Grzejnik łazienkowy CO czy elektryczny?

Ostatnio aktualizowane: 24.11.20

 

Jeśli zajmujesz się wykończeniem domu albo wykonujesz prace remontowe w łazience, możesz zastanawiać się nad zakupem odpowiedniego grzejnika. Wiadomo, że musi być on dostosowany do wielkości pomieszczenia, tak aby generowane przez niego ciepło wystarczyło do ogrzania określonej powierzchni. Wybierając sprzęt, musisz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup grzejnika elektrycznego czy CO. 

 

Grzejnik elektryczny i CO – różnice

Na samym początku należałoby poznać różnice pomiędzy modelem elektrycznym i CO, aby w ten sposób łatwiej można było podjąć decyzję dotyczącą zakupu. Grzejnik CO jest zasilany z centralnego ogrzewania (model wodny), więc nagrzewa się tylko w czasie, gdy działa kocioł grzewczy. W wielu domach to rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane, ponieważ uznaje się je za oszczędne. Nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów związanych z korzystaniem z grzejnika łazienkowego, poza tymi wynikającymi z użytkowania całej instalacji cieplnej. 

Inaczej jest w przypadku modelu elektrycznego, który, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilany prądem. Chcąc ogrzać łazienkę, musimy skorzystać z prądu, co może powodować znaczny wzrost miesięcznych rachunków za energię, szczególnie zimą, kiedy temperatury są bardzo niskie. Grzejnik elektryczny jest jednak bardzo przydatny latem, kiedy chcemy wysuszyć mokre ręczniki. Możemy wtedy sięgnąć po przewód i podłączyć go do gniazdka, a już po krótkim czasie drabinka łazienkowa stanie się ciepła. Nie trzeba będzie długo czekać, aby materiał wysechł, a to zmniejszy niebezpieczeństwo rozwoju bakterii. Dodatkowo możliwość korzystania z grzejnika elektrycznego, kiedy wymaga tego sytuacja, pozwala skutecznie zapobiec powstawaniu wilgoci w pomieszczeniu. Należy podkreślić, że niezależnie od podjętej decyzji, będziemy mieć duży wybór produktów. Zarówno grzejniki łazienkowe CO, jak i elektryczne można znaleźć w wielu rozmiarach i kolorach. Trzeba przyznać, że modele na prąd często są nieco droższe, jednak wszystko zależy od wielkości wybranego sprzętu, materiału wykonania czy chociażby producenta.

Grzałka elektryczna – grzejnik 2w1

Jeśli trudno jest nam podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie bardziej praktyczne, możemy zdecydować się na zakup grzejnika CO z grzałką elektryczną lub możliwością jej montażu. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z urządzenia tak, jak potrzebujemy w danym momencie. Zwykły grzejnik będzie nie tylko ogrzewał chłodne pomieszczenie zimą, ale też pozwoli na suszenie ręczników czy nawet ubrań w okresie, kiedy centralne ogrzewanie będzie odłączone. 

Wybierając grzejnik, sprawdźmy, czy ma on w zestawie grzałkę albo można ją dokupić. Sugerujemy zakup urządzenia idealnie dostosowanego do posiadanego grzejnika, ponieważ tylko taki wybór gwarantuje zadowolenie z efektów działania. Przyjmuje się, że moc grzałki powinna być nieco mniejsza od mocy grzejnika. Niektórzy wskazują, że wartość ta powinna różnić się od 100 do nawet 150 W. Innym sposobem na wyliczenie odpowiednich parametrów jest proporcjonalne zmniejszenie mocy grzałki, tak aby wynosiła ona od 80% do 70% mocy drabinki łazienkowej. Jeśli nie wiemy, jak dokupić ten element, warto skorzystać z pomocy eksperta. Są oni dostępni zarówno w sklepach online, jak i stacjonarnie. Dobrze, jeśli wybrana przez nas grzałka będzie miała funkcję timera i możliwość ustawienia preferowanej temperatury. 

 

Zasady montażu grzałki elektrycznej

Decydując się na montaż grzałki elektrycznej, musimy przestrzegać pewnych zasad, bo tylko to zagwarantuje nam bezpieczeństwo i efektywność działania. Przede wszystkim przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest zapoznanie się z dołączoną do zestawu instrukcją. Można także sprawdzić, czy w Internecie nie ma filmików instruktażowych, które ułatwiłyby wykonanie wszystkich czynności. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak poprawnie podłączyć grzałkę, lepiej poszukać pomocy u fachowca, który rzetelnie wykona swoją pracę. 

Decydując się na instalację, musimy pamiętać, że grzałka może być zamontowana tylko na jednym z dwóch króćców przyłączeniowych. Gniazdo elektryczne, do którego będzie ona podłączana, musi mieć uziemienie (bolec ochronny). Grzałki nie mogą być podłączane do grzejników umieszczonych zbyt blisko wanny czy brodzika (odległość mniejsza niż 60 cm), ponieważ może to prowadzić do wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Trzeba mieć też na uwadze to, że przed uruchomieniem grzałki konieczne jest upewnienie się, czy instalacja jest napełniona wodą. 

Podsumowanie

W głowach konsumentów pojawia się pytanie, jak wybrać dobry grzejnik łazienkowy? Cena to dla wielu osób jeden z najważniejszych czynników, jednak nie powinna ona odgrywać kluczowej roli. Przede wszystkim wybrany grzejnik musi spełnić nasze oczekiwania pod względem efektywności pracy. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim moc jego działania, a także wymiary. Przed zdecydowaniem się na zakup określonego modelu, należy upewnić się, że będzie on pasował do naszej łazienki. Kolejnym krokiem jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy lepszy będzie model elektryczny czy CO. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór grzejnika łączącego w sobie dwa rodzaje zasilania. Wtedy też jest on przydatny w wielu sytuacjach. Wybierając sprzęt do swojej łazienki, pamiętajmy też o jego dopasowaniu do wnętrza. W sklepach można znaleźć wiele atrakcyjnie wyglądających grzejników (zarówno elektrycznych, jak i CO).

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments