Jak myć okna? 

Ostatnio aktualizowane: 03.10.24

 

Mycie okien to czynność, która u wielu osób wywołuje gęsią skórkę. Smugi, zacieki oraz bieganie po drabinie kojarzą się ludziom z okresem przedświątecznym, kiedy to większość zaczyna gorączkowo brać się za sprzątanie. Okazuje się jednak, że mycie okien może być przyjemne, jeśli ktoś prawidłowo się za to weźmie. Czym oraz w jaki sposób umyć szyby wraz z ramami, aby były idealnie czyste? Jak zaplanować cały proces? 

 

Jak myć okna, aby pozostały bez smug?

Wiele osób zastanawia się, jak myć okna, żeby nie było smug. Okazuje się, że sposób jest bardzo prosty i niewymagający użycia specjalistycznych preparatów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie dobrej jakości, miękkich ściereczek z mikrofibry. Jest to kawałek tkaniny poliestrowej mający bardzo cienkie włókna idealnie nadające się do zbierania brudu ze szklanej powierzchni. Ściereczki z mikrofibry wyróżniają się bardzo dużą chłonnością wody, co pozwala dokładnie wyczyścić szyby. Co najważniejsze, do mycia okien nie trzeba używać żadnych detergentów. Wystarczy jedynie miska z ciepłą wodą oraz dobrej jakości materiał. Jaka powinna być optymalna gramatura w przypadku mycia szyb? Najlepiej zdecydować się na produkt o niskiej gramaturze wynoszącej od 250 do 300 g/m² oraz splocie mającym widoczne pętelki. 

Okazuje się, że dawniej mycie okien było równie proste, jednak gospodynie wykorzystywały produkty, które miały w domu. Wówczas nikogo nie dziwił widok starych rajstop wykonanych z nylonu. Do mycia szyb wykorzystywano właściwości bazujące na przyciąganiu kurzu do włókien syntetycznych, co pozwalało usunąć smugi z gładkiej powierzchni. W jaki sposób wykorzystać rajstopy do polerowania? Po umyciu okna na mokro należy wysuszyć szybę, a następnie wypolerować taflę za pomocą wcześniej przygotowanej rajstopy. W ten sposób z powierzchni zostaną usunięte wszelkie pyłki oraz smugi, które zazwyczaj nie wyglądają estetycznie. 

Innym równie dobrym sposobem, aby pozbyć się smug z okien, jest użycie gliceryny. Jest to tani oraz łatwo dostępny środek, który dodaje się do niewielkiej ilości wody, a następnie stosuje się do mycia szyb. Gliceryna powoduje, że na powierzchni szkła tworzy się filtr ochronny, który chroni przed osadzaniem się brudu, wody oraz zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Stosowanie produktu jest bardzo proste, ponieważ podczas jego używania nie ma konieczności intensywnego szorowania. W trakcie mycia okien smugi powstają o wiele rzadziej niż podczas mycia z użyciem klasycznego płynu. Co ważniejsze, glicerynę farmaceutyczną można kupić w każdej aptece za dosłownie kilka złotych. 

woman cleaning windows in her homeWarto także wiedzieć, że mycie okien bez smug nie wymaga kupowania drogich specyfików. Oprócz wyżej wspomnianych produktów do czyszczenia sprawdzą się np. zimowy, samochodowy płyn do spryskiwaczy, a także środek do zmiękczania tkanin. Dlaczego właśnie te dwa preparaty? Ponieważ oba mają w składzie glicerynę, która sprawia, że po szybach samochodowych spływają krople wody, a tkaniny są gładsze. W jaki sposób używać płynu do spryskiwaczy oraz do płukania tkanin? Wystarczy tylko dodać kilka kropli do wiadra z wodą i dokładnie wymieszać. Kiedy płyn będzie gotowy wówczas, należy przelać ciecz do pojemnika ze spryskiwaczem i dokładnie wyczyścić powierzchnię. Na końcu warto pamiętać o wytarciu tafli do sucha. 

Dobrym sposobem, który nadaje się do usuwania uporczywych smug, jest zastosowanie zwykłego nabłyszczacza do zmywarki lub alkoholu. W przypadku pierwszego preparatu w składzie znajdują się substancje rozpuszczające tłuste zabrudzenia oraz osad, co pozwala wydobyć blask z czyszczonej powierzchni. Do letniej wody należy dodać niewielką ilość produktu, a następnie umyć szklaną taflę. Jeśli ktoś nie wie, ile preparatu dolać, warto zachować proporcję – szklanka nabłyszczacza do zmywarki na trzy litry czystej wody. Decydując się na mycie szyb drugim sposobem, należy zaopatrzyć się w 1 lub 2 łyżki alkoholu etylowego, który trzeba wymieszać z wodą. Przygotowany preparat idealnie nadaje się do czyszczenia uporczywych zabrudzeń z owadów oraz pyłu węglowego, który osiada na oknach szczególnie w sezonie zimowym. Myjąc szyby wodą z dodatkiem alkoholu etylowego, należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ substancja może mieć negatywny wpływ na gumowe uszczelki. 

 

Jak myć okna gumową ściągaczką? 

Mycie okien z użyciem gumowej ściągaczki do wody jest bardzo proste, jednak wymaga odrobiny wprawy. Na samym początku metoda może sprawiać problemy, szczególnie osobom, które nigdy nie myły szyb w taki sposób. Całe szczęście trening czyni mistrza i już po kilku próbach można uzyskać zadowalający efekt bez większego wysiłku. Jak najlepiej myć okna z użyciem gumowej ściągaczki? Wystarczy jedynie umyć szyby w tradycyjny sposób z użyciem dobrej jakości płynu do mycia szyb, a następnie, zamiast wycierać powierzchnię do sucha, należy pewnym ruchem usunąć wodę, kierując narzędzie od góry do dołu. Często zdarza się, że w dolnej części tafli zbiera się nadmiar ściągniętego płynu, wówczas należy zebrać resztki za pomocą ściereczki z bawełny lub jednorazowego ręcznika kuchennego. Efekt, jaki otrzyma się po umyciu, jest o wiele lepszy w porównaniu z tradycyjnym czyszczeniem.  

 

Jak myć okna płynem z octem?

Zastanawiając się, jak myć okna octem, warto wiedzieć, w jakich proporcjach należy zmieszać roztwór, aby sposób był w pełni skuteczny. Stosowanie znanej od wielu lat metody pozwala oczyścić powierzchnię ze wszystkich zabrudzeń bez użycia ostrej i szkodliwej chemii. Tafla, która została umyta domowym roztworem jest nie tylko bardzo błyszcząca, ale przede wszystkim czysta. Na szybie nie ma żadnych widocznych śladów zabrudzeń oraz uporczywych smug, z którymi wiele osób nie jest w stanie sobie poradzić. Jak umyć szyby w ten prosty sposób? Należy pamiętać, że przede wszystkim woda z octem do mycia okien musi być wymieszana w odpowiednich proporcjach wynoszących 1:5. Jeśli jednak zapach będzie za silny, wówczas można dodać kilka kropli olejków eterycznych, takich jak: Z drzewa herbacianego lub miętowego. Dobrym rozwiązaniem jest dolanie niewielkiej ilości dobrej jakości płynu do mycia naczyń. Nie wolno jednak dodać go za dużo, ponieważ piana będzie trudna do usunięcia. 

Po umyciu tafli przygotowanym wcześniej roztworem trzeba przystąpić do procesu dokładnego osuszania. Najlepiej wykorzystać do tego tkaninę bawełnianą, mikrofibrę lub miękki, jednorazowy ręcznik kuchenny. Wiele osób uważa, że do polerowania okien warto wykorzystać stary i sprawdzony sposób, taki jak czarno-biała gazeta. Dawniej sądzono, że to właśnie farba drukarska idealnie nadaje się do polerowania szklanych powierzchni. Obecnie coraz więcej osób obawia się, że twarde rogi spowodują zarysowania na szybach. 

 

Jak myć okna Karcherem?

Mycie okien z pomocą różnego rodzaju sprzętu może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które tej czynności nie lubią. Zakup sprzętu przeznaczonego do czyszczenia tafli jest uzasadniony w przypadku ludzi posiadających przeszklone tarasy, klatki schodowe lub dużą ilość okien w pomieszczeniach. Aby szybko uporać się z zadaniem, dobrym wyborem jest urządzenie do mycia okien Karcher w postaci poręcznej myjki zasilanej wbudowanym akumulatorem. W zależności od zakupionego modelu użytkownik może pracować ze sprzętem do 20 minut na jednym naładowaniu, które zajmuje do 2 godzin. Myjka do okien Karcher ma wydajność wynoszącą do 60 m² oraz szerokość ssawki 280 mm. Kupując nowe urządzenie, konsument otrzymuje w zestawie specjalny koncentrat, który należy mieszać z wodą w odpowiednich proporcjach określonych przez producenta na opakowaniu. Oprócz tego w zestawie znajduje się ładowarka oraz poręczny spryskiwacz z padem. Za pomocą tego ostatniego elementu należy na początku umyć powierzchnię szyby. Do plastikowego pojemnika trzeba wlać wyżej wspomniany koncentrat oraz wodę, a następnie delikatnie rozmieszać. Gotowy roztwór należy rozpylić na czyszczoną powierzchnię oraz rozetrzeć miękkim padem. Następnie trzeba uruchomić urządzenie, przystawić ssawkę do szyby i pewnym ruchem prowadzić je od góry do dołu. Już po pierwszym razie czyszczona powierzchnia będzie bez smug i zanieczyszczeń, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii na polerowanie. Dodatkową zaletą stosowania koncentratu jest to, że umyte szyby znacznie mniej się brudzą. Po kilku miesiącach na powierzchni szkła kurzu i brudu jest o wiele mniej w porównaniu z myciem za pomocą tradycyjnego płynu. 

 

Jak dobrze umyć okna plastikowe?

Mycie ram okiennych wykonanych z materiału PVC może być bardzo uciążliwe, szczególnie dla osób, które nie lubią tej czynności wykonywać. Aby zadbać o okna, należy przede wszystkim zachować systematyczność w myciu, co pozwoli uniknąć zabrudzeń, które są trudne do usunięcia. Podczas mycia warto dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki oraz pozostałe elementy, które tego wymagają. Zastanawiając się, jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne, warto wiedzieć, jaki jest skuteczny sposób, który uchroni od szorowania szkodliwymi detergentami powodującymi zarysowania lub uszkodzenia nawet najwyższej jakości materiału. Niektóre osoby mające w domu urządzenia parowe decydują się na usunięcie zabrudzeń za pomocą gorącej pary. Należy jednak mieć na uwadze to, że w ten sposób może dojść do uszkodzenia gumowych uszczelek. O wiele lepszym sposobem jest mycie ram okiennych roztworem z wody i sody oczyszczonej, która ma właściwości wybielające. Do czyszczenia powierzchni wystarczy użyć miękkiej ściereczki lub gąbki. Ten prosty i tani sposób pozwala usunąć żółte przebarwienia, które nie wyglądają estetycznie. 

Czego nie należy robić, myjąc okna? 

Mycie okien nie zawsze musi należeć do tej nieprzyjemnej czynności. Wiedząc już wszystko o sprawdzonych sposobach pozwalających pozbyć się smug oraz o tym, jak wyczyścić ramy, należy dowiedzieć się, czego nie wolno robić, aby czynność wykonywana raz na jakiś czas nie była największym utrapieniem. Na co zwracać uwagę podczas mycia okien? 

• Nie myj okien w bardzo ciepłe i słoneczne dni: Wydawać by się mogło, że piękna słoneczna pogoda jest wręcz zachęcająca do tego, aby umyć okna i wyprać firanki. Przyjemne ciepło powoduje, że porządki sprawiają przyjemność, jednak należy pamiętać o tym, że słońce wcale nie jest sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o czyszczenie szklanych powierzchni. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem promieni słonecznych płyn użyty do mycia szyb znacznie szybciej paruje, co sprawia, że nie ma możliwości, aby wytrzeć powierzchnię do sucha. W ten właśnie sposób powstają nieestetyczne oraz trudne do usunięcia smugi, które widać szczególnie w nocy, kiedy światło odbija się od tafli. 

• Nie myj okien w czasie silnych mrozów: Mycie okien późną jesienią, zimą lub wczesną wiosną to duże ryzyko przeziębienia. Oprócz tego należy brać pod uwagę to, że szkło staje się wówczas delikatne i kruche, co podczas nacisku może doprowadzić do uszkodzenia. Jeśli temperatura na zewnątrz jest ujemna, należy wziąć pod uwagę także ryzyko pęknięcia w sytuacji, gdy do mycia zostanie użyta za ciepła woda. 

• Nie przecieraj szyb na sucho, gdy są bardzo zabrudzone: Wiele osób popełnia ten błąd, który powoduje, że na gładkiej powierzchni powstają drobne ryski. Należy powstrzymać się od chęci przecierania na sucho np. ręcznikiem papierowym, nawet jeśli szyby są mocno zabrudzone. 

• Myj okna zgodnie z kolejnością: Teoretycznie każdy o tym wie, jednak zdarzają się wyjątki. Podczas mycia okien należy zachować odpowiednią kolejność, aby czyszczenie nie przypomniało syzyfowej pracy. Na samym początku prace należy rozpocząć od mycia framug, następnie ram, szyb, a na samym końcu parapetu. Jeśli na oknie znajduje się roleta wewnętrzna należy ją umyć na samym początku, aby zabrudzenia nie spowodowały zacieków na świeżo wypolerowanych szybach.  

• Nie wybieraj tanich płynów: Mycie szyb najtańszym z dostępnych płynów zazwyczaj nie daje dobrych efektów. Aby gładka powierzchnia była idealnie czysta przed długi czas, warto wybierać wysokiej jakości produkty zawierające w składzie substancje chroniące przed osiadaniem brudu. 

 

Jak najlepiej wypolerować szyby? 

Skoro już wiadomo, jak umyć okna, warto dowiedzieć się, w jaki sposób wypolerować szyby, aby były lśniące i bez uciążliwych smug. Czynność tę najlepiej wykonać decydując się na jeden z poniższych sposobów. Oprócz tego warto jednak wiedzieć, że polerowanie należy zacząć od góry do dołu, a następnie na boki. Pamiętając o takiej kolejności, nie trzeba obawiać się, że na szybach pojawią się brzydkie smugi. Czym polerować szklane powierzchnie? 

Pieluszki tetrowe lub stare bawełniane koszulki sprawdzą się do wypolerowania szyby. Wysokogatunkowy materiał bardzo dobrze wchłania wilgoć, nie powoduje ryzyka zarysowania czyszczonej powierzchni oraz nie pozostawia po sobie smug. W przypadku bawełnianych koszulek należy jedynie usunąć elementy, takie jak guziki, zamki lub inne, które mogłoby zarysować szkło. 

Rajstopy, szczególnie takie podarte lub źle dobrane świetnie nadają się do usuwania smug z szyb. W zależności od grubości materiału można ubrać rajstopy na dłoń lub złożyć na parę razy i w ten sposób polerować powierzchnię.

Dobrym sposobem pozwalającym przez pewien czas utrzymać taflę w czystości jest przemycie szyb wodą z dodatkiem płynu do płukania tkanin. Wystarczy wlać do miski z wodą niewielką ilość, przetrzeć powierzchnię, a następnie wytrzeć do sucha bawełnianą ściereczką lub wcześniej wspomnianym starym podkoszulkiem. Dzięki właściwościom antystatycznym na szybie pozostanie warstwa, która skutecznie będzie chronić przed osiadaniem kurzu. 

Do polerowania idealnie sprawdzą się zwykłe, czarno-białe gazety. Materiał dobrze chłonie wilgoć, dlatego też nadaje się do czyszczenia gładkich powierzchni. Przed użyciem należy jednak zgiąć gazetę i uformować z niej kulkę, którą następnie trzeba przetrzeć wymytą wcześniej szybę. Trzeba jednak pamiętać, że ostre krawędzie mogą spowodować zarysowania, dlatego też warto dobrze uformować kulę, aby zminimalizować ryzyko. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ