Jak oszczędzać wodę? 

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Oszczędzanie wody to nawyk, który dorosły człowiek powinien wpajać swojemu dziecku. Każda kropla kapiąca z zepsutego kranu czy mycie zębów przy odkręconym strumieniu mogą spowodować poważne straty dla Ziemi, co w przyszłości może mieć fatalne skutki dla kolejnych pokoleń. W jaki sposób zadbać o oszczędność wody, aby zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom związanym z niedoborem niezbędnej do życia cieczy? 

 

Sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym

Wydawać by się mogło, że w kwestii oszczędzania wody nie ma wielkiej filozofii. Okazuje się jednak, że jest, a co gorsza mało osób zwraca uwagę na drobiazgi, które w ciągu roku mogą generować wysokie koszty. Jak oszczędzać wodę w domu? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, ile strat wynika z braku rozwagi w korzystaniu z zasobów planety. Aby uniknąć poważnego problemu związanego z brakiem wody na Ziemi, należy wiedzieć, jakie są sprawdzone sposoby pozwalające na oszczędzanie drogocennego płynu. 

• Nie marnuj wody, wybierz szybki prysznic zamiast kąpieli: Wiele osób lubi relaksować się po ciężkim dniu pracy w wannie wypełnionej po brzegi gorącą wodą z ulubionym płynem do kąpieli. Mimo tego, że jest to przyjemne, warto wziąć pod uwagę, ile litrów wody musi napłynąć, aby wanna była, chociaż w połowie pełna. W zwykłej mającej 160-170 cm długości mieści się nawet 170 litrów wody. Dla porównania podczas szybkiego prysznica wystarczy jedynie 40 litrów, aby się dokładnie umyć i zrelaksować. Jeśli ktoś kocha długie kąpiele w wannie pełnej wody, powinien wybrać jeden dzień w miesiącu lub maksymalnie dwa, kiedy spędzi czas w taki sposób. Aby zaoszczędzić pieniądze na wodzie oraz zmniejszyć jej bezsensowne zużycie, warto zdecydować się na codzienny szybki prysznic trwający nie dłużej niż 3 minuty. Podczas mycia ciała i włosów należy zakręcić wodę, aby nie lała się non stop. To samo trzeba uczynić czekając, aż ulubiona odżywka lub peeling zaczną działać. Takie praktyki sprawią, że w kolejnym okresie rozliczeniowym zobaczymy różnicę w kwocie znajdującej się na rachunku. 

• Oszczędzaj wodę i kup energooszczędną zmywarkę: Zakup energooszczędnej zmywarki to pierwszy krok, który warto poczynić do tego, aby zadbać o mniejsze zużycie wody. Mało osób jednak korzysta z tego udogodnienia właściwie, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których domownicy uruchamiają urządzenie bez napełnienia do końca. Niektórzy tłumaczą taką praktykę tym, że zapełniona zmywarka nie jest w stanie dobrze umyć naczyń. Czy faktycznie tak jest? Odpowiedź na to pytanie leży po stronie producenta, który przewiduje, jaki jest optymalny załadunek pozwalający na dokładne umycie wszystkich naczyń. Postępując zgodnie z wytycznymi, nie należy obawiać się tego, że talerze, szklanki i sztućce będą brudne. Oczywiście ważne jest, aby regularnie czyścić wnętrze urządzenia za pomocą specjalnych preparatów.

Przed włożeniem naczyń do zmywarki nie ma sensu ich opłukiwać, należy jedynie zgarnąć resztki do kosza na śmieci i to w zupełności wystarczy. Jak zaoszczędzić na wodzie korzystając ze zmywarki? Wystarczy sprawdzić parametry sprzętu, gdzie znajdują się informacje o tym, ile oszczędza się podczas jednego pełnego cyklu. Mówi się, że średnio można zaoszczędzić do 30% wody w porównaniu z ręcznym myciem w zlewie. Oczywiście to możliwe, jednak zależy od tego, ile naczyń trzeba umyć, jaki jest stopień ich zabrudzenia oraz w jaki sposób zostaną wymyte. Wiele osób praktykuje technikę zmywania w jednej komorze napełnionej wodą z płynem do mycia naczyń i opłukiwaniem w drugiej czystą. Podczas takiego mycia faktycznie można zaoszczędzić, jednak często zdarza się, że na szklankach widać smugi. 

• Zmniejsz zużycie wody w domu, wybierając jednouchwytowe baterie z perlatorem: Dużym krokiem w kierunku oszczędzania wody jest wybór jednouchwytowych baterii oraz montaż perlatora. Ekologiczny styl życia nie wymaga wprowadzenia drastycznych zmian, ponieważ nie miałoby to najmniejszego sensu. W przypadku baterii warto wymienić starą, cieknącą na nową z jednym uchwytem, co pozwoli zaoszczędzić na wodzie. Równie ciekawą propozycją jest zamontowanie perlatora, czyli nakładki w kształcie sitka, która powoduje napowietrzenie strumienia wody. Montuje się ją u wylotu kranu w miejsce poprzedniej końcówki. Zastosowanie perlatora pozwala zmniejszyć zużycie do 50% podczas każdego odkręcenia kranu. Jak widać, oszczędzanie wody jest proste, jednak należy zdecydować się na drobne zmiany. Decydując się na zakup baterii czy słuchawki prysznicowej, warto wybrać produkt pozwalający oszczędzać na wodzie. 

• Wybieraj energooszczędne rozwiązania: Wybór odpowiedniego urządzenia do ciepłej wody to połowa sukcesu, jeśli komuś zależy na tym, aby zaoszczędzić. W zależności od możliwości można wybierać spośród dostępnych rozwiązań. Jednym z nich jest przepływowy podgrzewacz wody, który idealnie sprawdzi się do podłączenia zarówno przy umywalce, jak i prysznicu. To niewielkie urządzenie jest wyposażone w grzałkę odpowiadającą za ogrzewanie przepływającej wody. Podgrzewacz uruchamia się w momencie, kiedy użytkownik odkręci kurek oznaczony kolorem czerwonym i po chwili z wylewki zaczyna płynąć ciepła woda. W zależności od mocy zainstalowanej grzałki oraz od częstotliwości używania gorąca ciecz będzie się lała od razu lub po upływie kilku sekund. W sprzedaży dostępnych jest kilka wariantów podgrzewaczy wody. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, czy jest z sieci jednofazowej, czy trójfazowej, na moc urządzenia, ciśnienie wody, funkcję umożliwiającą regulację temperatury, a także na wymiary i wagę, szczególnie wtedy, gdy sprzęt ma zostać zamontowany np. pod zlewem w szafce. 

• Wybierz pralkę z funkcją eko: Decydując się na zakup nowej pralki, warto wybrać urządzenie, które będzie w pełni ekologiczne. Takie sprzęty pozwalają zaoszczędzić nie tylko na wodzie, ale także na energii elektrycznej, co przyczynia się do minimalizowania kosztów związanych z zużyciem. Pralki wyposażone w tryb eco są zazwyczaj droższe od tych zwykłych, jednak płacenie niższych rachunków przez cały okres użytkowania nowego sprzętu sprawia, że użytkownik odczuwa różnicę w portfelu. Po zakupie dobrej jakości urządzenia warto jak najczęściej ustawiać tryb eco dostępny na panelu. Faktem jest, że pralka będzie wykonywać cykl dłużej, jednak w ten sposób można sporo zaoszczędzić. 

• Oszczędzamy wodę całą rodziną: Każdy na pewno choć raz odkręcił kurek z ciepłą wodą do maksimum myjąc dłonie. Takie praktyki powodują, że bez potrzeby zużywa się wiele litrów czystej wody, która spływa do odpływu. O wiele lepiej jest lekko odkręcić kurek i niewielkim strumieniem spłukać mydło z dłoni. Warto także zwrócić uwagę na to, jak domownicy myją zęby. Wiele osób odkręca wodę i poświęca 2 minuty na szczotkowanie. Tymczasem do odpływu ponownie trafiają kolejne zmarnowane litry cieczy, co ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków. Aby zmniejszyć zużycie wody, warto uświadomić domowników, na jakie straty narażają budżet, z którego korzystają wszyscy. Dzieci powinny być uczone oszczędzania od najmłodszych lat, aby w przyszłości wiedzieć, na co zwracać uwagę. Warto także zużywać mniejsze ilości wody do płukania warzyw i owoców przed zjedzeniem. Drobne zmiany w życiu mogą sprawić, że zaoszczędzone pieniądze będą mogły zostać spożytkowane w zupełnie inny sposób. 

• Napraw cieknący kran: Mogłoby się wydawać, że te kilka kapiących kropel z kranu nie spowoduje wzrostu zużycia wody. Warto jednak zastanowić się ile to już minęło czasu od momentu, gdy bateria była w pełni sprawna. Wówczas można sobie uświadomić, jak wielka jest utrata wody, która bez sensownie kapie prosto do odpływu. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nic nieznaczące krople generują straty wynoszące nawet 5000 litrów wody w ciągu roku. Dane te dotyczą jednego punktu, co oznacza, że w przypadku dwóch kapiących kranów straty są dwukrotne. Ten sam problem dotyczy nieszczelnej instalacji oraz drobnych przecieków rur, które z upływem lat mogą doprowadzić nawet do zalania domu lub mieszkania. Nie warto więc odkładać koniecznych napraw na jutro, na następny tydzień lub miesiąc. Najlepiej od razu po zauważeniu awarii rozwiązać problem i zacząć skutecznie oszczędzać wodę. 

• Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin: Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, szeregówkach lub mieszkaniach z ogródkiem powinny zdecydować się na zbieranie deszczówki, która idealnie nadaje się do podlewania roślin. W ten prosty sposób nie ma konieczności uruchamiać węża z czystą wodą, za pomocą którego większość osób podlewa trawnik oraz kwiaty.  

• Uruchamiaj pełną pralkę i zmywarkę: Jak już wcześniej wspomniano, wiele osób uruchamia zmywarkę lub pralkę, które nie są do końca pełne. W ten sposób traci się wodę, prąd oraz czas. Wszyscy producenci AGD przewidują, jaka jest maksymalna ładowność sprzętu, która pozwala wyprać lub wymyć bez konieczności ponownego uruchamiania.  

• Wybierz spłuczkę z opcją regulacji: Od pewnego czasu w sprzedaży są dostępne spłuczki z możliwością regulacji. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie zawsze niezbędna jest maksymalna moc spłukiwania. Według badań przeciętne gospodarstwo domowe zużywa do 30% wody właśnie na spłukiwanie nieczystości w WC. Aby zmniejszyć ilość cieczy, która zostaje wykorzystana do tego celu, warto kupić spłuczkę właśnie z systemem regulacji. Jeśli użytkownik nie ma możliwości wymienić mechanizmu zbiornika, wówczas dobrym rozwiązaniem jest włożenie do środka półlitrowej butelki lub słoika, co pozwoli zaoszczędzić 0,5 litra wody na każdym spłukaniu. Z perspektywy czasu jest to duża oszczędność. Oczywiście sposób ten dotyczy jedynie przypadków, kiedy ma się dostęp do zbiornika.  

• Nie myj śmieci przed wyrzuceniem do kosza: Wiele osób, szczególnie starszych ma w nawyku mycie śmieci przed wrzuceniem do worka. Dotyczy to zarówno plastikowych kubeczków, jak i szklanych butelek. Według zasad dotyczących segregacji opakowania powinny być opróżnione, ale nie umyte. Śmieci i tak zostają wyczyszczone w sortowni, więc nie ma sensu niepotrzebnie generować kosztów. Należy brać pod uwagę, że umycie jednego opakowania po jogurcie zużywa nawet pół litra wody, co w przypadku kilku sztuk tygodniowo generuje duży użytek wody. Aby oszczędzać, należy wyrzucić do kosza na śmieci opróżnione pudełko. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ