Aeracja i wertykulacja trawnika. Czym się różnią? Kiedy je wykonywać?

Ostatnio aktualizowane: 11.09.24

 

Aeracja i wertykulacja to dwa podstawowe zabiegi ogrodnicze stosowane w celu utrzymania trawników w dobrym stanie wizualnym. Wiosna to idealny czas, aby zapoznać się z nimi bliżej oraz dowiedzieć się, dlaczego warto systematycznie je wykonywać. Nie wystarczy bowiem troszczyć się o regularne koszenie i zraszanie trawy, aby móc cieszyć się gęstym i efektownie prezentującym się trawnikiem! Takie efekty zapewnią bowiem jedynie dodatkowe zabiegi regeneracyjne – aeracja i wertykulacja. Sprawdźmy, na czym polegają i dlaczego są tak polecane przez ekspertów ds. ogrodnictwa!

 

Po co napowietrzać trawnik? Aeracja i wertykulacja w praktyce

Trawnik to piękny i estetyczny element przydomowego ogrodu. To miejsce, które nie tylko cieszy nasze oczy, ale zapewnia także w pełni naturalną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby trawnik był miejscem, na którym będziemy spędzali swój wolny czas z prawdziwą przyjemnością, musimy zatroszczyć się o jego dobrą kondycję. W tym celu eksperci zalecają wykonywanie dwóch podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych – aeracji i wertykulacji trawnika.

Aeracja, czyli napowietrzanie, to zabieg polegający na nakłuwaniu gleby za pomocą specjalnych narzędzi. Zastosowanie znajdują tu zarówno proste akcesoria, jak i bardziej zaawansowane maszyny ogrodnicze przeznaczone do aeracji. Napowietrzanie trawnika zapewnia większe przenikanie do gleby tlenu, wody i składników pokarmowych, co z kolei sprzyja zagęszczeniu i lepszemu wzrostowi trawy. Przeprowadza się je dwa razy w roku – wiosną i późnym latem.

Wertykulacja trawnika to natomiast inny zabieg pielęgnacyjny, który polega na płytkim, pionowym nacinaniu trawnika. Pozwala na usunięcie starej, martwej części darni oraz sprzyja ograniczeniu rozwoju grzybów i bakterii. Podobnie, jak w przypadku aeracji, wertykulacja zapewnia korzeniom trawy lepszy dostęp do tlenu, składników pokarmowych, wody i powietrza, co przekłada się wprost na lepszy wzrost trawnika oraz jego zagęszczenie. Wertykulację wykonuje się po zimie, a w razie potrzeby także jesienią.

 

W jakiej kolejności wykonywać zabiegi regeneracyjne trawnika?

Aby w kompleksowy i zgodny ze sztuką ogrodniczą sposób zadbać o swój przydomowy trawnik, warto zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia i maszyny ogrodnicze. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju akcesoria, za których pomocą szybko, sprawnie i profesjonalnie przeprowadzimy zarówno aerację, jak i wertykulację trawnika. Oprócz narzędzi warto jednak posiadać także wiedzę, w jakiej kolejności wykonywać obydwa zabiegi.

Jako pierwsza powinna zostać przeprowadzona wertykulacja. Najlepiej po raz pierwszy wykonać ją wczesną wiosną, w celu pobudzenia trawy do intensywnego wzrostu. Ważne, aby rozpocząć prace już po ustąpieniu nocnych przymrozków. Wertykulację można przeprowadzić także jesienią, zwłaszcza jeśli w trakcie sezonu trawa rosła wolno, była miejscami żółta lub po prostu chcemy zapewnić jej lepszy rozwój w kolejnym sezonie. Po wertykulacji można natomiast wykonać aerację. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten po raz pierwszy przeprowadza się po ok. 2 latach po wysianiu trawy.

Kompleksowa pielęgnacja trawnika

Jednak do kompleksowej opieki nad prawidłowym wzrostem trawnika nie wystarczy tylko aeracja i wertykulacja. Równie ważne jest systematyczne podlewanie i odpowiednie nawożenie. Podlewanie trawnika należy dostosować do warunków klimatycznych, najlepiej wykonywać je wczesnym rankiem lub wieczorem, aby woda nie parowała zbyt szybko pod wpływem słońca. Nawożenie trawnika, przeprowadzane głównie wiosną i latem, dostarcza trawie niezbędnych składników odżywczych, wspierając jej gęstość i zielony kolor. Tylko połączenie tych zabiegów gwarantuje zdrowy i estetycznie wyglądający trawnik przez cały sezon.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ