Dyskusje wśród specjalistów od wizerunku oraz psychologów na temat wpływu atrakcyjności fizycznej na naszą karierę trwają od dziesiątek lat. Bezsprzecznie należy przyznać, że zachodzi tutaj rzeczywiście związek przyczynowo skutkowy. W końcu jeżeli szczerze czujemy własną wartość, to wynikać z tego będzie skuteczniejsze zarządzanie własnym potencjałem osobowościowym, co będzie się także przejawiać podczas realizacji obowiązków w przestrzeni zawodowej.
Tak jak przecież czujemy się pewnie, gdy wykorzystujemy rozrywkę taką jak ruletka decyzji, tak samo też poczucie własnej wartości będzie determinować nasze zachowania w pracy. Oczywiście kij ma 2 końce, ponieważ jeżeli będziemy bezkrytycznie ulegać trendom mody i na siłę będziemy chcieli robić karierę w oparciu o własny wizerunek, to na pewno nam się to nie uda. Na zewnątrz będzie widać, że postępujemy niezgodnie z naszym wnętrzem i nie pokazujemy światu naszej własnej unikalności.
Przypominanie o atrakcyjności
W dzisiejszych czasach z jednej strony bardzo stawia się na atrakcyjność i widoczna jest zależność pomiędzy nią, a sukcesem w pracy. Z drugiej strony, jako społeczeństwo w Polsce jesteśmy niezwykle samokrytyczni. Obiektywnie rzecz biorąc, każdy z nas powinien codziennie słyszeć od bliskich albo znajomych potwierdzenie naszej atrakcyjności. Jeżeli występują tu deficyty, to potem sami o sobie także mamy złe zdanie. W konsekwencji nasza ogólna wartość, jako osoby będzie słabnąć. Pamiętajmy, że jako ludzie, a więc istoty myślące, przede wszystkim w naszym procesie myślowym będziemy operowali obrazami. W ten sposób zachodzą procesy poznawcze, bo wzrok to najważniejszy ze zmysłów. Poprzez to, co widzimy, będziemy poznawać świat i inne osoby. Dlatego tak duże znaczenie ma nasz osobisty wizerunek i poczucie własnej wartości bez względu na to, co będą mówić krytycy takich koncepcji stawiający tylko i wyłącznie na wartości duchowe, czy też intelektualne, które swoją drogą też są niezwykle istotne.
Holistyczne podejście do wartościowania
Generalnie nie da się oddzielić sfery fizycznej od intelektualnej. Najwięcej problemów z poczuciem własnej wartości występuje u osób, które starają się jednak dokonać takiego rozdzielenia. Wyobraźmy sobie jakąś osobę bez względu na to, czy jest to mężczyzna, czy też kobieta, którzy mają bardzo wysoki iloraz inteligencji, wykorzystują ją we właściwy sposób i mają ogromną wiedzę. Będą to po prostu osoby bardzo mądre jednocześnie z dużym poczuciem humoru. Gdy jednak takie właśnie wyjątkowe jednostki będą miały cały czas skrzywioną twarz albo będą robić dziwne miny, czy po prostu będą się niechlujnie ubierać, to na pewno nie będą pozytywnie odbierane przez innych pracowników w pracy, czy też w ogóle przez otoczenie w przestrzeni zawodowej, a także prywatnej. Przestrzeni fizycznej oraz intelektualnej nie można, więc absolutnie rozdzielać. Do wartościowania musimy podchodzić holistycznie, bo tylko wtedy będzie można liczyć na jakieś sukcesy w sferze zawodowej.
Szkolenie z samooceny
Nie bez powodu, więc coraz częściej można też napotkać rozmaite oferty szkoleniowe proponowane przez psychologów, terapeutów, a także trenerów osobistych. To właśnie dzięki takim zajęciem możemy na znacznie wyższy poziom podnieść naszą ocenę. Czasami jednak wyzwanie jest na tyle duże, że terapeuta musi niejako ulepić na nowo człowieka i przewartościować całkowicie jego system wartości. Jest to jednak możliwe. Oczywiście niezbędna jest tutaj determinacja osoby zainteresowanej. Możemy być pewni, że gdy zmienimy swoje nastawienie, to piękno zacznie z nas emanować nie tylko poprzez drogie ubrania, ale również wyjątkowo pozytywny wyraz twarzy.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ