego. Łatwo też można zmienić jego miejsce w domu, podłączając do innego przewodu kominowego, lub wymienimy go model na inny. Zatem jest on wykorzystywany wszędzie tam, gdzie nie ma instalacji grzewczej.

Kominek taki skutecznie zastąpi piec kaflowy, zajmując znacznie mniej miejsca. Doskonale się sprawdzi w domku letniskowym, gdzie zależy nam w przypadku chłodniejszych dni na szybkim uzyskaniu ciepła. Kozę możemy zamontować też w lokalu użytkowym, po uzyskaniu zgody nadzoru budowlanego. Kominek taki nie wymaga też wkładu kominowego wykonanego z materiałów kwasoodpornych.

 

Jaki jest najlepszy kominek wolnostojący – parametry techniczne

Zanim dobierzemy model kominka, dobrze jest się zapoznać z wymaganiami naszego domu. Po pierwsze sprawdzamy średnicę naszego przekroju kominowego, bowiem wylot spalin z pieca nie może przekraczać wymiar średnicy naszego komina.

Drugą bardzo ważną kwestią jest w przypadku, gdy urządzenie ma być jedynym źródłem ciepła, określenie wymaganej mocy grzewczej kominka. Przy założeniu, że mamy dobrą izolację i nasze pomieszczenia mają wysokość 2,5 m, 1 kW mocy pieca pozwoli ogrzać od 10 do 12 m2 naszego mieszkania. Na rynku znajdziemy urządzenia o mocy grzewczej od 3 kW do nawet 17 kW, więc jest w czym wybierać.

Każdy producent kominków wolnostojących w dobrych cenach, ma obowiązek podać sprawność piecza, a także czas spalania. Te parametry powiedzą nam, jakie czekają nas koszty eksploatacji, czyli ile ciepła uzyskamy z konkretnej ilości drewna. Na ogół nowoczesne kominki wolnostojące oferują sprawność w okolicach 70-90%. Natomiast to, jak długo drewno będzie się spalać stanowi o częstotliwości dokładania jego nowej porcji do komory spalania. Najwygodniej jest, gdy wystarczy kominek załadować raz na 7 – 8 godzin. Najwydajniejsze modele potrafią utrzymać żar w palenisku nawet do 15 godzin.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest również wyposażenie pieca w „nocnego strażnika”. Gdy po nocy w naszym kominku nie widać już żaru i trzeba by ogień rozniecać od nowa, „nocny strażnik” spowoduje, że wystarczy dołożyć nową porcję drewna, a rozpali się ono od „nocnego strażnika”.

 

Najlepszy kominek wolnostojący – budowa i wyposażenie

Większość pieców wolnostojących jest wykonana ze stali lub żeliwa. Stalowe kominki, to zwykle nowoczesne konstrukcje, lżejsze od żeliwnych. Mają one cieńsze ścianki, więc ciepło jest oddawane zaraz po rozpaleniu ognia, ale też kończy się zaraz po wygaszeniu. Często takie modele mają na zewnątrz rozmaite okładziny, zwiększające możliwości akumulacyjne pieca, a także bezpieczeństwo dla użytkownika. Żeliwne kominki to na ogół eleganckie i stylowe konstrukcje o raczej tradycyjnej formie. Często mają w swoim wnętrzu cegłę szamotową, która po wygaśnięciu ognia nadal oddaje ciepło.

Na powierzchni zewnętrznej kominków często są również stosowane elementy ozdobne, stylizowane na stare piece, z różnego rodzaju kamieniami typu piaskowiec czy steatyt, po gładką nowoczesną powierzchnię. Zwykle też mamy tu z przodu przeszklone drzwiczki, które powodują, że piec ten przypomina kominek.

Każdy piec, również wolnostojący kominek, jest wyposażony w palenisko, pod którym znajduje się popielnik. Warto się przyjrzeć, jaki system opróżniania popielnika z popiołów oferuje wybrany model. Złe rozwiązanie może spowodować, że urządzenie będzie uciążliwe w użytkowaniu. Najwygodniejsze są modele takie, które oferują pojemnik, który można zamknąć na czas wynoszenia go z mieszkania. Im też większy ten pojemnik, to rzadziej będziemy musieli go opróżniać.

 

 

Na rynku znajdziemy również modele, które nie mają rusztu, ani popielnika, a ogień jest w nich podtrzymywany nie przez żar z piecyka, tylko jest podsycany dostarczanym powietrzem. W takich modelach mamy mniej popiołu, a ogień jest ładny i jasny. Niestety nie ma kominka, którego nie trzeba od czasu do czasu czyścić. Usuwania popiołu w takim modelu bez specjalnego odkurzacza do popiołu nastręcza sporo trudności, gdy chcesz uniknąć brudu.

Nie jest konieczna, ale przydatna, wnęka na drewno. Takie elementy spotykamy w nowoczesnych, większych modelach. Nowością jest też umożliwienie w nich na specjalnej półeczce podgrzania niewielkich potraw.

Do regulacji temperatury, czyli szybkości spalania i emitowania wyższej, bądź niższej temperatury, w tańszych modelach są nadal, jak od wieków, wykorzystywane szybry. Droższe modele są wyposażone w termostat. Takie urządzenie raz zaprogramowane dopasuje proces spalania do zadanych ustawień.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ