Jak pozbyć się mrówek z domu?

Ostatnio aktualizowane: 06.12.24

 

Bez względu na to, jak dobrze zabezpieczone są nasze domy, prędzej czy później mogą pojawić się w nich niechciani goście w postaci insektów. O ile obecność wpadających przez niezabezpieczone moskitierami okna owadów, takich jak komary czy muchy nikogo nie dziwi, a pozbycie się ich jest stosunkowo proste, o tyle mrówki w domu są szczególnie kłopotliwymi, nieproszonymi gośćmi. Odpowiedzi na pytanie jak zwalczyć mrówki w domu zarówno domowymi, jak i bardziej profesjonalnymi metodami oraz co jest dobre na mrówki, proponujemy poszukać poniżej.

 

Skąd się biorą mrówki w domu?

Odkrywając w domu nieproszonych gości w postaci mrówek, natychmiast zaczynamy się zastanawiać, skąd właściwie się wzięły i po co wprowadziły się do naszego mieszkania. Mrówka jest niewielkim stworzeniem i z łatwością przeciśnie się przez nawet niewielką szparę w drzwiach czy nieszczelność w oknie, a zjawia się w naszym domu w poszukiwaniu pożywienia. Dlatego miejsca, w jakich najczęściej możemy ją spotkać to sąsiedztwo kosza na śmieci, blaty i stoły kuchenne (zwłaszcza te, na których znaleźć można okruszki albo plamy po napojach, miodach, dżemach czy sosach). Dlatego bardzo ważne jest – zarówno jeśli nie chcemy w domu tych nieproszonych gości, jak i jesteśmy na etapie zwalczania ich i zależy nam, aby jak najszybciej się ich pozbyć – systematyczne i dokładne porządkowanie domu, a zwłaszcza kuchni, czyli wycieranie stołów, sprzątanie okruszków i zabezpieczenie kosza na śmieci.

 

Krok pierwszy – rozpoznanie wroga

Aby skutecznie walczyć z nieproszonymi gośćmi, warto najpierw rozpoznać, z jakim gatunkiem mrówek mamy do czynienia. Podobnie jak w przypadku pająków rozróżniamy krzyżaki, nasoszniki czy kątniki oraz jesteśmy w stanie odróżnić wizualnie kilka różnych gatunków much, tak samo mrówki mają swoje własne nazwy i cechy charakterystyczne, a określenie, z jakimi dokładnie walczymy, na pewno ułatwi nam wybór najskuteczniejszych metod czy środków chemicznych. Najpopularniejsze gatunki mrówek w Polsce to faraonki, gmachówki, hurtnice, rudnice i amazonki. Faraonki można spotkać najczęściej, jednak nie powinniśmy zakładać, że to właśnie one, a nie na przykład  mrówki hurtnice mamy w domu i warto podjąć wysiłek ich zidentyfikowania na podstawie ich charakterystycznych cech. Jeśli widzimy małe mrówki w domu, których długość wynosi od 2 do 5 mm, a korpusy są barwy żółtej lub brązowej, mamy do czynienia z faraonkami. Są one kłopotliwe przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy to kilka królowych w gnieździe, przez co ilość znoszonych jaj i prędkość ich rozmnażania są naprawdę duże, a drugi to zdolność wędrowania kanałami, co zwiększa ich możliwość przemieszczania się między pomieszczeniami i piętrami. Nieco mniej popularną, ale mającą zdecydowanie większe rozmiary mrówką jest gmachówka. Ma ona pancerz o długości od 5 do 16 milimetrów i ma czerwonobrunatny kolor.

Najchętniej zamieszkuje ona drzewa, jednak w letnim sezonie, wiedziona instynktem czy słodkim aromatem owoców, może znaleźć się w naszym domu. Bardziej domowym gatunkiem są hurtnice, których pancerze osiągają rozmiary od 4 do 9 milimetrów i mają brunatny kolor, chociaż równie chętnie zamieszkują także ogrody. Co ciekawe, jeśli mamy latające mrówki w domu, to z całą pewnością są to hurtnice i to nie byle jakie. W skrzydła wyposażone są bowiem samce oraz te samice, które wyrosną na królowe gniazd. Dwa pozostałe gatunki – rudnice oraz znane z podejmowanych walk z innymi owadami amazonki to gatunki żyjące w lasach i w otoczeniu przyrody, chociaż także zdarza się im zbłądzić do naszych domostw. 

 

Krok drugi – namierzenie kryjówek

Równie ważne, co określenie gatunku jest namierzenie kryjówek naszych nieproszonych gości. Tylko w ten sposób skutecznie pozbędziemy się insektów razem z ich gniazdami, w których składane są jaja i z których – jeśli ich nie zlikwidujemy – będą wyłaniać się nowe owady. Najczęściej swoje gniazda zakładają pod podłogami, różnego rodzaju panelami czy boazeriami ściennymi lub w miejscach prowadzenia sieci (w pobliżu źródeł wody, puszek na kable etc.). Może okazać się, że ich namierzenie będzie bardzo trudne, ponieważ owady te mają tendencję do kamuflowania swoich gniazd. Należy wtedy obserwować poruszające się mrówki i sprawdzić, dokąd zmierzają. Może także okazać się, że ich gniazdo zlokalizowane jest na zewnątrz i wchodzą do domu wyłącznie po pożywienie przez szpary w drzwiach czy uchylone okna. Wtedy powinniśmy raczej szukać odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się mrówek w ogrodzie. Pocieszające jest to, że w przypadku insektów w ogrodzie łatwiej o skuteczny środek na mrówki, ponieważ – ze względu na to, że nie będzie stosowany w zamkniętych pomieszczeniach i jest mniejsze ryzyko kontaktu z żywnością czy przedmiotami codziennego użytku – może zawierać substancje mocniejsze i o większych stężeniach.

 

Domowe sposoby na mrówki w domu

Wiele osób nie chce bądź nie może stosować chemicznych środków owadobójczych i sięga po naturalne sposoby na mrówki w domu. Powody są różne, od wszelkiego rodzaju alergii po obecność w domu dzieci czy zwierząt, które mogłyby przypadkowo spożyć środek i się zatruć. Na szczęście, zanim wymyślono gotowe preparaty na mrówki, ludzie latami ratowali się octem, sokiem z cytryny czy drożdżami. Ze względu na to, że mrówkom nie odpowiadają kwaśne smaki i zapachy, powszechnie stosowanymi środkami są kwas cytrynowy i ocet. Na mrówki w domu działają rewelacyjnie – wystarczy tylko rozcieńczyć je wodą (w proporcji około 1:1) i tak przygotowany roztwór należy przelać do butelki z atomizerem, po czym pryskać obficie w miejscach przemarszu mrówek. Wadą tej metody jest jej niska trwałość, dlatego, aby zauważyć rezultaty, trzeba pamiętać o systematyczności i powtarzać ją codziennie. Do przygotowania mikstury na mrówki można wykorzystać także zwykły, czarny pieprz. Jednak bardzo ważne jest, aby jego zapach był intensywny, dlatego najlepiej wykorzystać albo już zmielony ze świeżo otwartego opakowania, albo prosto z młynka – w tym wypadku jednak należy pamiętać, aby zmielić go najdrobniej, jak się tylko da.

Do szklanki wody dodajemy pięć łyżeczek pieprzu i mieszamy. Podobnie jak w przypadku roztworu z sokiem z cytryny, mieszaninę przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Co ważne, drobne cząsteczki pieprzu mają tendencję do opadania na dno (zarówno szklanki, jak i butelki), dlatego należy pamiętać i od czasu do czasu nią wstrząsnąć. Ciekawy i bezpieczny preparat na mrówki w domu możemy przygotować także na bazie czosnku. Jego specyficzny, ostry zapach skutecznie odstrasza te insekty, dlatego przygotowanie odpowiedniego płynu pomoże skutecznie rozwiązać problem mrówek. Trzeba obrać i rozgnieść kilka ząbków czosnku i zalać je wodą, najlepiej w słoiku, ponieważ miksturę trzeba następnie szczelnie zamknąć i odstawić na co najmniej dobę. Po tym czasie przelewamy wodę z czosnkiem do garnka i gotujemy przez około 15 minut na małym ogniu. Po wystudzeniu roztworu – podobnie jak w przypadku mieszaniny wody i soku z cytryny – przelewamy do butelki z atomizerem i rozpylamy w miejscach, gdzie widzimy przemieszczające się mrówki. Jeśli nie jesteśmy entuzjastami zapachu czosnku w mieszkaniu, być może lepszą alternatywą będzie aromat cytrusów. Skórka pomarańczowa to coś, czego nie lubią mrówki i co z powodzeniem można wykorzystać do ich unicestwienia. Co ważne, olejki eteryczne i inne substancje zawarte w pomarańczowej skórce są dla nich toksyczne i silnie trujące, przez co nie odstraszamy mrówek, a faktycznie się ich pozbywamy, zatruwając całe gniazdo. Metoda jest banalna – skórkę pomarańczową wystarczy drobno pokroić albo zetrzeć na tarce i rozsypać na trasie przemarszu mrówek, a owady same zaniosą ją do mrowiska. Równie chętnie i skutecznie stosowana jest soda oczyszczona na mrówki, którą także wystarczy tylko rozsypać. Kolejny działający na podobnej zasadzie, domowy sposób na mrówki w domu to rozsypanie surowych ziaren ryżu w miejscach, gdzie widujemy mrówki. Podobnie, jak każdy inny produkt mogący stanowić dla mrówek pożywienie, zaniosą go one do mrowiska, gdzie – pod wpływem sprzyjających warunków, takich jak temperatura czy ciemność – zacznie on fermentować.

Pleśń jest dla mrówek toksyczna, więc znajdujący się w mrowisku ryż – podobnie jak skórka pomarańczowa – jest w stanie skutecznie unicestwić całe gniazdo. Równie skutecznym, jednak zdecydowanie mniej apetycznym dla mrówek produktem są drożdże. Podobnie, jak pleśń z ryżu, są w stanie szybko i skutecznie zlikwidować całe gniazdo, jednak w przypadku drożdży mrówki wyczuwają zagrożenie i nie zaniosą ich tak chętnie do gniazda. Trzeba zatem mrówki nieco oszukać i przekupić słodkim smakiem, częstując je mieszanką drożdży, cukru i wody w proporcji 1:1:10, czyli na każdy gram drożdży będzie przypadać tyle samo cukru i dziesięć razy więcej wody. Przykładowo, stugramową kostkę drożdży mieszamy ze 100 gramami cukru i litrem wody. Mieszankę odstawiamy na godzinę, aby drożdże zaczęły pracować pod wpływem cukru, po czym rozlewamy do małych naczyń i rozkładamy w mieszkaniu na trasie przemarszu mrówek. Jeśli mrowisko zlokalizowane jest na zewnątrz i nie chcemy, aby mrówki wchodziły do mieszkania, możemy spróbować odstraszyć je produktami o silnym aromacie, jak na przykład cynamon, sól czy liście pomidorów. Mechanizm działania tych substancji jest bardzo prosty – owady porozumiewają się między innymi za pomocą zapachów, a ostre aromaty dezorientują je i zaburzają komunikację między sobą, dlatego też mrówki nie wejdą nam do mieszkania.

Chemiczne środki na mrówki w domu

Jeśli nie wierzymy w domowe metody, bądź nie mamy czasu ani nie jesteśmy wystarczająco systematyczni, aby podejmować próbę radzenia sobie z mrówkami w ten sposób, odpowiedź na pytanie, czym wytępić mrówki jest jedna – gotowymi środkami, które możemy nabyć, chociażby w sklepach ogrodniczych. Jeśli nie wiemy, co zastosować na mrówki w domu, najlepiej zapytać specjalistę w sklepie. Chociaż wszystkie środki opisane są jako na mrówki, różne substancje mogą odmiennie działać na poszczególne gatunki i przykładowo fenomenalny środek na mrówki ze skrzydłami w domu może nie mieć takiej skuteczności w zwalczaniu faraonek. Zanim sięgniemy po coś na mrówki, wskazane jest także zasięgnięcie informacji, jakie środki są dostępne i w jaki sposób z nich korzystać, aby ocenić możliwość zastosowania ich w swojej sytuacji. Dobrym przykładem są tu popularne proszki, które nie powinny być stosowane, jeśli mamy zwierzęta domowe lub małe dzieci, które mogą spożyć leżące na podłodze granulki. Bardzo skuteczną i działającą natychmiast grupą produktów na mrówki są spraye. Rozpyla się je bezpośrednio na owady, które nie przeżywają kontaktu ze środkami zawartymi w aerozolu. Spraye nadają się do zwalczania pojedynczych mrówek, ale odpowiednio przygotowana pułapka na mrówki w domu w połączeniu ze sprayem pomoże nam skutecznie pozbyć się większej grupy za jednym psiknięciem.

Podstawową funkcją pułapki na mrówki jest wywabienie jak największej ilości mrówek z gniazda, a zatem wystarczy je przyciągnąć ich ulubionym pożywieniem – mogą to być słodkie owoce, lepkie, słodkie sosy czy smażone produkty. Warto przed poobserwować swoich niechcianych współlokatorów, jakie resztki zabierają najczęściej, aby przy konstruowaniu pułapki, jak najlepiej trafić w ich gust. Miejsce, w którym ustawimy pułapkę, powinno być łatwo dostępne dla mrówek i koniecznie na trasie ich wędrówki, a zarazem łatwe do posprzątania i oddalone od produktów spożywczych czy rzecz codziennego użytku. Po pozostawieniu smakołyków w wybranym miejscu wystarczy poczekać, aż zwabione przynętą mrówki przyjdą na ucztę i użyć preparatu. Alternatywą dla sprayu może być oprysk. Różni się tym, że płyn musimy przygotować samodzielnie (najczęściej polega to na rozcieńczeniu stężonego środka wodą), a aplikacja odbywa się za pomocą specjalnego opryskiwacza. Zaletą tej metody jest jej prostota i niska cena, ale nie powinna być używana na mrówki w kuchni, ponieważ ten typ preparatów nie powinien wchodzić w kontakt z artykułami spożywczymi ani naczyniami. Kolejną grupą jest proszek na mrówki, którego mechanizm działania jest podobny do sody czy pomarańczowej skórki. Proszek należy rozsypać w różnych miejscach i poczekać, aż mrówki zaniosą go do swojego mrowiska. Podobnie działają także dostępne trutki w formie np. żelu.

Dezynsekcja, czyli jak najskuteczniej zlikwidować mrówki w domu

Jeśli skończyły nam się już pomysły, jak odstraszyć mrówki w domu, a problem nadal istnieje, warto rozważyć dezynsekcję gdyż specjaliści będą wiedzieć, jak wytępić mrówki, szybko i skutecznie. Wyspecjalizowane zespoły, które za około kilkaset złotych – w zależności od metrażu mieszkania, skali problemu, zastosowanej metody i innych czynników – pozbędą się problemu mrówek (a jeśli trzeba to także innych owadów) raz na długi czas. Firmy zajmujące się dezynsekcją powinny dawać, co najmniej trzymiesięczną gwarancję na swoje usługi, jednak musimy pamiętać, że skuteczność zabiegu zależeć będzie nie tylko od sposobu jego przeprowadzenia, ale także od tego, jak będziemy wywiązywać się z zaleceń udzielonych przez ekipę dezynsekcyjną. Jeśli myślimy o dezynsekcji, ale obawiamy się, że metoda ta może okazać się szkodliwa dla nas, warto porozmawiać na ten temat z usługodawcą. Współcześnie stosowane środki nie są już tak agresywne i szkodliwe, jak niegdyś, poza tym wiele firm oferuje zupełnie bezpieczne pozbywanie się insektów za pomocą specjalnych lamp czy suchego lodu, co jest absolutnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ